Microsoft buigt mor justitie VS Partij in Iers vredesoverleg is betrokken bij moorden Indonesië staat op instorten Romeins jochie ontdekt vernieling werken Matisse Lewinsky noemt Clinton gluiperd buitenland 5 [fspraak in conflict koppeling software Geweld Kosovo laait op Creutzveld-Jacob in Hongkong Droombuit voor tassendief Shell twijfelt aan bod op Rus Oudste mens is 140 jaar Paus leest Cuba les over abortus Bossi moet jaar cel in PW NO RECONCILIATION^ WITHOUT THE TRUTH PW GUILTY PEPCO THREE DIED IN DETENTION Mïïïïl "BLACK ON BLACK" VIOLENCE AT MINES mnTFü ANC plakt tegen P.W. Botha Unabomber bekent schuld O' (J G UI NOT vrijdag 23 januari 1998 van onze redactie buitenland SANTA CLARA - Paus Jo hannes Paulus II heeft tijdens de eerste misviering op Cuba een scherpe aanval gedaan op de abortuspraktijken in het land. Abortus is een 'vreselij ke misdaad', zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk donderdag in Santa Clara. Op Cuba is abortus de eerste tien weken van de zwangerschap legaal. Verder keerde de paus zich te gen de opvoeding door de staat. „De overheid heeft niet het recht de taak van de ou ders over te nemen. Ruim 100.000 gelovigen wa ren aanwezig op het voetbal veld bij een school om naar de paus te luisteren. Volgens waarnemers was dit de groot ste religieuze bijeenkomst in de geschiedenis van Cuba, waar de eerste missionarissen in 1512 voet aan wal zetten. Santa Clara geldt als het cen trum van de Castro's revolu tie. Sinds vorig jaar oktober ligt hier Che Guevara, het symbool van Cuba's revolutie, begraven. Anders dan was voorzien werd de eucharistieviering wel door de staatstelevisie uitgezonden. Aanvankelijk zou de televisie alleen een uit zending verzorgen van de laatste van vier missen, die op het Plein van de Revolutie ko mende zondag in Havana. De paus arriveerde woensdag voor zijn eerste bezoek aan het communistisch geregeerde Cuba. AFP/DPA/RTR vanonze redactie buitenland WASHINGTON - Softwaregi gant Microsoft heeft door een jlspraak met justitie in de Ver- tnigde Staten een veroordeling prkomen. Het concern zal jjiuputerfabrikanten de jong de versie van het besturingssys- jiem Windows 95 aanbieden en jen in staat stellen het bijbeho- üiide zoekprogramma Internet jsplorer op eenvoudige wijze te [frwij deren. liet het aanbod, waarmee don- ierdag het Amerikaanse minis erie van Justitie en rechter fnomas Penfield Jackson ak- ioord zijn gegaan, ontkomt Mi crosoft aan een veroordeling wegens minachting van de rech ter -| De advocaat van Microsoft, Ri chard Urowsky, zei dat het be drijf volhoudt het recht te heb ben om zijn Internet-software te integreren in Windows 95. Op 21 april wordt het hoger be roep behandeld dat Microsoft heeft aangetekend tegen het be vel van rechter Jackson om cle twee programma's los te koppe len. Daarop stond een dwang som van een miljoen dollar per dag als de fabrikant zich niet aan het vonnis houdt. Microsoft ging daartegen in beroep, maar zal nu alsnog de rechter gehoor zamen. Het ministerie van Justitie had Microsoft in oktober aange klaagd omdat het bedrijf een rechterlijk bevel uit 1995, om de dominante positie van Windows niet te gebruiken om zich een positie op de markt voor Inter net-browsers te verwerven, aan zijn laars zou lappen. Microsoft zou computerfabrikanten die niet Internet Explorer maar bij - voorbeeld de concurrende Na vigator van Netscape wilden in stalleren een verouderde versie van Windows aanbieden of een commercieel waardeloze versie die niet werkte. Microsoft noemde het technisch niet mo gelijk bestanden van Internet Explorer te verwijderen zonder Windows 95 aan te tasten, om dat de twee programma's nauw met elkaar verweven zijn. AP foorEelco van der Linden HOME - Een nog onbekend per soon heeft in Rome drie olie schilderijen beschadigd van de Franse schilder Henri Matisse (1S69-1954). De doeken, die langen op een grote overzichts- lentooiistelling in de Musea van kt Capitool, in het hartje van de slad, zijn op verschillende plaatsen doorgeprikt met een klein, scherp voorwerp, waar- (Advertentie) schijnlijk een pen of een pot lood. De ontdekking werd gedaan door een zevenjarig jongetje, die met zijn schoolklas de tentoon stelling bezocht. Suppoosten hadden niets gemerkt en ook was er geen alarm afgegaan. Een woordvoerder van het mu seum noemde het gebeurde 'on verklaarbaar',, maar zei ook dat de schade waarschijnlijk te her stellen zal zijn. Vermoed wordt dat de vandaal heeft toegeslagen rond elf uur 's ochtends, een tijdstip waarop de drukte intens was en er ver schillende schoolklassen door het museum liepen. Dat een schoolkind de dader is geweest, werd gisteren waarschijnlijk geacht, ook omdat de schilderij en alle op dezelfde plaats, laag onderin, zijn toegetakeld. De beschadigde doeken zijn 'De Japanse' (1901), 'Pianiste en damspelers' (1924) en 'Staande Zorah' (1902). Het gaat om drie belangrijke wérken van Matis se, die algemeen beschouwd wordt als de grootste Franse schilder van de twintigste eeuw. 'De Japanse', afkomstig van een particuliere verzameling, heeft drie kleine gaten. 'Pianiste en damspelers', eigendom van de National Gallery in Washing ton, is er het ergst aan toe met een gat van ruim een centimeter op het gestreepte kleed dat ligt over de tafel waaraan de spelers - de kinderen van de schilder - zitten. 'Staande Zorah', een olieverfschilderij uit 1902 die eigendom is van de Hermitage in Sint Petersburg, heeft geen gaten, maar wel een kras van waarschijnlijk een ballpoint. De tentoonstelling, die op 1 ja nuari had moeten aflopen maar met een maand was verlengd vanwege de grote belangstel ling, bevat meer dan 25 0 werken uit alle delen van de wereld. Behalve olieschilderijen, teke ningen en gravures, zijn ook kunstvoorwerpen opgesteld uit Arabische en Aziatische landen die Matisse bestudeerde voor de decoratieve elementen in zijn werk. GPD PRISTINA - Bij een treffen tussen etnische Albanezen en de Servische politie in de Servische provincie Kosovo zijn gister morgen een dode en twee gewonden gevallen, hebben bron nen in de hoofdstad Pristina bekendgemaakt. De staatsradio zei dat de politie reageerde op een 'terreuraan slag' en 'verzet ontmoette' in het door etnische Albanezen be woonde dorp Donji Prekaz, dertig kilometer ten westen van Pristina. De politie nam het dorp vervolgens onder vuur. Daarbij kwam de 52-jarige Hysen Manxholli, een vader van negen kinderen, om het leven. AP HONGKONG - In Hongkong zijn mogelijk zeven mensen overleden aan de ziekte van Creutzfeld-Jacob nadat in totaal 111 ziekenhuispatiënten waren besmet via een door een Brits bedrijf geleverde vloeistof die bij onderzoeken wordt ge bruikt. Volgens de gezondheidsautoriteiten in de voormalige Britse kroonkolonie is nog niet duidelijk of in alle zeven gevallen de menselijke variant van de gekkekoeienziekte BSE de doods oorzaak is. Patiënten kregen de radioactieve vloeistof ingespoten bij long - en maagonderzoek. In Groot-Brittannië is een man die bloed doneex'de dat werd gebruikt om de vloeistof te maken aan de ziekte gestorven, aldus de Hongkongse radio. RTR ZURICH - Op de luchthaven van Zürich is donderdag een Ne derlandse zakenman bestolen van zijn attachékoffertje met daarin geld, horloges, cheques en creditcards ter waarde van ongeveer 280.000 gulden. Volgens de Zwitserse politie maakten onbekenden gebruik van een moment van onoplettendheid van het Nederlandse slachtoffer Op de Zwitserse luchthaven wordt veel gestolen, ook al worden reizigers daarvoor in meerdere talen gewaar schuwd. AFP MOSKOU - Koninklijke/Shell Groep overweegt af tezien van een bod op de Russische staatsoliemaatschappij Rosneft. Nu de voorwaarden zijn gewijzigd, is Rosneft minder aantrekke lijk geworden voor investeerders, zo liet Shell donderdag we ten in een gezamenlijke verklaring met de beoogde Russische partners Lukoil en Gazprom. Moskou wilde oorspronkelijk een belang van 75 px-ocent ver kopen. Maar begin deze maand kwam er een nieuw plan waarin nieuwe eigerxaax-s slechts 50 procent plus één aandeel kunnen krijgen. Bovendien wil de staat het vetorecht bij be langrijke beslissingen. Ook British Petroleum heeft belangstelling voor Rosneft. De Britten hebben een alliantie gevormd met de Russische olie producent Sidanco, die eigendom is van de invloedrijke On- eximbank. KR F/AFP KUALA LUMPUR - De oudste aardbewoner leeft in Maleisië en heet Omar Abas.. Omar is 140 jaar; zo heeft de krant New Straits Times gisteren gemeld. Omar is opgenomen in het Maleisische Recordboek dat dit jaar verschijnt. Hoewel hij geen geboortecertificaat heeft, zou uit het bevolkingsregister toch blijken dat hij op 26 sep tember 1857 het levenslicht zag. Hij trouwde pas toen hij al ver in de zestig was. Zijn vrouw Minah is 96 jaar. Volgens het Recordboek maakt Omar aanspraak op de eretitel van oudste aardbewoner en niet de Canadese Marie-Louise Febronie, die 117 is. In augus tus overleed de Frangaise Jeanne Calment, die met haar 122 als oudste aardbewoner gold. AP Het portret van de paus steekt boven de menigte Cubanen uit die zwaaiend met geel-witte vlagge tjes van het Vaticaan en hun eigen nationale vlag de door de kerkvorst opgedragen mis in Santa Clara bijwonen. foto Pedro Ugarte/AFP door Ronald Frisart IAKARTA - Onophoudelijk toept het Soeharto-bewind de wereld toe dat het keihard raid om de crisis te bedwingen en dat het daarin zal slagen ook. Vrijwel niemand laat zich ech ter knollen voor citroenen ver lopen. De feiten wettigen slechts één conclusie: Indonesië staat op instorten. koers van de Indonesische munt raakte gisteren opnieuw ineen vrije val en gierde naar •11.000 roepia per dollar. Slechts interventie van de staatsbank voor een slotkoers van 12.500. Wat het bewind tot nu toe ook loet, Indonesië lijkt nog het sneest op een trein die in volle raart op de afgrond afstuift. Gisteren stelde de Japanse rege ling een extra lening beschik- van 50 miljard yen, bijna Mmiljoen gulden, om 'het lij den van de bevolking verzach ten'. Volgens een zegsman van óe Japanse ambassade in Jakax-- lais dat geld niet bedoeld om In donesische bedx-ijven te helpen tan buitenlandse schuld af te lossen. Terwijl die schuld nu juist het probleem is, dat als een molensteen om de nek van de In donesische economie hangt. Vorige week zei directeur Cam dessus van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) dat hij in Jakarta niet had gesproken over de buitenlandse schuld. Niet nodig, oordeelde de Frans man: als Indonesië alle maatx-e- gelen uit het IMF-akkoord uit voert, komt de roepia weer terug op een nox-maal niveau. Dan kunnen bedrijven weer tegen een nox-male prijs dollax-s kopen om hun schxilden af te lossen en is het leed geleden. Toch vroeg president Soeharto gxstex'en Japanse hulp bij het schuldprobleem. Jakaida begint in de gaten te krijgen, dat dat veel crucialer is dan Camdessus beweerde. In schone beloften zijn de financiële markten ech ter al lang niet meer geïnteres seerd. Keihax-de fèiten willen ze zien. Daarom was het een wat hulpe loos gebaar dat de gerespecteer de Widjojo Nitisastro woens dagavond maakte. Op een persconferentie zei Soehax-to's van pensioen tex-uggehaalde economische topadviseux; dat de schuld van het bedxij fsleven de volle aandacht heeft van de Economische en Financiële Raad voor Herstel. Dat nieuwe college moet onder Soehaxdo's supervisie zox-gen dat het IMF-pakket wordt uit gevoerd. „Wees ervan verzekerd dat we ons van het schuldpro bleem bewust zijn. We wex-ken er aan", zei Widjojo. Minister van Financiën Mar'ie Muhammad, die eex-st buiten de hex-stelraad zou vallen maar er nu toch lid van is, onderstreepte echter dat de regering onder geen beding schulden van be dx-ijven overneemt zal. De markt antwoordde met de vx-ije val van de roepia. Omdat bedrijven hun schulden onmogelijk in dollars, yens of marken kxxnnen voldoen, accep- tex-en vooral Japanse banken nu aflossing in roepias. Liever ta melijk waardeloze roepias dan helemaal niets, x-edenex-en ze. Het lijkt een oplossing, maar is het niet. Integendeel. Die pak ken roepias komen, om er dol lars mee te kopen, weer op de wisselmarkt. Waardoor de koers van de roepia verder daalt en bedx-ijven nog verder wegzak ken in het moeras. Zo blij ft de bxxitenlandse schuld als een zwaard van Damocles boven Indonesië hangen. Staat en bedrijven staan voor 140 mil jard dollar in het kxijt. GPD PW NO RECONCILIATION WITHOUT THE TRUTH HERNUS KRIEL NIEL BARNARD EX-CCB NOW LEADERS OF PROVINCIAL VOLKSTAAT r KAAPSTAD - Een lid vaxi het African National Congress (ANC) hangt in Kaapstad posters op waarin ex-president P.W. Botha van Zuid-Afrika wordt veroordeeld wegens diens weigering te verschijnen voor de Waarheidscommissie. Zijn tegenwerking kwam Botha te staan op vervolging en binnenkort moet hij-voor het gerecht verschijnen. Op de posters staat de tekst 'PW: geen verzoening zonder de waarheid'. foto Adil Bradiow/AP SACRAMENTO - De van terro risme verdachte Amerikaan Theodore Kaczysnki, ook wel bekend als de Unabomber, heeft gisteren een akkoord gesloten met het Amerikaanse ministerie van Justitie waardoor hij de doodstraf ontloopt en in ruil voor een bekentenis levenslan ge gevangeixisstraf krijgt, zon der leans op invrijheidstelling. De 55-jax-ige xnan wordt exvan beschuldigd de dood van dx-ie pex-sonen op zijn geweten te hebben en 29 anderen te hebben verwond door aanslagen met bombrieven. Kaczynski kan nog vervolgd worden door de deelstaten waar de aanslagen plaatshadden. Zijn familie voerde aan dat de wiskundige de aanslagen had gepleegd uit pai-anoïde schizo frenie. Een gerechtspsychiater concludeerde voxige week dat Kaczynski inderdaad een pax-a- noïde schizofreen was, maar in staat om terecht te staan. Kaczynski's toegewezen advo caten hadden hem ontoereke ningsvatbaar willen laten verklax-en, maar Kaczynski vex-- zette zich lange tijd Legen een psychiatx-isch ondex-zoek. ANP door Hans Geleijnse BELFAST - Het Noord-Ierse vredesproces kreeg gisteren een nieuwe tegenslag te verwerken. De Noord-Ierse politie zegt over bewijzen te beschikken dat de Ulster Freedom Fighters ver antwoordelijk is voor een drie tal moorden uit de recente serie (Advertentie) fOprw mmv foorktreMett* Êtrotp! OnArwQt (VSfl) WiUdbnnr S.rocpf 0H1Urwfjf (N&fl) LtcrUH)(tcl(clf (werken en leren, WO) lhiliHlHU'^'ëa^jr 2-3 JANl-AM I - Zattu*lr 2-4- JANUAR.I 199* sektarische aanslagen. De UFF is de verboden militaire vleugel van de Ulster Democratische Partij, een van de kleiixe protes tante partijen die aan de onder handelingen deelneemt. Andere deelnemers aan het vre desoverleg hebben premier Blair gisteren dan ook opgeroe- pexx de UDP verder uit te sluiten Vooxwaarde voor meedoen aan de onderhandelingen is het af wijzen van geweld. De protes tante pax-a-militairen hebben tot nog toe volgehouden dat zij het door henzelf in 1994 afge kondigde bestand niet schen den. Maar Ronnie Flanagan, hoofdcommissaris van de Noord-Ierse politie, zei gisteren dat er overtuigende, forensische bewijzen zijn tegen het UFF. De UDP wilde gisteren geen commentaar geven op cle be schuldigingen van Flanagan. Een van de bestuxxrsleden, Da vid Adams, zei gisteravond des gevraagd dat uitsluiting van zijn partij het; einde van het vre desproces kan betekenen. Ex- zijn bij de onderhandelingen al drie keer eerder beschuldigin gen tegen politieke partijen, on der meer Sinn Fein, ingebracht vanwege politieke moordén zonder dat dit tot maatregelen leidde. De UDP gokt ex-op dat de Britse en Ierse regeringen niet het risi co willen nemen dat een van de gi-otex-e tex'roiistische organisa ties zich voegt bij de andere gewapende afwijzers van de vredesondex-handelingen, de Loyalist Volunteer Foxne en de IRA-splinter INLA Dat zou ongetwijfeld tot nog meer secta- rische wraakmoorden en het ri sico vergroten dat de IRA de wa pens weer opneemt. Over eventuele stappen tegen de UDP zal volgende week maan dag worden beslist als het vre desoverleg zich verplaatst van Belfast naar Londen. Intussen gaat het geweld in Noord-Ier- L PóorktrtUcH* Srrotpf OiiArwIJf <V50) WiAtlknnr Strocrf OmUrwfJf <N50) ■ttri(h5(Ctl(tl( (wtrkiM ih Ur<h, 580) land door. Gisteravond werd een man onder vuur genomen bij een ijssalon in Belfast. Hij raakte zwaar gewond door tref fer-s in het hoofd en de maag. Het was nog onduidelijk of het op nieuw om een wraakactie ging. De aanslag vond plaats in Noord-Belfast, in een gemengd protestant-katholieke wijk. GPD Advertentie ÖPCN »AfeTN' FlUJIAfr 2.3 jANIrAfcl Z.ATfMA(r 2.4- )AVUA|U door John Wanders WASHINGTON - Monica Le winsky, die een relatie zou heb ben gehad met president Clin ton, heeft in de in het geniep opgenomen gesprekken met Linda Tripp weinig lovende woorden voor de machtigste man in de Verenigde Staten over: 'de gluiperd', noemt ze hem. Volgens het weekblad News week, dat een gedeelte van de bandjes heeft gehoord, klinkt Lewinsky in de gesprekken ner veus en wanhopig. De jonge vrouw huilt af en toe en geeft aan te beseffen dal ze in een web verstrikt is geraakt door haar affaire met Clinton. Ze ziet geen uitweg zonder zichzelf of de president te beschadigen. Ze noemt Clinton niet bij naam, maar het is zonneklaar wie ze bedoelt als ze spreekt over haar minnaax-. Lewinsky wordt vol gens Newsweek heen en weer geslingexxl door twijfel of ze Clinton al daxx niet moet vertel len dat enkele vriendinnen van haar op de hoogte zijn van hun affaire. „Als ik dat doe, dan maak ik xnezelf verdomme van kant", zegt ze op de band. Als haar affaix-e met Clinton kan worden aangetoond, dan staat vast dat Lewinsky heeft gelogen terwijl ze onder ede stond. Vol gens Tripp heeft ze gelogen op advies van Clintons vriend en vertrouweling Vernon Jordan, een van de bekendste advocaten van Washington. Waax-schijn- lijk kan ze een strafrechtelxjkë vervolging ontlopen door haar onvoox-waard/riijke en volledige medewerking te vexienen aan het onderzoek van Starr. Deze vorm van uitruil is in de VS gangbaar verkeer tussen aan klagers en verdachten. Schade Op het Witte Huis werd gisteren opnieuw kóox-tsachtïg getracht de schade te beperken, maar dat leek onbegonnen wex-k. De ont hullingen volgden elkaar de af gelopen 48 uur in hoog tempo op en pogingen om de aandacht van de media te richten op de ontmoeting tussen Arafat en Clinton faalden. De president heeft wilde schandalen over leefd, maar geen ex-van was zo explosief als deze. Mocht de ko mende dagen of weken duide lijk wox-den dat hij een affaire heeft gehad met Lewinsky, dan valt dit voor Clinton nauwelijks nog uit te leggen aan het Ameri kaanse volk. Volgens politieke en juridische analisten wordt aftreden onver mijdelijk als er onweerlegbare bewijzen komen voor de be schuldiging dat de president (of een van zijn vex-trouwelingen) Lewinsky heeft verzocht onder ede te liegen over hun affaix-e. Op het aanzetten tot meineed staat in de VS een maximum straf van vijf jaar gevangenis. Clinton heeft mogelijk boven dien zelf meineed gepleegd door tijdens zijn verhoor van afgelo pen zaterdag expliciet te ont kennen dat hij een seksuele verhouding heeft gehad met Le winsky. Er beginnen steeds meer bijzon derheden uit te lekken over die beëdigde vex-klaring van de pre sident. Zo zou Clinton tegen over de advocaten van Jones hebben toegegeven dat hij een jarenlange seksuele relatie heeft gehad met Gennifer Flo wers, de vrouw die i n de aanloop naar de presidentsverkiezingen van 1992 bijna Clintons kansen op het presidentschap ver woestte door op een strategisch moment haar langdurige relatie met de toenmalige gouverneur van de staat Arkansas wereld kundig te maken. GPD Advertentie GUN OOK UW HUID EEN SPRANKELENDE UITSTRALING en onderga de Hydradermie- bohandellng. Eon k behulp van rol- en bol- 5 electroden worden werkzame stollen naar onderliggende huid- ï.r'i lagen gebracht. Deze reinigen, herstellen en hydraleren uw huid in de diepte. Hydradermie, meermalen bekroond als de beste instituut-behandeling, Uw geheim voor snel resultaat en een echt stralende huid. Benieuwd? Mooi don een afspraak en overtuig uzelf! MIDDELBURG Milica Lazarova Meestoof 14 (Maisbaai) tel. 0118-634479 'S-GRAVENPOLDER Schoonheidsinstituut Equilibre Hazeloarstraat 6 tel 0113-311791

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5