50% S Pestbeleid Nederland bestraft VD EU geeft financieel beleid van Italië voordeel van de twijfel Moerdijk in beeld voor vliegtuigen van Zestienhoven 4 WEKEN Ir Cuba maakt zich op voor paus Vlaamse auto's rijden prima op frituurolie Nu 50% extra korting op alle reeds afgeprijsde artikelen. fej' BUNINGH KORTINGEN TOT Buningh Banen in gevaar bij EPZ Brussel beboet landbouw Hutu-militie vermoordt tientallen medewerkers van Heinekeebrouwerlj Laatste week Noord-Iers geweld laait op Dode bij geweld op mars voor herdenking King Sterke start Pete Sampras Partijen beloven sport meer geld VOOR 15,00 JA, ik wil: 4° JU N 5 Meer zon Vanochtend nog een enkele bui, daarna droog met af en toe zon. Maxima rond 4graden. Afnemende noordenwind. 241e jaargang no. 16 dinsdag 20 januari 1998 losse nummers 1,75 moet komende maanden door de regeringsleiders genomen worden. GPD (Advertentie) ROTTERDAM: NIEUWE BINNENWEG 190 TELEFOON 010 476 91 22 EDE: VERLENGDE"MAANDERWEG 63 TELEFOON 0318 -61 26 10 Het geweld in Noord-Ier- land lijkt, ondanks de be sprekingen, in alle hevig heid te zijn teruggekeerd. Gisteren kostte dat aan twee mensen het leven. In Belfast waren de ver trouwde beelden te zien van politie die een pand bewaakt waar een aan slag is gepleegd. Slachtof fer was hier een protes tantse winkelier die achter zijn toonbank werd doodgeschoten. La ter op de dag sloeg het an dere kamp toe en werd een katholiek bij een taxistandplaats vermoord, Een bezuinigingsonderzoek heeft uitgewezen dat het werk in de kolencentrale van de EPZ in Borssele met veertig werkne mers minder kan worden gedaan. De EPZ moet be zuinigen in verband met de vorming van één groot Nederlands productiebedrijf voor elektriciteit. HAVANA - Een Cubaanse arbeider kijkt uit het raam van de José Marti bibliotheek in Havana, vlak voor dat wordt bedekt door een paneel van een enorm portret van Jezus. Vrijwel de hele gevel van de bieb verdwijnt achter de afbeelding, die is bedoeld ter opluistering van de mis die paus Jo hannes Paulus II zondag op het aanpalende Plein van de Revolutie zal opdragen. De plechtigheid in Havana is een van de hoogtepunten van het pauselijke bezoek aan Cuba. De paus komt morgen in Cuba aan. foto Jose Luis Magana/AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Auto's en vracht wagens rijden prima op afge werkte frituurolie. Een be perkte toevoeging van het spul aan gewone dieselolie is ideaal. Dat blijkt uit een twee jarig experiment van de Vlaamse Instelling voor Tech nologisch Onderzoek (VITO) in Mol. Na kleine aanpassingen kan de milieu-vriendelijke plant aardige olie, maar ook frituur vet, zo in de tank. Daarmee zou 5 procent van het dieselver- bruik in België kunnen wor den vervangen, zegt woord voerster Rose-Marie Pype. Nu is er nauwelijks hergebruik van de afgewerkte frituurolie en vetten. Slechts een klein deel komt terecht in veevoeder en smeermiddelen. Bij een goed ophaalsysteem bij de ho reca, frietkramen en bedrijven zou jaarlijks zo'n 200.000 ton kunnen worden gerecycled, schatten de onderzoekers. In opdracht van het Vlaamse ministerie van Economische Zaken beproefden ze de nieu we brandstof in twee perso nenauto's en drie vuilniswa gens. Bij de proef, waaraan het Ne derlandse afvalbedrijf Van Gansewinkel en de Oosten rijkse universiteit van Graz meewerkten, bleken er nau welijks technische problemen. Met een mengsel van gewone diesel en frituurolie hoefden onderdelen in wagens zelfs niet te worden vervangen. Bo vendien waren de smerende ei genschappen zeer gunstig. Met de mengsels werden ook zeer goede resultaten bereikt bij het beperken van vervui lende uitlaatgassen. Er is één nadeel: ze stinken naar friet. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland wordt gekort op de ver goeding van de Europese linie voor het bestrijden van de varkenspest. Euro commissaris Fischler heeft dat aan minister Van Aartsen van Landbouw laten weten. Het ministerie bevestigt de strafkorting, maar doet geen mededeling over de hoogte er- Nauw betrokken ambtena- in Brussel rekenen op een biting met 25 procent, wat zou neerkomen op 475 miljoen. geruchten over een 'boete' voor Nederland deden al langer ronde, maar pas gisteren ontving Van Aartsen de brief waarin staat dat de Europese Commissie daadwerkelijk de korting zal opleggen. De brief is namens Fischler geschreven doorEU-topambtenaar Legras. Fischler verwijt Nederland de varkenspest traag en inefficiënt iehebben aangepakt. Daarnaast zou Van Aartsen be rust gekozen hebben voor maatregelen die de EU met een onevenredig groot deel van de iosten opzadelen. De kritiek de EU werd eerder vervat in een ongekend kritisch rapport van de Italiaan Belloli. Het is de vraag of het verzet van Van Aartsen tegen de strafkor ting enig resultaat zal boeken: Van Aartsen zegt. al maanden lang dat het rapport-Belloli van tafel zal gaan, terwijl het tegen overgestelde het geval is. Nederland heeft tot nog toe zo'n drie miljard gulden aan het be strijden van de varkenspest uit gegeven. Twee miljard was be stemd voor het opkopen van de varkens, de rest voor veterinaire maatregelen (vernietiging van de dieren, schoonmaak), zo meldt het ministerie. De EU vergoedt, als alles volgens de re gels verloopt, de helft van de ve terinaire maatregelen en zeven tig procent van de opkoop. Bij elkaar zou dat neerkomen 1,9 miljard gulden. Verschillende Brusselse ambte naren laten weten dat in ieder geval de vergoeding van de vete rinaire kosten met een kwart ge kort wordt. Omdat de kritiek van Belloli op de opkooprege ling nog scherper was, houden de ambtenaren er rekening mee dat op deze vergoeding een min stens net zo hoog percentage wordt ingehouden. Nederland heeft van de EU al 1,2 miljard ontvangen. GPD zie ook pagina 3 ran onze redactie buitenland KIGALI - Veertig tot vijftig me dewerkers van Heineken in Rwanda zijn gistermorgen ver moord toen hun bus in een hin derlaag reed. Bij de slachtpartij inde buurt van de stad Gisenyi delen ook dertig gewonden, zo heeft een woordvoerder van Heineken gemeld. De overval lers waren vermoedelijk rebel len van de Interahamwe, een ge freesde Hutu-militie. Debus met naar schatting tach tig medewerkers was maandag g naar de Bralirwa-brou- werij in Gisenyi, toen de chauf feur vanuit een hinderlaag werd jeschoten. De overvallers daken de bus even later in brand, nadat de inzittenden sadden geweigerd te zeggen wie Tutsi's en wie Hutu's waren. Ie dereen die de vlammen probeer de te ontvluchten, werd neerge schoten. Heineken gaat ervan uit dat de ig niet specifiek op de bierbrouwer was gericht. „In de zijn de laatste tijd meer ran zulke verschrikkelijke aan slagen geweest, maar het was cog nooit zo dichtbij", aldus een woordvoerder. foreactie op de aanslag heeft de directie van de brouwerij in Gi senyi de autoriteiten gevraagd om een militaire escorte voor de bussen met forensen. Met de ei gen busdienst voor werknemers had Heineken juist gehoopt de veiligheid van zijn personeel te vergroten. Bij de Bralirwa-brouwerij in Gisenyi werken circa 700 men sen. De onderneming heeft in de Rwandese hoofdstad Kigali ook een limonadefabriek en een kantoor, waar nog eens 200 mensen werken. Heineken heeft een meerderheidsbelang van 70 procent in Bralirwa. Zowel bij de brouwerij als bij de limona defabriek en het kantoor is het werk maandag en dinsdag op geschort. DeNederlandse brouwerraakte tijdens de genocide van 1994 in Rwanda bijna de helft van zijn personeel kwijt. „We hebben zo'n 400 mensen nooit meer te ruggezien. Een deel van hen is waarschijnlijk vermoord, ter wijl anderen toen Zaïre zijn in gevlucht." De gewelddadigheden in Rwan da zij n de laatste tij d weer opge laaid. Eerst leek het er op dat de de huidige Rwandese regering, die door Tutsi's gedomineerd wordt, de Hutu-extremisten grotendeels had uitgeschakeld. De Hutu-milities slaan inmid dels echter weer in een groot deel van Rwanda toe. AP/ANP Advertentie Vroom Dreesmann BATON ROUGE - Bij een her denkingsmars voor Martin Lu ther King in de Amerikaanse staat Louisiana is gisteren een dode gevallen en werden drie kinderen gewond. De vier wer den geraakt toen een man in Ba ton Rouge, de hoofdstad van Louisiana, het vuur opende op de stoet mensen die herdachten dat de voorvechter van burger rechtenvoor zwarten dertig jaar geleden werd vermoord. De politie is op zoek naar ten minste een schutter. Het is nog onduidelijk wat de achtergrond van de schietpartij was. Een po litiewoordvoerder noemde de toestand zeer chaotisch. „Het enige wat we tot nu toe weten is dat een man in een oranjeachtig shirt uit de menigte kwam en begon te schieten, zei politie woordvoerder Charles Arm strong. Het dodelijke slachtoffer is een 25-jarige man. Een 6-jarig meisje raakte levensgevaarlijk gewond aan haar rug. Een meis je van elf liep ernstige wonden aan een been en een hand op en een 9-jarige jongen.werd in zijn been geraakt. AP DEN HAAG - De regeringspar tijen zijn voor een verdubbeling van het bedrag dat de landelijke overheid aan sport besteedt. PvdA, VVD en D66 spraken zich gisteren in Den Haag uit voor verhoging die varieert van 45 tot 55 miljoen gulden. Momenteel bedraagt het sportbudget 55 miljoen gulden. Fractieleiders Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en De Graaf (D66) lieten dit weten tijdens het debat over de relatie sport en overheid, op een symposium van NOCNSF. De politieke partijen zijn ook voor een herziening van de on- roerend-zaakbelasting (OZB) voor sportaccommodaties. Als gevolg hiervan dreigen clubs in financiële problemen te komen. Verder zou de positie van de vrijwilligers in de sport moeten worden gesteund. Het kabinet heeft nog geen uitvoering gege ven aan een motie van de Twee de Kamer om het onbelaste be drag dat vrijwilligers mogen ontvangen aanzienlijk te verho gen van 1200 naar 2000 gulden. ANP Pete Sampras is voortvarend aan de Open Australische tenniskampioen schappen begonnen. De nummer een van de wereld versloeg in de eerste ronde in minder dan een uur "Tf Schalken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17 van onze redactie economie ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam en de luchthaven Schiphol willen de recreatie luchtvaart die nu nog gebruik maakt van Zestienhoven ver plaatsen naar een nieuwe voor ziening bij Moerdijk of de be staande vliegvelden in Lelystad en Arnemuiden. Hiermee lijkt de aanleg van een vliegveld op Goeree Overflakkee definitief van de baan. Rotterdam en Schiphol bereik ten gisteren een akkoord over de toekomst van Rotterdam Air- port. Het is de bedoeling dat in de toekomst vooral zakenvluch- ten gebruik maken van Zestien hoven Het aantal vracht- en va kantie vluchten wordt beperkt; de recreatieve luchtvaart moet op zoek naar een andere stek. In Lelystad zouden de zogeheten instrumentvluchten plaats moeten hebben, voor de circuit- vluchten zouden vliegfanaten moeten uitwijken naar het vliegveld Midden-Zeeland. Ver der bekijkt het Rotterdamse ge meentebestuur of het mogelijk is een luchthaven aan te leggen bij industriegebied Moerdijk. Door de keuze voor de drie ge noemde locaties is de kans dat er een vliegveld bij Middelharnis komt bijzonder klein geworden. Vorige maand nam de Tweede Kamer al een motie tegen de komst van een dergelijke voor ziening op Flakkee aan. De Rotterdamse gemeenteraad spreekt zich in februari over het akkoord met Schiphol uit. Ook de Tweede Kamer moet zich nog over de materie uitlaten. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft al wel een eerste gesprek gehad met de directie van het Havenschap Moerdijk. Directeur N. van der Pool van het havenschap staat positief tegenover de bouw van een vliegveldje bij Moerdijk. De aanleg van het vliegveld met een ongeveer 1000 meter lange gras- baan zal worden gecombineerd met een helikopterhaven, een lang gekoesterde wens van be drijven in het haven- en indu striegebied. Een helikopter zou een snelle verbinding met de luchthavens Schiphol, Rotter dam en Zaventem bij Brussel kunnen bieden. Rotterdam en Schiphol hebben afgesproken dat er op Rotter dam Airport jaarlijks maximaal door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese mi nisters van Financiën zijn inge nomen met de bezuinigingen die Italië zichzelf heeft opgelegd om mee te kunnen doen aan de euro. Deze financiële kracht toer mag evenwel niet verslap pen, zo waarschuwden de bewindslieden, die gisteren bij eenkwamen. Met name minister Zalm (Financiën), maar ook zijn Duitse en Luxemburgse colle ga's Waigel en Juncker, maken zich daar zorgen over. Zalm wilde na afloop van de bi j - eenkonist geen mening geven over de Italiaanse plannen. 'In teressant' was de enige typering die hij over zijn lippen kreeg. De commotie die volgde op zijn eer dere kritische uitspraken over het financiële beleid van Rome, heeft Zalm tot uiterste voor zichtigheid gebracht. Op zijn beurt toonde ook de Italiaanse minister Ciampi grote beschei denheid. De beslissing over wel ke landen meedoen aan de Europese eenheidsmunt valt immers pas begin mei. De minister van Financiën be- drie procent dus. Of Duitsland en Frankrijk dat halen, is nog maar de vraag. Het Italiaanse inflatiecijfer is met 1,8 procent aanzienlijk beter dan het Ne derlandse (2,6 procent). Zalm, Waigel en Juncker twijfe len evenwel aan de duurzaam heid van de Italiaanse presta ties. Zo daalde het financieringste kort vorig jaar in Italië met 1,1 procent dankzij eenmalige maatregelen. In welke mate dit soort maatregelen ook de begro ting van '98 beïnvloeden, is nog niet bekend. „In feite weten we niet veel meer dan afgelopen zo mer", zei Zalm. Ciampi zegde toe binnenkort alvast de hoofd lijnen van de begroting voor 1999 te presenteren, in de hoop dat dit vertrouwen wekt bij de EU-partners. Zalm gelooft niet dat zijn kriti sche houding tegenover Italië de kansen van Duisenberg op het voorzitterschap van de Europe se Centrale Bank schaadt. Voor de keuze van de ECB-president is de steun van alle EU-landen noodzakelijk. De beslissing over het ECB-voorzitterschap 27.500 starts en landingen mo gen plaatsvinden. Ook zijn de partijen een streng nachtregime overeengekomen. Tussen 23.00 uur en 07.00 uur zijn er geen structurele vluchten. Alleen in noodsituaties mogen vliegtui gen 's nachts Zestienhoven aan doen. GPD/ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: spraken gisteren de Italiaanse vorderingen voor deelname aan de euro. Ieder EU-land wordt op deze manier periodiek beoor deeld. Er was alom tevreden heid over de grote stappen die Italië heeft gezet: zo daalde het financieringstekort afgelopen twee jaar van 6,7 naar 2,7 pro- cent, onder de euro-norm van Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1