emeente erspreidt iodiumpil Doneren van organen blijft een omstreden zaak W&hO' Woonboulevard Goes krijgt vorm PZC zeeland zaterdag 17 januari 1998 b 1 5 Gedenkplaat Borselse militairen Kieslijst SGP Noord-Beveland Verkeersactie Bergen op Zoom Auto op A58 met stenen bekogeld Tholen heeft oren naar nieuwbouw supers orsele wacht niet op GGD Wijkvereniging Molentocht toor oude voertuigen viert jubileum theater SPECTACULAIRE DANSAVOND Het dansorkest RIO GRANDE begint zaterdag 24 januari een reeks van dansavonden in nieuwe stijl. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,50 p.p. Tijdens deze gezellige avond kunt u ook onze vernieuwde bowlingbanen in De Parel uitproberen. Let op: wederom Dinner Music Show op 14 maart a.s. Reserveer tijdig! door René Schrier GOES - Het ziet ernaar uit dat de Goese woonboulevard, nu nog vooral bekend als Marco nistraat, gestalte begint te krijgen. Begin februari, waar schijnlijk maandag 2 februari, wordt begonnen met de bouw van drie nieuwe winkels op de kavel waar voorheen Holle- stelle was gevestigd.- Het gaat om vestigingen van Kwantum, Roobol en Leen Bakker. Het is-de bedoeling de ze winkels eind juli te openen. Vervolgens wordt tegenover Paauwe een tweede kavel aan gepakt. Zoals het er nu uitziet zal daar in september met de bouw worden begonnen. Ook daar gaat het om winkels in de woon- en interieurbranche. Projectontwikkelaar J. Hoog- strate van de firma Enbevest kan nog niet zeggen welke be drijven in de tweede fase wor den gerealiseerd, omdat de hum-contracten nog niet zijn getekend. Het gaat om Zeeuw se en Goese bedrijven en om een vestiging van de firma Be ter Bed. De projectontwikke laar en de gemeente Goes heb ben er bewust voor gekozen niet alle nieuwe bedrijven te gelijk op de markt te brengen. Gekozen is voor een fasering. In de eerste fase gaat het om een totaal vloeroppervlak van 6500 vierkante meter en in de tweede fase om bijna 8000 vierkante meter vloeropper vlak- Weidewinkels De gemeente Goes probeerde j aren geleden nadrukkelijk al le winkels in of zo dicht moge lijk bij het centrum te houden. Liever geen weidewinkels, was het credo van het Goese gemeentebestuur. Dat misluk te in het geval van de Agri- markt en later de Edah. Pas met de publicatie van de struc tuurnota detailhandel, enkele jaren geleden, gooide Goes het roer om. De Marconistraat werd aangewezen als de plaats waar winkels met zogenaam de volumineuze artikelen zich kunnen vestigen. Het liefst nog artikelen uit de woning en interieurbranche. Op dat moment ontstond ook de term de Goese woonboulevard. Inmiddels hebben zich al ver schillende winkels uit die branche aan of dichtbij de Marconistraat gevestigd. De volgende nieuwe vestigingen zijn Kwantum, die al eerder een vestiging in Goes had aan de Ganzepoortstraat, Roobol (een bedrijf met gordijnen en vloerbedekking) en Leen Bak ker, die momenteel nog in Ka- pelle zit maar al geruime tijd op zoek was naar een locatie in Goes. Het ligt in de rede dat de Kapelse vestiging wordt ge sloten. Het was aanvankelijk de be doeling van de gemeente en de projectontwikkelaar om nog voor het eind van 1997 met de bouw te beginnen. Dat is niet gelukt. De bouwvergunning wordt volgende week ver strekt en daarna kan het pro ject beginnen. Uit mededelin gen van de gemeente blijkt dat het niet de bedoeling is de Marconistraat zelf veel aan te passen aan de komst van de nieuwe winkels. Zo komen er geen voorzieningen als trot toirs voor de winkelende be zoekers. Of zoals een zegsman van de gemeente het uitdruk te: „Het is niet de bedoeling dat er een binnenstadssfeertje ontstaat. De Marconistraat is nadrukkelijk bedoeld voor be drijven die handelen in volu mineuze goederen." De Marconistraat wordt 'woonboulevard'. De binnenstad heeft het nakijken. HEINKENSZAND - In de gevel van de bank in aanbouw aan het Van der Biltplein te Heinkenszand komt een gedenkplaat voor Borselse militairen die in de laatste oorlogen zijn ge sneuveld. Het is een plan dat al langer bij het Borselse gemeentebestuur leeft. Overigens lag er ook een verzoek van de belangenver eniging van Nederlandse militairen, die in het voormalig Nederlands Indië gevochten hebben. In overleg met de kun stenaar, A Beysens, wordt momenteel bekeken wat de moge lijkheden zijn. Het is de bedoeling dat op de gedenkplaat de namen vermeld worden van alle militaire slachtoffers die geboren zijn in één van de voormalige gemeenten die momenteel tot de gemeente Borsele behoren. Om achter alle namen te komen, zal de ge meente Borsele binnenkort een advertentie plaatsen. WISSENKERKE - De SGP op Noord-Beveland heeft eert kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 4- maart samengesteld. Lijsttrekker wordt A G. van der Maas- uit Geersdijk, die in de huidige raad de eenmansfractie van db SGP di-aagt. De nummer twee op de lijst is J. Poppe uit Kortgene. Ook de nummers drie en vier zijn voor Noordbevelanders met de ach ternaam Van der Maas: A uit Geersdijk en P. L. uit Kortgene. Op de vijfde, zesde en zevende plaats staan respectievelijk M. van de Kreeke, A J. Breure en A Kramer. BERGEN OP ZOOM-Bij een grootscheepse verkeerscontrole op de A58 ter hoogte van Bergen op Zoom, heeft de politie tientallen processen-verbaal opgemaakt wegens verschillen de ovei*tredingen. Daarnaast nam de politie vijf onverzekerde! voertuigen in beslag en stuurde zij vier illegale vreemdelingen; terug naar hun land van hei-komst. In totaal werden tussen negen uur donderdagavond en vier. uur vrijdagochtend 425 voei'tuigen, in beide ï-ichtingen, ge-; controleerd. De auto's werden gestopt op de parkeerplaatsen Zeezuiper en Bolusberg. Zes personen wei-den bekeurd wegens het rijden onder in vloed. Twee personen, die in het landelijk opsporingssysteem) stonden, werden even apart gezet. Na betaling van hun open staande boetes, in totaal voor een bedrag van 1885 gulden, mochten ze verder. De andere processen-verbaal werden op gemaakt wegens onder meer verboden wapenbezit en rijderr met verkeerde kentekenplaten. Aan de actie Roadblock namen dertig medewerkers deel van de Koninklijke Marechaussee en de Regiopolitie Zeeland en" Midden- en West-Brabant. ANP MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van don derdag op vrijdag een personenauto met stenen bekogeld en vernielingen aangericht aan het PTT-postsorteercentrum aan de Arnesteinweg in Middelburg. Omstreeks tien voor drie 's nachts werd op de rijksweg A581 (noordbaan) ter hoogte van de parkeerplaats Arnemuiden de wagen van een 29-jarige Vlissinger vanaf het spoor met ste nen bekogeld. De motorkap werd hierdoor flink beschadigd. De man reed over de A58 en dacht aanvankelijk dat de klap; afkomstig was van een dier. Hij kon niet stoppen op de rijks-; weg, omdat er iemand achter hem reed. Om ongeveer vier uur werden vermoedelijk door dezelfde personen bij het sorteer4 centrum enkele dubbelglasruiten ingegooid. De politie denkt dat het gaat om mensen die geen geld hadden om de trein te nemen en dus zijn gaan lopen over de spoorlijn- Goes-Middelburg. De politie is nog met een surveillancewa-C gen op de A5 8 geweest, maar trof geen daders aanWel vonden) agenten meer stenen. door Marco van Barneveld THOLEN - De gemeente Tholen staat niet afwijzend tegenover plannen van C1000 en Albert Heijn om gezamenlijk nieuw bouw te plegen aan het Slacht- veld in Tholen-stad. „De super markten zijn nu immers niet ideaal gehuisvest. De C1000 heeft veel te weinig ruimte aan de Eendrachtswég en AH zit aan de Kotterstraat ook niet echt goed. Door samen aan het Slachtveld iets nieuws te reali seren zouden twee vliegen in één klap kunnen worden geslagen", zegt een gemeentewoordvoer der. Of er snel knopen kunnen wor den doorgehakt is echter maar de vraag.,Het is nogal een inge wikkelde kwestie, supermark ten verhuizen. Bovendien hebben we het bij de gemeente momenteel heel erg druk met een andere zaak: de varkens." Met het plan van beide super markten om de handen ineen te slaan, lijkt er weer schot te ko men in een al jaren slepende zaak: wel of geen nieuwbouw aan het Slachtveld? Ruim vier jaar geleden al ontstonden de plannen om daar een super marktvestiging te bouwen, compleet met appartementen complex en parkeergarage. Uitvoering van die plannen werd echter door een reeks van oorzaken geblokkeerd. Zo stuit te de mogelijke komst van een 'woontoren', zoals die in de oor spronkelijke plannen was ingetekend, een groot aantal Tholenaren tegen de borst. De 'skyline' van het historische stadje zou worden verpest, zo werd gevreesd. Protest volgde en de plannen moesten worden aangepast. Daarbovenop kwam nog eens een probleem met be woners van een rijtje dijkhuizen aan de Wal. Die woningen had den eigenlijk moeten wijken om uitvoering van de oorspronke lijke plannen mogelijk te ma ken, maar de bewoners bleken verkoop van de huizen absoluut niet te zien zitten en wederom moesten de plannen worden aangepast. Meningsverschillen Verder waren er nog menings verschillen tussen de project-I ontwikkelaar en de gemeente.'. Dat ging met de ontwikkelaar die in eerste instantie brood in liet plan zag, Slingerhof BV, bij-i voorbeeld om aansprakelijk-; heid. De gemeente stond in de ogen van de ontwikkelaar, zo zei; de Thoolse burgemeester H. A. van der Munnik destijds, te wei nig garant voor onvoorziene ge-I beurtenissen zoals mogelijké vervuiling. Met de huidige pro jectontwikkelaar, Kondor Wes- sels, is de gemeente er na een' aantal gesprekken ook nog niet uit. Een gemeentewoordvoer der: „We praten over de moge lijkheden, maar we zijn er nog niet uit. Een belangrijke vraag is bijvoorbeeld nog wie wat moet betalen. Bovendien heeft het nogal wat voeten in de aar de, een paar supermarkten ver plaatsen. Dat doe je niet zomaar even." Verder wijst de woord-I voerder er op dat betrokken ambtenaren momenteel erg veel tijd moeten steken in het behan delen van de vele aanvragen van' varkenshouderijen om zich op. Tholen te mogen vestigen. Dat zou de voortgang van een pro-; ject als dat op het Slachtveld' vertragen. foto Willem Mieras orRené Schrier f gNKENSZAND - Voor de gspreiding van jodiumpillen m de gemeente Borsele niet ichten op de GGD. Die pillen ([den uitgereikt als zich ëen slamiteit bij de kernenergie- intrale in Borssele voordoet, jjsêle heeft besloten dat de I snigingsgebouwen in de dor- i a distributiepunten moeten |den. Het is eigenlijk de taak inde GGD om de distributie te gelen, maar daar wil Borsele [(opwachten, blijkt uit woor- avan zegsman J. de Feijter. de brandweer/politiepost të jnkenszand liggen momen el 900.000 jodiumpillen, die |i bedoeld voor de gemeente jjisele en een aantal kernen in pliggende gemeenten. De 1 ifandweer moet de pillen ver hielen als de eerste fase van Ij rampenbestrijdingsplan tincentrale Borssele in wer- |g treedt. Omdat elk van de lijftieri dorpen in Borsele een srenigingsgebouw bezit, zijn l-plekken uitgekozen als dis- jbutiepunten. De gemeente sdnijft momenteel de beheer- iis van de verenigingsgebou- gn aan om medewerking te itagen. Naast de verenigingsge bouwen zijn nog verschillende andere plaatsen in de gemeente jangewezen als afhaalpunt itor jodiumpillen. Dat zijn bij- ioorbeeld de politiebureaus, fel gemeentehuis, een centrale plaats in het Sloegebied, De Stenge in Heinkenszand, de iporthal in 's-Gravenpolder en ie campings in Heinkenszand aBaarland. Overigens kunnen mensen die M willen, nu al pillen afhalen de gemeente. Borsele heeft shter gekozen voor een post- iistiibutie en niet voor een zo genaamde prédistributie. In het gval van een predistributie jijden de pillen op enig mo ment bij de bewoners worden bezorgd. Daar is niet voor geko zen, aldus De Feijter, omdat de pillen dan ergens in de meter kast komen te liggen en nie mand na een paar jaar nog weet hoe het ook alweer zat. De Feijter erkent dat op het mo ment van een alarm bij de kern energiecentrale niet alle inwo ners van Borsele het eerst aan het halen van een j odiumpil zul len denken. Het is niet uitgeslo ten dat veel mensen dan erg veel haast krijgen om weg te komen of in elk geval andere dingen aan hun hoofd hebben. „Maar als je van te voren niets regelt, is 'het ook niet goed. Daarom zijn we nu met deze organisatie be zig." Oefening Het punt van de distributie van de j odiumpillen is een gevoelige kwestie in de gemeente Borsele. Burgemeester ir. J. L. M. Man- dos heeft al een keer bij wijze van oefening tijdens een raads vergadering een voorraad pillen aan laten rukken vanuit Zoeter- meer om er de aandacht op de problematiek te vestigen. Jodiumpillen zij n van belang bij een ongeval als er radioactief j o- dium vrijkomt. De menselijke schildklier neemt jodium op en zou in zo'n geval dat radioactie ve jodium opnemen. Dat kan voorkomen worden als er voor wordt gezorgd dat van te voren de schildklier met jodium ver zadigd is. Daarom moeten zo snel mogelijk jodiumpillen ge slikt worden. GOES - De Wijkvereniging Goes-Oost heeft van het Juliana Welzijn Fonds 12.000 gulden gekregen. De vereniging wil het geld gebruiken voor de aan schaf van zonweringen en vloerbedekking voor wijkcen trum Jan Ligthart. (JOES - De organisatie van de Molentocht voor oude auto's en motoren heeft een opzet ge maakt voor de tiende edititie van dit evenement. De activitei- len zijn deze keer geconcen- - treerd in Zeeuws-Vlaanderen, doch de traditionele Molen tocht wordt als vanouds vanuit Goes begonnen. Deze tocht wordt gereden op eerste Pink sterdag. Meen auto's en motoren van voor 1968 mogen aan de tocht dieedoen. De activiteiten in het kader van het tienjarig bestaan duren een heel weekeinde. Aanleiding voor de eerste Mo- lentocht was een bezoek van 25 vooroorlogse Austin Sevens uit |j Engeland aan Zeeland. Na die eerste keer is een traditie opge- bouwd waaraan ook bezitters van oldtimers uit België en 1 Frankrijk zich hebben aange sloten, De coördinatie van de tiende Molentocht is in handen van A Paaimans te 's-Heer Arendsker- ke. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland teVlissingen: N.J.C. Kluytmarïs E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLïne/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Advertentie van onze regioredactie Het aantal orgaandonoren in Neder land is te gering om alle mensen te helpen die met smart wachten op een ruilhart, een andere lever, een nier, long, hoornvlies of een stuk bot. Uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen blijkt dat nabestaanden in een op de twee gevallen toestemming geven om bet lichaam van de overlede ne te gebruiken voor orgaandonatie. Dat circa 23 procent van de Nederlan ders een donorcodicil bezit, zet te wei nig zoden aan de dijk. In de praktijk heeft slechts de helft van de mensen die verklaring daadwerkelijk op zak. Voor uitlopend op de Wet op de Orgaandona tie, die dit jaar wordt ingevoerd, komt er een campagne die Nederlanders bo ven de achttien jaar ertoe moet bewe gen zich te laten registreren voor or gaandonatie. Volgens deskundigen zijn per jaar honderd extra donoren nodig om de wachtlijsten weg te werken. De vraag rijst hoe groot de bereidheid van de bevolking is. Welke klank heeft or gaandonatie? Wil de overheid het donorcodicil echt tot een succes maken, dan moet iedere Nederlander boven de achttien jaar la ten registreren of hij of zij voor orgaan donatie is, vindt Axelaar L. van Doorn. „Van mij part verbinden ze die verkla ring aan het sofi-nummer. Nu moet je altijd een papiertje bij je hebben. Dat kun je makkelijk kwijtraken of verge ten mee te nemen. Of de tekst is na jaren niet meer te lezen." De voorwaarde dat de familie toestemming moet geven al vorens er kan worden overgegaan tot het transplanteren van organen, mag van Van Doorn worden geschrapt.Als iemand kenbaar heeft gemaakt, na zijn dood zijn organen ter beschikking te willen stellen, moet de familie die wens respecteren." Dat vindt ook de Terneuzense mevrouw C. Doorns. Zij heeft op het moment zelf geen donorcodicil. „Je weet hoe dat gaat, zo'n ding raak je'kwijt en dan ver geet je een nieuwe in te vullen." Dat er te weinig orgaandonoren in Nederland zijn, verbaast haar niet, wanneer ze hoort dat familieleden hun fiat moeten geven aan de transplantatie. Dat vindt ze een 'stomme regeling'. Wat heeft mijn familie er mee te maken? Dat kan ik toch zelf beslissen?" Daarom zou het in haar ogen ook goed zijn de zaken beter vast te leggen. Misschien moet een huis arts standaard aan de mensen vragen of ze in zijn voor het donorschap, oppert ze. „Of eigenlijk zouden juist de mensen die niets van transplantatie moeten we ten, een codicil bij zich dragen", oppert ze. Mevrouw Doorns kan zich best voor stellen dat familieleden niet staan te De behoefte aan donororganen is groot, maar de animo om zich als donor aan te melden is gering. foto Lex de Meester springen om na de dood van hun dier bare direct de vraag om transplantatie te beantwoorden. „Op zo'n moment staat je hoofd er waarschijnlijk niet naar dat ze gaan snijden in je familie lid," Daarom moet de familie - uitge zonderd wanneer het om minderjarigen gaat - buiten beschouwing blijven, vindt ze. Principieel „Van mij mogen ze alle organen hebben die ze gebruiken kunnen." Mevrouw Eggink uit Gouda is 74 en ze betwijfelt of ze op haar leeftijd nog in aanmerking komt om donor te zijn. „Mijn man had altijd een donorcodicil bij zich maar toen hij, twaalf jaar geleden, stierf, is het niet aan de orde geweest." Hoewel ze principieel voorstander is van or gaandonatie, moet. mevrouw Eggink bekennen dat ze geen codicil bij zich draagt ook niet nu ze veertien dagen bij haar schoonzuster in Heinkenszand lo geert. „Als ik thuis kom, ga ik het me teen regelen, want zo is het wel heel makkelijk om principieel te zijn." De 18-jarige bouwvakker R. Janse uit Goes 'mogen ze leeghalen'. „Maar dan moeten ze wel zeker weten dat ik dood ben, natuurlijk." Een codicil heeft hi] nooit gehad en of zijn familie zijn standpunten omtrent orgaandonatie kent, zou hij niet weten. „Je vraagt dat nou en dan denk ik, tja, waarom niet. Maar ik heb er eigenlijk nooit over nag- dacht en zeker niet over gesproken. Ik hoop de spullen toch maar het liefst zei f te verslijten." Van mevrouw M. van de Zaan uit Goes, weet de familie hoe ze erover denkt. Haar codicil bewaart ze bij haar rijbe wijs. ,Ik kan me goed voorstellen dat de familie bij een plotseling sterfgeval zo snel geen beslissing durft te nemen. Als orgaandonatie aan de orde is, is er meestal sprake van een ongeluk. Dan hebben de nabestaanden al zoveel aan hun hoofd. Daarom vind ik een codicil nog steeds heel zinnig." A Quist uit Tholen denkt er heel anders over. Hij is tegen het uitwisselen van or ganen in het algemeen. Ziekte, ook als die uiteindelijk leidt tot de dood, is in zijn opinie een geschenk van God, waarvoor we dankbaar moeten zijn. „De mens moet zich niet mengen in het werk van de Allerhoogste", meent Quist. Knoeien Mevrouw L. Visser uit Middelharnis (73): „Ach, voor mij speelt dat toch niet? Ik ben al oud. Maar als ik jonger zou zijn. geloof ik niet dat ik daar voor zou voelen. Voor mij hoeft het niet. Niet uit principe hoor, maar gewoon, het idee dat ze in je lichaam zitten te knoeien. Dat andere mensen hun organen wel ter beschikking stellen, vind ik hartstikke goed. Maar mijn eerste reactie is toch 'liever niet'. Maar misschien dat ik er anders over denk als ik er eens goed mijn gedachten over laat gaan. Mevrouw M. Voorhoeve (50) uit Renes- se: „Ik denk dat ik mijn organen wel ter beschikking zou stellen. Na mijn dood heb ik er verder toch niets meer aan. Ik heb niet het idee dat het belangrijk is dat mijn lichaam dan intact moet blij ven. Toch kan ik wel heel goed begrij pen dat mensen het niet aandurven, om principiële redenen bijvoorbeeld. Dat moet ieder voor zich weten. Daar is ie dereen wij in. Mevrouw L. Schraver (66) uit Bruinis- se: „Oh nee hoor, nee, absoluut niet. Nee, dat zou ik niet willen hoor. Dat vind ik veel te eng. Ja, je voelt er welis waar niks van als je toch al dood bent, maar toch. Aan de andere kant kun je er wel iemands leven mee redden. Toch vind ik het eng. Ik zou het niet doen." Goed initiatief Volgens K. H. Zijl uit Nieuw- en Sint I Joosland is het donorcodicil een goed initiatief. „Zo kan je misschien een an der nog eens gelukkig maken met een j orgaan van jezelf. Ik heb er zelf al jaren i een, maar het is natuurlijk een persoon- lijke beslissing voor iedereen. Het zou kunnen dat daarom slechts 23 procent van de Nederlanders donor is, want er wordt wel genoeg reclame voor ge maakt dacht ik zo." M. J. Roelse uit Middelburg heeft be wust besloten zich niet als donor be schikbaar te stellen. „Maar eigenlijk zou ik wel een codicil bij me moeten dragen, om dat duidelijk te maken. Want als je dat niet wilt, mag je dat toch I ook laten weten? Ik wil het niet omdat ik ervan uit ga dat het slecht is om een orgaan van iemand anders in je lichaam te hebben. Ik geloof dat wanneer het ie mands tijd is om dood te gaan, het niet op alle mogelijke wijzen gerekt moet worden. Dat is niet de bedoeling van het leven. Iedereen is tegenwoordig maar bang voor de dood en wil dat zo lang mogelijk uitstellen. Maar tijd is tijd." .DE.PAREL,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51