Rel over toelaten Italië tot EMU VVD tegen plan aansprakelijk stellen automobilist bij ongeluk bloem 4 WEKEN Politie afzijdig bij protest tegen Soeharto ^intratuin Burgemeester Barbé van Terneuzen haalt uit naar Van Gelder ff) KQIlMar -aJL Onstuimig Minister Zalm ontkent uitspraak over aftreden Goed jaar voor uitzendreus Jong in Arnemuiden Treinverkeer tussen Breda en Rotterdam ernstig ontregeld l r*»- MEUBELVERKOOP VAN DE EEUW VOOR 15,00 JA, i extra aanbieding Drugsbende opgerold IHHi Zaterdag 24 januari Q° K° ZW 7 Veel bewolking en perioden met regen. Stevige zuidwestenwind, 5 tot 7 beaufort met windstoten. Maxima 9 graden. 241e jaargang no. 11 woensdag 14 januari 1998 losse nummers 1,75 van onze parlementsredactie DEN HAAG - In Neder land, in Italië en in Brussel is gisteren opschudding ontstaan over de vermeen de uitspraak van minister Zalm van Financiën dat hij opstapt als de Neder landse regering instemt met toetreding van Italië tot de Europese muntunie, de EMU. vliegwerk probeert te voldoen aan de criteria voor de EMU, die met name betrekking hebben op de hoogte van de staatsschuld en het financieringstekort. Ook Zalm staat sceptisch tegenover de Italiaanse prestaties. De WD vreest dat de resultaten op economisch en monetair be leid in Italië geen lang leven be schoren is. Het risico daarvan is dat de euro een veel minder har de munt wordt dan bij voor beeld de gulden. Tegenover de ontkenning van Zalm plaatst NRC Handelsblad 'hoge ambtelijke en politieke bronnen' die beweren dat de mi nister zijn dreigement om af te treden wel degelijk heeft geuit. De krant meldt ook dat er vol gens premier Kok onvoldoende grond is om deelname van Italië aan de EMU te blokkeren. De Rijksvoorlichtingsdienst ont kende gisteren echter dat Kok al een definitief oordeel heeft. Formeel is dat ongetwijfeld juist. De cijfers waarop wordt beslist over deelname aan de EMU komen pas eind februari vanuit Brussel. In maart begint het besluitvormingsproces over welke landen mogen meedoen. Begin mei valt de definitieve be slissing tijdens een bijeenkomst van de Europese regeringslei ders. Kansen Duisenberg Het bericht over de uitlatingen van Zalm is vooral bij minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken hard aangekomen. De publicatie leidt in zijn ogen tot een „volstrekt onnodige belas ting" van de betrekkingen met de andere EU-lidstaten. Buitenlandse Zaken verorde- neerde gisteren de Nederlandse ambassades in de Europese hoofdsteden het officiële Ne derlandse standpunt te verkon digen. Ook in Brussel ontstond op schudding door de krantenpu blicatie. Nederlandse diploma ten toonden zich bevreesd voor een rel tussen Rome en Den Haag, die in het bijzonder nega tief kan uitpakken voor de kan sen van Duisenberg om presi dent te worden van de Europese Centrale Bank. Momenteel houdt alleen Frankrijk het pre sidentschap tegen. De vrees be- taat nu dat ook Italië zich zal gaan verzetten uit onvrede met de vermeende uitspraken van Zalm. GroenLinks-leider Rosenmöl- ler kondigde gisteren aan een spoeddebat in de Tweede Ka mer over de kwestie aan te vra gen. ANP Het zijn geen slechte jongens, echt niet, bezweert de kaste leinse van dorpscafé 't Boven in Arnemuiden. Maar er moet wel iets gebeuren voor de jeugd. Anders loopt Ij het weer uit de hand, zeggen de jonge bezoekers. Uitzendconcern Rand stad heeft het vorig jaar uitstekend gedaan. De onderneming boekte vo rig jaar een nettowinst van ruim 255 miljoen, 23 procent meer dan in 1996. De omzet steeg met ruim 18 procent tot 7 miljard. Dit blijkt uit voorlopige jaarcijfers, die de uit zendreus giste ren bekend maakte. UTRECHT - Het treinverkeer op het traject Rotterdam/Dor drecht in de richting van Breda en Roosendaal is gisteren aan het begin van avond ernstig ont regeld geraakt door een om vangrijke sein- en wisselsto ring. Er was gisteravond laat nog slechts beperkt treinver keer mogelijk. Hoe de storing is veroorzaakt kon een zegsman van NS-reizi- gersinformatie nog niet zeggen. Reizigers moeten volgens de NS rekening houden met aanzien lijke vertraging. De storing trof vooral reizigers die naar Breda en Roosendaal wilden. Op de trajecten vanaf Dordrecht in zuidelijke richting zetten de NS bussen in. De NS verwachtten gisteravond laat dat de treinen vanochtend weer volgens de dienstregeling zullen rijden. ANP Een student betuigt zijn steun voor Megawati als nieuwe president van Indonesië. de harde maatregelen die het IMF eist, het vertrouwen van de beleggers in In donesië zal terugkeren. Dit zei Lawrence Summers, de Amerikaanse onderminister van Financiën, gisteren na een onderhoud met de president. Soeharto heeft ondanks herhaaldelijke toezeggingen echter tot op heden nog geen veranderingen doorgevoerd. Ook de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Madeleine Albright, drong bij de Aziatische regeringen aan op een blijvende samenwerking met het IMF. Haar oproep van gisteren wijst op aanhoudende en steeds sterker wor- van onze redactie buitenland JAKARTA - Groepen studenten gingen gisteren in de Indonesische hoofdstad Jakarta de straat op om hun steun te be tuigen aan oppositieleidster Megawati Soekarnoputri. Anderen betoogden te gen de harde voorwaarden die het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) heeft gesteld voor hulp aan de Indone sische economie. De politie greep niet President Soeharto is inmiddels over tuigd van de noodzaak dat alleen met dende druk uit Washington in de rich ting van vooral Indonesië. Vandaag gaat de Amerikaanse minister van Defensie, William Cohen, naar Soeharto voor overleg over de crisis. Al met al heeft de internationale be moeienis ertoe geleid dat de rust op de financiële markten in het land wat lijkt terug te keren. De roepia bewoog zich gisteren tussen de 8.700 en 9.300 per dollar. Vorige week kelderde de koers met bijna 20 procent tot ongeveer 10.000 per dollar. De regerende Golkar-partij van Indo nesië heeft president Soeharto gisteren foto RTR nogmaals voorgedragen voor een nieu we ambtstermijn van vijf jaar. De her nieuwde nominatie van Soeharto dooi de partij komt in een tijd waarin de zit tende president onder zware druk staat door de economische en politieke crisis in het land. Oppositieleidster Megawa ti en moslimleider Amien Rais eisen zijn vertrek. Megawati zei zaterdag dat ze klaar staat om hem op te volgen. In maart moeten de presidentsverkiezin gen plaatsvinden. RTR/AFP/DPA pagina 2: Crisis Azië kan overslaan pagina 5: Herstel in Zuid-Korea (Advertentie) Venusschoentje van Intratuin. Deze orchidee bloeit langdurig, met een sierlijke bloem in prachtige kleuren. Van 24.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS .45 tot 17.45 uur. Za. van 8.45 tot 17.00 uur open. (Advertentie) door Cees van der Laan DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer gaat keihard oppositie voeren tegen het wets voorstel Verkeersongevallen van minister Sorgdrager (justi tie). In dit voorstel is de automo bilist altijd aansprakelijk, ook als het zijn schuld niet is, voor ongelukken waarbij fietsers of voetgangers zijn betrokken. „Dit wetsvoorstel is onzinnig, onrechtvaardig en maatschap pelijk onverantwoord", aldus WD-justitiewoordvoerder O. Vos. „Dit voorstel druist in tegen het rechtsgevoel van de meeste bur gers. Met dit wetsontwerp slaat minister Sorgdrager de plank volledig mis", zegt Vos. Hij vreest ook grotere verkeerson veiligheid 'als fietsers en voet gangers niets meer te vrezen hebben' en een forse verhoging van de verzekeringspremies. Hij roept organisaties en indivi duele burgers op hun bezwaren tegen het wetsvoorstel kenbaar te maken. Daarbij is haast gebo den, want 22 januari loopt de termijn af waarin ieder zijn be zwaren kan laten horen. De vas te Kamercommissie van justitie houdt ook een hoorzitting over dit onderwerp. Het wetsvoorstel leidde in no vember tot veel kritische reac ties. De aansprakelijkheid voor ongelukken met zwakke ver keersdeelnemers (fietsers en voetgangers) wordt in het wets voorstel volledig bij de automo bilist gelegd, ook al is het niet. zijn of haar schuld. Alleen als er sprake is van opzet of roekeloos gedrag, moet de betrokkene zelf de schade betalen. Vos: „Maar wie bepaalt of een fietser of voetganger zich schul dig maakte aan roekeloos ge drag? Als de fietser zonder licht (Advertentie) Ridderkerk- Van 14 januari t/m 21 februari wordt bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een spectaculaire meubelverkoop gehouden. rijdt? Of als een voetganger bij rood licht oversteekt? Dat is aan de orde van de dag. Dit voorstel leidt tot een lawine aan rechts zaken. Er zal veel jurispruden tie nodig zijn om deze vragen te beantwoorden. Bovendien moet je rekening houden met langdu rige en gecompliceerde zaken, omdat verzekeringsmaatschap pijen iedere mogelijkheid zullen aanpakken om de schuldvraag bij de ander te leggen". Verzeke ringsmaatschappijen hebben al aangekondigd dat de premies met 50 tot 100 gulden moet wor den verhoogd. GPD doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft het verbruid bij een groot aantal burgemeesters in Zeeland. Dit zei burgemees ter drs. R. C. E. Barbé van Ter- neuzen dinsdag naar aanleiding van de brief van Van Gelder aan de gemeenten over de slechte bereikbaarheid van gemeente huizen bij calamiteiten. De commissaris had zondag 4 januari de burgemeesters per fax geattenteerd op een nade rende zware storm. De meeste bestuurders kregen het bericht pas onder ogen toen ze op maan dag op hun werk kwamen. Naar aanleiding van die communica tiestoornis raadde Van Gelder, per brief, de burgemeesters een faxaansluiting thuis aan of ambtenaren piketdienst te laten draaien. Barbé zei zich mateloos ge stoord te hebben aan Van Gel ders brief op poten. „In de pro tocollen over de alarmering bij rampenis duidelijk omschreven dat burgemeesters in geval van calamiteiten via de brandweer centrale gealarmeerd worden op hun privé-nummers of via de GSM. Alleen in dit geval was er geen sprake van een noodsitua tie, geen sprake van een daad werkelijk alarmering. De commissaris meende de burge meesters via de fax te moeten informeren over een storm. Nou, dat is nu wel het slechtste wat je als bestuurder kunt doen. Het informeren van derden is niet in de alarmeringsregelin gen opgenomen ^n het is de vraag of we dat moeten doen." Van Gelder heeft volgens Barbé zelf in strijd met de regels ge handeld. Van Gelders opmer kingen over het optreden van burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse in de media over de zaak waren in de optiek van Barbé ongepast. „Decommissa- heeft de burgemeesters in Zee land op ongeoorloofde wijze ge tackeld en daar staat, als ik het wel heb, een rode kaart op. Die kan-ie krijgen ook.", zo hield Barbé de Terneuzense commis sie Algemeen Bestuur voor. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: (Advertentie) Honderden massief eiken en ge- i loogd grenen kasten, dressoirs, eet- i hoeken, salontafels, kleinmeubelen, evenals stoffen en lederen bankstel- i len, worden verkocht VOOR DE j HALVE PRIJS. I De meubelen zijn van topkwaliteit en afkomstig van overproduktie i van gerenommeerde meubel- I fabrieken en op ambachtelijke ma- ;r gemaakt van de beste materia- len. Alles wordt met volledige ga- rantie verkocht, gratis thuisgebracht en vakkundig geplaatst. Reserve- ji ring voor latere levering is mogelijk.Wie binnenkort dus meu- ji beien nodig heeft, kan nu zijn slag ij slaan bij: Meubelboerderij de Refjer, Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Bolnes) bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00-18.00 u. Vrijdags koopavond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeer gelegenheid. Runderbiefstuk Vers van onze vakslager. Per 250 gram van 8.48 voor Met gratis kruidenboter! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Dat Zalm het bericht, gepubli ceerd in NRC Handelsblad, ont kende, deed aan de onrust niet veel af. Dat de WD, de partij van Zalm, huiverig staat tegenover de toe treding van de Zuid-Europese EU-lidstaten tot de EMU is al om bekend. De liberale leider Bolkestein en zijn financieel woordvoerder in de Tweede Ka mer, Hoogersvorst menen dat met name Italië met kunst- en EUPEN - De politie in Neder land, België en Groot-Brittan- nië heeft een internationale bende drugssmokkelaars opge rold. Acht mensen werden gear resteerd. De Nederlandse poli tie zou het kopstuk van de groep hebben aangehouden. Volgens justitie in het Belgische Eupen bracht de bende de afge lopen zeven jaar zo'n zeven ton hasj en marihuana op de Neder landse, Belgische en Britse markt. In Zeebrugge nam de po litie 220 kilo hasj en marihuana in beslag. ANP/Belga Marcel Wouda heeft gisteren bij de wereldkampioenschap pen zwemmen twee zilveren plakken aan het al redelijk ge vulde Nederlandse arsenaal medailles toegevoegd. De Bra bander legde in Perth zelf beslag op de tweede plaats bij de 400 meter wisselslagLater zorgde Wouda er als slotz wemmer voor dat ook het Nederlandse estafette-kwartet met Pieter van den Hoogenband, Mark van der Zijden en Mar- t tijn Zuijdweg bij de 4x200 meter vrije slag verras send in de prijzen viel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,18,19; sport: 21,22 en 23. Nieuw! Schoevers in Breda!* Open dag van 10.00 -14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo en mbo+) Bel (040) 2 44 28 32 *De open dag is in de Tuinstraat 1 te Tilburg ■BB99B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1