Dwalen door Kaapstad Wegwijzer naar het gevaar Een stad die je moet ondergaan zaterdag 17 januari 1998 vrije tijd Luxe troef in moderne badkamer Elke centimeter benut; opmars van de inbouwkast Overzicht hypotheken Knoflook vooral een smaakmaker Avontuurlijke lingerie van Marlies Dekkers Nederland massaal aan de ganzenlever Megalieten van magie ontdaan Digitale atlas onder de loep Ook pc's vergen onderhoud Audi richt museum op Nieuwe Citroen Xantia ietsje anders Tweetakt- motorfiets van Turkse makelij Spoelworinen schrik van hondenbezitter Puzzel Postzegelrubriek Chapmans Peak Drive, een van de mooiste kustroutes ter wereld. Wie met alle geweld naar Afghanistan, Mexico, Israël of Turkije wil, doet er goed aan vooraf The World's Most Dangerous Places eens op te slaan. In dit vuistdikke werk worden ruim dertig landen allerminst aanbevolen als vakantieland. Van alle gevaren voor een globetrotter is onwetendheid het allergrootste, beweren de samenstellers van deze 'reddingboei', uitgegooid vanuit Amerika. Militaire reddingswerkers bij het lichaam van een slachtoffer van een vliegramp bij de Colombiaanse stad Cali in 1995. Colombia en India zijn op het gebied van de luchtvaart de twee onveiligste lan den ter wereld. foto Carlos Linares/Reuters De Engelse zeevaarder Sir Francis Drake noemde het gebied rond Kaapstad in Zuid-Afrika de 'mooiste kaap ter wereld'. Ach, ben je geneigd te denken, er zijn toch waarachtig wel meer mooie plekjes op de wereld en die Drake was misschien niet zo veel gewend. Totdat je 's avonds op een terras zit en je op de achtergrond Kaapstad ziet liggen met de majestueuze contouren van de Tafelberg daar achter. Misschien had die Drake toch wel gelijk. De eerste indruk die je van Kaapstad krijgt, als je van het vliegveld naar het centrum rijdt, is niet al te best. Langs de N2 proberen kilometers lange hekken de town ships aan het oog van de automobilist te onttrekken. Dat lukt lang niet altijd. Op veel plaatsen zijn door het traliewerk ontel bare kleine huisjes en schamele hutjes zichtbaar. De confrontatie met de deprimex-ende om standigheden waaronder veel Zuid- Af rika- nen nog moeten leven, komt als een cultuur schok na de westerse efficiency waarmee je op het vliegveld bent onthaald. Het geeft ook meteen aan dat Zuid-Af rika een land is van enorme tegenstellingen: van Europees contra Afrikaans, van wit tegenover zwart en van rijk versus arm. De enorme armoede is een van de belang rijkste voedingsbromien voor de wijdver breide criminaliteit, die Zuid-Afrika bij sommige toeristen een slechte naam heeft bezorgd. Ook Kaapstad is niet vrij van mis daad, al is de sfeer er lang niet zo gespannen als bijvoorbeeld in Johannesburg of Dur ban. Voor paranoia is in ieder geval geen re den: je hoeft echt niet op elke hoek van de straat een crimineel te verwachten. Overdag kun je zonder meer veilig over straat lopen. Zorg er alleen voor dat je niet te veel met je rijkdom te koop loopt: draag geen dure gouden kettingen of horloges en zwaai niet te opzichtig met je kostbare foto camera of videospullen. Die werken als een magneet op straatrovers, maar dat geldt na tuurlijk voor alle grote steden, waar ook ter wereld. En als je 's avonds de stad in gaat, kun je het beste een taxi nemen. Zolang je dat soort elementaire regels in acht neemt, is Kaapstad gewoon veilig. De stad is gesticht door Jan van Riebeeck, die in 1652 met zijn schip de Drommedaris de Tafelbaai binnenvoer. Hij richtte hier in bruik is als haven voor vissersschepen en rondvaai'tboten. Daardoor krijg je niet zo snel de indruk van een steriel, modern win kelcomplex. The Waterfront heeft nog iets authentieks, iets levendigs. Wie wil genieten van het nachtleven van Kaapstad, moet hier zijn. Op de verschillen de openbare podia treden vaak artiesten op en in de talloze restaurants kun je uitste kend eten, vooral vis. Maar de grootste toeristische trekpleister van Kaapstad is natuurlijk de Tafelberg. Terecht, want het. uitzicht is er bij helder weer fenomenaal. Het grondstation van de kabelbaan ligt een beetje buiten het cen trum. Je kunt er met de bus komen. De beste tijd voor een bezoek aan de Tafel berg is 's ochtends vroeg, of aan het eind van de middag. De lucht is dan vaak het helderst en de files voor de kabelbaan zijn dan nog niet zo lang. In de zomermaanden (decem ber; januari) kan de wachttijd oplopen tot vier uur. Het is zaak het weer een beetj e in de gaten te houden, want voordat je het weet dekt het 'tafelkleed' - witte bewolking die vanuit het zuidoosten komt aanwaaien - het bergpla teau af. Als je dan boven komt, sta je met je hoofd in de mist en is er van enig uitzicht geen sprake. Bovendien merk je dan dat het op 1000 meter hoogte akelig koud kan zijn. zelfs in de hete Zuid-Afrikaanse zomer. Een van de populairste uitstapjes vanuit Kaapstad is een tocht naar Kaap de Goede Hoop, de zuidwestelijkste punt van Afrika. De rit er naar toe (van Kaapstad af zo'n 70 kilometer) is alleen al de moeite waard. De weg langs de Atlantische Oceaan (Chap mans Peak Drive) geldt als een van de mooi ste kustroutes ter wereld. Vanaf Houtbaai heb je een bijzonder mooi uitzicht over de steile, rotsachtige kust en het helderblau we, koele water van de oceaan. Het Kaaps schiereiland is een natuurpark met een geheel eigen bloemen- en planten wereld. Je moet al erg veel pech hebben, wil je niet exgexxs een klipdassie zien wegsprin gen. Een klipdas ziet eruit als een wat groot uitgevallen marmot. Het klinkt misschien gek, maar het dier schijnt een naast familie lid te zijn van de olifant. Ook zie je hier veel bobbejanen (bavianen). Met die dieren is het oppassen geblazen. Als je vanuit het raam van je auto even een foto wilt maken, is het zaak je camera stevig vast te houden, want voor je het weet is een van die brutale apen er met het toestel vandoor. Je krijgt het alleen terug als het dier er ein delijk achtergekomen is dat er niets eet baars aan zit. Maar dan is de schade meestal al niet meer te overzien. Op de zuidpunt van het Kaaps schiereiland zijn verschillende wandelroutes uitgezet. De ene voert naar Cape Point, een rotskam in het zuiden met prachtige uitzichten op de kusten van de Atlantische en Indische Oce aan. Via een pad langs de kust kom je bij de ei genlijke Kaap de Goede Hoop. Die doet na de indrukweltkende vergezichten bij Cape Point opvallend gewoontjes aan. Het is dat er een bord staat dat dit 'die meest suid- westlike punt van Afrika' is, anders zou je niet denken dat dit de kaap is die door zo veel mythes is omgeven. Atze Douma De samenstellers Robert Young Pelton, WinkDulles en Coskun Aral, twee Amerika nen en een Turk zijn nauwgezet te werk gegaan. Elke bewering, elk oordeel, elke waarschu wing wordt geschraagd door cijfers en statistieken. Waar nodig keurig met bronvermel ding, dus stuk voor stuk con troleerbaar.. Geïnteresseerd in vliegen in Afrika, Latijns- Amerika of Rusland? Dat is een soort Derde Wereld Roulet te. Dat de Antonov een vliegend bid prentje is, geeft zelfs Moskou toe. En dat de haaien voor de kust van Co lombia water tanden bij elke jumbo die ver trekt vanaf El Dorado Air- port in Bogota, ook dat kan menig red dingswerker in het Caribisch gebied je vertellen. Voor de exacte cijfers moet je toch even deze g'ids van Fiel ding's raadplegen. Per 100.000 vluchten lopen er in Afrika 21 fataal af, in Azië 13, in Zuid- Amei'ika 8, in Eux-opa 5 en in Noord-Amerika 2. In India en Colombia blijkt 'fasten your seatbelts' niet meer dan een dooddoener. Want dat zijn de twee meest gevaarlijke landen om te vliegen. Natuurlijk geeft deze uitbun dig gedocumenteerde anti-ver re vakantiegids ook aan hoe je bijvoorbeeld een tuxbo-aange- dreven 'Russische Roulette' zou kunnen overleven: door al tijd achterin een afgeschreven Antonov te gaan zitten. We reldwijd onderzoek heeft aan getoond dat na het neerstorten van een jumbo de achtex-ste tien rijen meestal nog intact zijn. Nog een tip, vooral besteed aan rugzak-toeristen: vlieg nooit mee met militaix-e transporten naar landen als Tadzjikistan of Afghanistan. Eenmaal neexge- schoten word je blindelings voor spion aangezien. En dan mag je blij zijn als je de kogel krijgt... Sieraden Aan tips, inclusief zwarte hu mor geen gebrek. Enkele kwinkslagen: Behang je niet met gouden kettingen of siera den, want iix menig Derde-We reldland zie je er toch al uit als een naakte man, bedekt met 100 dollarbiljetten. Net zo min als dat je bij de paus in Playboy bladert, praat je met soldaten in pakweg Israël en/of Irak over politiek. Saddam Hoessein hoort thuis in de 'Bad Boys Club', waar voor de Amerikaanse CIA de exclusieve clubkaarten uit Deze doodskop met pet is het logo van het boek The World's Most Dangerous Places. deelt. Saddams teamgenoten zijn momenteel op een hand te tellen: Fidel Castro (Cuba), Khada ff i (Libië) en Kim Jung II (Noord-Korea). Eerder hoor den daar ook nog Nortega (Pa nama), Khomeini (Iran) en Or tega (Nicaragua) bij. Op Noord-Korea na blijkt Irak de meest gevaarlijke plek op aarde, onmiddellijk gevolgd door Iran en Burma. Algerije grijpt je ook naar de strot, net als Burun di, Colombia, Sierx'a Leone en Somalië. Over elk, voor toei'is- ten levensge vaarlijk land geven Robert Young Pelton en zijn twee kornuiten ver- i'assend actuele informatie. Over het heer sende regime, de politiek en de (paramili taire) inlichtin gendienst. Maar ook over gevaarlijke plekken en vrese lijke ziekten. En ze geven cor rect aan waar de dichtstbijzijn de Amerikaanse ambassade en het Rode Kruis zich bevinden. Bodyguard Wie juist op gevaar kickt wordt eveneens op zijn of haar wen ken bediend. Lijkt een baan als bodyguard je op het lijf ge schreven? Op bladzijde 68 van de 967 pagina's dikke reisgids kun je kiezen uit vier adressen, incluis fax. Als je werk vindt, vang je makkelijk n300 per dag. Of ben je toch bever ge woon huuxiing? Begrijpelijk; die reist vaak voor nop naar tropische (ei)landen. Ontmoet er buitengewoon boeiende mensen, die hij ook nog mag neermaaien. Beurt daarvoor minstens 1500 dollar per maand. En mag abe landmij nen waarop ie niet trapt, ook nog houden. Toch liever een wat minder ex plosief beroep? Als taxichauf feur in New York kun je meestal meteen beginnen. Want jaar- Hjks maken er gemiddeld veex- tig 'cab drivers' hun laatste rit... Wat is het beste smeermiddel in ai die opwindende oorden? Si garetten! Ook als je zelf niet rookt. Zeker onder moslims, aan wie je nu eenmaal geen pilsje weggeeft, maak je vrien den als je een rokexfje uitdeelt. Een aangeboden sigax~et, zo weet reisgidsleider Robexl Young Pelton uit eigen erva- ring, houdt de vinger van de trekker. Hans Toonen The World's Most Dangerous Pla ces, uitgeverij Fielding Worldwide. ISBN l-56952-104-2i Prijs: f55,30 De Tafelberg bepaalt het silhouet van Kaapstad. Op de voorgrond het havengebied The Waterfront. Vanaf de top van de Tafelberg heb je een prachtig uitzicht over Kaapstad en wijde omge ving. In de baai ligt Robbeneiland. opdracht van de Verenigde Oostindische Compagnie een verversingspost in voor schepen die naar de Oost voeren. Veel scheepsbemanningen leden in die tijd aan scheurbuik door een gebrek aan vitaminen. Doordat aan de Tafelbaai groente en fruit wei'd verbouwd, kondexx de schepen halver wege de reis naar Indië worden voorzien van verse waar De tuinen die door Jan van Riebeeck zijn in gericht, zijn deels bewaard gebleven. In de Compagnie's Tuin wox-dt overigens allang geen groente meer vexbouwd. Het is nu een lommerrijke, 6 hectare grote botanische tuin midden in de stad. In Kaapstad zijn redelijk wat oude huizen en bouwwerken bewaard gebleven. Dat geeft de stad een historisch karakter, iets wat je mist in de meeste andere Zuid-Afri kaanse steden. Het is een stad waar je rustig wat kunt ronddwalen. Je pikt eens een mu seumpje, duikt een kex'k in, of bezoekt een markt. Dat kun je op je gemak doen, want bezienswaardigheden die je gezien moet hebben zijn er niet. Het is typisch een stad die je moet ondergaan. Plet centrum is klein: je kunt alles gemakke lijk belopen. Het hart van Kaapstad wordt gevormd door de Grand Parade, een winde rig plein dat aan de noordkant wordt afge sloten door een oerlelijke pai'keergarage. Aan dit plein staat onder andex-e een fraai stadhuis, dat in 1905 in Engelse stijl werd gebouwd. Van het dak van de parkeergara ge af kun je een prachtige foto maken van dit stadhuis, met op de achtergrond de don kere uitlopers van de Tafelberg. Een van de belangrijkste toeristenfuiken in de stad is The Victoria and Albert Water- front, meestal kortweg The Waterfront ge noemd. Dit vroegere havengebied is omge vormd tot een indrukwekkend geheel van winkeltjes, bars en restaurants. Het unieke van dit complex is dat het nog steeds in ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37