Gemeente matigt beleidsambities PZC M'n grootste blunder? Ik heb geen idee PZC Plan activiteitencentrum in Zierikzee Schouwen verhoogt ozb met 3 procent zeeland 11 B en W en raad Schouw en-Duiv eland trekken lering uit roerig eerste jaar Peuterleidsters blijven in ongewisse over geld Bedrijf moet weg voor sanering Tuinmeubilair weggenomen Boete voor drankrijder Ruiten vernield in Middelburg Vijver wordt uitgebaggerd Valse bankbiljetten in Sluis Hakim komt naar Kruiningen Karaoke Mega Tour in Yerseke vrijdag 30 januari 1998 door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het nieuwe mot to van het college van B en W van Schouwen-Duiveland, 'het beheersen van de eigen ambi tie', is donderdag unaniem overgenomen door de raad. B en W hebben toegegeven dat de lat vorig jaar - het eerste van deze gemeente - te hoog lag en de raadsfracties hebben hen giste ren vergeven. Maar niet alleen het college staat weer met bekle benen op de grond, zei burge meester J. J. P. M. Asselbergs. „Wij allemaal." B en W hebben lering getrokken uit een roerig jaar waarin veel ambities niet konden worden waargemaakt. In hun beant woording van de algemene be schouwingen werd een nieuwe prioriteitenlijst gepresenteerd. Dit jaar wordt de organisatie goed op de rails gezet. Daarna wordt het bestaande beleid ge harmoniseerd en dan is er pas ruimte voor nieuw beleid. De raadsfracties hebben hier giste ren tevreden op gereageerd. „Er is een zekere moed voor nodig om dit te erkennen", zei CDA- fractievoorzitter C. Legemaate. Aanpassen Volgens SGP/GPV-fractievoor- zitter G. Houtekamer was een verandering nodig omdat er an ders niets terecht zou komen van de doelen die voor de ge meente zijn gesteld. Ook D66 toonde zich tevreden met de prioriteitenlijst, hoewel fractie voorzitter J. van der Veer nog wel eens heeft gedacht: 'hadden ze dit niet eerder kunnen beden- door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Worden de sala rissen van de peuterleidsters op Schouwen-Duiveland dit jaar wel of niet gelijkgetrokken? Over het antwoord op deze vraag heerste donderdag enige onduidelijkheid tijdens de be- grotingsraad. Uit de woorden van wethouder P. Berrevoets kon aanvankelijk worden opge maakt dat de gemeente dit jaar al wil beginnen met deze opera tie. De raadsleden die zich na deze mededeling tevreden in de handen wreven, kwamen echter bedrogen uit. Onder de peuterleidsters is eni ge beroering ontstaan omdat gebleken is dat niet iedereen volgens de CAO wordt betaald. De meeste fracties hebben in hun algemene beschouwingen aandacht gevraagd voor dit probleem. In zijn schriftelijke reactie zegt het college naar uniformiteit te willen stee ven. Bovendien worden beleidsre gels aangekondigd voor het peuterspeelzaalwerk. B en W vonden het echter te 'vooruit strevend' om in de begroting voor 1998 al een bedrag hier- ken?' Asselbergs benadrukte dat niet alleen het college terug naar de basis moet. Ook de raadsleden moeten zich aan passen, liet hij duidelijk blijken. Als enige partij wil de SGP/GPV niet dat er de komen de jaren structureel nieuwe for matieplaatsen bijkomen bij de gemeente. Het college moet grip krijgen op de organisatie, be toogde Houtekamer. En: „Er is een zeker rust nodig waardoor kwaliteitsverbetering daad werkelijk een kans krijgt." Hiervoor hebben college en ma nagementteam nog tot en met volgend jaar de tijd. „Pas daar na willen wij meedenken en eventueel meewerken aan een structurele uitbreiding van de formatie. Niet eerder." Het voorstel kreeg geen steun van de overige partijen. De raad heeft zich teleurgesteld getoond over het feit dat van de beloofde efficiëntiewinst wei nig tot niets terecht is gekomen. Volgens Asselbergs vertaalt de ze winst zich echter niet alleen in financiële voordelen. „Ook in de organisatiestructuur is het merkbaar." Wethouder G. J. W. van der Salm bevestigde latei- dat er wel degelijk efficiëntie winst is behaald. „Dan hoef ik alleen maar te kijken naar de extra taken die op de gemeente zijn afgekomen." voor op te nemen. „De hoogte zal ook sterk afhankelijk zijn van het te kiezen beleid. De kwestie werd donderdag nog eens aangekaart door enkele fracties. „Harmonisatie moet in 1998 een vanzelfsprekendheid zijn", betoogde J. van der Veer (D66). „Het is ondenkbaar en niet te verkopen dat instellin gen die voor hun financiering afhankelijk zijn van de gemeen te, niet in staat worden gesteld hun mensen volgens de CAO te betalen." Berrevoets liet in eer ste instantie blijken dat de peu terleidsters die niet volgens de CAO worden betaald, dit jaar met terugwerkende kracht wor den terugbetaald. Bij deze har monisatie wordt echter ook naar andere aspecten gekeken, waarschuwde ze. Zo zullen kwaliteitscriteria worden ge steld. Dit leverde enkele tevre den geluiden op uit de raad. Maar burgemeester J. J. P. M. Asselbergs greep even later in door te zeggen dat het college slechts de intentie heeft om de peuterleidster met terugwer kende kracht terug te betalen. „We kunnen geen garantie ge ven. Lukt het dan doen we het, anders niet." In de vrijkomende gemeentewerkplaats in Zierikzee kan volgens GroenLinks mooi een centrum voor sociale, recreatieve en educa tieve activiteiten komen. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - GroenLinks Schouwen-Duiveland heeft donderdag tijdens de begro tingsbehandelingeen plan ontvouwd om van de huidige gemeentewerkplaats in Zie rikzee een 'maatschappelijk activeringscentrum' te maken. Hier moeten activiteiten plaatsvinden voor bijvoor beeld langdurig werklozen, arbeidsongeschikten, oude ren, asielzoekers en lichame lijk gehandicapten. De gemeente werkplaats komt leeg te staan omdat er een nieuw onderkomen zal ver schijnen op het bedrijventer rein aan de Straalweg in Zie rikzee. Volgens GroenLinks voldoet het gebouw aan de Korte Nobelstraat aan alle voorwaarden voor een active ringscentrum. Het moet een ontmoetingsplek worden en activiteiten bieden op recrea tief en educatief gebied. Ook wordt gedacht aan werkzaam heden als het opknappen en verkopen van oude meubels en fietsen en het ophalen van oud papier. De Stichting Sociaal Kultu- reel Werk De Lichtboei, het Arbeidsbureau en de afdeling Sociale Zaken van de gemeen te moeten betrokken worden bij de uitwerking van het plan. Eenprojectgroep moet een aanzet geven tot een opzet van het ambitieuze project. De Lichtboei is bereid een 'voor trekkersrol' te vervullen. Wet houder D. van der Wekken sprak gisteren van een 'boei end verhaal'. Hij nam het aan bod aan om binnenkort nader van gedachten te wisselen met de initiatiefnemers. ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil de sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek in Zie rikzee koppelen aan een verplaatsing van het bedrijf (Emul sion Holland) dat momenteel op die plek is gevestigd. Dat zei wethouder G. van de Velde donderdag tijdens de begrotings- raad in Zierikzee. Een stedebouwkundig bureau zet momenteel de randvoor waarden voor een verhuizing op een rijtje, aldus Van de Velde. Ook wist ze te melden dat de provincie intensief overleg voert met 'Den Haag' over een financiële bijdrage voor de sanering. Behalve het fabrieksterrein zijn ook enkele achtertuinen ver vuild. De provincie heeft eerder aangegeven dat de grond zo snel mogelijk, in elk geval binnen vier jaar, moet worden gesa neerd. Deze operatie gaat in de miljoenen lopen. VLISSINGEN - Uit de tuin van een woning aan de Blikken- burg in Vlissingen is woensdagnacht tuinmeubilair gestolen. De stoelen en de tafel zijn samen ongeveer vierduizend gulden waard. MIDDELBURG - Een 28-jarige automobilist uit Oost-Sou burg is woensdagnacht op de Torenweg in Middelburg aange houden omdat hij te veel had gedronken. Ademanalyse toon de 260 in plaats van de toegestane 220 microgram aan. De automobilist kreeg een boete van 390 gulden en een rij verbod van een uur. MIDDELBURG - Van een gebouw aan de Papisland in Mid delburg zijn woensdagnacht enkele ruiten vernield. De scha de bedraagt achthonderd gulden. Apparatuur die achter de ruiten stond werd eveneens beschadigd. OOSTKAPELLE - De gemeente Veere gaat de vijver De Halve Maan in Oostkapelle uitbaggeren. Ze doet dat vooruitlopend op een definitieve inrichting van het gebied waar nu het oude voetbalveld ligt. In '96 stelde de raad van de toenmalige ge meente Domburg het plan 'herinrichting Park Huys Oostka pelle' vast. Delen van het voormalige park die nog herkenbaar zijn wor den hersteld. In het gebied is ook een speeltuin gepland. De aanleg daarvan kan nog wel eventjes op zich laten wachten. De vijver kan al wel uitgebaggerd en aangepast worden. De bagger is niet vervuild en wordt op het oude sportveld gelegd om uit te drogen. De grondwal in de vijver wordt weggegraven. Die is niet au thentiek en belemmert het uitzicht op de oude wal van de slot gracht. Voor de vogels wordt een nieuwe broedmogelijkheid gemaakt in de vorm van een moerasoever aan de westkant. Voor het aanbreken van het broedseizoen moet het werk klaar zijn. Fietsers en voetgangers kunnen wat overlast ondervinden van de werkzaamheden. SLUIS - Medewerkers van een bank in Sluis vonden donder dag drie valse bankbiljetten van tweeduizend Belgische fran ken in aangeboden geldcassettes. Enkele weken geleden do ken de biljetten ook al op in Hulst. Het papier van de valse briefjes voelt heel anders aan dan dat van de echte bankbiljet ten. KRUININGEN - Ter ere van de zestigste verjaardag van Konin gin Beatrix komt mime-speler Hakim, bekend van Sesam straat, zaterdag 31 januari naar Kruiningen om feest te vieren met de kinderen. De organisatie is in handen van het Oranjeco mité Kruiningen. Hakim zal in Ons Dorpshuis op treden met de voorstelling 'Overjarig'. Omdat Hakim pas voor het eerst jarig was toen hij 24 jaar werd, is hij dus 23 keer bezoek, lekkers en vooral veel cadeautjes misgelopen. Hij wil dit plezier graag inhalen en be sluit daarom 'overjarig' te zijn. Om zijn overjaarclag te vieren, geeft hij een waanzinnig groot feest waar iedereen welkom is. Als geen ander weet Hakim ook in dit mimeprogramma het pu bliek bij de voorstelling te be trekken. Hakim spreekt graag in beelden en de verhalen uit zijn jeugd zijn vaak uitgangs punt van zijn voorstellingen. Het liefst speelt hij voor kinde ren, omdat hij houdt van hun di recte reacties en eerlijkheid. De show is bedoeld voor kinde ren vanaf vier jaar en begint om 14.30 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M.E.M.Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Herre Stegenga Het is maar goed dat de gemeente Schouwen-Duiveland dit voorjaar niet meedoet aan de gemeenteraads verkiezingen. „Het was te kort na de verkiezingen van 1996 geweest", vindt VVD-raadslid J. T. Bos. „We hebben nog niet zoveel kunnen laten zien." Of de liberalen in 2002 het grote succes van 1996 zullen prolongeren? „Tja dat hoop je. Natuurlijk wordt een fractie in een gemeenteraad vaak afgerekend op het functioneren van de Kamerfractie. Daar moet je rekening mee houden. Maar ik denk dat dit ook geldt voor de andere partijen op Schouwen-Duive land." Haar politieke loopbaan begon in 1984, toen ze zich aansloot bij de WD. Bos trad meteen toe tot de Zierikzeese steunfractie van deze partij. „Ik wilde actief zijn, meedoen." Bij de verkiezin gen van 1986 belandde ze in de gemeen teraad van Zierikzee. In 1990 werd ze herkozen. Anderhalf jaar geleden ver overde ze een zetel in de raad van de nieuwe gemeente Schouwen-Duive land. Met zeven zetels kwam haar partij als winnaar uit de bus. Bos is raadslid omdat ze haar zegje wil doen. „In de hoop invloed te kunnen uitoefenen." Vindt u dat u voldoende invloed heeft als raadslid? ,Ik denk het wel. De raad is het hoogste orgaan in een gemeente. Dus het moet ook wel. Als schakeltje in het grote ge heel? Dan is je invloed wat beperkter. Je bent natuurlijk afhankelijk van een meerderheid in de raad." In de commissie externe contac tenvan afgelopen dinsdag stemde u-bij de behandeling van de tarie ven van de legesverordening- tegen het geregistreerd partner schap. Een opmerkelijk stand punt voor een WD 'er. „Dat heeft te maken met mijn kerkelij ke achtergrond. Ik ben Nederlands Hervormd. Vanuit de Bijbel kun je het met bepaalde zaken niet altijd eens zijn. Binnen de fractie heb ik een min derheidsstandpunt ingenomen. Die mogelijkheid is er gelukkig bij de WD."' Toch kun je je afvragen wat u dan bij de WD te zoeken heeft. „Het is gewoon de partij die me het meest aanspreekt. Waarom? Tja, ik heb me niet zozeer verdiept in partijen als het CDA en de PvdA Ik ben met de WD opgegroeid. Gevoelsmatig ga je dan de zelfde kant op. Verder kan ik bij de WD dus mijn eigen standpunt innemen. Of ik vaker een afwijkende mening heb? Soms. Van een echte botsing met de an deren is echter geen sprake. Zoals ik net al zei, ik krijg de ruimte voor mijn eigen mening." J. T. Bos, lid van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland voor de VVD: „Je bent toch geneigd om in details te treden. In een commissie is daar ruimte voor, maar in een raadsvergadering moet je de hoofdlijn vasthouden en dat vind ik het moeilijkst." foto Pieter Honhoff De WD heeft zeven zetels in de raad van Schouwen-Duiveland. Dat m.oet comfortabel besturen zijn. „Absoluut. In Zierikzee hadden we een wethouder en twee raadsleden en moesten we dus veel gezamenlijk doen, tegenwoordig kunnen we veel meer verdelen. Vooral met de commissiever gaderingen scheelt dat een stuk. Of ik het daardoor minder druk heb gekre gen? Ja. In Zierikzee waren best veel commissies en kwam er veel leeswerk aan te pas. Nu liet mijn gezondheid het afgelopen jaar te wensen over, dus ben ik wat minder actief geweest. Ik doe maatschappelijke aangelegenheden en sinds kort is daar externe contacten bij gekomen. Het zal dus wat drukker wor den, verwacht ik. Hoe is de sfeer in de raad? „Prima. Ik kan er zelf dus nog niet zo goed over oordelen, maar mijn eerste ervaringen zijn positief. Ook van de an deren heb ik gehoord dat de sfeer en de onderlinge contacten goed zijn. Dingen die verbeterd moeten worden? De duur van de commissie maatschappelijke aangelegenheden. Die vergaderingen zijn vaak ontzettend lang en dat stoort me. Het wordt nogal eens twaalf uur. Op een gegeven moment neem je geen informa tie meer op. Besturen op hoofdlijnen? Dat valt niet mee. Het is een hele omslag als je een kleinere gemeente bent ge wend, We krijgen nu een cursus en dat vind ik een goede zaak. Je bent toch ge neigd om in details te treden. In een commissie is daar ruimte voor, maar in een raadsvergadering moet je de hoofd lijn vasthouden. En dat vind ik het moeilijkste dat er is." Welke onderwerpen zouden een prominentere plaats moeten krij gen op de politieke agenda? ...(denkt even na) „Ik zou het niet we ten. Volgens mij is alles aan de orde ge komen wat nodig was. Je kunt natuur lijk ook teveel punten op een agenda zetten. Maar dat valt hier ook wel weer Zijn er zaken die momenteel ex tra aandacht van u vragen? „Mm, op dit moment niet, nee. Ik wil me wel wat meer verdiepen in de dorpsra den. Dat vind ik een belangrijke ont wikkeling." Wat is uw grootste blunder ge- iveest? „Ik zou het niet weten. Nee, echt niet. Moeilijke vraag trouwens." door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De poging van de Schouwen-Duivelandse CDA- fractie om de onroerende-zaak- belasting niet met drie maar met 2,4 procent te laten stijgen, is donderdag gestrand. Tijdens de begrotingsbehandeling werd het voorstel weggestemd. De VVD had vóór de vergadering al besloten om haar belasting voorstel in te trekken. Deze par tij was het aanvankelijk niet eens met het plan om de toeris tenbelasting tot 1,05 gulden te laten stijgen. Eén gulden is ge noeg, zeiden de liberalen. Het CDA bleef volharden en wilde haar voorstel niet opge ven zonder een stemming. In de algemene beschouwingen schreef de partij nog dat het col lege maar een dekking moest zien te vinden voor het geld (naar schatting vijftig mille) dat de gemeente misloopt indien de ozb-stijging beperkt blijft tot 2,4 procent. Het college kaatste de bal terug en donderdag kwam het CDA met een dek- kingsvoorstel op de proppen. Het bedrag zou 'eenvoudigweg' uit de post onvoorzien structu reel moeten worden gehaald. Dit vond wethouder G. J. W.van der Salm echter niet verant woord. Met 370.000 gulden is deze post al matig gevuld, liet hij weten. „De vorige gemeen ten hadden minimaal zes ton (Advertentie) flexibiliteit: dagopleidingen, combinaties van werken en leren, 's avonds en overdag Kwaliteit is bereikbaar voor iedereen hiervoor beschikbaar." Bij de bespreking van de voorjaarsno ta wil hij op dit punt terugko men. De WD had zich de moeite be^- spaard om dekking te zoeken voor haar belastingvoorstel. „Het was ons duidelijk dat geen van de andere fracties met ons mee zou gaan", verklaarde frac tievoorzitter J. J. Geleijnse. Dit verbaasde de rest van de raad. J. van der Veer (D66) zei dat er geen sprake van was dat zijn partij het plan op voorhand zou afwijzen. Hij wilde eerst wel eens weten welk dekkingsvoor- stel de liberalen in gedachten hadden. Overigens is de belas tingdruk op Schouwen-Duive land behoorlijk laag in vergelij king met andere gemeenten in het Nederland, benadrukte Van der Salm. „Landelijk gezien is de ozb met zeven procent geste gen. Dat is hier een stuk min der." Te laat Schouwen-Duiveland is per maand zo'n twintigduizend gulden aan rente misgelopen doordat de belastingaanslageri te laat zijn verstuurd. Dit ant woordde Van der Salm op een vraag van Geleijnse. In de be groting is al enigszins rekening gehouden met dit verlies, aldus de wethouder. „Toch moet deze situatie worden verbeterd, an ders wordt het renteverlies te groot." Hij vulde aan dat ook niet-heringedeelde gemeenten dit jaar 'grote moeite' hebben gehad om hun aanslagen tijdig de deur uit te krijgen. YERSEKE - Een liedje van René Froger, Celine Dion of Marco Borsato. In café De Kruike in Yerseke kunnen liefhebbers vrijdag 6 februari hun favoriete hit zingen op de voorronde van de Karaoke Mega Tour. Tijdens deze landelijke Karao ke Tour maakt iedereen kans prijzen te winnen met zijn of haar zangtalenten. In ruim tweehonderd vijf tig horecagele genheden door het hele land worden voorrondes gehouden. De winnaar van elke voorronde mag een cd opnemen in de ge luidsstudio van organisator That's Fun Entertainment in Heiloo. Voor de winnaar van dé landelijke finale in Uitgeest ligt een vliegreis naar Curacao in het verschiet. De Karaoke avond begint om 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35