50% o Muiterij beschadigt Sorgdrager Gezeur om meer politie moet over zijn Clinton stopte Lewinsky vaak cadeaus toe Even schrikken van de prik 4 WEKEN Buningh VACATURES VOOR 15,00 &UNINGH 2° KORTINGEN TOT Van Miert veegt KLM de mantel uit ]rocureurs-generaal dreigen minister met geding in affaire-Steenhuis Titanic gaat weer ten onder Geding voor asielzoekers Verlies Nederlandse tennissers Advertentie We zijn thuis in elk wagenpark CIRCIE LEASE Auto-Lease Walcheren B.V. 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! II least al een Audi A4 vanaf ƒ935,- per maand excl. BTW. Niet iedere peuter ondergaat de inenting probleemloos. foto Cor Mulder/ANP door Gert Wensink PUTTEN - De schrik komt pas na afloop. Tien minu ten in een rij staan met allemaal andere peuters is leuk, een vreemde mevrouw die de mouw van je trui opstroopt is spannend en een prik in je linkerboven arm is op zich best interessant. „Goed gedaan hoor," prijst de vreemde mevrouw het driejarige meisje met een aai over de bol. Dat is te veel van hét goede. Plotseling komt de ontlading en hui lend valt het meisje in de armen van haar moeder. Ook de mandarij n die alle kinderen na afloop krijgen helpt niet. Het meisj e hoort bij de eerste groep kinderen die giste ren in Putten is gevaccineerd tegen nekkramp. De massale inenting in kerkelijk centrum De Aker wordt vandaag voortgezet. Prikteams Gedurende twee dagen krijgen 5700 Puttense kinde ren van twee tot en met negentien jaar een prik die hun moet beschermen tegen de besmettelijke ziekte. Vijf prikteams waren gisteren in touw van negen uur 's ochtends tot half negen 's avonds. Ruim 3600 kinderen kregen hun prik. Bovendien wordt bij tienprocent van de kinderen ook een beetje keelslijm weggehaald met een klein houten spateltje. Het RIVM inBilthoven onderzoekt waarom in het ene geval de ziektekiem zich wel ontwikkelt tot een geval van nekkramp en in een ander geval niet. Gebleken is dat vijf tot twintig procent van de Neder landers de bacterie in de keel 'heeft. Maar slechts in een enkel geval leidt dit tot nekkramp. GPD Advertentie THE NIGHTTRAIN DISCOTHEEK - Beddewijkstraat 15 4331 LP Middelburg 0118-639501 Of 06-53571331 of 06-53590749 (Advertentie) 9ÏÏERDAM: NIEUWE BINNENWEG 190 TELEFOON 010 - 476 91 22 ®E: VERLENGDE MAANDERWEG 63 TELEFOON 0318 -61 26 10 door Richard Hoving MIDDELBURG - De voortdu rende roep om meer politie ge tuigt van intellectuele armoede en bestuurlijk onvermogen. Lo kale overheden moeten eerst bij zichzelf te rade gaan voordat ze de overheid vragen om een blik agenten open te trekken. Dat zei staatssecretaris van Binnen landse Zaken J. Kohnstamm gisteren op het symposium Inte grale Veiligheid in het Abdij- complex in Middelburg. De kreet 'meer blauw op straat' doet het goed in verkiezingstij d, maar is niet de oplossing, vol gens Kohnstamm. „Nieuwe vei ligheidsproblemen vragen om een andere aanpak: een be stuurlijke benadering waarin gemeenten, politie, brandweer, openbaar ministerie, woning bouwverenigingen en maat schappelijke organisaties samenwerken." De staatssecre taris benadrukte dat ook in Zeeland werk moet worden ge maakt van dit zogenoemde inte grale veiligheidsbeleid. „Zee land is relatief gesproken een veilige provincie. De vraag is echter hoe deze voorsprong kan worden behouden." Kohnstamm zei voor een paar honderd toehoorders, waaron der dertien van de zeventien Zeeuwse burgemeesters, dat hij met name een belangrijke rol voor de gemeenten ziet wegge legd. „Als het aan mij ligt wor den in de volgende kabinetspe riode alle gemeenten verplicht gesteld om een veiligheidsplan op te stellen. Daarin zetten ze uiteen wat de knelpunten zijn op het gebied van de openbare orde Advertentie Rabobank Goes wenst Autofit veel succes toe op de nieuwe locatie Rabobank Goes en veiligheid en geven ze aan wat er aan gedaan moet wor den." Uit een recent onderzoek blijkt volgens de staatssecretaris dat slechts de helft van alle Neder landse gemeenten over een ei gen veiligheidsplan beschikt. „Ik ontken niet dat er op sommi ge plaatsen een probleem is met de bezetting, maar het is niet ge loofwaardig om de overheid om extra agenten te vragen als je geen volledig inzicht hebt in de problemen. Dat noem ik intel lectuele armoede en bestuurlijk onvermogen." Hoéwei Kohnstamm niet speci fiek over Zeeland sprak, leidde zijn uiteenzetting tot veront waardigde reacties van Zeeuw se bestuurders. Burgemeester G. C. de Groot van Kapelle ver weet de staatssecretaris dat hij zich er wel erg gemakkelijk van af maakte. „U doet het voorko men alsof politiesterkte een bij zaak is in de handhaving van de veiligheid." De Groot rekende de bewindsman voor dat de po- litiebezetting in zijn gemeente de afgelopen tien jaar is gehal veerd. „Met enige regelmaat moeten wij een beroep doen op de marechaussee om voldoende mensen op de been te krijgen voor een surveillance." De Groot constateerde dat de extra agenten die tijdens de laatste verkiezingen zijn beloofd, gro tendeels aan Zeeland voorbij zijn gegaan. Te weinig Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen, die tijdens het symposi um een inleiding hield over de strijd tegen de drugsoverlast in zijn stad, erkende dat veiligheid niet alleen door meer agenten wordt bereikt. Toch maakte ook hij bezwaar tegen de ideeën van Kohnstamm. „Los van alles wat je als gemeente kunt doen, is er in Zeeland gewoon sprake van onvoldoende capaciteit. In Zeeuws-Vlaanderen draaien we met een man of twaalf een dienst. Dat is te weinig." De korpschef van de regiopoli tie Zeeland, A Smeels sprak over de rol van de politie in het integrale veiligheidsbeleid. Ook hij zette kanttekeningen bij het betoog van Kohnstamm. „Het kan toch niet zo zijn dat in Den Haag de opvatting overheerst dat het platteland veiliger wordt door minder agenten in te zetten. Dat is de omgekeerde wereld." Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! van onze redactie economie BRUSSEL - Europees commissaris Karei Van Miert (Concurrentiezaken) beschuldigt de Eu ropese luchtvaartmaatschappijen, waaronder KLM, van schijnheiligheid. Ze blokkeren zelf een verdergaande liberalisering van de lucht vaart en maken vliegen nodeloos duur voor de consument, zei hij. KLM houdt er 'een zeer agressieve strategie' tegenover concurrenten óp na, verklaarde Van Miert gisteren. De commissaris deed zijn uitval tijdens een speciale persconferentie naar aanleiding van de kritiek van de Associatie van Europeae Luchtvaartmaatschappijen (AEA). De AEA waarbij de KLM is aangesloten, ver wijt de Eui-opese Commissie te weinig te doen aan de monopolieposities van vliegvelden. Van Miert bestreed deze kritiek. Volgens hem heeft de Commissie al in talrijke gevallen actie ondernomen tegen te dure luchthavens. Zo is 'ondanks de enorme druk van Duitsland' het monopolie op de grondafhandeling in Frank furt aangepakt. Met name de KLM kreeg er van langs. Opmer kingen van KLM-topman Van Wijk, 'die wil dat we onze ogen sluiten voor concurrentieza ken op bepaalde routes', zijn kennelijk in ver keerde aardegevaEen. Uit documenten die vo rig jaar bij een inval op de KLM-marketingaf- deling inbeslaggenomen werden, las Van Miert voor dat de maatschappij zijn reisagenten wil de oproepen ten strijde te trekken tegen Easy- Jet. Dat probeerde vaste voet te krijgen in Ne derland en dat moest worden voorkomen. RTR 1" 'HmME 1-1* 03 Vrij koud Veel bewolking, maar overwegend droog. IVfatige oostelijke wind. Maximumtemperatuur iets boven nul. VAN DER ENDT AUTOSCHADE Vinundsenweg 8 Goes (achter Gévier) tel. 0118-270810 jorCees van der Laan en aosvan Wees DEN HAAG - Minister Sorgdrager van Justitie «resenteert vandaag als- jog een kritisch rapport ja oud-Kamervoorzitter j Dolman over de Leeuwar- I procureur-generaal jSteenhuis. De minister Igerde gisteren te michten voor het dreige ment van de procureurs- reneraal (PG's), dat ze een lort geding zouden aan bannen als de presentatie ian het rapport niet werd uitgesteld. feeede Kamer houdt op ver- joék van het CDA volgende teek een spoeddebat Over de ürestie. CDA-woordvoerder ïoekkoek betitelde het conflict Sssen Sorgdrager en de PG's als sn regelrechte crisis in de jchtsstaat'. Dat het conflict zo sog is opgelopen wijt hij aan I ^zorgvuldigheid van de minis- t Wat betreft Koekkoek moet iprgdrager weg. Voor WD'er Korthals nog niet; hij vond wel iatde affaire niet zonder gevol- gn voor de PG's kan blijven, fe moeten zich schikken of I itgwezen", aldus Korthals, i Jetrapport geeft duidelijkheid sei de betrokkenheid van teenhuis bij het onderzoek van I iet bureau Bakkenist over de «houdingen in de driehoek argemeester-korpschef- «fdofficier van justitie in joningen. Naar aanleiding ia dat onderzoek moest korps- taf Veenstra opstappen, teenhuis was adviseur van ïakkenist. Het college van procureurs-ge neraal onder leiding van mr. A Docters van Leeuwen, eiste van de minister een leespauze van minstens 48 uur, alvorens tot presentatie van het rapport mag worden overgegaan. De actie van de procureurs-generaal te gen de minister woi'dt door in gewijden toegeschreven aan de ongemeen kritische inhoud van het rapport. De bedenktijd was niet bedoeld om het rapport te lezen, maar om het hier en daar aan te passen voor het openbaar zou worden. Sorgdrager sprak gisteren zes uur lang met het college van PG's. De voorzitter van het col lege, A Docters van Leeuwen, ontkende na afloop dat de PG's de minister in een lastig parket hebben gebracht. „Het gezag van de minister heeft niet ter discussie gestaan." Minister Sorgdrager verklaarde dat ze zich niet had gestoord aan het dreigement met het kort geding. Elke werknemer mag van de hem ten dienst staande midde len gebruik maken." De minis ter wüde niet zeggen of Steen huis wordt ontslagen. Het is voorzover bekend voor het eerst dat procureurs-gene raal met een kort gedi ng een mi nister van Justitie tot de orde willen roepen. Ingewijden be schouwen de actie als een oor logsverklaring aan het adres van Sorgdrager, die onvoldoen de op zou komen voor publici tair zwaar onder vuur liggende kopstukken als Steenhuis en de Groningse hoofdofficier van justitie Daverschot. De actie duidt op een enorme vertrouwensbreuk en een groot gebrek aan steun. De procu reurs-generaal gelden normaal gesproken de belangrijkste steunpilaren van de minister bij het OM. GPD zie ook pagina 2 Commentaar |j1e jaargang no. 19 rijdag 23 januari 1998 Isse nummers 1,75 De Titanic blijft filmmakers inspireren. Volgende week gaat de versie van James Cameron in Nederlandse première. Of het scheepsdrama na ruim tachtig jaar de bioscoopbezoeker nog kan bekoren, moet dan blijken. Zeker is dat Cameron met ruim 400 miljoen gulden de duurste speelfilm al- Ier tijden heeft gemaakt. De gemeente Borsele wil de uitgeprocedeerde Ethiopische asielzoekster N. Nurhusan met haar kinderen uit haar wo ning in Lewedorp zetten. Bij een kort geding tegen dat besluit waren gistex*en veel inwoners van het dorp aanwezig om hun steun aan de q l£y fih jpi 1 vluchtelinge te betuigen.. Tijdens de Open AustraEsche tenniskampioenschappen in Melbourne verdwenen de Nederlanders uit het enkelspel. De drie laatste vertegenwoordigers, Jan Siemerink, Brenda Schultz en Kristie Boogert, sneuvelden in de *3 tweede ronde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9, 10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,18 en 19; sport: 23, 24,25, 26 en 27 door John Wanders WASHINGTON - President Clinton heeft zaterdag tijdens zijn geruchtmakende onder houd met de advocaten van Paula Jones onder ede toegege ven dat hij cadeautjes heeft ge schonken aan Monica Lewins ky. Lewinsky is de 24-jarige ex- stagiaire van het Witte Huis met wie Clinton vanaf november 1995 een langdurige seksuele relatie zou hebben gehad. Dit meldt vandaag The Washington Post. Tijdens een fotosessie met de be zoekende Palestijnse leider Arafat ontkende Clinton giste ren dat hij Lewinsky heeft aan gezet tot meineed. Ze zou hebben moeten verkla ren geen relatie met Clinton te hebben gehad. „De beschuldi gingen kloppen niet", aldus de president. Het weekblad News week zegt over informatie te be schikken waaruit blijkt dat Le winsky op haar beurt tussen 7 oktober en 8 december 1997 tot negen keer toe pakjes verstuur de aan Clinton. De pakjes zou den brieven hebben bevat, alsmede een erotische geluids band. Kenneth Starr, de onafhanke- lij k aanklager die de jongste be schuldigingen tegen de presi dent onderzoekt, stond.gisteren voor het eerst sinds het uitbre ken van de crisis de .pers te woord. Impliciet erkende hij dat FBI-medewerkers de 48-jarige Linda Tripp1* een vertrouwelin ge van Monica Lewinsky, voor zagen van een verborgen micro foon. Tripp legde zo eerder deze maand, tijdens een ontmoeting in een hotel in Arlington, nieu we ontboezemingen van Le winsky over haar affaire met Clinton op de band vast. „We gebruikten een methode die we frequent bij onze onder zoeken gebruiken en die vol strekt legitiem is", aldus Starr, gevraagd naar de ethische as pecten van deze actie, „Ik kan niet zeggen hoe lang het onder zoek gaat duren, maar'ons doel is zo snel mogelijk de waarheid boven tafel te krijgen. Niemand is schuldig, zolang er niets be wezen is." Tripp, die samen met Lewinsky op het Witte Huis en later op het Pentagon werkte, is een oude bekende van justitie; ze fun geerde als getuige in het onder zoek naar het 'Whitewater'- schandaal, de handel in onroe rend goed waarbij het echtpaar Clinton is bétrokken. GPD zie ook pagina 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat- Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1