Bos en Wennemars uit hun dak medame 0P speien Gemengde gevoelens na knap debuut Kluivert dreigt met vertrek uit Milaan Goud en brons op WK sprint ongekende oogst Timmer gelooft in Van der Spil grijpt naast bronzen plak Pontoni ook in tweede test positief Dordtse doelpalen doorgezaagd maandag 26 januari 1998 I rinor Peter van Leeuwen HERLIJN - Jan Bos en Erben ffennemars vormen een paar apart. Een handige marketing jongen heeft dat inmiddels ook ontdekt en gaat met de kleurrij ke schaatsers de boer op. Giste- ien in Berlijn brachten ze hun marktwaarde op allround-peil. Hos werd de eerste Nederlandse wereldkampioen sprint, Wen- oeraars ging als verrassend nummer drie achter de Cana dees Wotherspoon weer eens ou- jjjerwets uit zijn dak. Hij maakte dit keer geen handstand op het ijs. Erben fennemars hield het bij een diampagne-douche voor zijn beste vriend JanBos, die meteen ema in een emotionele omhel zing met zijn moeder verzeilde. De vreugde-uitingen waren ouur en ontroerend. Bij het mar ketingbedrijf Go Marketing, dat het sprintduo vorige week contracteerde, werd net zo uit bundig gereageerd. Daar wordt meegedacht over het verzilve ren van het succes: potentiële sponsors moeten inmiddels se rieus in de buidel tasten voor twee schaatsers die met het sprinten in Nederland aan een achtervolging bezig zijn op de al jaren commercieel interessante allrounders. Peptalk Öp zaterdagavond, vlak voor het slapen gaan, had Wenne mars nog even op de deur ge klopt bij Bos. De extraverte clown had een peptalk klaar voor zijn zoveel rustigere team genoot. 'Verdomme Jan, je gaat morgen gewoon wereldkampi oen worden', sprak de Dalfse- caar beslist. Een dag later ving hij Bos meteen na de streep op. Diens begroeting, een high-five, was zo stevig dat Wennemars languit op het ijs achterbleef. Dekracht van JanBos (22) bleek niet alleen uit die actie, meteen na zijn fenomenale afsluitende ÜOOO meter, waarin hij zijn jgrootste concurrent J eremy Wo therspoon een ongehoord pak slaag had gegeven. Schaatsen met de techniek van Jan Bos lijkt haast vanzelf te gaan, maar de Veluwnaar herbergt in het lange, slanke lijf zeker ook bo venmatig veel spierkracht. Niet perfect Perfect waren zijn races in Ber lijn, ondanks drie afstandsze ges, nog niet. Bos ziet altijd nog oneffenheden, zelfs na een spec taculaire 500 meter (36.03) op zaterdag. „Mijn eerste passen waren niet geweldig. Daar had ik nog een tiende kunnen pak ken." Op de duizend meter had Bos (1.11,59) het geluk dat Wo therspoon een moeilijke wissel ha d in zij n duel met de Japanner Horii. De marge die hij had op gebouwd na de eerste dag, ver speelde hij gisteren bijna hele maal op de 500 meter, die hij als vierde afsloot in 36.36, Wother spoon dook in een rechtstreeks duel onder de 36-seconden- grens: 35.99. Bos hield een mar ge van 0,2 seconden over, maar was op de slotafstand opper machtig: 1.11,10. Alleen Wen nemars finishte in dezelfde tel (1.11,74) en klom daarmee over de falende Japanner Shimizu naar de derde plaats achter Wo therspoon in het eindklasse ment. Met Jakko Jan Leeuw- angh als zevende in het eind klassement was het succes van de Nederlandse mannen com pleet. Bos heeft iets gekregen met Ber lijn. In het Sportforum greep hij vier jaar geleden als allrounder de wereldtitel bij de junioren. Van een carrière in de voetspo ren van Leo Visser, een van zijn voorbeelden, kwam het niet. De wijze heren van de schaatsbond hadden hooguit een plaatsje in de ploeg opleiding sprint voor hem vacant. Dat leidde tot woe de in huize Bos. „Ik ben Leen Pfrommer nog eens thuis gaan opzoeken," blikte moeder Teuni Bos gisteren terug op moeilijke jaren. „We vonden dat Jan on recht was aangedaan. Jan stond stil in zijn groei als schaatser, maar Leen legde me uit waarom hij in hem een sprinter zag." Wereldtopper Pas toen Pfrommer zijn vroege re pupil vorig jaar zelf weer on der zijn hoede nam, was de pro gressie daar. De technische bagage die hij opdeed bij zijn ontdekker en de mentale push die zijn huidige coach Peter Mueller hem gaf, hebben van Bos een wereldtopper op de kor te afstanden gemaakt. Bos is de eerste Nederlander die een wereldtitel behaalt op de sprintvierkamp. Alleen Jos Va- lentijn was er ooit dicht bij, maar ging in Berlijn na driewal- se starts door een zijdeur af. Dat Nederland straks tijdens de Spelen een favoriet levert voor de korte afstanden is uniek. Jan Ykema (zilver, 1988) en Lieuwe de Boer (brons, 1980) waren de laatste twee decennia medaille winnaars die precies op de goe de dag een uitschieter hadden. Bos vertrekt naar Nagano met een groot verwachtingspatroon in zijn bagage. „Voor de 1000 meter voel ik me zeker, op de 500 moet je gewoon een beetje geluk hebben. Deze wereldtitel veran dert daar niets aan." GPD Leeuwangh dankt Mueller BERLIJN - Jakko Jan Leeuw angh kijkt vandaag, een dag voor de reis naar Nagano, even inde spiegel van de kapper. „Ik laat mijn haar oranje verven, ten geintje voor de Spelen. Die tapper is trouwens een sponsor J jranme." be gratis knip- en verfbeurt past in de manier waarop de splinter uit Alkmaar dit schaatsseizoen zijn sport heeft bedreven. Dankzij een privé- I sponsor was hij in staat de I sprintkernploeg van Peter i Mueller, waaruit hij na een jaar zonder aansprekende prestaties moest verdwijnen, achterna te reizen. Wat kleine sponsors, zo als zijn kapper, deden mee. Alle kleine beetjes hebben Leeuw angh op weg naar Nagano ge- holpen. Leeuwangh (25) werd in Berlijn zevende in het eindklassement van het WK sprint; zaterdag 1 werd hij zelfs tweede op de 1000 meter achter de ongenaakbare JanBos. „Ik was nog bijna te laat voor de start. Er was een rit j uitgevallen waardoor ik me ver- gist had." Hij had de mazzel dat hij vroeg j inhet seizoen goed schaatste tij - tas de strijd om de City Bokaal inUtrecht en daarna mee mocht met de kernploeg naar Roseville ei Calgary. „In de periode er voor reisde ik op eigen kosten Mueller achterna. Hij heeft me altijd gestimuleerd om vooral tartegaan." GPD MOSKOU - Jessica van der Spil beeft uitstekend gepresteerd bij j open Russische kampioen schappen judo in Moskou. De 18-jarige juniore uit Goes haal- I Je knap de strijd om het brons in I Je klasse boven 78 kg. Daarin verloor ze van de de Europees, wereld- en olympisch kampioe- j "e Svetlana Goendarenko uit Rusland. Hoor het verlies eindigde Van j Her Spil, die sinds kort behoort j 'ft de nationale selectie en tardoor op diverse buiten- tadse toexmooien mag uitko- j ®en, als vijfde. Het was de beste j Nederlandse prestatie in de Russische hoofdstad. In de cate- §oriebeneden63kgwasSuzan- ue Verhoeven in de kwartfinales mindere van de Russin Afo- I mna. De herkansing verloor ze vuti de Litouwse Koenaite. Ani- 'Uvan Zeijl (-70 kg) en Brenda ta der Meulen (-78 kg) verlo- - tuinde voon'ondes. door Peter Kuyper MILAAN - Holle ogen in zijn hoofd. De teleurstelling druipt van het gezicht. Half hangend aan de deur van de taxi doet Pa trick Kluivert zijn verhaal. Hij weigert nog langer de strijd aan te gaan. Een strijd notabene te gen zijn eigen suppox-ters. Ex- valt een stilte. Dan blijkt pas hoe diep de frustatie zit. „Ze moeten stoppen, anders ga ik op zoek naar een andere club". Pa trick Kluivert en een strijd, die hij niet kan winnen. De voorbije weken heeft zich er al vaker over uitgelaten. De on ophoudelijke fluitconcerten van de suppox-ters van AC Mi lan. Gistei-middag in het duel tegen Fiorentina werd het 'm al lemaal te veel. In de rust van de wedstrijd vroeg hij trainer Fa- bio Capello hem te wisselen. „Ik ga op het ogenblik niet echt met vertrouwen naar het stadion. Elke keer als ik een fout maak wordt er gefloten. Dan wordt het voor mij heel erg moeilijk. Zo kan ik niet spelen. Ik voel me niet op m'n gemak hier." De supporters van AC Milan zien in Kluivei't een mikpunt voor de slechte resultaten van de voorbije weken. Ook gister middag werd vex-loren. Met 2-0 van Fiorentina. De derde neder laag in zeven dagen. „Elke keer als ik een fout maak wox-dt ex- dubbel zo hard gefloten als bij een andere spelex-. En dat voor een 'buitenlandse' spelex-, die hier net een half jaar speelt. Als dat allemaal niet verandert neem ik zelf een beslissing en zoek ik een andere club." Trainer Fabio Capello zit in zijn maag met 'het probleem Klui vert'. Zondagochtend vroeg de trainer nog in alle sportkranten om Kluivex-t te ondersteunen. „De mensen moeten Kluivert niet uitfluiten, maar juist on dersteunen in deze moeilijke fa se," aldus Capello. Zondagmid dag zag Capello zijn verzoek niet gehonoreerd worden. „Het was inderdaad beter om Patrick halverwege de wedstrijd in de kleedkamer te houden. In het geval ik 'm een kwartier voor tijd naar de kant had gehaald, waren de fluitconcei'ten alleen maar harder geweest. Dat wilde ik hem besparen. Patrick is één van de elf spelers van AC Milan. De hele ploeg is schuldig aan de huidige slechte prestaties. Niet alleen Patrick Kluivert..." Het lijkt er op dat Kluivert de strijd tegen zijn 'eigen' suppor ters heeft opgegeven. Van 40.000 supporters zul je uitein delijk nooit winnen. Waar Fabio Capello eerder zei 'de wedden schap Kluivei't heb ik vex-loren', lijkt nu ook de spits zelf het hoofd te buigen. Hij stapt in de taxi, Op weg naar het vliegveld Linate. Tex-ug naar Nederland, waar hij vandaag wox-dt verhoord in de eerder ge seponeerde rechtzaak. Het lijkt erop dat in deze periode Patrick Kluivert niets bespaard blijft. GPD ROME - Daniele Pontoni is za terdag ook bij een tweede do- pingtest positief bevonden. In de urine van de tweevoudig we reldkampioen veldrijden zijn sporen van cocaïne gevonden. De 31-jarige Italiaan wacht een schorsing van zes tot twaalf maanden. Pontoni kan waar schijnlijk op 1 februari in Dene marken zijn titel niet verdedi gen, Zelf houdt hij het op een misverstand. „Het kan nooit mijn plas geweest zijn. Ik heb dat spul nooit gebruikt." RTR zie ook pagina 14 DORDRECHT - Onbekende vandalen hebben zondag een voetbal wedstrijd bij de amateurs in Dordrecht onmogelijk gemaakt. Op het veld van vierdeklasser Dubbeldam waren in de nacht van zaterdag op zondag zowel op het hoofdveld als op het tweede speelterrein doelpalen doorgezaagd.' Het bestuur van de geti-offen club wilde het duel daarop verplaatsen naar het veld van de tegenstandex-, stadgenoot RCD. Daar bleek echter eveneens een aluminium staander in twee stukken te zijn ge zaagd. De politie in Dordrecht stelt een onderzoek in naar de ver nielingen op de voetbalvelden. Het lijkt dat de daders de bewuste wedstrijd van het programma wilden hebben. Maar de autoriteiten sluiten een 'gewone' kwajongensstreek niet uit. De clubs zitten met een flinke schadepost. Dubbeldam met 4000 gulden, RCD met de helft. Beide clubs zijn voor deze vernielingen niet vex-zekerd. ANP Tafeltennissers 't Zand sprokkelen zes punten bij elkaar Wereldkampioen JanBos (rechts) en clown Erben Wennemars tijdens hun ereronde in Berlijn. foto Fabrizio Bensch/Reuters door Koen de Vries KROMMENDE/MIDDELBURG - Met een gezicht waarop tevredenheid en te leurstelling om voorrang vochten, overzag 't Zand-trainer Peter Boon zondagmiddag het debuut van zijn ploeg in de tafeltennis-eredivisie. Za terdag wonnen de Middelburgers in Krommenie met 4-3 van Integer Groep, de ploeg die na de eerste ronde verras send de ranglijst aanvoerde. Een dag later vocht Boons ploeg een prachtig duel uit met landskampioen FVT, dat eindigde in een te hoog uitgevallen 5-2- nederlaag. „Zaterdag een mooie zege en zondag een schitterende wedstrijd", vond Boon. „Maar die 5-2, daar kan niemand bij 't Zand tevreden mee zijn." Geheel tegen de gewoonte in was ook Zand's kopman Kalun Yu spraakzaam. De 16-jarige jeugdinternational leek in één weekend eredivisie meer te hebben geleerd dan in alle duels in de eex-ste di visie bij elkaax-. Zaterdag won hij één partij van de twee partijen die elke spe ler in de eredivisie uitvecht. De andei'e liet hij onnodig glippen. Yu gaf tegen Geert Verhaegh in de derde game een 17-10-voorsprong prijs. Dat lag aan een kortstondig gebi-ek aan concentra tie, wist hij. En een dag later maakte hij het Jörg de Cock en Michel de Boer - de nummers drie en vier van Nederland - weliswaar erg moeilijk, hij moest wèl allebei zijn tegenstanders felicitei'en. „Ik moet op sommige momenten meer risico's dur ven nemen en niet laten blijken dat ik het even niet meer zie zitten", waren wat lessen die hij geleerd had. Niet Kalun Yu maar Daan Sliepen, de Lim burg#; die debuteerde bij het Middel burgse trio, was de Zand-man van het weekend. Zatex-dag bleef hij ongesla gen, zondag won hij één pax-tij en wist hij Yu met zijn sterke spel zo te inspire ren, dat ook het dubbel wex~d gewon nen. Aanwinst Sliepen bewees al meteen een aanwinst te zijn voor 't Zand. Tegen Integer Groep had de net 17-jaar gewoi-den VWO-scholier met sober spel weinig moeite met John Scott en Marco van El feren. Met zeges van Yu op Scott en Bomhof op Van Elf eren (21-19 in de derde game, na een 11-4-achterstand) was de 4-3-ovex-winning binnen. Zondag haalde Sliepen in een volle Zandkuil veel meer toeters en bellen van stal. Tegen collega-hardhitter Bai-- ry Wijers speelde plankenkoorts hem door Peter van Leeuwen BERLIJN - Een jaar geleden was ze in Warschau de snel ste vrouw ter wereld op de 1000 meter. Marianne Tim mer werd uit het niets een topsprintster met kansen op eremetaal in Nagano. Die speculaties stammen uit een tijd dat de klapschaats alleen bij Nederlanders gemeen goed was; uit een tijd dat Ca- triona LeMay-Doan de 'clapskates' nog vervloekte. LeMay-Doan heeft, vooral dankzij de nieuwe vinding, een énorme progressie ge maakt. Gisteren verovex-de ze zoals voorzien de wereldtitel spx-int, vooral dankzij twee prachtige 500 meters (38.60 en 38.65); ze was in Berlijn de enige vrouw die de 39-secon- dengrens slechtte. Eerder dit schaatsjaar verbaasde ze al in Calgary met een sexie on der de 38 seconden. Bijbel Op 27-jarige leeftijd is Le May-Doan opeens een we- reltopper. Met dank aan de klapschaats, erkent ze. „Mijn kracht kan ik op deze schaatsen veel beter kwijt. Vroeger hakte ik de gaten in het ijs. Nu is mijn beweging veel soepeler." Jax-en gold ze als een subtopper, in Hamar tijdens de Spelen van 1994 ging ze op de 500 meter on- dei'uit. Het betekende de om mekeer in haar loopbaan. LeMay-Doan, getrouwd met een domineeszoon, ontdekte de bijbel. „Ik zat in een dal. Mijn geloof heeft me er bo venop geholpen. Als mens en als schaatsster ben ik er ster ker door geworden." De 1000 meter is ook de af stand waax-op Mairianne Timmer haar zinnen heeft gezet. In Berlijn wex-d ze, net als vorig jaar in Hamax-, de beste Nederlandse sprint ster; toen was ze zesde, nu nauwelijks pailen en knokte hij zich koel en zelfbewust naar een belangrijke overwinning. Na nederlagen van Yu en Bomhof zorgde de j eugd-international ervoor dat 't Zand niet naar de slacht bank werd geleid. Na 13-21 en 20-20 boorde hij het beste aan wat hij in zich had: 22-20 en 21-15. In het daarop volgende dubbel was hij heer en meester. Hij inspireerde vooral in de derde game zijn partner Kalun Yu tot grootse daden en bracht Jörg de Cock en Michel de Boer regelmatig tot wanhoop. Later in de wedstrijd dwong Sliepen Michel de Boer tot het uiterste. In een duel dat uitgroeide tot de topper van de middag, waren zowel zijn snoeiharde backhand als zijn fox-ehand topspin bij vlagen onhoudbaar. Trainingsbeest De Boer, die enkele jaren geleden zijn han den nog vol had aan de speler van SAR uit Kloosterzande (derde divisie), pro fiteerde van het nog wat te wisselvalli ge optreden van Sliepen: 16-21 in de derde game. Service Bij 2-4 was nog enige hoop gevestigd op Jan-Henk Bomhof, die beslist kansen had tegen Barry Wijers. De Middelbur ger kwam echter nooit in zijn i-itnxe en verloor in twee games. Vooral Wijers' service deed hem de das om, „Die jon gens trainen alleen daarop meer dan ik op al mijn slagen bij elkaar." Ondanks de leerrijke en boeiende wed strijd tegen FVT. waren de gemengde gevoelens van Boon begrijpelijk. Hij beseft als geen ander dat 't Zand in de klasse waarin de meeste tegenstanders aan elkaar gewaagd zijn, op de eind streep op elke onnodige nederlaag kan worden afgerekend. Na FVT, Ix-ene en Scylla is het krachtsverschil tussen het i-esterende vijftal minimaal. Een ploeg uit het kwintet 't Zand - Korenbeurs - Cosmos - Integer - VSI/Tence mag na zeven wedstrijden met het stex-ke drie tal strijden om de landstitel. De overige vier moeten dan de twee degradatie plaatsen zien te ontlopen. Alfred de Jong, coach van FVT was wat dat be treft duidelijk. „Voor mij is 't Zand een sterk team, dat wèl keihard moet knok ken om degi-adatie te ontlopen." Integer Groep - 't Zand 3-4. Verhaegh - Bom hof 21-15 21-15. Scott - Yu 10-21 22-24, Van Elferen - Sliepen 21-13 12-21 13-21, Ver- haegh/Van Elferen - Yu/Sliepen 21-11 21-19, Verhaegh - Yu21-1915-2122-20, VanElferen - Bomhof 15-21 21-9 19-21, Scott - Sliepen 17-21 17-21. 't Zand - FVT 2-5. Yu - De Boer 21-16 20-22 14-21, Bomhof-De Cock 14-21 12-21, Slie pen - Wijers 13-21 22-20 21-15, Yu/Sliepen - De Cock/De Boer 21-19 17-21 21-7, Yu - De Cock 21-19 14-21 13-21, Sliepen - De Boer 20-22 21-9 16-21, Bomhof- Wijers 16-2117- 21. Marianne Timmer Jan-Henk Bomhof (links) in actie tegen FVT-kopman Jörg de Cock. Tegen de Rotterdamse landskampioen kwam Bomhof niet tot winst, een dag eerder tegen Integer Groep wel. foto Ruben Oreel achtste: De zaterdag noemde ze een 'dipdag', hoewel 's morgens, toen ze de gordij- j nen openschoof, het leven j haar leek toe te lachen. „Ik begrijp er niets van: goede benen, goede schaatsen, ik J dacht: dit wordt mijn dag." 's Avonds resteerde een kat terig gevoel na een vijftiende tijd op de 500 en een zevende op de 1000 meter. Ze praatte met coach Peter Mueller. „Peter wees me ex-op dat de ovex-gang van het weg starten naar het schaatsen te traag verliep." Gisteren werd ze elfde op de 500 meter en reed ze een acceptabele 1000 me ter: 1.18,39, de vijfde tijd. „Het was mijn beste 1000 meter sinds maanden." Ze j heeft een medaille in Nagano nog niet uit haar hoofd gezet. Medailleaspiraties hoeven de andere Nederlandse vrou wen niet te hebben. Annama- rie Thomas werd dertiende in het eindklassement. Ze ver beterde haar persoonlijke re- coi-d op de 1000 meter (1.18,98). Sandra Zwolle I (zestiende, persoonlijk re cord op de 500 meter) en An drea Nuyt (negentiende) zul len zich in Nagano niet op het podium kunnen schaatsen, j Daarvoor is het gat met de top gewoon te groot. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13