Gehandicaptensport in de klas Horecagroothandel ISPC groeit snel PZC Tientallen boeren melden zich voor plannen AGRidee Tollenique breidt uit met theaterhotel zeeland 19 Stichting schrapt woord Zeilvaart uit naam ondernemend zeeland Gentse onderneming biedt 73.000 verschillende producten aan in detail agenda marktbericht lezingen woensdag 21 januari 1998 door Henk Postma Ga elkaar nou niet als bots auto's gebruiken. En pas op, niet ineens achteruitrijden, want dan ga je op je rug. Ver maningen in de sportzaal van Nehalennia, Middelburgs openbare school voor voortge zet onderwijs. Gastdocent Ri- nus Kriekaart uit Yerseke brengt een groep leerlingen enige vaardigheden bij in het rijden met de rolstoel. Hij is één van de gehandicapte sportlie den die deze weken de lessen Lichamelijke Opvoeding voor hun rekening nemen. Aan zijn lippen hangen vbo-leerlingen die met hun laatste schooljaar bezig zijn. Kriekaart brengt ze de fijne kneepjes van het rol stoelbasketbal bij. Zo'n rolstoel heeft geen rem men. En je benen gebruiken? Nee, dat kan niet. Want die heb je niet. Of ze zijn verlamd. ,,Een beetje vaart, en je klapt zo te gen de muur", instrueert de gastdocent. „Dus benut je stuurmanskunst." Op het juis te moment een zwenk aan je wielen geven. Makkelijker ge zegd dan gedaan. Want hoe pak je dat aan wanneer je net, in een rush, de bal probeert te vangen, of op hoop van zegen op de bas ket mikt. Ja, dan heb je ineens geen handen meer om bij te sturen, 't Valt niet mee, ervaren de leerlingen. Maar zelfs de grootste sukkelaars onder hen hebben al gauw de smaak te pakken. Een sport? „Zeker we ten", concluderen ze na ander half uur stuntelen. Leuk lesje, stelt gastdocent Kriekaart ver genoegd vast terwijl hij z'nrol stoel soepeitjes richting kanti ne manoeuvreert. Scholieren, constateert hijleren snel. Zintuigen Leerlingen aan den lijve laten ondervinden dat je er als ge handicapte 'gewoon bij hoort'. En net als ieder ander in staat bent tot presteren. Vaak door eigenschappen te benutten die je anders niet zo gauw zou ge bruiken. Of door op andere zin tuigen te vertrouwen dan je ge wend bent. Dat zijn zo wat van de doelen van het vier weken durende project waarmee scholengemeenschap Neha lennia (voormalige afdeling De Welünge) zich dezer dagen Gastdocenten Bennie Dingemanse (met bal op schoot) en Rinus Kriekaart trainen de leerlingen van Nehalennia in rolstoelbasketbal. foto Ruben Oreel profileert. In acht lesuren tijd maken vierde klassers uit de vbo-afdelingen techniek, ho reca en verzorging kennis met drie gehandicaptensporten. Behalve rolstoelbasketbal zijn dat zitvolleybal en goalbal, een sport van blinden en zeer slechtzienden. Nog al te vaak zijn mensen ge neigd lichamelijke handicaps te rekenen tot de gevolgen van noodlot dat alleen anderen treft. Aan de andere kant leg gen ze er zoveel angst voor aan de dag dat 'gebrekkigen' wor- den genegeerd. Lichamelijke Oefening is bij uitstek een vak dat de maatschappij die nega tieve houding kan afleren, heb ben ze op de Middelburgse scholengemeenschap inmid dels begrepen. Vandaar dit speciale project. „Je kunt na tuurlijk ook een filmpje draai en, en er daarna in de Idas over praten. Maar met deze aanpak ondervinden ze het aan den lij ve hoe het voelt om als gehan dicapte actief te zijn. Ze leren begrijpen met wat voor proble men je als gehandicapte wordt geconfronteerd, en ze ervaren dat die problemen je levens vreugde niet in de weg hoeven staan. En wie kan dat nou beter overbrengen, dan gehandicap ten zelf. Dat heeft meer impact dan wanneer we dat zelf doen" zegt initiatiefnemer Michiel Ruiter die als docent Lichame lijke Opvoeding aan de school is verbonden. Aanpassen Voor de uitvoering van het pro ject werkt de scholengemeen schap samen met de Zeeuwse Sportraad, de Goese sportop- leiding Cios en gehandicapten- sportclubs. Ruiters betrokken heid bij de zaak is niet van vandaag of gisteren. Zo'n twintig jaargeledenhadhij een leerling in de klas die nog maar een jaar te leven had, en licha melijk snel achteruit ging. „Hij wilde per se mee blijven spor ten. Dus probeerde ik de lessen zo aan te passen dat hij gewoon mee kon blijven doen." Dat lukte wonderwel.Als je er met elkaar wat creativiteit in stopt, blijkt het heel goed te regelen, en ontstaan situaties waarin je heel veel van elkaar kunt le ren." Die ervaringen lieten de gym nastiekleraar niet meer los. „Het bleef al die jaren bij me broeien." Dat werd nog eens versterkt doordat hij oud-leer lingen tegenkwam die in een rolstoel terecht waren geko men. Vooral de laatste jaren probeerde Ruiter, inmiddels betrokken bij de Zeeuwse Olympiade voor Gehandicap ten, elementen van degehancli- captensport door zijn lessen te weven. Vorig schooljaar kreeg hij een zestal leerlingen zo en thousiast dat ze met hem mee naar de sporthal in Kruiningen gingen om mee te doen met de activiteiten van de Sportver eniging Visueel Gehandicap ten Zeeland, Het project dat nu wordt uitge voerd, richt zich op de vbo- eindexamenklassen. „In de eerste drie leerjaren is er geen ruimte voor. Dan ben je gebon den aan het geijkte program ma. Maar in de eindexamen klassen heeft het geen zin meer om je leerlingen nog maar weer eens de handstand doorrollen, of oefeningen aan de ringen te laten doen. Dan is het een ver ademing om zo'n project als dit te doen." Wat de leerlingen er zelf van vinden? „Strak", zegt de één. „Gaaf", de ander. Of: „Nou ja, wel leuk". Blinddoek Goa'lbal, een sport voor blin den en zeer slechtzienden, spreekt bij de leerlingen het meest tot de verbeelding. Met de blinddoek voor je doel ver dedigen. Op je gehoor af naai de bal duiken die loeihard, of tergend langzaam naar je toe stuitert, ja zelfs bijna zweeft. Het lijkt een onmogelijke klus. Maar al snel blijkt dat je ge hoor veel meer dan verwacht in staat is belangrijke functies als die van de ogen te vervangen. En als je daar dan maar genoeg op vertrouwt, dan duik je op een gegeven moment precies op tijd, en onverschrokken naai de grond. Gastdocent Wim van Driel uit Terneuzen oordeelt dat zijn leerlingen verrassend snel vor deringen maken. Hij kan dat haarscherp waarnemen, ook al is hij aan één oog volledig blind, en ziet hij met z'n andere oog zo goed als niets. „Er zijn erbij die in het begin niet dur ven vallen. Na zo'n uurtje hebben die de knop volledig omgedraaid." Zelf vinden de leerlingen het maar 'lastig', steeds die blind doek voor, en vooral 'donker'. Bovendien krijgen ze er zere knieën van. Maar hun lesje hebben ze inmiddels geleerd. „Welbeschouwd heeft iedereen zo z'n beperkingen. Als je je daar blind op staart, kom je nergens. Waar het om gaat is wat iemand wel kan." door A. J. Snel MIDDELBURG - De activitei ten van het samenwerkingsver band AGRidee slaan aan bij agrarisch Zeeland. Sinds het begin van AGRidee, in juni vo rig jaar hebben tientallen boe ren zich met projecten gemeld bij de organisatie die wordt ge dragen door de LTO-raad Zee land en de provincie. Sinds het eind van het vorige jaar is door het wegvallen van een LTO-me- dewerker minder actief contact gezocht met de agrarische we reld. Vanaf februari is de orga nisatie weer op sterkte. Toos Verdonschot van IPC Plan in Schoondijke gaat twee dagen per week voor AGRidee werken, samen met Sjoerd Bleyerveld die voor de provincie nel zoveel tijd in de organisatie steekt. AGRidee is opgezet als een steunpunt waar boeren die met ideeën rondlopen voor vernieu wing van hun bedrijf, advies kunnen krijgen over de manier waarop ze die kunnen verwe zenlijken. De provincie en de LTO-raad zijn tot de slotsom ge raakt dat menig idee in de kiem smoort doordat ondernemers vaak niet weten welke subsidie regelingvan toepassing kan zijn en bij welk kenniscentrum zij moeten aankloppen. Het sa menwerkingsverband fungeert als wegwijzer en werkt koste loos. Het werkt ideeën op papier uit, beziet of en waar subsidie kan worden verkregen en helpt bij contacten met bij voorbeeld gemeenten. Op die manier heb ben projecten wat duidelijker contouren op het moment dat, eventueel met hulp van een ad viesbureau, een idee ten uitvoer wordt gelegd. Projecten De meeste projecten waarbij AGRidee tot nu toe ondersteu ning heeft gegeven liggen in de sfeer van het toerisme en de zorg. Het gaat om activiteiten als een theeschenkerij, apparte menten, een boerenboscam- ping, zeilvliegen, horeca op de boerderij en het uitzetten van wandel- en ruiterpaden. In een aantal gevallen is er een directe aansluiting bij de agrarische bedrijfsvoering: zoetwater voorziening, teelt van blauwe rnais en groene asperges, voor jaarsbemesting. Een deel van de projecten is op individuele ba sis. soms gaat het om collectieve activiteiten waarbij bijvoor beeld een horecavoorziening wordt opgenomen in een ruiter- of wandelroute. De tientallen aanmeldingen van het afgelopen halfjaar verkeren in diverse stadia. Veel projecten zijn nog niet afgerond. GOES - De Stichting Zeil vaart Zeeland heeft met ingang van I januari 1998 haar naam veranderd in Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland. De aan leiding daarvoor was dat de Stichting De Zeilvaart in Enkhuizen dreigde met een kort geding over de naam Zeilvaart. De Zeeuwse stichting voerde het woord zeil vaart al sinds 1982 in haar naam. De kosten van een geding om de naam zou den kunnen oplopen tot 10.000 of 20.000 gulden. Het bestuur van de Zeeuwse stichting be steedt dit bedrag liever aan de schepen. Het vindt dat een dergelijke uitgave niet te verantwoorden is tegenover de sponsors en vrijwilligers. De stichting Traditioneel Zeilend Zeeland houdt zich bezig met restaureren en in de vaart houden van Zeeuwse scheepstypen. Daarnaast verzamelt ze gegevens over vroegere binnen- en kustvaart in Zeeland. De inmiddels ge restaureerde Zeeuwse tweemastklipper Avon tuur is daar een voorbeeld door Marcel Modde GENT- Van krokodillenfilet tot de beste hammen uit Span je. Een Madeira Port uit 1895? Geen probleem. Vierduizend soorten wijn, meubels, koks- en kelnerklecling, potten, pan nen, de meest luxe deserts en al het andere lekkers en moois wat nodig is voor een exquise maaltijd. De horecagroothan del ISPC in Gent heeft alles in huis. „Alleen geen bedden", zegt eigenaar Jean-Louis Fourcroy. „Nog niet." Fourcroy, telg uit de roemruch te Brusselse wijninkopersfa- milie, maakt met beide armen een weids gebaar naar de tien duizend vierkante meter die zijn Gentse onderneming om vat. Alsof hij in één keer alle 73.000 verschillende produc ten wil vangen om te tonen. Trots als hij is op het resultaat dat de afgelopen vijf jaar, toen Fourcroy het bloeiende con cern overnam, is bereikt. De omzet is gestegen naar zo'n 83 miljoen gulden. Het hoofdkan toor in Breda zit daar zelfs nog iets boven en het nieuwe filiaal in Luik lijkt inkoud drie maan- Vijvercentrum Lotus heeft aan de Walcherseweg in Mid delburg een nieuwe loods ge opend die gewijd is aan de ver koop van bewoners en benodigheden voor vijver en aquarium. Achter de loop is een stuk grond in ontwikkeling voor de verkoop van vijver- planten. Cosmo Hairstyling aan de Zusterstraat in Middelburg is dinsdag heropend na een volle dige vernieuwing van het inte rieur. De kapsalon van Roland de Wit is daarvoor enige tijd ondergebracht in een tijdelijjk onderkomen. Irish pub The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg wordt vrijdag 23 februari voor zien van de kwalificatie Mur phy's Fine Quality Oub, middels de uitreiking van bij behorend certificaat van de Ierse brouwerij van onder meer stoutbier Murphy's. Murphy's pluim wordt toegekend in het eerste lustrumjaar van de Cel tic Pub. Dat lustrumjaar wordt dins dag 27 januari gemarkeerd door de presentatie van het boek 'Viervijf!', vijf pubverha- len van Joop Buma. De schrij- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. den tijd al hard op weg dat suc ces minimaal te evenaren. „Tsja, je moet toch wat omhan den hebben", grinnikt Four croy. Alles mogelijk Het verspreidingsgebied van ISPC strekt zich hemelsbreed uit tot een straal van zo'n veer tig kilometer. Zo'n zestig pro cent van de horeca in Zeeuws- Vlaanderen koopt zijn produc ten in bij het Gentse bedrijf. Van eenvoudige cafés tot aan de dure hotels. „Alles kan in principe", aldus vestigingsdi recteur Walter Heylen. „Mocht het toch gebeuren dat wij iets niet hebben, speciale kruiden bijvoorbeeld, dan zorgen we er voor dat het er toch komt." Restaurateur Henk van Tol uit Terneuzen is één van de ruim tienduizend vaste klanten van ISPC die zweert bij de formule. „Een Caribische avond? Die lui in Gent weten precies wat daar allemaal bij komt kijken. Tot aan de wandversiering toe. Uniek. Zo kun je je gasten re gelmatig iets bijzonders pre senteren. Iets waar ze ergens anders niet zo snel tegenaan zullen lopen. Bizonvlees, zwaardvis, een stukje alligator of een speciale champagne. Taarten... Mmmmwah! Je doet eens een ideetje op waar je zelf leuk mee aan de slag kunt in de keuken." De kracht van de formule schuilt niet alleen in het meer dan uitgebreide assortiment, maar bovenal in de combinatie ver leest zijn verhalen voor vanaf 17 uur. De Allergie Speciaalzaak van CH. en L. D'Ho ore aan de Nieuwstraat in Sluis houdt za terdag 14 februari een work shop over 'De gave van dys lexie'. De workshop duurt een dag en is bedoeld voor mensen en kinderen met dyslexie, ou ders en hen die beroepsmatig met dyslectici werken. Bij vol doende belangstelling volgt dit voorjaar nog een vierdaagse workshop over deze taalstoor nis. Van Gansewinkel Groep, on derneming in afvallogistiek met een vestiging in Middel burg, heeft de archiefvernieti ging overgenomen van KNP BT. Van Gansewinkel Papier heeft sinds januari 1998 het management in handen van KNP BT-dochter BVO Apel doorn, dat overheidsarchieven en vertrouwelijke documenten inzamelt en vernietigt. Van Gansewinkel Papier heeft ne gen depots in Nederland, Bel gië en Noord-Frankrijk en ver werkt in totaal nu 250.000 ton papier per jaar. Schilders- en afwerkingsbe- drijf Van Iwaarden Geluk BV in Middelburg is voorlopig opge nomen in het Erkend Register van Opleidingsbedrijven. In samenwerking met het Oplei dingscentrum voor Schilder- Stukadoorsbedrijf Reclame- en Presentatietechnieken (SVS) te Waddinxveen worden de eigen medewerkers van di recteur J. J. Geluk regelmatig bijgeschoold en leidt het be drijf mensen uit het Leerling wezen op. Vestigingsdirecteur Walter Heylen (1) en eigenaar Jean-Louis Fourcroy temidden van het uitgebrei de assortiment tropische vruchten in de horecagroothandel ISPC. foto Charles Strijd van versproducten en vacuüm verpakte ingrediënten. Met be hulp van die laatste categorie slaagt de kok er binnen een mum van tijd in zijn gasten een volwaardig diner voor te scho telen. Aardappels snijden is niet meer nodig. Gewoon voor gekookt in een zak. Of diepge vroren soepen in platte pak ken, handig opbergen in de vrieskist. De versproducten worden dagelijks uit heel de wereld aangevoerd. Vis in overvloed, genoeg kaas voor een scheepslading vol muizen, Spaanse hammen (pata negra) van slechts met eikels gevoerde varkens en een keur aan groen ten, fruit en specerijen van de warme grond.. Hier geen opge fokte lcasspullen, aldus Hey len. Valentijn Kerst en nieuwjaar zijn achter de rug. Valentijn heerst mo menteel in het feestpaleis, dat volop wordt verbouwd om er vanaf volgende week ook de in ternationale inkoop (nu nog in Breda) te herbergen. Plartjes in overvloed in al wat eet- en toonbaar is voor een chique de cor. Maar achter de schermen wordt reeds druk gewerkt aan de voorbereidingen voor de knalfuif van de eeuw: de stap in het nieuwe millennium. „De champagne", zegt Fourcroy bedenkelijk, „dat zal een pro bleem worden." Van Tol aarzelt geen moment en plaatst alvast een reservering van een merk dat hij die dag heeft geproefd. „Doe mij maar driehonderd flessen!" Plan voor groots millenniumfeest een groot feest organiseren. Het plan is voor l'Escaut een tent neer te zetten waar duizend gasten tegen betaling van zo'n driehonderd gulden per persoon (inclusief live-muziek, diner, drank en vuurwerk) te recht kunnen. De initiatiefnemers zijn in gesprek met een bank om een bijzondere spaarrekening te openen, waarop belangstellenden auto matisch 25 gulden per maand kunnen la ten wegzetten voor het f eestZo willen we het voor iedereen een beetje betaalbaar houden", aldus Van Tol. De bedoeling is binnenkort een speciaal telefoonnummer te openen voor reserve ringen. door Marcel Modde TERNEUZEN - Eigenaar Henk van Tol van restaurant-brasserie Tollenique in Terneuzen opent eind maart een hotelge deelte boven zijn huidige etablissement aan de Nieuwstraat. De restaurateur wil zich in het bijzonder gaan richten op ar rangementen in combinatie met het nieu we theater dat rond de eeuwwisseling om de hoek in de Westkolkstraat moet verrij zen. De verbouwing van de bovenverdieping van het pand begint volgende week, aldus Van Tol. Er komen tien kamers en een cen trale verpozingsruimte, inclusief het nodi ge sanitair. „We willen de verdieping hele maal in de sfeer van het theater gaan aankleden. Grote posters, draperieën, noem maar op." Van Tol, ruim twintig jaar geleden in de Korte Kerkstraat begonnen met een snackbar en nadien op dezelfde locatie met een bistro, kocht enkele jaren geleden het van binnen volledig door brand ver woeste Hotel de Post aan de Nieuwstraat. Het grootste gedeelte van de bovenverdie ping was nog steeds niet; opgeknapt. De restaurateur is met de exploitant van het naastgelegen Golden Tulip l'Escaut eveneens een cateringbedrijf begonnen. De onderneming wil met de eeuwwisseling EVENEMENTEN GOES - Ambachtscentrum, 14 uur: Pop pentheater Sim Bolus speelt 'Ei, ei, dit ben jij'; 't Beest, 16 uur: Theatergroep Kwark speelt 'het doorgezaagde weesmeisje'; MIDDELBURG-Stadsschouwburg, 13 en 16 uur: Het Wintercircus, circusshow voor de hele familie met acrobaten, clowns, roofdieren enz.; Concertzaal, 20 uur: Barokorkest II Fon- damento m.m.v. Paul Dombrecht (ho bo); Zeeuwse Bibliotheek, 20 uur: Lezing door dr. W. Kassies over 'Polybius' We reldgeschiedenis: een Griek over het Ro meinse imperialisme. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 uur: Hercu les; 14 en 20 uur; Home Alone 3; 20 uur: Starship Troopers; Cinemactueel, 14 uur: Home Alone 3 en Hercules; 14 en 20 uur: Starship Troo pers; 20 uur: Tomorrow never dies en Se ven years in Tibet; GOES - Grand, 14 uur: Hercules; 20 uur: Tomorrow never dies; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: Hercules, George uit de jungle en Spice World the movie; 20 uur: Devil's Advocate, Tomorrow never dies, Seven years in Tibet en Starship Troopers; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Bras sed Off; TERNEUZEN - Porgy Bess, 20 uur: Fier ce Creatures;VLISSINGEN - Alhambra, 14 uur: Hercules, Home Alone 3 en Spice World the movie; 14 en 20 uur: Seven years in Tibet; 20 uur: Tomorrow never dies, Starship Troopers en Devil's Advo cate. TENTOONSTELLINGEN BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, 13.30-16.30 uur: Prunier, schilderijen (t/m 31/1); GOES -Museum, 10-17 uur; Cor Ruissen, schilderijen, pentekeningen en etsen (t/m 7/2); HEINKENSZAND - Gemeentehuis. 8.30- 12.30 uur: Jack Smolders, zeefdrukken en beschilderde houten sculpturen (t/m 19/2); KAPELLE - Gemeentehuis. 8.30-12 en 13- 16 uur: Maatje Slabbekoorn, olieverf en aquarellen (t/m 23/1 Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana- mania' (t/m 27/3); KRUININGEN Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Pauline Verburg, schilderij en (t/m jan.); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); 'Sau- dara', portretten en (levens)verhalen van oudere Molukkers (t/m 1/3); Zeeuwse Bibliotheek, 10-21 uur: Beatrix in Zeeland, foto's (t/m 28/2); Tien Hees termans, De Groene Muze (t/m 7/3); 'Ik heb nog nooit één snipper papier vernie tigd' (t/m 21/2); De Vleeshal, 13-17 uur: 'Space Invader', werk van Lara Schnïtger (t/m 21/2); Beursbericht markt Goes Aardappelen ƒ22,50-/23,50 (Zeeuwse notering); zaaiuien klasse II ƒ0,70-/0,75. Hooi en stro oogst 1997, uit de schuur per 1000 kg: weidehooi 165,00-/200,00, dijkhooi ƒ120,00-/145,00, veldbeemd /115,00-/145,00, roodzwenk ƒ:100,00- 115,00, raaigrassen ƒ90,00-/125.00, gerstestro 100,00-/130,00, tarwestro (kleine pakken) uit schuur ƒ100,00- ƒ120,00, (grote pakken) uit schuur ƒ85,00-/105,00. Tarwe, bij hectoliterge wicht van 72 ƒ24,70, bij 72 of meer 26,25; brouwgerst voorschotprijs bij 100% brouw ƒ28,30; voergerst, voor schotprijs 24,25, blauwmaanzaad ƒ250,00-/275,00, karwij ƒ120,00; bruine bonen oogst '97 (vrij van grond en halve) ƒ112,50.-/120,50. OOSTBURG - Gemeentehuis, 9-12 en 14- 16 uur: Werken uit artotheek van Het Vlaemsche Erfgoed Groede (t/m 23/1); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur: Werk van Ab van Hanegem, Maren- ne Weiten, Jeroen Buser, Remco Boen der en André Groothuizen (t/m 1/2); VLISSINGEN - Bellamy 19, 10-17 uur: 'The Looking Glass', Jan Zembsch, schil derijen (t/m 22/2); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Werk van 5 fotografen de ge schiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Arie Berkulin, tekeningen, aquarellen en kleine plastieken (t/m 30/1 HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar), Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Slichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, lel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Forumdiscussie over landbouw in Kapelle KAPELLE - De kring Midden- Zeeland van de landbouworga nisatie GLTO-ZMO houdt don derdag 12 februari een forum discussie over het thema 'Zeeuwse landbouwbelangen- behartiging in nieuwe banen'. J. IJsebaert (NCB), R, van der Wekken (WLTO) en H. C. van der Maas (GLTO-ZMO) geven hun visie op de nieuwe land bouworganisatiestructuur. De bijeenkomst wordt gehouden in De Vroone en Kapelle en begint om 19.30 uur. Madame Marie-Claude Delahaye, op richtster van het Musée de l'Absinth in Auvers sur Oise, houdt op vrijdag 23 ja nuari op uitnodiging van de Alliance Framjaise in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg een lezing over l'absinth, la fée verte. Delahaye heeft al diverse boeken gepubliceerd over ab sint, een heldergroene likeur met zestig tot tachtig procent alcohol. De lezing be gint om 20.00 uur. De crisis van de zestiende eeuw is het on derwerp van een lezing door prof. dr. J.M.M. de Valk. Hij bespreekt het middel eeuwse tijdsbeeld op vrijdag 23 januari van 16.45 tot 18.45 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. L, M. Hollestelle van het Rijksarchief in Zeeland houdt woensdag 28 januari een lezing over de kust van Walcheren. Met behulp van dia's schelst hij een denk beeldige tocht langs dijken, duinen en stranden. Naar voren komen de grote in spanningen die de vroegere inwoners van Walcheren moesten doen om hun woonomgeving te beschermen tegen de zee. De lezing wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg en begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41