Duitse herder is een uitblinker Vakantieboekingscentrale haalt topomzet Nieuwe bakkers halen zaak in Oostburg uit het slop iÉllÉIS Small-sailfestival in Vlissingen maritiem en cultureel festijn zeeland 19 Overeenstemming over bouwprogramma Zeeuwse gemeenten ondernemend zeeland agenda in detail zaterdag 17 januari 1998 door Willem van Dam Wat is er toch van Lassie gewor den? En van die Boxer met dat fraai ingedeukte smoelwerk? Nog niet zo heel lang geleden waren dat soort honden razend populair, tegenwoor dig zie je ze niet zo veel meer. Deze week verscheen een bericht in de krant dat suggereerde dat het met de Duitse herdershond dezelfde kant op gaat; Commissaris Rex en zijn rasge noten, klonk het waarschuwend van uit Bonn, wórden met uitsterven bedreigd. Dat moet flink zijn aange komen m Huize Hardenberg. Daan Hardenberg, secretaris van het dis trict Zeeland van de Vereniging van fokkers en liefhebbers van de Duitse Herder, haalt zijn schouders op. Na tuurlijk heeft hij dat bericht ook gele zen. Maar geschrokken? Geen sprake van. Het berust allemaal, vermoedt Har denberg (53 jaar, Vlissingen) op een betreurenswaardig misverstand. Want hoe zit de vork werkelijk in de steel. Ooit - Hardenberg spreekt nu over zo'nhonderd jaar geleden - werd de Duitse herder vooral als werkhond gefokt, die onder meer schaapskud des moest bewaken. Maar zijn baantje als schaapherder werd in de loop dei- jaren steeds vaker ingepikt door de Border Collie, die weliswaar minder ontzag afdwingt maar een stuk sneller is. Bovendien: er zwerven steeds min der schaapskuddes rond die bewaakt dienen te worden. En zo verloor de herdershond gaandeweg zijn oor spronkelijke functie. Maar om daar aan de conclusie te verbinden dat de Duitse Herder zijn langste tijd heeft gehad - onzin! Want de herdershond heeft vervangende werkgelegenheid gevonden; bij bewakingsdiensten, reddingsdiensten, politie. „Ik vond het bericht niet eens de moeite van het uitknippen waard. Uitstraling Geen mooier hond op aard dan de Duitse Herder, vindt Daan Harden berg. Herders zijn er in vele smaken: de Belgische, de Laekense, de Mechel- se, de Franse, de Tervuerense. Maar de Duitse, zegt Hardenberg, steekt er met kop en staart bovenuit. Dat heeft met zijn uitstraling te maken, trouw, gehoorzaamheid, kracht, speurver- mogen; in Huize Hardenberg zal nim mer een kwaad woord over de Duitse Herder vallen. Kom daar niet aan met verhalen over agressieve, herders die happen naar alles wat zich zelfs maar durft te verroeren. „Honden die dat doen, zijn zo gemaakt. Er is niet één hond die zo wordt geboren." Daan Hardenberg en zijn vrouw Ineke Sinter o. - órs De Duitse-herderliefhebbers Daan enlneke Hardenberguit Vlissingen geloven erniets van dat hunfavoriete hondenras op zijn retour zouzijn. foto Ruben Oreel zitten al ruim twintig jaar tussen de herders. Daan: „Ik had altijd al een hond willen hebben. Een hond hoort bij een mens. Zo zie ik dat. En dat de keus op de Duitse Herder viel; ik vind het gewoon een mooie hond. Bescheiden Drie hebben ze er. Baroe, Bonnie en Amy. Echte kampioenen zijn het niet. Hoewel, Bonnie behaalde wel eens een eerste plaats op een gedrag- en ge hoorzaamheidswedstrijd. Moeder Amy deed tot twee maal toe mee aan wereldkampioenschappen in Oosten rijk en Slovenië. „Dat werd twee keer niks." Daar staat tegenover dat Amy niet onverdienstelijk presteerde (een eervolle zesde plaats) op een Neder lands kampioenschap. En dan heeft Daan Hardenberg (zijn vrouw Ineke: „hij is veel te bescheiden") het nog niet gehad over de fraaie resultaten die hij met Amy bereikte op speurhonden examens. De Duitse Herder, weet Daan Harden berg zeker, is nog altijd zeer geliefd. Hij hoeft alleen maar naar het leden tal van zijn eigen afdeling te kijken. Tweehonderdzestig leden telt het dis trict Zeeland ('we doen het hier in dit kleine hoekje hartstikke goed') van de Vereniging van fokkers en liefhebbers van de Duitse Herder op dit moment, En dat aantal neemt - zij-het niet spec taculair - nog altij d toeEn wat te den ken van Commissaris Rex? Die doet de belangstelling voor de Duitse Herder alleen maar groeien. Daar zitten ove rigens gevaarlijke kanten aan. Want hoe verging het Lassie uiteindelijk? Wat gebeurde er met de Dalmatiër, de Sint Bernard? Allemaal hondenras sen die via televisieseries of films plotseling enorm geliefd werden. En zie wat daarvan kwam: veel narig heid. „Want als de vraag stijgt, komen zelfs bonafide fokkers wel eens in de verleiding om nog een nestje extra te doen. En dat doorfokken leidt op de langere termijn tot allerlei ziekten en gebreken; afwijkingen aan het gebit, de heupen, de kniebanden." Sporthond Toegegeven: de Oud Duitse Schaap herdershond ('als je daarmee nu naar een tentoonstelling zou willen, kom je er niet eens meer in') lijkt weinig meer op de huidige herdershond. De Duitse Herder is van een échte werkhond meer en meer een sporthond gewon den. Maar uitsterven? Daan Harden berg schudt resoluut het hoofd. „De Duitse herdershond blijft altijd be staan. Gegarandeerd!" door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft met alle Zeeuwse gemeenten overeen stemming bereikt over het aan tal woningen dat de komende tien jaar mag worden gebouwd. Behalve in Hulst wordt in geen van de gemeenten de door de provincie vastgestelde norm overschreden. Gedeputeerde J. G. van Z wieten (VVD, volkshuisvesting) maak te vrij dag in de statencommissie ruimtelijke ordening met enige trots melding van het feit dat al le zeventien gemeenten zich achter het provinciale woning bouwprogramma hebben ge schaard. Eind december vorig jaar maakte Van Zwieten een rondgang langs alle gemeenten om het woningbouwbeleid van de provincie te verdedigen. „Slechts in één gemeente heb ik daadwerkelijk moeten onder handelen." De gemeente Hulst heeft de ge deputeerde kunnen overtuigen dat de toegewezen 347 wonin gen voor de komende tien jaar niet voldoende zijn. Een over schrijding van de norm met 75 woningen, noemde Van Zwieten niet onoverkomelijk. „Aanvan kelijk wilde Hulst tweehonderd extra woningen, maar daar heb ik ze van af kunnen brengen. Protest De presentatie van het woning- bouwprogramma 1997-2006 luidde begin vorig jaar tot een storm van protest. Bestuurlijk Zeeuws-Vlaanderen schreeuw de moord en brand omdat bene den de Westerschelde jaarlijks slechts een gemiddelde groei van 132 woningen is toegestaan. In de rest van Zeeland zijn de mogelijkheden voor nieuw bouw iets ruimer, maar echt en thousiast werd er ook daar niet op de voorstellen vanuit Mid delburg gereageerd. door Maurits Sep VLISSINGEN - In Vlissingen vindt van vrijdag 7 tot en met zondag 9 augustus het Small- sailfestival 1998 plaats. Langs de Vlissingse kust zullen van de Nolledijk tot de Piet Heinkade diverse maritieme en culturele activiteiten plaatsvinden. De Stichting Small-sailfestival Vlissingen hoopt met het festi val de interesse voor scheep vaart en alles wat daarmee sa menhangt levend te houden totdat er weer een groot Sail Vlissingen plaatsvindt. „Het festival als zodanig wordt niet kleinschaliger", verduide lijkt P. de Kam, voorzitter van de werkgroep Small-sail en pro grammacoördinator. „Small houdt in dit geval in: geen vier- masters maar tweemasters. Kleinere schepen. Buiten de zeilvaart bruist Vlissingen ook wat de motorvaart betx-eft. We willen de scheepvaart in het al gemeen onder de aandacht brengen. Bijvoorbeeld laten zien hoe Rijkswaterstaat met de allermodernste apparatuur werkt." De activiteiten lopen uiteen van het demonstreren hoe vroeger de vis werd aange voerd, de verkoop van vis in een oude antieke wagen en de oude beloodsing van schepen tot openstelling van de kazemat onder de boulevard bij het standbeeld van de Ruyter, Shantygroepen Behalve een maritiem wordt het ook een cultureel festival, met veel muziek, De Kam: „Het Scheldeloodsenkoor zal optre den, we hebben tien shanty groepen uitgenodigd die zee mansliederen zullen zingen, er is een streetparade. Ik wil wel benadrukken dat het geen bra- derie-achtige toestand wordt. We willen gewoon de hele kust van Vlissingen die dagen een maritieme en culturele invul ling geven - in samenwerking met horeca en middenstand." Zeeuwse vestiging landelijk nummer één; alle aanbod dit jaar onder noemer VW-vakanties door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Vakan tieboekingscentrale Zeeland boekte in 1997 nog een kwart miljoen meer omzet dan de re cordomzet van zes miljoen gul den in 1996. Dat maakt het Bu reau voor Toerisme Zeeland bekend. Daarmee is de Zeeuw se boekingscentrale nog steeds de nummer één van de negen samenwerkende VW-boe- kingscentrales in Nederland. De omzetstijging komt met na me voor rekening van de wer- derverkopers: de VW's, ANWB's ANVR-reisbureaus en banken. Zij brachten meer boekingen aan bij de centrale. De negen boekingscentrales presenteren zich per dit jaar onder de mei'knaam VW-va kanties, om de positie van de De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of viafax 0118-470102. Aan de Gentsestraat in Hulst opent vishandel Heyboer van daag, zaterdag. De gebroeders Heyboer voeren hun zeevis da gelijks vers vanuit Breskens aan. Drogisterij Lokerse aan de 's- Gravenstraat in 's-Gx-avenpol- der heeft het Drogisten Waax-- borgcertificaat behaald. De certificering betreft kwali teitszorg rond verkoop en afie- vering van medicijnen en wordt vei'leend door Pharma- con Certificerend Orgaan. Inbouwspecialist van auto- accessoires Autofit verhuist van de J. A van der Goeskade naar de Anthony Fokkerstraat. Daar heropent het bedrijf op vrijdag 23 januari. De herklo- catie werd ingegeven door de wens tot betere bereikbaar heid, grotere pai'keerruimte en meer armslag voor de inbouw- activiteiten. Autofit wil zich Vérder specualiseren in ver koop en montage van autoelec- tronica en accessoires. Het be drijf is ook een mobiele VW's als primair reisbureau voor binnenlandse vakanties te versterken. Verdere groei van de omzet wordt gezocht door een landelijke verbreding van wederverkooppunten en boe kingsmogelijkheden via Intei- net. Binnen de reiswereld moet de aansluiting binnenkort bij branchevereniging voor reis organisaties ANVR en de Stichting Garantiefonds voor de Reisgelden zo'n positiever sterking teweegbrengen. De omzetgroei in Zeeland wordt geïnvesteerd in verdere kwali teitsverhoging van de te boe ken accomodaties en presenta tie. De reisgids Gastvrij Verblijf van de boekingscen trales verschijnt dit jaar voor het eerst ook in versies voor de Vlaamse en Duitse markt. De Vakantieboekingscentrale Zeeland wil de samenwerking tussen de regionale en lokale VW's verder versterken. Een groter verhuuraanbod is vol gens de VBC Zeeland nodig om goede bemiddeling, dienstver lening en bezettingsgraad te waarborgen. De krachten moe ten gebundeld worden nu de Zeeuwse vakantiemarkt groei ende concurrentie van elders ondervindt, vindt het Bureau voor Toerisme Zeeland. inbouwseivice begonnen, dat inbouw en montage bij bedrij ven zelf uitvoeid. Gemeente Tholen en ABN Amro Bank houden donderdag 12 februari een 'Kleine Onder nemersavond' in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk. Thema is 'De euro, uw bedrijf en de gevolgen'. Burgemeester H. A van der Munnik opent de avond om 20 uur. Adviseur aan het internationaal bureau E. A M. Heyndrickx van ABN Amro leidt het onder-werp in. De Kamer van koophandel houdt twee seminars over ex portoffertes, op dinsdag 17 fe bruari in Middelbui-g en maan dag 9 maart in Terneuzen. De juridische zijde van de interna tionale koopovereenkomst en de commei-ciële kant van de of ferte worden behandeld. Het seminar is bedoeld voor zowel de opstellende groep export functionarissen als voor de be oordelende importeurs. Bij 't Bakkertje in Oostburg kan het eerste kaarsje op de taart. foto Peter Nicolai door Claudia Sondervan OOSTBURG - Horecazaken van de Zeeuws-Vlaamse kust tot Terneuzen wenden zich tot 't Bakkertje in Oostburg voor brood en banket. De vaste klanten hebben de weg naar de Zuidzandsestraat en de Brede- straat weer gevonden en steeds meer nieuwe klanten volgen die weg. Leen de Wolf en Joop Beks vieren het eenjarig be staan van hun eigen zaken met tevredenheid. Zij namen de twee Oostburgse zaken over uit de bakkerswinkelsverzame ling van Hans de Block, die in november vorig jaar onver wacht faillissement aanvroeg. Daarbij verloren twintig men sen hun baan. Banketbakker Beks en chef bakker De Wolf waren een jaar in dienst bij De Block. Beiden wai'en voor de dienstbetrek king verhuisd, respectievelijk uit Zwijndrecht en Goes. Al snel rijpte het plaxx om de draad op te pakken waar De Block hem liet vallen. Na twee ze nuwslopende maanden met veelvuldige bankgesprekken heropenden de compagnons in januari vorig jaar de Oostburg se winkels onder de naam 't Bakkei'tje. De start was niet eenvoudig: de commotie rond De Block's faillissement hield de Oostburgse gemoederen sterk bezig, de winkels waren na twee maanden sluiting 'de loop' van klanten kwijtgeraakt en nogal wat inventai-is bleek door uiteenlopende ooi-zaken weg. Oostburger Jongens Beks en De Wolf hebben inmid dels hun stempels gedrukt op de zaken. Onder meer met hun beider specialiteiten: De Wolf's 'Oostburger Jongens', een krentenbolvariant met suiker en kaneel, en Beks' Cassata, een gevulde cake met maras quin en rum. De bakkers zoe ken het onderscheid in het voortdurende vernieuwen van hun producten. Vaak van eigen recept, soms enkel nieuw voor hun regio. Zoals het Allison- brood en het meergranen Dui nenbroodje. Of de honing-chi- polatacake en het gebak met perenlikeur en chocoladeslag room. „Mensen zitten erg ge bakken aan hun slagroompunt en mokkapunt. In twee maan den tijd je zaak omgooien, dat wex-kt niet. Maar als je ze gelei delijk andere dingen voorscho telt, is het publiek heel bereid om te proeven", ervaart Beks. De vernieuwing beperkt zich niet enkel tot de broodrekken en de vitrine. Per zondag 25 ja nuari gaat de winkel in de Zuidzandsestraat op proef ze ven dagen in de week open. De zondagen tussen 8.30 en 12 uur kunnen de Oostburgers er te recht voor luxe brood, klein- brood, banket en vlaaien. Slaat de zondagsopening aan, dan volgt de zaak aan de Brede- straat eveneens. Groei Groei is het doel van de onder nemers, stelt De Wolf. „Maar gezonde groei, niet te groot." En niet in de eerste plaats in fy sieke bedrijfsomvang, alswel in omzet en personeel, specifi ceert Beks. „Maar twee oud collega's gingen als deeltijd werkers mee in de nieuwe VOF. „Het is in Zeeuws-Vlaanderen heel moeilijk om aan goed bak- kerijpersoneel te komen", ver zuchten de compagnons. We hebben nu een zestienjarige jongen in opleiding als leer lingbakker. „Hij heeft er zin in. Dat is zeldzaam onder jonge ren", constateert Beks. EVENEMENTEN zaterdag BERGEN OP ZOOM - Stadsschouwburg de Maagd, 20.15 uur: Cabaretprogram ma met Bert Visscher; De Botte Hommel, 22 uur: Concert Grum- pyhead Gotterdammerung; GOES - 't Beest, 21 uur: SF/Fantasy Dance Party; HAAMSTEDE - Muziekcafé Branden- burgh, 21 uur: Concert trio 'Suitcase full of blues'; 's-HEER ABTSKERKE - Dorpshuis Vers- vliet, 14.30 uur: Betuws poppentheater speelt 'De schatten van koning Neptu- HEINKENSZAND - De Schaapskooi, 13 uur: Open dag; KAPELLE - De Vroone, 14 uur: Lezing doorR.C.M. Jacobs; MIDDELBURG - Stadsschouwburg, 20 uur: One woman show van Tineke Schouten; Ontmoetingscentrum Dauwendaele, 10 uur: Ruilbeurs; Kloveniersdoelen, 20. 30 uur: Jazzcon cert door duo Paul van Kemenade (sax) en Jeroen van Vliet (piano), tevens Leo Cuypers (piano); OOST-SOUBURG - Razzmatazz, 21 uur: Optreden Adrie Oosterling; OSSÈNISSE - Hof Ternesse, 20 uur: Country Westernavond; RILLAND - Dorpshuis Luctor et Emergo, 20 uur: Cabaretier Mare Scheepmaker; TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 20 uur: Concert The grand piano boogie train', met Blues Boogie Movin'On; VLISSINGEN - De Piek, 21 uur: Piekcafé; Rock Café Gommert, 22 uur: Concert 'The Vibrations' punk pure mania; ZIERIKZEE - Brogum, 14 uur: Kinderthea ter Kwark speelt 'Het doorgezaagde weesmeisje'; Grote Kerk, 19.45 uur: Jongerenkoor zang met orgel; EVENEMENTENzondag BERGEN OP ZOOM - Stadsschouwburg De Maagd, 14.30 uur: De Kleuren van de Oekraïne, show door Folkloregroep Kali na; HEINKENSZAND - De Schaapskooi, 13- 16 uur: Open dag; NH Kerk, 12 uur: Koffieconcert door Het Zeeuwsche Harp Trio; MIDDELBURG - The Duke, 15 uur: Con cert band No Frontiers; Concertzaal, 15.30 uur: Concert Het Ne derlands Blazers Ensemble; Schuttershofcafé, 17 uur: Concert rock formatie Plan BEE; Cinema Schuttershof, 10.30 uur: De kracht van meditatie, lezing door patho loog-anatoom dr. Mehdi Jiwa; Kruitmolen, 10-18 uur: Kattenshow; RITTHEM - NH Kerk, 15 uur: Concert brassband ONDA; SINT JANSTEEN - De Warande, 20 uur: Toneelver. Camere van Rhetorica met komedie De Meid; TERNEUZEN - Porgy Bess, 15 uur: Open Haard Concert met Eeva Koskinen, viool en Martin Zkaaij, gitaar; VLISSINGEN - Arsenaaltheater, 15 uur: Slaphead Demon BarberdoorEngelsge- zelschap Green Ginger; WOUW - In den Wouwdfluit, 16 uur: Lie- derenrecital door zangeres Loes van Langerak; BERGEN OP ZOOM - Roxy, zat. en zon. 16.30 uur: Hercules; zat. 16.30 en 18.45, zon. 16.30 uur: Spice World the rfiovie; zat. 14.30 en 18.30, zon. 14 uur: Home Alone 3; zat. 14, 20.15 en 21.30 uur, zon. 14,18.45 en 20 uur: Starship Troopers; Cinemactueel, zat. en zon. 14 uur: Hercu les; zat. 14 uur, zon. 14 en 16.30 uur: Home Alone 3; zat. en zon. 14,18.45 en 21.30 uur: Starship Troopers; zat. 18.45 en 21.30 uur, zon. 16.15, 18.45 en 21.30 uur: Tomorrow never dies; zat. 18.45 en 21.30 uur, zon. 16.15,18.45 en 21.30 uur: Seven years in Tibet; GOES - Grand, zat. en zon. 14 uur: Hercu les; zat. en zon. 19 uur: Spice World the movie; zat. en zon. 21.30 uur: Tomorrow never dies; HULST - De Koning van Engeland, zat. 14, zon. 13.45en 16.15 uur: Hercules;zat. 14, zon. 13.45 uur: George uit de jungle; zat. 14 en 19.30, zon. 13.45, 16.15 en 19 uur:Spiec World the movie;zat. 14,19.30 en 22, zon. 13.45, 16.15,19 en 21.30 uur: HomeAlone3;zat. 19.30 en 22, zon. 19en 21.30 uur: Devil's Advocate; zat. 19.30 en 22, zon, 13.45,16.15,19 en 21.30 uur: To morrow never dies en Starship Troo pers; zat. 19.30 en 22, zon. 16.15, 19 en 21.30 uur: Seven years in Tibet; zat. 22, zon. 21.30 uur: The Game; MIDDELBURG - Cinema, zat. 19.30, zon, 20.30 uur: Brassed Off; zat. 22 uur: Four days in September; VLISSINGEN - Alhambra, zat. en zon. 14 uur: Hercules en Home Alone 3; zat. en zon. 14en 19 uur: Spice World the movie; zat. en zon. 14, 19 en 21.45 uur: Seven years in Tibet; zat. en zon. 19 en 21.45 uur: Tomorrow never dies en Starship Troopers; zat. en zon. 21.30 uur: Devil's Advocate; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - De Mollegangen, zat. 10-17 uur: Ivo Wijs, keramische wandpanelen en objecten en bronzen beelden van diverse kunstenaars; StuArt Galerie, zat. 11-17 uur: Lucy Borghouts, gemengde techniek (t/m 8/2); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, zat. 13.30-16.30 uur: Prunier, schilde rijen (t/m 31/1); GOES-Museum, zat. 13-16 uur: CorRuis- sen, schilderijen, pentekeningen en et sen (t/m 7/2); Galerie van den Berge, 13-17 uur: 'View Indicator VI', werken 8 beeldend kunste naars (t/m 31/1); HULST - Galerie Rattenfanger, zat. 13.30- 17, zon. 14-17 uur: Werk diverse kunste naars (olieverf, aquarel, vazen, sculptu ren en schalen) t/m 30/1; KAPELLE - Fruitteeltmuseum, zat. 10-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); KATTENDIJKE - Atelier De Kattenbeker, zat. 13-17 uur: Jan Westrate, pentekenin gen (t/m 31/1); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, zat. 11-17, zon. 12-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); 'Saudara', portretten en (levens)verhalen van oudere Molukkers; Zeeuwse Bibliotheek, zat. 10-13 uur: Bea trix in Zeeland, foto's (t/m 28/2); Tien Heestermans, De Groene Muze (t/m 7/3); Galerie 'De VierGemeten', zat. 11-17uur: 'Veerse Joffers Gasten', schilderijen van diverse schilders (t/m 21/2); Galerie T, zat. 14-16 uur: Lies Arnold, bronzen en Annemieke Alberts, schilde rijen (t/m 31/1); Helmut Bellmann, ge mengde technieken en Joke Nederhand. water- en oliepastels (t/m 30/1); Metro S Kuiperspoort, zat. 13-17 uur: Lin da Hoen, installatie (t/m 17/1 Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Conny Mahieu, keramiek/glas en schil derijen (t/m 12/2); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur; Werk van Ab van Hanegem, Maren- ne Weiten, Jeroen Buser, Remco Boen der en André Groothuizen (t/m 1/2); VLISSINGEN - Bellamy 19, 13-17 uur: 'The Looking Glass', Jan Zembsch, schil derijen (t/m 22/2); IJZENDIJKE - Streekmuseum, zat. 13-17 uur: Werk van 5 fotografen de geschie denis van de camera (t/m 28/3); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel, 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land,tel.0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19