Strijd tegen opwerken atoomafval PZC Preventie even belangrijk als zwaardere straf voor wegpiraat Aangescherpte wet raakt duizenden automobilisten zeeland 19 fvdA wil stoppen, VVD en CDA willen doorgaan, D66 twijfelt Bootbezitters doen mee aan proef met milieuvriendelijke verf Legaat voor vogels Schouwen Rechtbank mild voor cokedealers Handel in amfetamine bestraft Celstraf voor drugshandelaar Doven tegen afwijzen subsidie Afgewezen asielzoeker kan slechts hopen op welwillende gemeente Afrit A58 naar Arnemuiden gestremd Familie verongelukte Laura Oomens: stap in de goede richting nun willi®»ira«T« vrijdag 23 januari 1998 /junrüanne Sleutjes jJI HAAG - De PvdA poogt tia,extra gegevens van minister 8.Wijers (Economische Zaken) Kamermeerderheid te krij- die tegen opwerking van splijtstofstaven is. Op dit mo ment zijn alleen PvdA en (itoenLinks voor rechtstreekse f j van splijtstofstaven uit kerncentrales. PvdA'er J. Feenstra hoopt op steun van het nu nog aarzelende 366. In een poging die partij over de streep te trekken wil hij nader onderzoek naar de gevol- "...van directe opslag. WD en £DA willen in geen geval stop en met opwerking; dat werd gisteren duidelijk in een overleg •assen Kamer en Wijers over de verwerking van radioactief af- yal. Wijers beloofde de Kamer na te of exacter te melden is selke financiële gevolgen de voor rechtstreekse opslag heeft en wat het opzeggen van de opwerkingscontracten juri disch en bestuurlijk betekent. De minister zelf hoopt dat de Kamer met die informatie .toch het kabinet volgt. :Dat wil doorgaan met opwer ken. Voor het milieu maakt op slag of opwerking niet uit en stoppen met opwerken kost handenvol geld, aldus het kabi net. Kosten weet nog steeds niet wat te |kiezen, liet fractiewoordvoer der J. Jorritsma-Van Oosten iiveten. „Als er niet zoveel be- lzwaren tegen waren, zou ik di rect stoppen met opwerken." De aanwijzingen dat opwerking ge gevolgen kan hebben .voor de gezondheid van omwo nenden zou voor haar reden zijn om ermee te stoppen. Jorritsma ml echter eerst van haar partij genoot Wijers horen wat die ;euze kost. Volgens schattingen die het kabinet heeft laten ma ken, is directe opslag tweehon derd tot vierhonderd miljoen gulden duurder dan opwerken. Zo moet er een speciale opslag loods worden gebouwd, want de gebouwen die er nu bij Covra staan zijn niet voor directe op slag geschikt. Jorritsma wil niet zeggen welk g haar partij er voor over heeft om te stoppen met opwer king. „Dat is te simpel. Het gaat ook niet alleen om geld, er lig gen immers ook internationale verdragen en contracten over opwerken. En welke gevolgen heeft het opzeggen van die con tracten?" Feenstra meent dat stoppen met opwerken goedkoper kan dan het kabinet zegt. Maar als direc te opslag zo veel moet kosten, is hij bereid dat te betalen. „Dat valt toch weg tegen de vijf mil jard gulden die wij per jaar aan energie uitgeven." GroenLinks vindt dat tegen elke prijs ge stopt moet worden met opwer ken. Wijers vindt daarentegen dat je de burger daar niet zo maar voor op kunt laten draai en. De kosten zijn, behalve op de bouw van een speciale loods, onder meer gebaseerd op het verbreken van contracten met de Britse en Franse opwerkings fabrieken. De rekening daarvan zal bij de overheid terecht ko men: „Wie breekt, moet beta len", aldus Wijers. Zo heeft de Elektriciteits-Pro- ductiemaatschappij Zuidwest- Nederland, eigenaar van de kerncentrale Borssele, een con tract met de Franse fabriek Co- gema om uitgebrande splijt stofstaven op te werken. Bij dit proces worden de gevormde splijtingsproducten en de on bruikbare bestanddelen ge scheiden van het nog bruikbare plutonium en uranium. Inzicht Wijers zal de betrokken partij en vragen of de Tweede Kamer de opwerkingscontracten vertrou welijk mag bekijken. Die kan zo inzicht te krijgen in eventuele schadeclaims bij opzegging. Volgens directeur De Boer van de kerncentrale Borssele, giste ren toehoorder bij het debat, heeft de Kamer die informatie in feite al jaren geleden gehad. Het contract tussen EPZ en Co- gema lag volgens hem in 1979 vertrouwelijk ter inzage. Zo niet in zijn geheel, dan toch een sa menvatting ervan. Wijers zal op aandringen van de VVD trachten meer informatie te verschaffen over het gebruik van zogenaamde MOX-staven in kerncentrales. Daarin zitten het opgewerkte plutonium en uranium uit de splijtstofstaven. Door het gebruik van MOX-sta- ven zou het mogelijk zijn de plu- toniumberg in elk geval niet meer te laten groeien en eventu eel zelfs te laten slinken. De Ke nia onderzoekt, of kerncentrale Borssele, die in 2004 sluit, kan werken op MOX-staven. Bij de kerncentrale in Borssele moeten officieel vanaf 2001 opgewerkte splijtstofstaven in een speciale loods worden opgeslagen. foto Lex de Meester door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Rijkswaterstaat probeert deze zomer met waterrecreanten uit Yerselce een milieuvriendelijke onder waterverf uit. De verf zorgt voor minder vervuiling. Het experiment moet uitwijzen of bootbezitters door gebruik van deze verf meer onderhoud moeten plegen. De proef wordt ook in Noord-Holland en Friesland gehouden. De eigenaars houden een logboek bij met hun erva ringen. De onderkant van een boot moet beschermd worden tegen aan groei van bijvoorbeeld algen. De onder waterverf die daarvoor nu wordt ge bruikt bevat veel koper Dat is schadelijk voor het milieu. Der tig procent van het koper dat in vaar water aanwezig is, is afkomstig van die botenverf. De schepen krijgen of een verfsoort die zorgt voor een harde onderkant of een gladde. De schippers moeten precies bijhouden waar ze varen en hoe vaa k ze hun jacht schoonmaken. Speciaal voor de proef komen drie wasstraten naar Nederland. Aan het eind van het jaar moeten de re sultaten bekend zijn. KERKWERVE - Een legaat van zes ton betekent een forse meevaller voor de landinrichtingscommissie Schouwen- Oost. Het geld is nagelaten dooreen inwoner van Ziei-ikzee en moet ten goede komen aan de vogels op Schouwen-Duive- land. Via het steunfonds van Stichting het Zeeuwse Land schap is het legaat terechtgekomen bij Schouwen-Oost, meldde voorzitter A P. de Haan donderdagmiddag tijdens een vergadering van de commissie. Eén van de voorwaarden is dat het bedrag, dat door rente nog wat is opgelopen, op een 'her kenbare' wijze wordt besteed. In het ontwerpplan voor Schouwen-Oost wordt aangegeven op welke wijze het geld zal worden gebruikt. MIDDELBURG - De vonnissen tegen drie leden van een Vlis- singse familie (22,34 en 3 6 jaar) wegens handel in cocaïne zij n aanzienlijk lager uitgevallen dan twee weken geleden door officier van justitie F. van Es was geëist. De hoofdverdachte, een man van 34 jaar, kreeg 24 maanden gevangenisstraf opge legd waarvan zes maanden voorwaardelijk. Tegen hem was drie jaar geëist. Bij hem waren 3 6 gebruiksklare pakjes cocaï ne en een handelsvoorraad van 50 gram gevonden. De 22-jari- ge kreeg achttien maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk; de 36-jarige werd veroordeeld tot zes maan den onvoorwaardelijk; de officier had tegen beiden twee jaar geëist. De advocaten van het drietal hadden twee weken gele den hun ongenoegen uitgesproken over de hoge eisen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 26- jarige man uit Kwadendamme wegens de handel in amfeta mine, conform de eis veroordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Plet verweer van de verdachte, dat hij door een groepje Goesena- ren onder bedreiging de drugs was gaan halen, bracht de rechters niet tot een lagere straf. Een 22-jarige man uit We- meldinge werd, eveneens conform de eis, veroordeeld tol een werkstraf van 210 uur en drie maanden voorwaardelijk. Hij had op kleine schaal amfetaminepilletjes verkocht. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 30- jarïge man uit Sas van Gent wegens de handel in xtc veroor deeld tot een gevangenisstraf van 24 maanden, waaivan zes maanden voorwaardelijk. Twee weken geleden had officier van justitie mr. A S. Flikweert 3,5 jaar tegen de man geëist. Tijdens diezelfde zitting stonden twee andere Sassenaren ook terecht voor betrokkenheid bij de handel in drugs. Een 26-ja- rige verdachte kreeg een straf van achttien maanden, waar van zes voorwaardelijk. De eis was dertig maandenTegen een 22-jarige verdachte werd een werkstraf van 240 uur dienst verlening en zes maanden voorwaardelijk uitgesproken. Te gen hem was 24 maanden waaivan zes voorwaardelijk geëist. TERNEUZEN - De Zeeuwse stichting Welzijn Doven (ZSWD) heeft bij de gemeente Terneuzen bezwaar aangete kend tegen het afwijzen van een subsidieverzoek. De stich ting had Terneuzen om steun gevraagd om in Middelburg een ontmoetingsplaats voor doven uit heel Zeeland te kunnen scheppen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen wezen het verzoek af, omdat er - zo werd gesteld - geen gemeentelijk belang met het toekennen werd gediend. De stichting meent daarentegen dat, gelet op de regionale functie van de ontmoe tingsplaats, de gemeente wel degelijk een taak heeft om dove burgers te helpen aan een eigen plek waar ze met hun eigen communicatiecultuur van gedachten kunnen wisselen. door Mieke van der Jagt GOES - Dreigende rechtsonge lijkheid was gisteren een van de argumenten die advocate mr J.J.J. Jansen aanvoerde om de gemeente Borsele geen toestem ming te geven een Ethiopische vrouw met vijf kinderen uit haar huis in Lewedorp te zetten. De vrouw woont al vier jaar in Ne derland en haar verzoek om asielis ook in hoger beroep afge wezen. Haar raadsvrouwe voer de tijdens een kort geding giste ren aan dat andere gemeenten veel soepeler omgaan met men sendie in dergelijke problemen zitten. G.Burger van Inlia, de stichting die asielzoekers begeleidt tij dens en na de asielprocedures, weet uit eivaring dat die rechts ongelijkheid bestaat. „Er zijn alleen geen geschreven regels waarop je zo'n vaststelling kunt funderen. Het is dan ook heel moeilijk om het aan de kaak te stellen." Tot op een bepaald moment in eenasielprocedure zijn de regels zonneldaar. Gemeenten vangen afgesproken aantallen asielzoe kers op, zorgen voor een huis, een uitkering, verzekering en eventuele scholing. De kosten kunnen op het ministerie wor den verhaald. Zodra een asielverzoek en een hoger beroep echter zijn afge wezen, huisvest de gemeente ie mand zonder verblijfsvergun ning en gaat de geldkraan bij het ministerie dicht. Vanaf dat moment houden ook de richtlij nen een beetje op. De gemeente kan bij de rechter uithuiszetting vragen, maar kan ook andere wegen bewandelen. Vergunning Burger noemt als goede voor beelden Kapelle en Reimers- waal. Die hebben in het verle den actief meegezocht naar oplossingen voor uitgeproce deerde asielzoekers. Bijvoorbeeld door via de Immi gratiedienst aan een verblijfs vergunning te komen. „Mensen die net als de Ethiopische uit Lewedorp technisch niet uitzet- baar zijn, omdat ze niet aan de benodigde papieren kunnen ko men, kunnen als een gemeente meewerkt een gewone verblijfs vergunning krijgen. De reden voor de overheid om hieraan mee te werken, is het voorko men van illegaliteit. Met zo'n verblijfsvergunning kun je wer ken; dat is niet zo bij de vergun ningen voor procederende asiel zoekers. In de regel kost het de gemeenten niet eens zoveel, om dat de aanvragers maar al te graag de handen uit de mouwen steken. Ze willen niets liever dan huur betalen, belasting af dragen en gewoon leven", aldus Burger. Verschuilen De houding van de gemeente Borsele ten opzichte van de Ethiopische vrouw en haar vijf kinderen, vindt Burger wel erg rigide. „Borsele zegt het volgens de regels te willen spelen en ik heb begrepen dat het gemeente bestuur zichzelf ziet als een club die niet bang is om de nek uit te steken. In dit geval merk ik daar niets van. Je verschuilen achter de regels is wel erg makkelijk. Maar ik heb het gevoel dat hier aan ook een spraakverwarring ten grondslag ligt. Borsele dacht ten onrechte dat de Lewe- dorpse niet qan haar uitzetting wilde meewerken. Als ze daar over schriftelijk contact hadden gezocht, met evenveel.haast als ze de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk op haar vestje spugen, was alles veel duidelijker geweest." De gemeenten zijn weinig mee- deelzaam over hun beleid ten opzichte van uitgeprocedeerde asielzoekers. De zaken worden per geval bekeken omdat er, veel meer dan tijdens de asielproce dures, ruimte is om naar bevind van zaken te handelen. Overigens heeft burgemeester ir. J.L.M. Mandos gisteravond toegezegd dat de Ethiopische familie in elk geval niet uit de woning hoeft te vertrekken vóór 5 februari, zodat politieke par tijen op die dag nog vragen ■kunnenstellen tijdens de raads vergadering. Dat betekent ove rigens niet dat het gezin ook na die vergadering mag blijven wonen. ARNEMUIDEN - In verband met de reconstructie van de aansluiting Arnemuiden op rijksweg A58 zal de afrit Arne muiden ter hoogte van km 163,9 een week gestremd zijn. Het verkeer wordt vanaf maandag 2 februari vanaf 7.00 uur tot vrij dag 6 februari 17.00 uur omge leid. De omleiding wordt gedu rende de stremming aangeduid met borden. door Harmen van derWerf MIDDELBURG - Voorkomen is beter dan genezen. Leo Kuijl, voorlichter bij het politiedis trict Walcheren, staat achter de zwaardere straffen die de Twee de Kamer in petto heeft voor snelheidsduivels en alcoholrij ders. „Maar", zegt hij, „met een straf zit je aan het einde van een traject. Dan is er al veel ellende gebeurd. Daarom zijn het voor komen van verkeersovertredin gen én het verhogen van de pak kans minstens zo belangrijk." Of het verhogen van de straf maat voor verkeersovertreders zal helpen, weet de politie- voorlichter niet. „Dat moet de toekomst leren. Ik ben daarom ook benieuwd naar de eerste vonnissen op basis van de aan gepaste Wegenverkeerswet. Dat is aan de rechter." Flink in de papieren Uit de praktijk weet Kuijl dat het niet zo gemakkelijk is men sen te doordringen van de ernst van de verkeersovertredingen die zij begaan. Laat staan dat de verkeersovertreders weten wat hen boven het: hoofd hangt, als zij de fout ingaan. „Want het blijft niet altijd bij de straffen die een rechter oplegt. Als ie mand een verkeersongeluk ver oorzaakt én heeft gedronken, wordt hij volledig aansprake lijk gesteld voor de kosten. Dat kan flink in de papieren lopen. Er zijn mensen die daardoor ja renlang in de schulden zitten." Kuijl geeft ook alcohol-ver- kéerscursussen, die door de rechter aan alcoholrijders wor den opgelegd. „Als je dan aan die mensen vertelt, wat hen alle maal te wachten staat aan fi nanciële claims, Dan zijn ze stil. Bovendien is het zo dat verzeke ringsmaatschappijen hen ook uit de verzekering kunnen gooi en. Ze kunnen vervolgens wel weer een verzekering afsluiten, maar tegen een torenhoge ver zekeringspremie." Herhaling Als het aan Kuijl ligt, worden al die consequenties van het rijden onder invloed - nog afgezien van het leed bij nabestaanden - iedereen eens stevig onder de neus gewreven. „En dat moet dan steeds herhaald worden, want er komen natuurlijks steeds nieuwe groepen automo bilisten bij." „Strenger straffen moet", rea geert Aart Lodder van het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). „Het moet vooral gemakkelijker worden iemand z'n voertuig af te nemen. In dat verband spreek ik van 'geweld-voertuigen'. Bij In juni 1996 werd op de Prins Hen- drikweg in Vlissin- gen een monument geplaatst ter nage dachtenis aan de zevenjarige Laura Oomens, die werd doodgereden door een motorrijder. De motorrijder vloog met 150 km/uur uit de bocht, waarbij hij de fietsende Laura raakte. foto Frank Viergever een schietpartij, neemt de poli tie toch ook gelijk het vuurwa pen in beslag. Als dat mogelijk is." Lodder is blij met de maatregel die de Tweede Kamer wil invoe ren, waardoor het innemen van het rijbewijs wordt vergemak kelijkt. De grens ligt nu op 70 ki lometer per uur boven de maxi maal toegestane snelheid. Wie 150 op een 80-km weg rijdt en aangehouden wordt, kan verder lopen. In de nieuwe wet valt de bijl al, als iemand 50 procent te hard rijdt; dus op een 80 km- weg 120 kilometer per uur. „Tot nu toe komt het te weinig voor dat voertuigen bij zulke overtredingen verbeurd worden verklaard", is de indruk van Lodder. „Ik hoop dat dit ook zal veranderen door de nieuwe wet geving." Baanverlies Over het algemeen zijn rechters in Zeeland overigens niet mild voor verkeersovertreders, zeker niet voor alcoholrijders. Een heel enkele keer wil het nog wel helpen, als mensen verklaren dat zij hun baan verliezen bij een onvoorwaardelijke rij-ont- zegging. Maar dan moeten zij met: een stevig verhaal komen. En dan moeten zij zeker niet eerder over de schreef zijn ge gaan. door Harmen van derWerf MIDDELBURG - Zeker een paar duizend automobilisten in Zeeland lopen dagelijks de kans hun rijbewijs te verliezen, als de aangescherpte Wegenverkeers wet wordt ingevoerd. Volgens Aart Lodder van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) lappen zoveel mensen in het Zeeu\Vse verkeer de snelheidslimiet op een extreme manier aan hun laars. Volgens de cleze week in cle Tweede Kamer besproken We genverkeerswet verliest een au tomobilist of motorrijder auto matisch zijn rijbewijs tot de rechtszaak, als hij meer dan 50 procent te hard rijdt. Wie 75 ki lometer rijdt in de bebouwde kom, kan in het vervolg zijn rij - door Harmen van derWerf VLISSINGEN - De Tweede Kamer heeft met de aange paste Wegenverkeerswet een stap in de goede richting ge zet. Ellen Pais uit Vlissingen, moeder vah de op 30 april 1994 doodgereden zevenjari ge Laura Oomens, is voor zo ver mogelijk tevreden. Al blijft zij van mening dat roe keloze rijders doodslag ten laste gelegd moet kunnen worden. Ministers W. Sorgclrager (Justitie) en A Jorritsma (Verkeer) wilden niet zover gaan. Volgens hen is dood slag moeilijk bewijsbaar. Zij hebben voorgesteld de ge vangenisstraf voordood door schuld in het verkeer op te trekken van nu één jaar naar drie tot negen jaar. Opzet Ellen Pais ziet de verhoging van de strafmaat als een dui delijk waarsehuwingssig- naal, maar: „Doodslag ten bewijs inleveren. Op 80 km-we- gen wordt 120 kilometer de ab solute grens, als de politie dat signaleert. Grote gevolgen Dat dit in Zeeland grote gevol gen kan hebben, valt, volgens ROVZ-medewerker Lodder, op te maken uit meetgegevens van de provincie. Elke drie maanden meet de provincie bijna een hele week de snelheden op veel we gen. Lodder pakt er een voorbeeldje bij: de weg tussen Hoofdplaat en Breskens, in de richting van Breskens. Van de 1.152 voetui- gen die daar passeerden op een gemiddelde dag, reden er 66 harder dan 120 kilometer per uur. „En", zegt Lodder, „die weg is echt niet iets bijzonders in Zeeland." laste leggen moet ook moge lijk worden. Een ongeluk kan altijd gebeuren, maar als je met 150 kilometer per uur over een 50 km-weg scheurt en iemand doodrijdt, dan is er sprake van opzet." Onterecht Dat na zo'n ongeluk het rij bewijs slechts tijdelijk kan worden ingetrokken, een aantal jaren, vindt de Vlis- singse onterecht. „Het slachtoffer krijgt ook geen tweede kans." Ellen Pais heeft met de vader van Laura, Hans Oomens, sinds 1994 onverdroten ge ijverd voor strengere straffen voor roekeloze rijders. Zij denkt en hoopt vooral dat de aangepaste Wegenverkeers wet mensen tot nadenken stemt en tot een ander rijge drag brengt. „En hogere straffen kunnen daarbij hel pen. Er wordt toch al te vaak rekening gehouden met de dader en te weinig met het slachtoffer." (Advertentie) Facet, van Label Gerard van den Berg Lekker lui liggen mijmeren in deze fantastische bank. Een bank om je behaaglijk in te nestelen en plannen te maken. We hebben hem bij de jacht haven van Burghsluis gezet, waar het lichthuis van de Haamsteedse vuurtoren in 1982 kantoor voor de havenmeester werd. Op zo'n bank kun je dromen van reizen over de eb en de vloed van je leven. Of over verhalen die de tijd terughalen, zoals die van de vroegere vuurtorenwachter, die je soms in café 't Oliegeultje kunt tegenkomen. Kees den Herder Noordweg 1 25, Serooskerke 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19