Turkije verbiedt Welvaartspartij EU-commissaris deelt zorgen Zalm over euro-operaties Italië Heldenvarkens eindelijk gevangen Java weer toneel van voedselrellen We hebben alle prijzen doorgestreept: opruiming! buitenland zaterdag 17 januari 1998 Crèche voor mannen Achterkleinzoon Gandhi politicus Robijn van 2,3 kilo gevonden Rusland pakt luchtvaart aan Gletsjerman naar Bolzano Oud-premier Erbakan: er is een afschuwelijke fout gemaakt Scheepsramp Brits vliegdekschip naar Perzische Golf Astronaut Glenn (76) opnieuw de ruimte in Meeste Duitsers tegen euro Ernstig tekort aan bloed in India pot stoutenbeek Maatregelen Spanje tegen geweld binnen huwelijk Na Butch Cassidy werd Sundance Pig gisteren gevangengenomen. van onze redactie buitenland MALMESBURY - Butch Cassidy en de Sundance Pig zitten weer vast. Het gaat om twee varkens die vorige week ont snapten uit een abattoir. Ze zijn respectie velijk donderdag en gisteren in de kraag gevat. De ontsnapping en de jacht op het tweetal hield de Britten een week lang in de ban. Dat is hun redding gebleken. Het slager mes blijft hen bespaard. Butch en Sun dance zullen hun laatste dagen slijten in een dierenasiel. De ontsnapping begon acht dagen gele den toen de twee roodharige Tamworth- beren in het abattoir onder een hek door kropen en een ijskoude rivier overzwom men. De jacht op de voortvluchtigen duurde ve le dagen. Televisiestations zetten helikop ters in, in een poging hen te vinden. Kran ten boden grote bedragen aan jagers om de dieren levend te vangen en bij de krant in te leveren. Butch werd donderdag gepakt en met een verdovingspijl uitgeschakeld. Sundance hield het een dag langer vol. Hij werd gis teren omsingeld in een tuin, maar weiger de zich over te geven. Er moesten acht mensen, twee honden en drie verdo vingspijlen aan te pas komen om het dier te vangen. RTR LONDEN - Vrouwen weten het al vele geneis ties, maar nu is een Brits winkelcentrum er ook achter: veel mannen houden net als kleine kinderen niet van winkelen. Daarom wil het in aanbouw zijnde Bluewater-winkelcentrum in Kent beginnen met een crèche voor mannen van winkelende vrouwen. In tegenstelling tot de traditionele crèches gaat de mannen- opvang bier, voetbaluitzendingen en videospellen aanbieden. Woordvoerder Nick Thornton hoopt zo 'de negatieve punten inzake winkelen bij mannen weg te nemen'. Volgens hem 'lij ken sommige volwassen mannen erg op kleine kinderen en hebben de meeste echtparen hun eigen anekdotes die dat be wijzen'. Het idee voor de mannencrèche ontstond toen uit on derzoek bleek dat de helft van de winkelepisodes van stellen eindigt in ruzie. In maart volgend jaar kunnen de eerste be zoekers er terecht. RTR LUCKNO W - Tushar Gandhiachterkleinzoon van de vereer de Indiase leider Mahatma Gandhi, is gisteren in de politiek gestapt. Hij zal bij de parlementsverkiezingen volgende maand kandidaat zijn van een regionale partij in Bombay. Tushar. een 37-jarige computerfreak die bezig is een website op te zetten over zijn voorvader, zei dat India weer wordt be dreigd door het religieuze fundamentalisme, iets dat de Ma hatma altijd heeft bestreden. Hij wordt voorgedragen door de Samaj wadi-partij, een plaatselijke afdeling van het Verenigd Front, waarvan premier Gujral onlangs moest aftreden. RTR HANOI - In de Nooi'd-Vietnamese provincie Yèn Bai is eind vorig jaar een blok robijn van 2,3 kilo gevonden. De waarde van de steen, de grootste robijn die ooit in het land is aange troffen, wordt geschat op ongeveer vier miljoen gulden. De vondst werd gedaan door een groep werknemers van een staatsmijn waar edelstenen worden gewonnen. Volgens het blad Thanh Niên wil het bedrijf dat de Vietnamese staat de ro bijn koopt en dat de arbeiders een beloning krijgen. ANP MOSKOU - Rusland gaat zijn gammele luchtvaartsector grondig saneren. Maatschappijen die niet voldoen aan nieu we normen voor veiligheid en financiële slagkracht, moeten verdwijnen. Over drie jaar zullen er van de 315 luchtvaartbe drijven nog hooguit 53 over zijn. De plannen zijn gisteren bekendgemaakt door de onderdirec teur van de Russische luchtvaartdienst (FAS), Ivan Valov. De Russische luchtvaart wordt de afgelopen jaren veelvuldig geplaagd door grote vliegrampen. Veel toestellen zijn verou derd en de meeste maatschappijen hebben door de aanhou dende economische malaise geen geld voor behoorlijk onder houd. RTR/ANP BOLZANO - De 'gletsjerman', de 5.000 jaar oude mummie die in 1991 werd ontdekt op een gletsjer in de Dolomieten, is gis teren overgebracht van Innsbrück in Oostenrij k naarBolzano in Italië. Onder applaus van de inwoners van Bolzano arriveerde de speciaal gebouwde koelwagen onder zware bewaking. De mummie vindt zijn definitieve plaats op de eerste etage van het nieuwe archeologische museum, dat speciaal voor hem is gebouwd. De gletsjerman komt te liggen in een koelcel, waarvan er voor de zekerheid twee zijn gebouwd. Daarin is het bijna donker en de temperatuur is er permanent minus zes graden bij een luchtvochtigheid van bijna 98 procent. Bezoekers kunnen de mummie vanaf 28 maart bewonderen. AFP/DPA i door Jessica Lutz ISTANBOEL - Het Grondwet telijk Hof van Turkije heeft gis termiddag de islamistische Wel vaartspartij verboden. Volgens het hof zijn de activiteiten van de partij gericht 'tegen het de mocratische en seculiere karak ter van de republiek'. De Wel vaartspartij kwam bij de verkiezingen twee jaar geleden als grootste uit de bus met 21 procent van de stemmen. Zes bestuursleden, onder wie partijleider Necmettin Erbakan en twee vice-voorzitters moeten hun parlementszetel opgeven 'zodra het vonnis in de Turkse Staatscourant gepubliceerd is. Zij, en de onlangs wegens onge oorloofde propaganda tegen het secularisme tot een jaar gevan- tgenisstraf veroordeelde burge- meester van Kayseri, mogen bo- vendien gedurende vijf jaar geen lid worden van een andere politieke partij. Het kabinet van Erbakan werd vorig jaar juni I door het leger gedwongen tot I aftreden vanwege de pro-isla- mitische maatregelen die het doorvoerde. Partijleider Erbakan riep in een eerste reactie zijn volgelingen op het besluit van het hof te res pecteren en toch vooral rustig te blijven om geen verdere repre sailles uit te lokken, 'ook al is er een afschuwelijke fout ge maakt'. Desalniettemin stond gisteravond politie opgesteld bij moskeeën en op strategische punten in Ankara en Istanboel. „Veertig wetten zijn overtreden met dit vonnis. Maar dat is on belangrijk", aldus Erbakan, „want de wil van het volk zal ze gevieren. Onze gemeenschap zal hiervan alleen maar groeien." Dat is inderdaad wat twee eer dere verboden de afgelopen der tig jaar tot gevolg hadden. Hij beloofde de zaak voor te leggen HALIFAX - Reddingswerkers hebben gisteren vijftien doden aangetroffen bij een Cyprio tisch vrachtschip dat voor de Canadese oostkust in nood I kwam. I De Flare was met 25 personen aan boord vertrokken uit Rot terdam naar Montreal. AFP aan het Europese Hof van de Mensenrechten, die hem, zo hoopt hij, in het gelijk zal stel len. De Europese landen echter heb ben zich tot nu toe opvallend op de vlakte gehouden. Dat komt vooral door Duitsland, dat na de Tweede Wereldoorlog een com munistische en een nazistische partij verbood.We kunnen dus niet zeggen dat wij dat niet doen", aldus een Westerse di plomaat in Ankai'a. Toch verklaax-de gisteravond het Bx-itse ministexie van Bui tenlandse Zaken dat de zaak met spoed besproken zal wor den met de EU-lidstaten. „We zijn bezorgd om de gevolgen die dit heeft voor de pluriforme de- moci'atie en de vrijheid van me ningsuiting", aldus een woord- voerder Ook Washington sprak van een bedroevend resultaat. In Turkije was Tansu filler de eerste om te x-eageren. „Wij ver slaan onze tegenstanders liever via de stembus. In een democra tie mag dit niet mogelijk zijn." Zij zelf ligt echter onder vuur sinds eveneens gisteren een rechtbank in hoger beroep be wezen achtte dat zij tijdens haar premierschap een geheim staatsfonds misbruikt heeft om stemmen te kopen voor haar partij. De kans is uiterst klein dat ze dit keer kan ontsnappen aan berechting. Verkiezingen Vervroegde verkiezingen lijken zodoende onvermijdelijk nu de twee belangrijkste tegenstan ders van de regerende, conser vatieve Moederlandpartij zo verzwakt zijn. De huidige min derheidscoalitie wordt in het zadel gehouden door de militai ren, maar wordt voortdurend onder druk gezet door de soci aal-democraten die het kabinet van buitenaf steunen. Premier Mesut Yilmaz aarzelt daarom hoogst noodzakelijke, maar impopulaire maatregelen te nemen om de hoge inflatie te rug te dringen. Het leger zal graag zien dat hij centrum rechts onder zich verenigt. Binnen de Welvaartspartij wordt een afsplitsing vexwacht van de jongere, radicalei'e garde die weinig voelt voor een maxio- nettenpartij die Erbakan van achter de schermen wil blijven bestxxren. GPD Het vliegdekschip HMS Invincible. van onze redactie buitenland JAKARTA - De plannen voor vergaande economische hervor- mingen in Indonesië hebben op Java weer tot voedselrellen ge leid. Enkele honderden jonge ren plunderden winkels of dwongen winkeliers hun prij zen te verlagen. Java was onlangs ook al het to neel van acties tegen de prijs- i stijgingen. Elders in Indonesië begonnen de mensen vorige week al met het hamsteren van voedsel, vooral suiker, bakolie en rijst. De krant Jakaii Post meldde gisteren dat de regering geld heeft uitgetrokken om op Java door Paul Koopman en Mare Peeperkorn BRUSSEL - Europees conuxxis- saris De Silguy (Monetaire Za ken) deelt de zorgen van minis ter Zalxn (Finaxxciën) of Italië wel geschikt is voor deelname aan de euro. De Eurocommissa ris twijfelt aan de juistheid van de Italiaanse begrotingscijfers, op basis waarvan het euro-lid maatschap bepaald moet wor den. De Silguy zal zijn scepsis maandag aan de Europese mi nisters van Financiën voorleg gen. 3,9 miljoen mensen aan werk te helpen. Er is al een project van start gegaan, waardoor 192.000 mensen tijdelijk aan het werk kunnen, onder meer in de bouw. De vereniging van jonge onder nemers in Djokjakarta liet we ten dat driekwaxi van haar le den op de x'and van bankroet zit. President Soeharto ondexie- kende gisteren de overeenkomst met het Internationaal Mone tair Fonds (IMF), waarmee hij De ministers bespreken dan de voordgang die Italië maakt om haar huishoudboekje op orde te krijgen. Op papier ogen die x-esultaten verbluffend goed: het financie ringstekort is afgelopen twee jaar gedaald van 6,7 procent tot onder de magische grens van drie procent (voor de euro ver eist); de inflatie zit op het Euro pees gemiddelde (1,8 px'ocent) en de staatsschuld is weliswaar hoog (i'uim 120 procent) maar daalt eveneens. Met deze cijfei's maakt Italië een goede kans om op 2 mei door de regeringslei- zich vastlegde op vergaande maatregelen die de crisis in zijn land moeten bezweren. Die maatregelen zullen ongetwij feld leiden tot verdere prijsstij gingen en meer werkloosheid. Soehaxio kreeg weer een tele foontje van president Clinton, die hem gelukwenste met het akkoord. Clinton beloofde dat hij de internationale pogingen om Indonesië er bovenop te hel pen, verder zal ondersteunen. ders te worden uitgekozen voor de euro. Critici menen dat het Italiaanse 'Wixischaftswunder' vooral duidt op gedegen boekhoud kundig plak- en knipwex-k. De Silguy verwoordt het beleefder en vraagt 'speciale aandacht' vooreen drietal zaken. Zo wil de Eurocommissaris meer weten over de hardheid van de beloof de bezuinigingen. Ook bij de verwachte extra be lastinginkomsten en het beper ken van de pensioenuitgaven plaatst De Silguy vraagtekens. Meer dan speciale aandacht De situatie in Indonesië en el ders in Azië was voor de Ver enigde Staten eerder deze week aanleiding op te roepen tot top- overleg over extra maatregelen. Ze willen beraad van de min sters van Financiën van de ze ven grootste industrielanden (G-7). Vrijdag bleek dat Japan dat voorstel steunt. Volgens de Franse minister van Financiën, Dominique Strauss- Kahn, moet de G-7 consequen ties trekken uit de Aziatische crisis, die niet beperkt mogen blijven tot „enkele cosmetische maatregelen". De minister wil dat er een mechanisme op inter nationaal niveau komt voor een makkelijker overdracht van ka pitaal. RTR/ANP krijgt de goudverkoop door het Italiaanse ministerie van Fi nanciën aan de centrale bank van het land. Over de winst van deze vestzak-broekzakoperatie is ruim vijftig procent belasting geheven, wat weer ten goede komt aan vermindering van het totale tekort. Eurostat, het sta tistische bxxreau van de Europe se Unie, moet deze transactie nog goedkeuren. Ondanks deze forse kritiek zal het Italiaanse rapport maandag naar verwachting zonder veel discussie voor kennisgeving wox'den aangenomen. Het be sluit welke landen direct mee doen met de euro valt immers pas begin mei, op basis van de eind februari beschikbare be grotingscijfers. Diplomaten verwachten dat naast financiële ook politieke argumenten een rol zullen spe len bij dit besluit. Zo staat Frankrijk erop dat haar zuider buur tot de eerste groep euro landen behoort. De Tweede Ka mer het deze week weten zeer bevreesd te zijn voor deze poli tieke vervuiling van een finan ciële kwestie. GPD BONN - In Duitsland is de weer stand tegen de euro, de komende Europese munteenheid, in korte tijd een stuk groter geworden. Uit de maandelijkse opiniepei ling van de Duitse tv-zender ZDF. de 'Politbarometer', blijkt dat zich deze maand 71 procent van de ondexvraagden tegen de euro heeft gekeerd. In december was dat nog 59 procent. DPA van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittan- nië heeft gisterexx bevel gege ven het vliegdekschip HMS Invincible naar de Perzische Golf te sturen wegexxs de cri- i sis met Irak. Aanleiding is de 'voortdu- rende obstructie' van VN- I wapeninspecteurs door het i regime in Bagdad, zo liet mi- nister George Robertson van Defensie in een bxïef aan het j parlement weten. Robertson geeft voorrang aan diplomatieke middelen, maar sluit het gebruik van I geweld niet uit. „Het gezag van de Verenigde Naties en I de internationale gemeen schap moet gehandhaafd worden." De HMS Invincible bevindt zich sinds november in de ij Middellandse Zee. Daar s: werd het heen gestuurd ten j tijde van de vorige crisis met Irak over de VN-wapenin- specteurs. I Het wapeninspectieteam on- I der leiding van de Ameri kaan Scott Ritter heeft giste ren eei'der op de dag Irak verlaten. De afgelopen week hebben de Iraakse autoxitei- ten de ploeg het wexiten on mogelijk gemaakt. Ritter beldemtoonde dat zijn vertrek niets afdoet aaxx de vastbeslotenheid van de VN- ontwapeningscommissie Unscom om haar inspecties voort te zetten. „Wij komen terug", verzekerde hij ver slaggevers in Bagdad. Ritters gx-oep kwaxxi afgelo pen zondag in Irak aan. Daags erop begon hij naar documenten te speuren over mogelijke experimenten met chemische en biologische wapens op gevangenen. Vanaf dat moment weigerde Irak elke medewerking. Tot twee keer toe kon het Uns- com-team een inspectie niet uitvoeren. De Iraakse rege ring vindt dat in het team veel te veel Britten en Ameri kanen zitten en beschuldigen Ritter ex-van een Amerikaan se spion te zijn. RTR/DPA/A FP/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse seixator John Glenn, de eerste Amerikaanse astronaut die een baan om de aarde draai de, ziet zijn wens in vervulling gaan: op 77-jarige leeftijd krijgt hij in oktober de kans opnieuw een ruimtereis te maken en wel aan boord van het ruimteveer Discovery. Glenns reis zal aantonen dat 'bejaax'de burgers uit het goede hout zijn gesneden', verklaarde NASA-functionaxis Goldin gis teren bij de bekendmakixxg. Met de uitdrukking verwees hij naar de film The right stuff over het begin van het ruimtevaartpro- gramma, naar het boek van Tom Wolfe over testpiloten en de eer ste astx-onauten. De nu 76-jarige Glenn zal de van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse regering gaat harde maatregelen nemen tegen geweld binnen het huwe lijk. Aanleiding zijxx de moorden op vrouwen de afgelopen tijd die leidden tot nationale ver ontwaardiging. Minister van Werkgelegenheid, Javier Arenas, heeft in het Spaanse kabinet voorgesteld rechtszaken tegen geweldsple- gers te versnellen. Bovendien moet het ministerie van Justitie bekijken of de straffen die da ders nu krijgen wel, zwaar ge noeg zijn. „Alle obstakels die in dit soox-t gevallen snelle proces sen in de weg staan, zullen wor den verwijderd", zei Arenas. De overheid wil ook een cam pagne beginnen 'om een einde te maken aan de cultuur van moe deloosheid en stilzwijgen'. Er moeten daarnaast meer centra komen voor mishandelde vrou wen en kinderen. De voorstellen komen enkele weken na een bijzonder geweld dadige moord die in Spanje voor veel ophef zorgde en leidde tot demonstraties in alle delen van het land. In het zuiden van Spanje sloeg een man zijn 60 jaar oude echtgenote eerst bijna bewusteloos, gooide haar ver volgens van het balkon en stak haar daarna in brand, terwijl zij nog leefde. De vrouw had op te levisie gezegd dat hij haar voortdurend mishandelde. Vorig jaar zijn zestig Spanjaar- oudste persoon zijn die tot dus ver in de ruimte heeft gevlogen. De huidige recoi'dhouder was op drie maanden na zestig j aai-. Het wetenschappelijke doel van Glenns reis is beter begrip te krijgen van hoe de gewichtloos heid gevolgen heeft op het oude re lichaam. De Democraat uit Ohio, die na zijn vliegersloop baan lid van de Amex-ikaanse Senaat werd, heeft maanden lang fel gelobbied om te kunnen terugkeren in de ruimte en heeft zware fysieke tests ondex-gaan. Glenn werd op slag een held na dat hij op 20 februari 1962 in de capsule Friendship 7 binnen vijf uur drie rondjes om de aarde had gedraaid. Voor het grote pu bliek bracht hij de Amerikanen weer op gelijke hoogte met het sovjetruimtevaartprogramma. RTR den aangeklaagd wegens moord op hun echtgenote. Er zijn bij de politie meer dan 19.000 aan klachten wegens mishandeling ingediend- Dat is een aanzien lijke stijging in vergelijking met de 16.300 aanklachten een jaar eerder. Vinuwenorganisaties spreken van het topje van de ijs berg. RTR NEW DELHI - Een door het hooggerechtshof uitgevaardigd verbod op de verkoop van bloed heeft in Indiase ziekenhuizen tot een ernstig tekort aan bloed geleid. Dat heeft het verbond van Indiase bloedbanken vrij dag laten weten. Volgens kranten zijn er patiën ten overleden doordat ze geen bloedtransfusie konden krij gen. De verkoop van bloed werd op 1 december verboden, omdat gekocht bloed vaker besmet zou zijn met het aids-virus dan ge doneerd bloed. India had voor het verbod jaarlijks de beschik king over drie miljoen eenheden bloed, de helft van de benodigde hoeveelheid, aldus Divya Lal van het verbond van bloedban ken. Sinds het vei'bod is het aan tal eenheden bloed volgens Lal met 1,2 miljoen gedaald. AP (Advertentie) De mooiste meubels gaan nu weg voor verrassend lage prijzen. Het is feest. 10%. 20%. 30%, 40%... Leolux, RolfBenz, deSede, H.F. Style, Gelderland, Durlet, fori.. Wij komen graag bij u thuis. Pot-Stoutenbeek. Nieuwcndijk 89. Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio le verdieping. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5