Verzet tegen winkelplan Burgh PZC PZC Meeste Belgen verafschuwen de jacht Museumschip Mercator verkeert in geldnood Uorselse stickeractie tegen reclame geflopt Uitstel restauratie molen Oosterland Goereese transporteur wil 's avonds auto's kunnen aftanken Bekende gezichten in landinrichtingsclub Schouwen-West zeeland s 15 frees voor ongezonde concurrentie bij uitbreidingen Middelburger grijpt insluipster Winkeldief moet zitten Vragen over kerstgeschenk Euro-projecten op schema Nieuwe organisatie regio-VVV Boete voor scheermesjesdief Herdenking slachtoffers ramp KRO filmt in Kloosterzande zuider El buren woensdag 21 januari 1998 rHerre Stegenga jliRGH-HAAMSTEDE - Er jjjlaat flinke weerstand tegen {Uitbreidingsplannen van een l,epje ondernemers in Burgh. Ijdcns een drukbezochte floor ing in Burgh-Haamstede ffrd dinsdagavond scherpe iuliek geuit. Zowel onderne- 5<rs uit de kernen Burgh en Haamstede, burgers en de f,jenden van Westerschouwen jelen zich horen. „Burgh is één n de meest lieflijke plaatsjes de Westhoek. Laten we dat joral zo houden." joel van de initiatiefnemers is d versterken van het 'bood- ïltappengebied' van Burgh. De siert Heijn wil uitbreiden en krachten bundelen met een iugist en een slijter. De groen- itinkel, de bakker, de slager en ^bloemist zijn van plan om ge- «menlijk een 'verstheater' te urmen. De uitbater van de gnnenkoekenmolen' heeft péens uitbreidingsplannen 3verder moet er meer parkeer- jaimte komen. Het door de ïormalige gemeente Wester- ühouwen ontwikkelde REO- i!an (ruimtelijk economisch on- §§5ék) biedt een basis voor de ssbitieuze plannen. Het is geen 'defensief' rapport, verklaarde ivthouder C. W. Veerhoek gis- 'iravond. Het college vindt dat ie verhoudingen niet worden EINKENSZ AND - De Boxsel- seactie om huis-aan-huis stic ks te verspreiden tegen onge past reclamedrukwerk is geen ®ces. Van de ruim 7500 huis- Mens die een sticker ontvin- rd, heeft slechts negen procent ta op de brievenbus geplakt, [leverspreiding van de sticker sas een initiatief van de ge- leente en de stuurgroep Duur- Ontwikkeling Borsele. iielvan de actie was depapier- srg te verkleinen. Deinitiatief- smers wilden huishoudens sti leren reclamedrukwerk t weigeren. De inwoners van lorsele kregen zowel een 'nee- sf'sticker als een 'nee-ja'stic- ÜIDDELBURG - Een 17-jarig feisje uit Middelburg is maan dagavond gesnapt nadat ze een toning aan de Seisstraat in ■aar woonplaats was binnenge- tongen. Toen de bewoner haar ag, wilde ze benen nemen. Blij sist haar echter aan te houden fflover te dragen aan de politie. Set meisje is ingesloten op ver- Éking van poging tot diefstal pwel insluiping. verstoord als de uitbreiding kan doorgaan. Andere winkeliers in Burgh (en Haamstede) denken daar an ders over. Een vertegenwoordi ger van slagerij Polderman waarschuwde namens vier an dere ondernemers dat er een 'overbewinkeling' gaat ont staan. Een met drogist L. Kik uit Haamstede meegekomen 'marktonderzoeker' voorspelde dat de drogisterij niet meer ren dabel zal zijn, indien de plannen worden verwezenlijkt. Kik zelf beschuldigde de gemeente van concurrentievervalsing; een rapport van zijn hand is niet be trokken bij de voorbereidingen. Verder sprak een woordvoerder van de vereniging Vrienden van Westerschouwen van een 'ad hoe invulling' van Burgh. Hij pleitte voor een totaalvisie voor alle kernen in de Westhoek. Veerhoek kwam de critici enigs zins tegemoet door te beloven dat alle rapporten die betrek king hebben op de zaak, nog eens goed tegen het licht worden gehouden. Verder benadrukte hij dat de beoogde uitbreiding van het winkelbestand niet in tegenspraak is met het bestem mingsplan. Rust Ook de bevolking maakt zich ernstige zorgen. Zo wordt ge vreesd dat de rust straks ver te zoeken is in Burgh. Bijvoor beeld door een toenemende verkeersdruk die wordt veroor zaakt door klanten en leveran ciers. Het dorp mag geen 'be voorradingsdepot' worden, werd gisteren door één van de aanwezigen gesteld. „Laat Burgh attractief blijven voor de toeristen." Iemand anders sprak over het 'misvormen van het ui terlijk' van de kern. „Moet de overheid hier aan meewerken?" Daarnaast worden problemen met de infrastructuur verwacht, zo bleek uit enkele reacties. Veerhoek wilde inhoudelijk niet al te diep op de reacties ingaan; het is aan het college om de zaak nog eens grondig onder de loep te nemen. De wethouder ver wacht dat het ontwerp-bestem- mingsplan op z'n vroegst eind februari ter inzage ligt. ijoorCaroline Moerland ker in de bus. De laatste geeft aan dat een huishouden welis waar geen reclamedrukwerk, maar nog wel huis-aan-huis- bladen wil ontvangen. Slechts weinig mensen hebben de ontvangen stickers op hun brievenbus geplakt. Uit tellin gen is gebleken dat nog geen ze venhonderd huishoudens de sticker gebruiken. Een woord voerder van de gemeente erkent dat het resultaat is tegengeval len. De woordvoerder meldt ook dat de actie nog een ander as pect heeft. Bewoners die klach ten hebben over ongewenste verspreiding van reclamedruk werk kunnen dit melden bij de gemeente. Die stuurt zonodig een brief naar de verspreiders. De grondzeiler in Oosterland verkeert in matige conditie. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga OOSTERLAND - De subsidie voor de restauratie van de koren molen in Oosterland is voorlopig van de baan. Omdat de opknap beurt niet voor 1 april 1997 is begonnen, vervalt het recht op een financiële bijdrage van provincie en Rijk. Dat zegt J. van Baaien van de gemeente Schouwen-Duiveland. De gemeente had de taak om te controleren of de restauratie tijdig was begonnen. De subsidie is niet geheel uit beeld, licht Van Baaien verder toe. „De eigenaar kan gewoon een nieuwe aanvraag doen." Maar een ver traging is dus onvermijdelijk. De korenmolen, in het bezit van baron Schimmelpenninck van der Oye, is van het type 'grondzeiler'. Dit betekent dat de wieken bijna tot de grond reiken. De naamloze molen werd in 1752 ge bouwd in opdracht van de Oosterlandse am ba chts vrouwe S. M. Lonque. De klus werd in drie maandengeklaard, voor die tijd op merkelijk snel. De wiekendraaier raakte in 1957 beschadigd toen de kap en de maalinrichting bij een brand werden verwoest. Er werd toen een nieuwe kap aangebracht en ook het binnenwerk werd gerestau reerd. In 1978 kreeg het eeuwenoude bouwwerk nog een nieuw wiekenkruis. De molen draait zelden en verkeert momenteel in een matige conditie. Wanneer de restauratie begint, is nu ondui delijk. MIDDELBURG - Een 42- jarige Middelburger is dinsdag voor de diefstal' van acht blikken bier ver oordeeld tot twee weken cel. De Middelburgse po litierechter tilde er zwaar aan dat de man steeds in herhaling valt. „Het is een gebed zonder einde. Zijn strafblad is niet meer bij te houden." De man had het bier op 14 november vorig jaar gestolen bij de Aldi in Middelburg. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JKZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M.E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman Nooit verwacht, maar de uitkomst van de enquête laat geen ruimte voor twijfels: een flinke meerderheid van de Belgen is tegenstander van de jacht. Zeven op de tien Belgen walgen van jagers en hun praktijken. Uit een onderzoek in opdracht van het Konink lijk Belgisch Verbond voor de Bescher ming van de Vogels blijkt overigens dat Vlamingen iets toleranter staan tegen over de jacht dan Brusselaars en Walen, maar het verschil blijft beperkt tot en kele procenten. De Vlaamse minister Theo Kelchter- mans van Leefmilieu moet binnenkort beslissen over de richtlijnen voor het jagen in de periode van 1 juli 1998 tot 30 juni 2003. Die richtlijnen zijn, vergele ken met de huidige situatie, danig aan gescherpt, Zo zou jagen alleen nog overdag mogen en niet meer op zon- en feestdagen. De jacht op patrijzen moet worden afgeschaft, de hazenjacht zou met een maand worden ingekort, het gebruik van konijnenstrikken zou ver boden worden en bij sneeuw en vorst zou helemaal niet meer mogen worden gejaagd. Ook de jacht op vossen zou, als Kelchtermans het principe-besluit aanvaardt, worden afgeschaft. Het uit zetten van fazanten moet worden ge staakt en het jagen op trekvogels zoals de wintertaling, de smient en en de grauwe gans zou voortaan ook straf baar worden gesteld. De onderzoeksresultaten maken duide lijk dat 69 procent van de Belgische be volking de plezierjacht verafschuwt en dat 76 procent het kweken van jacht wild afwijst, terwijl 61 procent de vos senjacht afkeurt en liefst 88 procent fervent tegenstander is van het afschie ten van trekvogels. De vogelbescher ming heeft de uitkomst van de enquête inmiddels overhandigd aan minister Kelchtermans. Het principe-besluit, waarover de minister zich nog dit voor jaar moet uitspreken, kan de goedkeu ring wegdragen van elf Vlaamse na- tuurverenigingen MIDDELBURG - De RPF/GPV-fractie in Middelburg heeft schriftelijke vragen gesteld over het gezinsspel 'Ontdek je wijk' dat de politie in Zeeland ontving als kerstgeschenk. Dat viel, zoals de PZC eerder meldde, niet bij iedereen in goede aarde. Fractievoorzitter L. M. Luitwieler had gehoord dat het geschenk in totaal tachtig mille kostte en dat de spelletjes massaal zijn teruggegeven aan de korpschef. Zijn werkkamer, zou daardoor haast gebarricadeerd zijn. De fractie wil van korpsbeheerder mr. L. H. B. Spahr van der Hoek weten of hij op de hoogte is van de onvrede en of dit de juiste manier is om de politie een eindejaarsuitkering toe te kennen. MIDDELBURG - De projecten in het kader van de platleT landsontwikkeling, gesubsidieerd uit het zogenaamde Euro pese 5B-fonds, lopen volgens Gedeputeerde Staten op sche ma. In totaal is voor de EU gesubsidieerde projecten ruim 10 miljoen ECU aan steun toegezegd- Gedeputeerde Staten heb ben voor ruim 6 miljoen ECU aan subsidiegelden verdeeld. Het voorbije jaar werd subsidie gestopt in het de ontwikke ling van een keurmerkinstituut, de promotie van het vlas-, peilbeheerprojecten van de waterschappen, de aanleg van natuurvriendelijke oevers, de aanleg van een parallelweg, naast R258, het bezoekerscentrum Saeftinghe en het herstel, van amfibie-biothopen. Dit stellen GS in een rapportage over het SB-project aan de diverse ministeries. GOES - Het Toeristisch Bureau Zuid-Beveland krijgt maxi maal tien mille van de provincie voor het opzetten van een nieuwe organisatiestructuur. Dat heeft het dagelijks provin ciebestuurbesloten, Zoals bekend gaan de VVV's op Zuid-Be veland en Tholen samen in één regio-WV. Het provinciegeld is bestemd als bijdrage voor het aanstellen van een interim manager. GS hopen dat in de toekomst ook Noord-Beveland onderdeel kan worden van de nieuwe VW-regio. MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger heeft kenne lijk iets met scheermesjes. Bij V D in Goes stal de man vorig jaar juli veertig scheermesjes. Later bleek dat. de man thuis, nog eens veertig scheermesjes had liggen. ..Gekocht", ver telaarde de man, maar volgens de bedrijfsleiding van V D. waren deze ook gestolen. De Middelburgse politierechter veiv' oordeelde de man tot een boete van 290 gulden. ZIERIKZEE - Ook dit jaar herdenkt Schouwen-Duiveland de slachtoffers van de watersnoodramp. Zaterdag 31 januari worden kransen gelegd op vier begraafplaatsen in de voorma ligs gemeente Duiveland, het gebied dat het zwaarst werd ge troffen. Ouwerkerk is om 14.00 uur als eerste aan de beurt, daarna volgen Nieuwerkerk (14.20 uur), Oosterland (14.40 uur) enSirjansland (15.00 uur). Bij de ramp van 1953 verloren 531 bewoners van Schouwen-Duiveland het leven. KLOOSTERZANDE - De KRO maakt zaterdagavond televi sie-opnames in Disco Love in Kloostex'zande. De omroep doet dit voor het programma, Groot Lichtdat in maart van start gaat. Deze 14-delige serie is bestemd voor jongeren. De afle vering die in klossterzande wordt gemaakt heeft als titel op winding. De cameracrew gaat in de discotheek op zoek naar jongeren die voor de lens kenbaar durven maken wat hun aantrekt in anderen en waarom ze op zoek zijn naar de liefde. van onze regioredactie DEN HAAG - Had het gemeen tebestuur van Middelharnis wel het recht om de aan de Molen weg gevestigde Trommel Trans port BV te verbieden 's avonds en 's nachts vrachtauto's af te tanken? Over deze vraag gaat rechter J. Bakker van de Raad van State in Den Haag zich op verzoek van Trommel buigen. Op een hoorzitting dinsdag in Den Haag verzette een omwo nende zich fel tegen de wens van Trommel. Trommel heeft z'n installaties nog niet zo lang geleden gemo derniseerd. Naar aanleiding daaxvan diende bij de gemeente een nieuwe milieuvergunning te worden aangevraagd. Hoewel het vroeger wel mocht, staat in die nieuwe milieuvergunning een verbod om na zeven uur 's avonds auto's af te tanken. Dit om overmatige (geluids)over last in de omgeving te voorko men. Trommel wil van dit verbod af en eist in de bij de Raad van Sta te aangespannen procedure dat het uit zijn vergunning wordt geschrapt. Volgens hem komen er 's avonds maar een paar auto 's tanken. Hij werkt namelijk met een pasjessysteem, die maar be perkt zijn uitgegeven, 's Nachts zou er al helemaal niets bij de pomp gebeuren. „Je hoox-t daar vooral de weg. Daarover rijdt dag en nacht vex'keer. Dat gaat maar door", aldus E. Tx'ommel in Den Haag. Rechter Bakker merkte op dat de gemeente wel een heel goede reden moet hebben om in de loop der jaren opgebouwde reelaten in te perken. Gemeente woord voex'der F. ten Brinke stel de daarop dat Trommel in de aanvraag voor de milieuver gunning niet heeft vermeld 's nachts te willen aftanken. „Wat niet is aangevraagd, wordt ook niet verleend", meldde Ten Brinke. De rechter sloeg de aanvraag er op na en kwam zelf tot een ande re conclusie. Hij haalde de wens van het bedrijf wel uit de aan- vx-aag. En dat heeft waarschijn lijk tot gevolg dat Bakker niet anders kan doen dan het bedx'ijf gelijk te geven, maar hij gaat zich nog beraden. Over een week hoopt Bakker officieel uit spraak te doen. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De samenstelling van landinrichtingscommissie Schouwen-West is vrijwel ge lijk als de commissie voor Schouwen-Oost. Voorzitter wordt A P. de Haan, voormalig dijkgraaf van waterschap Schouwen-Duiveland en voor malig waarnemend burgemees ter van Brouwershaven. Haar plaatsvervanger is wethouder C. W. Veerhoek van Schouwen- Duiveland. De commissie wordt vrijdag 30 januari geïnstalleerd iix het dorpshuis van Sex'óosker- ke(S). De enige nieuwe gezichten zijn H. van Oost van de Reex-on en A Ruijtenberg van camping De Prinsenhoeve in Renesse. Deze recreatievertegenwoordigers wisselen elkaar af; als de ver plaatsing van zijn camping rond is, neemt Ruijtenberg het over van Van Oost. Namens de land bouwsector zal P. de Koeijen voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland, zitting nemen in de commissie. De na tuurbescherming wordt verter. genwoordigd door Th. Kramer, van de Zeeuwse Milieu Federa tie. Adviseurs zijn L. Klompe van waterschap Zeeuwse Ei Ia n7. den en A Bij de Vaate van de provincie. De benoeming heeft nog niet plaatsgevonden maar dit is slechts een formaliteit, zegt pro vinciaal medewerker G. Beck ers van de dienst ruimte, milieu, en water. De overeenkomst met. Schouwen-Oost is geen toeval, licht hij toe. „De leden zijn ai aardig ingevoerd in de landin richting." Bovendien is het Strategisch Groen Project van toepassing op beide gebieden. De installatievergadering be gint 10.00 uur. foto Charles Strijd schip in erfpacht nemen, maar daarover is nog steeds geen overeenstemming bereikt." In 1999 gaat de Mercator-, vol gens plan, in. dok voor de vier jaarlijkse inspectie van de romp. De kosten worden nu al meer daix een miljoen gulden geraamd. Vanden Bosch: „In het vexieden slaagden we erin een resexvepotje aan te leggen, maar dat is nu ixagenoeg uitge put." De pot wex'd voorname lijk gespekt met de opbrengst van de kaartverkoop, maar die stagneerde vorig jaar door het slechte weer in juli en het te drukkende weer in augustus. Er wex'den nauwelijks 100.000 kaartjes ver kocht, terwijl het ge middelde de afgelopen -J jax-en roxxd de 120.000 lag. Door de jaren heen stapten al meer dan vier miljoen toeristen aan boord. In afwachting van fi nanciële steun vair de 6 Vlaamse overheid pro- t beert de vzw nu op cre atieve wijze de kas te spekken. Sinds enkele maanden wordt de Mex-cator verhuurd voor recepties en hu we- lijksfeesten. En er is dus die bouwplaat, ont worpen door graficus Dirk Dupré uit Sint- Laureins bij Eeklo. Het schaalmodel is tot in de puntjes nagemaakt. De miniatuui'-Mercator is 34 centimeter lang. De doorgewinterde mo delbouwer zet het mo del in een uurtje in el- kaai'. Kinderen doen ex-, geassisteerd door een onhandige vader of opa, een uurtje of zeven ovex-, zo is berekend. De bouwplaat kost 200 frank en is te bestellen bij het secretariaat van de vzw Mex-cator (Dog- geweg 59, 1930 Zaven- tem, rekeningnummer 799-5549172-95). door Wout Bareman Het miiseximschip Mercator, dat ligt afgemeerd in de haven van Oostende, verkeert ixx financiële moeilijkheden. Althaxxs de beherende vereni ging zonder winstoogmerk (vzw). De club heeft de opge bouwde reserves zo goed als opgesoupeerd. Om de kas te spekkexx wordt nu een boxiw- plaat vaix het voormalige opleidingsvaartuig voor offi cieren van de Belgische koop vaardij op de markt gebracht. Er is trouwens ook eeix foto te koop, afgedrxikt op oud zeil doek van de Mercator. Het zeilschip werd ge bouwd in 1932. Jaren lang fungeerde het als opleidingsschip, maar in 1960 werd de Merca tor uit de vaart geno men. Eind vorig jaar werd het museumschip door minister Luc Mar tens van Cultuur aan geduid als beschermd monument met Oosten de als vaste ligplaats. Maar dat leidde voor alsnog niet tot sub sidies voor restauratie- wex'kzaamheden. Voor zitter Marcel Vanden Bosch van de vzw Mer cator-: „Sinds 1960 heb ben we eigenlijk nooit een subsidie van de overheid ontvangen. Maar de kosten voor het onderhoud worden wel steeds hoger, want het schip veroudert. De af gelopen tien jaar heb ben we bijna anderhalf miljoen gulden moeten uittrekken voor de res- tauratie. Het feit dat liet nu een beschermd monument is, zou ons een subsidie kunnen opleveren, maar dat is nu net het probleem: de overheid wil zichzelf als eigenaar geen toela ge uitkei'en. Daarom willen wij als vzw het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31