Opbergen en vooral opgeborgen houden Gevangen in strengste cel van VS Galmende stilte in het klooster reportage zaterdag 17 januari 1998 35 mmfiggSt: Iets voor zessen belde ik aan bij het nonnenkloos ter Santa Maria de Vallbo- na. De zware deur ging op een kiertje open en een hoogbejaarde non vroeg fluisterend of ik de gast was die had gereserveerd. Dat leek erop te duiden dat ik de enige bezoeker was. Ze liet me plaatsnemen in de hal die door de namiddag zon in een gouden gloed werd gezet, Ze beloofde dat ik door zuster Magdalena, die de gasten altijd verzorgt, zou worden opgehaald. Vrij wel onhoorbaar verdween ze door de lange gang die naar het claustrum leidde. Santa Maria de Vallbona is een van de 170 kloosters in Spanje die onderdak verle nen aan passanten. Het ligt midden in het dorp Vallbona de les Monjes in een berg achtig gebied in de provin cie Lerida, twee uur rijden van Barcelona. De Cister ciënzers stichtten het kloos ter aan het eind van het vorige millennium als de vrouwelijke tegenhanger van het invloedrijke Monas- terio de Poblet, een van de grootste en mooiste kloos ters van Spanje, dat dertig kilometer verderop ligt. Ik was daar 's middags geweest en tijdens de georganiseerde rondleiding was ik getuige van de drie huwelijken op rij die door de trouwmonnik werden beklonken. Ik had ook in Poblet kunnen over- nachten, maar toen al dat huwelijksgeluk aan me voorbij trok, was ik blij met mijn keuze voor het beschei den klooster van Vallbona. De kamer die zuster Magda lena me toewees in de nieuw opgetrokken vleugel, was zoals een kloosterkamer be hoort te zijn; sober, schoon en koud. De prijs mocht ik zelf bepalen. Op het tafeltje tegen de witte muur lag een blanco envelop naast de 're gels van het huis'. Om acht uur was er gezamenlijk avondeten in de refter. Om negen uur konden de gezon gen completen in de kloos terkerk worden bijgewoond en vanaf tien uur was er stil te. Niets te vroeg overigens voor wie de volgende mor gen vijf uur samen met de nonnen de metten mee wilde maken. Bij het avondeten bleek dat ik toch niet de enige gast was. Aan twee lange tafels zaten ongeveer dertig man nen en vrouwen van overwe gend middelbare leeftijd met de uitstraling van druk ke tweeverdieners. Aan een apart tafeltje een dame met spierwit haar die, zoals ik later van haar hoorde, de moeder was van de portier ster. Ik voelde me al snel op genomen in deze gemeen schap van Santa Maria de Vallbona. De twee zusters die bedienden, waren voor komend en vriendelijk en de gasten gedroegen zich an ders dan de doorsnee hotel gast op reis. De man naast me vertelde dat hij voor het eerst in een klooster over nachtte. Ze waren met een vriendenclub die al jaren lang samen allerlei dingen organiseerde. Dit weekein de was door hem op touw ge zet. Bedoeld als remedie te gen de stress. Ze hadden allemaal drukke en verant woordelijke banen en daar om probeerden ze tijdens hun uitstapjes weer wat op adem te komen, De nonne tjes van Vallbona had hen wel wat geleken. „Maar zou het toch niet al te ascetisch zijn?" vroeg hij mij. Hij zat blijkbaar niet echt op mijn reactie te wachten want in een adem door vroeg hij of het geen leuk idee was als ik als buitenlandse correspon dent over mijn ervaringen en bevindingen in Spanje zou vertellen? De volgende morgen na het ontbijt zat ik aan het hoofd van een ovale tafel in de spreekkamer van het kloos ter. Mijn tafelbuurman leid de me keurig in en gaf zijn vrienden de gelegenheid me vragen te stellen. Wat ik vond van de Spaanse econo mie, van de ETA, van de re gering Aznar, Hoe dacht ik over de fraudeschandalen, de positie van Spanje bin nen de EU, over Barca en Van Gaal, Nadat ze beleefd mijn mening hadden aange hoord over al deze hot items ontbrandde er onderling een zeer verhitte -discussie. Na een uur verontschuldigde ik me omdat ik mijn reis graag wilde voortzetten. Ze waren me uiterst dankbaar voor mijn aandeel in hun zinvol ingevulde weekeinde en wensten me een goede reis. Toen ik buiten op het plein in mijn auto stapte hoorde ik hun stemmen door de gan gen van het stille klooster galmen. Spanjaarden hou den niet zo erg van stilte. Henk van den Boom De leefomstandigheden voor de gedetineerden in Nederlands zwaarst beveiligde gevangenis, de Extra Beveiligde Inrichting EBI in Vught, zijn op het randje van wat humanitair aanvaardbaar is. Dat vinden de directie van het complex en de rechter. Maar het kan nog zwaarder, leert een bezoek aan de zwaarst beveiligde gevangenis van de Verenigde Staten, de 'supermax' in Florence, Colorado. Drieëntwintig uur per etmaal op slechts luttele vierkante meters? Waarom niet? Het contrast is groot. Buiten: de uitlo pers van de Rocky Mountains, be sneeuwde bergtoppen, een weelderig uitzicht. Binnen: pantserglas, tralies, ge lui ddichte deuren, met grote knuppels ge wapende bewakers. Welkom bij de Admi nistrative Maximum Facility van het Amerikaanse federale gevangenissys teem. Afgekort tot ADX verhult deze naam dat het hier gaat om de zwaarst be- veiLigde gevangenis van de VS. Tijdens gesprekken en een rondleiding blijkt dat 'zwaar' volgens Amerikaanse begrippen nog wel wat verder gaat dan in Nederland voor mogelijk wordt gehou den. Bovendien is hier zelfs de illusie af geschaft dat aan gevangenen nog wat te verbeteren valt: gewoon opbergen en op geborgen houden. De ADX is onderdeel van een groep van vier gevangenissen op een uitgestrekt ter rein in de kale heuvels van Colorado, van een min of meer open inrichting tot een gewone zwaar beveiligde gevangenis. Het bijzondere aan de ADX is dat gevangenen desnoods permanent in hun cel kunnen verblijven. Zo'n gevangenis heet in het jargon een 'supermax'. Er werken onge veer 360 mensen. Aan de buitenzijde oogt het groepje ge bouwen niet onvriendelijk. Baksteen, pastelkleuren, een fraai aangelegd park erom heen. De gebouwen zijn zodanig ge groepeerd in het heuvellandschap dat ze kleiner lijken dan ze zijn. Pas dichtbij vallen de vele wachttorens op (a la de verkeerstoren op een klein vlieg veld) en de twee rijen scheermesjesdraad die de dubbele hekken beveiligen. Binnen wordt later opgemerkt dat men rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van een ontsnappingsaanval van buitenaf.. Het eind 1994 geopende complexis de op volger van het beruchte Alcatraz, een voormalige kazerne op een eiland voor de Californische kust. Van 1934 tot 1963 werden hier de gevaarlijkste gevangenen van de VS geplaatst. Geweld Daarna werd een gevangenis in Marion, Illinois, aangewezen voor die gevangenen die nergens anders in het systeem waren te handhaven: geweld jegens bewakers, jegens medegevangenen, bendevorming, pogingen tot ontsnapping en moord en doodslag in het algemeen. In deze gevan genis was op het laatst een soort bewo nersregime ontstaan, dat met harde hand werd gehandhaafd: er lag elke morgen wel een lijk in een van de douches of toi letten. De bewaarders bleven zo veel mo gelijk uit de buurt van de gevangenen, Begin jaren negentig werd besloten een echt gesloten inrichting te gaan bouwen voor cle grootste boeven onder de hon derdduizend gevangenen die het federale systeem in totaal herbergt. Gevangenen kunnen van elkaar worden geïsoleerd, contact met personeel kan tot een mini mum worden beperkt en alle bezoek ge schiedt zonder lijfelijk contact. De ADX kan 490 gevangenen bergen, maar meer dan 400 zitten er nooit. „In de eerste plaats wordt er streng geselecteerd: je moet echt wel iets bijzonders gedaan hebben om hier te komen. Bovendien wil len we altijd reservecapaciteit hebben. Als een gevangene elders niet meer te hanteren is, moet hij hier naar toe ge bracht kunnen worden", legt directie-as sistent LouisvWinn uit. Als een soort waarschuwing legt hij vóór het begin van de rondleiding uit dat het regime inderdaad streng is en elke vorm van luxe is taboe. „Wij werken hier met geld van de belastingbetaler en dat moet zo zorgvuldig mogelijk worden besteed." En inderdaad blijkt het begrip soberheid hier een tot het uiterste doorgevoerde richtlijn. De entree van de gevangenis oogt nog als een hotelreceptie: natuurstenen vloer, mooie houten balie, vriendelijke me vrouw erachter. Alleen het detectie poortje detoneert wat, samen met de scanner voor jassen en tassen. En bij een hotel nemen ze ook je paspoort niet in, in ruil voor een onzichtbaar stempel op je pols dat je steeds onder een scanner met uv-licht moet houden als je de vele sluizen in het gebouw wilt passeren. Eenmaal de trap af, de eigenlijke gevan genis in, beland je in een andere wereld. Het is heel rustig: iedereen weet dat ook hier een 'zero tolerance'-beleid wordt ge voerd: alles wat niet is toegestaan, is ver boden en onrustig gedrag dus ook. foto James McGonical en strenger dan in een Nederlandse straf inrichting. „Maar er zijnmensen die jaren doorbrengen in de zwaarste afdeling", zegt Wynn. „Sommige criminelen zijn zo onverbeterlijk gewelddadig, dat we geen enkel risico kunnen nemen. Niet vanwege het personeel en ook niet vanwege de an dere gevangenen." Het is in de ADX nog niet voorgekomen dat iemand levenslang had op de zwaarste afdeling, maar Wynn acht het geenszins onmogelijk dat dat ooit het geval zal zijn. Er is bij voorbeeld een kleine groep die als terroristen wordt beschouwd, omdat zij min of meer politieke getinte misdrijven hebben begaan. Die komen niet snel van de zwaarste afdeling af. Het politieke kli maat in de VS jegens misdaad is op dit moment spijkerhard. Eigenlijk vindt men dat elke gulden die wordt uitgegeven aan gevangenissen er een te veel. De leiding gevenden in het overkoepelende Bureau of Prisons zijn zich dat terdege bewust. Soms leidt dat tot absurde situaties. De gevangenen in Florence kijken naar zwartwit tv's van een tamelijk antiek mo del. Het is ook nog een storingsgevoelig apparaat, legt later de monteur uit. Er zijn inmiddels goedkopere en betere kleu- ren-tv's te koop - maar die mogen niet worden aangeschaft omdat de publieke opinie dat niet zou begrijpen („Ze hebben nog kleuren-tv ook!"). Er is nog één fa briek in de VS die deze apparaten ver vaardigt en in Florence hoopt men stiekem dat die fabriek er dit jaar mee op houdt, dan zijn zij ook van het gedonder af„D an kunnen we zeggen dat we wel een kleurenbuisje voor de gevangenen móes ten kopen", aldus Wynn. Koopje In de hele gevangenis is te zien dat het op een koopje moet. Gevangenen die buiten hun cel geen boeien om hoeven, zijn vér plicht te werken in de huishoudelijke dienst: schoonmaken, helpen in de keu ken (zonder messen, dat wel). Aan het ge vangeniseten - samengesteld op advies van een diëtiste - is de zuinigheid al even zeer te zien: na enkele blikken op de plas tic dienbladen zou je nooit meer over vliegtuigmaaltijden klagen. Een regeling voor kunst in dit soort openbare gebou wen zoals in Nederland bestaat niet. Het contact met de buitenwereld is in de ADX zoveel mogelijk beperkt. Zo is het bezoek zonder enig lijfelijk contact: pra ten via een telefoonverbinding achter een dikke glazen wand. Advocaten die met hun cliënt komen praten, hebben een klei ne gleuf om papieren heen en weer te kun nen schuiven - gevangenen worden na zo'n gesprek overigens zeer grondig ge fouilleerd. De regeling voor bezoek zijn tamelijk ruim: vijf bezoeken per maand, maximaal zeven uur per keer, maximaal drie bezoe kers. Omdat er geen contact mogelijk is, zijn ook kinderen welkom. Er staat een zitje met een blokkendoos, er is een fris drankautomaat. „Alleen is er heel weinig bezoek", legt Wynn uit.,De bewoners ko men uit de hele VS en hun familieleden hebben meestal geen geld voor een verre reis." Behalve het absoluut noodzakelijke is er niets voor de gevangenen. Geen fitness ruimte of keukentje zoals in Vught. Daar gaat men er vanuit dat dergelijke beschei den extra's de onvermijdelijke spanning in zo'n inrichting kunnen verminderen. Wynn haalt zijn wenkbrauwen op als hij dat hoort. Wie in de ADX aan fitness wjj. doen, maakt maar kniebuigingen en voedsel wordt gewoon verstrekt. „U moet niet vergeten dat van de honderdduizend gevangenen in het federale systeem wij de vierhonderd ergste gevallen hebben. De maatschappij verwacht van ons dat wij ze opsluiten en opgesloten houden, meer niet." Hij laat doorschemeren dat het ver strekken van extra's niet alleen taboe is, maar dat het huidige voorzieningenni veau door veel mensen, ook binnen de overheid, al als riant wordt gezien. De EBI in Vught is een stuk kleiner: slechts 24 cellen. Het gebouw oogt van binnen een stuk vriendelijker en er zijn veel meer faciliteiten voor de gevange nen. Bovendien is er beperkt contact mo gelijk tijdens bezoek. Na een bezoek aan de ADX weet je wat de mogelijkheden zijn om het regime in Vught nog te ver zwaren, mocht dat in de toekomst nodig zijn. James McGonigal Wachttorens en twee rijen scheermesjesdraad laten geen misverstand bestaan over de aard van de gevangenis in Florence. Aan de buitenzijde oogt de gesloten gevangenis in Florence, Colorado, nog wel vriendelijk. foto James McGonical De leefruimte die driekwart van de ge vangenen ter beschikking staat is be perkt: een langwerpige cel vari ongeveer 2,5 bij twee meter, waar de ruimte voor de douche nog vanaf gaat. Het bed is een be tonnen verhoging. De daarin uitgespaar de richel dient als kast. Een bureaublad steekt uit de muur: ook beton. Uit de grond ervoor rijst een soort paaltje op: het betonnen krukje. Daarboven een kleine betonnen plank waar een zwartwit tv'tje op staat. Traliedak Het raam, een soort brievenbus van vijf bij vijftig centimeter, kijkt uit op de lucht- kooi. Als je veel moeite doet, kun je door een net zichtbaar hoekj e van het traliedak zien wat voor weer het is. In de cel is niets wat vernield kan worden. Een gevangene kan zijn matras slopen, maar krijgt voor lopig geen nieuwe. De tv stukgooien kan ook: idem. Zelfs de meest gewelddadige gevangenen laten dat dus uit hun hoofd. De douche gebruiken om de cel blank te zetten kan niet: hij geeft slechts af en toe een kort spuitje. Ook de roestvrijstalen wc-pot heeft sensoren om misbruik te voorkomen. In deze zwaarste afdeling worden de cel len afgesloten door een traliehek met boei-opening en daarachter een geluid- dichte deur. Als hier iemand de cel uit mag, een keer per dag om te luchten, of voor bezoek aan de arts of tandarts (in het gebouw zelf), gebeurt dat meestal in 'full restraint': handboeien, vastgemaakt aan een ketting om het middel, voetboeien en alles aan elkaar gekoppeld. Lopen wordt dan moeizaam schuifelen. Geweld tegen medegedetineerden is hier niet mogelijk: isolatie. Geweld jegens personeel komt nauwelijks voor vanwege de strenge beveiliging. Een enkele keer gooit iemand met urine of poep naar een bewaker als de celdeur opengaat, maar dat gebeurt meestal maar één keer: de straf is namelijk 24-uurs opsluiting, zon der tv of persoonlijke bezittingen. „Zelfs de meest geharde misdadigers ltijken daar wel voor uit", aldus Wynn. Niet dat in de gewone cel zoveel persoon lijke spullen zijn. Er wordt gevangenis kleding gedragen (lichtgroen met donker groene strepen), het maximaal aantal boeken in de cel is drie (na twee weken verplicht omwisselen of teruggeven) en behalve toiletspullen en reserve-onder- goed is er dus verder niets. Ja toch: een kartonnen doos met juridi sche papieren. De meeste gevangenen vervelen zich te pletter en doden dan de tijd met het continu voeren van acties te gen de gevangenis zelf. Niet zozeer tegen het regime, want daarvan hebben ver schillende rechters uitgemaakt dat het door de beugel kan, zelfs in de strafafde- ling. Men ageert meer tegen de indeling van het menu, de kwaliteit tennnisschoe- nen die worden verstrekt of de soort cho coladereep die met het wekelijkse potje bingo (via de tv in de eigen cel) kan wor den gewonnen. Indianen Veertig procent van de gevangenen is blank, 35 procent zwart en Spaanstaligen en indianen nemen beide vijftien procent, voor hun rekening. Hoewel vrijwel alle gedetineerden in Florence er zitten we gens moord of poging tot moord in een an dere gevangenis, zijn de meesten van hen (35 pet) ooit in het juridisch systeem te rechtgekomen wegens bankroof. Het aan tal moordenaars is oorspronkelijk slechts twintig procent. De meeste gevangenen (voor vrouwen is een andere 'supermax' elders in de VS) zullen de gevangenis nooit meer verlaten. Bij goed gedrag kunnen zij in minimaal drie jaar tijd de verschillende stadia van de ADX doorlopen en worden dan overge plaatst naar wat minder strenge inrich tingen. Drie kwart van hen heeft straffen van twintig jaar tot levenslang en dat laatste betekent in de VS tegenwoordig ook letterlijk levenslang. De gemiddelde gevangene in Florence is 37 jaar oud en heeft dus lang te gaan. De minst strenge afdeling van de ADX lijkt op een reguliere gevangenis: twaalf cellen die uitkomen op een recreatiezaal tje, al is het allemaal nog steeds soberder Luchtplaats van de opvolger van Alcatraz, de zwaar bewaakte gevangenis in Marion in de staat Illinois. fotoTransWorld Features

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35