Perspectief voor jonge werklozen Acteurs zoeken naar het paradijs Middelburg koopt grond in Mortiere Negen bezwaren bij Raad van State tegen sluiting kerncentrale Verdachten verdeeld over rol in diefstal drugs uit koffieshop Gehandicapten wijzen Vlissingen op onjuist gebruik WVG-gelden Leerlingen maken kennis met Internet zeeland Werkmaatschappij Walcheren wil dit jaar 20 tot 40 mensen aan baan helpen weekenddiensten Minister: geen banenverlies Elf Atochem door milieueisen vrijdag 30 januari 1998 door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Werk maatschappij Walcheren wil dit jaar twintig tot veertig werklo zen aan een baan helpen. Op dit moment telt het werkgelegen heidsproject 260 gesubsidieerde arbeidsplaatsen bij gemeenten en non-profitinstellingen. Door de invoering van Wet inschake ling werkzoekenden (WIW) kan de werkmaatschappij nu ook langdurig werklozen aan een baan helpen bij het bedrijfsle ven. Ondernemers betalen het werkgelegenheidsproject daar voor een inleenvergoeding. De WIW trad op 1 januari van dit jaar in werking. Mensen die in de banenpool zitten en jonge ren die via het Jeugdwerkga rantieplan werken vallen sinds dien onder de nieuwe wet en zij n daardoor automatisch in dienst van de Werkmaatschappij Wal cheren. „Het- gaat om jongeren onder de 2 3 jaar"vertelt pro j ectmanager Cees Lodder, „die geen gedegen opleiding hebben, in een hulp verleningscircuit zitten of doodgewoon de pech hebben dat zij een administratieve op leiding hebben gevolgd, terwijl er in die sector geen werk is. Bij banenpoolers gaat het om men sen ouder dan 23 jaar, waarvoor de banenpool het laatste red middel is." Banenpool De uitstroommogelijkheden naar een reguliere baan waren vóór de invoering van de WIW beperkt. Mensen konden tot hun pensionering in de banen pool blijven. „De WIW biedt ruimere mogelijkheden. Nu kunnen we mensen ook écht hel pen, doordat de regeling is uit gebreid tot de marktsector. We kunnen maatwerk bieden.Vol gens de oude regeling kwamen banenpoolers en JWG'ers te recht als baliemedewerker, re ceptioniste of wijkbemiddelaar. Met de invoering van de WIW is ook de financiering veranderd. Het rijk betaalt nu per WlW'er 28.500 gulden subsidie. Een Wl W'er kost de werkmaatschappij aan loon en uitvoeringskosten 31.300 gulden per jaar. Het ver schil wordt overbrugd doordat werkgevers een inleenvergoe ding moeten betalen van gemid deld zesduizend gulden... Per WlW'er maakt de werk maatschappij ongeveer drie duizend gulden 'winst'. Project manager Lodder wil die 'winst' gebruiken om dit jaar twintig tot veertig moeilijk plaatsbare werklozen in dienst te nemen. „We gaan daar geen lantaarn palen voor kopen. Het rijk wil dat dat geld ook écht gebruikt wordt voor werkgelegenheids projecten, We financieren dus Toneelgezelschap Walichrum tijdens de generale repetitie van Ik Paradiso. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Met een hedendaags mysteriespel wil toneelgezelschap Wali chrum uit Oostkapelle de communicatie tussen de mensen en God - 'als die bestaat' - en de communicatie tussen de mensen onderling aankaarten. Voor regisseur Jos van de Broeke is theater de ultieme vorm om dat te onderzoeken, of uit te vergroten. In de vaste oefenruimte aan de Steen- grachtstraat in Oostkapelle werd donder dagavond de generale repetitie gehouden van Ik- Paradiso. De oorspronkelijke titel is Gotto Got, naar een stuk van Wim Burkunk. Die naam beviel Van de Broeke niet. Hij koos voor Ik Paradiso. „In het stuk komen il In ferno en il Paradiso voor. Door een druk fout stond er niet il, maar ik Paradiso. Dat heb ik zo gelaten. Die titel komt dichtbij wat ik wil laten zien. Misschien zit het pa radijs in jezelf, of kun je het zelf zoeken." Een mysteriespel is een middeleeuws godsdienstig toneelstuk dat vaak betrek king heeft op de geboorte en het lijden van Christus. „Maar het kan ook over andere bijbelverhalen gaan of kunnen er levens vragen gesteld worden. Het centrale the ma is de manier waarop mensen met elkaar en met God, als er een god is, om gaan. Dat komt van verschillende kanten terug in ons stuk," Volgens Corine de Jager, toneelspeelster en secretaris van Walichrum, zit er ook humor in het spel. „Ik speel Angelica, een soort engeldie meer weg heef t van een Je- hovahs getuige. Maar als rechterhand van God vind ik dat er van de duivel veel drei ging uitgaat. Ilc kan bijvoorbeeld niet goed hebben dat God en de duivel zitten te kaarten. We hebben nogal eens verschil van mening." Sinds september oefent het toneelgezel schap wekelijks aan Ik Paradiso. Op za terdag 7 februari wordt het publiek voor de eerste keer in de Steengrachtstraat in Oostkapelle uitgenodigd. Op vrijdag 13, 20 en 28 februari zijn de vervolgvoorstel- lingen die alle om 20.30 uur beginnen en ongeveer anderhalf uur duren. De entree alleen de mensen die die lan taarnpalen moeten plaatsen." Lodder is op dit moment aan het bekijken of het mogelij k is twin tig tot veertig mensen een baan aan te bieden. Hij is daarnaast van plan om voor het eerst een inleenvergoeding te vragen aan werkgevers die een JWG'er in dienst hebben. Op elke jongere legt de maatschappij nu 800 gulden toe. „Wat belangrijk is, is dat veel jongeren productie werk verrichten. Hun imago is nu slecht. Als een werkgever be taalt voor een JWG'er betekent dat ook meer waardering voor het werk van een .JWG'er. Wat we plan zijn is dat de Werk maatschappij Walcheren een vergoeding vraagt, die gerela teerd is aan de productiviteit van een jongere." Met de 'op brengsten' kunnen weer nieuwe banen gecreëerd worden. Volgens de projectmanager zal het niet veel moeite kosten om langdurig werklozen via de werkmaatschappij aan een baan te helpen. „We hebben goede contacten met schoon maakbedrijven, hotels, instal latie- en timmerbedrijven, maar ook met bedrijven in Vlissin- gen-Oost die aan ons denken als zij gaan uitbreiden." Lodder zegt dat mensen die moeten le ven van een bijstandsuitkering zitten te springen om werk. „Mensen willen geen uitkering meer. Ze willen werk. Als ilc zie hoe blij mensen zijn, dan is dit een dankbaar beroep." Bootje van beton na eeuw weer thuis SAS VAN GENT - De ge meente Sas van Gent krijgt de beschikking over een uniek betonnen boot je, de Zeemeeuw van de eerste Nederlandse Be- tonfabriek in Sas van Gent. Hét bootje uit 1898 komt na tal van omzwervingen - momenteel is het in Den Bosch - terug naar Sas van Genten wordtin juni fees telijk ontvangen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg koopt tachtig hec tare grond in de Mortiere. Daar mee is een bedrag gemoeid van twaalf miljoen gulden. Het aan gekochte gebied ligt aan één van de invalswegen van de Zeeuwse hoofdstad. De gemeente heeft de grond nodig, omdat het plan nen heeft voor bedrijven en woningen. De Mortiere ligt in geklemd tussen de A58, de Nieuwlandseweg, de Torenweg en de Schroeweg. B en W van Middelburg willen de stad snel nieuw leven inbla zen. Deze week kreeg prof. Riek Bakker van het Utrechtse ad viesbureau BVR de opdracht om voor drie miljoen gulden een stedenbouwkundige toekomst visietemaken. Daarin moet niet alleen op korte termijn een ana lyse komen van de knelpunten waarmee Middelburg op dit mo ment mee kampt, ook moet duidelijk worden hoe het sta tionsgebied en de Mortiere ont wikkeld moeten worden. Het plan van Bakker moet verder een beeld geven hoe Middelburg1 de 2 le eeuw in gaat. De Mortiere is in totaal 160 hec tare groot. De gemeente had daar tot voor kort nauwelijks grond in eigendom. Om de plan nen voor woningbouw, bedrij vigheid en voorzieningen ge stalte te geven, moesten dus snel knopen worden doorgehakt. Deze week ook besloot de ge meenteraad tot aankoop van een boerderij met schuren aan de Mannezeeseweg en een per ceel grond van 6500 vierkante meter groot. V oorkeursrechten B en W hebben vorig week ook zogeheten voorkeursrechten gevestigd op gronden in de Mor tiere. Eigenaren van percelen zijn verplicht om hun eigendom eerst aan het gemeentebestuur aan te bieden als zij het willen verkopen. Een voorkeursrecht geldt voor twee jaar. Een ka dastrale kaart met de aangewe zen percelen ligt ter inzage bij de gemeente. Belanghebbenden kunnen bezwaar maken tegen het voorkeursrecht. door Richard Hoving BORSSELE - De Raad van Sta te heeft negen beroepschriften ontvangen tegen het besluit van minister Wijers van Economi sche Zaken om de kerncentrale in Borssele eind 2003 te sluiten. Wijers verklaarde eind decem ber vorig j aar ruim 5 0 0 0 bez wa - ren tegen de sluiting van de kerncentrale ongegrond. Be zwaarmakers restte alleen nog een gang naar de Raad van Sta te. Zes personen en drie organisa ties hebben een beroepschrift ingediend. Onder de indieners zijn onder anderen de directeur van de kerncentrale, J. den Boer, hoofd nieuwe projecten C. Kal- verboer, Netherlands Nuclear Society en het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs. Het personeel van de kerncen trale heeft gezamenlijk één be roepschrift laten opstellen door de stichting Borssele 2004+. De stichting behartigt de belangen van de werknemers en van an deren die voor de werkgelegen heid afhankelijk zijn van de kerncentrale. De stichting zet zich verder in voor behoud van de hoogwaardige kennis van de nucleaire technologie. Betreurd In de beroepschriften wordt ge steld dat volgens de Kernener giewet de minister de vergun ning voor het produceren van kernenergie niet kan beperken omdat deze voor onbepaalde tijd is verleend. In de beroepschriften wordt be treurd dat eerder ingebrachte bedenkingen op louter procedu rele gronden, zonder enige inhoudelijke argumentatie, ter zijde zijn geschoven. De uitspraak van de Raad van State wordt over ruim een jaar verwacht. Basisschool De Tunnel in Schore op wereldwijd computernetwerk Schoolkinderen 'Internetten' in de bibliotheek te Kapelle. door Caroline Moerland KAPELLE - Als de Internet-she van De Tunnel een beetje aanslaat, is de openbare basisschool uit Schore straks wereldbe roemd. „Dit gaat naar Kamperland", wijst leerling Mario van Wolde (11) naar het computerscherm met daarop een foto van het schoolgebouw, „en van daaruit sturen ze het heel de wereld over." „In Kamperland zit de 'provider' verduide lijkt leerkracht C. de Jong. Het is donderdagmorgen en de leerlingen groep zes, zeven en acht van De Tunnel hebben zojuist een Intemetles achter de rug in de openbare bibliotheek in Kapelle. Beide instellingen spinnengarenbij desa- menwerking. De school kan de computers van de bibliotheek gebruiken en heeft van een medewerker van 'de bieb' hulp gekre gen bij het maken van een eigen Internet- she. Voor de bibliotheek geldt dat de in stelling toekomstige klanten aan zich bindt door leerlingen kennis te laten ma ken met het wereldwijde computernet werk. Bibliothecaris R. van Tilborg: „Je kunt makkelijk de weg kwijt raken op In- ternet. Wij bieden een antwoord op vra gen, helpen mensen met het vinden van informatie. Dat is wat de kinderen op deze manier leren." Spice Girls De leexiingen hebben van alles aangetrof fen op het wereldwijde computexmetwerk. „1-Iet was hartstikke gaaf", zegt Mario en thousiast. „Ik wilde bijvooi'beeld iets over The Spice Girls weten. Dan tik je dat in en foto Willem Mieras krijg je het te zien." Behalve informatie over The Spice Gixls vonden de leexlingen ook informatie over hun eigen school op het computernetwerk. Bibliotheekmede werker Pascal Bestebroer heeft een eigen site voor De Tunnel gemaakt. Daarop staat allerlei informatie over de school: van een uitleg over de speciale marxier van werken tot een groepsfoto van alle leerlin gen. Docent De Jong: „En in de toekomst is het de bedoeling dat we er bijvoorbeeld ook tekeningen van leerlingen op gaan zetten." Met een beetje geluk bei'eiken de creatieve prestaties van de leerlingen mis schien wel de andere kant van de aard bol... (De site van De Tunnel is bereikbaar door het volgende in te toetsen: http://www.ze- bi.nl/~kpl/tunnel/index.htm) door Aector Dooms MIDDELBURG - Over hun rol in de diefstal van twaalf kilo softdrugs uit een Vlissingse kof fieshop waren de meningen van een 37-jarige Middelburger en een 27-jarige Vlissinger ver deeld. Dat bleek donderdag bij de behandeling van hun zaak bij de rechtbank in Middelburg. Voor officier van justitie mr. G. C. C. Lewin stond het vast dat het een vooropgezet plan was geweest. De 37-jarige ver dachte werkte één dag per week in de koffieshop. „Hij deed valse aangifte van diefstal. Hij had de sleutels. Zodoende konden ze gemakkelijk aan de buit ko men." De Middelburger vertelde op 10 februari vorig jaar onder be dreiging van zijn medeverdach- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren is teleurgesteld in de gemeente Vlissingen. Die wil een aanzienlijk deel van de niet besteedde WVG-gelden gebrui ken aan projecten die niet speci fiek voor gehandicapten zijn. Een voorbeeld daarvan is een nieuwe bibliotheek te bouwen. De WGW vindt dat het opge spaarde gehandicaptengeld daarvoor niet is bedoeld. Bij nieuwbouwplannen moet so wieso meteen rekening gehou den worden met eisen van be reikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid. B en W willen een deel van het overschot aan WVG-gelden ook gebruiken voor het aanpassen van buurt en clubhuizen. Daar heeft de WGW geen moeite mee. De Walcherse gemeenten heb ben het geld dat zij van het rijk ontvingen in de periode '94 tot en met '9fT-UOor gehandicapten niet volledig uitgegeven. Voor de gemeente Vlissingen gaat het om een bedrag van ruim één miljoen gulden. Door de ge meente zelf en instellingen wer den projecten ingediend, onge- te de sleutels te hebben moeten afgeven. Hij had ook nooit zijn deel van de buit, die 60.000 gul den bedroeg, gekregen. De vex'dachten hadden nog meer op hun geweten. Zo moesten ze zich verantwoorden voor een serie woninginbraken in West- kapelle. Ze vexdïlaarden dat ze voxig jaar op een dag met de au to een rondje gingen rijden en dat er geen directe plannen wa ren om in te breken. De woning- inbx-aken gaven beide mannen toe. De officier meende onder schei d te moeten maken in de rol van de twee verdachten, die bei den in financiële nood verkeer den. De 27-jarige man had veel i'ecidive. De officier eiste tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar. Tegen de oudste ver dachte eiste hij een gevangenis straf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. veer ter hoogte van dat bedrag. Het Ovexiegplatfoirn WVG Walcheren (OWW) beoordeelde de voor-stellen. Een belangrijk element uit het OWW-advies was dat de ge meente de instellingen niet zo maar zou subsidiëren, maar de finaneieringskosteix zou beta len via renteloze leningen. Voor deel daarvan is dat het WVG- kapitaal in stand blijft en dat er uiteindelijk meer projecten ge- realiseei-d kunnen wox-den. Teleurstellend De WGW is tevreden over de ge voerde procedure, maar vindt het door B en W genomen be sluit in zijn totaliteit teleurstel lend. Zeventig procent van het opgespaarde geld gaat naar vooi'zieningen waarvan ook ge handicapten kunnen profiteren, maar waarvoor gemeenten al vóór de invoering van de WVG verantwoordelijk waxan. De werkgroep vindt die voorzie ningen belangrijk vooreen stad, maar vindt dat het college deze pas realiseex-t als het past in het te voeren ouderenbeleid, stads vernieuwingsbeleid en kunst beleid. Daarvoor een greep doen in de WVG-gelden is onjuist. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister M. de Boer van Vrom bestrijdt dat strengere milieueisen bij de pro ductie van pvc banen zullen kosten bij Elf Atochem in Vlis singen. Zij denkt dat er op korte termijn wel alternatieven zullen zijn voor het tin dat in pvc-pro- ducten wordt gestopt. Boven- diexx wordt het gebruik van tin niet verboden, zei ze donderdag in een overleg met de Tweede Kamer. De producenten mogen alleen niet meer benutten dan zij in 1995 deden. Volgens Elf Atochem kost deze maatregel ongeveer 20 banen van de 200. Circa tien procent van de bedrijfsopbrengst dankt Elf Atochem aan pvc.Het kabi net wil dat over vier jaar in pvc het gebrxxik van lood wordt be perkt tot de minimaal benodig de hoeveelheid. Lood is schade lijk voor het milieu. Van tin, dat lood kan vervangen, mag van het kabinet niet meer worden gebruikt dan drie jaar geleden. Tin en lood worden in pvc toege past om het materiaal bestand te maken tegen hitte en UV- licht. Bij Elf Atochem Vlissin gen is men druk bezig met het zoeken naar alternatieven, zegt managing director C. Braak man. „Ik zeg heel voorzichtig dat er ontwikkelingen gaande zijn. Echte toepassing laat nog op zich wachten. Er is wel een alternatief; het gebruik van cal cium en zink, nxaar die hebben ook effecten op het milieu." zaterdag 31 januari en zondag 1 februari 1998 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: F. Bronzwaer, Badhuisstraat 31, tel. (0118)412525. zon. 0.00-24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81,tel. (0118)412233. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: M. A. de Vries en K. Prins, Heren straat 18, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: J. L. F. Wortelboer, Korendijk36, tel. (0118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne- muiden, zat. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen, Pr. Bernhardstraat 2, Arnemuiden,tel. (0118) 601308. zon. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland, tel. (0118) 601340. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118)501271. Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgse straat 94, Koudekerke, tel. (0118) 551231. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Meliskerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: H. Steunenberg, Westerbaan 18, Oost-Souburg, tel. (0118) 460104. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, don. 20.00- zon. 22.00 uur: S. v.d. Kaaden, tel. (0118) 471140. Middelburg, don. 19.00-vrij. 19.00 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045; vrij. 19.00 -zon. 19.00 uur: S. K. Boot, tel.(0118)639865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A. Ruys, Stadsschuur 1, Middel burg, tel.(0118)613118. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdieren tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenarts A. Meijns: Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel.(0118)593060. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1teI(0118) 592838. Stichting Dierenambulance Wal cheren: alarmnummer 06' 51428542. Apotheken: Middelburg: Stromenwijk -'t Zand, Maasstraat 56, tel. (0118) 635565. Vlissingen: Apotheek Papegaaienburg, winkel centrum Papegaaienburg 24-26,tel (0118) 466345. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverple ging en uitleen verpleegartikelen, tel. 06-53863677. Brommerdief krijgt kans om leven te beteren MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag de zaak tegen een 20-jarige Middelburger aangehouden. De jongen, die terecht stond vooi het stelen van bromfietsen en geweld tegen een NS-conduc- teur, krijgt een half jaar de tijd om te bewijzen dat hij zijn leven kan beteren. Hij wil dat doen met hulp van de stichting Md Gods Begeleiding in Vlissingen. De brommerdief had Goes als werkgebied. Op het schoolplein van het Buijs Ballot College kwam het op 28 mei vorig jaar tot een handgemeen toen hij - in het nauw gedreven door perso neel en omstanders - met een ge stolen Pxxch probeerde weg tf komen. Hij dreigde daarbij mei een betonschaai". Inaugustus ginghetmis, toen hij in de trein betrapt werd of zwartrijden. Nadat hij zijn naam en adres had opgegeven, wilde de jongen bij Oost-Sou- buxg xxitstappen. Toen de con ducteur hem dat belette, deelde hij een klap uit. „Dathadikniet moeten doen, maar de man daagde mij gewoon uit", was zijn verweer: Met Gods Begeleiding, waar de verdachte sinds een paar dagen verblijft, wil de Middelburgei met 'met warmte' en 'het aan brengen van structuur in zijn le ven' weer op het rechte pad brengen. Een reclasseringswer ker Het weten daar een hare hoofd in te hebben. De jonger pleegde de feiten terwijl hij nof in een proeftijd was van een an der delict, waar-voor hij drie jaai gevangenisstraf had uitgezeten Hij stond onder toezicht van df reclassering, maar daar had ds man zich sinds hij vrij was voortdurend aan onttrokken. Ook officier van justitie mr G. C. C. Lewin zag er geen heil in. „Het is onverantwoord hen weer de straat op te laten gaan De feiten rechtvaardigen een lange gevangenisstraf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12