Vlissingen achter banenpoolers Vlissingen wordt nooit Saint Tropez PZC PZC Commissie buigt zich over bouw woontoren Laatste gift uit Ziekenkas Biggekerke Vlissingse raad laakt college over te trage afhandeling brieven zeeland 11 Gemeente op de bres voor betere CAO voor gesubsidieerde werknemers Bedrijf moet weg voor sanering Tuinmeubilair weggenomen Boete voor drankrijder Ruiten vernield in Middelburg Vijver wordt uitgebaggerd Valse bankbiljetten in Sluis Bram Verburg (71) overleden vrijdag 30 januari 1998 door Miriam van der Schot en Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen zal zich inzetten voor een goede CAO voor banenpoo lers. Dit verklaarde wethouder dis. H. J. M. de Haas donder dagavond in de raadsvergade ring in antwoord op vragen van GroenLinks. Deze partij stelde de raad voor om druk uil te oefe nen op de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) om de onderhandelingen met de vakorganisaties over de ar beidsvoorwaarden voor banen poolers te heropenen. Alle fracties waren het er gister avond over eens dat de banen poolers een goede CAO moeten krijgen. Hoewel deze gesubsidi eerde werknemers zich voor meer dan honderd procent in zetten en vaak een volledige baan vervullen, krijgen ze bij voorbeeld geen gratificatie of onkostenvergoeding en kunnen zij geen pensioen opbouwen. ,Het wordt hoog tijd dat banen poolers op een juiste wijze be handeld worden, dat wil zeggen loon naar werken", zei J. Huijs- man (GroenLinks). „Veel ba nenpoolers zijn zelfs slechter af dan toen ze nog een uitkering hadden. De stille armoede on der hen is heel groot. Wij willen niet meer lijdzaam afwachten maar druk op de VNG uitoefe nen voor een betere CAO." Vlissingse banenpoolers kaart ten hun situatie vorige week aan bij de raadscommissie sociale zaken. Afgelopen maandag leg den zij voor twee uur hun werk neer en overhandigden De Haas in het Vlissingse stadhuis een petitie voor een betere CAO. Fatsoenlijk bod Volgens wethouder De Haas moet een fatsoenlijke CAO geen probleem zijn. „Maar als dat in houdt dat we voor honderd pro cent aan de eisen van de vakor ganisaties tegemoet moeten komen, zal dat wel een pro bleem worden. Want als je ze ruimer tegemoet komt, raak je arbeidsplaatsen kwijt, of je moet ze zelf betalen", zei hij gis teravond. Bovendien ligt er vol gens hem al een 'vrij fatsoenlijk bod'. Voor de nieuwe Wet inschake ling werkzoekenden (Wiw), door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De fractie van GroenLinks Middelburg wil duidelijkheid over de 27 meter hoge woontoren in het Hof ter Veste. De commissie Bezwaar schriften stelde vorige week omwonenden in het gelijk. De gemeente had geen vrijstelling van het bestemmingsplan mo gen geven, omdat een planologi sche visie voor het gebied ont breekt. GroenLinks heeft de voorzitter van de commissie Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Financiën (VROF)die komende dinsdag vergadert, gevraagd de uitspraak van de commissie Be zwaarschriften aan de agenda toe te voegen. Volgens de fractie is de commis sie VROF niet op de hoogte ge steld van de verleende bouw- waar de banenpoolers onder vallen, heeft de gemeente van het Rijk een subsidie gekregen. Daarvan moeten echter ook mensen met een Melkertbaan en jongeren die onder de Jeugd- werkgarantiewet vallen, wor den betaald. Dus hoewel de ge meente de banenpoolers wel een hoger salaris wil geven, is er niet meer geld beschikbaar. We zullen dus inventief moeten zijn", merkte M. J. A Reinders- Stijnman (WD) op. „De CAO mag niet als een molensteen om de nek van de gemeente han gen." D66 en GroenLinks toon den zich ook bezorgd over de geringe uitstroom van banen poolers naar reguliere banen. De doelen die zijn gesteld, wor den niet gehaald, merkten zij te leurgesteld op. Wethouder De Haas deelt die zorg. vergunning van de woontoren. De partij wil weten of het colle ge van B en W bevoegd is om dergelijke, ingrijpende beslui ten te nemen zonder de gemeen teraad te informeren. Wethouder P. M. Bruinooge (Volkshuisvesting) moet van GroenLinks uitleggen wat de gevolgen zijn nu de bouwver gunning geschorst moet wor den. De commissie Bezwaar schriften stelt in haar uitspraak dat er geen 'breedgedragen pla nologische visie in de vorm van bijvoorbeeld beleidsstukken of nota's is'. GroenLinks wil weten wat de wethouder verstaat on der 'breedgedragen'. Ten slotte vraagt de fractie zich af of de uitspraak van de commissie in houdt dat de woontoren nu niet langer dan vijftien meter hoog mag worden. De commissie VROF vergadert dinsdag vanaf 19.30 uur. A Lampert (rechts) van de Ziekenkas Biggekerke overhandigt de cheque aan (vlnr.) mevrouw De Visser (Speeltuin Biggekerke), de heer Anssens (HartezorgMidden-Zeeland) en deheerBoogerd (Ziekenhuis Walcheren). foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers BIGGEKERKE - Vertegenwoordigers van het Ziekenhuis Walcheren en Harte zorg Midden-Zeeland uit Goes kregen gisteren in het dorpshuis van Biggekerke een cheque van Ziekenkas Biggekerke 'Draagt elkanders Lasten' aangeboden. Daarmee was de kas leeg en kon de Zie kenkas zichzelf 71 jaar na de oprichtings datum opheffen. De gulle gever is er tevreden mee dat beide instanties zich beter zullen wapenen te gen hart- en vaatziekten en kanker. Het Ziekenhuis Walcheren schaft voor de 16.000 gulden een nieuwe videocamera aan voor röntgenfoto's en een projectie scherm. Hartezorg Midden-Zeeland, die met 12.000 gulden wel raad weet, zet zich in voor voor- en nazorg bij hartpatiënten. „Die vereniging heeft meer naamsbe kendheid nodig en zal het geld vooral aan voorlichting besteden", merkt de schei dende voorzitter A Lampert van de zie kenkas Draagt elkanders Lasten. Het einde van de ziekenkas kwam onder meer in zicht omdat het steeds moeilijker is leden te vinden. Het laatste restant van de kas wordt aangeboden aan de speel tuinvereniging in Biggekerke. „De speel toestellen moeten volgens de laatste re gels aan strenge veiligheidsvoorschriften voldoen. Dat betekende voor Biggekerke een behoorlijke-last van rond de 60.000 gulden. Er zijn daarvoor mensen van deur tot deur gegaan. Zij hebben een bedrag van 7.000 gulden opgehaald. Bij mijn zoon in een loods knappen vrijwilligers speeltuigen op. Zo sparen we ook weer wat geld uit voor de goede zaak. ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil de sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek in Zie- rikzee koppelen aan een verplaatsing van het bedrijf (Emul sion Holland) dat momenteel op die plek is gevestigd. Dat zei wethouder G. van de Velde donderdag tijdens de begrotings- raad in Zierikzee. Een stedebouwkundig bureau zet momenteel de randvoor waarden voor een verhuizing op een rijtje, aldus Van de Velde. Ook wist ze te melden dat de provincie intensief overleg voert met 'Den Haag' over een financiële bijdrage voor de sanering'. Behalve het fabrieksterrein zijn ook enkele achtertuinen ver vuild. De provincie heeft eerder aangegeven dat de grond zo snel mogelijk, in elk geval binnen vier jaar, moet worden gesa neerd. Deze operatie gaat in de miljoenen lopen. VLISSINGEN - Uit de tuin van een woning aan de Blikken- burg in Vlissingen is woensdagnacht tuinmeubilair gestolen! De stoelen en de tafel zijn samen ongeveer vierduizend gulden waard. MIDDELBURG - Een 28-jarige automobilist uit Oost-Sou burg is woensdagnacht op de Toren weg in Middelburg aange houden omdat hij te veel had gedronken. Ademanalyse toon de 260 in plaats van de toegestane 220 microgram aan. De automobilist kreeg een boete van 390 gulden en een rijverbod van een uur. MIDDELBURG - Van een gebouw aan de Papisland in Mid delburgzijn woensdagnacht enkele ruiten vernield. De scha de bedraagt achthonderd gulden. Apparatuur die achter de ruiten stond werd eveneens beschadigd, OOSTKAPELLE - De gemeente Veere gaat de vijver De Halve Maan in Oostkapelle uitbaggeren. Ze doet dat vooruitlopend op een definitieve inrichting van het gebied waar nu het oude voetbalveld ligt. In '96 stelde de raad van dé toenmalige ge meente Domburg het plan 'hei-inrichting Park Huys Oostka pelle' vast. Delen van het voormalige park die nog herkenbaar zijn wor den hersteld. In het gebied is ook een speeltuin gepland. De aanleg daarvan kan nog wel eventjes op zich laten wachten. De vijver kan al wel uitgebaggerd en aangepast worden. De bagger is niet vervuild en wordt op het oude sportveld gelegd om uit te drogen. De grondwal in de vijver wordt weggegraven. Die is niet au thentiek en belemmert het uitzicht op de oude wal van de slot gracht. Voor de vogels wordt een nieuwe broedmogelijkheid gemaakt in de vorm van een moerasoever aan de westkant; Voor het aanbreken van het broedseizoen moet het werk klaar zijn. Fietsers en voetgangers kunnen wat overlast ondervinden van de werkzaamheden. SLUIS - Medewerkers van een bank in Sluis vonden donder dag drie valse bankbiljetten van tweeduizend Belgische fran ken in aangeboden geldcassettes. Enkele weken geleden do ken de biljetten ook al op in Hulst. Het papier van de valse briefjes voelt heel anders aan dan dat van de echte bankbiljet ten. COLIJNSPLAAT - Bram Ver burg uit Colijnsplaat is woens dag op 71-jarige leeftijd overle den. Hoewel hij al AOW ontving, is Verburg tot het einde toe één van. de directeuren gebleven van machinefabriek Verburg Hol- landin Colijnsplaat. Hij was een markante en begeesterde per soonlijkheid die ook eigenzin nig kon zijn. Als directeur heeft Verburg zijn sporen verdiend met technische vindingen voor de visserijEén teleurstelling moest hij daarbij slikken. De Hoge Raad besliste m 1993 dat Verburg Holland en het bedrijf Welgelegen in Zout kamp sorteertrommels voor garnalen op de markt hadden gebracht die onder het octrooi van het Friese bedrijf Sterkos vielen. affaire rond de sorteertrom- mel maakte Verburg extra arg wanend. In zijn laatste jaren werkte hij in alle geheim aan zijn technische wensdoorn, de ontwikkeling van een elektrisch f'istuig. Eind vorig jaar meldde hij. dat het elektrisch vistuig in productie wordt genomen. Zijn levenswerk was voltooid. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M.J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Maurits Sep Het blijft maar tobben met de bin nenstad van Vlissingen. Zelfs een rigoureuze herinrichting van het kern winkelgebied, eind jaren tachtig, heeft de problemen niet definitief kunnen bezweren. Leegstand van winkelpan den en een nog immer zwakke concur rentiepositie ten opzichte van Middel burg en Goes houden het Vlissingse winkelcentrum in hun greep. In het deze week gepresenteerde rap port 'Binnenstad Vlissingen: naar een maritiem-toeristische ontwikkeling' worden hiervoor twee schuldigen aan gewezen: de ondernemers, omdat zij te passief en te weinig creatief zijn ge weest; de gemeente omdat de revitali sering niet is afgemaakt. Gevolg: de noodzakelijke verbindingen van het winkelgebied naar het Arse- naalgebied, de horeca op de Nieuwen- dijk en het Bellamypark en naar de boulevard ontbreken. Naast het maken van verbindingen moet Vlissingen fors gaan investeren in het maritiem-toerisme, concluderen de onderzoekers. Drs. Henk de Haas (PvdA) - wethouder economische zaken, recreatie en toeris me en wijkcollegelid voor het centrum - kan zich in de oplossing vinden. „Maar we moeten geen rare idealen krijgen. Door onze boulevard zijn we nog geen Saint Tropez." De binnenstad zit in de proble men omdat de gemeente de herin richting niet heep afgemaakt. Dat moet een pijnlijke conclusie zijn om te lezen. „Nou nee, eigenlijk niet. De politiek be sloot na de herinrichting een stap terug te doen. Er was fors geïnvesteerd in het Arsenaalgebied, de boulevard, de jachthaven. Er waren ons inziens vol doende randvoorwaarden gecreëerd om particuliere initiatieven mogelijk te maken. Bovendien waren de centen op." „Het woord was toen aan de onderne mers. Vorig jaar hebben we gemerkt dat er nieuwe stimulansen nodig zijn om te zorgen dat we over vijf jaar niet net zo ver zijn als vijf jaar geleden. Daar komt bij dat een groot deel van het verzor gingsgebied van Vlissingen in de Wes- terschelde ligt en Middelburg vlakbij is. Het zal dus altijd een probleem blij ven om het centrum op het gewenste ni veau te houden." De onderzoekers concluderen echter dat die stap terug een fout was. „Die conclusie is terecht, maar er was destijds politiek en financieel geen ruimte meer. Wij dachten bovendien dat er meer particulier initiatief zou ontstaan. En niet zozeer door de winke liers als wel door projectontwikke Wethouder Henk de Haas (PvdA Vlissingen): „Het zal altijd een probleem blijven om het centrum op het gewenste niveau te houden." foto Ruben Oreel Markt betreft: die is inderdaad niet in gevuld. We zijn jarenlang in gesprek ge weest met diverse geïnteresseerden, maar die zagen er uiteindelijk toch geen brood in. En dat lag niet aan de ontslui ting van de binnenstad, dat is een klets- verhaal van de bovenste plank, maar gewoon aan de markt voor de detail handel. De publiekstrekker die wij voor ogen hadden is er daardoor helaas niet gekomen." laars. Maar de markt bepaalt zelf de ruimte voor die initiatieven. Wij heb ben daar geen invloed op. Gelukkig zijn we er nu op tijd bij." Het ontbreken van verbindingen tussen het winkelcentrum, de boulevard, het Arsenaal en de ho reca op het Bellamypark is het grootste gemis, blijkt uit het rap port. De stad hangt daardoor als los zand aan elkaar. „Maar dat hoorde niet tot de revitalise- ring. Die betrof het kernwinkelgebied. Verbindingen naar bijvoorbeeld de boulevard zouden later worden ge maakt. Daar zijn we nu ook mee bezig, bijvoorbeeld door de bioscoop in de Spuikom. We hebben ons echter bewust teruggetrokken van de Walstraat-Zuid. Misschien hadden we daar niet, dezelf de tegels moeten leggen als in de rest van het centrum." „En wat de PZC-locatie op de Kleine Hebben jullie te hoog gemikt? „Misschien wel. Misschien moeten we onze verwachtingen bijstellen. Vlissingen is in Zeeland de groot ste stad, maar stelt qua omvang landelijk natuurlijk niet zo veel voor. „Klopt. We moeten ons niet rijker reke nen dan we zijn. We moeten onze exti-a koopkracht halen uit het toei'isme. Daar moeten we geen rare idealen bij krijgen maar gewoon heel goed kijken wat we er met onze mogelijkheden maximaal uit kunnen halen. En dus niet omdat we een boulevard hebben Saint Tropez-achtige ideeën ontwikke len." De boulevard moet een autovrije wandelpromenade worden. „Die discussie wordt al heel lang ge voerd, ook door bewoners van de boule vard. Het gaat om de combinatie met het verblijven. Dan moeten we heel goed kijken of de hele boulevard auto vrij moet worden, of een deel ervan. En of dat voor het hele jaar moet gelden, of alleen in het zomerseizoen. Vooral ter hoogte van het Badstrand zijn moge lijkheden de toeristische functie uit te bouwen. Maar de hele boulevard, van begin tot einde? Het aanbod schept de vraag, maar zo kim je niet eeuwig door redeneren." Is dit niet weer te halfslachtig? Straks blijkt over tien jaar uit een onderzoek weer dat het helemaal had moeten gebeuren, of hele maal niet. „Zoiets weet je altijd pas achteraf." Maar regeren is toch vooruitzien? „Wat het toerisme betreft is de boule vard een van de trekkers. Er zijn inder daad heldere uitspraken nodig over wat we met de boulevard willen. Het gaat er mij in eerste instantie om de mensen die in Zeeland op vakantie ko men langer in Vlissingen te houden. En om mensen die op een zondag in Bergen op Zoom met hun ziel onder de arm lo pen hierheen te trekken. Daar moeten we ons aanbod op afstemmen. U ziet wel iets in dat maritiem toerisme? „We hadden al het accent gelegd op ma ritiem toerisme. We moeten dat alleen beleidsmatiger aanpakken dan we de afgelopen jaren hebben gedaan. Kijken hoe we Vlissingen beter kunnen profi leren op maritiem gebied, met het Arse naal, het Lampsinshuis, de boulevard, en straks kijken wat we aan maritieme activiteiten op het Scheldeterrein kun nen doen." Dit jaar vinden stadsdebatten over de toekomst van Vlissingen in 2010 plaats. Loopt dit rapport met de conclusie dat het maritiem toerisme de toekomst moet zijn die debatten niet voor de voeten? „Dat hoeft niet. Het kernwinkelgebied op niveau houden moet altijd het uitgangspunt zijn. Voordat dit is uitge kristalliseerd. zijn we al heel wat maan den verder. Dan zijn ook de stadsdebat ten afgelopen." Maar de richting is door dit rap port al aangegeven. „Ja, maar je kunt in afwachting van de stadsdebatten de rest niet stilleggen. Als inderdaad uit de debatten blijkt dat de inwoners dat mari tiem toerisme niet willen, heb ben we een probleem. Depo- litiek zal dan een afweging moeten ma ken- Daar kan en wil ik nu niet op voor uitlopen," door Ab van derSluis en Maurits Sep VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft haar colle ge van B en W donderdagavond een 'fikse uitbrander gegeven omdat het zich nog steeds niet houdt aan wettelijke termijnen voor het beantwoorden van brieven van burgers. Het college had tijdens de begrotingsraad in november nog beterschap be loofd. Deze week ontving de raad echter een brief van drie stichtingen dat het college we derom in gebreke is gebleven. Vorig jaar november verscheen het jaarverslag van de Commis sie Bezwaar- en Beroepschrif ten. Daaruit bleek dat het Vlis singse college van B en W de termijnen te vaak overschrijdt. De stichtingen Boulevardbe- langen Vlissingen, Stadsherstel Vlissingen en Verantwoorde Boulevardbebouwing stuurden naar aanleiding van dat jaar verslag op 26 november 1997 een brief naar de gemeenteraad. Zij riepen de raad op het college publiekelijk tijdens een raads vergadering ter verantwoor ding te roepen. Volgens de Algemene Wet Be stuursrecht heeft een gemeente, als een Commissie Bezwaar- en Beroepschriften is ingescha keld, tien weken de tijd om een beslissing te nemen. De termijn met vier weken uitstellen is mo gelijk, maar dan moet de indie ner van het bezwaarschrift daarover wel geïnformeerd worden. Op de brief uit novem ber is evenwel nog steeds geen antwctard gekomen. Beschamend Deze week benaderden de drie stichtingen de gemeenteraad opnieuw. Zij vinden het 'verba zingwekkend en beschamend' dat er niet is gereageerd op hun brief van november. Gelet op het onderwerp - overschrijding van tennijnen - hadden de stichtin gen een alerte reactie veiwacht. Dat klemt des te meer, omdat de gemeenteraad sindsdien al twee maal heeft vergaderd en de Commissie Algemene Bestuur lijke Aangelegenheden één keer teiwijl de brief niet aan de orde is geweest. Slechts één van de drie, de stichting Boulevardbe- langen, kreeg antwoord. B en W schreven bijna twee maanden na de brief van november dat het schrijven aan de orde zou komen tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadeiing Bij de behandeling van de brief uitten D66, CDA RPCU en PvdAgisteravond hun onge noegen over de hardnekkigheid; waarmee het college termijnen; blijft overschrijden. ,,U zieleen- zeer teleurgesteld CDA tegen over u", bitste fractievoorzit- sterC. Stuuiwold-Vermeer „Bij de algemene beschouwingen hebt u beterschap beloofd. Ik vraag van u de toezegging dat u dit nu eens serieus aanpakt." Haar RPCU-collega J. E. Kop- pejan wil over het probleem nog eens een hartig woordje praten in de commissie algemene be- stuurlijke aangelegenheden. Burgemeester J. C. Th. van der Doef beloofde die discussie aan te zullen gaan. „Ik wil wel op merken dat de organisa tie zeef onder druk staat om zich te hou den aan de dingen die hier wor den besloten. Wij vragen van de organisatie een inspanning, maar ik kan niets garanderen."' MIDDELBURG Leeskring - DISK-Middelburg houdt woensdag 4 februari eeri leeskring over het boek De wet" van het hart van Dorien Pessers. Het boek belicht zorgarbeid in al zijn facetten. De leeskring in De Hoeksteen in Middelburg begint om 20.00 uur. (Advertentie) Flexibiliteit: dagopleidingen, combinaties van werken en leren, 's avonds en overdag I ZEELAND Kwaliteit is bereikbaar voor iedereen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11