Onderwijs vluchteling in de knel Onderlinge afstemming bouw positief PZC PZC zeeland Rijk laat Goes in ongewisse Leerlingen maken kennis met Internet Karaoke Mega Tour in Yerseke bil Gemeente buigt zich nogmaals over bouw huizen in Kattendijke Bedrijf moet weg voor sanering Tuinmeubilair weggenomen Boete voor drankrijder Ruiten vernield in Middelburg Vijver wordt uitgebaggerd Valse bankbiljetten in Sluis Directeur B. Verburg van machinefabriek Colijnsplaat overleden Schoolkinderen 'Internetten' in de bibliotheek te Kapelle. foto Willem Mieras Basisschool De Tunnel in Schore op wereldwijd computernetwerk door Marten de Jongh GOES - Het is onaanvaardbaar als de Rijksoverheid de onder wijsfinanciering voor alleen staande minderjarige asielzoe kers op het bordje schuift van de gemeente Goes. Burgemeester en wethouders willen absolute zekerheid dat Den Haag zich fi nancieel ontfermt over 25 van onderwijs verstoken vluchtelin gen. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA) noemt het te zot voor woorden dat de school noodge dwongen een beroep moet doen op de gemeente. De asielzoekers kunnen naar een school voor voortgezet on derwijs in Middelburg. De on- deiwijsinstelling wil echter zeker weten dat daarvoor vol- (Advertentie) Flexibiliteit: dagopleidingen, combinaties van werken én leren 's avonds en overdag ZEELAND Kwaliteit is bereikbaar voor iedereen YERSEKE - Een liedje van René Froger, Celine Dion of Marco Borsato. In café De Kruike in Yerseke kunnen liefhebbers vrijdag 6 februari hun favoriete hit zingen op de voorronde van de Karaoke Mega Tour. Tijdens deze landelijke Karao ke Tour maakt iedereen kans prijzen te winnen met zijn of haar zangtalenten. In ruim tweehonderdvijftig horecagele genheden door het hele land worden voorrondes gehouden. De winnaar van elke voorronde mag een cd opnemen in de ge luidsstudio van organisator That's Fun Entertainment in Heiloo. Voor de winnaar van de landelijke finale in Uitgeest ligt een vliegreis naar Curacao in het verschiet. De Karaoke avond begint om 21.00 uur. KRUININGEN Voorjaarsbeurs - Het comité Woord Daad Zuid-Beveland houdt op vrijdag 13 en zaterdag 14 januari een voorjaarsbeurs in Ons Dorpshuis te Kruiningen. Op de beurs worden allerhande artikelen verkocht. De ope ningstijden zijn: op vrijdag 19.00-21.30 uur en op zatei'dag 9.30-15.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl doende geld beschikbaar is. Uit eigen zak de lessen bekostigen is ondoenlijk, 't Hart: „De school zegt: we moeten nu kosten gaan maken, maar wat als de be schikking van de Rijksoverheid negatief uitvalt? Die beschik king is pas rond mei te verwach ten." De onderwijsfinanciering voor minderjarige asielzoekers is een probleem omdat een oude rege ling net is vervangen door een nieuwe. De schoolkinderen dreigen de dupe te worden van die overgangsfase. De leerlin gen moeten hun schooltas ach terop de fiets binden, maar of de Rijksoverheid daarvoor wil be talen wordt pas duidelijk over enkele maanden, 't Hart spreekt zijn ongenoegen erover uit dat de regelingen niet soepel in el kaar overlopen. „Goes zal zor gen dat het in financieel opzicht goed komt omdat wij het onaan vaardbaar vinden als er geen les wordt gegeven. Maar het is niet meer dan een garantstelling. We verwachten het geld in eigen zak te kunnen houden omdat het uiteindelijk de Rijksover heid is die over de brug moet ko men." Geen manier Voor het onderwijs aan de min derjarige vluchtelingen is ze venduizend gulden per leerling nodig. Het kan gaan om een to taalbedrag van maximaal 210.000 gulden omdat het aan tal leerlingen wellicht toeneemt tot dertig. Burgemeester en wet houders zijn van plan in een brief aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) aandacht te vragen voor de pro blemen. Daarin zal duidelijk staan dat het college het geen manier vindt wanneer de finan ciering op het bordje van de ge meente wordt geschoven, 't Hart: „Wij willen verzekerd zijn van uitvoering van het principe: het Rijk betaalt." door Caroline Moerland KAPELLE - Als de Internet- site van De Tunnel een beetje aanslaat, is de openbare basis school uit Schore straks we reldberoemd. „Dit gaat naar Kamperland", wijst leerling Mario van Wolde (11) naar het computerscherm met daarop een foto van het schoolge bouw, „en van daaruit sturen ze het heel de wereld over." „In Kamperland zit de provider" verduidelijkt leerkracht C. de Jong. Het is donderdagmorgen en de leerlingen groep zes, zeven en acht van De Tunnel hebben zo juist een Internetles achter de rug in de openbare bibliotheek in Kapelle. Beide instellingen spinnen garen bij de samen werking. De school kan de computers van de bibliotheek gebruiken en heeft van een medewerker van 'de bieb' hulp gekregen bij het maken van een eigen Internet-site. Kennis Voor de bibliotheek geldt dat de instelling toekomstige klanten aan zich bindt door leerlingen kennis te laten ma ken met het wereldwijde com puternetwerk. Bibliothecaris R. van Tilborg: „Je kunt mak kelijk de weg kwijt raken op Internet. Wij bieden een ant woord op vragen, helpen men sen met het vinden van infor- matie. Dat is wat de kinderen op deze manier leren." De leerlingen hebben van alles aangetroffen op het wereld wijde computernetwerk. „Het was hartstikke gaaf", zegt Ma rio enthousiast.. „Ik wilde bij voorbeeld iets over -The Spice Girls weten. Dan tik je dat in en krijg je het te zien." Hij moet toegeven dat het zó een voudig nu ook weer niet is om informatie over een Britse popgroep op het computer scherm te toveren. Maar dat het kan, heeft hij met eigen ogen gezien. Mario had nog niet eerder met Internet ken nisgemaakt. „Als ik nu weer naar de bibliotheek ga, zou ik het wel een beetje kunnen, denk ik." Behalve informatie over The Spice Girls vonden de leerlin gen ook informatie over hun eigen school op het computer netwerk. Bibliotheekmede werker Pascal Bestebroer heeft een eigen site voor De Tunnel gemaakt. Daarop staat allerlei informatie over de school: van een uitleg over de speciale manier van werken tot een groepsfoto van alle leerlingen. Toekomst Docent De Jong: „En in de toe komst is het de bedoeling dat we er bijvoorbeeld ook teke ningen van leerlingen op gaan zetten." Met een beetje geluk bereiken de creatieve presta ties van de leerlingen mis schien wel de andere kant van de aardbol... (De site van De Tunnel is be reikbaar door het volgende in te toetsen: http://www.ze- bi.nl/~kpl/tunnel/index.htm) vrijdag 30 januari 1998 door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Bram Ver burg, inwoner van Colijnsplaat in hart en nieren, is woensdag op 71-jarige leeftijd overleden. Hoewel hij al AOW ontving, is Verburg tot het einde toe één van de directeuren gebleven van machinefabriek Verburg Hol land in Colijnsplaat. Hij was een markante en begeesterde per soonlijkheid die ook eigenzin nig kon zijn. Verburg woonde in het voorma lige gemeentehuis van de ge meente Colijnsplaat, aan het einde van de Voorstraat, vlakbij de jachthaven. Toen dat pand verloederde, kocht hij het op en liet het opknappen. Hij was ge ruime tijd voorzitter van de ver eniging Dorpsbelangen. Hij pleitte regelmatig voor wat hij vond dat goed was voor 'zijn' Colijnsplaat, waarmee hij niet altijd vrienden maakte. Als directeur van Verburg Hol land heeft Verburg zijn sporen door Marten de Jongh KATTENDIJKE - Een duidelij ke motivatie moet duidelijk ma ken waarom een wijkuitbrei- ding aan de westzijde het beste is voor Kattendijke. Wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA) gaat op verzoek van de Goese poli tiek nog eens een duidelijke af weging maken. Een flink aantal dorpsbewoners verzet zich fel tegen de gekozen locatie waar tien tot vijftien woningen moe ten komen. „Ik wil nog eens goed motiveren waarom wij denken dat dit een geschikte plek is", zegt Linssen. Plan is Deltastraat en Striep- hoekstraat te verbinden met een soort lus. Dat moet nieuwe ruimte scheppen voor de hui zenbouw. Een stuk akkerland wordt daarvoor opgeofferd. Kattendijke moet de komende jaren toekunnen met het uit breidingsplan. Het dagelijks ge meentebestuur acht het project van belang voor de leefbaar heid. Veel dorpsbewoners voe- verdiend met technische vin dingen voor de visserij. Eén te leurstelling moest hij daarbij slikken. De Hoge Raad besliste in 1993, dat Verburg Holland en het bedrijf Welgelegen in Zout kamp sorteertrommels voor garnalen op de markt hadden gebracht die onder het octrooi van het Friese bedrijf Sterkos vielen. Verburg Holland én Wel gelegen moesten alle geleverde trommels terugnemen, maar zij' kregen geen productie- en ver koopverbod opgelegd. Argwanend De affaire rond de sorteertrom- mel maakte Verburg extra arg wanend. In zijn laatste levens jaren werkte hij in alle geheirp aan zijn technische wensdoorn,- de ontwikkeling van een elek trisch vistuig. Eind vorig jaao: meldde hij dat het elektrisch vistuig in productie wordt geno men. Zijn levenswerk was voU. tooid. De begrafenis van Verburg vindt in besloten kring plaats. len echter helemaal niets voor de gekozen locatie. Op het bu reau van de wethouder beland de een handtekeningenlijst met daarop vele tientallen namen. Beleid De tegenstanders menen dat het project onherstelbare schade toebrengt aan het Zeeuwse landschap. Het bouwplan zou ook haaks staan op landelijk be leid tegen verdere verstedelij king. Minstens zo bezwaarlijk is echter dat de toekomstige wo ningen het uitzicht van veel be woners bederven. De tegenstan ders zijn vooral afkomstig uit Deltastraat, Abdijstraat, Huys- senstraat, Dorpsstraat en Oude Zeedijk. Zij hebben aangekon digd alle juridische middelen in te zetten tegen de wijkuitbrei- ding. Volgens hen zijn er voor de nieuwbouw voldoende andere geschikte plekjes te vinden in Kattendijke. In eerdere instan tie verwierp het dagelijks ge meentebestuur de bezwaren van de actievoerders. door Caroline Moerland Woningbouw op de plaats waar de gemeentegrenzen van Goes, Ka pelle en Borsele bij elkaar komen? Het is één van de toekomstvisies uit de dins dag gepresenteerde nota Goes 2030. Het gebied tussen Kloetinge, Kapelle en 's-Heer Abtskerke is in dat stuk aan geduid als 'zoeklocatie' voor woning bouw. De Kapelse wethouder ing. G. E. M. M. de Maat ziet niets bedreig- dends in de nota. Sterker nog, de 'zoek locatie' is ter sprake gekomen tijdens overleg tussen de gemeenten. Op aan drang van de provincie hebben Goes, Kapelle en Borsele hun woningbouw plannen op elkaar afgestemd en De Maat is vol lof over die samenwerking. Hoe is de nota Goes 2030 in buur gemeente Kapelle ontvangen ,Het stuk is nog vers van de pers hè? We hebben die nota in huis, hebben wat ge bladerd, maar nog niets becommenta rieerd. Daar is het nog te vroeg voor. In grote lijnen kan ik zeggen.dat we niet verrast zijn. De inhoud en de manier waarop Goes de problemen benadert, spreken ons wel aan." Hoe bedoelt u dat? „Het is goed voor een regio dat gemeen ten buiten hun grenzen kijken. Niemand zal ontkennen dat Goes een centrumfunctie heeft. Als je dat hebt vastgesteld, moet je je gaan afvragen hoe je zo'n gebied wilt inrichten. Ik denk dat deze nota daartoe een goede aanzet geeft. In feite is dit stuk een ver volg op de besprekingen die Goes, Bor sele en Kapelle vorig jaar op initiatief van de gedeputeerde zijn begonnen. We mogen van de provinicie samen 217 wo ningen per jaar bouwen, Als je dat niet op elkaar afstemt, is het voor de één huilen en voor de ander lachen. Nu heb ben we in principe de verdeling gemaakt: 117 voor Goes, vijftig voor Borsele en vijftig voor Kapelle. En nu kunnen we alledrie lachen. Heeft Goes zich in dat overleg niet een beetje als de grote broer opgesteld? „Nee, die insteek hebben we nooit ge had en dat heb ik in de besprekingen ook ftooit geproefd. Dat iedereen voor de eigen winkel opkomt, is normaal. Daar zijn we als wethouders ook voor ingehuurd. De Kapelse insteek is ge weest een aantal woningen waar we re delijk mee uit de voeten kunnen. Ik heb al vaker gezet dat we hier niet tegen de klippen opgroeien. De drie gemeenten zijn in hun waarde gelaten. Het is niet zo dat de één de ander heeft willen over vleugelen. Voor die hoek waar Goes, Kapelle en Borsele elkaar raken, heb ben we een invulling afgesproken waar we ons alledrie in kunnen vinden." De Kapelse wethouder De Maat: „Het is goed vooreen regio dat gemeenten buiten hun grenzen kijken." foto Willem Mie ras Die zogeheten zoeklocatie ivas voor u dus geen verrassing? „Zeker niet. Als je je met z'n drieën over de kaart buigt., ligt dat gebied voor de hand. Uitbreiding daar is logischer dan in de Kapelse Moer, om maar eens een uiterste te noemen. Die zoeklocatie kwam voor ons niet uit de lucht vallen. Kijk, da's nou het voordeel van dergelij ke besprekingen." De laatste tijd beklemtonen be stuurders regelmatig het belang van een goede samenwerking tus sen de gemeenten op de Bevelan- den. Waar komt diepositieve hou ding ineens vandaan? „We hadden vorige week de burge meester van Heerlen als gastspreker op een bijeenkomst van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Het thema waar hij over sprak was region ale samenwer king. Ze hadden daar in Limburg net zoiets als wat wij hier het ISOR noem den: het Intergemeentelijk Samenwer kingsverband OosterscheldeRegio. In beide gevallen is het mislukt. De con clusie van het verhaal was dat zoiets op een gegeven moment strandt, omdat je het te breed wil aanpakken. Zolang je spreekt over terreinen waarop alle deelnemers winst kunnen boeken, is er niets aan de hand. Maar als je geld in een andere gemeente stopt en daar ver volgens niets meer van terug dreigt te zien, clan is de bereidheid om samen te werken minder groot." Uiv Goese collega Linssen zei in een interview met de PZC dat hij geen voorstander is van een ge meentelijke herindeling op de Bevelanden. Wel hoopt hij dat andere gemeenten in de regio meebetalen aan bijvoorbeeld een verbetering van de verkeersdoor- stroming in Goes en omgeving. Wat vindt u daarvan? „Wat zo'n gemeentelijke herindeling betreft: Goes, Borsele en Kapelle zijn die besprekingen ingegaan met als uit gangspunt dat elk zelfstandig blijft. Ik heb nog geen enkel signaal gekregen dat dat standpunt wordt verlaten. Ik zóu me zelfs kunnen indenken je een ge meentelijke herindeling in de toekomst kunt voorkomen door die samenwer king op te pakken. Zoals we nu praten over woningbouw, die kant gaan we ook op met infrastructuur en economie. Het ene jaar moet er wat aan de wegen op Kapels grondgebied gebeuren, het andere jaar aan die op Goes' grondge bied. Ik ben er voor om dat regionaal te bekijken." ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil de sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek in Zie- rikzee koppelen aan een verplaatsing van het bedrijf (Emul sion Holland) dat momenteel op die plek is gevestigd. Dat zei wethouder G. van de Velde donderdag tijdens de begrotings- raad in Zierikzee. Een stedebouwkundig bureau zet momenteel de randvoor waarden voor een verhuizing op een rijtje, aldus Van de Velde.. Ook wist ze te melden dat de provincie intensief overleg voert met 'Den Haag' over een financiële bijdrage voor de sanering. Behalve het fabrieksterrein zijn ook enkele achtertuinen ver vuild. De provincie heeft eerder aangegeven dat de grond zo snel mogelijk, in elk geval binnen vier jaar, moet worden gesa neerd. Deze operatie gaat in de miljoenen lopen. VLISSINGEN - Uit de tuin van een woning aan de Blikken- burg in Vlissingen is woensdagnacht tuinmeubilair gestolen. De stoelen en de tafel zijn samen ongeveer vierduizend gulden waard. MIDDELBURG - Een 28-jarige automobilist uit Oost-Sou burg is woensdagnacht op de Torenweg in Middelburg aange houden omdat hij te veel had gedronken. Ademanalyse toon de 260 in plaats van de toegestane 220 microgram aan. De automobilist kreeg een boete van 390 gulden en een rijverbod van een uur. MIDDELBURG - Van een gebouw aan de Papisland in Mid delburg zijn woensdagnacht enkele ruiten vernield. De scha de bedraagt achthonderd gulden. Apparatuur die achter de ruiten stond werd eveneens beschadigd. OOSTKAPELLE - De gemeente Veere gaat de vijver De Halve Maan in Oostkapelle uitbaggeren. Ze doet dat vooruitlopend op een definitieve inrichting van het gebied waar nu het oude voetbalveld ligt. In '96 stelde de raad van de toenmalige ge meente Domburg het plan 'herinrichting Park Huys Oostka pelle' vast. Delen van het voormalige park die nog herkenbaar zijn wor den hersteld. In het gebied is ook een speeltuin gepland. De aanleg daarvan kan nog wel eventjes op zich laten wachten. De vijver kan al wel uitgebaggerd en aangepast worden. De bagger is niet vervuild en wordt op het oude spoidveld gelegd om uit te drogen. De grondwal in de vijver wordt weggegraven. Die is niet au thentiek en belemmert het uitzicht op de oude wal van de slot gracht. Voor de vogels wordt een nieuwe broedmogelijkheid gemaakt in de vorm van een moerasoever aan de westkant. Voor het aanbreken van het broedseizoen moet het werk klaar zijn. Fietsers en voetgangers kunnen wat overlast ondervinden van de werkzaamheden. SLUIS - Medewerkers van een bank in Sluis vonden donder dag drie valse bankbiljetten van tweeduizend Belgische fran ken in aangeboden geldcassettes. Enkele weken geleden do ken de biljetten ook al op in Hulst. Het papier van de valse briefjes voelt heel anders aan dan dat van de echte bankbiljet ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33