Italië roept Nederland een halt toe Joris Keizer verbaast zichzelf nog niet bepaald Kortingen tot 70% Waterpolosters halen het goud niet opnieuw weg uit Perth Nieuwenhuizen wordt coach mannen-ploeg Indeling voor loting EK 2000 Vidmar naar Chateauroux Miljoen voor Olympisch goud Titel reuzenslalom De Quartel Hermann Maier blijft winnen Asprilla terug naar Parma Friso Nijboer speelt remise tegen Karpov Overwinning Oekraïns duo Derde liefdesverklaring tussen Axel en De Witte Definitief verbod Den Bosch-PSV door Hans Vos PERTH - Het begon zo Hol- I lands, gisterochtend in Perth, i Toen Kees van Hardevelö na het ontwaken uit het raam van zijn hotelkamer keek, moet hij zich even thuis hebben gewaand in Baarn. Regen en harde winter gaven de West-Australische stad hartje zomer een vertrouw - de aanblik voor de coach van de waterpolosters. Het was de dag van Nederland- Italië, met het WK-goud als in zet. Maar oranje kleurde het water in het Challenge-stadion 's avonds niet. Weer verloor Ne derland van Giusy Malato. Vooral van haar, de gehaaide, fors uit de kluiten gewassen ras- aanvalster van Italië. De vaak ongrijpbare krachtpatser pro duceerde maar liefst vier van de zeven treffers, die de opnieuw uitblinkende doelvrouwe Karla van de Boon moest incasseren. Oranje kwam niet verder dan zes doelpunten (7-6)en dus was na afloop de treurnis groot in het Nederlandse kamp. „Alles in het spel van Italië draait om de midvoor, om Mala to. En ze deed het in de finale NIEUWEGEIN - Dick Nieu wenhuizen volgt per 1 februari Hans van Zeeland op als bonds coach van de nationale man- nen-waterpoloploeg. Momenteel is de 40-jarige Nieu wenhuizen werkzaam als trai ner van hoofdklasser Van Luin- /Brandenburg uit Bilthoven. Nieuwenhuizen kwam vroeger uit voor HZC/De Robben en speelde zelf in de periode tussen 1975-1984 zo'n tweehonderd interlands. Afgelopen jaar had hij ook de nationale junioren- ploeg tot 15 jaar onder zijn hoe de. In het najaar van 1999 moet de mannenploeg zich zien te plaatsen voor het Europese kampioenschap voor A-landen. Dat zou direct de eerste stap zijn op weg naar de Olympische Spelen van Sydney in 2000. ANP weer uitstekend", moest Karla van den Boon bekennen. „Ze is slim, krachtig. In belangrijke wedstrijden laat ze dat ook al tijd zien." En de verliezende keepster, -met haar 29 jaar de oudste van de ploeg, maakte op vallend genoeg geen grimas bij het uitspreken van haar bewon dering voor de Italiaanse uit blinkster, die Oranje zo vaak dwarszat in belangrijke fases van officiële titeltoernooien. Van de Boon keek zelfs heel vriendelijk in de richting van de camera van de Belgische televi sieploeg, die de NOS waar neemt in Perth, Ook Van Iiarde- veld was dat opgevallen. „Toch nog een lach op het gezicht. Het lijkt voor jou niet zo'n decep tie", zei de coach tegen zijn steunpilaar nadat het snorren van de camera was gestopt. Tranen Toch stroomden er genoeg tra nen bij de Nederlandse speel sters in Perth, net als zeven jaar geleder.. Toen. in 1991, ver mengden de tranen van vreugde zich met het badwater. Nu lie pen de waterlanders op de kant weg. Bondscoach Peter van den Biggel aar dook destijds het goud hoogstpersoonlijk op uit het Australische chloor. Maar tot een reprise van die snoek- duik kwam het niet voor de man die nu achter Van Hardeveld staat. Het opvallende aan de finale te gen Italië was dat assistent Van den Biggelaar zich achter de al maar wentelende reclamebor den veel meer opwond over de voor Nederland slechte gang van zaken dan Van Hardeveld. Van den Biggelaar m oest en zou weer met goud vertrekken uit Perth. Die.honger kon de tweede man niet maskeren. Hij had ten slotte de analyses gemaakt van Italië. En dus was hij extra teleurge steld dat het gewenste resultaat uitbleef. Van den Biggelaar, de geestelij ke vader van het team, was op deze winderige, zelfs kille zo meravond het emotionele baas je aan de kant. Collega Van Har develd juist de koele cijferaar, die al vrij snel zag aankomen dat Nederland de regie van de WK-finale uit handen moest ge ven. „Wij zijn de gehele wed strijd niet sterker geweest. Dat Carla Quint (links) en Petra Meerdink treuren na de verloren finale tegen Italië. is het frustrerende. Ik moet be amen dat Malato een geweldige wedstrijd voor Italië heeft ge speeld. Zij is het sterkste wapen, dat wij niet aan banden hebben weten te leggen." Ondermaats Aanvallend was het Nederland se spel ondermaats. „Uitgespro ken doelkansen hebben we niet gehad", zei Van Hardeveld waar het op stond. Zijn ploeg faalde weer eens voor de etalage waar in het goud lag uitgestald. In '94 gebeurde dat in Rome bij de WK en in '95 (Wenen) en '97 (Sevilla) kon de gouden medaille op EK's voor Nederland niet worden ge slagen. Vorig jaar in Zuid- Spanje treiterde Italië de ook toen favoriete ploeg van Van Hardeveld uit het Europese ti telgevecht. Europa's beste werd 's werelds beste. Nederland onder de re geerperiode van Van Hardeveld kan bogen op de Europese titel in '93, weggepakt uit Sheffield, en zeges in de FINA-cup, het wereldbekertoernooi. „We kon den niet loskomen van Italië. Die lef ontbrak ons, net als dat het ons aan schotkracht ont brak." Het waren pijnlijke con clusies van Van Hardeveld die het bondscoachschap per 1 fe bruari verruilt voor een beleids matige waterpolo-taak bij de zwembond. Voor de snikkende Oranje speel sters gaven de feestende Itali aanse collega's in het bassin nog een spontane imitatie weg van een teamuitvoering synchroon- zwemmen. Van Hardeveld, Van den Biggelaar, Van de Boon, de anderen, ze lieten de jurywaar dering maar achterwege. De of ficiële huldiging deed al pijn ge noeg. Nederland won dit WK- toernooi zeven duels aan een stuk, meer dan welke deelne mende ploeg ook. Italië verloor foto Mark Baker/Reuters de eerste drie poule wedstrijden op rij, waaronder tegen Neder land. Een schrijnend verschil tegen de achtergrond van swin gende Italiaanse mama's, die hun wereldtitel uitbundig vier den. GPD Nederland - Italië 6-7 (2-21-2 3-2 0- 1). Op den Velde 1-0, Malato 1-1 (sw), Alluci 1-2, Kuipers 2-2, Op den Velde 3-2, Malato 3-3, Malato 3-4, Nieuwenbur'g 4-4, Lariucci 4-5, Nieuwenburg 5-5, Malato 5-6, Op den Velde 6-6, Consoli 6-7. Scheids rechters: Turcotte (Can), Radjenovic (Joe). Aantal toeschouwers: 1500. Man meer Nederland: 3/5. Italië: 1/5. GENT - In Gent zullen morgen (zondag) 49 landen in de be kers verdwijnen voor de loting van de Europese titelstrijd in 2000. De landen worden verdeeld over negen groepen. Duits land, Spanje, Engeland en Italië worden ondergebracht in groepen van vijf landen. Roemenië, Rusland, Joegoslavië, Schotland en Noorwegen voeren groepen van zes aan. Deinde- ling voor trekking, waarbij Nederland en België als organisatoren vrijgeloot zijn: Beker A: Duitsland, Spanje, Roemenië, Rusland, En geland, Joegoslavië, Schotland, Italië en Noorwegen. Beker B: Bulga rije, Denemarken, Kroatië, Portugal, Oostenrijk, Frankrijk, Tsjechië, Turkije, Griekenland. Beker C: Ierland, Zwitserland, Zweden, Oe kraïne, Litouwen, Slowakije, Finland, Israël, Georgië. Beker D: Po len, Hongarije, Noord-Ierland, Bosnië, Letland, Macedonië, Cyprus, Wales, Ijsland. Beker E: Wit-Rusland, Slovenië, Armenië, De Faröer, Albanië, Luxemburg, Moldavië, Azerbeidjan, Estland, Malta, Liech tenstein, San Marino. Andorra. ANP PARIJS - Aurelio Vidmar stapt over van Tenerife naar Cha teauroux in de Franse competie. De Australische spits kwam in het verleden onder meer uit voor Feyenoord, Standard Luik en Sion. Chateauroux speelt in de eerste divisie. Vidmar tekende tot het einde van het seizoen. RTR MOSKOU - Een Russische olympisch kampioen in Nagano kan rekenen op een extra bonus van een ton. Vladimir Login- ov, tweede man bij het olympisch comité van Rusland, maakte de extra beloning gisteren bekend. De premie valt buiten de door de regering toegezegde prijzengelden. De Russische overheid betaalt voor elke titel in Nagano 100.000 gulden. Zilver levert de sporter40.000 gulden, brons is nog altijdgoed voor 20.000 gulden. Iemand die drie gouden medailles ver overt, krijgt van het Kremlin 150.000 clollar (300.000 gulden) en van het olympisch comité een premie van een ton. Het maakt dus voor het olympisch comité niet uit hoeveel gouden medailles iemand wint, RTR FLACHAU - Anouk de Quartel is in Flachau nationaal kam pioene reuzenslalom geworden. De 17-jarige skister uit Dor drecht ondervond geen concurrentie. Angehque Moser viel in de eei-ste manche uit. Nanda Halts en Gieske Ottes finishten op grote afstand. In de gelijktijdig gehouden internationale wedstrijd eindigde De Quartel als achttiende. De Dordtse doet later deze maand nog mee aan de wereldtitelstrijd voor junioren in Polen. ANP WENGEN - Hermann Maier heeft opnieuw een wereldbeker wedstrijd skiën gewonnen. De Oostenrijker zegevierde giste ren in Wengen op de afdaling. Maier bleef met 1.44,89 de Fransman Nicolas Bui-tin en Oostenrijker Andreas Schifferer voor. Maier behaalde zijn vijfde opeenvolgende wereldbeker zege en zijn achtste in deze olympische winter De race op de Lauberhom werd wegens de slechte omstandigheden inge kort. ANP PARMA - Faustino Asprilla keert terug naar Parma. De ItaLi- aanse topclub haalde hem terug van Newcastle. De Colombi aan vierde eerder grote successen bij Parma. Met de club won hij in 1995 de UEFA-beker. De aanvaller speelde tussen 1992 en (februari) 1996 voor Parma. Daarna vertrok hij naar Enge land. Door een blessure kwam hij dit seizoen bij Newcastle nog nauwelijks in actie. RTR WIJK AAN ZEE - Op de ope ningsdag van het 60e Hoog ovens-schaaktoernooi heeft Friso Nijboer wereldkampioen Anatoli Karpov remise ontfut seld. Jan Timman slaagde erin Viswanathan Anand, in Lau sanne verliezend uitdager, op onbeslist te houden. Nijboer bereikte met wit in een lange variant van het Spaans geen voordeel en toen Karpov na dameruil een pion veroverde, wérd voor het schaakleven van de Amsterdammer gevreesd. Hij verdedigde zich echter goed en Karpov begon lang na te den ken. Nijboer ontsnapte met een blauw oog. Anand is na zijn langdurige jacht op de wereldtitel nog moe. Vier weken schaken op topni veau hebben hem niet onbe roerd gelaten. Tegen Jan Tim man legde Anand zich al snel (na negentien zetten) neer bij re- Tegen Piket volgde Vladimir Kramnik lange tijd de vijfde matchpartij Karpov-Anand. Piket kwam wat gedrongen te staan en hoopte de partij te red denmet een dame-offer. Volgens Kramnik zou Piket bij goed spel goede kansen op een vesting ge had hebben, maar enkele on nauwkeurigheden leidden de ondergang van de Leiderdorper in. ANP Markante zwemmer imponeert met dubbel nationaal record op 100 meter vlinderslag f|f*l 1 Vl ppff kP117P (Advertentie) Niet verder vertellen, eerst zelf komen kijken. We gaan onze showroom opnieuw inrichten en daarom mogen de keukens die daar staan opgesteld weg met fikse kortingen. De laatste 10 Dit is uw kans BouwCenter DeJagerïolhoek Slanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) tel. 0113-24 6622 Geopend: dinsdag t/m zaterdag, donderdag avond koopavond, maandag gesloten. door Hans Vos PERTH - Hij stond al te douchen in zwembad De Welle in Drach ten, op 14 december. Opgefrist wilde Joris Keizer naar huis, te leurgesteld hij was over het ver loop van de selectiewedstrijden voor de wereldkampioenschap pen. De jeugdkampioen van Eu ropa had zijn belofte onvol doende kunnen inlossen op de 100 meter vlinderslag. Maar het werd geen koude douche. Keizer werd toch opgetrommeld, hij mocht mee naar Perth. Zijn pro gressie werd beloond. Bij het WK deed hij twee keer wat te rug. Voor wat. hoort wat, niet waar. Het leerproces werd zelfs opge tuigd met twee nationale re- cordverbetenngen. Toch bleef hij ontwapenend nuchter onder de vele schouderklopjes. „Ik heb er geen woorden voor, heel simpel." Keizer kwam naar Au stralië met het ware oogmerk van een topsporter wiens talen ten in een ambiance als de WK razendsnel ontluiken. Kennis omzetten in daden. De bijna 19- jarige leergierige international was voor hij het wist al aan zijn eerste grote examen toe. De zesde serie was gisteren niet zomaar een lesje op het och- tendrooster van de WK, Voor de exponent van de gedegen jeugd opleiding van de Denekampse zWemclub Arke/De Dinkel ze ker niet. Keizer spurtte weg als of hij door het startblok werd gelanceerd. Maar het keerpunt was niet goed, en de hand had feller tegen de finishwand kun nen worden gedrukt. Schoon heidsfoutjes die terstond op het scorebord in het Superclrome van Perth werden weggepoetst. De cijfers flikkerden op achter de namen van de acht zwem mers van serie zes. Keizer, als 27e gerangschikt voor aanvang van de acht reeksen, kon zijn ogen niet geloven. „Ik zag een PERTH - Jelena Sjoepina en Svetlana Serbina hebben giste ren op het WK zwemmen in Perth de discipline synchroon- springen van de toren gewon nen. Het Oekraïns tweetal eindigde met 278,28 punten net voor Chi na (Li Chen, Yuyan Cai 276,54). Het brons ging naar Kristin Link en Lindsay Long uit de Verenigde Staten (265,47). 53-er staan, maar wist in eerste nieuw Nederlands record. Heel nekamper niet voor bij zijn in~ instantie niet voor wie." frappant. Zó toeslaan, meester ternatonale debuut. Stefan Voor Keizer dus: 53,73. Een Marcel Wouda deed het de De- Aartsen verloor prompt zijn be- j: i o Joris Keizer verbeterde gisteren tot twee keer toe het Nederlands record op de 100 meter vlinderslag en eindigde als nummer vijf van de wereld. foto Koen Suyk/ANP schermde positie als Neder lands recordhouder. Sterker nog, Keizer zwom de Rotter dammer uit de finale. Twee proefwerken op een dag, Keizer draaide er zijn hand niet voor om. „Ik had geen greintje spanning." Vlinderen met Mi chael Klim, de Australiër die het wereldrecord achter zijn naam heeft staan, Europa's beste jon kie durfde de strij d wel aan in de baan naast hem. Een prachtige koppeling. Keizer tegen Klim, de schild knaap tegen de krijgsman van de vlinderslag. Het was een mooie confrontatie. De Austra liër kon de meute aan. Vanzelf sprekend. Maar diens 'keizerlij ke' broeder uit Holland maakte van zijn WK-opvoering een prachtig tweeluik. Andermaal kreeg de Nederlandse zwem bond een nieuwe toptijd in de boeken op de 100 meter vlinder slag (53,37). Het was goed voor de vijfde plaats. Als dank voor bewezen diensten. Het Nederlandse zwemmen is een markant mannetje rijker. Maar Arke/De Dinkel hoogst waarschijnlijk armer. „Trai nend in een 25-meterbad heb ik nu mijn top bereikt. Ik zal in een 50-meterbad verder moeten groeien. Of in Eindhoven, of in Amersfoort. Thuis ga ik daar over eens nadenken." GPD door Gerard Borgman AXEL - Edy de Witte had wei nig bedenktijd nodig, toen derdeklasser Axel hem voor volgend seizoen de job van trainer offreerde. Na een jaar houdt de oefenmeester uit Sint Jansteen het alweer voor ge zien bij HW'24, waar hij mo menteel coördinator is. „Zo'n kans bij Axel kun je gewoon niet laten lopen." De Witte (45) neemt bij de Zeeuws-Vlaamse zondagclub de leiding over van Rinus Ze- gers, die na de lopende compe titie als trainer bij RCS aan de slag gaat. Het is al de derde keer dat De Witte en de w Axel elkaar voor een innige sportie ve liefde in de armen sluiten. Aan het begin van de jarenne- gentig had De Witte de hoofd macht al een seizoen onder z'n hoede en later fungeerde hij een aantal jaren als technisch-j eugdcoördinator. In laatstgenoemde periode nam hij zelfs even de honneurs waar bij het eerste team, tij dens een ziekte van trainer Ze- gers. Goede ervaringen Edy de Witte, die in Axel voor een jaar heeft getekend: „Dat ik voor de derde keer naar Axel ga, zegt genoeg. Ik ben uit twintig trainers gekozen, heb hier toch een naam opge bouwd. De wederzijdse goede ervaringen hebben de door slag gegeven. Qua organisatie is Axel een club, waaraan slechts weinig amateurclubs' kunnen tippen. Binnen w Ax el is alles goed geregeld. Dat zie je pok: veel spelers van el ders willen graag bij Axel ko men voetballen. Axel kan het met de eigen gelederen niet redden. Het getuigt van beleid dat de club altijd vooruit kijkt. In het bestuur zitten veel men sen met een goede voetbalvi sie. Dat vind ik belangrijke ge gevens." Hoe prangend zijn drang rich ting Axel ook moge zijn, het knaagt aan zijn gemoed dat De Witte zijn huidige club HW'24 reeds na een jaartje weer gedag gaat zeggen. „Aan de ene kant vind ik het jammer dat mijn werk bij HW niet af is. Als coördinator houd ik me vooral bezig met de doorstro ming van de jeugd. Maar weet je, het probleem is dat dat werk nooit af is. Dat proces gaat altijd door." Veldwerk Bovendien kende De Witte dè voorbije maanden een groei end verlangen naar een terug keer naar het veldwerk, „Na mijn ontslag bij Steen wilde ik even een stapje terug doen, even naar de achtergrond", ex pliceert de trainer. „Maar ik heb gemerkt dat de honger naar het trainen van een elftal stilaan is teruggekeerd. En als zich dan een mogelijkheid voordoet als bij Axel, dan is de keuze snel gemaakt." In Axel verwacht De Witte vier, wellicht vijf spelers tegen te komen, die al eerder tot zijn pupillen behoorden. „Een voordeel, waardoor ik niet op nul hoef te beginnen. Ik ga er vanuit dat we volgend seizoen in de derde klasse beginnen. Axel heeft momenteel een hele jonge ploeg, die het voetbal lend allemaal makkelijk aan kan. De mentale weerbaar heid wordt elk jaar groter, zo dat de ploeg steeds verder groeit. Je hebt aan HW'24 kunnen zien, hoe moeilijk het is om in de tweede klasse een blijvertje te worden. Nee, laat Axel maar een goede derde klasser worden, Dat is een re- eel streven. En daarmee ben je wel de hoogst spelende club in Zeeuws Vlaanderen." door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Als de brand weer op weg naar een uitslaande brand, zo was het vaderlandse journaille gisteren in allerijl uitgerukt naar De Herdgang. Niet om PSV te zien oefenen te gen eerste-divisionist Top Oss, maar om uit de mond van Phil lip Cocu te vernemen dat hij zich met ingang van komende zomer hult in het blauw-rood van Bar celona. Het antwoord van de in ternational was echter als een ongevaarlijk schoorsteen brandje. Er was zelfs geen rook te zien. „Geloof me, ik heb mijn keuze nog niet bepaald. Maar als ik alle krantenstukken moet geloven, heb ik de laatste tijd al tien keer ergens getekend." De soap rond het vertrek van Phillip Cocu - „dat is het enige wat waar is" - zal daarom nog wel even voortduren. Om een einde te maken aan de aanhou dende stroom geruchten, werd gisteren - nota bene tijdens het duel PSV-Top (3-2) - evenwel een heuse persbij eenkomst be legd. „Ik hoor en lees zoveel on zinnige dingen, dat het me ver standig leek om maar een keer tekst en uitleg te geven." Barcelona of Inter Phillip Cocu meldde gisteren dat zijn voorkeur uitgaat naar Inter Milaan of Barcelona. Alsof het kwartet andere kapers - La- zio, Juventus, Real Madrid en .Atletico Madrid - enige kans maakte. Berichten dat hij.reeds een driejarige verbintenis met de Spaanse grootmacht Barce lona zou hebben ondertekend, verwees Cocu naar het rijk dei- fabelen. „Dat is absoluut niet waar. Het wordt komende zo mer Barcelona of Inter. Komen de zomer, ja. Het is nooit aan de orde geweest dat ik PSV eerder zou verlaten." Cocu is er dom weg nog niet uit, zegt hij. „Echt niet. Inter en Barcelona zijn al lebei absolute topclubs. Ik moet de voor- en nadelen tegen elkaar afwegen. De speelwijzes tegen elkaar zetten, de omgeving, de mensen, de competitie... Het is gewoon heel moeilijk kiezen." Wel gaf Cocu toe vorige week een bliksembezoek] e aan Barce lona te hebben afgelegd, „tkheb de stad bekeken en een gesprek je gehad met het bestuur. Maar ik heb zeker geen medische keu ring ondergaan en ik heb ook niets ondertekend. Cocu heeft nog idee wat de doorslag moet geven. Het voor zetje dat Barcelona een logische keuze is vanwege de Nederland se clan (de trainersstaf van Louis van Gaal, doelman Ruud Hesp en de verdedigers Winston Bogarde en Michael Reiziger) countert hij simpel. „Bij Inter ken ik Aron Winter en Ronaldo, met wie ik hier nog heb samen gespeeld. Met die jongens heb ik nog regelmatig telefonisch con tact over allerlei zaken. Welke pluspunten Bai-celona en Inter hebben? Die houd ik nog even voor mezelf. Ergens in februari wil ik knopen doorhakken, niet eerder." Vampeta Voor Vampeta heeft PSV van avond in elk geval al wel een af scheidsdiner in petto. Maar de overgang van de Braziliaan naar jeugdliefde Corinthians dreigt in een impasse te raken. PSV is in afwachting van be richt van de Braziliaanse top club, maar had tot gisteravond nog niets vernomen. Vampeta, die tot medio 2001 aan lands kampioen is verbonden, mag Eindhoven voor zeven miljoen gulden verlaten. Het bod van vijf miljoen van Corinthians is voor PSV onbespreekbaar. In dien de transfer niet voor maan dag is afgerond, moet Vampeta tegen zijn zin mee naar Marok ko, waar PSV de komende week een trainingskamp belegt. DEN BOSCH - Burgemeester Rombouts van Den Bosch heeft gisteren definitief besloten de voetbalwedstrijd FC Den Bosch - PSV te verbieden. De bekerwedstrijd zou worden gespeeld op woensdag 4 februa ri. Een andere datum is voor Rombouts evenmin bespreek baar. Momenteel woi'dt het stadion van FC Den Bosch gerenoveerd en verbouwd. In de directe om geving bevinden zich nog meer bouwlocaties.Rombouts acht het niet verantwoord in een om geving waar allerlei bouwmate rialen voor het grijpen liggen, grote groepen supporters te ont vangen. Hij heeft de clubs aan geraden onderling te bezien of de wedstrijd wellicht in Eind hoven kan worden gespeeld. Volgens de KNVB is dat niet aan de orde. „De reglementen van hetbekertoernooi verbieden dat nu eenmaal", verklaarde een woordvoerder. Wel is het even tueel toegestaan uit te wijken naar een neutraal terrein. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21