ZWN Taxi zoekt samenwerking PZC ¥IIssieger raakt bekneld bij botsing GOES Goese school neemt met investering in computers voorschot op toekomst Officier eist zes jaar cel wegens doodslag op zee Werkstraf gevraagd voor drankrijder die voetgangster aanreed 31 zeeland 13 Kleinere bedrijven noodzakelijk om doelmatig te kunnen werken Drie jaar cel voor autodief Hardleerse bierdief gepakt Stroomstoring treft deel Goes Computer tegen papierstroom Hennekeij over tunnel Sluiskil Boeren praten over Streekplan 1 Info-avond Goes vrijdag 30 januari 1998 sbw door Harmen van der Werf GOES - Zeeuwse taxibedrijven zijn ten onrechte bevreesd voor monopolievorming door ZWN Taxi, een dochterbedrijf van de ZWN Groep. ZWN Taxi wil juist jamenwerken met bestaande taxibedrijven om doelmatig te kunnen werken. Commercieel manager H. H. Bouma: „Zij ken nen hun gebied en klanten ook het best." ZWN Taxi heeft één vestiging in Zeeland, ZWN Citax Midden- Zeeland in Goes. Het is een voor Zeeuwse begrippen grote taxi- onderneming, met 48 auto's en 130 medewerkers. Het is ook een modern bedrijf. Komend week einde neemt Citax een taxicen trale in gebruik met een Route Beheers Systeem. Met de nieu we centrale wordt het mogelijk taxiritten sneller en ook beter te plannen. Taxi's van Citax worden in het verlengde van dit project uitge rust met een boordcomputer, waarop de geplande ritten wor den weergegeven. Als dit goed werkt, kunnen de mobilofoons weg. En in Citax-taxi's komt apparatuur om met de chipper chipknip te betalen. ZWN Citax Midden-Zeeland bouwt een voorsprong uit, die zij al heeft. Dit lijkt de angst voor monopolievorming te be vestigen, die leeft bij een aantal kleine taxi-ondernemingen in Zeeland. Zij vrezen nauwelijks werk over te houden. Gemeenten Dit heeft niet alleen met de posi tie van ZWN Taxi te maken. Ge meenten zijn belangrijke op drachtgevers voor taxivervoer. hebben al het ouderen- en ge'handicaptenvervoer onder hun hoede. Op Walcheren, in de Oostersehelde-regio en drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten is dit aanbesteed. In de toekomst worden deze pakketten waarschijnlijk nog uitgebreid, met zittend zieken en scholierenvervoer én delen van het openbaar vervoer. Wie de aanbesteding van dat werk wint, krijgt de markt groten deels in handen. ,Maar", verklaart Bouma van de ZWN Groep, „wij zijn niet van plan de markt te monopoli seren. Sinds 1994 doen wij het gehandicapten- en ouderenver voer op de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland. Wij hebben daarvoor samenwer king gezocht met andere taxibe drijven. Onder de voorwaarde dat er per gebied één aanspreek punt is. Dat is Van Haaften op Tholen, de Terneuzense Taxi centrale in Zeeuws-Vlaanderen en Taxi Lemsom op Schouwen- Duiveland." Het heeft volgens Bouma en directeur R. W. Zan- dee van ZWN Citax Midden- Zeeland geen zin op een andere manier te werken. Dat is wel ge bleken op Tholen, waar plaatse lijke taxibedrijven eerst niet met de ZWN in zee wilden. „Thoolse taxi-ondernemers konden het niet eens worden over de verdeling van het werk. In eerste instantie hebben wij daar toen zelf gereden. Dat heeft ons goud geld gekost, tot wij dankzij de gemeente toch tot elkaar zijn gekomen. Nu werkt het prima." Door lokale ondernemers in te schakelen, hoeft ZWN Taxi zelf geen extra auto's aan te schaf fen. Dat scheelt investeringen. En: bij ritten tussen bijvoor beeld Goes en Tholen worden klanten uitgewisseld, waardoor taxhs beter bezet zijn. Bouma: „Samenwerking biedt Om de Vlissinger uit zijn zwaarbeschadigde wagen te bevrijden moest het dak worden losgesneden. foto Willem Mieras door René Schrier 's-GRAVENPOLDER - Bij een botsing op de Goesestraatweg tussen Goes en 's-Gra- venpolder is donderdagmiddag een 79-ja- rige inwoner van Vlissingen gewond ge raakt. De man moest met nekletsel per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd worden. Hij raakte door de botsing be kneld in zijn auto. De brandweer van 's- Gravenpolder heeft hem uit zijn benarde positie moeten bevrijden. Dat lukte pas nadat het dak van zijn wagen was losge sneden. Het ongeval ontstond rond 15.00 uur toen de man komende vanaf 's-Heer Abtskerke op de kruising met de Goesestraatweg geen voorrang verleende aan een bestel wagen die vanuit Goes in de richting 's- Gravenpolder reed. Achter het stuur van die bestelwagen zat een 45-jarige inwoonster van Ovezande. Haar wagen hep vrij lichte schade aan de voorzijde op. De andere auto was geheel vernield. De locatie van de botsing zag er op een ze ker moment nogal dramatisch uit. In ver band met het ongeval stonden er verschil lende politieauto's, de brandweerwagen met aanhanger uit 's-Gravenpolder en twee ambulances. Terwijl het slachtoffer uit het wrak werd gehaald passeerden er achter elkaar nog eens drie ambulances, waarvan één met zwaailichten en sirene, vanuit het nabijgelegen Goese Ooster- scheldeziekenhuis. Deze laatste ambu lance was met spoed op weg voor het transport van een patiënt van Goes naar Rotterdam. Zijn route liep via de Goese straatweg en 's-Gravenpolder naar de A58. vele voordelen. In Zeeland kan het ook niet anders. Dit gebied is te dunbevolkt en te uitgestrekt om alles alleen te willen doen. Ik beschouw de bedrijven waar mee wij samenwerken als fran chisenemers. Zoals Blokker en Albert Heijn met franchisene mers werken. Wij hebben de re gie. Zij doen een deel van het werk tegen tarieven waar wij als volwassen partners over pra ten." Weersproken Dat van concurrentie op deze manier terecht dreigt te komen, wordt door Bouma weerspro ken. „Concurrentie in de regio hoeft ook niet. Er zijn nog ande re grote, landelijk opererende bedrijven." Concurrentie in de regio zal er overigens bhj ven, als de voorte kenen niet bedriegen. Het ge handicapten- en ouderenver voer is op Walcheren en in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten Terneuzen, Oostburg en Sluis- Aardenburg in handen van con currenten van ZWN Taxi, te we ten Combitax (met Taxi Blaak man als centrale) en Taxicom, waarin een aantal bedrijven sa menwerkt. Bij een nieuwe aan besteding zullen zij zeker van de partij zijn. File door staking tunnel Antwerpen ANTWERPEN - Doordat boze stakers gisteren voor 24 uur de Antwerpse Waaslandtunnel af sloten, ontstonden in en om de havenstad gigantische files. Op een bepaald ogenblik waren de verkeersproblemen niet te over zien. De ochtendspits raakte pas tegen de middag volledig opgelost. De Waaslandtunnel werd ge blokkeerd door personeelsleden van Imalso. Imalso staat voor Intercommunale Maatschappij Antwerpen voor de Linker Schelde Oever. Deze maat schappij zorgt onder meer voor het onderhoud van twee Ant werpse Scheldetunnels maar houdt eind dit jaar op te be staan. Imalso wordt dan een Vlaamse Openbare Instelling. De vraag is wat er dan met de 125 personeelsleden gaat ge beuren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 29- jarige man uit Delft wegens een reeks autodiefstallen veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Samen met twee mededa ders stal hij in 1996 zo'n twintig dure auto's in Zeeland, België en Duitsland. De auto's werden in een loods in Vlaardingen omgekat en vervolgens verkocht. Volgens de rechtbank was de 29-jarige de 'spin in het web' van de criminele praktijken. MIDDELBURG - Een 42-jarige Middelburger is woensdag middag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middel burg aangehouden voor winkeldiefstal en het negeren van het winkelverbod. Demanrekendevier blikjes bier met een totale waarde van 3,95 gulden niet af. Een personeelslid zag dat de man de blikjes in zijn jas stopte en de winkel verliet zonder te betalen. De Middelburger was al enkele keren eerder in deze winkel betrapt op diefstal en kreeg daarom vorig jaar een winkelverbod. Omdat hij dit negeerde werd voor dit feit ook proces-verbaal opgemaakt. GOES - Het Goese stadskantoor en enkele straten in de buurt hebben donderdagmorgen ruim een half uur zonder stroom gezeten. Oorzaak was een gestoorde kabel achter het stads kantoor. Dat heeft waarschijnlijk kortsluiting opgeleverd. Daardoor ging er een beveiligingsschakelaar om in het scha kelstation aan de Brouwersgang in Goes. Dat was in de hele stad te merken, doordat de spanning even zakte. De getroffen straten waren de 's-HeerHendrikskinderenstraat en de Smal- legangesbuurt. Volgens een woordvoerder van het energiebedrijf Delta duur de het 39 minuten eer de storing verholpen was. Het meren deel van die 39 minuten zijn besteed aan het wachten voor ro de verkeerslichten, voegde hij eraan toe. In het stadskantoor leverde de stroomstoring alleen problemen op bij de afdeling die zich bezig houdt met de Wet voorzieningen gehandicapten en de afdeling Burgerzaken. Verschillende mensen die aan de balie kwamen konden alleen schriftelijk geholpen worden. In een aantal gevallen zullen de pasjes die ze kwamen aanvragen worden opgestuurd. HULST - De Hulster gemeenteraadsleden moeten een com puter thuis krijgen met een aansluiting op het gemeentelijk netwerk. De 'overdadige papierstroom' die raadsleden nu moeten verwerken om op de hoogte te blijven, zou daardoor sterk kunnen worden verminderd, schrijft D66-Hulst in haar verkiezingsprogramma. Door de nieuwste informatietechno logie op die manier toe te passen kunnen de raadsleden ook eerder en beter op de hoogte worden gehouden, meent D66. AXEL - Minister A Jorritsma (VVD) van Verkeer en Water staat kan van haar partijgenoten uit Zeeuws-Vlaanderen een brief verwachten over de noodzaak van een tunnel onder het Kanaal van Gent naar TerneuzenGedeputeerde J. Hennekeij houdt vrijdag 6 februari een spreekbeurt over het belang van de tunnel en direct daarna zullen de Zeeuws-Vlaamse WD- afdelingen Jorritsma nogmaals de argumenten voor onder tunneling schriftelijk onder de neus wrijven. Naast Hennekeij houden nog twee prominente Zeeuwse libe ralen een inleiding op de WD-verkiezingsavond in het Axel- se cultureel centrum De Halle. Gedeputeerde J. van Zwieten spreekt over de mogeüjkheden voor woningbouw in de regio en de Terneuzense wethouder K. van der Hoofd geeft een toe lichting over het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone. De verkiezingsbijeenkomst begint om 19.30 uur. doorSelma Osman MIDDELBURG - Zichtbaar aangedaan en met het hoofd in de schoot hoorde een 21-jarige inwoner van Kapelle donderdag de maximale werkstraf van 240 uur dienstverlening, zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf en twee jaar rijontzeg ging tegen zich eisen. Hij had op eenzondagavondinmei 1996 op de Monnikendijk in Kattendij- ke een voetgangster aangere den, die daarbij zwaargewond raakte. ,Geen enkele straf kan vergoe den, wat deze vrouw is overko men" zei de Middelburgse offi cer van justitie mr. A S. Flikweert. Hij rekende het de rerdachte zwaar aan dat deze met een 'absurde snelheid' en met drank op had gereden. bij hield hij de verdachte voor dat het 'fatale moment' ook Iwee levens had kunnen eisen: GOES - De kansen en bedrei gingen voor ontwikkeling van ket agrarisch bedrijf staan maandag 2 februari centraal tij- iens een bijeenkomst van de Land en Tuinbouworganisatie (LTO) in Goes. Fijdens ijdens de algemene ledenver- ïadering in Hotel Terminus (aanvang 19.30 uur) wordt ge- lüscussieerd over de invulling tan het Streekplan en de benoe ming van bloemdijken in de ge meente Goes. Ir. E. A Dekker tan de provincie geeft een toe lichting op het Streekplan, barna spreekt de Goese wet houder mr. S. J.Heijningoverde aanwijzing van bloemdijken in terzuringsgevoelige gebieden. dat van het slachtoffer en dat van hemzelf. De verdachte kon de rechtbank niet behulpzaam zijn bij het reconstrueren van het ongeluk. Hij was in een co ma geraakt en kon zich bij het ontwaken - anderhalve week la ter - niets meer herinneren.,Het hele weekeinde is één groot vraagteken." Uit verklaringen bleek dat de Kapellenaar, die net drie maan den zijn rijbewijs had, de avond van de 19e mei in zijn stamkroeg in Kattendijke had doorge bracht. Hij had daar drie tot vier biertjes gedronken. Even voor negen uur zou hij vol gas zijn weggereden. Een vrouw die met haar hond op de Monnikendijk liep, zag de auto slingerend en met hoge snelheid aankomen, maar kon het voertuig niet meer ontwijken. Zij werd aangereden en liep ernstige verwondingen op, waaronder een gebroken heup, een gebroken arm, gebro ken ribben en letsel aan haar hoofd en zenuwstelsel. Volgens de officier is de Kapellenaar met 132 kilometer per uur uit de bocht gevlogen. Remsporen we zen uit dat de snelheid minimaal 112 kilometer per uur moet zijn geweest. Ter plaatse is 80 kilo meter het maximum. Anderhalf uur na het ongeval is bij de Ka pellenaar bloed afgenomen. Hij bleek een promillage van 0,71 te hebben (0,5 is toegestaan). De vrouw heeft aan het ongeval blijvend letsel overgehouden. De Kapellenaar kampt als ge volg van zijn coma met concen- tratiestoornissen. De officier hield daar in zijn eis rekening mee. De raadsman van de ver dachte, mr. D. J. Olie, trok fel van leer tegen de geëiste straf. Hij vond die veel te hoog en niet in verhouding met eerdere von nissen. Uitspraak op 12 februari. (Advertentie) mm ZEELANDHALLEN «MVBHUUj 0164-25/521 INFO 0164-235916 GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEDERLAND* ZATERDAG JANUARI 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG l FEBRUARI k 10.00 TOT 17.00 uur Werken met computers op het St. Willibrordcollege. De nieuwe apparatuur is met name van belangvoor de 'Tweede fase voortgezet onderwijs'die voor de deur staat. foto Willem Mieras door Henk Postma GOES - Het St. Willibrordcollege in Goes neemt een voorschot op de introductie van computers in het onderwijs. De school heeft er zelf extra geld voor uitgetrokken, nadat een aanvraag om bij voorrang in aanmerking te komen voor rijkssubsidie werd afgewezen. Het St. Willibrordcolle ge kan niet langer wachten. Want in de hoogste klassen van vwo en havo staat een ingrijpende vernieuwing voor de deur. Eén van de veranderingen is dat leer krachten en leerlingen veel meer met computers gaan werken. Dat stelt hen in staat zelfstandiger te werken en lespro gramma's aan eigen behoeften aan te pas sen. Het St. Willibrordcollege is één van de weinige scholen in Zeeland, en de enige in Goes die de vernieuwingen komend schooljaar al doorvoert in het vwo. Dat betekent dat leerlingen die in augustus naar de vierde klas van het vwo gaan tot de eersten behoren die te maken krijgen met de vernieuwing van wat officieel de Tweede fase voortgezet onderwijs heet. De meeste andere scholen maken gebruik van de mogelijkheid tot een jaar uitstel. Wat betreft de havo, grijpt ook het St. Wil librordcollege die uitstelmogelijkheid aan. Om op tijd klaar te zijn voor de vernieu wing trekt de Goese school dit jaar bijna een kwart milj oen gulden extra uit voor de introductie van meer computers in het on derwijs. De eerste stap was de start van een pc-privéproject voor het hele perso neel. Daarvoor werden afgelopen zater dag vijftig computers op school afgele verd. Die zijn voornamelijk bedoeld voor bij de docenten thuis. Docenten kunnen de komende maanden cursussen volgen in het gebruik van de computer. Deze week komt nog een tiental computers binnen voor gebruik door leerlingen. Ze zijn be doeld voor uitbreiding van de mediatheek en gebruik in de les. Rijksgeld Met deze computers worden de mogelijk heden van de school om informatie- en communicatietechnologie (ICT) toe te passen in het onderwijs aanzienlijk ver groot. Een andere school in de stad, het Goese Lyceum, is daar al wat verder mee Dat is dan ook de enige Zeeuwse school die dit jaar al extra rijksgeld krijgt voor uitbreiding van computerapparatuur. Bij de invoering van de Tweede fase voort gezet onderwijs onderscheidt het St. Wil librordcollege zich van veel andere scho len door leerlingen de mogelijkheid te bieden de keuze van een profiel (vakken pakket voor het examen) na een jaar te herzien. Leerlingen moeten daarvoor twee vakken uit één van de niet gekozen profielen in hun pakket opnemen. De school gaat leerlingen mogelijkheden bie den om enkele vakken in hun pakket op te nemen die niet tot het verplichte schoolaanbod behoren. Het gaat om Le vensbeschouwing, Informatiekunde en Latijn. In de Tweede fase kunnen leerlingen ook studieuren benutten voor Loopbaanori- entatie, Management Organisatie, en Persoonlijke Verbreding. Tot dat laatste begrip behoren activiteiten als medewer king aan de schoolkrant, begeleiding van brugklassers, lidmaatschap van de leer- lingenraad, en activiteiten als deelname aan onderwijsolympiades en jeugdparle- menten. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 26- jarige man uit Katwijk is giste ren bij de rechtbank in Middel burg voor doodslag zes jaar cel geëist. Officier van justitie mr. G.C.C. Lewin achtte bewezen dat de verdachte 27 oktober vo rig jaar een man met een mes steek in zijn buik om het leven had gebracht. De dodelijke steekpartij speelde zich af aan boord van het motor schip 'Dirk, Dirk', in het Kanaal niet ver van de Franse plaats Cherbourg. Daarbij zou over matig drankgebruik een niet ge ringe rol hebben gespeeld in het drama. Na de fatale steekpartij had de dader het mes over boord gegooid. In Vlissingen werd de Katwijker aangehouden. De verdachte wist zich gisteren bijna niets meer te herinneren. De officier van justitie hield hem de verklaringen aan de po litie voor. „Ik weet zeker dat ik raak stak. Ik wist niet dat het zo gemakkelijk ging", had hij ge zegd. Ook andere leden van de bemanning hadden de verdach te horen zeggen: „Ik heb hem neergestoken." Gezellige boel In eerste instantie leek het een gezellige boel aan boord. In de hut van het slachtoffer hadden ze met zijn drieëen anderhalve fles rum gedronken. De ver dachte stond bekend als een goede werker. „Maar als hij ge dronken heeft, dan wordt hij agressief", wisten zijn collega's. GOES - De Bruno Gi'öning Vriendenkring houdt dinsdag 10 februari een informatiebij eenkomst in De Spinne in Goes over 'hulp en genezing op gees telijke wijze'. De Duitser Bruno Gröning (1906-1959) propageerde een genezende kracht die hij heil- stroom noemde. Tot aan zijn dood bewerkstelligde hij gene zingen tijdens voordrachten in Duitsland en Oostenrijk. De naar hem genoemde Vrienden kring stelt zich ten doel leer en wei-ken van Gröning kosteloos te verbreiden. De kring telt circa 30.000 mensen, verspreid over 540 plaatselijke groepen in de hele wereld. De bijeenkomst be gint om 19.15 uur, Overigens gold er op het schip een drankverbod, Op de fatale dag ontlaadde hij zijn agressie in een ruzie met zijn vriend. „Ik weet niet waarover de ruzie ging", zei hij. Het maakte voor de officier niet veel uit, want ,,u bent verantwoordelijk voor de afschuwelijke gevolgen van de steekpartij." In het gangetje tussen de hutten stak hij zijn collega neer. Reanimatie baatte niet meer. Een Franse arts kon niets anders doen dan de dood constateren. Uit het sectierap port bleek dat de verdachte de aorta had doorgesneden, met al le fatale gevolgen van dien. Een psychiater achtte de kans op herhaling nauwelijks aanwezig. Wel bleek dat de man.die een blanco strafblad, eerder voor bedreiging met een mes van een stuurman bij zijn vorige werk gever was ontslagen. De verdediging vond dat er vrij spraak moest volgen. „Mijn cli ënt was zo dronken dat hij niets meer kan herinneren, Er is ver moeden dat hij het gedaan heeft, maar er zij n geen getuigen geweest. Omdat er geen aanvul lende bewijsmiddelen zijn, vraag ik om vrijspraak", zei raadsman mr. J. Jansen. De rechtbank doet 12 februari uitspraak. Toegankelijk heid: maatwerk-mbo voor mensen met beperkingen ZEELAND Kwaliteit is bereikbaar voor iedereen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13