Niemand neemt me mijn passie af De tweede kans is raak Roe Schrier blijft overeind in hectiek van Veere Arjan Human maakt furore bij Cercle Brugge on Schrier (42) overleef de eind vorig jaar een couppoging van enkele spelers van Veere. De voetbaltrainer is tot op het bot beledigd en beschadigd, zou oneerlijk zijn en de sfeer verzieken, maar nooit gebruikte Schrier de media om terug te slaan. „Ik wil me niet tot hetzelfde niveau verlagen. Gelukkig kan ik ook goed afstand nemenvan het voetbal. Anders had ik nu in een psychiatrisch ziekenhuis gezeten." Vuilspuiterij is aan hem niet besteed. Maar zijnpositie laat ookweinig ruimte voor openhartigheid. Want: „Ik wil het seizoen afmaken. Dan heb ik hier driejaar gezeten. Dat is mijn voorgangers niet ge lukt." Ron Schrier, aan de vooravond van ivat een waardig af scheid van Veere moet worden. Mijn passie voor voetbal houdt me op de been. Die passie laat ik me doorniemand afne men." Een monoloog van een echte liefhebber. Er zijn maar drie clubs in y Zeeland die hun ambities duidelijk kenbaar maken. Hoek, Kloetinge en Veere. Ze halen spelers weg bij andere clubs. Iedereen wil graag zo'n goede sponsorgroep hebben. Daardoor ontstaat bij veel mensen pure afgunst. Door die afgunst ontstaat een jungle. Als je ziet, hoeveel aandacht een middelmatige voetballer in Zeeland krijgt... Als je hier vier goede wedstrijden speelt waarin je twee keer scoort, ben je al een Zeeuwse Van Basten. Terwijl het vergeleken met Brabant of de Bandstad geen reet voorstelt." Veere is niet de makkelijkste club. Er zal hier altijd kritiek zijn. Maar als trainer heb ik me nog nooit laten lei den door kritiek van buitenaf. En zeker niet door kritiek van mensen die aan de bar een biertje drinken en dan ongenuan ceerde uitspraken doen." ,Ik heb mezelf nog nooit in de krant uitge laten over andere mensen. Je moet nooit spugen in de ruif waaruit je eet. Doe je dat wel, dan toon je te weinig respect. Wat heeft het ook voor zin om terug te slaan? Dan verlaag je je tot hetzelfde niveau. En dat wil ik niet." „Bij Veere waren de verwachtingen dit seizoen te hoog gespannen. Jongens met veel kwaliteiten gingen weg, en hun ver vangers moeten zich op het niveau van de eerste klasse nog bewijzen. Veere is een goede middenmoter. Niet meer en niet minder." „Vroeger had je trainers als Michels en Kessler, het autoritaire type. Tegenwoor dig moet een trainer veel democratischer zijn. Voetballers willen graag gezellig een bakje koffie met de trainer drinken. Ik noem het randvoorwaarden. Ze worden belangrijker dan de prestaties zelf. Mi chels hing een briefje op de deur, waarop je kon lezen wie er in de basis stonden. Nu moet je voor en na een wedstrijd duidelijk maken waarom je iemand opstelt. De communicatie wordt steeds belangrijker. Maar het gaat ten koste van de presta ties." „Ik heb nooit problemen gehad met de communicatie. Maar als je iets vijf keer hebt uitgelegd, en als er dan nog over ge sproken moet worden, dan houdt het een keer op. Een voorbeeld. Spelers die er naast staan, gooien meteen hun kop in de wind. Bij Veere heb ik een selectie van 23 man, dus zit ik altijd met ontevreden spe lers. Vijf, zes van hen, zijn spelers die van buitenaf naar Veere zijn gekomen. Voor hen is het nog wennen aan het niveau van de eerste klasse." „Ik heb nooit overwogen om op te stap- Ron Schrier, met z'n vijftien weken oude zoontje Gino. „Hij verrijkt ons leven. Dat gevoel, wanneer je thuiskomt... echt onbeschrijflijk. Als je ziet wat er allemaal geschreven wordt, dat trek ik me zonder meer aan. Ik ben niet van staal. Maar als je dan zo'n kleine ziet, ben je al het andere snel vergeten." foto Ruben Oreel pen. Ieder mens heeft z'n grens qua accep tatie. Mijn grens was één keer bijna be reikt. Na het crisisberaad tussen het bestuur en de spelersgroep, in november. Na de wedstrijd tegen Seolto. Toen heb ik met bestuursleden en sponsors gespro ken. We zijn er toen uitgekomen, het be stuur en de sponsors hebben zich toen po sitief in mijn lichting uitgesproken- Anders was ik weggeweest. Ik kan nu weer normaal werken. Ik heb wel meteen tegen het bestuur gezegd dat ik na dit sei zoen niet verder wil bij Veere. „Natuurlijk lig ik 's nachts wel eens wak ker. Maar dat is nooit van dingen die al ge beurd zijn. Ik kijk enkel vooruit. Met Goes speelden we ooit nacompetitie voor pro motie naar de hoofdklasse. Dan kan ik 's nachts wakker liggen, doordat ik pieker over hoe we een belangrijke wedstrijd moeten aanpakken. Nee, van de gebeurte nissen bij Veere heb ik niet wakker gele gen. Als ik lees dat Arthur van Huizen me oneerlijk vindt, en me verwijt dat ik de sfeer verpest, dan vind ik dat natuurlijk niet leuk. Het houdt me bezig, ik denk er aan wanneer ik in de auto stap. Maar op het werk gaat de knop weer om en dan ben ik het kwijt." „Vijftien weken geleden is Gino, ons zoontje, geboren. Hij verrijkt ons leven. Dat gevoel, wanneer je thuiskomt... echt onbeschrijflijk. Als je ziet wat er allemaal geschreven wordt, dat trek ik me zonder meer aan. Ik ben niet van staal. Maar als je dan zo'n kleine ziet, ben je al het andere snel vergeten." „Ik kan sowieso goed afstand nemen, ben vrij nuchter. Dat moet ook wel, want an ders had ik allang in het PZZ (psychia trisch ziekenhuis) gezeten. Weet je, het verbaast me alleen dat zo'n Van Huizen zulke uitlatingen doet. Het heeft geen zin om te reageren. Dan ga je roeren in de strontpot waarin iedereen roert. En daar wordt niemand beter van. Van Huizen wordt volgend seizoen trainer van Krui- ningen. Hij zal het dan zelf ook onder gaan. Hij zal straks nog wel eens aan Ron Schrier terugdenken. Relativeren „Ik kan sport en het gezin goed scheiden. Vroeger nam ik dingen te lang met me mee, maar nu kan ik redelijk relativeren. Soms ben ik zaterdagavonds wat stille tjes, maar zondags ben ik alles weer kwijt. Ik vind de negatieve publicaties best ver velend voor m'n directe omgeving, maar die mensen weten hoe ik werkelijk ben. Familie, vrienden, collega's. Ook al komt er in de krant, mede doordat ik me niet verweer, een andere Ron Schrier naar bo ven. Ik heb er geen last van in m'n privé- leven. Ik ben ook niet bang dat ik nu een slechte naam als trainer krijg. Dit is mijn derde jaar bij Veere. Ik ben ook hier gepro moveerd, alleen dit jaar is mijn naam wat te negatief beücht. Maar ik ben nog steeds dezelfde persoon, met dezelfde passie." „Mijn goede eigenschappen? Honderd procent inzet, en mijn praktische en theo retische kennis. Ik heb het diploma Oe- fenmeester I, kan altijd kennis overbren gen. Dat doe ik op een manier die van alle betrokkenen veel energie vraagt. Ik wil er iets voor terugzien. Ik ben een rustige trainer, een Cruijff-idolaat in alle opzich ten. Bij Dosko (jeugd), Goes, Middelburg en ook bij Veere heb ik succes gehad. Met de jeugd van Dosko promoveei'den we twee keer, met Goes ging ik van de derde klasse bijna naar de hoofdklasse, bij Mid delburg heb ik een verjonging doorge voerd en ook met Veere ben ik gepromo veerd. De resultaten zijn zichtbaar." Te autoritair „Natuurlijk heb ik ook slechte kanten. Helaas ben ik ook maar een mens. Ik wijs altijd eerst naar mezelf, na een nederlaag. Ook ik heb fouten. Bij Veere? Had ik wat democratischer moeten zijn. Op bepaalde •punten ben ik te autoritair geweest. En op sommige momenten heb ik te weinig ge communiceerd. Zo van: zo gaan we het doen, daar valt verder niet over te praten. Deze groep van Veere heeft behoefte aan communicatie. Dat heb ik verkeerd inge schat." „Dat Paul Hermsen (de opgestapte hoofd sponsor, red.) het voor me opneemt, en dat het dan ook nog iemand is die zeer goed ingeburgerd is bij Veere, ja, dat is natuur lijk prettig." „Ik heb geen moeite om nu met het be stuur en de spelers samen te werken. Na Seolto hebben we het uitgesproken. Ik kan nu mijn werk gewoon afmaken. En heb er ook plezier in, ja. Vind je dat vreemd? Ik hou gewoon van het spelletje. Ik train graag, drie keer in de week. Dat is m'n lust en m'n leven. Dat zal ik blijven doen zolang ik het kan. Niemand zal me mijn passie afnemen." „Mijn voorgangers Jan Meulmeester en Piet Puype hielden het maar anderhalf jaar uit bij Veere. Ik wil mijn contract uit dienen. Dan heb ik drie jaar Veere achter de rug. Dat is mijn voorgangers niet ge lukt. Een waardig afscheid, dat zou mooi zijn. Ik weet dat het ook mogelijk is. We zijn met Veere aan een hele goede serie be zig. Met de beker en oefenduels erbijheb ben we nu zes duels op rij gewonnen. Daarom hoop ik ook dat de wedstrijd te gen Kloetinge morgen doorgaat. Zij staan bovenin, zijn favoriet. Maar wij zitten in een lekker ritme." „Voor volgend seizoen heb ik nog geen club. Onlangs heb ik een club in Brabant afgebeld, omdat de afstand te groot was. Kan ik niet combineren met mijn werk. Ik ben buitendienstmedewerker van een verzekeringsmaatschappij in Middel burg, In Zeeland is de spoeling erg dun, maar ik wacht wel af wat er komt. Het moet een club zijn die bij me past, een club met ambities. Met Goes ben ik in de derde klasse begonnen. Waarom zou het bij een andere vereniging niet lukken om samen omhoog te komen?" „Het zou raar zijn als ik geen club zou krijgen. Voetbal is mijn grote passie. Maar ik ken geen angst. Het leven gaat door. Nuchter? Aan de ene kant wel. Aan de an dere kant: ik ben al sinds mijn achtste week in, week uit met voetballen bezig. En doe dat nog steeds graag. Ik zal wel al tijd werkzaam blijven in de voetbalwe reld." Gerard Borgman Eigenlijk had Arjan Human zijn droom, beroepsvoetballer te worden, al lang opgegeven. Twee seizoenen mocht de 19-ja- rige Middelburger in de jeugdopleiding van Feyenoord aan het profmetier ruiken, maar na die periode keerde hij gedesillusioneerd terug naar de rijen der amateurs. Human leek in de vergetelheid weg te zakken, tot de Belgische profclub Cercle Brugge hem een tweede kans bood. Eind oktober veroverde hij bij de tweedeklasser een basisplaats en sindsdien dragen de supporters de hard werkende Ollander op handen. Ruim drie maanden geleden werd trainer Rudy Verkempinck de laan uitgestuurd bij het wis selvallig presterende Cercle Brugge. De bijna 100 jaar oude vereniging was vorig seizoen voor het eerst sinds'26 jaar gedegradeerd uit de Belgische eerste klasse, en voor aanvang van de nieuwe voetbaljaargang had het ambitieuze bestuur niets minder geëist dan een directe terugkeer naar de elite-klasse. Na slechts drie zeges in acht wed strijden werd Verkempinck bedankt voor bewe zen diensten. Voor Arj an Human kwam het vertek van de oefen- meester bepaald niet ongelegen. De 19-jarige Middelburger was in de zomer overgekomen van zaterdag-tweedeklasser Dauwendaele en wacht te in het tweede elftal vol ongeduld (elf goals in tien wedstrijden) op zijn vuurdoop in Cercle's hoofdmacht. „In de pers riep Verkempinck altijd dat ik een groot talent was, maar hij wilde me nog niet voor de leeuwen werpen. Daardoor bleef ik maar wachten op mijn kans", blikt Human na af loop van een ochtendtraining in het spelershome terug. Verkempincks opvolger Ronny Desmedt, jaren lang assistent van de huidige Belgische bonds coach George Leekens, durfde het wel meteen aan met de gretige Zeeuw. Eind oktober, in het beker duel met Excelsior Moeskroen, verscheen Human voor het eerst in de basis. Desmedt geeft toe dat hij een gok nam door de jeugdige aanvaller zijn ver trouwen te schenken.,Het publiek was als gevolg van de matige prestaties zeer kritisch. Ik vost dat Arjan meteen zou moeten presteren om het res pect van de supporters en zijn medespelers te win nen. Het was af te wachten hoe hij daar mee om zou gaan", zegt de 50-jarige coach. grote Feyenoord. Vooral op het eerste seizoen in Rotterdam-Zuid kijkt hij met veel voldoening te rug. „Dat was een prachtig jaar. Met de B1 werden we kampioen van Nederland door Ajax in een rechtstreeks duel te verslaan. Bovendien leerde ik er in Jack van de Berg een trainer kennen, die een vriend voor het leven is geworden. Urenlang ston den we samen op het veld om mijn zwakke punten bij te schaven. Onder zijn leiding ging mijn spel met sprongen vooruit." Schoolprestaties Maar terwijl de jeugdige spits al voorzichtig droomde van een glorieuze entree in De Kuip, noopten belabberde schoolprestaties hem een jaar later tot het abrupt staken van zijn hemelbe storming. „Voor aanvang van mijn tweede sei zoen had ik met mijn ouders en de club afgespro ken, dat in geval van slechte schoolprestaties het verhaal Feyenoord meteen over en uit zou zijn. Ik volgde dat jaar op een speciale topsportschool in Rotterdam de havo, maar zelfs daar bleef ik zit ten. Mijn droom spatte als een zeepbel uiteen. Het was mijn eigen schuld dat ik weg moest bij Feye noord." Teleurgesteld keerde hij terug naar Zeeland, naar de amateurs van Dauwendaele. Daar trok de ste vig gebouwde spits al snel de aandacht van clubs als Hoek, RBC, MVV en Cercle Brugge. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser stond als eerste bij Human op de stoep. „Met het bestuur had ik een positief gesprek. Maar toen bekend werd dat Ad Gladdines naar Hoek zou gaan, heb ik de zaak meteen afgeblazen. Ik wilde niet het risico lopen op de bank te belanden. Dat zou voor mijn ont wikkeling funest zijn geweest." Meteen °.RBC en MW vielen ook meteen af, waarna Hu- man bij Cercle Brugge een testwedstrijd afwerk te. „Ik was net hersteld van een blessure en mei-kte dat ik kracht en conditie tekort kwam. Maar tot mijn verbazing kon ik; meteen een contract teke nen." Ronny Desmedt: „Arjan speelde inderdaad niet best, maar wat meteen opviel was dat hij wel de basiskwaliteiten had. Arjan toonde gevoel voor de combinatie en wist precies hoe hij zich als spits moest opstellenDat was voor mij de belang rijkste reden om tegen het bestuur te zeggen: me teen vastleggen die jongen." Sinds juli is Human zodoende full-time met voet ballen bezig. Hij spreekt van een unieke tweede kans op een profloopbaan, die dit keer zeker niet gedwarsboomd zal worden door studiebeslom meringen. „Nu ik 19 ben, vinden mijn ouders dat ik mijn eigen keuzes moet maken in het léven. Mijn moeder had maar een eis. Ze zei:jal& jè' Voor het voetballen kiest, ga er dan ook! hiét heel je hart voor. Vond ik wel een mooie Uitspraak." Maarten Wijffels Human beschaamde het in hem gestelde vertrou wen niet en speelde tegen Moeskroen een ijzer-, sterke wedstrijd. Bovendien pakte Cercle, met Human als schaduwspits, in de volgende drie competitiewedstrijden telkens de volle winst. Sindsdien lijkt zijn kostje gekocht in Brugge. „Zijn ontwikkeling is in een stroomversnelling geraakt", constateert Desmedt, „Ik verwacht dat hij binnen twee jaar is uitgroeid tot een speler van eerste klasse-niveau." Veertien wedstrijden (vier goals) heeft Arjan Hu- man inmiddels achter zijn naam staan in het eer ste elftal. „Ik had mezeli een jaar gegeven om te wennen aan het hogere niveau", geeft hij toe. „Maar het gaat allemaal sneller dan verwacht. Voor mij is het gunstig dat Cercle na de degradatie een andere weg is ingeslagen, De club wil bouwen aan een jonge ploeg, met veel spelers uit de eigen jeugdopleiding." Met Cercle is Arjan Human toe aan de vierde club in zijn nog prille voetballoopbaan. Na een blauwe maandag bij Zeelandia maakte hij als D-pupil de overstap naar Middelburg. Daar werd het talent Human op 15-jarige leefti jd weggeplukt door het Arjan Human, in actie tijdens een training van Cercle Brugge. „Het gaatmet mij allemaal veel sneller dan verwacht. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25