Het favoriete kunstje van Djernis Heiner verwacht zware doop PZC Ritsma eerder vertrokken uit Okaya Marnix ten Kortenaar is een echte Oostenrijker Nagano kreunt en steunt over kosten van winterspelen TNO na onderzoek: ernstige fouten gemaakt bij clubcard sport Wereldkampioen mountainbike fixeert zich op WK veldrijden SÉI Voor de zekerheid plastic bestek Grote animo voor Intertoto Rolf Muntz beste Nederlander Frode Grodas verlaat Chelsea Bokser Delibas geopereerd Forza Gymnastica naar titelstrijd Quakkelaar-toernooi in Goes vrijdag 30 januari 1998 sbw Bintje Ritsraa draait eenzaam zijn trainingsrondjes op de schaatsbaan van Okaya. De Europees kampioen heeft laten weten de baan te zullen verlaten. foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie OKAYA - In zijn zoektocht naar een Zwit sers Davos in Japan is Bintje Ritsma op de voor hem verkeerde plek uitgekomen. Het ouderwetse, winderige natuurbaantje op hoogte in Okaya, blijkt na enkele trai- ningsdagen een verkeerde keuze te zijn. Ritsma noemde de omstandigheden giste ren diep triest. De Europees kampioen besloot zijn vertrek naar Nagano te ver snellen. Vrijdag, of anders op zijn laatst zaterdag, meldt hij zich in de olympische stad. De bedoeling was in eerste instantie in elk geval tot 1 februari of zelfs langer in Okaya te blijven. Vorig jaar rond de WK allround in Naga no, zochten de coaches van de Nederland se ploegen naar geschikte trainingsloca ties. Ab Krook en Henk Gemser vonden een mooigelegen baantje in Koumi, 'klei ne oceaan' in het Nederlands vertaald. Daar zochten Martin Hersman, Bob de Jong, Gianni Romme en Ids Postma vanaf dinsdag hun toevlucht. Gisteren volgde de groep van Sijtje van der Lende dat voorbeeld. De kernploegleden konden na wat ritselwerk in het zeer moderne en dus voor de KNSB eigenlijk te dure Re-Ex complex hun intrek nemen. „We kunnen hier in alle rust acclimatise ren. De baan is goed, vooral omdat het tot nu toe met het weer enorm meevalt. Daar naast kunnen we op elk moment gebruik maken van de pistes. Pas na onze training kunnen er anderen op", verklaart Krook de keuze. Er was maar één kink in de ka bel: de mannenploeg arriveerde door pech met het vliegtuig op Schiphol een dag la ter dan oorspronkelijk de bedoeling was. Ritsma trok in navolging van Bart Veld kamp naar Okaya, het Yamakibo-skating complex. Een redelijke baan op hoogte, maar wel volledig open zodat de wind er vrij spel heeft. Dat heeft Ritsma woensdag ondervonden toen een storm met kracht zeven over het ijs blies. De Fries heeft het er, ondanks zijn prettige verblijf in een mooie blokhut, duidelijk niet naar zijn zin. ANP doorRené Banierink MIDDELFART - De vraag is on dertussen niet meer öf er zondag eeu Nederlander wereldkampi oen veldrijden wordt, maar wél ke. Richard Groenendaal en Adri van der Poel hebben het seizoen dermate gedomineerd dat een van hen zich in het Deense Middelfart wel in de kiemen van de regenboog moet hijsen, vindt zelfs bondscoach Snoeijink. Zeker nu Frisch- knecht heeft afgezegd, De Vos met een zeer hoofd thuis zit, Pontoni het dopingspook in zijn nek heeft hangen en de moede loze Belgen brons al goud zijn gaan vinden. Maar: de traditie van het WK veldrijden wil dat topfavorieten net zo vaak niet als wel winnen. Er is er zeker eentje die al een jaar met plannen in die richting rondloopt. Een man, die het cy clocrossen er met succes aan gaf Voor het mountainbiken (drie wereldtitels), maar op 31-jarige leeftijd in zijn eigen land nog één keer het kunstje wil uitha len waarin hij zo goed is: com pleet fixeren op die wedstrijd en winnen, juist als niemand meer rekening met hem houdt. Zijn naam: Henrik Djernis. Inderdaad, Henrik Djernis. De man die zich de laatste maanden niet liet zien bij de talloze we reldbeker- en super-prestige- wedstrijden. Aan de super-pres- tige deed hij niet mee en in de world cup was zijn beste klasse ring een dertiende plek, eind de cember in België. Geen resulta ten waar Groenendaal en Van der Poel het benauwd van zullen St. Michielsgestel mag titelstrijd in 2000 organiseren MIDDELFART - Sint Michiels gestel mag in het jaar 2000 de wereldkampioenschappen veldrijden organiseren. De internationale wielrenunie ÜCI heeft het evenement giste ren na langdurig overleg aan de Brabantse plaats toegewezen. Sint Michielsgestel, de woon plaats van veldrijder Richard Groenendaal, streed samen met Heerlen om de organisatie van de wereldtitelstrijd. ANP doorCarel Goseling DEN HAAG - Er zijn 'ernstige fouten' gemaakt bij het besluit wn voetbalfans uit te rusten met een clubcard waarop hun foto zit: de zogenoemde persoonsge bonden clubcard (pcc). De druk fan overheid en parlement op de KNVB om de pcc snel in te voe ren is daar voor een deel de oor zaak van, maar niet alleen. Dit stelt het TNO na een onderzoek ever de pcc. Begin deze week be sloten de clubs in het betaalde voetbal nog dat een pcc-proef komend seizoen wordt uitge breid van drie naar negen clubs. )epolitiek wil dat de pcc in het komende seizoen bij alle 36 ver enigingen wordt gebruikt. 1NO stelt dat de pcc een ant- voord probeert te geven op het verkeerde probleem. De card noet vandalisme en geweld in le stadions tegengaan, terwijl lat zich vooral buiten de stadi- ms voordoet. Een gedegen ana- yse van de problemen had dat ian het licht gebracht. Omdat le politiek gewoon stelt dat de icc er moet komen, is er in de roceduxe geen ruimte voor het litwisselen van informatie en iet zoeken van antwoorden op roblemen. De KNVB wordt ge- voon voor een voldongen feit jeplaatst. let besluit dat de pcc er moest tomen viel toen er nog niet eens lekend was of de pcc effectief ouzijn en de invoering ervan in iet hele betaalde voetbal haal- iaar. Er waren zelfs nog geen roefprojecten geweest. Ook nu iog worden geen alternatieven «keken, Gegeven alle gebreken in de besluitvorming is het 'olgens het TNO niet verwon- ierlijk dat er bij de direct be rokkenen nauwelijks steun is oor invoering van de pcc. Visuele controle fNO wijst erop dat er wettelijk il een identificatieplicht geldt 'oor bezoekers van voetbal wedstrijden. Daarvoor is de pcc lus niet nodig. Bovendien zal iok met de pcc een visuele con- role nodig blijven. Iemand bent na te gaan of de foto op de ard inderdaad van de houder s- Die controle kan niet op grote ohaal plaatsvinden gezien de uassa die het stadion in wil. Bo vendien zullen er de nodige citaties ontstaan bij de wach- enden, met alle kans op het uit roken van geweld, rot een steekproefgewijze con- role kom je er niet, aldus TNO. krijgen. Maar dat Groenendaal hem tochVan der Poel en De Clerq, als voornaamste concur rent ziet, is een teken aan de wand. „Alles hiervoor was allemaal training", onderstreept Djernis. Slechts één keer testte de Deen zichzelf echt en dat mogen de Hollandse heren heel serieus ne men. Op het nationale Deense kampioenschap drie weken ge leden vloog hij en reed alles zoek. Een NK op het WK-par- cours van Middelfart. „Het is misschien niet het meest ideale parcours voor mij, te weinig technisch. Maar ik weet nu dat mijn lichaam daar acht ronden lang voluit kan gaan." Snijboon En zijn geest kan dat zeker, daar hoeft geen Deen zich zorgen over te maken. In zijn geboorte land vonden ze Djernis, die al op zijn twaalfde met fietsen begon, aanvankelijk namelijk een rare snijboon. Ten eerste in zijn eigen familie waar niemand ook maar enige band met fietsen had. „Maar ik had vanaf mijn vijfde op een fiets gezeten, Merckx op tv gezien, en wist toen al dat ik daarin verder wilde. Niet eens om er geld mee te verdienen, ik vond het gewoon prachtig." Waar generatiegenoten als Rolf Sörensen, Peter Meinert en Alex Pedersen na verloop van tijd naar het buitenland verkasten om het als prof op de weg te pro beren, bleef Djernis in eigen land, waar hij in de zomer als fietsmonteur werkte. En in de winter volop de modder indook, op een fiets welteverstaan. Op zijn veertiende reed hij zijn eer ste cross. En won. „Ik was me teen verkocht, ik vond het prachtig." Onbegrip was aanvankelijk zijn deel. „Iedereen zei dat ik gek was en dat ik maar beter wat an ders kon gaan doen. Cyclocross heeft geen traditie in Denemar ken. Ik moest alles zelf uitzoe ken, niemand had het voor mij gedaan." Toch werd hij in 1984, als tweedejaars junior, negende op het WK in Oss. Het was een aanmoedigingsprijs. In 1988 kwam de doorbraak met een derde plaats bij de amateurs in het Zwitsere Hagendorf „Toen kwamen er eindelijk sponsors waardoor ik veel wed strijden in het buitenland kon Dan is het systeem weer niet wa terdicht terwijl de pcc juist wel bedoeld is om een sluitende con trole mogelijk te maken. Maar er zijn meer 'lekken'. Zo is er bij voorbeeld geen landelijk infor matiesysteem over stadionver boden waardoor raddraaiers vaak toch naar binnen kunnen. De clubs zijn volgens TNO orga nisatorisch en administratief niet in staat 1,2 miljoen suppor ters van de pcc te voorzien. Het innemen van de nu in omloop zijnde clubcards vormt nog een extra probleem. Supporters zullen protesteren tegen het feit dat zij in korte tijd twee maal voor een clubcard moeten beta len: de huidige en de nieuwe. Al leen het laten maken van de pcc zal de clubs zes miljoen gulden kosten. Het installeren van elec- tronische systemen bij de ingan gen om de pcc automatisch te controleren vergt nog eens elf miljoen gulden. Waar de clubs dat allemaal van moeten beta len is onduidelijk. TNO meent dat er genoeg alter natieven voor de pcc zijn. Sup porters kunnen aan de hand van bijvoorbeeld een vingerafdruk geïdentificeerd worden. Een chipcard met bepaalde infor matie over degene die de kaart aanbiedt, is ook een mogelijk heid. Electronisch huisarrest of een meldingsplicht voor dege nen die een stadionverbod heb ben, sociale opvang voor rad draaiers, preventief aanhouden of een gerichte politieinzet op de circa 1000 leden van de geweld dadige supportersgroepen, kan ook helpen. TNO wijst verder op de Engelse aanpak van voetbal geweld die prima werkt. Daar bij heeft men bewust van de pcc afgezien. GPD rijden." En kwam er het aanbod van de befaamde Zwitserse fa milie Frischknecht om tijdens het seizoen bij hun in te trekken. „Ze hebben me daar als een zoon opgenomen." tiet feest in van onze sportredactie AUCKLAND - Roy Heiner ver wacht een zware doop in de Zui delijke Oceaan met extreme weersomstandigheden, kou en ijsbergen. „Ik heb nooit eerder een Whitbread gevaren", aldus de schipper van de BrunelSu nergy. Zaterdag vertrekt de vloot uit Auckland voor de vijfde etappe van de Whitbread Race. Eind doel is Brazilië. Het wordt een etappe vol gevaren. „Ik mis de ervaring"zei Heiner gisteren in Auckland. „Daarom heb ik de Zwitser Rogivue terugge vraagd, Die heeft al vier Wliit- breads gevaren." De eindverantwoording blijft in handen van Heiner. „Ik heb vei- trouwen in de boot. Die kan huize Frischknecht was dan ook groot toen 'beide zoons' in 1991 in Gieten op het podium stón den: de echte zoon eerste, de on echte tweede. In het Italiaanse Corva kreeg Djernis in 1993 als- yéé meer hebben dan wij. We zullen echter op de grens tussen veilig heid en gevaar komen. Dan zal ik de keuzes moeten maken tus sen gas terug nemen of aan de wedstrijd blijven denken. Dat zijn moeilijke besluiten.Ik zal er tij dens de wedstri jd wakker van liggen." In Auckland heeft de beman ning het maximale toelaatbare aan de boot veranderd. „Ik ge loof dat we in de komende etap pe eindelijk een beetje zullen meekomen", aldus Heiner. De 3 7-jarige beroepszeiler uit Kou dekerk aan de Rijn baseert zijn optünisme niet op de communi catieprijs die Arend van Bex-ge- ijk na de vierde etappe ontving, maar aan de ontvangst van het beruchte zeil Code O. „We gaan er een knoop harder nog zijn hoofdprijs: wereld kampioen bij de amateurs. Het betekende min of meer zijn afscheid. Want hij had een nieu we liefde gevonden inhetmoun- mee", denkt Heinex-. De Bru nelSunergy was de laatste boot die het monsterzeil ontving. On der een bepaalde windhoek is met dit zeil enorm veel wirxst te behalen, zoals de aanvoerder in het klassement, de EF Langua ge tijdens de vorige etappes be wees. Daarnaast werd de boot volledig gereviseerd. De bemanning ging in Auck land onder leiding van een spe ciaal uit Nederland overgevlo gen consultant twee dagen op overlevingstocht in de ruige na tuur. Kayakken, raften, diepte- sprongen maken en in ijskoude beken zwemmen. „We hebben enoxm veel lol gemaakt", was de eerste reactie. „En we hebben ex- wat aan gehad", vond Heiner. „We hebben in alle x'ust met el kaar kunnen praten." tainbiken. „Niet dat ik cx-oss niet leuk vond, maar ik had ge merkt dat ATB-en echt mijn dis cipline was." Een understate ment, voor de wex'eldkampioen van 1992,1993 en 1994. GPD Op zee is daar geen tijd voor. ,Dan zijn we 24 uur per dag met de wedstrijd bezig. Aan wal moeten we ook doorwerken, conditieprogTanxma's afwex-- ken, iedereen is continu bezig. Daarom kwam zo'n avontuurtje in de natuur wel gelegen." Een avontuur is de Whitbread Race allang rxiet meer Het is een com petitie op het x-andje van het toe laatbare, een wedstx-ijd waarin schippers wikken tussen veilig heid en gevaar. „Veiligheid moet voorgaan", vindt Heiner. „Alleen neem je soms een x-isico. Om te winnen." De schipper blijft in zijn doel stelling reëel. „Iedere etappe een plek beter", zegt hij. Dat be tekent dat hij in Brazilië als zes de moet binnenvaren. ANP door Judith Stalpers TOKYO - Toen de plannen voor de Olympische Winterspelen in Nagario ontstonden, was het stadje rijk en aan de groei van de Japanse economie leek geen einde te kunnen komen. Van daar dat men het in Nagano groots wilde aanpakken, een evenement waarop de stad al tijd met trots terug kan kijken. Nu, zo'n dikke tien jaar later, is de geldkist leeg en de Japanse economie komt moeilijk uit de zeven jaar durende stilstand. De kosten voor de Olympische Spe len zijn de pan uit gerezen. Wan neer na het tweeweekse festijn alle toeristen weg zijn en de NAGANO - De Olympi sche Winterspelen in Na gano brengen naast 3000 atleten en officials ook ve le andere mensen op de been. Zo'n 1700 Japanse mili tairen en 50.000 vrijwilli gers assistex-en het organi satiecomité. Die hulp bestaat op het moment voox'al uit sneeuwschui- ven op de olympische ski piste waar twee meter aan verse vlokken is gevallen. Ondertussen doorzoeken veiligheidsmensen syste matisch het olympisch dorp op verdachte objec ten. Ook de gasten die aankomen op het trein station worden grondig gefouilleerd. De organisa tie vreest aanslagen of on enigheid tussen, de spor ters. Daarvoor heeft zij zelfs verordonneei'd dat bezoekers geen messen van langer dan zes centi meter op zak mogen heb ben. In het olympisch doxp wox-dt bij de maaltijd voor de zekerheid plastic bestek gebx-uikt. AFP rommel is opgex-uimd, zullen veel inwoners van Nagano zich afvragen waar ze het allemaal voor hebben gedaan. Zij zullen namelijk het geld moeten op brengen voor het afbetalen van de schuld van naar schatting 750 miljoen gulden. Negen complexen Negen sportcomplexen, een ho gesnelheidstrein eix een snelweg zijn aangelegd. Daarop komen nog peisoneelskosten en het fê teren van het Olympisch Coixii- té. Totaal zullen de uitgaven voor de Nagano Winterspelen 1998 op 27 miljard gulden uit komen. Inkomsten uit kaaxtvei- koop, tv-rechten en sponsorbij dragen dekken een schijntje van de uitgaven. De staat wil ook in de beurs tasten, maar weigert alles te betalen zoals dat 26 jaar geleden nog het geval was in Sapporo. Toen wilde Japan aan de wereld tonen dat het rijk was. Het land had voor die pr veel geld over. Zulke reclamecam pagnes heeft Japan niet meer nodig. Sinds de Winterspelen in Sapporo in 1972 is de economie met een factor van 6,2 gegroeid. Lonen en prijzen stegen mee, maar minder dan de economie als geheel. Redelijkex-wijs kan je dus vexwachten dat de kosten voor Nagano hoger uitvallen dan die van Sapporo. Het prijs- kaartje van Nagano overstijgt echter alle verwachtingen. Na gano valt niet zes keer zo duur, maar minstens dertien keer zo duur uit als Sapporo. Neem de schaatsbaan, de plek die de meeste Nederlandei's op de televisie enthousiast zullen volgen. M-Wave heet het stadi on, omdat het dak de vorm van een M heeft. Toegegeven, het is een staaltje van mooie architec tuur en technologisch vernuft, zelfs met een perfecte akoestiek. Hij kostte echter wel 500 mil joen gulden, ofwel 1,25 miljoen gulden per meter ijs. Zet dat af tegen 50.000 gulden per meter ijs in Sapporo toendertijd. Bezuinigen Wanneer 23 februari iedereen Nagano de rug toe keert, gaat de burgemeester eerst de geld kraan dichtdraaien. Om de schulden af te betalen zullen de burgers moeten bezuinigen. Van vuilnisophaaldienst tot grote infi-astructuurprojecten, niets zal de komende jaren meer mo gelijk zijn in Nagano. GPD van onze sportredactie OKAYA - Twee dagen stress moest Mar nix ten Kortenaar overleven om zich in Japan een echte olympische deelnemer te voelen. Twee dagen Wenen gingen aan zijn reis naar het trainingskamp in Okaya vooraf. Tumultueuze plechtigheden, plichtple- gingeix en een moeizame treinreis moest hij ex-voor over hebben om als Oostenrij ker de 1500, 5000 en 10.000 meter in Na gano te schaatsen. Ten Kortenaar kwalificeerde zich on langs bij de EK in Helsixxki definitief voor het mega-evenement in Japan, het land waar hij lange tijd in zijn uppie ver bleef om een betere schaatser te worden. In Okaya staan ze er nog steeds versteld dat een Exxropeaan in hun taal antwoord geeft op tal van vragen. Om zo ver te komen, meldde Ten Korte naar zich in het weekeinde in Wenen, waar hij op zondagochtend om acht uur zijn paspoort moest ophalen en de over dracht van de Oostenrijkse ploeg meemaakte. „Bij het ophalen van mijn paspoort moest ik al eeuwige trouw aan Oostenrijk beloven, bij de ploegenpre- sentatie in het gebouw van de Bundes- kanzier was het vervolgens ixiet anders. Ik kon pas dinsdag weg. Alpenpakje In het bezit van een prachtig alpenpakje arriveerde hij in Tokio. De schaatser xxit Zoetermeer, blij dat hij na een px-oblema- tische omweg toch zijn olympisch de buut kan maken, werd daar meteen met de voor hem zeer bekende bureaucratie geconfronteerd. Ten Kortenaar meende zich de trein in te kunnen fietsen. Een spooxwegbeambte stak er een stokje voor en eiste dat er een doos omheen ging De op het vliegveld geregelde doos werd echter te groot bevonden, waardoor de Nederlandse trainingsmaat van Baxt Veldkamp zijn trein miste, zich liep te er geren en pas laat in Okaya arriveerde. „Ik heb ixx elk geval wel de skiërs Her mann Maier en Andreas Schifferer ont moet, Een mooie ploeg. Heel gezellig die Oostemljkex-s. Let maar op; ik ga hier nog een hoop feesten meemaken. Na al die stress ook een leuk vooruitzicht." ANP ZEIST - Zes clubs hebben zich bij de KNVB aangemeld voor deelneming aan de Intertoto Cup in de zomermaanden, waar in plaatsen voor het UEFA-bekeitoernooi zijn te verdienen. De zes zijn: Heerenveen, NAC, FC Twente, Fox-tuna S, De Gx-aafschap en RKC. De KNVB zal twee staxtbewijzen reser veren. De twee hoogst geëindigde clubs, die zich niet recht streeks gekwalificeerd hebben voor Europees voetbal, zullen worden ingeschreven. De hoogst geëindigde club zal vanaf de derde x-onde deelnemen aan de Intertoto, de tweede deelnemer vanaf de tweede x-onde. ANP PERTH -In de eerste ronde van de Heineken Classic heeft gol fer Rolf Muntz kans gezien zijn status van beste Nederlandse golfer voox-alsnog te behouden. De Brabander legde de acht tien holes van The Vines in Perth in 70 slagen (-2) af. Daax-mee bezet hij de gedeelde veexdiende plaats, op vier slagen van Ian Woosnam. De Welshman, twee jaar geleden winnaar van dit toernooi, had slechts 66 slagen nodig voor zijn openingsronde. Hij wordt op de voet gevolgd door José Mai'ia Olazabal. De Span jaard had één slag meer nodig dan Woosnam. ANP LONDEN - De Noorse doelman Frode Grodas verhuist van Chelsea naar Tottenham Hotspur. Hij moet bij zijn nieuwe club international Ian Walker vervangen, die tobt met een schouderblessure. Sinds trainer Ruud Gullit oud-feyenoox- der Ed de Goey naar Engeland haalde, kwam Grodas bij Chel sea niet meer aan spelen toe. Toen de Noor begin januari wei- gex-de op huurbasis naar een Belgische club te vex-huizen, belandde hij zelfs op de tribune. RTR APELDOORN - Ox'han Delibas is woensdag in Keulen geope- reerd aan zijn x-echterhand. De profbokser in het super weiter moet tien dagen rust houden. In maart mag hij weer de ring in. Delibas, die olympisch zilver behaalde in Barcelona 1992, had al langer last van irritatie aan de x-echterhand. In overleg met zijn Duitse manager Sauexiand werd besloten een schoonmaakoperatie te laten uitvoeren. Die haalde litteken weefsel weg en enige kalkafzetting. ANP GOES - In de Maaslandhal in Oss worden morgen (zaterdag) de Zuid-Nederlandse kampioenschappen acrogym in de C-, D- en E-lijn gehouden. Forza Gymnastica xiit Goes (voox-heen SV Volharding en CSV OKK) vaardigt zeven vrouwen-twee- tallen in de C-lijxx exx twee gemengde paren in de D-lijn af. Deze wedstx-ijd is tegelijkertijd een aanloop naar de Neder landse kampioenschappen die op 25 apx'il in Nederweex-t ge houden worden. Aan het nationaal kampioenschap gaan twee plaatsingswedstrijden vooraf: op 8 februari te Amsterdam en 14 maaxd in Heeren veen. VLISSINGEN - Na twaalf jaar Wemeldinge, wox-dt de zes tiende editie van het Henk Quakkelaar-biljarttoernooi we derom gehouden door biljax-tvex-eniging Avontuur in Goes. De wedstrijden worden gespeeld op maandag-, woensdag- en dondex-dagavond in het clublokaal van Avontuur, Café Flora te Goes. Iedere deelnemer speelt 20 maal zijn libx-egemiddelde plus 10 punten bandstoten en 3 punten driebanden. Vanaf he den kan ingeschreven worden bij het clublokaal. Het toernooi stax-t op maandag 16 maart. Schipper Roy Heiner blijft in zijn doelstelling inet de BrunelSunergy reëel. „Elke etappe een plek beter." foto G PC Schipper BrunelSunergy aan vooravond vijfde etappe Whitbread Alternatieven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29