Ssssssssst, de asbak heeft oren Richtmicrofoons, nachtkijkers, stemvervormers, microzenders in deze bijlage PZC reportage zaterdag 17 januari 1998 Fotorubriek: waterpas Willem van Oranje liep aan de hand van God Wim Kpk weet heus wel wat een brood kost Endemols ShowBizCity vraagt een goed humeur Buisman peilt het weer door de eeuwen heen Het Liro-archief is een kaartenbak vol tranen Canada kan het niet warm houden Bismarck, held of schurk? Schichtig kijkt de crimineel rond in de donkere werkkamer van de officier van justitie. Met een zaklampje in zijn mond prutst hij de telefoon open. Uit zijn jaszak vist hij een piepkleine condensatorzender die oogt als een standaardonderdeel van elke telefoon. Mocht justitie in een helder moment besluiten de officierskamer op 'bugs' te controleren, dan is deze elektronische rijstkorrel bijna niet te traceren. Hij grinnikt en klikt de hoorn dicht. De pennenbak krijgt een nieuwe bewoner. De zender, microfoon en batterij zitten bovenin de balpen. Zorgvuldig richt hij de dop richting bureaustoel. De computer krijgt een nieuw verlengsnoer, inclusief zender. Toch jammer, dat de officier van justitie zo'n moderne smaak heeft. Geen schemerlampjes, tafelaanstekers, schilderijtjes, of andere verbergplaatsen. Daarom knalt de indringer een zenderpijl door het systeemplafond. Voor de goede orde: dit voorval is niet echt gebeurd. Maar het zou kunnen, de techniek bestaat in ieder geval. De apparaatjes komen uit het indrukwekkende arsenaal van de Counter Spy Shop in Rotterdam, waar zakenlieden, wantrouwige echtelieden, privé-detectives en criminelen winkelen. illustratie Gerard de Groot kenden. Misschien wordt ze afge luisterd in hotelkamers." Keiharde realiteit, noemt William zulke praktijken. „Ik hoor het van zaken lieden die het hebben meegemaakt in Turkije, Israël, China, Taiwan, Japan, Frankrijk." Maar er zijn ook Hollandse koop lieden die zelf afluisteren; Voor zes van hen hebben de broertjes hun zaktelefoon omgebouwd. Zodra de koopman zijn aan bod heeft gedaan, verlaat hij de onder handelingstafel. Om te plassen, zoge naamd. Op het toilet hoort hij, via een oordopje en een zen dertje in zijn achter gelaten zaktelefoon, hoe zijn gesprek partners reageren op dezakendeal. „De meest uiteenlo pende zaken laten ze achter. Pen, pakje si garetten, tafelaansteker, portfoli o's, filofax, koffertjes, colbert," Maar het mooiste systeem is toch een GSM-telefoon. De politie ge bruikt dergelijke technieken ook, weet William. Een undercovera gent laat zijn collega's meeluiste ren naar een drugsdeal door zijn bewerkte telefoon op tafel te leg gen. Particuliere recher chebureaus kopen voornamelijk ob servatietechnieken. „Complete bussen hebben we voor hen ingericht. Met ca mera's, monitors, verwarming, air conditioning, mi crofoons aan de bui tenkant en een dashboardcamera voor het filmen op een parkeerterrein. We hebben er zelfs eentje gemaakt waarbij een motor uit de auto kan rijden, als ze iemand uit het oog dreigen te ver liezen in een file." William belt naar boven. Een me dewerker brengt een attachékof fertje. Het ogenschijnlijk normale ding klikt open. Er zit een complete Sony-videore- corder in. Van middag wordt de koffer ver stuurd naar Duitsland. Een verzekeraar wil er uitke ringsfraude mee bewijzen. William be weert tevens benaderd te zijn door de militante kern van de Belgische anti-kinderpornobewe ging. „Die willen het heft in eigen handen nemen en heimeli j k f ilmbe- wijzen verzamelen tegen distribu teurs van kinderporno." William, die zelf in Amtwerpen woont, kan hun van de juiste spullen voorzien. En criminelen, toch ook klanten?. „Ja. Zeker weten. Je merkt het aan die types. Als hier een jongen van 23 jaar binnenkomt met een Rolex van ƒ20.000,-, dan is het een pillendok- ter." Criminelen zijn even welkom. „We trekken geen streep. Wat ze meestal willen weten isof hun tele foon wordt afgeluisterd, of dat ze worden gevolgd. Of ze zoeken zen dertjes." Sterke geruchten Him onderkomens doorzoeken op afluisterapparatuur doen de broer tjes niet. Binpen het milieu zijn specialisten die het vertrouwen ge nieten, ver moedt William. Hij hoort sterke geruchten over een jongen die ooit een smak geld kreeg van criminele ben des voor het kopen van der gelijke opspo- ringsappara- tuur. Nu zou hij de 'bugsweeper' —zeg maar de verdelger van afluis terapparaatjes— zijn voor half Ne derland. De broers hebben er geen moeite mee dat hun arsenaal misbruikt kan worden om de politie een hak te zetten. Schiet bijvoorbeeld een balletje klei met daarin een zen der - tegen een ruit waarachter een rechercheteam de tactiek be spreekt. Twee dagen lang luistert de crimineel gezellig mee, waarna de kleibal van de ruit valt. Octopus-bende William erkent dat zulke dingen zijn gebruikt. „Een collega in Am sterdam beweerde dat leden van de Octopus-bende spullen bij hem kochten. Ook stom. Zou ik nooit vertel len." „Laat het een waar schuwing zijn voor justitie. Die moeten er zelf voor zorgen dat hun besprekin gen en telefoonge sprekken niet wor den afgeluisterd, dat de deur op slot zit. Kijk naar het paleis van justitie in Am sterdam. Leeggehaald. Alle dos siers in een bepaalde drugszaak waren weg. Agenten zijn afgeluis terd en gevolgd. In 80 procent van de gevallen weten we niet wat klan ten met onze spullen doen. Soms geeft een koper de spullen buiten op straat af aan iemand in een auto voor ons pand." Een Kamermeer derheid wil dat het afluisterden van de onderkomens van zware jongens mo gelijk wordt. Ook in Duitsland zijn wo ningen sinds kort niet langer on schendbaar. De rechter daar moet wel toestemming verlenen om wonin gen te 'buggen' bij onderzoeken naar zware criminaliteit. In Neder land is dit vooralsnog verboden. Ook het bij de Kamer liggende wetsvoorstel Bijzondere Opspo ringsmethoden voorziet er niet in. Mocht de Nederlandse politie toch deze bevoegdheden krijgen, dan heeft de Spy Shop alvast een reme die in de aanbieding. De winkel heeft de uiterst geavanceerde 'bugdetector' Palladium ProVibe in voorraad, een speciaal appa raat waarmee afluisterzen- dertjes kunnen worden opge spoord. Opsporingsin stanties zijn geen klanten. Die 'winkelen' bij de Divisie Techni sche Ondersteuning van het Korps Landelijke Politiediensten in Drie bergen. In de vakliteratuur staan vaak de mooiste nieuwe snufjes, weet de Friese politieman. In het assorti ment van de Spy Shop zitten geen artikelen die hij erg graag wil hebben. „Het gebruik is so wieso streng aan regels gebonden, kijk maar naar de IRT-affaire. Als je het gebruikt, dan kan dat nooit zon der toestemming van het Openbaar Ministerie." Prijzen noemen de Van de Luijt- gaardens niet in hun folder. De en- crypteermachines, waarmee faxen en telefoongesprekken gecodeerd kunnen worden, mogen niet ver kocht worden zonder vergunning. „Of je moet de sleutel inleveren bij de Binnenlandse Veiligheids dienst." Dat is nu zes keer gebeurd. Zulke apparaten ver kocht hij bij voorbeeld wel aan advocaten kantoren. Een Rotterdams kantoor met een filiaal in Peking kan het zich niet veroorloven dat processtukken elders terecht komen. Niet el- ke klant wil dat de codesleutels bekend zijn bij de overheid, zegt William. „Dan belt hij met Colombia en wordt hij als nog getapt." Dat kan nooit de be doeling zijn. Bart Olmer Parabolische microfoons, richt microfoons in paraplu's, detec tors die waarschuwen als telefoon gesprekken worden afgeluisterd, attachékoffertjes met digitale scramblers die hon derd miljoen codes hebben voor het ver sleutelen van berich ten 5500,-). Leugendetectoren, kogelvrije vesten, explosievendetecto- ren, nachtkijkers, cameralenzen in au to-antennes. Alles is er. De bedrijfsfolder leest als een rond gang door de filmset van James Bond. Criminelen die over dit materiaal be schikken, maken het tegenstanders erg moeilijk. Wat bijvoorbeeld te denken van een digitale stemver vormer 890,-). Een zware man nenstem wordt digitaal opge schroefd tot die van de buurvrouw. Achter die schelle stem kunnen al lerlei achtergrondgeluiden worden gemonteerd, zoals hondengeblaf. In de schemerige zaak in Rotterdam liggen de elektroni- ca-snufjes onder spotlichtjes in vitri nes. Rechts staat een knuffelbeest, waar van de aaibaarheid bij nader inzien te genvalt. Een moni tor ernaast geeft een haarscherp video beeld van de winkel. De knuffel blijkt een observatie-appa raat, het allereerste project van de broers John en Wil liam van de Luijtgaarden, de eige naars van de Counter Spy Shop. Paranoia De broers stuitten in Amerika op hun huidige handel, vertelt Wil liam in zijn kantoortje. De Ameri kaanse paranoia is spreekwoorde lijk. De handel in bescherming tegen af luister-dingetjes - altijd ge plaatst door de overheid, natuur lijk - is zo vanzelfsprekend, dat af- luisterdetectoren een geliefd artikel zijn in Kijkshop achtige elektronica zaken. Na enkele maanden te hebben gewerkt voor het Amerikaan se bedrijf Communi cation Control Sys tems - dat tientallen Spyshops heeft in Amerka, maar ook in Milaan, Moskou, Pa rijs en Londen - be gonnen de broers een eigen zaak. Hun hui dige klanten komen uit alle lagen van de bevolking, be weert William. Vorige week wilde een Turkse jon gen zijn auto laten controleren op volgapparatuur. Hij vermoedde ge schaduwd te worden door leden van de Grijze Wolven, dezelfde ex treem-rechtse Turkse organisatie waarvoor de onderzoeksj ournalis^- ten Stella Braam en Mehrnet Ulger onlangs onderdo ken uit vrees voor represailles na pu blicatie van hun boek. Een vrouw wilde een mini-cassette recorder voor haar dochter. Die zou ge terroriseerd en ver nederd worden door een docent. De leerlinge loopt bin nenkort met een cassetterecorder ter grootte van een cre ditcard op haar lijf geplakt om be wijzen te verzamelen tegen de le raar. Zakenlieden komen er ook. „Direc teuren van heel behoorlijke firma's moeten bijvoorbeeld naar Brazilië voor zakengesprekken met onbe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25