Je kunt niet een agent achter elke burger zetten PZC Gids voor wie politiek Den Haag wil leren kennen Wim Kok ten strijde tegen normverval en onverschilligheid reportage zaterdag 17 januari 1998 27 voelen ouders zich daar zelf ver antwoordelijk voor. Ik hou niet zo van de gedachte dat je daar alleen maar instellingen voor hebt. On derzoek heeft aangetoond dat veel drop-outs al moeilijkheden hadden in de eerste jaren van hun leven. Ik vind dat behalve gezinnen ook de gezamenlijke opvoeders en bege leiders daar een taak hebben. Er is daarom aandacht nodig voor het 'pre-initiële' onderwijs - dat is zo'n moeilijk woord dat ik eigenlijk niet mag gebruiken - en daarmee bedoel ik alle opvang vóór het basisonder wijs. Er moet verdel krachtig wor den opgetreden tegen spijbelen. Ik vind dat je niet moet berusten in wat vermijdbaar is." - U krijgt- het verwijt dat onder uw leiding de rijken rijker zijn gewor den en de armen armer. „De cijfers laten zien dat er in deze regeerperiode door de bank geno men geen grotere verschillen zijn ontstaan tussen mensen die twee keer modaal hebben en mensen met een sociale uitkering. Er is geen en kele samenleving" waarin mensen allemaal gelijk zijn. Er is wel een toplaag die zelf zijn inkomen be paalt en aan zelfverrijking doet. Daar kunnen we als overheid wei- nigaandoen, behalve via een recht vaardige heffing van belastingen. Wat me niet bevalt is de dubbele moraal. Tegelijkertijd zegt die top klasse tegen anderen die het moei lijk hebben: 'denk erom - pas op de plaats, we zijn er nog lang niet'. Daar stoor ik me aan, dat vind ik ook normvervaging." - U heeft al verschillende keren ge zegd dat xl, als de PvdA de grootste partij wordt, de paarse coalitie wilt voortzetten in het tweede kabinet- Kok. Wat heeft u de komende vier jaar te bieden „Het economisch beleid versterkt voortzetten. De vruchten van dat beleid moeten dienstbaar zijn aan alle Nederlanders. Ook aan Neder landers die het de afgelopen jaren moeilijk hebben gehad en pas nu enig herstel voelen. Dat sterke Ne derland met dat hoge sociale gehal te moet veel aandacht geven aan veiligheid en een schone omge ving." Beslommeringen - Exi hoe gaat u de kiezer - die vol gens velen steeds minder geïnteres seerd is in politiek - bereiken „We moeten oppassen dat te dra matiseren. Wij op het Binnenhof volgen alles op de voet. Mensen met dagelijkse beslommeringen zitten niet uur na uur aan de buis of radio gekluisterd om te horen wat die po liticus nu weer zegt in die rubriek. Daar moet je een bijzondere afwij king voor hebben. - Hoe gaat u campagne voeren? „De campagne mag niet bestaan uit elkaar de les lezen, elkaar de maat nemen, of stoten uitdelen boven of onder de gordel; dan knappen men sen af. Kiezers moeten te horen krijgen wat ze op weg naar het eind van deze eeuw van politici te ver wachten hebben. Verkiezingen zijn niet zomaar een ritueel. Zij zijn een belangrijk moment in de parlemen tair democratische ontwikkeling van een land." - Komen we u straks als lijsttrekker weer tegen in tv-programma's als 'Koffietijd'? „Wat is daar op tegen? Wat is dat. Koffietijd? - Een televisieprogramma in de ochtend. „Dan kijk ik geen tv. 's Avonds laat trouwens ook weinig en op zondag ook niet, dus dan blijft er weinig tijd over." - Maar hoe gaat u daarmee om? Waar xvilt u wel en waar niet in ver schijnen? De vorige keer zagen we u ook in de 'Vijf-uur-show'. „Ja, dat is theetijd. Ik heb daar principieel niets op tegen. De ge dragslijn die ik altijd heb gehad is: blijf maximaal jezelf, ook in die programma's die een beetje buiten de geijkte campagne liggen. Al was het maar om mezelf serieus te ne men. Ik wil een beetje oprecht in de spiegel kunnen kijken iedere och tend. Zo van: is het niet te gek ge weest." Ans Bouwmans en Koos van Wees Is het een reisgids of een politiek boek? Volgens drs. Mallebrootje, bekend Tweede-Kamerlid uit Eist en tevens ontwerper van een slab voor varkens (Mallebrootje is een creatie van schrijver/columnist Remco Campert) is het gewoon 'een heerlijk boekske'. Het boek Binnenhof voor buitenlui, geschreven door Volkskrant-journalist Milja de Zwart is in elk geval lekker leesbaar, zowel voor 'buitenlui' als voor lieden op het Binnenhof. TTolgens De Zwart, die het boek deze V week presenteerde, 'begon het alle maal als een grap.,Ik wilde een soort sur vival-gids schrijven voor mensen die het politieke wereldje in Den Haag wildenle ren kennen. Maar wat als een grap begon is uiteindelijk een serieuze zaak gewor den." Het boek is luchtig geschreven en geeft een redelijk complete kijk achter de schermen van wat er zoal onder de Haagse kaasstolp gebeurt. Het neemt de lezer mee langs sluiproutes en wandelgangen in. Den Haag en geeft een overzicht van de zeden en gewoonten van Kamerleden. Neem bijvoorbeeld de traditie van vrou welijke bewindslieden om mét hoofddek sel Prinsjesdag te vieren. Annemarie Jorritsma bijvoorbeeld, zit al een jaar van tevoren bij de couturier aan tafel om het ontwerp door te nemen. Anderen snellen een paar weken voor deze grote gebeurte nis naar de hoedenmaker. Prinsjesdag 1994, de eerste Prinsjesdag onder Paarsbetekende echter een omme zwaai. Nota bene de 'oude' wouwen van de PvdA-fractie arriveerden zonder hoofddeksel, terwijl de 'nieuwe' wouwen juist zeer veel moeite haddexx gedaan voor een bijzondere hoed. De ruzie tussen 'oud' en 'nieuw' liep zo hoog op dat er zelfs tra nen rolden. Cijfermateriaal kan soms, veel beter dan woorden, een beeld geven van wat er ge beurt. De Zwart zet wat getallen op een rijtje en toont de schokkende cijfex-s vair papier- en vergaderl'abriek Het Binnen hof. In twintig jaar (1976-1996) vervier- voudigde de productie van de kopieer- dienst in de Tweede Kamer naar in totaal 19.1 miljoen bladzijden per jaar. Het ge middeld aantal vergadex-ingen - plenaire debatten, openbare en besloten commis sievergaderingen - ligt op 8.217 per jaar, wat neer komt op zo'n 55 per dag, uit gaande van een wex-kweek van vier dagen. Keutel Op vrijwel elke vraag geeft De Zwart een antwoox-d. Hoe kan iemand zien of Wim Kok in Het Torentje zit? Dan staat zijn Ford Scorpio voor de deur. Wat is een mo tie en wanneer wordt zoiets ingediend? Wat is de invloed van de Kamervoorzitter en wie let op het taalgebruik in de Tweede Kamer-? Ook dit laatste wordt beeldend gemaakt met een paar anekdotes. Tijdens een debat over volkshuisvesting in mei 1997 riep SP'er Remi Poppe voor de inter- ï-uptiemicrofoon: 'Ik moet toch vaststel len dat de heer Duivesteijn (PvdA-Ka- merlid) zijn keutel aan het intrekken is. Ik vind dat niet zo dapper'. Kamer-voorzitter Bukman: 'Hoe zou u dat in parlementaire ter-men willen vertalen, mijnheer Poppe? Het is een agrarische term die mij wel aanspreekt, maar die niet voor iedereen verstaanbaar is.' Dincke van der Burg Milja de Zwart: Binnenhof voor buitenlui - Uit geverij De Geus, f 29,90. vrpuw of je kinderen. Ik wil niet de indruk wekken dat mijn familie er- echt problemen mee heeft, zoals Ria Lubbers dat had, maar het is lastig. Je vangt wind als 'moeder van', 'vrouw van' of 'kind van' ter wijl je niet in de positie bent om weerwoord te getfen." - Maar is die burger niet in verwarring ge raakt door het jaren lange gedogen van kleine verkeersover tredingen, softdrugs verkoop? „Ik geloof niet dat bur gers zo in verwarring zijn. Ook al word je niet direct bestraft voor door- het rode licht rijden, dan mag je evengoed wel blij ven vinden dat stoppen gebodenis." Wim Kok wil graag nog een periode 'premier van alle Nederlanders' worden. De PvdA juicht hem vandaag (zaterdag) toe tijdens het partijcongres als de man die de partij na jaren weer eens naar een verkiezingswinst moet leiden. Nationaal en internationaal krijgt hij lof. Maar het volk mort. Staat hij nog wel met beide benen op de grond? En wat kan de paarse wonderdokter doen aan de ziektes van deze tijd: geweld, normverval en verrijking? „Ik denk dat het gebruik van dui delijke taal en geen dingen beloven die je niet kan waarmaken twee kernbegrippen voor politici zou den moeten zijn. Al word je dan al weer snel saaiheid verweten omdat je geen sprankelende uitspraken kunt doen. Je moet het ook niet overdreven populair gaan doen. Sommige dingen zijn niet op een hele huiselijke toon te zeggen. In gewikkeld taalgebruik wordt soms gehanteerd om iets wat niet zo prettig overkomt wat omfloerst in te pakken. Aan de andere kant is ook niet elke burger in elk onder werp geïnteresseerd. En dan gaat iets al snel boven de pet." - Een bezorgde moeder uit Zwanen burg, Karin Lodexvijks (33), vindt dat politici zich niet aan hun woord houden en onduidelijke taal spre ken. Mógen zij en haar kinderen het niet begrijpen? - Ooit overxoogen naar Den Haag te verhuizen? „Nee, nooit. We zitten nu tientallen jaren in Amsterdam, daar heb je toch een beetje je wortels gekregen, dat is mijn privé-leven. Ik wil niet - De overheid stelt normen, maar handhaaft ze zelf niet. Dat zorgt toch voor een glijdende schaal? „Maar je kunt toch niet een politie agent achter elke burger zetten? Overdracht van normen is niet iets waaraan burgers zich kunnen ont trekken omdat ze zouden vinden dat daar in Den Haag niet genoeg aan wordt gedaan. Dat is het eigen straatje schoon vegen." zaam aan de top. En ze had moeite met alle 'rottigheid' die over haar en haar man werd uitgestort. Hoe gaan uw vrouw en u daarmee om? „Je oogst veel commentaar. De ene keer vind j e het leuker dan de ande re. Maar uiteindelijk is het onder deel van je leven als premier. Soms leer je ervan. Ook mijn familie - zelfs mijn moeder - krijgt soms kri tiek te verduren. Zonder daar nu ineens een nummer van te maken, mijn moeder heeft natuurlijk ook haar er-varingen met bejaarden die het moeilijk hebben. Zij krijgt dat in d'r eentje voor haar lüezen en voor haar is het moeilijker onaardi ge dingen te pareren. Moeilijker dan voor je echtgenote, met wie je dat gemakkelijker bespreekt. Je ziet je moeder ook minder dan je - Korpschef Wiarda (Den Haag) wijt het toenemend geweld aan de tweedeling in de maatschappij. „Bij de dood van MeindertTjoelker was helemaal geen sprake van mensen die het slachtoffer waren van tweedeling. Sociale factoren zijn natuurlijk wel vaak van belang en ze zijn onderdeel van de gewen ste aanpak. Gemeenschapszin is wel ruim aanwezig in Nederland, maar er ontstaan zeer bedenkelijke vormen van onverschilligheid, nonchalance en langs elkaar heen leven, Dat is de los-zand-maat- schappij die je ook ziet. Je zult moe ten proberen die te herstellen. Als je doorgaat op deze weg - wat heel veel mensen volgens mij niet willen - dan gaan we de verkeerde kant op. Daaraan moet de overheid mede leiding geven. Daarom moeten we ook kleine overtredingen niet lan ger toestaan en werken aan norm- herstel. Al is het maar door erover te praten. Het is lange tijd zo ge weest dat we dachten: als de econo mie maar goed gaat, komt dit ook wel goed. Maar de samenleving is zich aan het verharden." Opvoeders - Upleitvoot een grotere rol van het, gezin in de overdracht van normen. Maar in het PvdA-program lezen we daar weinig van terug. „Veel van het programma gaat juist over waarden en normen en over de versteridng van het moderne gezin. Maar gezinnen hebben een eigen verantwoordelijkheid. We kunnen moeilijk op de deur kloppen of aan bellen en vragen 'hebt u vandaag al over uw waardenoverdracht ge praat met uw kinderen'. Het gaat erom te appelleren aan wai mensen als ouder belangrijk vinden of zou den moeten vinden. Aandacht voor kinderen in de allereerste jaren van het leven - voor het vierde jaar - is van levensbelang. Als het goed is Veel post krijgt hij. Dagelijks. Met vragen en Mltische opmer kingen van doodgewone, mondige burgers. Wim Kok is de vraagbaak voor het hele volk. Vier vragen van lezers hebben we voor hem meege nomen. Om mee te beginnen. - De 81-jarige Thea van Dijk uit Kaatsheuvel gruwt van alle seks en geweld op televisie. 'Kuntu dat niet verbieden?', vraagt ze. „Ik vind geweld op tv een enorm probleem, omdat het als vanzelf gaat, omdat wel de spanning en het avontuur' zichtbaar zijn, maar niet het rouwproces om de slachtoffers die daarbij vallen. Met seks heb ik minder moeite, tenzij het zich af speelt in de sfeer van het sadisti sche en het gewelddadige. Ik denk dat geweld erger- is. Maar ik kan het niet verbieden. Als wij als regering het geweld willen aanpakken, moeten we met de horeca en de me dia praten. Dat gaan wij ook doen. In de horeca gaat het natuurlijk om de omzet, maar er zijn grenzen. En bij de media lijkt te gelden: het kan niet gek genoeg, als het maar ver koopt. Onderzoeken spreken elkaar tegen, maar als je het wa penbezit van jonge kinderen op scholen ziet, dat kan niet anders dan ook met het geweld op de tv verband houden." Debacle - Jaap de Kort (40) uit Rotterdam wil xveten waarom u niet ben afge treden na het debacle in Srebreni ca. „Wat daar gebeurde, was vreselijk. Maar wat verandert het als je als minister of als regering plaats maakt voor een ander? Dat de Ne derlandse militairen zich niet van hun beste kant lieten zien is een stelling waarin ik me absoluut niet kan vinden. Ze moesten een encla ve beschermen waarvan bekend was dat ze daar alleen konden zit ten zolang de Bosnische Serviërs dat mogelijk maakten. Op een ge geven moment is de zaak omver ge lopen met het meest brute geweld. Het is veel te makkelijk te zeggen: die militairen die daar zaten zijn nog fout geweest ook." - Was er volgens u sprake vaxi een gebrek aan moed? Ze hebben onder de gegeven om standigheden alles gedaan wat ze konden. In bepaalde gevallen had men het anders kunnen doen, dat wil ik niet ontkennen. Maar dat had niets met gebrek aan moed te ma ken". - Het D66-Kamerlid Van 't Riet heeft ondanks de liberale opvattin gen van haar partij over het ge bruik van softdrugs moeite m,et blo wende zoons. Wringt het wel eens in uw borst? „Om maar bij die drugs te blijven. We hebben geen beleid waarin we zeggen: doe dat maar, want dat is gezond, goed, of verantwoord. Drugsgebruik is niet gezond, maar- we hebben het niet officieel dicht getimmerd omdat verbieden ern stiger gevolgen heeft. Als ouder zeg ik 'het is verstandig als Mnderen weten dat het niet verantwoord is'. En als politicus kies ik liever voor een land als Nederland waar sof drugsgebruik beperkt mogelijk is met voldoende gezondheidscon trole. Daarvan zijn de gevolgen minder slecht dan wanneer je niks toestaat en er achter je rug bran dende puinhopen ontstaan. De menselijke schade daardoor is gro ter." Afglijden -Uxnaakt zich ongerust over het ge weld in onze samenleving. Is de po litiek mede schuldig aan de toena me daarvan? „Zo gemakkelijk kan dat niet wor den gezegd. Het niet ernstig nemen van normen en waarden duidt op een soort afglijdend proces. Als kleinere overtredingen niet meer serieus worden ver- en beoordeeld, dan betekent dat morgen meer speelruimte voor grotere overtre dingen. Gezagshandhavers moeten daarop worden aangesproken. De overheid heeft een normstellende en handhavende rol. Maar dan nog blijft voor de burgers een persoon lijke verantwoordelijkheid gelden. Het is te gemakkelijk om het allemaal terug te voeren naar 'dit is de schuld van de overheid'. We moe ten het samen doen. - Lenie Bouwmans (63) uit Neder- weértziet om zich heen dat mensen die. zijn aangewezen op zorg of een uitkering er op achteruit zijn gegaan. Ze vraagt zich af hoe dat komt. U kxoam toch altijd op voor de minderbe deelden? „We hebben een lange periode achter de rijg waarin de koop- Macht achteruit ging, maar we hebben nu weer vaste grond on der de voeten. Ook de mensen die het 't moeilijkste hebben. Het is dus niet waar dat het met hen nu slechter gaat. Er zit altijd spanning tussen die werkelijkheid en wat mensen voelen. Mensen zien vaak dat het voor hen net anders uitpakt. Ze stoken meer omdat ze in een slecht geïsoleerd huis wonen of ze zijn slechter af door hun gezond heid. We hebben nu ook voor de zwaksten in de samenleving de op gaande lijn weer te pakken. Maar omdat het zo nieuw is, overheerst nog de teleurstelling over de tegen vallers uit het verleden. De statis tieken zeggen dat het beter gaat, maar het gevoel is vaak dat men nog zover achterop is. Ik onderken dat absoluut, ik merk dat in mijn contacten met mensen evengoed." - Dat waren vragen van vier kran tenlezers aan een premier die bijna al zijn tijd doorbrengt in Het Toren tje, aan het Binnenhof, in het Cats huis of in de Europese hoofdsteden. Hoe gewoon bent u eigenlijk nog? Weet xl wel xoat er leeft in het land? „Jullie zijn nu met die vier vragen gekomen, maar ik heb natuurlijk ook mijn contacten. Niet alleen de post, maar eigen er-varingen." - Weet u wat een ritje met de trein naar Den Haag kost, of een brood? „Ik weet grosso modo wel wat het leven kost. Mijn boodschappen doe ik thuis in Amsterdam. Als je ook bij de kleine winkel koopt, zie je wel wat het kost. Ik wil me niet la ten opsluiten door dit vak. Die nei ging bestaat, door de manier waar op dit werk in elkaar zit. Ik ben door de week weinig op straat, daar heb ik geen tijd voor. Als ik dan ook nog in het Catshuis zou wonen, kwam ik helemaal nergens meer toe. Het lijkt me vreselijk om overal van verstoken te zijn, er wel bij ho ren maar er eigenlijk geen weet meer van hebben. Daar moet je in dit werk erg voor oppassen. -Maar xvipt u er dan nooit eens tus senuit als u hier bent? Als ik in Den Haag ben, ben ik echt in Den Haag, aan het werk. Jullie laten me ook nooit alleen (wijst naar de RVD-voorlichter). Nou heb ik ook weinig met Den Haag, moet ik zeggen. Ik vind het hier niet ge zellig. Den Haag is werk, ik heb er nooit gewoond. Het is functioneel. De gezellige delen van Den Haag, die er ongetwijfeld ook zijn, die ken ik niet eens. Ik zou niet eens weten waar ik naar toe zou moeten. Het Binnenhof en het Catshuis - waar ik wel eens slaap - zijn de enige bin dingen die ik echt met Den Haag heb." Amsterdammer verkassen. Er wordt in dit werk al zo'n aanslag op je-gepleegd, op je mogelijkheden om nog een beetje jezelf te zijn. Ga je als minister-pre sident nog verhuizen ook, naar een hele nieuwe plek, dan loopt ieder een met ogen op steeltjes van 'goh, daar komt de familie Kok aan'. Dat hoeft niet voor mij." - Ria Lxxbbers, de vrouw van de vo rige premier, vond het maar een-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27