Onrust over toekomst van ADZ PZC Gerenoveerd Ledeltheater oogst lof Pakhuis naast molen Axel moet weg VVD wil het product Terneuzen verkopen CDA wil opheldering over wegkapen Stora voor neus Vlissingen Oostburg blijft bij locatie Zwincollege Brandweerlieden Axel onderscheiden Oude steenfabriek in Aardenburg wordt voertuigenveiling Hulst scherpt criteria onderscheidingen aan zeeland zaterdag 17 januari 1998 z 18 Politiek café in Kloosterzande Personeel Administratief Dienstencentrum Zeeland vreest opheffing door René Hoonhorst AXEL - B en W van Axel voe len er veel voor het oude pak huis naast de korenmolen te laten slopen. De archivaris van de gemeente ziet weinig historisch belang in de opslag plaats uit het begin van deze eeuw en subsidie van Monu mentenzorg lijkt er niet in te zitten. Opknappen van de vervallen schuren zou waarschijnlijk tonnen kosten, terwijl het zicht op de oude molen er niet mooier op wordt als er een nieuw gebouw naast komt te staan, vindt het collége. Burgemeester W, de Graaf leg de hét standpunt, van B en W deze week voor aan de leden van de commissie ruimtelijke ordening. De meesten van hen lieten bij voorbaat al weten weinig moeite te hebben met de ideeën van het dagelijks be stuur. „Als hij solitair op het bolwerk staat, valt de molen meer op. Het is ook een veel mooier gezicht", verwoordde PvdA'er M. van Oyen het ge vóélen van de commissie, De Graaf voelde zich gesterkt om binnenkort met zijn mede-col legeleden te praten over een sloopplannetj.e voor het bouw vallige pakhuis te praten'. foto Charles Strijd doorTreesvan Herpen OOSTBURG - Een lichtstraal die door de wolken priemde, tot ver in de omtrek te zien, lokte vrijdagavond ruim honderd bezoekers naar het gerenoveerde Ledel theater. Onder hen ook architect B. Rosenkranz, die het theater in 1956 ont wierp. Hij was te spreken over de opknap beurt waarbij moderne technieken en vijftiger-jarenallure hand in hand gaan. Voorzitter R. Jacobs van de Stichting Le deltheater ging in zijn openingswoord in op de kritiek van de gemeenteraad van Oostburg dat er te weinig gebeurt in het theater. „Voorstellingen van artiesten van naam kosten veel geld en brengen helaas te weinig publiek op de been, regionale optredens trekken volle zalen. Het be perkte budget laat ons weinig keus. Maar nieuwe plannen zijn er wel. Er wordt een bedrijfsplan opgesteld en mid dels een enquête zullen de wensen van de bevolking worden geïnventariseerd. Ook gaat de stichting op zoek naar sponsors. Binnenkort begint men weer met regel matige filmvoorstellingen. Er wordt ook gedacht aan kinderfilms op woensdag- en jongerenfilms op vrijdagmiddag, aldus penningmeester R. Beun. Onder het nieuwe plafond en tussen de fris geschilderde muren van de zaal werd alvast een voorproefje gegeven van het komende filmaanbod. Geluid en beeld waren beduidend beter dan in het verle den. Het pubhek kon in de pauze een kijk- j e nemen in de filmcabine waar de nieuwe, volledig geautomatiseerde film- en ge luidsapparatuur is geïnstalleerd en in de opgeknapte kleedkamers, entree en toi letten. Zoveel mogelijk is de originele stijl bewaard gebleven. De oude verlichtings armaturen zijn schoongemaakt en van een nieuwe verflaag voorzien. Geheel in de jaren-vijftigsfeer traden na de pauze de Corner Cats aan. Met getoupeerde kap sels en Elvis-kuiven zorgden zij voor een swingende rock-and-rollafsluiting. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het 'product' Terneuzen is van een dusdanig goede kwaliteit dat de komende jaren alles op alles moet worden gezet om dat product goed te verkopen. Dat is de boodschap waarmee de VVD in Terneuzen de gemeenteraadsverkiezingen in gaat. Het uitdragen van de kwaliteiten die Terneuzen op al le mogelijke terrein te bieden heeft, loopt als een rode draad door het verkiezingsprogram ma heen. Wethouder en lijsttrekker K. G. van der Hoofd: „Het is de taak van de gemeente de komende j a- ren die kwaliteit nog verder te verbeteren. We zijn al een heel eind op de goede weg, maar er valt nog voldoende aan te pak ken." Daarbij gaat de aandacht van de WD vooral uit naar een verdere verbetering van de posi tie van het midden- en kleinbe drijf ('één van de belangrijkste bronnen van werkgelegenheid, zo niet de belangrijkste'). On dernemers die zich willen vesti gen in Terneuzen verdienen ahe mogelijke steun, die kan worden versimpeld door te werken met een één loket-functie op het stadhuis. Van der Hoofd in een toelichting: „Het moet niet zo zijn dat een ondernemer op vier, vijf plaatsen moet aankloppen om.antwoord te krijgen op aller lei vragen en voor het verkrijgen van vergunningen. Dat moet eenvoudiger kunnen. Belangrijk vindt de WD een goede bereikbaarheid van de winkelcentra en goed aangege ven en aantrekkelijk verzorgde looproutes in en om het stads centrum met extra aandacht voor het gebied Kop van de Noordstraat, Vlooswijkstraat richting 'meubelboulevard'. Ook de westelijk stadsrand moet meer uitstraling krijgen. Het karwei is niet geklaard met het aankleden van de Schelde- boulevard, meent Van der Hoofd. Aansluitend moet de he le westelijke schil om de bin nenstad worden aangepakt en daarmee ook het woongebied achter die schil." Kernen De WD vraagt in het program ma ook extra aandacht voor de kernen. Daar moet ruimte wor den gecreëerd voor nieuwbouw om de groei van de autochtone bevolking op te kunnen vangen. Daarnaast dienen de kernen te beschikken over kleine bedri venterreinen. De liberalen vi den dat ook begonnen jnn worden met een onderzoek na; de mogelijkheden om op dewe telijke kanaaloever een bedrijven- of industrieterrei aan te leggen. Van der Hoof, „Als je dat over een aantaljai® ter beschikking wilt hebben,® je daar nu mee moeten begin nen." En verder wil de WD de vei keersveiligheid in de wijken e kernen verbeteren, 'blauw' op straat ('ook bureau functionarissen en leidingge venden vaker in uniform q straat op'), een groter milienb5 sef bij de burger en slechts b; perkte en vooral gelijkmatig aanpassingen van de belasting tarieven. Vogels Morel goed voor tien medailles op kampioenschap BRESKENS - Piet Morel heeft andermaal hoge verwachtinges voor de prestatie van zijn vogeft op de COM Wereldtentoonsteli ling van 31 januari tot enmetS februari in Zutphen. Niet onterecht want de Bressil aanse specialist in siervogel] reist morgen (zondag) af naar Breda om daar de maar lieftf tien medailles (twee maal goujj vijf keer zilver en drie brons)! ontvangst te nemen die hij vorig weekeinde bij de nationals kampioenschappen in de waclj sleepte. Zijn rode kanaries Q zorgde hem voor de 26e keer dt nationale titel. Op werelönij veau behaalde Morel al 27 keer de hoogste eer. KLOOSTERZANDE - Opinili atief van de partij Groot Honte- nisse wordt op woensdag 2S januari in Kloosterzande een politiek café gehouden. Het debat wordt voorgezeten door O. Vosveld, voorlichten®: de gemeente Terneuzen. Voor dit politieke café zij n alle partij-; en uitgenodigd die aan de ver kiezingsstrijd in Hontenissel deelnemen. Deze bijeenkom^ heeft plaats in Hotel van Leuven; en begint om 19.30 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - De CDA-frac- tie in Provinciale Staten is be nieuwd welke stappen Gedepu teerde Staten hebben ondernomen om het Zweedse papierconcern Stora alsnog te bewegen een distributiecen trum in Vlissingen te vestigen en niet in Zeebrugge. De fractie constateert, in schriftelijke vra gen, dat GS al begin december op de hoogte waren van de voor keur van de Stora-directie voor Zeebrugge. De haven van Vlis singen, het enige overgebleven alternatief, viste achter het net. Hoewel de raad van bestuur van Stora nog een definitief besluit moet nemen, staat nagenoeg vast dat het papierconcern voor Zeebrugge kiest. Het Vlaamse Gewest is bereid diep in de bui del te tasten om het Stora naar de zin te maken. Minister EBal- dewijns van Openbare Werken, Vervoer en Ruimtelijke Orde ning is bereid iets meer dan honderd miljoen gulden uit te trekken voor aanpassing van de infrastructuur in de voorhaven, de aanleg van kaden en het bouwrijp maken van de terrei nen. Daarnaast wordt gestu deerd op de mogelijkheid een soort drijvende sluis te laten bouwen, die binnenschepen over de Noordzee tussen de Sto ra-vestiging en de monding van de Westerschelde kan transpor teren. De CDA-Statenfractie wil van GS weten of hier geen sprake is van 'bovenmatige overheidssteun en daardoor concurrentievervalsing, die strijdig is met de Europese re gelgeving'. Refererend aan de vragen die het Tweede-Kamer lid L. van Dijke (RPF) eerder de ze week over de kwestie stelde aan minister Wijers van Econo mische Zaken, vraagt het CDA zich af of GS de zaak al in 'Den Haag' hebben aangekaart met het verzoek een en ander aan de orde te stellen in het eerstvol gende overleg van de minister met diens Belgische collega. Gedragscode Het CDA wil ook weten of de vestiging van het Stora-distri- butiecentrum gevolgen zou kunnen hebben voor de werkge legenheid in Zeeland. Daarbij doelt de fractie vooral op de ver huizing van de aanvoer van 200.000 ton papier van Ver- brugge Terminals in Terneuzen naar Zeebrugge. Nauwelijks een jaar geleden spraken de drie zuidelijke provincies (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) met Vlaanderen een gedragsco de af voor goed nabuurschap. Het kapen van bedrijfsvestigin gen over en weer - met behulp van fikse overheidssteun - zou voortaan achterwege worden gelaten. „Indien die gedragsco de onvoldoende mogelijkheden biedt om concurrentieverval sing tegen te gaan, wat denkt het college hier dan aan te doen? wil het CDA weten. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het Oostburgse college voelt er niets voor de dis cussie over de uitbreiding van scholengemeenschap ZwinCol- lege in Oostburg te heropenen. Schoolbestuur en gemeentebe stuur hebben in meerderheid de voorkeur uitgesproken voor vestiging van de school aan de Nieuwstraat. Er zijn geen ge gronde redenen om daarop te rug te komen, antwoordde het college op vragen van het PvdA- raadslid L. Wille. Wille drong er half december bij het college op aan de locatie keuze opnieuw te bekijken. B en W zien daarvan af omdat in hun ogen de beschikbare ruimte aan de alternatieve locatie, de Bre- destraat, te klein is om de uit breiding te verwezenlijken. Bij een verplaatsing naar de alter natieve locatie zou bovendien nog een derde gymlokaal moe ten worden gebouwd, hetgeen een extra kostenpost oplevert van 1,1 miljoen gulden. Het aanpassen van de locatie Brede- straat zou - in verband met de leeftijd van het gebouw - ook nog eens duurder uitvallen dan de verbouw van het gebouw aan de Nieuwstraat. Ook verwacht het college parkeerproblemen in de Bredestraat. door René Hoonhorst AXEL - Het komt niet zo vaak meer voor dat brandweerlieden hun dertigjarig jubileum halen sinds het functioneel leeftijds ontslag voor spuitgasten op 55 jaar (voor sommige kaderleden op 60) is gesteld. De Axelse brandweer kent echter een aan tal getrouwen, die al op (zeer) jonge leeftijd bij het korps zijn gekomen; commandant C. de Pooler (54) is bijvoorbeeld al 38 jaar bij de brandweer. De aandacht ging bij de jaarver gadering echter uit naar A van Bendegem. De brandmeester is al dertig jaar lid van de brand weer en werd'voor die trouwe dienst beloond met de onder scheiding van de Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten (NVBC). W. van Overmeire vierde zijn zilveren jubileum, vijf brandweerlieden werden gehuldigd omdat ze twintig jaar deel uitmaken van het korps en drie vierden hun koperen jubileum van 12,5 jaar. Van vier brandweerlieden werd afscheid genomen. Nieuw materieel De Axelse brandweer heeft haar zaakjes heel redelijk op orde. Het Axelse korps kreeg vorig jaar een nieuw hulpverlenings voertuig en wordt binnenkort verblijd met een nieuwe tank autospuit. In de meerjarenra ming is al opgenomen dat Koe wacht in 1999 ook een nieuwe tankautospuit tegemoet mag zien en commandant De Pooter hoefde burgemeester W. de Graaf dan ook niet om nieuw materieel te vragen. De huisves ting van de drie Axelse korpsen voldoet ook nog aan de eisen van de tijd. „We zijn één van de eer ste korpsen die bezig zijn om de nieuwe arbo-regels toe te pas sen. We hopen daar dit jaar een stuk verder mee op streek te ra ken", liet De Pooter weten tij dens de jaarvergadering in de kantine van de Axelse kazerne. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - De voormali ge steenfabriek en het omlig gende terrein aan de Olieweg in Aardenburg krijgen een nieuwe bestemming als veilingbedrijf van auto's, caravans en boten. Eedenaar D. van Tilburg wil op het complex wekelijks openba re verkopen gaan organiseren met de Sluisse stadsomroeper CeesBlaecke als veilingmeester. Het-is de bedoeling op zaterda gen maximaal vijftig voertui gen te verkopen. D e te veilen ar tikelen worden uitgestald in de open hangar, die zich aan de achterzijde van het terrein be vindt. De veiling zelf, onder toe zicht van een deurwaarder of notaris, gebeurt in de hangar aan de kant van de Draaibrug- seweg. Parkeergelegenheid wordt op het terrein zelf aange legd. Bezoekers kunnen het ter rein bereiken via de Olieweg. Een veilingbedrijf past eigen lijk niet binnen de vastgestelde bestemming 'bedrijven' dat op het terrein ligt. Detailhandel is in deze industriële omgeving uitgesloten. Toch willen burge meester en wethouders het ge bruik door de vingers zien. Zij beseffen dat voor de verkoop van dergelijke volumineuze goederen in de kern geen plaats is. De locatiekeuze is dan ook niet onlogisch, oordelen zij. Ooi! in het streekplan wordt dew! mogelijkheid geboden. Daar komt bij dat vasthouden aar een dergelijk verbod op detail handel zou betekenen dat de mogelijkheden voor het gebrui! van de steenfabriek voor andere doeleinden ernstig wordt be perkt. Ondernemersrisico Omdat het college niet zomaar akkoord wilde gaan, heeft hel advies ingewonnen van de on dernemersvereniging Warvo ie Aardenburg. Die juicht het initiatief van Van Tilburg toe. De organisatie gaai er niet vanuit dat de activiteiten een negatieve uitstraling zullen hebben. De vraag of er een markt voor dit soort veilingen is, is niet relevant, omdat dit hel ondememersrisico van de ex ploitant is. Burgemeester en wethouders willen de ondernemer, die hel terrein huurt van eigenaar De Schepper, een gedoogbeschik- king geven om bij wijze van proef één of twee veilingen te or ganiseren. Dat heeft te maken met de lange procedure rondde aangevraagde milieuvergun- ning. De commissie vrom spreekt zich donderdag 22 januari (vanaf 19.30 uur) uit over de gedoogbe- schikking. door Barend Pelgrim HULST - De gemeente Hulst wil meer lijn brengen in het toeken nen van onderscheidingen aan verenigingen. Het college van burgemeester en wethouders vindt de huidige criteria niet consequent. Op dit moment kan iedere ver eniging of instelling die een ju bileum van minstens 50 jaar te vieren heeft in aanmerking ko men voor de Erepenning in Goud, maar een vastomlijnd be leid is hier niet voor. Sinds 1970 is die penning met oorkonde aan zo'n twaalf verenigingen en ne gen particulieren uitgereikt. Hulst vreest echter dat door de veelvuldige toekenning het bij zondere karakter van deze on derscheiding verloren zal gaan. Daarom stelt B en W voor o: verenigingen alleen nog bij et 25-jarig jubileum of een veel voud daarvan te huldigen. Hulst wil dat dan niet meer doen met de Erepenning in Goud maar door middel van een vast geld bedrag. Een vereniging zou vol gens het voorstel per bestaans jaar een bedrag van 10 gulden ontvangen van de gemeente. De regelingen voor toekenning van de Erepenning in Goud voor in dividuen en de toekenning van het Ereburgerschap zouden on gewijzigd blijven. Dit voorstel wordt besproken in de raads vergadering van 29 januariOoi wordt dangesproken over het Natuurcompensatieprogram ma Westerschelde en het Inte graal Zorgloket Zeeuws-Vlaan- deren. Voorzitter Ron Jacobs (uiterst rechts) van de Stichting Ledeltheater kon vrijdag ruim honderd belangstellenden verwelkomen in het opgeknapte theater. foto Peter Nicolai door Maurits Sep VLISSINGEN - Onder het per soneel van het Administratief Dienstencentrum Zeeland heerst grote onrust over de toe komst van het sociale werk voorzieningsschap en over hun werkgelegenheid en hun rechts positie. Door de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening die sinds 1 ja nuari van kracht is, staat het voortbestaan van het ADZ on der druk. De directie en het bestuur van het ADZ onderzoeken hoe zij de toekomst voor het bedrijf kun nen veiligstellen. De nieuwe Wet Sociale Werk voorziening (nWSW) laat geen ruimte voor de gemeenten om behalve aan een x-egionaal ook aan een provinciaal werkvooi- zieningsschap deel te nemen. Dat betekent dat voor het ADZ - met vestigingen in Vlissingen, Goes en Terneuzen - geen plaats meer zou zijn. Dat leidde ertoe dat in december vorig jaar het gerucht de x-onde deed dat het ADZ opgeheven zou worden. Uitzondering Bestuur en directie van het ADZ ontkenden in alle toonaarden. Volgens hen zou het zo'n vaart niet lopen. De nWSW voorziet in een uitzonderingspositie. Het ADZ heeft bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid een aanvraag ingediend om daarvoor in aanmerldng te ko men. Op die aanvraag is door minister Melkert nog geen be slissing genomen. Directeur ir. P. K. Cevaalenbestuiusvoorzit- ter drs. H. J. M. de Haas ver klaarden dinsdag jongstleden in de PZC bovendien dat zijmocht het ADZ geen uitzonderingspo sitie krijgen, zullen zoeken naar een andere oplossing om het voortbestaan van het bedrijf te verzekeren. Tegenstrijdig De tegenstrijdige berichten over de toekomst van het ADZ hebben de onrust onder de on geveer driehonderd werkne mers alleen maar doen toene men. Vrij dagmiddag belegde de bedrijfsledengroep van de Ab vaKabo daarom een bijeen komst voor het personeel van het ADZ in Vlissingen. Dis trictsbestuurder A van der Ma den gaf daar een toelichting op de nieuwe wet en de gevolgen ervan voor het ADZ en het per- soneel. Van der Maden ver klaarde na afloop dat de onrust onverminderd groot is. „Er is behoorlijk gemord. Het zit ze al lemaal bijzonder hoog." Geen verandering „Voor de mensen die via de Wet Sociale Werkvoorziening bij het ADZ werken zal er weinig ver anderen. Die hebben een goede, vaste positie. Het zijn met name de ambtenaren die een ingewik kelde positie bekleden", legde Van der Maden uit. „Als er bij voorbeeld gefuseerd gaat wor den met regionale werkvoorzie ningsschappen, worden twee afdelingen financiën of perso neelszaken dan ineengescho ven? Wat gaat er dan met de ambtenaren gebeuren?" „Er is op dit moment nog geen enkele zekerheid over in wat voor x'ichting er een oplossing zal komen. Dat hangt af van wat Melkert zal beslissen en wat de gemeenten gaan doen. Als dat bekend is, ik verwacht rond 15 februari, vallen bepaalde sce nario's pas af en weten we wat de inzet van de directie is. En dan ook pas komt de vakbond in beeld. We zullen onze plek aan de onderhandelingstafel zelf opeisen." Onderhandelen De AbvaKabo heeft voorlopig nog geen standpunt ingenomen over welke beheersvorm en wel ke schaalgrootte voor het ADZ het meest wenselijk zijn. Van der Maden: „Veel belangrijker zijn de werkgelegenheid, de rechtspositie en de arbeidsvoor waarden. Bij het ADZ werken momenteel ongeveer dertig ambtenaren. Een deel van hen werkt in de directe begeleiding van de WSW'ers, een ander deel op de financiële afdeling en per soneelszaken. Daar komt de pijn te zitten. Onze inzet wordt dat er niemand gedwongen ont slagen wox'dt." Bij de ADZ-vestiging in Terneu zen vindt volgende week don derdag (22 januari) om 16.30 uur bij voldoende behoefte on der het personeel ook een bij eenkomst van de bedrijfsleden groep van de AbvaKabo plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 62