Goese Lyceum wordt tweetalig Nieuw VVV-kantoor Renesse geopend touch Saeftingse koeien niet weg te jagen Personeel ADZ ongerust over werkgelegenheid ZMF verzoekt justitie onderzoek tegen Hydro Agri School gaat als eerste in Zeeland Engels als voertaal gebruiken zeeuwse almanak V erzoeknummer PZC zeeland zaterdag 17 januari 1998 rfnnrHenk Postma GOES - Het Goese Lyceum wordt de eerste Zeeuwse school die het Engels als voertaal gaat gebruiken. Als ze dat willen, kunnen leerlingen dan de helft ïan de schooltijd in het Engels les krijgen. Dat gebeurt al me teen in de eerste brugklas. De Goese school wil hiermee vol- „end jaar augustus van start gaan. Kinderen die nu op de ba sisschool in groep zeven zitten, zijn de eersten die van de moge lijkheid gebruik kunnen maken. Rector A Wevers maakt dit van daag, zaterdag, bekend tijdens een open dag van de school. Er varingen elders en contacten met ouders hebben volgens hem uitgewezen dat er voldoende waag is naar voortgezet onder- sijs met Engels als voertaal. Hij verwacht er een speciale brug klas van zo'n twintig leerlingen voor te kunnen formeren. In de andere brugklassen blijft de school gewoon in het Neder lands lesgeven. Het Goese Lyceum mikt met dit initiatief in eerste instantie op leerlingen die in staat worden geacht eén vwo-diploma te ha len, maar ook scholieren met havo-indicatie zouden er - wellicht in een later stadium - voor in aanmerking kunnen ko men. Het Engelstalig onderwijs zal zich in hoofdzaak uitstrek ken tot zaakvakken als wiskun de, natuurkunde, biologie, ge schiedenis, aardrijkskunde, verzorging, muziek en tekenen. Datgebeurt tot in de vierde klas. De leerlingen kunnen er een in ternationaal erkend certificaat mee halen. Nederland telt momenteel vijf tien scholen waar leerlingen er voor kunnen kiezen om de helft van de tijd in een moderne vreemde taal te communiceren. Dedichtstbijzijnde staat inRot- terdam. Behalve in Goes, wil men nu ook in Hellevoetsluis zo'n 'tweetalige school' in het (Advertentie) UITGIFrEBUFFETTEN ONTMOETINGSRUIMTE TER WEEL GOES deze week uitgevoerd door: KapeUe; tel. Of 13-344151 leven roepen. De Goese rector Wevers noemt de stap een lo gisch gevolg van de internatio nalisering. Het Goese Lyceum doet al veel aan uitwisseling met scholen in Denemarken en Frankrijk. „Ook daarbij is Engels de voer taal", zegt Wevers. Het toene mend gebruik van het Internet, waarbij veelal ook in het Engels wordt gecommuniceerd, en de invoering van de Europese munt zijn volgens hem ook ont wikkelingen die de behoefte aan tweetalig onderwijs vergroten. Om de bevoegdheid te verwer ven in het Engels les te geven, moet het Goese Lyceum nog zo'n tien tot twaalf docenten bij scholingscursussen laten vol gen. Daarvoor kan een beroep worden gedaan op Europese fondsen. Het Goese Lyceum verwacht zich binnenkort ook als enige Zeeuwse school te kunnen pro fileren als 'voorhoedeschool' op het gebied van de informatie- en communicatietechnologie. Dat houdt in dat de school extra rijksmiddelen krijgt om sneller dan de meeste andere scholen voldoende computerappara tuur in huis te halen. Het minis terie van Onderwijs wil dat elke school uiteindelijk voor iedere tien leerlingen één computer aanschaft. Het Goese Lyceum is een van de honderd scholen die daar bij voorrang extra geld voor la-ij- gen. Van tweehonderd scholen die er ook voor in aanmerking wilden komen, is de aanvraag afgewezen. Het is de bedoeling dat de computers vooral worden gebruikt voor de vakken Neder lands en moderne vreemde ta len. Gewonde bij steekpartij inTerneuzen TERNEUZEN - In de Korte Kerkstraat in Terneuzen is een 49-jarige inwoner van Hoek donderdagavond rond elf uur gewond geraakt bij eert vecht partij. Hij liep messteken op aan nek en gezicht, maar weigerde medische behandeling. Mogelijk aanleiding tot de steekpartij was een ruzie die hij met een 24-jarige inwoner van Temeuzen had, eerder die avond in een café. Daarbij zou het slachtoffer al letsel hebben opgelopen door een stukgesla gen bierglas. Het tweetal- had toen al de nodige drank achter de kiezen. Directrice schouwburg Terneuzen weg TERNEUZEN - Directeur Yo- lauda Mergler verlaat het Zuid- landtheater in Terneuzen. Ze heeft een soortgelijke functie aanvaard in de schouwburg van Deventer. Mergler heeft vrij dagavond kort voor een voor stelling haar medewerkers op de hoogte gesteld van haar be noeming bij De Leeuwenbrug. Het vertrek van de directeur van het theater en het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen komt voor iedereen als een volslagen verrassing. Mergler zelf kreeg gisteren aan het eind van de middag te horen dat ze welkom is in Deventer. Zowel bij het personeel als bij de verantwoordelijk wethouder Was niet bekend dat ze de inten tiehad om op korte tennijn haar functies in Terneuzen neer te Alle pogingen om de meest verwilderde runderenrichting stal te dirigeren zijn op niets uitgelopen. Ook met een bootje lukte het de veehouder en zijn helpers niet om de koeien naar de dijkte drijven. foto's Charles Strijd door René Hoonhorst SAEFTINGE - Meer dan twintig run deren lopen deze week nog vrij rond op het schor van Saeftinge. De beesten staan af en toe tot halverwege de schoft in het water. Bezorgde natuurliefheb bers vragen zich wel eens af of de dieren in de winter niet op stal moeten staan. De koeien kunnen zich echter uitste kend redden en vinden ook in dit jaar getijde nog voldoende voedsel, betoogt de Axelse veehouder J. van Liere. Hoewel de runderen dus prima kunnen overleven in het winterse Saeftinge, zou Van Liere de herkauwers graag naar de stal halen. De beesten hebben namelijk koper en mineralen als bij voer nodig en de dierenarts dient regel matig bloedmonsters te controleren. De Saeftingekudde van de veehouder be staat uit 180 tot 200 dierèn. De runde ren die nu nog op de Noordpunt van het reservaat verblijven, zijn de meest ver wilderde. „Dat zijn koeien die in het schor zijn geboren en zich nergens wat van aantrekken. Zelfs met een vlieg tuigje is het niet gelukt ze naar de stal te ditjven. Ze hebben snel door dat al het lawaai hen niets doet en grazen onver stoorbaar door." Ook met een boot j e lukte het de veehou der en enkele helpers tot nu toe niet om de koeien naar de dijk te drijven. „De beesten kennen de weg door Saeftinge beter dan wij en zijn bovendien gewoon veel te snel", weet Van Liere intussen. Van Liere hoort via-via wel eens dat mensen hem dierenmishandeling ver wijten, omdat de runderen zo lang bui ten in weer en wind verblijven. Zowel stichting Het Zeeuwse Landschap als dierenarts J. Kop hebben echter nooit klachten van de Dierenbescherming of andere organisaties gehooid. Volgens Kop is dat ook logisch omdat de beesten goed gezond zijn. „Runderen die in het schor op zoek moeten naar voedsel le véren elke dag een topprestatie. De conditie van die dieren moet gewoon goed zijn. Maar het is wel zo dat de beesten, vooral omdat er veel zoogkoei en zijn, onder meer mineralen en koper bijgevoerd moeten krijgen, omdat Zeeuws-Vlaanderen te kampen heeft met de uitstoot van industrieën van Antwerpen en Kanaalzone." Na vijf jaar runderen te hebben gehou den op de Noord (de noord-oostelijke punt van Saeftinge) ziet Van Liere langzamerhand bevredigende resulta ten. De limousins, blonde aquitanes en kruisingen van die twee soorten Franse vleeskoeien doen het goed op Saeftin ge. „Alleen de zuivere blonde aquitai- nes gaan er uit, omdat die iets te zwak zijn voor het schor. Maar ik heb intus sen een kwalitatief uitstekende kudde gefokt. Een aantal van zo'n tweehon derd dieren is net te runnen met hulp van vrijwilligers en vrienden. Op het moment heb ik gemiddeld zo'n tachtig zoogkoeien. Als dat gemiddelde de ko mende twee jaar stijgt naar 125 ben ik tevreden." Het speciale vlees van het Saeftingerund - boeuf de la marée - vindt behoorlijk aftrek en Van Liere hoopt over enige tijd met Het Zeeuwse Landschap nog eens te overleggen over verdere commerciële toepassingen. Vegetatie De stichting Het Zeeuwse Landschap is als beheerder van het natuurreservaat ook redelijk tevreden over de bewei ding met runderen, zegt woordvoerder C. Jacobusse. De vegetatie is nog geva rieerder geworden nadat koeien de schapen hebben vervangen als begra- zers. De runderen zorgen er net als de schapen ook voor dat zeeasters en bie zen het kweldergras niet overwoeke ren, zodat tienduizenden eenden en ganzen 's winters kunnen fouragerenin Saeftinge. De stichting zou alleen nog graag zien dat de meeste runderen wat dichter langs de dijk blijven. Jacobus se: „Intensieve begrazing aan de land- kant en afnemende begrazing naar het water van de Westerschelde toe is het meest natuurlijk. Bovendien willen we de rietkragen, die nu nog wel eens door de runderen worden vertrapt, graag sparen." Door de inzet van natuurlijke barrières en het verplaatsen van zoet waterbronnen, naar de dijkkant, is de begrazing wel wat te sturen, verwacht Jacobusse. laat weten te zijn ge vraagd om de dagelijkse leiding van De Leeuwenbrug op zich te nemen. De drie jaar oude schouwburg in Deventer heeft 970 plaatsen en is daarmee eens zo groot als het Zuidlandtheater en ook een fractie groter dan de nieuwe schouwburg die rond cle eeuwwisseling in Terneuzen wordt geopend. door Herre Stegenga RENESSE - Met het nieuwe kantoor in Renesse heeft de WV weer een forse stap in de goede richting gezet. „Een A-locatie", vindt voorzit ter D. Mooijaart van de WV Schouwse Kust. „Dit pand is uitstekend gesitueerd en past helemaal in deze tijd." In de woorden van burgemeester J. J. R M. Asselbergs is het zelfs een 'kasteel van een toeristisch huis'. De officiële opening werd vrij dagmiddag verricht door vi- ce-voorzitter J. W. de Jonge. Hij ontstak de lampen in een VW- lichtbalt, een cadeautje van on dernemersvereniging Renesse. Het kantoor aan de Zeeane- moonweg is sinds december ge opend en voldoet tot dusver aan de verwachtingen, meldde Mooijaart. „De reacties van de bezoekers zijn enorm positief." Evenals in Burgh-Haamstede is er een Uit-winkel ingericht. Dit betekent dat bezoekers kunnen 'shoppen' tussen schappen met folders, toeristische artikelen en Schouwen-Duivelandse lek kernijen. Het vorige WV-pand, aan de overkant van de straat, werd de laatste jaren te klein be vonden. Toen het gebouw van de Rabobank vrijkwam, besloot de WV hier naartoe te verhuizen. Even was het transferium nog in beeld. De twee Westerschouwse wethouders hadden enkele ja ren geleden een voorkeur voor deze plek, aldus Mooijaart. „Maar dat zagen we niet zitten. De WV hoort thuis in het win kel- en wandelgebied van Re nesse." De ondernemersvereni ging heeft deze keuze alleen maar gestimuleerd. „Het brui send hart van een Renesse is een betere plek voor de WV"stelde voorzitter A Verseput gedeci deerd. Met het agentschap op het transferium is de WV Schouwse Kust echter 'zeer ge lukkig'. Mooijaart: „Het trans ferium heeft natuurlijk lande lijke bekendheid gekregen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Onder het per soneel van het Administratief Dienstencentrum Zeeland heerst grote onrust over de toe komst van het sociale werk voorzieningsschap, hun werk gelegenheid en rechtspositie. Door de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening die sinds 1 ja nuari van kracht is, staat het voortbestaan van het ADZ on der druk. De directie en het be stuur van het ADZ onderzoeken hoe zij de toekomst voor het be drijf kunnen veiligstellen. De nieuwe Wet Sociale Werk voorziening (nWSW) laat geen ruimte voor de gemeenten om naast aan een regionaal ook aan een provinciaal werkvoorzie ningsschap deel te nemen. Dat betekent dat voor het AD£ - met vestigingen in Vlissingen, Goes en Terneuzen - geen plaats meer zou zijn. Dat leidde ertoe dat in december vorig jaar het gerucht de ronde deed dat het ADZ op geheven zou worden. Uitzondering Bestuur en directie van het ADZ ontkenden in alle toonaarden. Volgens hen zou het zo'n vaart niet lopen. De nWSW voorziet in een uitzonderingspositie. Het ADZ heeft bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid een aanvraag ingediend óm daarvoor in aanmerking te ko men. Op die aanvraag is door minister Melkert nog geen be slissing genomen. Directeur ir. R K, Cevaal en bestuursvoorzit ter drs. H. J. M. de Haas ver klaarden dinsdag jongstleden dat zijmocht het AD Z geen uit zonderingspositie krijgen, zul len zoeken naar een andere op lossing om het voortbestaan van het bedrijf te verzekeren. De tegenstrijdige berichten over de toekomst van het ADZ hebben de onrust onder de on geveer driehonderd werkne mers alleen maar doen toene men. Vrijdagmiddag belegde de bedrijfsledengroep van de Ab vaKabo daarom een bijeen komst voor het personeel van het ADZ in Vlissingen. Dis trictsbestuurder A van der Ma den gaf daar een toelichting op de nieuwe wet en de gevolgen ervan voor het ADZ en het per soneel. Van der Maden ver klaarde na afloop dat de onrust onverminderd groot is. „Er is behoorlijk gemord. Het zit ze al lemaal bijzonder hoog. Ambtenaren „Voor de mensen die via de Wet Sociale Werkvoorziening bij het ADZ werken zal er weinig ver anderen. Die hebben een goede, vaste positie. Het zijn met name de ambtenaren die een ingewik kelde positie bekleden", legde Van der Maden uit. „Als er bij voorbeeld gefuseerd gaat wor den met regionale werkvoorzie ningsschappen, worden twee afdelingen financiën of perso neelszaken dan ineengescho ven? Wat gaat er dan met dé ambtenaren gebeuren?" „Er is op dit moment nog geen enkele zekerheid over in wat voor richting er een oplossing zal komen. Dat hangt af van wat Melkert zal beslissen en wat de gemeenten gaan doen. Als dat bekend is, ik vernacht rond 15 februari, vallen bepaalde sce nario's af en weten we wat de in zet van de directie is. En dan pas komt de vakbond in beeld. We zullen onze plek aan de onder handelingstafel zelf opeisen." De AbvaKabo heeft voorlopig nog geen standpunt ingenomen over welke beheersvorm en wel ke schaalgrootte voor het ADZ het meest wenselijk zijn. Van der Maden: „Veel belangrijker zijn de werkgelegenheid, de rechtspositie en de arbeidsvoor waarden." Hl door Conny van Gremberqhe SLUISKIL - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) heeft het Openbaar Ministerie in Middel burg verzocht een strafrechte lijk onderzoek iji te stellen naar illegale bedrijfsactiviteiten van kunstmestfabrikant Hydro Ag ri in Sluiskil (HAS). Hel bedrijf is volgens de ZMF begonnen met de productie van een nieuw kunstmestsoort (ureas) zonder te beschikken over een geldige milieuvergunning. De leiding van HAS liet in een reactie vrij dag weten op de hoogte te zijn van de aangifte, maar wenste verder geen commentaar te ge ven op de kwestie. ZMF en Hydro Agri bakkeleien al geruime tijd met elkaar over de vergunningen voor de nieu we productielijn. Het bedrijf verzocht de provincie vorig jaar een gedoogbeschikking te ver lenen voor de bouw van de nieu we installaties. Tegen de verle ning van die beschikking diende de ZMF destijds bezwaar in, omdat de milieufederatie vond dat de bouw van de nieuwe in stallaties gekoppeld had moe ten worden aan de afbraak van de oude en sterk vervuilende prilltoren. Het provinciebe stuur ging aan de bezwaren voorbij en stond het bedrijf toe om, nog zonder te beschikken over de vereiste milieuvergun ning, te beginnen met de bouw van de ureas-productielijn. Ge deputeerde Staten besloten daartoe omdat het wachten op de nodige vergunningen HAS economische schade zou ople veren. HAS is volgens de ZMF dit jaar al begonnen met de pro4 ductie van de nieuwe kunstmest en dat is volgens de federatie strijdig met de regelgeving. De gedoogbeschikking van GS be trof enkel de bouw van de im stallaties en niet het starten van de productie. De ZMF vindt het ontoelaat baar dat zo met de procedures een loopje wordt genomen. Reclame Maken? Kies voor een buro dat spraak makend werk maakt! Reclame die niet ongelezen eindigt in het "ronde archief'. Bel Jan Kooren of Kimberley den Ouden voor een vrijblijvende afspraak. (0113) 231400 Grote Markt 15a Goes foto Dirk-Jan Gjeltema Ten behoeve van een onlangs opgericht zingend gezel schapje dook die Middel burgse vader eens diep in zijn platenkoffer om tophits uit vervlogen tijden tevoor schijn te halen; van die mee zingers die bij iedere dertig plusser nog wel ergens in het geheugen liggen opgeslagen. De swingende harmonieën van Tavares en de soulballa- ds van Lionel Richie amu seerden zijn achtjarige doch tertje Liza zeer. Met name van die Richie kon zij één nummer, getiteld Still (aaaaa dooo love you ....still), bijzon der waarderen. Toen ze haar vader gisteren vroeg deze prachtplaat nog eens op te zetten, duurde het geruime tijdvoordat het verzoeknum mer door de huiskamer klonk. Want: 'pappa, mag ik Nylon Ritsie nog eens horen' - dat moest welhaast om een on vervalste camavalsdreun gaan. En dat soort platen heeft zelfs die Middelburgse vader niet in zijn collectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53