Politie erkent fouten oudejaarsrel Scholleren maken door leskist kennis met energieopwekking Personeel Mourik in staking wegens conflict over reistijd Dow schrapt dit jaar nog eens 180 banen Inzamelingsactie redt leven jong hondje i Personeel FNV legt werk neer uit protest tegen sluiten kantoren Onderzoek Arnemuiden is vrijwel afgerond iedere donderdag avond geopend PILAAR zeeuwse almanak Mopje Korpschef Smeels neemt niet informeren burgemeester hoog op Nieuw van Libertel. Mobiel bellen zonderabonnement. PZ< MIDDEN C zeel lanc donderdag 15 januari 19 38 door Richard Hoving GOES - Het personeel van het districtskantoor van de Industriebond FNV in Goes heeft woensdag voor korte tijd het werk onderbroken. Uit onvrede met het sluiten van FNV-kantoren elders in het land was de Zeeuwse ves tiging tussen elf en half twaalf 's ochtends telefo nisch niet bereikbaar. De Industrie-, Diensten-, Voedings- en Vervoersbond fuseren binnenkort tot FNV Bondgenoten. Onderdeel van het samengaan is de sluiting van een aantal regiokanto ren, waaronder de vestiging in Zeeland. Na het samengaan blijven er in Zuid-Nederland twee FNV-kantoren over, één in Bergen op Zoom of Roosen daal en één in Weert. De werkonderbreking van het personeel van het regiokan toor in Goes is niet gericht op het openhouden van een Zeeuwse vestiging, zegt woordvoerder B. Ewijk. „De actie is een protest tegen de sluiting van de kantoren in Sittard en Eindhoven. We ge ven gehoor aan de oproep van de Limburgse en Bra bantse collega's om solidair met ze te zijn." In Sittard en Eindhoven moeten de vestigingen, vol gens de actievoerders, open blijven omdat de FNV in de omgeving veel leden heeft. Het FNV-personeel in Rot terdam en Arnhem legde woensdag eveneens voor korte tijd het werk neer. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het onder zoek naar de gewelddadigheden tijdens de jaarwisseling in Ar nemuiden is vrijwel afgerond. Het aantal rechercheurs is met acht teruggebracht tot zes. Dinsdagavond is een zeventien de verdachte aangehouden, een 17-jarige Arnemuidenaar. Hij is na verhoor weer in vrijheid ge steld. Volgens politie en justitie ver- loopt het onderzoek naar de on rustig verlopen jaarwisseling in het vissersdorp voorspoedig. De aangehouden verdachten heb ben inmiddels hun eigen be trokkenheid bekend bij de ver nielingen, de mishandeling van de twee politiemensen op oude jaarsdag en de brandstichting op nieuwjaarsochtend in de Langstraat. Woensdag werd een onbekend aantal verdachten vrijgelaten. Volgens politie en justitie ontbreken gronden om hen nog langer vast te houden. Het Openbaar Ministerie wil de verdachten zo spoedig mogelijk berechten. Het merendeel van de opgepakte jongeren is min derjarig. Op hen is in beginsel het jeugdstrafrecht van toepas sing. Officier van justitie mr. D. Veurink verwacht volgende week de processen-verbaal bin nen te hebben, waarna de ten lastelegging kan worden gefor muleerd. „Daarover kan ik nog niets zinnigs zeggen. Straf maxima zeggen niets over een vordering." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Rotter damse reinigingsbedrijf Mourik Services, dat ook een vestiging heeft in Vlissingen-Oost, stapt naar de rechter om een uit spraak te krijgen in een geschil met de vakbonden FNV en CNV. De machinisten/chauffeurs van het bedrijf zijn sinds woensdag morgen in staking, zowel bij de vestiging in Botlek bij Rotter dam als in Vlissingen-Oost. Bij Mourik Vlissingen BV wer ken circa tien machinisten, in Botlek rond de vijftig. Het con flict draait om de betaling van de reistijd van de standplaats in Botlek of Vlissingen-Oost naar het werk voor een opdrachtge ver van Mourik Services. Het bedrijf beschouwt die reistijd niet als werktijd. De reistijd wordt ook niet als werktijd uit betaald, waardoor die tijd ook niet voor de maaltijdvergoedin gen en als overwerk meetelt. CNV Havens en de Vervoers bond FNV zijn van mening dat op basis van de CAO de reistijd wel als werktijd moet worden uitbetaald. De directie van Mourik de CAO anders uit. „Vandaar dat wij de kwestie ook hebben voorgelegd aan de rechtbank in Utrecht", zegt di recteur J. H. Stam. Vandaag dient een kort geding. Uniek De actiebereidheid onder de machinisten/chauffeurs van Mourik is groot. De overgrote meerderheid, ook in Vlissingen, staakt. Directeur Stam is niet verrast door de staking. „Wij hebben de vakbonden gevraagd te wachten tot een rechterlijke uitspraak. Zij wilden dat niet." Van den Brink: „De actie is zo scherp, omdat Mourik in de cember heeft toegegeven dat de reistijd werktijd is. Alleen wilde het bedrijf het niet als werk uit betalen." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het chemie concern Dow zet dit jaar nog een keer het mes in de organisatie. Li 1998 zullen in de Benelux in totaal 180 arbeidsplaatsen wor den geschrapt, waarvan ruim honderd bij de Dow-vestiging in Terneuzen. Er vallen geen ge dwongen ontslagen, omdat be trokken medewerkers (hoofd zakelijk vijftigers) gebruik maken van een regeling om ver vroegd met pensioen te gaan. Vorig jaar ging de Dow-leiding er nog van uit dat er slechts een kleine honderd oudere mede werkers van het aanbod om ver vroegd uit te kunnen treden ge bruik zouden maken. Dat dit aantal hoger uitpakt heeft vol gens Dow-manager J. van de Braak te maken met het feit dat het extra vervroegde pensione ringsprogramma (EVP) dit jaar voor het laatst wordt toegepast. Blueprint Dow introduceerde het EVP- programma in 1992 als onder deelvan het mondiale reorgani satieplan Blueprint. Als de laat ste oudere medewerkers medio juli het bedrijf verlaten hebben, zullen er op het Dow-terrein in Terneuzen nog slechts zo'n tweeduizend employés rondlo pen. Dat zijn er duizend minder dan zes jaar geleden. De pro ductie op de Dow-vestiging in Zeeuws-Vlaanderen werd in de zelfde tijd meer dan verdub beld. Volgens Van de Braak zijn de middelen om oudere werkne mers aanbiedingen te doen om vervroegd met pensioen te gaan niet meer voorhanden. „Een an der argument om niet langer met het EVP-programma ver der te gaan is dat we niet door kunnen gaan met het schrapperi van banen. Op een gegeven mo ment kom je op een punt dat re ducties een negatieve weerslag hebben op de bedrijfsvoeringen en dat kunnen we niet hebben. Dat punt is nu bereikt. Het is zelfs zo dat we voor bepaalde functies weer nieuwe mensen zijn gaan werven. We bezochten voxige maand niet voor niets cle banenmarkt voor het Engel- hard-personeel in Ter-neuzen." De ondernemingsraad van Dow-Temeuzen is overigens niet al te gelukkig met het feit dat de bedrijfsleiding ook een groep van dertig medewerkers tussen de 52 en 55 jaar een aan bod heeft gedaan dat afwijkt van de EVP-afspraken. De Dow-leiding is de mening toe gedaan dat het hierbij gaat om individuele aanbiedingen. De ondernemingsraad vindt dat de bedrijfsleiding met die indivi duele aanbiedingen een prece dent heeft geschapen voor me dewerkers ook voor hun zestig ste het bedrijf willen verlaten. (Advertentie) Met ingang van 15 januari is ons bedrijf van 19.00-21.00 u. BOUWMATERIALEN ALBERT J0ACHIMIKADE 33 - GOES TEL. 0113-21S401 n: ma l/m vnp. 8^0-17.3)ra 9.30-15JM We weten het, goede lezer; ei genlijk mogen we ons niet uitlaten over de zuinigheid van de Zeeuw. 'Dat is slecht voor de beeldvorming van dit gewest. Elders ter wereld gaat men dan denken dat Zeeuwen een tikkeltje be krompen zijn en dat je in deze provincie maar met moeite waar voor je geld kunt krij gen. Zulks doet het vreemde lingenverkeer geen goed. Maar vooruit, op verzoek van een jeugdig lezertje zondigen we voor één keertje. Uspreekt met Pieter,meld de hij zich deze week aan de telefoon. „Ik heb een raadsel voor indekrant. Het vliegt en het is zunig. Weet u wat dat is?" We bleven het antwoord schuldig. „Een Zeeuwmeeuw," riep Pieter opgewekt. „Denkt u dat'ie in de krant komt?" Wij dachtenvan wel. Mary-Jane Geldof met Castro. doorLukas Fransen OOST-SOUBURG - Wat aanvankelijk een droevig verhaal leekte worden, draai de uit op een succesvolle actie, met als in zet het leven van een zeven maanden oude pup. Castro had een gecompliceerde bot breuk opgelopen en zijn baasjes waren niet in staat om de operatie te betalen. Zij besloten daarom ten einde raad het hond je af te staan aan dierenarts Rob Roskam in Middelburg met de bedoeling het beest je te laten inslapen. Dat kon Mary-Jane Geldof (25), stagiair-dierenartsassisten- te, echter niet over haar hart verkrijgen. Foto's wezen uit dat Castro's breuk alleen verholpen kon worden door middel van een dure operatie, uitgevoerd door een specialist. Zo'n operatie kost een kleine duizend gulden en,dat was niet op te bren gen door zijn oude baasjes. „Toen ik vrij dag weer op mijn werk kwam, was het hondje er tot mijn verbazing nog steeds", begint Mary-Jane haar verhaal.,Ik hoor de dat de eigenaren het zielig vonden en hem wilden laten inslapen. Ze konden zo'n dure operatie gewoon niet betalen." Afsterven In overleg' met de dierenarts besloot Mary-Jane het daar niet bij te laten. Mary-Jane: „Het hondje moest binnen vijf dagen geopereerd worden anders zou het pootje kunnen afsterven door een slechte doorbloeding. Ik heb gelijk fami lie en vrienden gebeld, met de vraag of ze wilden bijdragen in de kosten van de ope ratie. Ook ben ik in mijn straat langs de deuren gegaan. Dat leverde in totaal 370 gulden op. De dierenarts was hierdoor zo overdonderd dat hij besloot dat we niets anders konden doen dan Castro weer ge zond te maken." „Afgelopen maandag heb ik hem samen foto Ruben Oreel met mijn vriend naar de specialist in Ois- terwijk gebracht, waar hij is geopereerd. Weer thuisgekomen zat Mary-Jane nog wel met een probleem. Er moest namelijk nog ruim vijfhonderd gulden op tafel ko men voor het afbetalen van de operatie. Een oproep op de lokale radio leverde veel reacties op van mensen die een bijdrage in de kosten wilden leveren. Zelf ging Mary-Jane samen met haar veertienjarige overbuurmeisje Lindsay de straat weer op om geld in te zamelen. „Lindsay is helemaal gek van het hondje en heeft in haar eentje 115 gulden opge haald. De overbuurman, die al 25 gulden had gegeven, stopte ons nog eens 100 gul den toe. Hij stond bijna met tranen in zijn ogen en vond het fantastisch wat we de den." Castro is nu herstellende van de operatie en verblijft in afwachting van een goed tehuis in het dierenpensron El zenoord in Meliskerke. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft fouten gemaakt tij dens de onrustig verlopen jaar wisseling in Arnemuiden. De Walcherse chef van dienst ver galoppeerde zich door tegen over het ANP te verklaren dat de politie het dorp anderhalf uur lang niet indurfde, omdat de sfeer explosief was. Volgens korpschef A A Smeels klopte die mededeling niet. De politie hield zich op de achtergrond om escalatie te voorkomen. De tweede fout was dat de korpsleiding en het bevoegd ge zag (de burgemeester of zijn plaatsvervanger) veel te laat zijn geïnformeerd. Vooral die laatste blunder neemt Smeels hoog op. Dat had nóóit mogen gebeuren, zei hij woensdag op een persconferentie. Hij zal maatregelen treffen om herha ling te voorkomen. Op oudejaarsdag richtte eer- grote groep jongeren vernielin gen aan. Later mishandelden acht personen, gewapend met honkbalknuppels en getooid met bivakmutsen, twee agen ten. Tijdens de jaarwisseling waren 37 politiemensen ingezet. Verder bestonden er afspraken met het district Oosterschelde- bekken en de marechaussee om bij te springen. In het draaiboek was afgespro ken dat de politie niet zou optre den bij beperkte overlast. Arne muiden zou extra aandacht krijgen. In het draaiboek stond dat er tussen 31 december drie uur 's middags en nieuw jaarsochtend vijf uur onopval lend geobserveerd zou worden. Smeels concludeerde woensdag tijdens de presentatie van een evaluatierapport dat het aantal ingezette politiemensen vol doende was. Onjuist Smeels zei zich diepgaand geïn formeerd te hebben over de persvoorlichting. Afgesproken was dat de chefs van dienst alle informatie zouden verzamelen en doorgeven aan de afdeling voorlichting van het korps. Die zou op nieuwjaarsochtend de media te woord staan, De onjuiste mededeling van de Walcherse chef van dienst dat de politie het dorp niet in durf de, gooide roet in het eten. Daar door is een beeld ontstaan dat de politie niet goed heeft opgetre den in Arnemuiden. Smeels: „Daarmee is onnodig schade toegebracht aan het imago van de politie. Niet alleen in Arne muiden en in Walcheren, maar ook in Zeeland, zelfs natio naal. De betrokken chef van dienst erkent zijn fout. Korpschef Smeels trok het boetekleed na mens hem aan. „Niemand an ders dan de politie zelf is verant woordelijk voor de onjuiste berichtgeving naar buiten. De politie heeft tijdens de jaar wisseling regelmatig geconsta teerd dat het rustig was in Arne muiden. Smeels noemde het onjuist dat het korps het dorp niet in durfde. Dat was hem ge bleken uit geluidsbandopna mes, mutaties gemaakt door de dienstdoende politiemensen en gesprekken achteraf„Het vast gestelde beleid was dat de poli tie niet zou optreden als het politie-optreden op zich aanlei- dingzou geven tot escalatie. Dat heeft niets te maken met angst, maar alles met een tactische aanpak. Het is verstandig om het geweld niet op te zoeken." De korpschef ging niet in op de schermutselingen tijdens de middag van 31 december, waar bij de politie met geweld een groep jongeren uiteen dreef. De mishandeling van twee agenten 's nachts, zou een reactie zijn. „Er is geen reden aan te nemen dat het door ons toegepaste ge weld niet juist was. Het is ook nooit goed: of we zijn te hard of we zijn te zacht. Maar de ge beurtenissen van 's middags mogen natuurlijk nooit een ex cuus zijn om dan maar 's avonds met honkbalknuppels politie mensen te mishandelen." De suggestie dat het korps de eva luatie door een onafhankelijk iemand had moeten laten ma ken, wees Smeels van de hand. „Er is geen enkele reden om Bakkenist (maker van het rap port dat de kop kostte van de Groninger korpschef Veenstra, red.) naar Zeeland te halen. Korpsbeheerder mr. L. H. B. Spahr van der Hoek steunt de korpschef volledig. Hij ziet inde evaluatie geen reden om Smeels ter verantwoording te roepen. „Een korpsbeheerder moet niet op de stoel van de korpschef gaan zitten. Het gaat hier om de bedrijfsvoering. De conclusies zij n duidelij kIk vind niet dat ik hem moet aansporen tot maat regelen." Nieuw bij: Kijkshop, Nederlandse Expert Groep, RAF. Correct Telecom, Combi Foto. Electronic Partner, de Block. Modem Electronics. Bel voor meer informatie gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor lederee Advertentie de basisschool De Goede Polder uit Vrouwenpolder. De gedepu teerde hield de leerlingen voor dat verantwoord energiege bruik niet alleen een zaak van volwassenen is. „Jullie kunnen ook energie besparen door op het lichtknopje te drukken wanneer je als laatste het lokaal verlaat." Windenergie Na de wijze les van Hennekeij demonstreerden de kinderen een aantal van de proefjes uit de kist. Op verzoek van de Coöpe ratieve Windenergievereniging Zeeuwind is er ook een video film over de werking van wind energie als lesmateriaal opge nomen. In de tien minuten durende film, waarin de twaalf jarige Denice de Muynck uit Middelburg de hoofdrol speelt, maakt een meisje kennis met de voor- en nadelen van het op wekken van windenergie in Zeeland. Het Consulentschap Natuur- en Milieueducatie heeft vier kisten laten maken, die aan alle basis scholen in Zeeland worden uit geleend. In Zeeuws-Vlaanderen staat de Energiekist op het steunpunt van het consulent schap in Terneuzen. Basisscho len op Walcheren kunnen te recht bij het Milieu Educatief Centrum in Vlissingen. De Be- velanden en Tholen kunnen een beroep doen op het centrum in Goes. De Werkgroep Schoolbio- logie in Zierikzee beheert de kist voor Schouwen-Duiveland. door Richard Hoving VLISSINGEN - In het Milieu Educatief Centrum Walcheren in Vlissingen is woensdag de eerste Energiekist gepresen teerd. De knalgele kist bevat lesmateriaal waarmee leerlin gen van groep 7 en 8 van de ba sisschool vertrouwd kunnen raken met de verschillende vor men van energieopwekking. De Energiekist is een initiatief van het Consulentschap Na tuur- en Milieueducatie. In sa menwerking met de afdelingen bouw- en elektrotechniek van het Zeeland College in Middel burg en een aantal vrijwilligers zijn proefjes ontwikkeld waar mee de opwekking van zonne- energie, magnetische energie en windenergie wordt verbeeld. Daarnaast bevat de kist een schaalmodel van een heuse stoommachine. De eerste Energiekist werd door gedeputeerde J. I, Hennekeij (WD, energie) overhandigd aan vier leerlingen van groep 7 van Leerlingen van basisschool De Goede Polder met een stoommachine. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11