PZC zeeland rholen in actie tegen varkens Zeeland in trek op reisbeurs Resultaat van 2500 uur werk PZC Schapendief slaat toe op Schouwen Verhuisaanbod Helst mor inwoners Doel gemengd ontvangen Groen College Goes schoolt technici voor recreatiebedrij ven 'tichting grijpt bezoek Van Aartsen aan om roze invasie te keren Stuntvliegtuig oorzaak overlast Gedenkplaat voor mijnmeester Vernieling en diefstal in winkels Wapens in beslag genomen IJzendijkenaar (62) vermist Identiteit van verkeersdode zeeuwse almanak Afwas maandag 26 januari 1998 hor Marco van Barneveld INT-ANNALAND - De Thool- ■stichting Varkens Nee wil het fzoek van minister Van artsen aan het streekmuseum ieMeestoof in Sint-Annaland (bruiken om de bewindsman varkensproblematiek op [holen onder de neus te wrijven. bekend zal Van Aartsen i jp zaterdag 18 april een nieuwe thuur van het streekmusuem penen. „Het zou heel stom zijn janneer we de komst van de indbouwminister niet zouden langi'ijpen voor een actie", zegt „van der Lugt, voorzitter van [arkens Nee. de gemeente Tholen dreigt j ware roze invasie. Her en terin de gemeente zijn al zoge noemde megastallen verrezen, terwijl er nog eens tientallen ianvragen op het gemeentehuis Sggen waarvan het nog de vraag i;of die kunnen worden tegen houden. Van der Lugt: „Het reekmuseum is juist bedoeld te laten zien hoe mooi het >r is. Alleen de varkens drei- h dat te verpesten. Dat moe- i we Van Aartsen duidelijk ©ken." poe eventuele acties eruit zul len gaan zien is nog niet bekend. Daar moet nog over worden ge sproken. Maar wanneer het aan de voorzitter van de stichting Varkens Nee ligt, zal het muse um er geen last van hebben. „We zullen geen demonstratie hou den pal naast het museum. Het is absoluut niet de bedoeling de feestelijkheden daar te versto ren. Dat zou ook heel stom zijn, want de bevolking van Tholen zou zo'n actie niet steunen. En het is juist ons doel om die be volking zo veel mogelijk achter ons te krijgen." Volgens Van der Lugt is het bij voorbeeld wel denkbaar dat er spandoeken komen langs de route die Van Aartsen zal volgen richting Sint-Annaland. Of Varkens Nee zich ook met de mogelijke kippeninvasie gaat bezighouden, nu ook Brabantse kippenhouders het oog op Zee land hebben laten vallen? „Dat weet ik nog niet. Maar daar zul len we het nog wel over hebben. Zeker wanneer we er hinder van krijgen." De voorzitter van het streekmu- seumbestuur, Th. G. A Wester- veld, wildé zaterdag desge vraagd niet op de vraag ingaan wat hij van de mogelijke actie vindt op de dag dat de nieuwe schuin- feestelijk wordt ge opend. SEROOSKERKE (S) - Terwijl de politie in Kruiningen het afgelo- peinveekeinde meldde een schapendief in de kraag te hebben gevat, ging op Schouwen-Duiveland recentelijk juist iemand met meel ton veertig schapen aan de haal. De verdachte die werd aangehou den is een 47-jarige man uit het Vlaamse Zandvliet. Naar de Schouwse schapendief, die zijn slag sloeg in Serooskerke, wordt nog gezocht. Depolitie in Kruiningen wist de diefstal van meer dan tachtig scha pen op te lossen met hulp van een benadeelde en in samenwex-king met de politie in ZandvlietDe verdachte zou de schapen hebben ge stolen in Tholen, Waarde en Rilland. De zaak kwam vorige week mjdag aan het i-ollen toen een benadeelde schapenhouder uit Ril- knd zelf op onderzoek uitging. Hij vond zijn dieren terug in Zand vliet, in de schuui- van de verdachte. Depolitie in Kruiningen en Zandvliet stelde een,nader onderzoek in ai trof nog meer gestolen schapen aan. De dieren zijn in beslag ge nomen en zullen worden teruggegeven aan de eigenaars. De dief stallen in Waarde en Rilland werden voi-ige week gepleegd. De dief stal in Tholen dateert al van vorig najaar. Van de diefstal in Seroos- kerke werd zaterdag aangifte gedaan door een 21-jarige inwoner ran Kerkwerve. De schapen, met een totale waarde van zo'n tien duizend gulden, zouden zijn gestolen in een wei aan de Inlaagweg. door Marco van Barneveld 's-HEÈR ABTSKERKE - Het is zover. 's-Heer Abtskerke heeft een eigen kunstwerk. Maar liefst 2500 'vrouwuren' zitten erin, maar het resultaat mag er dan ook zijn: een kleu rig dorpskleed, waarbij het 'verhaal van 's-Heer Abtsker ke' via allerlei op het werk af gedrukte afbeeldingen wordt verteld. Zaterdag werd het doek in ver enigingsgebouw Versvliet aangeboden aan de bevolking van het dorp, of beter gezegd aan de bevolking van de voor malige gemeente 's-Heer Abts kerke. Ontwerpster Ms de Leeuw toonde zich onder de indruk van de opkomst. Vers- vliet barstte bijna uit zijn voe gen/zo druk was het. „Fantas- tisch, al die belangstelling", sprak De Leeuw. Zo'n twee jaar lang heeft een clubje vrouwen uit het dorp zich elke dinsdag over het Meed gebogen. De vrouwen hebben het wapen en de vlag van het dorp gereproduceei-d. Daarnaast zij n oude en nieuwe foto's op stof afgedrukt. Die lappen stof moesten vervol gens allemaal worden dooi'g'e- stikt. Ook kindertekeningen keren terug in textiel. Het doek, dat in Versvliet aan de muui' hangt, werd zaterdag- onthuld door de oudst gebore ne van 's-Heer Abtskerke, A van der Meulen. Tot kort voor de opening was het voor velen nog de vraag of hij wel zou ko men. Van der Meulen staat be kend als een markant, eigen zinnig figuur. Maar de tachtigjarige kwam zijn taak volbrengen, en genoot zicht baar van het doek. „Heel mooi", sprak hij. „We zijn ge zegend met zo'n genie als Iris de Leeuw op het dorp." Zo'n beetje elke afbeelding op het doek zegt Van der Meulen wel iets. Zijn eigen vader staat er ook nog op, met een polsstok over een sloot springend. Van der Meulen - 'ik zit in de agro business' - woont op een oude boerderij buiten het dorp, tus sen ontelbare beesten en sta pels oude spullen, zoals koel kasten en accu's. Hij heeft 's- Heer Abtskerke nooit veiia- ten. „Veel leeftijdgenoten van mij zijn vertrokken. Naar het kerkhof of naar elders. Velen haalden diploma's waarmee ze bijvoorbeeld bij de douane of bij het spoor gingen werken. Maar ik heb altijd op de boer derij gewerkt, bij m'n ouders." Of het vroeger beter was? „Nee, zeker niet. Nu is het veel beter Betere wegen. We zijn goed bereikbaar als dorp. Vroeger was het allemaal on- verhard. Kwam er dan een au to aan, dan was het één gigan tische stofwolk." foto Willem Mieras BRESKENS - Een Belgische stuntvlieger haalde zaterdag onverantwoorde capriolen uit boven de dorpskern van Bres- kens. De piloot zou enkele keren duikvluchten boven de be bouwde kom hebben uitgevoerd. Doordat een Bressiaander het registi-atienummer noteerde, kon de piloot worden getra ceerd. „De zaak wordt nu verder door Belgische collega's af gehandeld. Zij zullen eventueel maatregelen tegen de stuntvlieger nemen", verMaardê een politiewoordvoerder zondagmiddag. BRESKENS - In het Bi-essiaanse visserijmuseum is zaterdag een plaquette onthuld voor oud-mijnmeester Piet de Baare, die twee jaar geleden op 51-jarige leeftijd is overleden. De plechtige handeling werd verricht door de kinderen van De Baare en voorzitter J. de Voogd van belangenvereniging Zevi- bel. De vrouw van DeBaare en voorzitter J. de Bliek van visse rijvereniging Ons Belang bevonden zich onder de genodig den. De Voogd benadrukte in een speech het grote belang van Piet de Baai-e voor de visserij wereld in het algemeen en die van Breskens in het bijzonden De plaquette krijgt na de ver bouwing een definitieve plek in de vismijn. VLISSINGEN - De politie heeft zondagochtend een dief in de kraag gevat. De man, een 21-jarige Vlissinger, had omstreeks 5.30 uur een init van een winkel in de Walstraat in Vlissingen vernield en was er met diverse goederen vandoor gegaan. Toen de dief werd aangehouden had hij een deel van het gesto len goed in veiligheid gebracht. Die spullenzijn door de politie in beslaggenomen. De dief is in verzekering gesteld. Zondag werd ook aangifte gedaan van een diefstal uit een winkel aan de Spuistraat in Vlissingen. Ook hier was een ruit ingegooid, waardoor aanzienlijke scha de ontstond. Uit de winkel werden diverse kantoorartikelen weggenomen. KOUDEKERKE - Bij een controle op de Middelburgseweg in Koudekerke is zondagochtend een aantal verboden wapens aangetroffen in de auto van een 25-jarige Middelburger. De man had een bajonet en een 5 millimeter pompbuks in zijn auto liggen. De wapens, die verboden zijn op grond.van de Wet Wapens en Munitie, zijn in beslag genomen. Tegen de bezitter is proces verbaal opgemaakt. Een 21-jarige inwoner van Axel belandde zaterdagmorgen vroeg in een politiecel nadat hij twee mensen in de Hulster binnenstad had aangevallen met een boksbeugel. Een Hulstenaar (17) en een inwoner van het Belgische De Kling'e (23) liepen kneuzingen en een kapotte lip op. De boksbeugel van de Axelaar werd eveneens in beslag ge nomen. Ook een valmes van diens 16-jarige broer, die niet aan de vechtpartij had deelgenomen, werd geconfisceerd. IJZEND IJKE - De Zeeuws-Vlaamsepolitie is op zoek naar IJ - zendijkenaar Hans Bevin (62), die sinds vrijdagmórgen vroeg wordt vermist. Bevin verliet het ouderlijk huis in IJzendijke toen in depressieve toestand, meldde zijn 85-jarige moeder. Bevin is ongeveer 1,75 meter lang en heeft grijs .achterover ge kamd haar Hij was gekleed in een geruite, beige werkbroek en een wollen koltrui. Hij droeg pantoffels. Bevin verliet zijn huis te voet; hij heeft geen auto of fiets. Hans Bevin houdt van de natuur, vooral van vogels. De politie vraagt mensen die Be vin de afgelopen dagen gezien hebben om contact op te nemen met het bureau in Oostburg. doorRené Hoonhorst BEVEREN - Burgemeester F. Smet van Beverenheeft het aan bod van zijn collega A Kessen om door uitbreiding van de Ant werpse haven verdreven Doele naren in de gemeente Hulst onderdak te verlenen met ge mengde gevoelens aanvaard. Smet is blij dat de Nederlandse buurgemeente uit 'goed na buurschap' genegen is inwoners van Doel te helpen door hen, na de verdwijning van hun dorp, (en woning aan te bieden in Nieuw-Namen of Hulst. De ge meente Beveren zal echter 'geen enkele vorm van promotie' voe ren voor verhuizingen over de grens. De Hulster burgemeester Kes sen, met in zijn Meizog een ploeg van het NOS-journaal, deed Smet zaterdag persoonlijk het aanbod om ontheemde Doele- 1 naren de komende jaren op te REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (01«!3)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl të Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl vangen in de gemeente Hulst. Smet zei blij te zijn met de Hul ster zorg, maar benadrukte dat Beveren de Doelenaren het liefst binnen de eigen grenzen opvangt. „We willen de inwoners van Doel niet direct lastig vallen met verhuisfolders. Ze hebben wel wat anders aan him hoofd. Een ombudsman moet eerst de wensen van de Doelenaren in ventariseren. Als mensen naar de gemeente Hulst willen ver huizen, houden we ze niet tegen. Maar we gaan er zeker geen re clame voor maken, we houden de mensen natuurlijk het liefst in de gemeente Beveren." Naburig Een aantal dorpelingen heeft eerder laten weten, na hun 'ei gen' Doel, het liefst in een nabu rig polderdorp te gaan wonen. Maar ze wezen dat ook plaatsen als Verrebroek en Kieldrecht binnen korte of lange tijd ten prooi vallen aan de Antwerpse haven. Die angst drukte Smet zaterdagavond de kop in. „De overige polderdorpen blijven gespaard. In het strategisch plan dat de Vlaamse regeling eind dit jaar presenteert, zullen Kieldrecht en Verrebroek van degelijke bufferzones zijn voor zien", betoogde de burgemees ter van Beveren. Collega Kessen liet nog maar eens weten dat het aanbod van Hulst vooral 'altruïstisch be doeld' is. Als goede buur wil Hulst inwoners van Doel de ge legenheid geven dichtbij hun oude woonplaats te blijven wo nen. In een uitbreidingsplanne tje rondom de Veerstraat van Nieuw-Namen zijn genoeg mo gelijkheden en ook elders in Hulst zullen Doelenaren wor- den verwelkomd. Win-win Zijn pure onbaatzuchtigheid iets afzwakkend geeft Kessen - de afgelopen jaren vaker in het nieuws met acties om Belgen naar Hulst te lokken - toe: .Na tuurlijk is sprake van een win- win-situatie. Wij zijn er als ge meente Hulst ook bij gebaat om grond te verkopen en meer in woners binnen te halen. Aan de andere kant kan het voor de be- woners van Doel geen kwaad dat ze ook over de grens terecht kunnen. Al is het maar om door concurrentie de huizenprijzen in de gemeente Beveren niet te ver de pan uit te laten rijzen." De Zeeuwse stand op de Vakantiesalon van Antwerpen trekt veel belangstellenden. fotoWim Daneels door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - De Zeeuwse toeristische instellingen, VW's en regionale toeristi sche bureaus hebben zich het afgelopen weekeinde voor het eerst gezamenlijk ge presenteerd op de twintigste Internatio nale Vakantiesalon in Antwerpen, die za terdag begon. De uniforme presentatie - de Zeeuwse beursstand was onderdeel van het Nederlandse paviljoen in het Bouwcentrum - heeft wel tot gevolg ge had dat bepaalde gemeenten zoals Sluis en Hontenisse niet meer op de grootste toeristische beurs in België vertegen woordigd zijn. De gemeenten overwegen nu deelname aan Flanders Expo, die later dit jaar in Gent wordt gehouden. Samira Minnaert en Annemarie Braam, die de voorbije dagen samen met nog vijf andere gastdames de Zeeuwse stand be- mensden waren goed te spreken over de wijze waarop Zeeland zich nu probeert te verkopen aan potentiële toeristische Manten. „Het heeft zijn voordelen. Het is niet meer zo'n allegaartje. Hopelijk vindt de verdere afstemming ook plaats op het gebied van brochures en gidsen. Zover zijn we helaas nog niet. We hebben nog zes verschillende accommodatiegidsen voor Walcheren, terwijl we eigenlijk - voor zo'n klein gebied als Zeeland - toch met één goede gids zouden kunnen volstaan. Maar goed, het begin is er en wat ook telt is dat een gezamenlijke presentatie behoorlijk scheelt in de kosten", zei Annemarie Braam. De vele duizenden bezoekers aan de va kantiesalon gingen niet aan de Zeeuwse stand voorbij. Integendeel. Er wasbijzon- der veel vraag naar fietskaarten en ac commodatiegidsen. „België blijft voor Zeeland een belangrijke markt", zei standhoudster Rozemarijn van Schaik, „die mag en kun je niet negeren." Van Schaik: „De Duitse gasten mogen dan langer in Zeeland toeven, de Vlamingen komen ook om te vissen, watersporten of fietsen. Vaak voor een weekeindje, een paar dagen. Zeeland ligt voor de Vlamin gen en Walen dichtbij en dat is vóór ons een voordeel. Het betekent wel dat we als Zeeuwse toeristische sector ons best moe ten doen om voor deze vakantiegangers- een goed aanbod aan voorzieningen in stand te houden." Onder druk Omdat de Zeeuwse toeristische sector on der druk is komen te staan - mede door de economische crisis in Duitsland - zijn de gezamenlijke toeristische instellingen van plan om volgend jaar hun wervings- gebied (Nederland, Benelux en Duits land) uit te breiden met het voormalige Oost-Duitsland. Het is zo goed als zeker dat er in 1999 ook een Zeeuwse stand op de vakantiebeurs in Leipzig staat. De jubileumsalon in Antwerpen trok de eerste dagen beduidend meer bezoekers dan voorgaande jaren. Niet alleen Belgen, maar ook steeds meer Nederlanders. Vol gens Van Schaik een begrijpelijke zaak. „Voor een groot aantal bestemmingen loont het om vanuit Zeeland via Brussel te reizen, Ook hoeft het boeken bij Belgische touroperators niet meer op problemen te stuiten. De reisvoorwaarden wijken niet meer af van die in Nederland. Bovendien zijn sommige reizen via België vaak goed koper/' Exotisch De beurs telt zo'n driehonderd exposan ten. Tal van international! touroperators staan er met een stand, alle Franse depar tementen zijn er te vinden, de Duitse deel staten, alle Europese landen (inclusief Po len en Hongarije), alsmede tal van exotische (Indonesië, de Seychellen, Na mibië) en minder exotische bestemmin gen (de Verenigde Staten, Canada). Daar naast zijn de toeristische orgalcisaties, ferrymaatschappijen, toeristische uitge vers en handelaren in campers, caravans en kampeerartikelen in het Bouwcentrum terug te vinden. Tussen alle grote jongens bevindt zich ook de Breskense zaak in kampeerartikelen Keijmei. Volgens doch ter Esther was het een bewuste keuze van vader Keijmel om eens in Antwerpen mee te doen. „Onder onze klanten zitten erg veel Vlamingen. We kijken nu of we onze markt wat uit kunnen breiden. Dereacties stemmen tot tevredenheid." De vakantiebeurs in het Antwerpse Bouwcen trum (vlak aan de Antwerpse Ring) duurt nog tot en met 1 februari. Van dinsdag tot en met vrijdag zijn de vijf zalen geopend van 13 tot 22 uur, op andbre dagen van 11 tot 19 uur. door Henk Postma GOES - Het beroepsonderwijs in Zeeland wordt uitgebreid met een gloednieuwe opleiding voor jongeren die zowel belang stelling- hebben voor groenbe- heer als voor het klaren van technische klusjes. Met ingang van het nieuwe schooljaar stelt het Groen College in Goes hen in de gelegenheid zich te bekwa men in het vak van technisch medewerker recreatiebedrij - ven. Het gaat om een opleiding op middelbaar beroepsniveau. Voor toelating is een mavo- of vbo-diploma nodig. Ook jonge ren die zijn opgeleid tot 'begin nend beroepsbeoefenaar' kun nen meedoen. Het Groen College gaat ervan uit dat de nieuwe opleiding in een grote behoefte vooi-ziet. Woordvoerder P. Voet verwacht meteen met zo'n veertig tot vijf tig leerlingen te kunnen begin nen, goed voor de vorming van twee 'behoorlijke klassen'. Re creatiebedrij ven zitten volgens hem te springen om goed opge leid personeel. „De recreatie sector groeit snel. Het barst in Zeeland van de campings, at tractieparken, jachthavens en bungalowparken. Die zoeken steeds meer goed opgeleid per soneel." Van een technisch medewerker op een recreatiebedrijf wordt verwacht dat hij of zij zorg draagt voor groenvoorzienin gen, veilige attracties en hygië nisch zwemwater. Belangrijk is ook een goede communicatie met gasten. De opleiding brengt leerlingen vaardigheden bij op het gebied van groenbeheer en beplanting, onderhoud van ge bouwen en technische installa ties, en omgang met gasten. Dat laatste vereist ook enige belang stelling' voor vreemde talen. Keuze Er zijn twee opleidingsmoge lijkheden. In het ene geval gaan leerlingen vier dagen per week naar school, en doen ze een dag per week ervaring op bij een be drijf. Het gaat dan om een oplei ding van drie jaar. In het andere geval zijn leerlingen in dienst van een bedrijf en gaan ze één dag in de week naar school. Ze leren het vak vooral in de prak tijk en worden voor hun werk betaald. Die opleiding duurt wel een jaar langer. ARNEMUIDEN - De automobi list die vrijdag is overleden aan de gevolgen van een ongeval op de Langeweg in Arnemuiden is de 37-jarige P. J. Boon uit Lcwe- dorp. De bestuurder vloog, vermoede lijk door een te hoge snelheid, uit de bocht en kwam met zijn auto tegen een boom tot stil stand. Het slachtoffer moest door de brandweer uit het wrak worden gehaald. Hij werd over gebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen waar hij aan zijn ver wondingen bezweek. Tijdens een van de steeds schaarser wordende geza menlijke weekendmaaltij den werd' erover gesproken. Over de leefomstandigheden van studenten 'op kamers'. Over hoe de moeder toch wel was geschrokken tijdens een bezoek aan haar studerende zoon in Rotterdam. Over de smoezelige staat van de bor- den en het glaswerk waaruit gedronken moest worden. Dat had wel wat indruk op haar gemaakt. Zoonlief reageerde daarop echter onverstoorbaar met: „Ach, afgewassen is afge wassen..." In de hoop op enige bijval richtte de moeder zich be hoedzaam tot zijn vriendin: Gaat het er bij jullie in het studentenhuis, met alleen meisjes, ook zo aan toe?" Waarop de vriendin ant woordde: „Nou, wij wassen pas af als we een bord of een glas nodig hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7