Val Docters van Leeuwen nabij Jorritsma geeft startsein horen tunnel Clinton vroeg niemand om te liegen 4 WEKEN Kluivert verhoord in zaak mogelijke verkrachting VOOR 15,00 Hoofdofficieren van justitie kiezen partij voor pg's in conflict met Sorgdrager Omkoping bij Japans ministerie \Iarcos-kapitaaI Zandschip vast in het Nauw van Bath Honderden bankkluisjes leeggehaald Bromfietscursus slaat aan Berasategui verslaat Agassi PAGINA 13 (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken, ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Postcode: door Wout Bareman TERNEUZEN - Minister A Jorritsma van Verkeer en Waterstaat heeft maandag middag in de Nieuwe-Neuzenpolder in Terneuzen hét officiële startsein gegeven voor de aanleg van de Westerscheldetun- nel. Ze deed dat door, zittend in een kraancabine, met een immense grijper een hap uit de grondlaag Boomse klei van een diepte van 28 meter naar boven te ha len. Daarna werd een omvangrijk vuur werk ontstoken. Overigens zijn de bouwers - die aanvan kelijk half september aan de slag zouden zijn gegaan - in november vorig jaar be gonnen met het vervaardigen van eenwa- terkerend scherm rond de bouwput van de tunnel. Toen had de minister geen tijd, nu liet haar agenda de komst naar Ter- neuzen wél toe. Het officiële begin van de aanleg werdbij- gewoond door meer dan 300 genodigden, die met bussen naar het bouwterrein wer den vervoerd en later naar het stadhuis van Terneuzen, waar de minister consta teerde dat het Rijk aanvankelijk niets zag in de plannen voor een oeververbinding, maar de afgelopen jaren begon in te zien dat de jaarlijks terugkerende miljoenen bedragen die gemoeid waren met het in standhouden van de veerdiensten over de Westerschelde, anders en efficiënter kon den worden besteed. Nu de aanleg is be gonnen wenste ze de Kombinatie Middel plaat Westerschelde (de bouwer) vooral succes met het boren van twee tunnelbui zen met een lengte van 6,6 kilometer. „De bouwers kunnen de grond in. En daar zul len ze vast nog voor onverwachte zaken komen te staan. Maar we zitten hier niet voor niets in Zeeland. Analoog aan 'ik worstel enkom boven' zeg ik: „Ikbooreen tunnel en kom boven. Vertraging Overigens hebben de bouwers nu al af te rekenen met enige vertraging. Door pro blemen met de grondwerving in Terneu zen konden ze tot een week geleden slechts beschikken over vijf van de beno digde vijfendertig hectare grond in de Nieuw-Neuzenpolder en directe omge ving. Vorige week kwam daar vijf hectare bij en volgens KMW-projectleiderir. H. de Jonge komt daar volgende week de reste rende 25 hectare bij. Hij hoopt de opgelo pen vertraging tijdens het werk in te kun nen halen. Minister Jorritsma tilde er niet zo zwaar aan. „Als er al sprake zal zijn van vertraging dan is het hoogstens een kwestie van maanden, zeker niet van ja ren." zie ook pagina 9 foor Cees van der Laan en Harm Harkema s OEN HAAG - De vertrou- ivenscrisis tussen het l openbaar ministerie en justitieminister Sorgdra- ger is verergerd. De voorzitter van het college t jan procureurs-generaal (pg's), s Docters van Leeuwen, ging gis- •i teren plotseling met ziektever- !°f- Wanneer hij zich beter meldt moet hij zich direct melden bij Sorgdrager voor 'een ernstig ge- sprek' waarbij ook zijn rechts- positie aan de orde komt. Bron- i aenop justitie houden er ernstig rekening mee hij niet op zijn post terugkeert. Docters van Leeuwen wordt ioor justitieminister Sorgdra- ?er volledig verantwoordelijk ?ehouden voor de ontstane ge zagscrisis tussen haar en het openbaar ministerie. 1 Intussen schaarden vrijwel alle hoofdof ficieren van justitie zich giste ren aan de zijde van de procu reurs-generaal. GENÈVE - Binnen tien dagen zalin opdracht van de Zwitserse overheid door twee banken in Zurich een bedrag van ruim een miljard gulden naar de Filipijn- se hoofdstad Manilla worden overgemaakt ten behoeve van 'liet Filipijnse volk'. Het gaat om de 540 miljoen dollar die dictator Marcos voor zijn aftre den in 1986 had ondergebracht bij de Credit Suisse en de Swiss Bank Corporation. GPD Procureur-generaal Ficq is door Sorgdrager tijdelijk benoemd tot voorzitter van het college. Dit volgde na 'constructief' overleg tussen de bewinds vrouw en de drie leden van het college Ficq, Blok en Steenhuis. Spoeddebat De Tweede Kamer houdt mor gen over deze kwestie een spoeddebat met Sorgdrager. Gisteren wilden de fracties nog niet reageren op de nieuwste ontwikkelingen. De woord voerder van WD-leider Bolke- stein zei echter wel dat het „er voor de procureurs-generaal niet beter op wordt". Sorgdrager schrijft aan de Ka mer dat de opstelling van Doc ters van Leeuwen niet te vereni gen valt met zijn positie als voorzitter van het college van pg's. Hij zou zich teveel als 'be langenbehartiger' van de onder de vuur liggende pg Steenhuis hebben opgesteld. Zij verwijt hem het door Steenhuis aange kondigde kort geding te hebben gesteund en het hele college in de kwestie te hebben betrokken. „Daardoor is een situatie, al thans een beeld, geschapen van een college, dat zich opstelt te genover de minister en is het beeld van een gezagscrisis ont staan. Dit is buitengewoon schadelijk voor het openbaar ministerie en voor het aanzien van justitie in het algemeen", schrijft Sorgdrager. Van Leeuwen meldde zich gis termiddag onverwacht ziek en lijkt daarmee het eerste slacht offer in deze kwestie. Het kabi net en de regeringspartij en WD en PvdA hebben aangedrongen op harde maatregelen. D66 laat een oordeel over aan de minis ter. Sorgdrager staat voor het dilemma dat harde maatregelen tegen Docters van Leeuwen vrijwel zeker gepaard gaan met een flinke schadevergoeding. Tijdens een spoedberaad in Utrecht hebben gisteren de meeste van de 22 hoofdofficie ren en de vijf plaatsvervangend procureurs-generaal hun steun betuigd aan het college van pg's. Daarmee wordt de vertrou- wenscrisis tussen het OM en Sorgdrager verdiept. GPD zie ook pagina 2 BATH - Het zandschip Arenda van de firma Faasse uit Goes is maandag tegen de avond op een zandplaat gelopen in het Nauw van Bath. Het li05 ton metende schip was geladen met zand en kwam al snel onder een hoek van 45 graden op de rand van de zandplaat, even buiten de vaar weg te liggen. Het achterschip zonk en het voorschip werd me iers boven het opkomende wa- ler getild. De twee opvarenden werden van boord gehaald. Hoe de Arenda op de zandplaat is geraakt was maandagavond nog niet duidelijk. De sleepbo ten Alpha en Charley van de fir ma Polderman uit Hans weert en twee schepen van Union in Ter neuzen bleven ter plaatse om het schip in de gaten te houden. Ook de Arne van Rijkswater staat bleef met de twee opvaren den in de buurt. Zolang de Arenda blijft liggen waar zij ligt, is er geen sprake van een bedreiging van de scheepvaart in het Nauw van Bath maar het risico dat het 68 meter lange schip verder zinkt of zich verplaatst, is met de ge- lijdebeweging groot. Als de Arenda zinkt, is het schip verlo- ren, als het schip zich verplaatst kan een obstructie van de vaar weg ontstaan. EINDHOVEN - In een filiaal van de ABN-AMRO bank in de Eindhovense binnenstad zijn het afgelopen weekeinde ver moedelijk enkele honderden Particuliere kluisjes openge broken en leeggehaald. De om vang van de buit is onbekend. Toen personeel gistermorgen de kluisruimte opende, kwamen daaruit twee gemaskerde man nen tevoorschijn. Ze verdwenen via een nooduitgang. De politie vermoedt dat ze gebruik maak ten van twee bromscooters en iater overstapten in een auto. Do mannen lieten zich vermoe delijk vrij dag insluiten. Depoli- 'ie denkt dat ze er het hele week einde hebben gebivakkeerd. Het tweetal maakte kennelijk een selectie uit de aangetroffen gullen. Een deel van de inhoud van de kluisjes lieten ze achter. Toen de mannen naar buiten kwamen droegen ze een zware, volgestouwde plunjezak. De inbrekers verdwenen via een nooduitgang aan de voorzijde. jaargang no. 22 jnsdag 27 januari 1998 osse nummers 1,75 De Japanse minister van financiën Hiroshi Mitsuzuka (rechts op foto) verontschuldigde zich dinsdag (plaatselijke tijd) tij dens een persconferentie voor het feit dat twee hoge ambtena ren van zijn departement zijn gearresteerd. Zij zou- den door banken zijn omgekocht in ruil voor tips over op handen zijnde inspecties. zon d een enkele mistbank, verder erg rustig met maxima net Morgen bewolking. De Spanjaard Berasategui wordt de plaag van het tennispu- bliek in Melbourne. In de Open Australische kampioenschap pen versloeg hij eerder publiekslieveling Patrick Rafter. Gisteren was hij te sterk voor Andre Agassi, een andere favoriet van de toeschouwers. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13,15; sport: 16en 17. door John Wanders WASHINGTON - President Clinton heeft maandag in een rechtstreekse verklaring tot het Amerikaanse volk categorisch ontkend dat hij seks, in welke vorm dan ook, heeft gehad met de voormalige stagiaire Monica Lewinsky. .Het was de duidelijkste en meest hartstochtelijke verkla ring die de president sinds het uitbreken van de crisis, afgelo pen woensdag, in het openbaar heeft afgelegd. „Ik wil iets zeggen tot het Ame rikaanse volle", zei Clinton in de Rooseveltzaal van het Witte Huis, aan het eind van een toe spraak over een ander onder werp. „En ik wil dat u naar mij luistert. Ik verklaar hierbij nog maals: ik heb geen seksuele re latie gehad met die vrouw; met juffrouw Lewinsky. Ik heb nooit iemand gevraagd te liegen. Niet één keer. Nooit. De beschuldi gingen zijn onwaar. En ik moet weer terug naar mijn werk, in het belang van het Amerikaanse volk". De politieke adviseurs van Clin ton zaten met smart te wachten op een verklaring als deze. De president liet vorige week vol gens hen te veel ruimte voor Hillary Clinton hield maandag een toespraak over onderwijszaken terwijl haar man toehoorde. foto Joyce Naltchayan/AP twijfel. Wat Clinton miste was emotie. Waar was de woede? Clinton klonk te tam. Duidelijk hoorbaar in de eerste dagen van de crisis, was dat zijn zorgvul dig gekozen formuleringen wa ren opgesteld door advocaten. Het maakte de positie van de president alleen maar ongeloof waardiger. Uit de jongste opiniepeilingen, waarvan de resultaten gisteren bekend werden, komt hetzelfde beeld naar voren. De meeste Amerikanen denken dat Clin ton belangrijke informatie ver borgen houdt. Uit een peiling van CNN en het dagblad USA Today blijkt dat twee van de drie Amerikanen ervan uitgaat dat Clinton en Lewsinky wel de gelijk een seksuele verhouding hebben gehad. In een peiling van The Washing ton Post en ABC-televisie ver klaart 63 procent van de onder vraagden dat Clinton moet aftreden als straks zou blijken dat hij seks heeft gehad met Le winsky. Paula Jones De advocaten van de president trachten intussen het gerucht makende proces te vervroegen dat Paula Jones tegen Clinton heeft aangespannen. Dit proces staat gepland voor 27 mei. Clin tons advocaten betogen dat alle uitvloeisels van de zaak-Jones de president teveel afleiden van zijn eigenlijke werk. Het tumult rond Lewinsky - een seksschan daal dat rechtstreeks voort vloeit uit de zaak-Jones - is hier van het beste bewijs. Het Witte Huis is sinds vorige week woensdag goeddeels verlamd geraakt. Hoe eerder het proces tegen Jones achter de rug is, hoe beter, menen Clintons advoca ten. Paula Jones maakt bezwaar tegen een andere datum dan 27 mei. Clinton wordt ervan beschul digd Jones in 1991 te hebben verzocht om orale seks. Het Wit te Huis heeft vorig jaar getracht de rechtszaak uitgesteld te krij gen tot na Clintons president schap. Plet Amerikaanse hoog gerechtshof voorkwam dit echter. „Het hof oordeelde dat voortzetting van de zaak-Jones geen onevenredig grote bedrei ging zou inhouden voor de effec tieve uitoefening van het presi dentschap", aldus Clintons advocaten gisteren. „De ge beurtenissen van de afgelopen dagen hebben afdoende aange toond dat die veronderstelling onjuist was". GPD doorThea van Beek AMSTERDAM - Patrick Klui vert en drie van zijn vrienden zijn maandagmiddag verhoord door het Amsterdamse ge rechtshof. De vier worden ervan beschuldigd de 20-jarige Ma- rielle Boon uit Hoofddorp te hebben verkracht. Het verhoor achter gesloten deuren nam ruim drie uur in be slag. Over de inhoud ervan wer den geen mededelingen gedaan. Ook de advocaten van de vier, onder wie raadsman mr. G. Spong van Kluivert, weigerden in te gaan op de zaak. Kluivert arriveerde in de Jaguar van Spong bij het gerechtshof. Via een achteringang kwam hij het gebouw binnen. Op dezelfde wijze probeerde hij ook na af loop van zijn verhoor de pers weer te ont wij ken. Die was mas saal uitgerukt om een glimp op te vangen van de spits van AC Milan. Ook internationale pers bureaus waren geïnteresseerd in de zaak van Kluivert. Het viertal werd op grote afstand van de media gehouden. De zaal waar het verhoor plaatsvond werd zorgvuldig aan alle kanten afgeschermd. Beslissing Volgens een woordvoerder van justitie kan het nog wel enkele weken duren voor het hof een beslissing neemt óver een even tuele vervolging van de voetbal ler. Marielle Boon zegt dat zij in mei vorig jaar door het viertal in een taxi werd getrokken na een bezoek aan een Amsterdamse disco. In de flat van Kluivert zou zij door de vier bij toerbeurt zijn verkracht. Het Openbaar Ministerie sepo neerde aanvankelijk de zaak bij gebrek aan bewijs. Daarmee nam Boon geen genoegen. Zij diende een klacht in bij het ge rechtshof, die de zaak heropen de. In december werd Marielle al over de zaak gehoord. Gisteren was het de beurt aan de ver meende daders. Kluivert heeft altijd gezegd dat er wel seks heeft plaatsgevonden, maar dat er geen sprake is geweest van vericrachting. Het hof kan tot verschillende beslissingen komen. De ver meende verkrachting kan onge grond worden verklaard, het kan beslissen tot nog meer on derzoek, of de zaak komt alsnog voor de rechter. Een andere mogelijkheid is dat Kluivert in het openbaar zijn excuses aanbiedt. Marielle liet eerder weten daar ook genoegen mee te nemen, GPD (Advertentie) Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1