Aangeslagen Ouwerkerk weg Sorgdrager krijgt steun van Kamer CD INRUILAKTIE! 10 GULDEN WAARD! VANAF 50,- UW OUDE CD IS NU 'Majesteit uw kraag is dood' Onderzoek naar afspraken concerns over benzineprijs 4 WEKEN Groningse burgemeester krijgt onvoldoende steun van raad Filmfestival in Rotterdam geopend James Brown opgepakt wegens bezit van drugs NOG 3 DAGEN RESTANTEN DAMESSCHOENEN TV Militaire actie tegen Irak dichterbij Actie in voortgezet onderwijs Vechtjas Escude bij laatste vier VOOR 15,00 JA, ik wik 241e jaargang no. 24 donderdag 29 januari 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland GRONINGEN - Burge meester Ouwerkerk van Groningen is woensdag avond afgetreden. Hij nam ontslag nadat hij woensdagavond niet de brede steun kreeg van de gemeenteraad die hij had gevraagd. Alleen de coalitiepartijen PvdA, CDA en D 6 6 (2 0 van de 3 8 zetels) schaarden zich achter Ouwer kerk. Alle andere partijen [VVD, GroenLinks, Socialisti- partij, GPV en Student en Stad) zegden hun vertrouwen in hem op. Een bitter gestemde Ouwerkerk liet het niet op een stemming de aangekondigde motie van wantrouwen aankomen. Hij maakte de raad duidelijk dat hij het vertrouwen verdiende en ten- onrechte moest opstappen. „De conclusie is dat een burgemees ter die zich met hart en ziel aan de stad heeft gebonden, die al tijd goed heeft gefunctioneerd, maar één keer iets niet heeft ge zien en niet adequaat heeft ge- erd, in zijn bestuurlijk functioneren wordt bemoei lijkt." Ouwerkerk voegde eraan toe dat hij geen genoegen wilde ne men met de steun van een kleine meerderheid. „Ik heb het mezelf enu als raad enorm moeilijk ge maakt. Maar het was wel hart stikke zuiver"zei hij Inde ogen van de oppositie is het vertrouwen en gezag van Ou werkerk te zwaar geschonden. Voor Ouwerkerks eigen PvdA en coalitiegenoten D66 en CDA ütÜlL - - 4* o| O t# NO 3 Rustig Opklaringen afgewisseld door wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden bij weinig wind. ROTTERDAM - In Rot terdam is gisteravond de 27ste editie van het Inter national Film Festival Rotterdam (IFFR) begon- Tot en met volgende week zijn er in totaal duizend voorstellingen,: verdeeld over 612: titels (inclusief cd-roms en video's), die met elkaar de projectors 35.255 minuten lang laten zoemen. Het festival speelt zich niet alleen af in dè 14 deel nemende filmtheaters. Veeh Rotterdamse kunst instellingen, zoals muse um Boymans van Beunin- gen, galerie Witte de With en het architectuurinsti tuut NAi, haken met the matentoonstellingen op het IFFR in. ANP stond vast dat de burgemeester weliswaar grove fouten had ge maakt. Maar zij denken dat hij er wel in zou slagen het geschon den vertrouwen te herstellen. Zij vonden de verdediging van Ouwerkerk vorige week accep tabel en konden zich vinden in het plan van aanpak voor reor ganisatie van de politie dat hij afgelopen week presenteerde. Vooral het standpunt van de WD was doorslaggevend. De liberalen hadden als enige op positiepartij nog niet kenbaar gemaakt of zij met Ouwerkerk verder wilden. Fractieleider K. Schuiling wond er geen doekjes om: „Wij kunnen niet met een voorwaardelijk vertrouwen verder. Er zijn ernstige fouten gemaakt. Wat ontbrak is inzicht was is misgegaan. Er is geen be zinning, reflectie. Het gaat op de oude voet verder. Herhaling van de fouten is niet uitgesloten. Daaruit moet een bestuurder de politieke consequentie trekken. Een burgemeester is er om een probleem op te lossen en niet om zelf onderdeel van het probleem te worden." Hij rekende mee dat de zware portefeuille openbare orde en veiligheid niet voor niets bij de burgemeester is neergelegd. „Die heeft daarom speciale be voegdheden waarbij de raad deels buiten spel staat. Ouwer kerk moet daarom volledig ver trouwen genieten." De fractie van D66 noemde de houding van de WD 'schanda lig'. De partij neemt het de libe ralen buitengewoon kwalijk dat ze de burgemeester niet van te voren hebben ingelicht over hun voornemen Ouwerkerk te laten vallen. GroenLinks-fractie- voorzitter K. Dekker diende een motie van wantrouwen in, zoals ze vorige week al aankondigde. Ouwerkerk werd bij binnenkomst in de raadszaal omstuwd door persvertegenwoordigers. door Cees van der Laan DEN HAAG - Minister Sorg drager (justitie) heeft gisteren brede steun van de Tweede Ka mer gekregen om de gezagscri sis met het Openbaar Ministerie te beslechten. Zij verklaarde na het geësca leerde conflict met de OM-lei- ding vorige week gedacht te hebben aan aftreden, maar dit toch niet te hebben gedaan. 'Ik heb me de waag gesteld of ik hiermee verder kan en uiteinde lijk beantwoord ik die waag po sitief', aldus Sorgdrager. Zij heeft zich georiënteerd en het bleek haar dat niet het gehele OM tegen haar is. 'Dat geeft ver trouwen voor de toekomst.' De minister verklaarde dat het con flict met de procureurs-gene raal Docters van Leeuwen en Steenhuis haar diep had ge raakt. 'Natuurlijk heb ik me be raden op mijn eigen positie'. Sorgdrager ontvouwde een plan van aanpak om de gezagscrisis te herstellen, waarvoor zij brede steun ontving in de Kamer. Van daag nog zal zij gesprekken voe ren met de 22 hoofdofficieren, AIKEN - De Amerikaanse pop zanger James Brown is opge pakt wegens het verboden bezit van wapens en marihuana. De Godfather of soul was slechts ten week tevoren uit het zieken huis ontslagen. politie trof in Browns wo- g in Aiken (South Carolina) een kleine hoeveelheid marihu ana en afgeschoten kogels. De -jarige zanger erkende dat hij zijn wapen had gebruikt toen hij drugs had gebruikt, nik moet mezelf kunnen verde- :n, daarvoor heb ik wapens nodig", zo verklaarde hij tegen over een lokale krant. Ook zei hij dat hij marihuana om medi sche redenen rookt: „Ik heb slechte ogen". js na zijn arrestatie dinsdag is Brown op borgtocht vrijgela ten. Hij riskeert een boete van tweeduizend dollar (ongeveer vierduizend gulden) en twee jaar cel. In 1988 ging hij voor drie jaar de gevangenis in we verboden wapenbezit, po- tot doodslag en mishande ling van zijn derde vrouw. Desoulzanger werd vorige week woensdag uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij behandeld werd voor een verslaving aan Pijnstillers. Hij was begonnen te slikken nadat hij tijdens oen show in Florida zijn rug had hezeerd. RTR Kids for Animals deden mee aan de actie voor Paleis Noordeinde. foto Cor Mulder/ANP DEN HAAG - De Bont voor Dieren heeft giste ren 35.000 protestkaarten voor koningin Bea trix overhandigd bij paleis Noordeinde. De ac tievoerders doen zo een dringend beroep op de vorstin om geen bont meer te dragen. „Veel vorsten verlenen op hun verjaardag am nestie. Wij vragen de koningin pelsdieren am nestie te geven", zegt L. Keiler, campagnecoör dinator van de Bont voor dieren. 'Majesteit uw kraag is dood' schreeuwden meer dan honderd kinderen gisteren voor het paleis. De Kids for Animals (jeugdleden Die renbescherming) zetten daarmee de wens van de dierenbeschermers kracht bij. ANP de vijf plaatsvervangend procu reurs-generaal en de pg's Blok en Ficq om het vertrouwen met het OM te herstellen. Nadruk kelijk zei de bewindsvrouw dat het niet haar schuld is geweest dat de ruzie escaleerde. Vanaf het begin van het debat stond al vast dat Sorgdrager, mits zij geen fouten zou maken, niet in problemen zou komen. De Kamer hoonde een voorstel van oppositiepartij CDA weg om premier Kok medeverant woordelijk te maken voor de re organisatie van het Openbaar Ministerie. Een motie van wan trouwen van de SP werd alleen door de eigen fractie gesteund. De meeste partijen toonden zich wel zeer ongelukkig met de ver trouwenscrisis en meenden dat zowel de minister als het OM forse schade had opgelopen. De (Advertentie) -.1 DE LEEUW SCHOENMODES - langeviele 2 - middelburg (Advertentie) Zie elders in deie krant Zij nam Ouwerkerk het meest kwalijk dat er geen lichtjes gin gen branden toen de politie bij hem een verzoek voor inzet van de mobiele eenheid indiende. „Louter en alleen dat verzoek had voldoende moeten zijn voor Ouwerkerk om actie te onder nemen." Voor GroenLinks was de burgemeester in het verleden te vaak te vaag op cruciale mo menten. ANP zie ook pagina 5 meeste fracties vonden dat Steenhuis een ernstige fout had gemaakt door met een kort ge ding tegen zijn eigen minister te dreigen. Hij wilde hiermee 48 uur 'leestijd' afdwingen om te kunnen reageren op de conclu sies van het rapport Dolman. Hierin werd vastgesteld dat hij de schijn van belangenverstren geling op zich had geladen door zijn betaalde nevenfunctie bij het bureau Bakkenist. Dit bu reau onderzocht de problemen in Groningen. De pg's Docters van Leeuwen en Steenhuis konden rekenen op minder clementie van de Kamer. Het ooi-deel was keihard over hun gedrag. De minister zei nog niet welke stappen ze tegen hen zal nemen. GPD pagina 2: commentaar pagina 5: achtergrond/sfeer De Verenigde Staten zullen desnoods op eigen houtje militai re acties ondernemen tegen Irak. De Russische en Franse re geringen maken zich nog steeds sterk voor een politieke oplossing van het conflict over VN-inspecties in Irak naar vernietigingswapens. Duizenden vrij willigers meld den zich intussen aan (foto) vo.or het vrijwilligersle ger dat Saddam Hoessein wil vormen. Een kwart tot de helft van de leraren in het voortgezet onder wijs in Zeeland legt vanmiddag om 13.00 uur het werk neer. De docenten voeren actie voor verlaging 1 van de werkdruk. Nicolas Escude is niet alleen een snel rijzende ster in de mon diale tenniswereld, het is ook een enorme vechtjas. De Frans man bereikte gisteren de halve finales van de Open Australi sche tenniskampioenschappen door de Duitser Kief er na 0-2 te verslaan: 3-2. Het was de derde keer dat Escude in Melbourne een achterstand van 0-2 wegpoetste; een O '1j record. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 11; zee land: 13,14,15 en 17; sport: 20 en 21. ■n foto Paul Vreeker/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oliemaatschap pijen hebben mogelijk onder linge afspraken gemaakt over de benzineprijs, waardoor die kunstmatig hoog wordt gehou den. De Economische Controle dienst (ECD) gaat onder leiding van het Openbaar Ministerie (OM) een strafrechtelijk onder zoek uitvoeren. Het afgelopen halfjaar heeft de ECD een vooronderzoek gehou den bij een aantal maatschap pijen. Daaruit bleek een 'ver moeden van overtreding' van artikel 41 van de Wet economi sche mededinging. Het OM be paalt na afloop van het nieuwe onderzoek of het maatschappij en voor de rechter daagt. Het ministerie van Economi sche Zaken, dat het strafonder zoek wereldkundig maakte, wil niets zeggen over het vooron derzoek. Zo is niet bekend wel ke oliemaatschappijen zijn doorgelicht. De komende maanden wordt niet alleen naar de hoogte van de benzineprijs gekeken. De mi nisteries van EZ en Financiën gaan ook na of er niet te veel be lemmeringen zijn voor nieuw komers op de benzinemarkt. „In Frankrijk kun je benzine kopen bij de hypermarché's, de grote supermarkten aan de rand van de stad. Waarom zijn hier geen pompen gelieerd aan bijvoor beeld de Makro? Het onderzoek moet dat uitwijzen", aldus de woordvoerster. De oliemaatschappijen blijven stoïcijns onder de aankondiging van een strafrechtelijk onder zoek. „Wij hebben niets te ver bergen. Wij zullen alle mede werking blijven verlenen aan het vervolgonderzoek", aldus een woordvoerder van Shell. Ook Esso zegt niet bang te zijn voor de opsporingsambtenaren van de ECD. Onderzoek De kwestie van vermeende prijsafspraken aan de pomp kwam vorig jaar aan het rollen door een onderzoek van bureau Coopers Lybrahd. De 'kale' benzineprijs, ontdaan van be lastingen, heffingen en BTW, bleek in Nederland hoger te zijn dan in vele omringende landen. Nederlandse automobilisten zouden 440 miljoen per jaar goedkoper uit zijn als ze in Duitsland zouden tanken en maar liefst 1,37 miljard als ze de tank in Engeland volgooien. De woordvoerster van het mi nisterie erkent dat het grootste deel van het prijsverschil voort vloeit uit de hogere Nederlandse accijnzen. De benzineprijs be staat voor zo'n 70 procent uit belastingen. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1