Arduin lonkt naar bunkerterrein Doneren van organen blijft een omstreden zaak PZC Drie, twee en een maand voor diefstal PZC Woningen Hofje Middelburg mogen worden verhuurd O zeeland 15 Terrein in Baskensburg perfect voor groenbedrijf en champignonkwekerij Samenwerking verpleeghuizen Remlicht kost dief 240 gulden Auto bekrast in Middelburg Hennep gekweekt als medicijn Forse buit inbraken Middelburg Vandalen bekogelen auto Kapaan lijsttrekker RPCU Zeeuwse vogels winnen plakken Kennismaking met koersbal ftlcVü zaterdag 17 januari 1998 mor Maurits Sep MIDDELBURG - De Stichting ■Arduin heeft grote belangstel- jling voor het bunkerterrein Bas kensburg in Vlissingen. Zij wil Ier een werkgelegenheidsproject voor verstandelijk gehandicap ten realiseren. De stichting is bovendien op zoek naar een ver vangende locatie voor het groenbedrijf en ziet het bunker - terrein als een perfecte plaats. Een of twee bunkers zouden als champignonkwekerij ingericht kunnen worden. Twee andere kunnen in oude luister hersteld worden. De belangstelling van Arduin voor het bunkerterrein is niet nieuw. De stichting heeft al een manege, Paardoes, en een kin derboerderij aan de Bosweg, juist achter het bunkerterrein. „Er is in het verleden, toen wij betrokken werden bij het op knappen van de manege, wel eens gedacht: Wat voor activi teiten kunnen wij hier nog meer ontplooien in het kader van de dagbesteding?", zegt directeur P. M. M. van den Beemt van Ar duin. „We hebben toen met een schuin oog gekeken naar het bunkerterrein." Arduin heeft dat idee echter 'nooit verder ontwikkeld, omdat MIDDELBURG - De verpleeg huizen en de verzorgingshuizen op Walcheren hebben een sa menwerkingsovereenkomst af- gesloten over de inzet van ver- pleeghuisvervangende zorg. Verpleeghuisvervangende zorg is een aanvulling op de gewone verzorging die al wordt gebo den. Doel daarvan is ouderen in staat te stellen zo lang mogelijk in een verzorgingshuis te wo nen, waardoor ze niet hoeven te verhuizen naar een verpleeg- huis. Behalve bewoners van verzor gingshuizen kunnen ook bewo ners van woonzorgcentra daar van gebruik maken. In de toe komst krijgen misschien ook ouderen die zelfstandig wonen verpleeghuisvervangende zorg. Om daarvoor in aanmerking te komen, moeten zij een verpleeg huisindicatie hebben. zij haar handen vol had aan de manege en de uitbreiding ervan met een kinderboerderij en een, .binnenkortte openen, educatief centrum. „Tot wij een tijdje te rug door het actiecomité wer den benaderd met de vraag: kunnen jullie wat met dat ter rein? Toen heb ik gezegd dat wij er in het verleden wel interesse in hadden", verklaart Van den Beemt. „Voor ons geldt dat als wij wei'kgelegenheid kunnen realiseren voor verstandelijk gehandicapten, wij altijd geïn teresseerd zijn." De ideeën die Arduin voor het bunkerterrein heeft, zijn con creet. „We zijn met de gemeente Middelburg in gesprek over ver koop van het terrein waar we nu zitten (aan de Koudekerkseweg in Middelburg, red.). Hier moet een woonwijk komen. Daarom zoek ik nog een alternatieve lo catie voor ons groenbedrijf. Het bunkerterrein zou daarvoor perfect geschikt zijn. Onze men sen kunnen dat terrein beheren. Twee bunkers kunnen we ge bruiken als champignonkweke rij en twee andere inrichten voor hun oorspronkelijke,doel." Kennismaking Van den Beemt vindt het een 'waardevol idee' om een stukje geschiedenis op deze manier in ere te houden. „Voor ons zou het bovendien een welkome aan- i Piet Jan Wisse met paard Nanda op manege Paardoes van Arduin. foto Lex de Meester door Aector Dooms MIDDELBURG - Drie Middel burgers hadden zich het laatste half jaar van 1996 in hun woon plaats schuldig gemaakt aan diefstallen van koper en alumi nium waterpolodoelen, toebe horend aan de gemeente Mid delburg, onderdelen van een bouwsteiger en een ladder. De mannen zagen in de diefstallen een lucratieve bezigheid door het aluminium en koper aan de man te brengen. Toen ze het gestolen aluminium probeerden te verkopen, wer den ze betrapt door de politie. Ook de andere diefstallen, on der meer een hoeveelheid koper van een installatiebedrijf, wer den door de daders bij d.e politie bekend. De Middelburgse politierechter 'mr. J. T. Begheyn veroordeelde gisteren de verdachten conform de eis. Hij maakte daarbij on derscheid in de rol van de man nen. Ook werd er gelet op de re cidive. Zo kreeg een 34-jarige Middelburger drie maanden ge vangenisstraf opgelegd. De twee mede-plegers, 35 en 36 jaar, werden tot respectievelijk twee maanden en een maand cel veroordeeld. Daarnaast moeten de verdachten de schade tot een totaal bedrag van ruim vierdui zend gulden aan de benadeelde partij en vergoeden. vulling zijn op de manege, de kinderboerderij en het educa tief centrum. Die krijgen er een nog beter aanzien door. Er ont staat zelfs een hele aardige at tractie, bijvoorbeeld voor schoolreisjes voor basisscholen uit het hele land. Een manege, een kinderboerderij, een stukje geschiedenis en per ongeluk - maar dat is wel mijn hoof ddoel - komen ze in aanraking met ver standelijk gehandicapten. We hebben er een foyer, dus ze kun nen er zelfs pannenkoeken eten of zo." Van den Beemt heeft de interes se voor het bunkerterrein niet bij de gemeente Vlissingen ge meld. „Wij kunnen het terrein niet kopen, daar hebben we het geld niet voor. Dit hele verhaal is in die, zin dus heel vrijblijvend. Maar als de gemeente het ter rein en de bunkers wil behouden en door iemand wil laten onder houden, zijn wij daar zeker voor in en dan maken we er iets heel moois van. Activiteiten als Speelstad Vlissingen kunnen dan ook gewoon worden voort gezet." Arduin wil niet als drukmiddel worden gebruikt door het Actie comité Bunkerterrein - van Jac queline Mud en Hans Sakkers (die overigens werkzaam is bij Arduin) - om het complex te be houden. Van denBeemt: „Ikben steeds op zoek naar hoe ik ver standelijk gehandicapten in contact kan brengen met de maatschappij. Ik kan verstan delijk gehandicapten naar de samenleving brengen, maar het kan ook andersom. In dat laat ste geval moet j e beginnen bij de jeugd. Zo'n project op het bun kerterrein is daarvoor een unie ke kans." Bedrijfsgebouw De Stichting Arduin heeft zich bij de gemeente Vlissingen wel gemeld voor een perceel van 4000 vierkante meter op het be- drijventeiTein Vrijburg. Daar wordt een nieuw bedrijfsge bouw gebouwd voor een monta gebedrijf, een textielbedrijf, een drukkerij, een onderhouds dienst en een houtbewerkings- bedrijf. Daar komen 100 tot 150 mensen te werken. Het Vlissing- se college vanB en W stelt de ge meenteraad voor het perceel te verkopen aan Arduin. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Zierikzee is vrijdag middag in een winkel aan de Walstraat in Vlissingen betrapt op winkeldiefstal. De man nam een remlicht mee zonder te betalen. Als de man had betaald, had het remlicht hem 39,95 gulden gekost. Nu bedroeg de rekening 240 gulden. MIDDELBURG - In de Wellinkwervesti*aat in Middelburg is donderdagavond een gepaxkeerde auto op diverse plaatsen bekrast. Ook de ruitenwissers werden vernield. Afgelopen weekend gebeurde dat al eerder in die straat. De schade is on bekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft vrij- dag een 36-jarige man uit Vlissingen veroordeeld tot honderd uur werkstraf en een boete van tweeduizend gulden. De Vlis-.l singer kweekte hennepplanten in zijn woning. De politie deed; op 5 november '96 een inval in de woning, waarbij tweehon derd plukrijpe planten (in totaal 6.500 gram) werden aange-'. troffen. De verdachte verklaarde gisteren op de zitting een gedeelte; van de softdrugs als geneesmiddel voor hemzelf en voor zijn zuster te gebruiken. „De hennep hielp goed voor de pijnbe-; strijding. De andere helft wilde ik verkopen, Dat is me één; keer gelukt. De tweede keer werd ik gepakt. De officier van justitie vond dat de verdachte er financieel'.' voordeel uit had gehaald. Hij eiste 140 uur werkstraf en twee- duizend gulden boete. MIDDELBURG - Bij inbraken in vier etagewoningen aan de.' Zuidsingel in Middelburg zijn donderdagmiddag geld, bank-; en persoonlijke papieren, sieraden en video- en geluidsappa ratuur ontvreemd. Van alle huizen was de deur open gebx-o- ken. De buit bedraagt enkele duizenden guldens. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van don-; derdag op vrijdag een personenauto met stenen bekogeld en vernielingen aangericht aan het PTT-postsorteercentrum aan de Amesteinweg in Middelburg. Omstreeks tien voor drie 's; nachts werd op de xdjksweg A58 (noordbaan) ter hoogte van; de parkeerplaats Arnemuiden de wagen van een 29-jarige). Vhssinger vanaf het spoor met stenen bekogeld. De motorkap"" werd hierdoor flink beschadigd. De man reed over de A58 en; dacht aanvankelijk dat de klap afkomstig was van een dier..- Hij kon niet stoppen op de rijksweg, omdat er iemand achter) hem reed. Om ongeveer vier uur werden vermoedelijk doox\'- dezelfde personen bij het sorteercentrum enkele dubbelglas-- ruiten ingegooid. De schade is onbekend. De politie denkt dat het gaat om mensen die geen geld hadden om de trein te nemen en dus zijn gaan lopen over de spoorlijn Goes-Middelbux-g. De politie is nog met een surveillancewagen op de A58 geweest,, maar trof geen dadei-s aan. Wel vonden agenten meer stenen. VLISSINGEN - C. H. Kapaan is door de ledenvergadering van de RPCU in Vlissingen gekozen tot lijsttrekker voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in maart, Tweede op de plaats is de zittende fractievoorzitter J. E. Koppejan. Hij heeft zelf verzocht om een lagere plek in veikand met zijn drukke werkzaamheden. Op plaats drie staat A Bouwsma, gevolgd door A van der Jagt op de vierde plek. BREDA - M. Pleijte van Vogel vereniging Zanglust uit Arne muiden heeft met een stam rij st- vogels goud in de wacht gesleept tijdens het Nederlands kampi oenschap in Breda. De stam agapornis rosei collys van D. A Verburg uit Waarde was goed voor zilver. A Verburg uit Waarde en M. J. Schout uit Rilland streken een bronzen plak op. ZOUTELANDE - Ouderen in Zoutelande kunnen maandag 9 februari kennismaken met koersbal. Met subsidie van het Juliana Welzijnsfonds en de ge meente Veere heeft de Koersbal- groep Meliskerke/Zoutelande een nieuwe mat kunnen kopen, waardoor ouderen in Zoutelan de nu ook zelf kunnen koersbal- len. Het is de bedoeling dat er wekelijks op de maandagmid dagen wordt gespeeld in de re creatiezaal van De Tienden. Wethouder E. J. Gelok zal de mat officieel in gebruik nemen. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A.deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Het aantal orgaandonoren in Neder land is te gering om alle mensen te helpen die met smart wachten op een ruilhart, een andere lever, een nier, long, hoornvlies of een stuk bot. Uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen blijkt dat nabestaanden in een op de twee gevallen toestemming geven om het lichaam van de overlede ne te gebruiken voor orgaandonatie. Dat circa 23 procent van de Nederlan ders een donorcodicil bezit, zet te wei nig zoden aan de dijk. In de praktijk heeft slechts de helft van de mensen die verklaring daadwerkelijk op zak. Voor uitlopend op de Wet op de Orgaandona tie, die dit jaar wordt ingevoerd, komt er een campagne die Nederlanders bo ven de achttien jaar ertoe moet bewe gen zich te laten registreren voor or gaandonatie. Volgens deskundigen zijn per jaar honderd extra donoren nodig om de wachtlijsten weg te werken. De vraag rijst hoe groot de bereidheid van de bevolking is. Welke klank heeft or gaandonatie? Wil de overheid het donorcodicil echt tot een succes maken, dan moet iedere Nederlander boven de achttien jaar la ten registreren of hij of zij voor orgaan donatie is, vindt Axelaar L. van Doorn. „Van mij part verbinden ze die verkla ring aan het sofi-nummer. Nu moet je altijd een papiertje bij je hebben. Dat kun je makkelijk kwijtraken of verge ten mee te nemen. Of de tekst is na j aren niet meer te lezen." De vooxwaarde dat de familie toestemming moet geven al vorens er kan worden overgegaan tot het transplanteren van organen, mag van Van Doorn worden geschrapt. „Als iemand kenbaar heeft gemaakt, na zijn dood zijn organen ter beschikking te willen stellen, moet de familie die wens respecteren." Dat vindt ook de Terneuzense mevrouw C. Doorns. Zij heeft op het moment zelf geen donorcodicil. „Je weet hoe dat gaat, zo'n ding raak j e kwijt en dan ver geet je een nieuwe in te vullen," Dat ex- te weirxig orgaandonoren in Nederland zijn, verbaast haar niet, wanneer ze hoort dat familieleden hun fiat moeten geven aan de transplantatie. Dat vindt ze een 'stomme regeling'Wat heeft mijn familie er mee te maken? Dat kan ik toch zelf beslissen?" Daarom zou het in haar ogen ook goed zijn de zaken beter vast te leggenMisschien moet een huis arts standaard aan de mensen vragen of ze in zijn voor het donorschap, oppert ze. „Of eigerxlijk zouden juist de mensen die niets van transplantatie moeten we ten, een codicil bij zich dx-agen", oppei't ze. Mevrouw Doorns kan zich best voor- stellen dat familieleden rxiet staan te De behoefte aan donororganen is groot, maar de animo om zich als donor aan te melden is gering. foto Lex de Meester springen om na de dood van hun dier bare direct de vraag om transplantatie te beantwoorden. „Op zo'n moment staat je hoofd er waax-schijnlijk niet naar dat ze gaan snijden in je familie lid." Daarom moet de familie - uitge zonderd wanneer het om minderj axlgen gaat - buiten beschouwing blijven, vindt ze. Principieel ,Van mij mogen ze alle organen hebben die ze gebruiken kunnen." Mevrouw Eggink uit Gouda is 74 en ze betwijfelt of ze op haar leef tij d nog in aanmex-king komt om donor te zijn. „Mijn man had altijd een donorcodicil bij zich maar toen hij, twaalf jaar geleden, stierf, is het niet aan de orde geweest." Hoewel ze principieel voorstander is van or gaandonatie, moet mevrouw Eggink bekennen dat ze geen codicil bij zich draagt, ook niet nu ze veertien dagen bij haar schoonzuster in Heinkenszand lo geert. „Als ik thuis kom, ga ik het me teen regelen, want zo is het wel heel makkelijk om principieel te zijn. De 18-jarige bouwvakker R. Janse uit Goes 'mogen ze leeghalen'. „Maar dan moeten ze wel zeker weten dat. ik dood ben, natuurlijk." Éen codicil heeft hij nooit gehad en of zijn familie zijn standpunten omtrent ox-gaandonatie kent, zou hij niet weten. „Je vraagt dat nou en dan denk ik, tja, waarom niet. Maar ik heb er eigenlijk nooit overnag- dacht en zeker niet over gesproken. Ik hoop de spullen toch maar het liefst zelf te verslijten." Van mevrouw M. van de Zaan uit Goes, weet de familie hoe ze erover dexxkt. Haar codicil bewaart ze bij haar rijbe wijs. „Ikkanme goed voorstellen dat de familie bij een plotseling sterfgeval zo snel geen beslissing durft te nemen. Als orgaandonatie aan de orde is, is ex- meestal sprake van een ongeluk. Dan hebben de nabestaanden al zoveel aan hun hoofd. Daarom vind ik een codicil nog steeds heel zinnig." A Quist uit Tholen denkt er heel anders over. Hij is tegen het uitwisselen van or ganen in het algemeen. Ziekte, ook als die uiteindelijk leidt tot de dood, is in zijn opinie een geschenk van God, waarvoor we daiïkbaar moeten zijn. „De mens moet zich niet mengen in het werk van de Allerhoogste", meent Quist. Knoeien Mevrouw L. Visser uit Middelharnis (73): „Ach, voor mij speelt dat toch niet? Ik ben al oud. Maar als ik jonger zou zijn, geloof ik niet dat ik daar voor zou voelen. Voor mij hoeft het niet. Niet uit principe hoor, maar gewoon, het idee dat ze in je lichaam zitten te knoeien. Dat andex-e mensen hun organen wel ter beschikking stellen, vind ik hartstikke goed. Maar mijn eerste reactie is toch 'liever niet'. Maar misschien dat ik er anders over denk als ik er eens goed mijn gedachten over laat gaan. Mevrouw M. Voorhoeve (50) uit Renes- se: „Ik denk dat ik mijn organen wel ter beschikking zou stellen. Na mijn dood heb ik er verder toch niets meer aan. Ik heb niet het idee dat het belangrijk is dat mijn lichaam dan intact moet blij ven. Toch kan ik wel heel goed begrij- pen dat mensen het rxiet aandurven, om principiële redenen bijvoorbeeld. Dat moet ieder voor zich weten. Daar is ie dereen vrij in. Mevrouw L. Schraver (66) uit Bruinis- se: „Oh nee hoor, nee, absoluut niet. Nee, dat zou ik niet willen hoor. Dat vind ik veel te eng. Ja, je voelt er welis waar niks van als je toch al dood bent, maar toch. Aan de andere kant kun je ex- wel iemands leven mee redden. Toch vind ik het eng. Ik zou het niet doen." Goed initiatief Volgens K. H. Zijl uit Nieuw- en Sint Joosland is het donorcodicil een goed initiatief. „Zo kan je misschien een an der nog eens gelukkig maken met een orgaan van jezelf. Ik heb er zelf al jaren een, maar het is natuurlijk een persoon- lijke beslissing voor iedereen. Het zou kunnen dat daarom slechts 23 px-ocent van de Nederlanders donor is, want er wordt wel genoeg reclame voor ge maakt dacht ik zo." M. J. Roelse uit Middelburg heeft be wust besloten zich niet als donor be schikbaar te stellen. „Maar eigenlijk zou ik wel een codicil bij me moeten dragen, om dat duidelijk te maken. Want als je dat niet wilt, mag je dat toch ook laten weten? Ik wil het niet omdat ik ervan uit ga dat het slecht is om een orgaan van iemand anders in je lichaam te hebben. Ik geloof dat wanneer het ie mands tijd is om dood te gaan, het niet op alle mogelijke wijzen gerekt moet worden. Dat is rxiet de bedoeling van het leven. Iedereen is tegenwoordig maar bang voor de dood en wil dat zo lang mogelijk uitstellen. Maar tijd is tijd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder P. M. Bruinooge van Middel burg is bereid de eigenaar van het hofje Onder den Toren toe stemming te geven de woningen tijdelijk te verhuren, maar hij wil niet dat de lege huizen ge bruikt worden als vakantiewo ningen. Op dit moment staan er zeven van de twaalf leeg. De Leegstandswet biedt de moge lijkheid om zonder enige vorm van huurbescherming huurders minimaal negen en maximaal 24 maanden te huisvesten. Bruinooge wil die optie in het overleg met de eigenaar best be spreken. Vrijdag was er een ge sprek tussen de wethouder en de bewoners van het hofje. Vorig jaar zomer brak er onge rustheid uit onder de zittende bewoners toen er plotseling posters werden opgehangen, waarin de lege huisjes aangebo den werden als vakantiewonin gen. Na overleg met de beheer der van het hofje werden ze weggehaald. Toch werd een aantal tijdelijk verhuurd aan politieagenten en beeldend kunstenaars. „Daar hadden de mensen ook helemaal geen moeite mee", zegt Lien Lavën, woordvoerster van de bewoners. „Het is niet zo dat de bewoners helemaal niets willen. Leegstand is ook niet leuk." Voor de eigenaar is tijde lijke verhuur van belang om verpaupering tegen te gaan. Ex- ligt weliswaar een plan om van de woningen winkeltjes te ma ken, maar de welstandscommis sie lieeft daar nog vragen over. Het wachten is op aanpassing. „Ik voel er helemaal niks voor",, aldus Bruinooge na afloop van- het gesprek, „om de woningen te 1 verhuren aan toeristen en dat er een soox-t Sporthuiscentrum ontstaat. Dat is ook niet de be doeling van de Leegstandswet.) Ik heb er geen probleem mee als' mensen daar langer gaan wo- nen. Ik acht dat ook helemaal niet uitgesloten. De procedure, om van de huizen winkeltjes te; maken loopt nog wel even. Zo lang het plan nog niet definitief is, is het allemaal wat onzekeiv Ook voor de bewoners. "De wet-- houder heeft de bewoners ge we zen op de bouwplannen achter! de Rijks-HBS in de Sint Pietex-; straat. Daar wil Woongoed Mid delburg seniorenappax-temen- ten bouwen. Woordvoex-ster Lavën toonde; zich tevreden over het overleg. „Het was de eerste keer dat een)! wethouder de moeite nam om', eexxs direct met ons te praten en een kijkje te nemen. Wij strijden- voor behoud van het hofje als) woningen, de gemeente wil ex- graag winkeltjes. Met die strijd-) hebben wij ook geen moeite, zo lang er maar goed gecommuni ceerd wox-dt. Het was wat ons; betreft een stikgoed gesprek. Ik) heb hem daar ook voor be dankt." Volgens haar is er voldoende be-; langstelling van mensen die tij delijk in het hofje willen wonen,; zonder enige vorm van huurbe scherming. Advertentie hapjes theater °A\s SPECTACULAIRE DANSAVOND Het dansorkest RIO GRANDE begint zaterdag 24 januari een reeks van dansavonden in nieuwe stijl. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,50 p.p. Tijdens deze gezellige avond kant u ook onze vernieuwde bowlingbanen in De Parel uitproberen. Let op: wederom Dinner Music Show op 14 maart a.s. Reserveer tijdig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15