Profronde krijgt nieuwe impuls golff r s m éÊÊÈÊÈk I SHM L- - Fraaie kunstjes Petr Korda Peter de Vries weer heerser op de Weissensee Voortbestaan dankzij toetreden van Delta Nutsbedrijven voor drie jaar verzekerd Overmars komt later Hiensch blijft bij Kloetinge 5g 11 nsmVM'IH ~iplïi F 'if j mÊÈL v FS|git||k -- Kramnik ook concurrent voor Anand Ajax overtuigt in Monaco Rob Mulders verongelukt Vogts wil na WK blijven Ploegen voor wereldbeker Stoitsjkov botst met Van Gaal And ré Tchmil gaat als Belg naar het WK Tsjech viert finaleplaats in Melbourne met radslagen en shuffle door Koen de Vries MIDDELBURG - De Ronde van Midden-Zeeland heeft nieuwe energie. Op het hoofdkantoor van Delta Nutsbedrijven in Middelburg werd gisteren be kendgemaakt dat dat bedrijf de komende drie jaar hoofdspon sor wordt van de eendaagse wie lerwedstrijd voor professionals. De naam van het evenement wordt omgedoopt in Internatio nale Delta profronde. De eerste editie wordt op zaterdag 23 mei gehouden. Een contract werd gisteren nog niet getekendhoewel dat wel de bedoeling was. Verantwoorde lijk daarvoor was meervoudig Tour-etappewirmaar Jeroen Blijlevens, die door zijn late komst in Middelburg het proto- LONDEN - Arsenal wil Mare Overmars pas na de return tegen Chelsea, in de halve finales van het toernooi om de League Cup, afstaan aan Oranje voor de oe fentrip naar de Verenigde Sta ten. Trainer Arsene Wenger zal zijn collega Guus Hiddink op korte termijn met dat verzoek bena deren. „Ik wil alles proberen om [Mare iets langer bij ons te hou den", zei de Franse coach van Arsenal. [Chelsea verloor woensdag met 2-1 van de stadgenoot. De twee de wedstrijd is op 18 februari. lEen dag eerder vertrekt Oranje paar Florida voor een trainings kamp en een tweetal oefenwed strijden. Overmars is de laatste [weken één van de beste spelers [bij Arsenal. ANP [KLOETINGE - Diederick 'Hiensch heeft zijn contract bij de voetbalclub Kloetinge met 'een jaar verlengd. De oefen- Imeester en de zaterdag eerste klasser kwamen gisteravond tot een akkoord. Ook tweede trai ner Carl Vergouwen blijft vol- 'gend jaar bij Kloetinge. col van de persconferentie enigszins ontregelde. Het was een schoonheidsfoutje, waar niemand om treurde. Zo glom comité-voorzitter Piet Louwer- se, hoewel net terug van een ver velend onderzoek in het zieken huis, als nooit tevoren. Ook hij had in een dipje gezeten nadat vorig jaar de ronde te elfder ure was geannuleerd. De steeds zwaardere speurtocht naar het vinden van een geschikte datum èn van kapitaalkrachtige spo- nors had zijn tol geëist. „We kwamen in november bij elkaar en toen bleek dat veel leden van het comité het niet meer zagen zitten. Toen er eenmaal weer ge sprekken met sponsors op gang kwamen, nam het enthousiasme toe. En dit is het resultaat. Aftreden Twee jaar geleden speculeerde Louwerse erop dat hij zou aftre den als voorzitter van het orga nisatiecomité. In de directiezaal van de Delta Nutsbedrijven aan de Poeledaeleweg wilde hij daar niet meer van weten. „In eerste instantie hield ik me voor dat ik als kapitein het zinkende schip niet moest verlaten. En nu zit ik weer boordevol nieuwe energie. De eerste ronde werd in 1974 verreden. Ik wil eigenlijk de 25 wel vol maken. Eens even reke nen: 74 plus 25.... één niet ge houden..., dat zou betekenen dat ik na de ronde van 1999 zou kunnen aftreden." Het organisatiecomité van de wedstrijd, die nu dus Interna tionale Delta prof ronde gaat he ten, kwam in december voor het eerst in contact met Delta Nuts bedrijven. Afgelopen dinsdag, op de 61e verjaardag van Piet Louwerse, kwam het definitieve ja. Het toetreden van de Delta Nutsbedrijven op de sponsor- markt heeft veel te maken met de ontwikkelingen op de markt van energieleveranciers. Direk- teur Piet Stoter: „Of je het wil of niet, de wetgeving dwingt ons richting commercie. Binnen kort verplicht men ons tot ncurrentie op de markt van elektriciteit. Hetzelfde gaat ge beuren met gas en water. Het be drijf moet in zo'n geval gebruik maken van de middelen die ex- zijn. Eén daarvan is sponso ring." Tweede categorie Piet Louwerse kan dankzij de inbreng van de nieuwe hoofd sponsor, van de co-sponsor (CZ- Groep) en van diverse subspon- sors beschikken overeen budget van ongeveer 200.000 gulden. Hoewel dat bedrag in de jax-en tachtig wel eens hoger was, is het volgens de Goesenaar vol doende om een sterk pi'ofpelo- ton aan de start te brengen. En dat is nodig ook, want de inter nationale wielerbond UCI heeft de ronde ondanks het magere veld van 1996 en het vex-zaken van de editie van '97 toch in de tweede categorie (waarin veel punten voor de wereldranglijst zijn te verdienen) geplaatst. Een derde mislukking kan men zich niet veroorloven. Louwerse streeft ernaar om het parkoers van de afgelopen j aren zoveel mogelijk intact te laten. De locatie van start en finish aan de Goese Bergweg valt af, omdat daar drempels en een middenberm worden aange legd. Om organisatorische rede nen wórdt opnieuw in Goes ge zocht naar een andere geschikte plaats. Verder zullen zo hier en daar wijzigingen moeten wor den aangebracht in het traject, „want heel Zeeland woi'dt zo langzamerhand volgegooid met drempels en rotondes." Inmiddels is wielermakelaar Gerrie van Gerwen ingescha keld voor het aanti-ekken van sterke ploegen. Enkele Belgi sche teams hebben zich al op ei gen initiatief gemeld. Moeilij ker zal het worden om een sterke Italiaanse equipe aan de start te krijgen. Op de 23e mei is de Ron de van Italië immers in volle gang. Concurrentie Voor coxicurrentie van andere wedstrijden hoeft de organisa tie dit jaar vooralsnog niet te vrezen. Op de woensdag vooraf gaande aan de Delta profronde etQffïVifr £-:fW Piet Louwerse (links), Jeroen Blijlevens (midden) en direktcur Stoter van de Delta Nutsbedrijven bespreken de plannen voorde in ternationale Delta profronde. foto Ruben Oreel. wordt rond Namen de Grote Piijs Wallonië gereden, de zon dag erna Rundum Köln. Elders in Europa staat, behalve de Ronde van Engeland, weinig op het programma. Die meerdaag se wedstrijd heeft weliswaar 300.000 gulden te besteden, de vijfde categorie en het daarbij horende lage aantal te verdie nen FICP-punten zijn beslist niet aantrekkelijk. Zo dacht Jeroen Blijlevens, win naar van de editie van 1995, er ook over. „Het is goed voor het Nedei'landse wielrennen dat er weer een profwedstrijd in Zee land wordt gereden. Naast Veenendaal-Veenendaal en de Amstel Gold Race zijn er maar drie binnen onze grenzen. Daar om is deze wedstrijd ook zo be langrijk om te winnen. Publici teit in eigen land is het beste wat er is." WIJK AAN ZEE - Het 60e Hoog- ovenstoernooi gaat een span nende slotfase tegemoet. Kop loper Anand speelde in de elfde ronde remise tegen Adams, maar heeft in Kramnik opnieuw een gevaarlijke concurrent. De Russische reus versloeg Judit Polgar en voegde zich naast Sji- rov op de tweede plaats. Anand heeft met nog twee ron den te gaan een voorsprong van een half punt op het achtervol gende duo. Timman blijft na zijn remise tegen Jeroen Piket de beste NedeiTander op ander half punt van de kopman. Anand en Adams waren snel klaar. De twee finalisten van het kandidatentoernooi eind vorig jaar, besloten na 22 zetten tot re mise. Kramnik lijkt zijn motivatie te ruggevonden te hebben. Tegen Judit Polgar kreeg hij in het eindspel wat hulp toen de 21 -j a- rige Hongaarse in tijdnood kwam. Het Nederlandse onderonsje tussen Timman en Piket eindig de in een correcte remise. Tim man had na een Spaanse ruilva- riant voortdurend een klein plusje, maar Piket hield gemak kelijk stand. ANP MONACO - Ajax heeft in eem oefenwedstrijd tegen de Franse topclub AS Monaco weer eens kunnen overtuigen. De Am sterdammers wonnen in het prinsendom aan de Middellandse Zee met 3-1. Arveladze bepaalde de ruststand op 2-0. Franje de Boer maakte er in de tweede helft 3-0 van op aangeven van broer Ronald. De kersverse Franse international David Trei- zeguet, die in de interland tegen Spanje inviel voor Guivarc'h, scooi'de in de slotfase tegen. Drieduizend supporters - meer dan gebruikelijk bij competi tiewedstrijden - keken toe. Monaco was door de afwezigheid van enkele aan de Franse selectie uitgeleende spelei's, onder wie doelman Barthez, niet helemaal op volle sterkte. Ajax- trainer Morten Olsen kon weer beschikken over Dannv Blind. Jari Litmanen en Michael Laudrup. De laatste speelde bijna de gehele wedstrijd. ANP WELLERLOOI - De oud-wielerprof Rob Mulders uit het Limburgse Wellerlooi is in de nacht van woensdag op donder dag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Door de mist en gladheid raakte Mulders op de weg Arnhem-Apeldoorn de macht over het stuur kwijt. De wagen kwam tegen een boom tot stilstand. De vroegere Tour de Francerenner was op slag dood. Hij werd 30 jaar. Rob Mulders verwierf vooral naam als meesterknecht. Hij was gedurende vijf jaar profwielrenner. Van 199.1 tot en met 1995 reed hij in de ploeg van Jan Raas. GPD BONN - Berti Vogts wil ook na het WK voetbal dat deze zomer in Frankrijk plaatsvindt bondscoach van Duitsland blijven. Vogts, die in 1990 Franz Beckenbauer opvolgde, wil een nieuw team opbouwen. „Een aantrekkelijk vooruitzicht, daarom ga ik door", zei de trainer. „Bundesberti" moet wel goedkeuring krijgen van de Duitse voetbalbond. Vogts won met het Duitse nationale team de Europese titel in 1996. RTR PARIJS - De internationale wielerunie UCI heeft 22 wieler ploegen aangewezen voor de zogenoemde hoogste wielerdivi- sie. Zij zijn toegelaten tot alle wereldbekerwedstrijden van 1998. De UCI selecteerde de twee Nederlandse ploegen Rabo bank en TVM. De Italianen zijn het best vertegenwoordigd met acht equipes. De volledige lijst: Rabobank. TVM (Ned), Mapei, Saeco, Mer- catone Uno, Riso Scotti-MG, Polti, Asics, Cantina, Ballan (Ita) Festina, La Franyaise des Jeux, GAN, Casino, Codifis (Fra), ONCE, Banesto, Kelme, Vitalicio Seguros (Spa), Tele kom (Dui), US Postal (VSt), Lotto (Bel). AFP BARCELONA - Trainer Louis van Gaal heeft Hristo Stoitsjk ov gisteren uit zijn selectie gezet. De maatregel volgt op diver se uitlatingen van de Bulgaarse spits in de Spaanse media. Daarin maakt de tempei'amentvolle aanvaller zijn coach lich telijk belachelijk. Stoitsjkov, onder Van Gaal meer reserve dan basisspeler, reageerde eerst op de resultaten van een en quête onder de fans van Barcelona. Volgens 73 procent van de ondeivraagde socios is de voormalige coach van Ajax verant woordelijk voorde huidige cidsissituatie. „Pei'fect, de mensen weten precies wie de schuldige is", zei Stoitsjkov. De Cata laanse topclub haalde dit jaar uit de vier competitiewedstrij den slechts één punt. De 31-jaiige aanvaller tartte Van Gaal ook nog met enkele op- merkingen over de taktiek. „Ik geloof niet in zijn systeem en ik zal er nooit in geloven", schamperde de Bulgaar. ..Mis schien gaan we wel met zeven aanvallers spelen." RTR/DPA door Frits Bakker BRUSSEL - De meeste Russi sche profrenners hebben zich genesteld rond het Gardameer in Italië en verkopen zichzelf aan de hoogst biedende sponsor. Meest sprekende voorbeelden zijn de sprinters Abdoesjaparov en Konisjev. De Moldaviër An- dré Tchmil heeft wel rust gevon den in zijn carrière en rijdt in zijn nadagen voor Lotto. Het bevalt de 35-jarige coureur in die ploeg zo goed, dat hij in middels zelfs een Belgisch pas poort heeft. Tchmil rijdt het WK dit jaar dus voor België, gaat zijn vijfde jaar bij Lotto in en is samen met Jo Planckaert kop man in de klassiekers Jonge renners De grootste Belgische profploeg werd gistermiddag op een par tyboot in het centrum van Brus sel gepresenteerd. Jean-Luc Vandenbroucke gooide Abdoes- japarov na een positieve do pingcontrole uit zijn ploeg en zocht de aanvulling vooral in jonge renners. De opvallendste nieuweling is zijn 21-jarige zoon Jean-Denis Vandenbrouc ke, die bij de amateurs is gerijpt en klaar is voor een profavon- tuur. Verder is de Finse belofte Joona Laukka, die is overgeko men van Festina en vorig jaar een opvallende Tour reed, aan getrokken. De Lotto-ploeg stond dankzij Jo Planckaert en Tchmil vorig jaar even aan kop van het ploegen- klassement in de wedstrijden Voor de wereldbeker. Dat was iets te hoog gegrepen, want aan lie eindstreep bleef er een zesde plaats over, Jean-Luc Vanden broucke wees niettemin vol trots op de vele ereplaatsen, met de overwinning van Tchmil in Parijs-Tours, zijn tweede plaats in Parijs-Brussel en de tweede van Jo Planckaert in Parijs- Koubaix als uitschieters. Lotto (21 renners) rijdt in het nieuwe j aar onder meer de Tour, de Ronde van Spanj e en alle gro te eendagskoersen. De samenstelling van de ploeg: Mario Aerts, Christophe Detil- loux, Fabien de Waele, Steve de Wolf Ludo Dierckxsens, Niko mekhout, Peter Farazijn, Wim Keys, Joona Laukka, Laurent Madouas, Thierry Marichal, Chris Peers, Jo Planckaert, An drei Tchmiel, Andrei Teteriouk, Jean-Denis Vandenbroucke, Kurt, van de Wóuwer, Paul van Hyfte, Riok Verbrugghe, Gert "erheyen en Ludwig Willems. Iep Kramer in de sprint geklopt van onze sportredactie MELBOURNE - Als een vol leerd turner maakte Petr Kor da drie radslagen op het centre court. Daarna volgde een echte Korda-shuffle, een sprong waarbij de tennisser zijn ene spillebeen voor- en het andere achteruit slaat. Zo blij was de 30-jarige Tsjech met zijn fina leplaats bij de open Australi sche tenniskampioenschap pen in Melbourne. Petr Korda maakte in Mel- I bourne Park in vier sets een einde aan het sprookje van de I Slowaak Karol Kucera. Hij j won in de halve eindstrijd met 6-1 6-4 1-6 6-2. Tegen Kucera, de nummer 20 van de wereld, kwam de linkshander niet in gevaar. Hij domineerde de 2 uur en 7 minuten durende par- 1 tij en sloeg 23 forehand-win ners. Bovendien speelde Korda aan het net een prachtige wed- strijd. Hij was onpasseerbaar en liet 35 winnende vollies van 1 zij n racket vertrekken In de finale staat Korda zon dag tegenover de winnaar van het duel tussen de als negende geplaatste Chileen Rios en de ongeplaatste Fransman Nico- las Escudé, 81e van de wereld. Nog fraaier De als zesde geplaatste Korda beloofde het enthousiaste pu ll bliek een nog fraaier kunstje j als hij zondag de titel verovert. „Als ik het nummer van de Chicago Bulls kan vinden, I vraag ik Michael Jordan hoe ik j moet vliegen", grapte hij. De ij grote vreugde van Korda was ij niet zonder reden. Na drie jaar is de magere Tsjech eindelijk I blessure- en pijnvrij I Half 1993 liep hij een liesbles- p sure op. Hij bleef er anderhalf jaar mee doorspelen en over- I' woog zijn carrière te beëindi- j gen voordat hij zich op advies I van zijn grootste tennisvriend i Stefan Edberg en diens coach Tony Pickard liet opereren. In datzelfde jaar onderging hij een hernia-operatie. Een jaar later volgde de tweede liesope- 1 ratie. „Ik heb in 1995 in mijn hoofd het tennis zelfs even vaaiwel gezegd. Ik wilde niet langer met pijn leven", zei Korda na zijn overwinning. Eind 1996 keerde hij terug in het circuit. Hij boekte 55 overwinningen en steeg voi'ig jaar naar de achtste plaats op de wereld ranglijst. Voor de 30-jarige Tsjech wordt de finale zijn tweede in een grand slam. Ontketend Anke Huber had Martina Hin gis op de korrel bij de vrouwen. De 23-jarige Duitse sloeg op 1- 6 0-2 in de halve finale van de Australian Open hard terug. Ze pakte zeven games op rij en de Zwitserse titelverdedigster deinsde terug. Hingis, 17 jaar pas, leek even op weg haar titel te verliezen. Huber, tiende ge plaatst, was ontketend, speel de in een trance en sloeg in die fase van de partij bijna geen missers meer. Op 1-0 en 15-40 was de roes over. Huber besefte dat ze op weg was naar een grandslamfinale en kon niet overweg met die extra druk. Ze raakte geen bal meer, haar opslag liet haar in de steek en Hingis ontsnapte. De Magie Girl uit het Zwitserse Trub- bach holde in één lange sprint (6-1 2-6 6-1) naar de eindstrijd. Haar vijfde opeenvolgende in een grand slam na zeges in 1997 in de Australian Open, Wimbledon en US Open en fi- naliste op Roland Garros (Ma- joli). In de finale wacht Conchita Martinez. De 25-jarige Spaan se beschikte in de marathon te gen Lindsay Davenport over het me'este geduld, 4-6 6-3 6-3. Met die overwinning bereikte Martinez na haar zege op Wim bledon 1994 voor de tweede keer de finale op een grand slam. Te lang „Dit was geen wedstrijd voor mij", erkende Davenpoit na haar nederlaag. „De rallies duurden veel te lang en ik sloeg veel te veel fouten." Martinez speelde als een sluipmoorde naar. Ze hield de bal in het spel en wachtte op de afzwaaiers van de 21-jarige Amerikaanse. JaccoEltinghbex-eikte met zijn Zweedse gelegenheidspartner Jonas Björkman de finale van het dubbelspel. Het tweetal versloeg in de halve eindstrijd de Indiërs Paes en Bhupati (2) met 4-6 7-5 6-3 3-6 6-3.. Caroline Vis haalde met haar partner Mahesh Bhupati uit India in het gemengddubbel- spel de halve finales, na winst op het Australische duo Kratz- mann/Guse: 4-6 7-6 6-2. ANP van onze sportredactie TECHENDORF - In de bergen van Karinthië heeft Peter de Vries gisteren de tiende Alter natieve Elfstedentocht gewon nen. Hij versloeg in de eind sprint zijn medevluchter Yep Kramer in een recordtijd van 5 uur, 24 minuten en 55 seconden. Het tweetal had twee minuten en 22 seconden voorsprong op de nummer drie, Rob van Meg- gelen. In 1989, toen Dries vanWijhe de eerste alternatieve tocht op de Weissensee in Oostemijk won, zag het er helemaal niet best uit voor De Viïes. Tien jaar geleden kreeg hij een ernstig auto-onge luk waarbij zijn linker scheen been verbrijzeld raakte. Na een lange herstelperiode won de Fries in 1993 eindelijk een wed strijd. De echte doorbraak kwam drie jaar latei', met winst op de Weissensee. Nu won hij daar op nieuw, met trainingsmaat Kra mer net ver genoeg achter zich. „Hij kon me amper volgen in de finale. Vanuit het publiek werd nog geschreeuwd dat hij op kop moest i'ijden. Dat lukte hem niet meer. Desondanks heeft hij met zijn veertig levensjaren een goe de prestatie geleverd.", gniffel de de tien jaar jongere De Vries. Het wedstrijdverloop was lange tijd saai. Ontsnappingen waren er wel, maar die liepen op niets uit. Halfweg koers probeerde veertien schaatsers, onder wie Huizebosch, Stam, Kromkamp en Kramei', het serieus. Peter de Vries riep hen tot orde. „Tot dat moment heerste er een hosanna stemming in het peloton. Door het mooie weer en ijs was de tweehonderd kilometer een 'makkie', werd er gezegd. Maar de grote groep dunde naar mate de race vorderde gelukkig snel uit", aldus De Vries. De strijd ontbrandde negentig kilometer voor het einde. Stam, Van Meggelen, Kramer, De Vries, Zandstra, Van der Wete- ï'ing en Baai-s namen de benen. Plet zevental sloeg razendsnel een fors gat. De Friese-Elfste- denhelden Angenent en Huize bosch misten de slag. „Ik kon niet rijden, want mijn ploegge noot Baars zat in de kopgroep", zei Angenent. Veel strijdlustiger was Hulze- Petr Korda vermaakte de toeschouwers op het centrecourt met radslagen na zijn overwinning in de halve finale. foto Mike Fiala bosch. Hij sleui'dezo'n tien kilo meter alleen op kop van het loton om de vluchters te achtei"- halen. Er kwam geen assisten tie. Ook niet van de teams die geen mannetje in de kopgroep hadden. „Onbegx-ijpelijk zo iets", sprak Huizebosch. „De achterbli j vers gooiden er met de pet naar. Ze hadden hun ge dachten al bij het skiën en het bierdrinken". Dat vond ook Jan Wiebe Last, de ploegleider van Wehkamp. „Mijn jongens schaatsten hier als toerrijders", Dat kon niet worden gezegd van het Fi'iese koppel Kramer en De Vi'ies. Het duo ontsnapte twin tig kilometer voor de finish uit de kopgroep en werd niet meer achtex'haald. Bij de vrouwen maakte Gretha Smit indruk. De schaatsster uit Rouveen, die zaterdag het open Nederlandse marathonkampi oenschap won, voltooide dé tocht in vijf uur 49 minuten efl 33 seconden. Ze had een voor sprong van ruim twee minuten op haar voornaamste concur rentes Klaziena Seinstra en haar zusje Jenita. ANP Peter de Vries heeft zijn mede vluchter Kramer van zich afge schud en wint op de Weissensee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27