NS wil af van korting avondspits 4 PZC paauwe fêuimt klasse Op! Genootschap roept Republiek der Nederlanden uit begraven strijdbijl PvdA-waarnemer in Groningen zet zich af tegen kkbühmnn privatiseringen binnenland 3 Politie arresteert anarchiste Italië Belasting aangeven in euro's Strafregels voor middelvinger Fiscus milder voor vrijwilligers Erasmus weer als nieuw Verkoop joods goud afgekeurd Ook plan om prijs treinkaartje af te stemmen op geboden comfort Sorgdrager 0I1 OIVI Afgetreden Ouwerkerk komt in aanmerking voor wachtgeld FNV BOïldgGIlOtCll Justitie neemt gesprekken met journalisten op Lachen bij val Daverschot Brandweerlui omgekomen na steekvlam vrijdag 30 januari 1998 AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft maandag in samenwerking met Italiaanse rechercheurs een 34-jarige Ita liaanse anarchiste gearresteerd, zo meldde de poli tie gisteren. De vrouw was lid van de revolutionaire beweging de "Opstan dige anarchisten' en werd in Italië gezocht wegens deelname aan een subversieve organisatie. Italië had een internationale opsporingsverzoek doen uit gaan. De politie ontdekte dat ze onder een valse naam in een woning in de Amsterdamse Jordaan verbleef. ANP DEN HAAG - De meeste mensen zullen er geen behoefte aan hebben, en voor hen verandert er voorlopig niets, maar vanaf volgend jaar is het mogelijk de belastingaangifte te doen in euro's. Staatssecretaris Vermeend (Financiën) komt met deze maatregel tegemoet aan een wens uit het bedrijfsleven. In mei valt het besluit of de Europese eenheidsmunt op 1 janu ari 1999 in Nederland wordt ingevoerd. Dat wil zeggen dat vanaf die datum per giro of bank in euro's betaald kan wor den. De euro in chartale vorm (de klinkende munt) kan pas vanaf 2002 gebruikt worden. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft een oud mid deltje tegen opstandige jeugd weer van stal gehaald. Een 15- jarige jongen die zijn middelvinger tegen agenten opstak, moest mee naar het bureau om strafregels te schrijven. De scholier zag twee agenten zijn school naderen. Hij maakte zijn gebaar, tot groot vermaak van zijn klasgenoten. De agen ten bedachten de strafwerkmaatregel, die in geen enkel wet boek is te vinden, in overleg met de directeur van de school. De ouders van de jongen werden op de hoogte gesteld. ANP DEN HAAG - Vrijwilligers mogen voortaan onbelast een on kostenvergoeding van 40 gulden per week krijgen, in plaats van 25. Het maximumbedrag per jaar gaat omhoog van 1.200 naar 1.400. Het gaat hierbij om vaste bedragen, die niet stoelen op werkelijk gemaakte onkosten. Aan werkelijk gemaakte onkosten zijn geen grenzen gebonden. Dat hebben de staatssecretarissen De Gx-ave (Sociale Zaken) en Vermeend (Financiën) aan de Tweede Kamer geschx-even. ANP ROTTERDAM - Het gerestaureerde beeld van Erasmus is gis teren onthuld op het Grotekerkplein in Rottérdam. Aanlei ding voor het herstel van Nederlands oudste bronzen beeld is het vandalisme waarbij Erasmus november 1996 van zijn sokkel viel. Het beeld van de lezende Erasmus in lange win terjas is gemaakt in 1622 door Hendrick de Keysei". ANP DEN HAAG - De onderhandse verkoop van de joodse kleino den en sieraden aan ambtenaren van het ministerie van Fi nanciën in 1968 is niet onrechtmatig geweest. Het Waarborg- fonds, dat tot de verkoop overging, had de bevoegdheid om dat te doen. Toch had de verkoop niet op deze manier plaats mogen vinden, zeker niet zonder medeweten van de Stichting Joods Maatschappelijk Werk. Dat concludeert de Commissie Kordes in een onderzoek naai de gebeurtenisen. De Commissie Kordes kan niet achterhalen wie de verkoop destijds heeft geautoriseerd. Wel is een lijst aangetroff en van veertig medewerkers van het ministerie van Financiën die de spullen destijds hebben overgenomen. De verkoopopbrengst in 1968 beliep in totaal 1582 gulden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Nieuw Republikeins Genootschap (NRG) heeft gisteren op de Dam in Amsterdam de Republiek der Nederlanden uitgeroepen. Het betrof een lu dieke actie tegen de Nederlandse monarchie. Aanleiding is de viering van de zestigste verjaardag van koningin Beatrix. Leden van de NRG lazen een onafhankelijkheidsverklaring voor en hesen staand op een bakfiets een republikeinse vlag: de driekleur met een gat erin. Ook werden pas poorten van de Republiek der Nederlanden uitgegeven. Onder de republikeinse groepering bevond zich het Amsterdamse raadslid De Groenen, de ex-provoleider Roel van Duijn. ANP Oud-provo en De Groenen-raadslid Roel van Duyn sprak namens het Republikeins Genootschap op de Dam. foto Rob Keeris/G PD door Ron Kraqten UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen overwegen de daluurkorting in de avondspits af te schaffen. Reizigers met een Voordeelurenkaart of een Seni- orenkaart mogen dan tussen 16 en 19 uur niet meer op goedkope kaarten reizen en moeten net als in de ochtend het normale, ho gere tarief betalen. Ook wordt bekeken of de prijs van het treinkaartje kan worden afgestemd op het geboden com fort. Dat zou betekenen dat er behalve tussen het eerste- en iweede-klastarief ook prijsver schil komt tussen bij voorbeeld de snellei'e intercity en de veel tragere stoptrein. Dit blijkt uit het tot nu toe ver trouwelijke businessplan 'Heft in eigen hand' van NS Reizigers. Dit belangx-ijkste onderdeel van de NS Groep stelt zich in de ja ren tot en met 2002 ten doel om het rendement op het geïnves teerde vermogen te verbeteren van 5 procent nu, naar 8,8 pro cent. Om dat x-esultaat te berei ken is een 'winstverbeterings- progx-amma' opgesteld. Dat moet ertoe leiden dat de inkom sten uit kaartverkoop 235 mil joen gulden hoger uitvallen. Reizigersvereniging Rover vindt dat NS met dit plan op nieuw een groot aantal x-eizigers bruskeert. Negentig procent van de houders van de voordeel urenkaart, waarmee nu na 9 uur 's ochtends goedkoop kan wor den gereisd, zal afhaken als dit idee werkelijkheid wordt. „Dit moet een wild idee zijn van een of andere businessmana- ger", zegt Rover-wooi-dvoerder Rotteveel. „Ik kan me niet voor stellen dat NS Reizigers dit uit eindelijk met droge ogen durft te presenteren. Het bedrijf heeft heel veel moeite moeten doen om deze reizigers binnen te krij gen. Dan werk je ze er toch niet in een klap weer uit. Marktconform NS Reizigers wil de prijs van de treinkaartjes meer 'marktcon form' maken. Daarmee wordt bedoeld dat het tarief meer in .overeenstemming moet zijn met de kosten die het bedrijf maakt. Die kosten liggen in de spits aanmerkelijk hoger dan in de daluren. Hoewel een studie naar een nieuwe tariefstructuur nog niet is afgerond, wordt aangege ven dat het waarschijnlijk is dat er grotere prijsverschillen zul len komen tussen spits en dal uren. In dit verband wordt ook de mogelijkheid genoemd voor het laten vervallen van de kor ting in de avondspits. Op het ogenblik geldt een kor tingsregeling voor houders van een Voordeelurenkaart of een Seniorenkaart en houders van een Trajectkaart wanneer zij een andere rit maken dan waar voor hun Trajectkaart geldt. Zij krijgen 40 procent korting op het normale tarief, met uitzon dering van de uren op maandag tot en met vrijdag tussen 04 en 09 uur. GPD door Harm Harkema DEN HAAG - Justitieminister Sorgdrager en het openbaar mi nisterie zijn gisteren begonnen de verstoorde verhoudingen te verbeteren na de vorige week ontstane gezagscrisis. In een volgens Sorgdrager „op de toekomst gericht, open, eer lijk en opbouwend gesprek" met de twintig hoofdofficieren van justitie, twee procureurs-gene- en hun plaatsvervangers, werd wederzijds het vertrou wen in elkaar uitgesproken. Sorgdrager zei goede hoop te hebben dat de gezagscrisis een louterende werking krijgt op de [verhouding tussen haar en het 'openbaar ministerie. De minis ter gaat de komende tijd meer gesprekken met het openbaar [ministerie voeren. Ook de waar nemend voorzitter van het col lege van procureurs-generaal Ficq en voorzitter Van Gend van het hoofdofficierenberaad [spraken verzoenende woorden. Van Gend sprak tegen dat de hoofdofficieren zich maandag jtegen de minister hadden ge keerd. „Het beeld daarover in de media was absoluut onjuist", aldus Van Gend. Hij zei maan- nog dat de hoofdofficieren de pg's steunden in hun opstel- tegen Sorgdrager. Afge- [Sproken is dat de communicatie tussen het departement van j us- titie en het openbaar ministerie |op alle fronten moet worden verbeterd. Dat dat nodig is bleek ook gisteren weer. Op het departement ging het gerucht dat de procureur-generaal Steenhuis zich in navolging van super-pg-Docters van Leeuwen ziek had gemeld. De woord voerder van het openbaar mi nisterie meldde echter dat Steenhuis gewoon aan het werk is. Steenhuis staatzelf mee aan de basis van de ontstane gezags crisis. Steenhuis moet rekening hou den met harde maatregelen zo als bijvoorbeeld overplaatsing in een mindere functie of ont- sl&g omdat hij de schijn van be langenverstrengeling niet heeft kunnen wegnemen. Een nader onderzoek naar zijn positie wordt volgende week verwacht. Docters van Leeuwen staan harde sancties te wachten om dat hij vorige week donderdag Steenhuis steunde in diens rechtspositionele strijd tegen de minister, en daarmee het gezag van de minister tartte. Verwacht wordt dat Sorgdrager binnen enkele dagen ook meer duidelijkheid verschaft over de toekomst van de Groninger hoofdofficier van justitie Da- verschot. Daverschot wordt me deverantwoordelijk geacht voor de slechte verhoudingen in het bestuur van politie en justi tie in Groningen. Nu de Gronin ger burgemeester Ouwerkerk is afgetreden, lijkt de kans dat Da- verschot wordt overgeplaatst nog groter dan die al was. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Groningen krijgt de komende maanden een waarnemend burgemeester van PvdA-huize als tijdelijk opvol ger van de afgetreden burge meester Ouwerkerk. De Groninger commissaris van de koningin Alders wil pas na de gemeenteraadsverkiezingen en de vorming van een nieuw colle ge beginnen met de werving van een nieuwe burgemeester. Alders vindt het niet gewenst om loco-burgemeester W. Smink (PvdA) al te lang te laten optreden als plaatsvervanger voor Ouwerkerk. Daarvoor zijn de verhoudingen in de raad te gespannen. Bovendien hebben de wethou ders het al druk genoeg, omdat ze ook de zieke PvdA-wethou- der K. Swaak moeten vervan gen. Verkiezingen De commissaris acht het logisch dat een PvdA'er waarnemend burgemeester wordt. Ouwer kerk is ook lid van deze partij. Na de raadsverkiezingen is er meer zicht op de politieke ver houdingen en kan de werving voor een nieuwe burgemeester- beginnen. Volgens Alders duurt het zeker tot 1 oktober voordat die aan de slag kan. Ouwerkerk diende donderdag officieel zijn ontslag in bij de (Advertentie) Met een Rabo TeleSpaarrekening krijgt u 'n hoge rente: nu 4,1 Dat kan doordat u ons eigenlijk werk uit handen neemt.TeleSparen gaat namelijk zonder overschrijvingsformulieren en zonder bezoekjes aan de bank. U doet het allemaal zelf met uw telefoon: een bedrag storten en een bedrag weer terugboeken naar uw Rabo Betaalrekening. En dat gaat heel snel, in een mum van tijd staat het erop. Dus u krijgt ook direct die hoge rente. Bovendien kunt u TeleSparen wanneer het u uitkomt: 24 uur per dag. Wilt u meer weten of direct 'n TeleSpaarrekening openen, belt u dan 0800-0502.** Maar als u wilt, kunt u ook even binnenlopen bij uw Rabobank. commissaris van de koningin. Volgens Alders zal minister- Dijkstal hem dat (eervol) verle nen. Dat betekent dat Ouwer kerk in aanmerking komt voor- wachtgeld. Daverschot Dij kstal noemde gisteren het af treden van Ouwerkerk een 'moedig en consequent besluit'. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat na politiechef Veerxstra en burgemeester Ou werkerk ook het derde lid van de bestuursdriehoek, hoofdoffi cier van justitie Daverschot, moet vertrekken. Minister Sorgrager van Justitie neemt daarover- binnenkort een beslissing. Ouwerkerk krijgt wachtgeld op grond van een nieuwe regeling, die het sinds vorig jaar mogelijk maakt om burgemeesters, die zelf ontslag nemen, volledig in aanmerking te laten komen voor de rechten die verbonden zijn aan eervol ontslag. Eerder was dat onmogelijk als ze zelf opstapten. De regeling is veranderd omdat GRONINGEN - Justitie in Gro ningen heeft sinds begin deze maand gesprekken met journa listen op band vastgelegd. De regionale zender Radio en TV Noord (RTV) spreekt van 'af luisterpraktijken'. CDA-voor man De Hoop Scheffer noemt het onheilspellend. Volgens Justitie is er niets aan de hand. Iedereen mag telefoon gesprekken waaraan hij zelf deelneemt zonder toestemming opnemen. Persofficier rnr. J. de Valk geeft toe dat het niet gebruikelijk is telefoongesprekken op band te zetten.,Maar we hadden er toch behoefte aan, om zo achteraf helder te hebben welke vragen in welk verband tot het Open baar Ministerie waren gericht en welke antwoorden daarop zijn gegeven." De zaak kwam aan het licht tij dens het verhoor- van een ver slaggever van RTV door de rijksrecherche. Die onderzoekt wie het rapport-Bakkenist over het functioneren van de be stuursdriehoek in Groningen naar de omroep liet lekken. ANP burgemeesters vanwege de fi nanciële gevolgen in toenemen de mate in functie blijven, terwijl er sprake is van een ver stoorde relatie met de gemeen teraad. Naar verluid is Ouwerkerk de tweede burgemeester die bin nen die regeling valt. Het minis terie van Binnenlandse Zaken gaat daar alleen mee akkoord als de verstoorde verhoudingen duidelijk aantoonbaar zijn. Dat is volgens Alders in Groningen overduidelijk het geval. Burgemeester L.J. Klaassen van Züidhorn wordt waarnemend korpsbeheerder voor de Regio politie Groningen. Hij is verantwoordelijk voor de verdere uitwerking en de uit voering van het plan van aan pak dat Ouwerkerk maandag nog presenteerde. ANP van onze redactie binnenland SCHIERMONNIKOOG Met meer dan normale be langstelling heeft hij het ka merdebat over de crisis bij Justitie gevolgd. Het hele verhaal heeft hem alleen maar gesterkt in iets wal Re- né Lancee allang wist. Justi tie is niet die onkreukbare or ganisatie die het wel hoort te zijn. „Maar van een triomf is geen sprake. Ik word het langzamerhand spuugzat." De kwestie Steenhuis rhaar ook Ouwerkerk heeft indi rect te maken met zijn zaak. „Maar men moet mij niettoe- dichten dat ik de val van Ou werkerk en het mogelijke ontslag van Steenhuis heb voorbereid. Natuurlijk is er- het rapport Bakkenist. Maar dat was er al voor de rellen in Groningen. Bij mij kan er geen lach af. Ik lach pas weer als officier van justitie Da verschot in Groningen eruit vliegt", zegt Lancee. Miljoenenclaim Lancee en raadsman Bins- bergen ondei'handelen al maanden met procureur-ge neraal Steenhuis en een landsadvocaat over een' mil joenenclaim. Daarover mag de politieman niets zeggen. „Ik hoop dat de onderhande lingen heel snel worden afge rond. Mijn gezin en ik zijn het echt spuugzat. Wij hebben dan ook de langste tijd in Ne derland gewoond. Als Bian- ca haar studie heeft afge rond, vertrekken we naar het buitenland." GPD van onze redactie economie AMSTERDAM - De kersverse vakbondsmolog FNV Bondge noten en de FNV keren zich te gen privatisering in het open baar vervoer, gezondheidszorg en sociale zekerheid. Voorzitter H. Krul deed gisteren in zijn op richtingstoespraak van FNV Bondgenoten een dringend be roep op het volgend kabinet 'dit soort privatiseringen funda menteel en principieel te her overwegen'. Ook FNV-voorzitter- L. de Waal riep politici op zich te bezinnen op privatiseringen die nog in de pijplijn zitten: „de FNV moet ze er hoe dan ook toe dwingen: de keizer van privatisering en marktwerking gaat naakt, Beide vakbondsvoormannen vinden dat pi-ivatisering te wei nig oplevert voor zowel de sa menleving als de werknemers in de betrokken sectoren. Zij we zen op een tweedeling in de ge zondheidszorg, verschraling van openbaar vervoer op ver liesgevende trajecten, arbeids voorwaarden die onder druk staan en toenemende werkdruk Krul pleitte voor meer geld voor collectieve voorzieningen. „Het is hoog tijd om geld dat nodig is voor algemene voorzieningen, weg te halen bij de bedrijfswin sten en vermogens. De heilbren- (Advertentie) NIEUWJAARSOPRUIMING IN ZONNEMAIRE! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318 Vrijdag koopavond, maandag gesloten! gende privatisering van over heidstaken, de mythische tucht van de markt, ze vallen in de praktijk nogal tegen. Wie col lectieve goederen afschaft, krijgt ze niet meer terug." Volgens Krul groeien de inko mens scheef door de liberale winst van marktwerking. On-i dernemers belonen zich rijke lijk met opties terwijl een kwart miljoen kinderen op of onder de armoedegrens opgroeit. FNV-voorzitter L. de Waal ver klaarde zich tegen een tweede ling in de gezondheidszorg waarbij zieke werknemer^ voorrang krijgen. Daarmee kwam hij definitief terug op de afspraak in de Stichting van de- Arbeid. Daar stemde de FNV vorige week in met een voor rangsbehandeling. De congres sen van de vier fuserende bon den eisten gisterenmorgen nog in een motie dat de FNV terug zou komen op dat standpunt. De fusie van Industriebond; Vervoersbond, Voedingsbond en Dienstenbond verliep zonder strubbelingen. Bij elke bond waren er slechts enkele tegen stemmers. Bondgenoten is met bijna! 500.000 leden de grootste FNV-; bond. De totale FNV heeft 1,3 miljoen leden. Met de gemiddel de organisatiegraad van 16% i$ het niet per se een sterke bond,; Bij sectoren als groothandel en facilitaire dienstverlening zit Bondgenoten net op 5%De ge-; middelde organisatiegraad is Nederland ligt op 28%. ANP HARDERWIJK - De twee brandweerlieden die dinsdag omkwamen hij de brand in Har derwijk, zijn in moeilijkheden gekomen door een 'flash-over', een situatie waarbij een brand zich met een soort steekvlam zeer snel uitbreidt. Dat concludeert de politie uit een onderzoek naar de gang van zaken tijdens de brand, die ook een 25-jarige bewoqer het leven, kostte. In het pand had zich' een zeer brandbaar 'mengsel "van gassen, en 'zuurstof ontwikkeld, dat snel ontbrandde. Dat was niét te voorzien volgens de on derzoekers, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3