Turkse familie woest over eis Landbouw schrikt hevig van nieuwe gevallen varkenspest PZC Achterschip komt aan op werf Air Miles voortaan ook voor cadeaus Officier vordert twintig jaar en tbs voor fatale brand in Haagse Schilderswijk binnenland Kabinet wil discussie over adoptie door homoparen Man nacht bekneld onder auto Peter Diamand overleden Geld EU voor rivierdijken Overleg over dure schoolboeken Leerling tijdens les neergestoken Schoolbesturen wijzen ultimatum leraren af Kabinet steekt 57 miljoen in reizen voor gehandicapten Nederlandse drugsbaron in Spanje aangehouden Van Drimmelen verdrietig over aangericht leed Nog geen di over huweli k Maurits Alsnog verhoor vierde verdachte zaak-Tjoelker zaterdag 17 januari 1998 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil een grondige discussie voeren over de vraag of adoptie open gesteld moet worden voor ho moparen. Ook wil de regering nog dieper ingaan op de vraag of een bur- gelijk huwelijk tussen mensen van gelijke kunne in het ver schiet moet liggen. Het kabinet wijdde gisteren een eerste ronde aan een voor stel van staatssecretaris Schmitz. Vorig jaar pleitte de commis- sie-Kortmann voor het onder strikte voorwaarden openstel len van de mogelijkheid van adoptie door partners van het zelfde geslacht. Bovendien was de commissie unaniem van mening dat de partner die niet de natuurlijke ouder is van een kind in een ho- morelatie, het medegezag over het kind moet kunnen krijgen. De band met de oorspronkelij ke vader of moeder mag dan echter niet worden verbroken. De commissie reageerde des tijds verdeeld over de vraag of het burgerlijk huwelijk moge lijk met zijn voor twee perso nen van hetzelfde geslacht. Van de acht leden tellende commissie verzette een min derheid. onder wie voorzitter Kortmann, zich tegen dit idee omdat Nederland dan interna tionaal te veel voorop zou gaan lopen. Komende vrijdag wil het kabi net zich opnieuw over het voor stel buigen. ANP KINDERDIJK - Een medewerker van een gespecialiseerd transportbedrijf hield gisteren een oogje in het zeil op een drij vend ponton bij scheepswerf IHC Holland in Kinderdijk op het voorzichtig keren van het achterschip van een nieuwe jum bo-sleephopperzuiger voor Van Oord ACZ. Het stalen gevaarte is vanuit Slie- drecht over het water aangevoerd en zal dit weekeinde tegen de in aanbouw zijnde 154 meter lange Volvox Terranova wor den geplaatst. Door de fusie onlangs van IHC Caland, de moedermaatschappij van IHC Holland, met scheepsbouwer Van der Giessen-De Noord (die de grootste overdekte scheeps werf ter wereld heeft), is het mogelijk in de toekomst nog grotere schepen te bouwen. Nederland domineert met België de we- reld-baggermarkt voor 7 0 procent. foto Ton Borsboom/ANP MUGGENBEET - Een 48-jarige automobilist uit het Drentse Uffelte beleefde in de nacht van donderdag op vrijdag een angstig avontuur. Hij lag de hele nacht klem onder zijn auto, nadat hij van de weg was geraakt. De man reed 's avonds rond elf uur naar Steenwijk. Op de We- teringsbrug bij Muggenbeet verloor hij de macht over het stuur, waarna de auto het talud afrolde en over de kop sloeg. De man kwam naast de auto terecht waarbij hij onder de wa gen bekneld raakte. Niemand reageerde op zijn hulpgeroep. Pas gistermorgen om kwart voor acht hoorde een passerende fietsster hem. Kort daarna werd hij in onderkoelde toestand overgebracht naar het ziekenhuis in Meppel. GPD DOETINCHEM - In Doetinchem is gisteren Peter Diamand, oud-directeur van het Holland Festival, overleden. Hij werd 84 jaar. Diamand werd in Berlijn geboren. In 1933, het jaar waarin Hitier aan de macht kwam, ontvluchtte hij zijn ge boorteland en werd hij privésecretaris van de pianist Artur Schnabel, tot die in 1939 naar de Verenigde Staten vertrok. De oorlog bracht hij als onderduiker door. In die periode maakte hij met Henk Reinink de plannen voor het latere Hol land Festival, waarvan hij van 1948 tot 1965 directeur was. Ook in tal van andere functies speelde hij een s timulerende rol in het Nederlandse culturele leven. Plij was ook cle man die grootheden als zangeres Maria Callas en dirigent Carlo Maria Giulini naar ons land haalde. ANP BRUSSEL - Nederland krijgt van Europa geld voor het be perken van het risico op overstromingen langs de waterlopen van de Rijn en Maas. Voor de Benelux, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland stelt de Europese Comm issie in totaal 3 00 mil joen gulden beschikbaar. Welk deel van de subsidie aan Den Haag toevalt moet nog worden uitgemaakt. Het geld kan gebruikt worden voor de aanleg van 'wetlands', het plaatselijk uitbaggeren of verbreden van Maas en Rijn en onderzoek naar betere methodes voor het voorspellen van cle waterhoogten. ANP ZOETERMEER - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs gaat met minister Zalm van Financiën spreken over de moge lijkheid van een verlaging van het BTW-tarief op schoolboe ken. Ze wil onderzoeken of met name de werkboeken onder het lage tarief kunnen vallen. Aanleiding is de zorg die de Vereniging voor het management in het Voortgezet Onderwijs (WO) donderdag uitsprak over de verwachte kostenstijging van boeken in het havo en vwo. De WO bei'ekenclen dat cle schoolboeken na invoering van de Tweede Fase veel duurder worden. De staatssecretaris wil niet zomaar aannemen dat de onder wijsvernieuwingen inderdaad gevolgen hebben voor de por temonnee van ouders. Maar ze noemt het zorgelijk, omdat de toegankelijkheid van het onderwijs gevaar loopt. ANP ENSCHEDE - Een 18-jarige scholier uit Enschede is donder dagmiddag gewond geraakt toen hij tijdens de les werd neer gestoken door een 18-jarige klasgenoot uit Hengelo. Dat gebeurde bij het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) in Enschede. Het slachtoffer is met zes messteken in het zieken huis opgenomen en verkeert buiten levensgevaar. Na zijn claad sloeg de dader op de vlucht, Hij was gisteren nog voortvluchtig. De twee leerlingen hadden al geruime tijd ru zie met elkaar. De dader liep regelrecht op cle Enschedeër af, trok meteen een mes en stak toe. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De schoolbestu ren vinden de oproep van de onderwijsbonden om te gaan staken onterecht, onnodig en vroegtijdig. Ze zeggen dat de organisaties bij hen aan het verkeerde adres zijn met het ultimatum voor minder werk drukvoor leraren. Het ultima tum loopt vandaag af. De gezamenlijke onderwijs bonden maakten afgelopen dinsdag bekènd dat leraren op middelbare scholen 29 januari hun werk neerleggen. Ze zou den alleen van staking afzien als de werkgeversorganisaties in het onderwijs besluiten het aantal echte lesuren voor lera ren van 28 naar 26 uur per week terug te brengen. De besturen hebben laten we ten dat ze niet aan deze eis kunnen voldoen. Ze zeggen de werkdruk voor leraren graag te willen verminderen, maar hiervoor geen geld van de mi nister te hebben gekregen. De bonden zouden zich dus aan het verkeerde adres hebben gemeld met hun eis. „Wij willen ook taakvermin dering van de leraren", zegt woordvoerder J. Gispen van de schoolbesturen. „Maar de bonden hebben zelf een af spraak met Ritzen gemaakt in de CAO. Als ze die willen ver anderen, moeten ze bij de poli tiek zijn." Gispen zegt nu eerst de staking van donderdag de 2 9e te willen afwachten. Als veel leraren zich achter de bonden staken, zullen de besturen overwegen opnieuw om de tafel te gaan zitten.Maarvoor die tijdniet, want we gaan niet onderhan delen met het mes op tafel." „We vinden zo'n staking trou wens echt onnodig. Zoiets gaat toch altijd ten koste van de leerlingen. Ook al zorg je dat de eindexamenleerlingen er geen hinder van ondervinden. Dan zijn er nog altijd andere leerlingen. Brugklassers vor men ook een kwetsbare groep." De Algemene Onderwijsbond laat in een reactie weten niet verrast te zijn door de medede ling van de schoolbesturen. „Wij wisten hun standpunt al. Daarom hebben we juist be sloten om te gaan staken." ANP doorTheo Haerkens Werknemers van een destructiebedrij f kleden zich vrijdag aan voor het ruimen van varkens in oostelijk Noord-Brabant. foto Roland de Bruin/GPD door Dennis Mulkens en Achille Prick DEN HAAG - Enkele uren na de zitting waarin de brandstichter van de Frans Halsstraat zich bij de Haagse rechtbank heeft moe ten verantwoorden voor zijn daad is het in het huis van Zeki Kösedag een komen en gaan van Turkse mannen. In zijkamertjes verblijven de vrouwen en kinde ren. De woede overheerst. „Waarom is er maar twintig jaar geëist?", vraagt een radeloze Zeki zich af. Gisterenmorgen heeft de man die vorig jaar zijn vrouw en vijf kinderen verloor bij de dramati sche brand in cle Schilderswijk, op last van rechtbankvoorzitter mr. M. Tan-de Sonnaville cle pu- AMSTERDAM - De gerefor meerde predikant L. van Drim melen heeft gisteren zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan de slachtoffers van seksueel misbruik door pedofielen. Hij is 'uiterst verdrietig' dat hij deze mensen zoveel leed aandeed. Van Drimmelen pleitte in Trouw voor de acceptatie van pedofi lie. Naar aanleiding daai-van stapte het dagelijks bestuur van de gereformeerde synode op. Van Drimmelen heeft zijn do centschap kerkrecht bij de Vrije Universiteit neergelegd. De predikant zegt dat hij zich „zo geconcentreeerd had op de pedofiel aangelegde mens in zijn eenzaamheid, dat daardoor ten onrechte de aandacht werd afgeleid van degenen om wie het in eerste instantie moet gaan: de slachtoffers". ANP van onze redactie binnenland HOOFDDORP - Air Miles stapt af van het beleid om de deelne mers alleen te laten sparen voor reizen en entertainment. Het klantenbindingssyteem van on der andere Shell, Albert Heijn, ABN Arnro en V&D biedt per 1 april de mogelijkheid de 'miles' in te wisselen voor cadeautjes. „Van heggenschaar tot espres soapparaat", duidt een woord voerder de uitbreiding aan. „Wij sturen ons beleid bij. Zeventig procent van de klanten is tevre den over het huidige aanbod, maar wij willen het zoveel mo gelijk klanten naar de zin ma ken." Als onderdeel van het nieuwe beleid wordt het moge lijk om bepaalde artikelen uit de V&D-filialen en de supermark ten van Alb ertHeijnmetAir Mi- les te betalen. Augustus vorig jaar stopte Blokker BV, met de ketens Blok ker en Marskramer, met de deel- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is nog steeds onduidelijk of prins Maurits goedkeuring van het parlement vraagt om met Marilène van den Broek te trouwen. Dat zegt de Rijksvoorlichtingsdienst. Volgens de Apeldoornse Cou- (Advertentie) ANTIEK VEILING Inbreng mogelijk van woensd./ zaterd. van 11 tot 17 uur. Bij inbreng gratis veilingtaxatie. Gegarandeerde opbrengsten. Kijkdag: 20 februari Veiling: 21 februari. Veilinghuis B. Witte, Vlasmarkt 11, M'burg. Tel./fax: 0118-614105 blieke tribune moeten verlaten. Tot tweemaal toe stortte de woedende familie zich tegen het glas van de boven de rechtszaal gelegen ruimte. Zeki wilde per se naar de zitting waar de verdachte, een neef van hem, terechtstond. Het was hem van meerdere kanten afgera den. „Maar Zeki wilde de con frontatie. Hij was niet te hou den", aldus zijn familieleden. De vader van vijf kinderen zei zelf te hopen dat hij een brood magere neef zou aantreffen, maar hij zag daar een weldoor voede man. Een situatie die in Turkije anders zou zijn, zo klinkt het later in de huiskamer. Zelfs de doorgaans zeer stabiele Selim, woordvoerder van de fa milie, laat zijn emoties de vrije loop. „Het liefst hadden we ge had dat hij in het openbaar was terechtgesteld of in Turkije was berecht. Maar dat kon allemaal niet. Dan kun je als overheid na tuurlijk ook nog levenslang vra gen. Dit lijkt toch op een soort van betaalde vakantie". Uitnodiging „Twintig jaar, pfff", schampert Zeki. „Het is een uitnodiging aan anderen om ook brand te stichten. Het is belachelijk. Hoe kun je twintig jaar geven voor zo'n verschrikkelijke daad?". Uitleg over het feit dat een even eens geëiste tbs-maatregel ook tot een jarenlange verwijdering uit de maatschappij kan leiden, wil Zeki in zijn opwinding niet horen. Dat uit de rapportage van het Pieter Baan Centrum naar vo renis gekomen dat de verdachte minder toerekeningsvatbaar was tijdens zijn daad, kan er bij de familie Kösedag niet in. „Hij is niet gek. Juist hij heeft maan denlang ons en de politie in de waan gelaten. Datkunjenietals je gek bent". GPD name in Air MilesDe firma wil de een eigen spaarsysteem, dat beter aansloot op de handels waar in de eigen winkels. Bij concurrerende spaarsyste men als Rocks (Super, Texaco, Hubo en Megapool) en LoKo, voor lokale ondernemers van de Rabobank, kunnen spaarders op een veel snellere manier hun punten omzetten in concrete ge schenken. De woordvoerder van Air Miles ontkent dat de koerswijziging een poging is zaken als Blokker weer binnen te halen en de con- currentie de wind uitdezeilente nemen. „Wij hebben er nog geen reactie van Blokker op gekre gen. We benaderen altijd zaken om mee te doen." Air Miles telt inmiddels 2,6 mil joen spaarders, goed voor 42 procent van de Nederlandse huishoudens. Per maand komen er 20.000 huishoudens bij. Er doen 26 bedrijven mee, die sa men 4.500 filialen hebben. ANP rant van gisteren is de huwe lijksdatum 'al vastgesteld: 29 mei het burgerlijk huwelijk, cle kerkelijke inzegening op 30 mei. Dan zou er worden getrouwd op Het Oude Loo en in de Grote Kerkin Apeldoorn. De RVD rea geert verbaasd, omdat er nog niet eens een beslissing lijkt te zijn over een eventuele behan deling van de kwestie door het parlement. Prins Maurits maakte op 29 no vember vrij onverwacht zijn verloving met Marilène van den Broek bekend. Het tweetal heeft al jarenlang een relatie. Maurits, vijfde in de lijn van troonsopvolging, zei op zijn ver lovingsdag nog niet te weten of hij goedkeuring zal vragen. Hij heeft toestemming nodig om zijn recht op de troon te behou den. Maurits en Marilène hopen echter op een leven buiten de schijnwerpers, zeiden ze. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Maurits geen toestemming krijgrivan het parlement. Mari lène geldt als een zeer keurige partij. Maurits' moeder prinses Margriet liet haar huwelijk des tijds echt afhangen van de goed keuring. Als het parlement niet met Pieter van Vollenhoven had ingestemd, dan zou zij ervan hebben afgezien. Haar plichts besef was daarvoor te groot, verbelde zij jaren later. ANP DEN HAAG - De uitbraak van varkenspest inRavenstein heeft het boerenleven in heel oostelij k Noord-Brabant lamgelegd. In de hele regio mag niets meer worden vervoerd en in de buurt van het getroffen bedrijf wor den veel meer varkens geruimd dan voorheen. Met deze keihar de maatregel probeert het mi nisterie van landbouw de pest definitief de kop in te drukken. Voor boerënorganisatie LTO Nederland komt de ingreep net op tij d. Ze heeft zware kritiek op het optreden van minister Van Aartsen: „We begonnen het ver trouwen te verliezen." Tussen Nijmegen en Weert, Den Bosch en Venlo mag geen big, geen varkenssperma of eicel meer worden vervoerd. Zelfs le ge paardentrailers zijn van de weg gehaald. Dat verbod, alge hele 'stand still'ging donder dagavond in onmiddellijk na het bekend worden van de 427e uitbraak. Het ministerie is erg geschrokken van de nieuwe pestgevallen op 2 januari in Es- charen en eergisteren in Raven- stein. De Haagse ambtenaren leefden met de gedachte dat ze de pest de baas waren. Om te voorkomen dat het virus zich opnieuw verspreidt, wor den zo snel mogelijk ongeveer 25 bedrijven geruimd. Ze liggen binnen een straal van twee kilo meter, een bedrijf dat varkens afnam van de besmette f okkerij is al geruimd. De boerenorganisaties steunen deze harde aanpak, maar zijn zeer ontevreden over de manier waarop de varkenspest in het afgelopen jaar is bestreden. Ze zijn de ellendemeer dan zat. Van Aartsen is opgetreden als een zachte heelmeester en liet stin kende wonden achter, zo is het gevoel. Daarom bepleit LTO- voorzitter G. Doornbos een par lementair onderzoek. LTO en de militante Nederland se Vakbond Varkenshouders (NW) vinden dat het ministerie hen de zwarte piet toeschuift. In een ware tirade somt LTO- woordvoerder J. Luiten het fei len en falen van Van Aartsen op: Bij het eerste pestgeval in Ven horst duurde het weken voordat werd begonnen met het preven tief ruimen van bedrijven in de buurt. Een vervoersverbod kwam pas na anderhalve dag. C. van de Burgt, vice-voorzitter van de NW, vindt dat het nog steeds niet goed loopt. „Ik heb zwart op wit dat een vrachtwa gen van het destructiebedrijf in Son zich niet aan de regels heeft gehouden. De wagen bezocht een bedrijf in Ravenstein nadat die vorige week een besmet be drijf in Escharen had aange daan." Wie de schuld draagt, kan hij niet beoordelen, maar dat het niet deugt staat als een paal boven water voor Van de Burgt die met zijn eigen bedrijf op drie' kilometer van Raven stein zit. GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een voorstel waardoor gehandicap ten beter kunnen reizen. De in troductie van de „ketenkaart" moet er voor zorgen dat het ver voer van gehandicapten beter op elkaar aansluit. .Op termijn worden bussen, trei nen, trams, stations en haltes toegankelijker voor gehandi capten en ouderen. Het kabinet heeft voor deze maatregelen 57 miljoen gulden uitgetrokken. Het wil dat een landelijk opere rend bedrijf contracten met ver voerders afsluit voor het ver voer. Dit bedrijf moet er ook voor zorgen dat invaliden bij aankomst uit bus of trein wor den gehopen. Indien nodig AMSTERDAM - In de Spaanse stad Malaga is donderdag de vermeende drugsbaas H. R. aangehouden. Dat heeft de poli tie in Amsterdam bekendge maakt. Eind vorig jaar vaardig de de Amsterdamse politie een internationaal arrestatiebevel uit tegen R., alias de zwarte co bra. Justitie verzoekt Spanje om uitlevering. Justitie verdenkt R. van het lei dinggeven aan een criminele or ganisatie en handel in hard- en softdrugs. November vorig jaar rolde de politie het grootste deel van zijn bende op. De politie pakte toen tien verdachten op, wordt aansluitend taxivervoer geregeld. Het bedrag dat gehandicapten zelf moeten betalen om hun wo ning aan te passen, gaat omlaag. Tot nu toe moesten mensen een kwart zelf betalen. De hoogte van de bijdrage is voortaan af hankelijk van het inkomen. Andere manier Vanaf 1999 zal het geld dat ge meenten krijgen voor de uitvoe rig van de Wel, voorzieningen gehandicapten (WVG) op een andere manier worden ver deeld. Nu is het zo dat sommige gemeenten geld overhouden teiwijl anderen juist tekort ko men. Het kabinet heeft op basis van de uitkomsten van de tweede evaluatie WVG tot de wijzigin gen besloten. ANP onder wie de zoon van R. Bij huiszoekingen zijn toen siera den met een waarde van 2,5 ton, veertig kilo softdrugs, auto's en vijf vuurwapens in beslag geno men. Drie wapens lagen in de woning van R., evenals twee ton aan contanten. In 1994 ging bij het gerechtshof in Amsterdam een rechtszaak tegen R. onderuit omdat de poli tie aanvankelijk geen proces verbaal had opgemaakt van in kijkoperaties. Hij was toen eer- der door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot vijf jaar cel en anderhalf miljoen gulden boete. ANP LEEUWARDEN - De inmiddels achttienjarige Leeuwarder die een van de vier verdachten in de zaak-Tjoelker is geweest, wordt op 11 maart door het gerechtshof in de Friese hoofdstad gehoord. Begin december kreeg hij een kennisgeving waarin stond dat hij niet ver der zou worden vervolgd, omdat er onvoldoende bewijs tegen hem was. Jennifer Zijlstra, de vriendin van de omgekomen Meindert Tjoelker, heeft tegen het niet-vervolgen van de Leeuwarder een bezwaar schrift bij het hof ingediend. Zij wil dat hij alsnog voor de rechter komt. Op 11 maart zal Zijlstra eveneens door het hof worden ge hoord. Op 8 januari heeft het hof procureur-generaal Steenhuis op gedragen om verslag en advies uit te brengen over de vraag of de of ficier van justitie al dan niet terecht de zaak tegen de jongeman heeft geseponeerd. Het gerechtshof kan de officier alleen opdracht geven om de Leeu warder te vervolgen als er sprake is van een nieuw feit. De verkla ringen van deskundigen over de afdruk van een Nike-schoen in de hals van het slachtoffer (afkomstig van de jongste deelnemer aan het gevecht) zouden zo'n nieuw feit kunnen vormen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3