1 a Salette zoekt steun bij Leger Doneren van organen blijft een omstreden zaak PZCzeeland PZC Sluis legt hand op stokoud reliëf met blik op Aardenburg Hulster afdeling voor Plattelandsvrouwen 1 Opvanghuis Vogelwaarde kan het zelf moeilijk meer bolwerken 15 CDA Terneuzen houdt receptie Uitbreiding struisvogelfarm mag Trouwen fors duurder in Sluis Boete en verbod voor bezit drugs Gewonde bij botsing Terneuzen Plan kampeerfarm Koewacht SScW V door Pascalle Cappetti AARDENBURG - De inwo ners van Sluis-Aardenburg kunnen binnenkort wellicht een nieuw kunstwerk in Aar denburg aanschouwen. De ge meente wil van een inwoner van Den Haag een marmeren reliëf uit 1662 aankopen dat zicht biedt op Aardenburg en zijn wallen. Het reliëf, dat tienduizend gulden waard is, heeft jarenlang een gevel van een woning in Amsterdam ge sierd en en is later in een schouw gemetseld in een huis in Den Haag. „Bij1 de verkoop van het huis be sloot de eigenaar het reliëf niet mee te verkopen aan de nieuwe eigenaar, maar te koop aan te bieden aan de gemeente Sluis- Aardenburg, zodat de steen een publieke bestemming kon krijgen. De gemeente toonde zich gecharmeerd van het kunstwerk dat door een onbe kend persoon uit wit Carra- ranmarmer is gehakt en an derhalve meter lang en een halve meter hoog is. Een des kundige van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wist de gemeente na een bezoek ter plaatse te vertellen dat het om een waardevol kunstwerk gaat. Omdat haast geboden was - het pand is inmiddels verkocht en het reliëf ligt voorlopig opgeslagen bij een steenhouwerij in Maarssen - heeft het college het kunst werk in principe gekocht. Daarbij is het voorbehoud be dongen dat de raad nog wel akkoord moet gaan. Sint Baafskerk Het college wil het reliëf bij voorkeur een plaatsje geven in de Sint Baafskerk in Aarden burg. In dit historisch gebouw zou het kunstwerk niet misstaan en bovendien is de ruimte voor het pubhek toe gankelijk, oordelen B en W. De kerkvoogdij van de hervormde kerk en de eigenaar, de Rijks gebouwendienst, zijn bena derd of zij interesse hebben om het reliëf onder te brengen in de kerk en een bruikleenover eenkomst af te sluiten. Het is niet duidelijk of zij hiermee kunnen instemmen. Inclusief het demonteren, verplaatsen, opknappen en het transport naar Aardenburg erbijkomen de kosten op een kleine 18.000 gulden. De commissie financiën en al gemene zaken buigt zich dins dag 20 januari vanaf 19.30 uur over het voorstel. Aan de orde komen de voorstellen om nieu we computerapparatuur aan te schaffen en een krediet be schikbaar te stellen voor pc- privé-project. Ook het inte graal zorgloket Zeeuws- Vlaanderen staat op de agen da. om op lange termijn meer ge structureerd te gaan werken, zonder daarbij ons doel uit het oog te verliezen. Als op dit mo ment één van onze medewer kers, om wat voor reden dan ook, weg zou vallen, zitten we met een probleem. Bovendien is onze organisatie aan het ver grijzen, dus vroeg of laat moet je daar ook iets aan doen. Hoe die samenwerking met het Leger vorm zou moeten krijgen, moet nog blijken." Oprichter Bentvelzen is zelf al sinds 1966 betrokken bij La Salette. De in middels overleden oprichter pa ter L. Damman charterde hem in zijn studietijd om in de va kantie te klussen en te verven. In 1964 begon L. Damman in Vo gelwaarde zijn opvangcentrum voor probleemgevallen, mensen in geestelijke en lichamelijke nood. La Salette is een plaatsje in de Franse Alpen, waar hal verwege de negentiende eeuw Maria verscheen aan een paar kinderen, maar dat als bede vaartsoord nooit de bekendheid kreeg van bijvoorbeeld Lourdes. Damman werd geïn spireerd door de congregatie La Salette en richtte in 1963 de stichting op. De boerderij aan Rapenbui-g werd een jaar later door E. Hamelinck ter beschik king gesteld en in de lo op der j a- ren groeide Hoeve La Salette uit tot een thuis voor zo'n 45 bewo ners. „Damman zag dat er behoefte was aan gezinsvervangende op vang", legt Bentvelzen uit. „In stanties zoals het RIAGG be stonden toen nog niet, maar zwervers zijn van alle tijden. La Salette is een plek waar mensen terecht kunnen wanneer alle re guliere opvang ophoudt of faalt. Wij zijn 24 uur per dag en 7 da gen per week open in tegenstel ling tot een ambulante dienst zoals het RIAGG, dat geen op names doet en in het weekend gesloten is." „La Salette is geboren uit idea lisme. Het idee was: hier om de hoek is een hoop ellende, daar moeten we wat aan doen en van lieverlee is dat gegroeid. Alles wat hier staat is gebouwd dooi de eigen medewerkers, mèt hulp van de bewoners. De omgeving is niet klinisch maar het is een thuis." Het opvanghuis voor mensen in geestelijke en lichamelijke nood La Salette kan de eindjes nauwelijks meer aan elkaar knopen. foto Charles Strijd ^Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Hoeve La Salette in Vogelwaarde, een op- tanghtiis voor mensen in gees- lelijke en lichamelijke nood, jdulct samenwerking met het Loger des Heils. Het ongesubsi- dieerde La Salette kan de eind jes nauwelijks meer aan elkaar knopen- Het werk wordt steeds gaarder en ingewikkelder, ter- «ijl de hoeve draait op de inzet vall vrijwilligers en enkele be taalde krachten. Steun van een andere organisatie kan soelaas bicden. Bestuur en directie van La Sa- lette zijn druk met de toekomst bezig. „Er is geen urgentie om zaken te gaan veranderen, maar ;Ve willen problemen voor zijn" legt voorzitter Hans Bentvelzen van de Stichting Vrienden van La Salette uit. „Er werkt hier een aantal vrijwilligers en een minimum aan betaalde krach ten, maar als de trend van de af gelopen vijf jaar zich doorzet, zijn wij niet in staat om La Sa lette zelfstandig draaiende te houden. In deze sector komen steeds meer wettelijke eisen en voorschriften, de problematiek wordt steeds complexer en de sociale uitkeringen van de be woners, waarmee we een deel van de exploitatie financieren, worden steeds lager. Voor het overige zijn we afhankelijk van incidentele donaties." i Doelstelling Het bestuur is daarom op zoek i gegaan naar een geschikte part- nerom La Salette ook in de toe- cr- komst draaiende te houden. ,e „We kwamen al snel uit bij het Leger des Heils", vertelt de "e. voorzitter. „Wij zijn geen offici al eleinstantie, dat wil zeggen, wij ,e ontvangen geen subsidie of fei steun van de overheid. Onze doelstelling en die van het Leger des Heils lopen parallel. Dat is de basis voor de aanstaande sa menwerking. Wanneer iemand behoefte heeft aan opvang in een crisissituatie staan zij klaar zonder vragen te stellen en dat- zelfde geldt voor ons Bentvelzen benadrukt dat de gesprekken met het Leger nog maar in een aftastende fase zit ten. „We zijn louter oriënterend bezig, het overleg loopt pas sinds juli van het afgelopen jaar. Wij beogen als Hoeve La Salette zaterdag 17 januari 1998 TERNEUZEN - Het CDA in Terneuzen houdt vandaag, zaqvvterdag, in paviljoen West kant een nieuwjaarsreceptie. Deopenbarebijeenkomst wordt om 10 urn: ingeluid met een spreekbeurt van het kandidaat Tweede Kamerlid (4e plaats op de lijst) G. Verburg. Zij treedt aan met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen. Ook zullen verschillende pro vinciale statenleden aanwezig zijn. Volgens voorzitter D. de Buck gaat het goed met het CDA in Terneuzen. De partij-afde ling is de afgelopen twee jaar met dertig mensen gegroeid. HEIKANT - De CDA-afdeling houdt maandag 19 januari van af 20.00 uur een inspraakbij eenkomst voor de inwoners van Heikant in gemeenschapscen trum 't Heike. Wethouder G. van de Voorde, lijsttrekker van het CDA, houdt een korte inleiding over een aantal Heikantse ont wikkelingen. Daarna worden actuele zaken besproken en krijgen de inwoners de gelegen heid om vragen te stellen en met de CDA'ers te discussiëren. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Het aantal orgaandonoren in Neder land is te gering om alle mensen te helpen die met smart wachten op een ruilhart, een andere lever, een nier, long, hoornvlies of een stuk bot. Uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen blijkt dat nabestaanden in een op de twee gevallen toestemming geven om het lichaam van de overlede ne te gebruiken voor orgaandonatie. Dat circa 23 procent van de Nederlan ders een donorcodicil bezit, zet te wei nig zoden aan de dijk. In de praktijk heeft slechts de helft van de mensen die verklaring daadwerkelijk op zak. Voor uitlopend op de Wet op de Orgaandona tie, die dit jaar wordt ingevoerd, komt er een campagne die Nederlanders bo ven de achttien jaar ertoe moet bewe gen zich te laten registreren voor or gaandonatie. Volgens deskundigen zijn per jaar honderd extra donoren nodig om de wachtlijsten weg te werken. De vraag rijst hoe groot de bereidheid van de bevolking is. Welke klank heeft or gaandonatie? Wil de overheid het donorcodicil echt tot een succes maken, dan- moet iedere Nederlander boven de achttien jaar la ten registreren of hij of zij voor orgaan donatie is, vindt Axelaar L. van Doorn. „Van mij part verbinden ze die verkla ring aan het sofi-nummer. Nu moet je altijd een papiertje bij je hebben. Dat kun je makkelijk kwijtraken of verge ten mee te nemen. Of de tekst is na j aren niet meer te lezen. "De voorwaarde dat de familie toestemming moet geven al vorens er kan worden overgegaan tot het transplanteren van organen, mag van Van Doorn worden geschrapt. „Als iemand kenbaar heeft gemaakt, na zijn dood zijn organen ter beschikking te willen stellen, moet de familie die wens respecteren." Dat vindt ook de Terneuzense mevrouw C. Doorns. Zij heeft op het moment zelf geen donorcodicil. „Je weet hoe dat gaat, zo'n ding raak je kwijt en dan ver geet je een nieuwe in te vullen." Dat er te weinig orgaandonoren in Nederland zijn, verbaast haar niet, wanneer ze hoort dat familieleden hun fiat moeten geven aan de transplantatie. Dat vindt zeeen 'stomme regeling'. Wat heeft mijn familie er mee te maken? Dat kan ik toch zelf beslissen?" Daarom zou het in haar ogen ook goed zijn de zaken beter vast te leggen. Misschien moet een huis arts standaard aan de mensen vragen of ze in zijn voor het donorschap, oppert ze. „Of eigenlijk zouden juist de mensen die niets vantransplantatie moeten we ten, een codicil bij zich dragen", oppert zeMevrouw Doorns kan zich best voor stellen dat familieleden niet staan te De behoefte aan donororganen is groot, maar de animo om zich als donor aan te melden is gering. foto Lex de Meester springen om na de dood van hun dier bare direct de vraag om transplantatie te beantwoorden. „Op zo'n moment staat je hoofd er waarschijnlijk niet naar dat ze gaan snijden in je familie lid." Daarom moet de familie - uitge zonderd wanneer het om minderjarigen gaat - buiten beschouwing blijven, vindt ze. Principieel ,Van mij mogen ze alle organen hebben die ze gebruiken kunnen." Mevrouw Eggink uit Gouda is 74 en ze betwijfelt of ze op haar leeftijd nog in aanmerking komt om donor te zijn. „Mijn man had altijd een donorcodicil bij zich maar toen hij, twaalf jaar geleden, stierf, is het niet aan de orde geweest." Hoewel ze principieel voorstander is van or gaandonatie, moet mevrouw Eggink bekennen dat ze geen codicil bij zich draagt, ook niet nu ze veertien dagen bij haar schoonzuster in Heinltenszand lo geert. „Als ik thuis kom, ga ik het me teen regelen, want zo is het wel heel makkelijk om principieel te zijn. De 18-jarige bouwvakker R. Janse uit Goes 'mogen ze leeghalen'. „Maar dan moeten ze wel zeker weten dat ik dood ben, natuurlijk." Een codicil heeft hij nooit gehad en of zijn familie zijn standpunten omtrent orgaandonatie kent, zou hij niet weten. „Je vraagt dat nou en dan denk ik, tja. waarom niet. Maar ik heb er eigenlijk nooit over nag- dacht en zeker niet over gesproken. Ik hoop de spullen toch maar het liefst zelf te verslijten," Van mevrouw M. van de Zaan uit Goes, weet de familie hoe ze erover denkt. Haar codicil bewaart ze bij haar rijbe wijs. „Ik kan me goed voorstellen dat de familie bij een plotseling sterfgeval zo snel geen beslissing durft te nemen. Als orgaandonatie aan de orde is, is er meestal sprake van een ongeluk. Dan hebben de nabestaanden al zoveel aan hun hoofd. Daarom vind ik een codicil nog steeds heel zinnig." A Quist uit Tholen denkt er heel anders over. Hij is tegen het uitwisselen van or ganen in het algemeen. Ziekte, ook als die uiteindelijk leidt tot de dood, is in SLUIS - De struisvogelteelt gaat het echtpaar De Bruyckere voor de wind. In september vorig jaar kregen de eigenaars een bouwvergunning voor een stal voor vijftig struisvogels aan de, Hogeweg 1 in Sluis. Amper vier maanden later is dat onderko men al weer te klein geworden voorde hoeveelheid vogels dié zij wensen te houden. Burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis-Aarden burg zijn bereid mee te werken aan uitbreiding. De gemeente raad nam in december vorig jaar een voorbereidingsbesluit om etagebouw in de intensieve veehouderij tegen te gaan. Aanvragen voor bouwvergunningen moeten in dit geval wor den aangehouden. Deze aanvraag betreft echter geen flat- bouw. De omvang van het onderkomen past bovendien in het gemeentelijke en provinciaal beleid dat de grens op duizend vierkante meter legt, stelt het college. De aanvraag wordt donderdag 22 januari voorgelegd aan de commissie vrom in haar vergadering van 19.30 uur. SLUIS - Trouwen en het registreren van het partnerschap wordt in de gemeente Sluis-Aardenburg fors duurder. Het ta rief gaat op werkdagen omhoog van 250 naar 350 gulden. Op zaterdagen moet er voor een boterbrief j e 7 50 gulden, in plaats van de huidige 600 gulden, worden neergeteld. Het speuren in de registers van de burgerlijke stand, het gemeentearchief en- het kadaster gaat per kwartier 25 gulden kosten. Nu is dat nog respectievelijk 7,50, zes en drie gulden. Voor het aanvragen of vernieuwen van het rijbewijs moet de burger komend j aar vij f gulden meer betalen, waarmee het tarief op 35 gulden komt.. De commissie financiën en algemene zaken bespreken de wij-; ziging van de legesverordening dinsdag 20 januari vanaf 19.30 uur. TERNEUZEN - De politie hield vrijdagmiddag in de Terneu zense Westkolkstraat een 21-jarige Belg uit Dendermonde- aan. De jongeman bleek in het bezit van 10,8 gram hennep. De softdrugs werden in beslaggenomen. De Belg kreeg een bin nenstadsverbod opgelegd voor de duur van 28 dagen. TERNEUZEN - Een 24-jarige vrouw uit Terneuzen moest donderdagavond met een gebroken schouderblad worden op genomen in streekziekenhuis De Honte. De vrouw zat achter-- op de fiets bij een 23-jarige plaatsgenoot. De fietser verzuim de op het kruispunt Alvarezlaan-Rooseveltlaan voorrang te' verlenen aan een 32-j arige automobilist uit Hulst. De autobe stuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen. De mate riële schade bleef beperkt. KOEWACHT - De gemeente Axel heeft een aanvraag ontvan- gen om een boerderij aan de Emmabaan tussen Koewacht en' Heikant om te vormen tot een kampeerboerderij met zo'n- tachtig plaatsen. Het gaat om een landbouwbedrijf dat zijn activiteiten heeft;, beëindigd heeft. Een aspirant-koper heeft interesse voor de boerderij op voorwaarde dat de gemeente Axel de bestem-, ming van de locatie wil wijzigen. Volgens burgemeester W. de Graaf van Axel zijn als gevolg; van de geruchten over deze aanvraag al een aantal bezwaar schriften van agrariërs binnengekomen. De burgemeester weet niet of het om zwaarwegende argumenten gaat. „Alleen het verzoek ligt op tafel en de hele procedure om de- planologie te bekijken en te veranderen duurt zeker zo'n vier! tot vijf maanden en dan is de behandeling van de bezwaar-! schriften nog niet meegerekend." zijn opinie een geschenk van God, waaiwoor we dankbaar moeten zijn. „De mens moet zich niet mengen in het werk van de Allerhoogste", meent Quist. Knoeien Mevrouw L. Visser uit Middelharnis (73): „Ach, voor mij speelt dat toch niet? Ik ben al oud. Maar als ik jonger zou zijn, geloof ik niet dat ik daar voor zou voelen. Voor mij hoeft het niet. Niet uit principe hoor, maar gewoon, het idee dat ze in je lichaam zitten te knoeien. Dat andere mensen hun organen wel ter beschikking stellen, vind ik hartstikke goed. Maar mijn eerste reactie is toch 'liever niet'. Maar misschien dat ik er anders over denk als ik er eens goed mijn gedachten over laat gaan. Mevrouw M. Voorhoeve (50) uit Renes- se: „Ik denk dat ik mijn organen wel ter beschikking zou stellen. Na mijn dood heb ik er verder toch niets meer aan. Ik heb niet het idee dat het belangrijk is dat mijn lichaam dan intact moet blij ven. Toch kan ik wel heel goed begrij pen dat mensen het niet aandurven, om principiële redenen bijvoorbeeld- Dat moet ieder voor zich weten. Daar is ie dereen wij in. Mevrouw L. Schraver (66) uit Bruinis- se: „Oh nee hoor, nee, absoluut niet. Nee, dat zou ik niet willen hoor. Dat vind ik veel te eng. Ja, je voelt er welis waar niks van als je toch al dood bent, maar toch. Aan de andere kant kun je er wel iemands leven mee redden. Toch vind ik het eng. Ik zou het niet doen." Goed initiatief Volgens K. H. Zijl uit Nieuw- en Sint Joosland is het donorcodicil een goed initiatief. „Zo kan je misschien een an der nog eens gelukkig maken met een orgaan van jezelf. Ik heb er zelf al jaren een, maar het is natuurlijk eenpersoon- lijke beslissing voor iedereen. Het zou kunnen dat daarom slechts 23 procent van de Nederlanders donor is, want er wordt wel genoeg reclame voor ge maakt dacht ik zo. M. J. Roelse uit Middelburg heeft be wust besloten zich niet als donor be schikbaar te stellen. „Maar eigenlijk zou ik wel een codicil bij me moeten dragen, om dat duidelijk te maken. Want als je dat met wilt, mag je dat toch ook laten weten? Ik wil het niet omdat ik ervan uit ga dat het slecht is om een orgaan van iemand anders in je lichaam te hebben. Ik geloof dat wanneer het ie mands tijd is om dood te gaan, het niet op alle mogelijke wijzen gerekt moet worden. Dat is niet de bedoeling van het leven. Iedereen is tegenwoordig maar bang voor de dood en wil dat zo lang mogelijk uitstellen. Maar tijd is tijd." door Barend Pelgrim HULST - „De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) is helemaal geen club van oude boerinnen." Dat be klemtonen Sankie Koster, bondslid van de afdeling Axel, en Anneke Hoek, toekomstig bestuurslid van de afdeling Hulst. Op maandagavond 19 ja nuari vindt de oprichtingsver gadering van de afdeling Hulst van de NBvP plaats. „Uit onderzoek is gebleken dat nog maar 20 procent van onze leden een agrarische achter- grondheeft."legt Koster uit. „In onze afdeling bestaat daar geen exact beeld van, maar het is wel duidelijk dat het agrarische ook in onze regio steeds minder wordt." De nieuwe afdeling zou graag een verandering van de naam Plattelandsvrouwen zien. „Er wordt landelijk ook wel ge sproken over een andere naam", weet Koster. „Wij hadden het idee om de organisatie om te do pen tot ANVBde Algemene Ne- derlandse Vrouwenbond." Hoek sluit zich hierbij aan. „De vroegere scheiding platteland- stad bestaat toch niet meer. Maar we moeten afwachten want tot een aanpassing van de benaming moet landelijk beslo ten worden." Belangstelling „De oprichting van een afdeling Hulst kwam twee jaar geleden ter sprake", aldus Koster. „In maart van het vorig jaar hebben we een inloopavond gehouden en daaruit bleek dat er behoefte en voldoende belangstelling was voor een nieuwe afdeling. We hebben een beHijst samen gesteld en recht op de vrouw af gevraagd of men naar bijeen komsten zou komen als er een; dergelijke vrouwenorganisatie- zou komen in Pluist. Er zijn nu al meer dan 25 leden." Anneke Hoek woont pas drie jaar in Hulst. De NBvP ziet ze als een uitstekende manier om! mensen te leren kennen. „De bond is ideaal om je meer tussen de vrouwen van hier te begeven, te hoi*en wat er leeft en in con tact te komen met mensen van diverse achtergronden." Activiteiten Ik dacht altijd, de NBvP is niks voor mij", gaat Hoek verder. „Het viel mij op dat je er zowel jong als oud tegenkomt, dat ver raste mij." Het programma van de bond is volgens de twee da mes zeer divers. „Je kunt oppik ken wat je interesseert", be weert Koster. „Er zijn creatieve cursussen maar ook voorlich tingsavonden. We hebben bij voorbeeld zoiets over drugs ge organiseerd. De maandelijkse bijeenkomsten lopen uiteen van; medische onderwei-pen tot cul turele zaken, maar de bond is." ook een leerschool. Veel leden; ontdekken hier kanten van zichzelf waar ze zelf verbaasd over zijn. De eerstvolgende acti viteiten zijn een cursus fijne keuken, een avond aqua-fit, een paas-bloemschikking en een excursie naar een aspergekwe kerij." De oprichtingsavond van de afde ling Hulst vindt plaats op 19 januari in café-zaal De Kroon in de Kleine Bagijnestraal 38 in Hulst, aanvang: 19.45 uur. Voor meer inlichtingen kan men zich wenden tot Catrien Mol, tel. 0115-441.397. (Advertentie) hapjes theater Da hs SPECTACULAIRE DANSAVOND Het dansorkest RIO GRANDE begint zaterdag 24 januari een reeks van dansavonden in nieuwe stijl. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,50 p.p. Tijdens deze gezellige avond kunt u ook onze vernieuwde bowlingbanen in De Parel uitproberen. Let op: wederom Dinner Music Show op 14 maart a.s. Reserveer tijdig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 59