Loonstrookje als koude douche VVD groeide eft tot massapartij PZC PZC Beschamend feiten en meningen Wie zich benadeeld voelt kan het ministerie bellen Koopkrachtverhaal Kok komt alleen uit voor kostwinners en minima vrijdag 23 januari 1948 vrijdag 23 januari 1998 door Karin Swiers Geen enkel salarisstrookje lijkt nog op een ander, maar twee vakbonden hebben vanwege de ontstane verwar ring een paar grove berekenin gen gemaakt. De CMHF voor het overheidspersoneel en de vakcentrale FNV voor de rest van werkend Nederland. Daaruit blijkt dat alleen de mensen in belastinggroep 2, de alleenstaanden en de tweever dieners, iets van de maatrege len merken. Wie bij de overheid een bruto salaris verdient van 4000 per maand gaat er één gulden op achteruit. Wie 8000 bruto verdient, krijgt per maand 20 minder. De FNV houdt het voor de rest van Nederland met een salaris van zo'n 4.100 bruto per maand op bijna twee gulden verlies. Wie meer vangt dan 7.000 gaat er zeker 20 netto op achteruit. Maar rond de ƒ7.500 gulden gaat het weer de positieve kant op. Om bij 8000 bruto per maand weer even een negatief dipje te ma ken van 5. Er zijn veel uitzonderingen. Het ministerie van Sociale Za ken somt er in de brochure 'Het loonstrookje in 1998' een paar op. Kleine deeltijders, of werk nemers met een inkomen onder de belastingvrije som van 8617 gulden gaan er meestal op ach teruit. Grensarbeiders die belasting betalen in Nederland en pre mies in het buitenland kunnen eveneens in het nadeel zijn. Wie slapeloze nachten heeft van de veranderingen kan het beste contact opnemen met het ministerie van Sociale Zaken. Dat geldt ook voor mensen met een onherkenbare uitkering (VUT, pensioen, AOW, WW, bij stand, WAO). Het telefoonnummer 0800- 9051 is gratis. GPD van onze redactie economie Uitkeringsinstellingen, pen sioenfondsen en vakbon den krijgen te maken met ver ontruste en boze telefoontjes over plotseling gedaalde inko mens. Voor mogelijk enige hon derdduizenden komt een verla ging van (meestal) de uitkering deze maand als een donderslag bij heldere hemel. De aanpassing van een reeks re gelingen blijkt voor menig huis houden negatief uit te pakken. „Bij alle mensen die bellen, is de verwachting gewekt dat ieder een er dit jaar op vooruit zouden gaan. Dat blijkt dus niet het ge val", constateert Chris Dries- sen, hoofd van de afdeling Inko men van de vakcentrale FNV De Sociale Verzekeringsbank (SVB) erkent nu tenminste ronduit dat bij 50.000 mensen een fout is gemaakt en belooft een nabetaling. Maar voor vele anderen geldt dat niemand ver antwoordelijkheid wil nemen. De SVB meent ook dat een even tuele daling van de AOW gere pareerd moet worden door de sociale partners. 'Geklets van de bovenste plank' noemt de vak bond AbvaKabo dat. 'CAO's zijn er niet voor om overheids maatregelen te compenseren.' Honderd gulden Op Prinsjesdag is door het kabi net triomfantelijk gesteld dat iedereen er in 1998 op vooruit gaat. Voor veel mensen is de douche nu des te kouder. Zij zien deze week hun eerste maandin komen van 1998 met enkele tientallen guldens en soms zelfs honderd gulden verlaagd. Ge pensioneerden die hun inkomen via meer bronnen krijgen (bij voorbeeld van twee pensioen fondsen of een bovenwettelijke aanvulling op hun uitkering krijgen) en oud-overheidsper soneel lijken vooraan in de rij van 'slachtoffers' te staan. Minister Melkert van Sociale Zaken, met wie enkele instan ties onlangs nog spoedoverleg hebben gevoerd, benadrukt vooral dat je geen koopkracht plaatje kunt maken van het ja- nuaristrookje en dat de meeste knelpunten al bekend wai'en. ,Dat laatste is waar. Het is zeker niet zo, dat er nu op grote schaal een probleem is ontstaan dat we niet onderkend hadden", zegt FNV'er Driessen. Ook andere organisaties die zich bezighouden met sociale zekerheid onderstrepen dit. Toen zij de knelpunten bij Mel kert aanhangig maakten, kre gen ze stuk voor stuk nul op het rekest. Het ministerie staat op het standpunt 'dat het uiteinde lijk allemaal wel zal meevallen'.. Ingewikkeld Daar waar de bezorgde tele foontjes nu binnenlopen, wordt desondanks gezucht en ge steund. Het is bellers niet of nauwelijks uit te leggen, waar van zij de dupe zijn. „De sociale zekerheid is zo ingewikkeld ge worden", is de gebruikelijke verzuchting. Want waar de ene maatregel werd bedacht, is een ander ter compensatie in het le ven geroepen en moest een vol gende regeling weer door een vierde worden gerepareerd. Het probleem is dat niet iedereen op dezelfde wijze 'schadeloos' wordt gesteld. Er op vooruit gaan dit jaar alle minima en kostwinners. Bij tweeverdieners en alleenstaan den is dat al minder helder, evenals voor beter gesitueerde uitkeringsgerechtigden. „Men sen met een WAO- of vut-uitke- ring profiteren bovendien niet van het verhoogde arbeidskos tenforfait dat werkenden als extraatje hebben gekregen", noemt Driessen één van de bij komende effecten. Tal van veranderingen in fiscale en sociale zekerheidssfeer beïn vloeden het resultaat van het loonstrookje. Zo is de belasting vrije som verhoogd, een nieuwe tariefgroep ingevoerd, de wachtgeldpremie komen te ver vallen, de ziektekostenpremie aangepast en een extra verho ging van de overhevelingstoe slag bedacht. Het is een kleine greep uit alle maatregelen,'die helaas niet algemeen toepas baar zijn: de een heeft er wel mee te maken, een ander niet of maar ten dele. Nieuwe wet De heisa is op de eerste plaats het gevolg van de Pemba, de nieuwe wet 'Premiedifferentia tie en marktwerking bij ar beidsongeschiktheidsverzeke ringen'. Deze wet leidt ertoe dat werknemers sinds dit jaar geen premie meer betalen voor ar beidsongeschiktheid (AAW of Volgens de koopkrachtplaatjes kon iedereen met een gerust hart gaan winkelen, maar dat valt in de praktijk voor een heleboel mensen deze maand tegen. foto Mart-Jan Bakker/GPD WAO); dat doet de werkgever. Ter compensatie is de zogeheten overhevelingstoeslag afge bouwd. In de voorlichtingsbrochure 'Het loonstrookje in 1998' legt het ministerie van Sociale Za ken uit dat beide maatregelen redelijk tegen elkaar zijn weg te strepen. Maar dan komt het: „Voor een aantal inkomenscate gorieën geldt dat zij in 1997 geen AAW- of WAO-premie hebben betaald. Zij profiteren dus niet van het vervallen van deze premies. Zij ontvangen per 1 januari wel minder overheve lingstoeslag, waardoor zij er in inkomen op achteruit zouden gaan. Hiervoor is aanvullende compensatie getroffen, indien mogelijk en voor zover over heidsinmenging op zijn plaats is. Voor een aantal mensen is echter geen volledige compen satie mogelijk." Speciale teams De brochure meldt dat sommige groeperingen er 'enkele tientjes per maand' op achteruit gaan. Maar het ministerie houdt tege lijk vol dat aan het eind van dit jaar vrijwel iedereen de beloof de koopkrachtvooruitgang zal hebben meegepakt. Het neemt niet weg dat de uitke ringsorganisaties er mee in hun maag zitten. Men verwacht te worden overstelpt met telefoon tjes en brieven. Nu al worden speciale teams gevormd die vra gen van klanten moeten beant woorden. Sommige instanties sturen uitvoerige toelichtingen mee met de januari-strookjes. Ook de SVB overweegt 'een mailing'. Want velen begrijpen niet hoe de door het kabinet- Kok gewekte indruk over toene mende koopkracht te rijmen valt met het lagere netto inko men dat deze maand binnen komt. GPD Minister Sorgdrager van Justitie en het colle^ van procureurs-generaal dragen zorg vooree uiterst droevige vertoning. De minister hee: naar aanleiding van de bijbaan van procureur-genera; Steenhuis te Groningen een onderzoek laten instelle door oud-Kamervoorzitter Dolman. Steenhuis werks in zijn vrije uren voor het onderzoekbureau Bakkeni; en uitgerekend dat bureau bezag de vertroebelde vei houdingen tussen justitie, politie en burgemeester Ou werkerk van Groningen. Blijkbaar pakte het ondei zoek van Dolman niet gunstig uit voor Steenhuis. Zij kompanen meenden daarom dat het rapport Dolnia nog even onder tafel moest blijven. De minister ooi deelde dat het rapport naar de TXveede Kamer moeste de procureurs generaal deigden haar daarop metee kort geding. Daarmee zetten zij de wereld op zijn kop. Het is nietaa topambtenaren van Justitie te beslissen over wat aand eerste politiek verantwoordelijke is voorbehoudei Sorgdrager liet het onderzoek naar de handel en wan del van Steenhuis uitvoeren en het is aan de minister! bepalen wat met. de uitkomsten daarvan wordt aange vangen. Zij draagt de ultieme verantwoordelij kheit Ambtenaren dienen haar te volgen. Als zij niet corret handelt, is het aan de Tweede Kamer haar te corrigerei De opstelling van de topambtenaren van Justitie is nif aanvaardbaar. Maar zij komt niet uit het niets. Soi-g drager heeft zich de afgelopen jaren niet steeds koei's vast opgesteld en in een enkel geval heeft ze een grot mate van bemoeizucht aan de dag gelegd als het gin om zaken van het Openbaar Ministerie. Haar optrede heeft haar niet het gezag opgeleverd dat een ministï zich dient te verschaffen. Blijkbaar heeft dat ertoe gt leid dat de procureurs-generaal zich een zeer vermetel stap meenden te kunnen veroorloven. Voor de muitende ambtenaren kan dat niet zonder g( volgen blijven. Zij maken inbreuk op het politiekepri maat en schaden daarmee de democratische orde. Hi kabinet kan daaraan niet voorbijgaan. Het is zeer de vraag of minister Sorgdrager nog in sta: is de averij te herstellen. De eerste reacties uit politie Den Haag duiden erop dat haar positie niet omnicide! lijk in gevaar is. Ze is niet geweken voor de druk van procureurs-generaal en zal mogelijk van een meerde heid van de Tweede Kamer nog even het voordeel vanc twijfel krijgen. Wellicht mag zij pogen alsnog ordeo zaken te stellen. Op langere termijn ziet het er voor de bewindsvrou' slecht uit. Zij heeft nog kortgeleden te kennen gegeve dat ze na de verkiezingen gaarne zou terugkeren in has huidige functie. De kans daarop is nu aanzienlijk vei kleind. Een minister die het zover heeft laten komends lieden uit de top van het ambtelijk apparaat van ooi deel zijn dat ze haar openlijk kunnen schofferen, is int zwaar weer terecht gekomen. De manier waarop zijl beschadigd, is beschamend. Dat zij de affaire op tei mijn politiek overleeft, is hoogst onwaarschijnlijk. Katholieke kerk ruimdenkender over het gezin door Wilfred Scholten De rooms-katholieke kerk in Nederland gaat onder voorwaarden akkoord met ge boortebeperking. Dat blijkt uit een nog te publiceren discussie stuk van de Raad van Kerken over dit onderwerp. De rechterhand van kardinaal Simonis, pater Verhoeven, stemt in met een passage waarin de vrijheid om een gezin te stichten en kinderen te krijgen wordt begrensd. Het is voor het eerst dat de kerk het onaantast bare recht op voortplanting nu anceert. Het stuk van de Raad van Ker ken is een Nederlandse reactie op het slotdocument van de be volkingsconferentie van 1994 in Caïro. Daarin steunde de We reldraad van Kerken een VN- plan om de groei van de wereld bevolking een halt toe te roepen Het Vaticaan (geen lid Wereld raad) verzette zich fel tegen het plan. Pas na lang diplomatiek overleg kwam er een compro mistekst, waarin geen woord stond over beperkingen ten aanzien van het recht op voort planting. Dat is in lijn met het officiële kerkelijk standpunt. Van bevolkingspolitiek wil het Vaticaan niets weten.. In het stuk van de Nederlandse Raad van Kerken staat dat ie dereen de vrijheid behoudt om een gezin te stichten en kinde ren te krijgen, maar dat die vrij heid aan grenzen gebonden is. Zo moeten de sociale en ecologi sche omstandigheden in ogen schouw worden genomen. Er dient voldoende voedsel te zijn voor de nieuwgeborenen, even als een deugdelijke gezond heidszorg en onderwijs. Pater Verhoeven, de secretaris generaal van de Nederlandse bisschoppen, ontkent dat er sprake is van een verruiming van het officiële standpunt. „Het gaat om een accentver schil. Zolang dit in algemene termen wordt gesteld, is daar niets verkeerd aan." Belangrijker voor de pater is het gegeven dat de welvaart in de wereld verkeerd is verdeeld. Als het rijke westen meer zou delen met het arme zuiden, zou het ge boorte vraagstuk geen heikele kwestie zijn. Verhoeven beklemtoont verder dat het om een discussiestuk gaat. „Het kan in de kerken worden besproken, ook in de rooms-katholieke. Maar ik denk niet dat veel kei-ken er mo menteel belangstelling voor hebben. Het is geen actuele kwestie". GPD Lachende liberalen vieren vijftigjarig bestaan Woningbouw door Dineke van der Burg en Margit Kranenburg Ze lachen wat af, de WD'ers. Minister Zalm van Financiën giert het regel matig uit, zijn verkeerscollega Jorritsma doet olijk wanneer ze maar kan, staatsse cretaris Terpstra lacht en knuffelt alle bejaarden en gehandicapten het liefst in één klap tot blije mensen, terwijl vice- premier Dijkstal bekend staat als de grootste lolbroek van het Binnenhof. Zelfs de ietwat gereserveerde leider Bol- kestein loopt de laatste tijd opvallend veel te glimlachen. Liberalen benadrukken vaak dat ze van zichzelf optimistische en blije mensen zijn. Als de huidige WD'ers al niet spon taan beginnen te schateren, dan kunnen ze dat nu doen omdat ze daar alle reden toe hebben. Ze besturen en regeren lek ker in stad en land, zien overal zonnige peilingen voor de komende verkiezing en kunnen het over het algemeen prima met elkaar vinden. De jarige Volkspartij voor Vrijheid en Democratie viert deze maand dus in op perbeste stemming het halve eeuwfeest. Van een klein clubje voor mannen in driedelig grijs is de WD uitgegroeid tot een massapartij die net zo zeer loodgie ters en bakkers aanspreekt als directeu ren. Het typisch liberale blauw en de hardnekkige ruiten, hebben gezelschap gekregen van spijkerbroek en leren jack. Als de voorspellingen uitkomen, dan brengt straks een kleine dertig} procent van de Nederlandse bevolking een stem uit op de WDNog nooit zij n d e liberal en zo populair geweest. Ze nemen volgens de laatste peilingen duidelijk afstand van de PvdA en worden daarmee de grootste partij. En nog nooit was het zo rustig binnen de WD. Geen ruzietje of gekibbel verstoort de gezellige sfeer. Kri tiek op collega's is er nauwelijks en Ka merleden benadrukken regelmatig dat het zó leuk is binnen de fractie. Dat is wel eens anders geweest. De WD heeft een paar behoorlijke dieptepunten meegemaakt. Vooral ruzies hebben de partij veel stemmen gekost. Gekibbel Heftige discussies binnen een partij zijn eigenlijk helemaal niet erg, als ze maar ergens over gaan. Maar bonje binnen de WD gaat vrijwel nooit over de liberale beginselen, het verkiezingsprogramma of welk ander inhoudelijk politiek on derwerp ook. Nee, het gekibbel en gekijf gaat altijd om personen en macht. Geen enkele liberaal wil bijvoorbeeld worden herinnerd aan het tijdperk-Nij- pels begin jaren tachtig, een periode die bol staat van de interne verdeeldheid. En neem het vervolg hierop, dat in WD- kringen ook bekend staat als 'het drama van 1989'. Totale verdeeldheid onder WD-ministers en WD-Kamerleden brengt de partij na de val van het tweede kabinet-Lubbei's met vijf zetels verlies in de oppositiebanken, Fractieleider Voorhoeve is het slachtof VVD-kopstukken bij de viering van het 40-jarig bestaan van de partij tien jaar geleden: (vlnr.) Nijpels, De Korte, Voorhoeve, Wie gel en Vonhof. foto Roland de Bruin/GPD fer. Partijvoorzitter Ginjaar dumpt hem nog geen half jaar na de verkiezingen. Ginjaar zelf vertrekt niet lang daarna met de nodige ruzies, Zijn opvolgster Di- an van Leeuwen zet het drama gewoon voort. De partijtop heeft behoefte aan een makkelijke pion en denkt die in haar te hebben gevonden. Van Leeuwen ont popt zich echter heel. snel als een eigen zinnige, eigengereide 'ijzeren dame', die achtereenvolgens de partijsecretaris, zijn assistent, de partij voorlichter en nog enkele andere medewerkers de partij uit werkte. Als klap op de vuurpijl ontstaat er ook nog eens een fikse ruzie tussen Van Leeu wen en WD-coryfee Wiegel. Die wilde graag terugkomen, maar een actie van Bolkestein en Van Leeuwen wist dat te voorkomen. Weer heibel in de tent. Pas met Bolkestein als partij-aanvoerder ha len de liberalen weer opgelucht adem. Bolkestein Zonder twisten bloeit de WD de laatste jaren weer opBolkestein brengt rust. Hij geeft leiding op afstand, zonder een lais- sez-faire tactiek toe te passen. Voor de li beralen een uitstekende manier om bij te functioneren. Zijn gebrek aan gezellig heid wordt ruimschoots goed gemaakt door zijn vele collega's waarbij wel de humor van het gezicht straalt. Zijn start als fractieleider was voor de partij een grote teleurstelling. Bij de al gemene beschouwingen in 1990 gebruikt hij verkeerde cijfers en voorbeelden en had geen greep op de discussie. Zijn succes komt als Bolkestein een on derwerp aansnijdt dat tot dan toe 'not done' was in de Nederlandse politiek: het vreemdelingenvraagstuk. Het zal niet bij één keer blijven dat hij over dit onder werp de discussie aanzwengelt. Het legt de partij geen windeieren. Uiteen enquê te van Inter/View van begin jaren '90 bleek dat 56 procent van de VVD-kiezers Wiegel als lijsttrekker wilde, tegen slechts 26 procent voor Bolkestein. Op merkelijk was dat negen procent van de mensen die vanwege Bolkestein op de WD stemden, afkomstig waren van de CD. De WD-leider weet steeds opnieuw on derwei-pen op te rakelen die de kiezers aanspreken Na de vreemdelingen, kwa men zijn opmerkingen over de Europese eenwording en onlangs nog over de ex- communisten. Met korte, aanvallende uitspraken geeft hij zijn mening hierover. Aan spontane discussies waagt hij zich niet, omdat hij zelf niet sterk is in het ad rem reageren. Met de onderwerpen kiest hij veelal voor de aanval. En ook bij hem blijkt dat dit de beste verdediging is; zijn aanhang groeit nog steeds. Tijdgeest Niet alleen de rust en het eigenzinnige optreden van de partijleider zorgt voor succes. De liberale partij floreert ook omdat de tijdgeest meezit. Vroeger was het 'vies' om ronduit over geld, je eigen huis en zeker een zomerhuisje te praten. Nu, met de toegenomen welvaart, mag dat wel. Ook de individualisering sluit naadloos aan bij de WD, die de zelfstan digheid van het individu hoog in haar vaandel heeft. Niet de partij, maar de kiezers zijn dus veranderd. Vroeger was de 'sociale kwes tie'belangrijk in de politiek. Nu is het ge accepteerd vooral te zweren bij het eigen welvaartsniveau. Mensen willen graag hun twee auto's, eigen woning en drie va kanties per jaar houden. Met de vreem delingen buiten de grenzen en genoeg po litie op straat voor de veiligheid. En daar past nu eenmaal de WD bij. Velen beschrijven de PvdA als 'betutte lend' en dat raakt uit. Veel liberalen me nen dat de WD met haar nadruk op de zelfstandigheid van het individu pro beert uit de mens te halen wat erin zit. En dat is in. Het pragmatisme van de WD vindt nu sneller sympathie dan het soli- dariteitsdenken van de PvdA Wel is het zo dat sommigen - vooral uit politieke linkse hoek - spreken van een naderende kentering. Nederland zou weer meer behoefte hebben aan het soli daire gevoel, vooral na de uitwassen van willekeurig geweld, de toenemende ge voelens van onveiligheid op straat en de ideeën over de verharding van de samen leving. Of deze kentering er komt en of dit ten koste gaat van de populariteit van de WD is nog een vraag. Voorlopig staan de peilingen goed en dat betekent voor de li beralen rust in de tent. De WD-be- windsliedenkunnen lachend en olijk het, land blijven regeren. GPD In Zeeland is ontzet gerea geerd op het Bouwvolume 1948dat de bouw van het aan tal woningen aanzienlijk be perkt. Voortaan mogen ei' voor iedere honderd huizen die in de provincie worden opgele verd, vijftig nieuwe worden aanbesteed. Dat zou beteke nen dat de wederopbouw volledig vastloopt. Het lijkt erop dat de regering in Den Haag, ondanks de grote mate van publiciteit, onvoldoende op de hoogte is van wat zich in Zeeland afspeelt. Toelage Elizabeth Het Britse Lagerhuis heeft in gestemd met een toelage van 50.000 pond per jaar voor prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh. Een groot aantal afgevaardigden van Labour, dat in de huidige om standigheden een soberder hofhouding wenst, onthield zich van stemming. Reinigingsdienst De gemeentelijke reinigings dienst in Middelburg wordt gemoderniseerd. Auto's ver vangen de paardentractie, verwaarloosde dienstgebou wen worden vernieuwd, het afhalen van huisvuil wordt uitgebreid en er komt een nieuwe stortplaats. De kosten worden geraamd op vier ton. Door het opbrengen van reini gingsbelasting betalen de in gezetenen gedeeltelijk mee aan de modernisering. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren- Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax- (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AKTerneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: .Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22,00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00: franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50, franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2,50 p.st (alle bedragen inclusief 6 pet btw); Postrek nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities, tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl. 17.5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2