PZC'krullebatè Positie van Ouwerkerk wankelt Koeriers België staken na overval Dartkampioen Barney groots onthaald Ook moslimleiders verlangen vertrek president Soeharto 4 WEKEN ju 11° t §7 Zeeuwse politie beschiet wegpiraten met lasergun Gemeenteraad Groningen overweegt motie van wantrouwen CNN in race voor Freedoms Award Paleistuin wordt waarschijnlijk monument Di Bloed vloeit opnieuw in Algerije Staking in onderwijs dreigt Brons voor Van den Hoogenband VOOR 15,00 JAj ik wil: Z 5 Wolkenvelden Eerst wisselend bewolkt, later meer wolken en wat regen. Stevige zuidenwind en maxima rond 11 graden. 241e jaargang no. 10 dinsdag 13 januari 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Zeeuwse politie krijgt een nieuw wapen tegen echte snelheidsduivels, een lasergun. Met dit apparaat kan de snel heid van een motor of auto tot op 1.300 meter afstand nauw keurig worden vastgesteld. Wie de maximum-snelheid voluit aan zijn laars lapt, vindt een kilometer verderop de poli tie op zijn weg. Logisch gevolg is directe inbeslagname van het voertuig. Met de lasergun hoopt de politie eindelijk een wapen in handen te hebben om grove overtreders van de maximum snelheid aan te pakken. Met de bestaande meetapparatuur worden die ook wel gesigna leerd, maar het is vaak niet mo gelijk de snelheidsduivels aan te houden. Pas na de rechtszit ting kan dan veelal inbeslag name van het voertuig plaats vinden. De politie zal het laserpistool heel gericht gaan gebruiken. De provincie houdt elke. drie maanden snelheidsmetingen op een groot aantal wegen in Zeeland. Aan de hand van die meetgege vens kan worden uitgezocht, waar op een bepaald tijdstip steevast een wegpiraat rijdt, Vaak is dat in de ochtenduren, als het stil is op de weg. Het la serpistool is ook 's nachts bruikbaar. De lasergun komt naar ver wachting in maart in gebruik bij de politie in Zeeland. Vijf apparaten zijn inmiddels ge test. Een speciaal keuringsin stituut moet het laserpistool nog keuren, want de bewijzen moeten juridisch waterdicht zijn. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland heeft het geld beschikbaar gesteld voor de nieuwe snelheidsmeter. Het gaat voorlopig om een proefproject van twee jaar, waarna de resultaten worden geëvalueerd. van onze redactie binnenland GRONINGEN - De positie van burgemeester H. Ou werkerk van Groningen wankelt. De gemeente raad overweegt een motie van wantrouwen tegen de burgemeester in te dienen, terwijl zijn rol nu ook in de Tweede Kamer ter discus sie wordt gesteld. Ouwerkerk en hoofdofficier R. Daverschot zijn inmiddels ont boden bij de ministers Dijkstal en Sorgdrager. De collegepartijen in de Gro ninger gemeenteraad sluiten niet uit dat de burgemeester op moet stappen. De PvdA zegt dat Ouwerkerk niet op onvoor waardelijke steun kan rekenen, terwijl D66 en CDA geen enkele garantie willen uitspreken. Fractievoorzitter De Graaf van D66 in de Tweede Kamer wijst Ouwerkerk aan als eerstverant woordelijke voor de crisis in Groningen. Ook CDA-voorman De Hoop Scheffer nam Ouwer kerk gisteren op de korrel. Ouwerkerk en Daverschot moe- MIDDELBURG - De Ameri kaanse nieuwszender CNN is genomineerd voor één van de vijf Four Freedoms Awards die op 2 mei in het Abdij complex in Middelburg worden uitgereikt. CNN komt in aanmerking voor de onderscheiding die wordt toegekend aan een persoon of organisatie die de vrijheid van meningsuiting hoog in het vaandel heeft staan. De Four Freedoms Awards, die zijn vernoemd naar de vier vrij heden die de Amerikaanse pre sident Franklin Delano Roose velt in een beroemd geworden speech in 1941 formuleerde, worden afwisselend in de Zeeuwse hoofdstad en New York uitgereikt. De directeur van de Roosevelt Stichting in Middelburg, A C de Ru, beves tigt desgevraagd dat CNN in de race is voor één van de Awards. Volgens De Ru is het echter nog „niet zeker dat de nieuwszender klè onderscheiding ook daad werkelijk Inrijgt. „Het is nog on duidelijk of CNN bereid is aan de voorwaarde te voldoen om een vertegenwoordiger naar de uitreiking te sturen." Naast vrijheid van meningsui ting had ieder jnejis, volgens Roosevelt, recht op vrijheid van godsdienst, vrijwaring van ge brek en vrijwaring van angst. De awards werden twee jaar ge leden onder anderen toegekend aan de Spaanse koning Juan Carlos en de voorzitter van de organisatie Artsen Zonder Grenzen, Jacques de Milliano. LONDEN - Meer dan tiendui zend voorstellen om prinses Diana te herdenken, lagen gis teren op tafel bij de eerste ver gadering van de commissie die de Britse regering moet advise ren over een Diana-monument. Grootste kans maakt een pro ject dat voor 9 miljoen pond (ƒ28 miljoen) de tuinen rond Diana's Kensington-paleis om tovert in een monument. Minister Brown van Financiën, tevens voorzitter van de com missie, zei gisteren dat hij ach ter het plan voor een 'Diana- tuin' stond. Ook Lady Sarah, zuster van Diana en commissie lid was enthousiast. GPD ten morgen bij Dijkstal en Sorg drager verschijnen. De be windslieden willen hen spreken voordat het spoeddebat over de crisis in Groningen plaatsvindt. De twee ministers zeiden giste ren - na afloop van een inder haast ingelast beraad met pre mier Kok - dat 'de Groningers' gelegenheid krijgen eerst zelf oplossingen aan te dragen. Hoofdcommissaris J. Brand be slist vandaag of hij aantreedt als tijdelijk korpschef in Gronin gen. Hij heeft vanmiddag nog een beslissend gesprek met de ondernemingsraad van de re giopolitie. Sorgdrager vond het gisteren te vroeg om te oordelen over de po sitie van hoofdofficier Daver schot. Het feit dat hij (ook) een scheve schaats reed in de kwes- tie-Lancee, telt voor haar niet mee. „Die affaire is uitgepraat en afgekaart." De Kamer deelt die mening niet. PvdA-woord voerster E. Kals- beek: „Of die zaak is afgekaart doet niet ter zake. Zowel daar uit, als uit de gebeurtenissen in de Oosterparkwijk, als uit het DEN HAAG - Een auto en een bed. Daar aan besteedt de nieuwe wereldkampioen darts, Raymond van Barneveld, waar schijnlijk een gedeelte van zijn prijzen geld. De Hagenaar ontving zondag na het behalen van de titel tijdens The Embassy in Frimley Green een cheque van omgere kend 130.000 gulden netto. Zoals het de nuchtere postbode betaamt, sprak hij niet van een luxe vakantie of het kopen van een nieuw huis. Barney blijft gewoon wonen in de Haagse volksbuurt, waar hij gisteren groots werd onthaald. Van Barneveld werd voorgereden in een verlengde witte limousine en toegejuicht door een massa supporters. Kort daarvoor was hij geland op Schip hol, onder eveneens massale belangstel ling van pers en fans. Hij was nog niet he lemaal bij de les, amper veertien uur nadat hij zijn winnende dubbel acht gooi de. „Ik snap nog steeds niet hoe ik die laat ste set heb gegooid." Maar zijn naam staat op de meest begeerde beker uit de dart- sport. „Wat er ook gebeurt, dit nemen ze me nooit meer af." fotoCeesZorn/GPD zie ook pagina 19 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De geldtransport auto's in België blijven ook van daag binnen. De koeriers legden gisteren spontaan het werk neer als reactie op het koelbloedig vermoorden van twee van hun collega's. Zij overleefden een overval op hun transportwagen niet. Een 26-jarige collega, die achterin de auto zat, kon ontko men. Hij verkeert in shocktoe stand. De staking heeft vooralsnog geen gevolgen voor het geldver keer in België. Als de koeriers beslissen ook later in de weelc binnen te blijven, dan vergroot dat niet alleen het gevaar voor overvallen op warenhuizen - omdat die dan meer geld in huis hebben - maar dreigen ook de geldautomaten leeg te raken. De overval gebeurde op de E40 bij Borgworm. Twee wagens re den eerst de geldwagen klem, waarna ze met zware wapens de bepantsering aan flarden scho ten. De twee koeriers die voorin zaten, werden door de kogelre gen gedood. Toch gingen de gangsters met lege handen naar huis. Ze kwamen niet alleen niet binnen in het geldcomparti- ment, maar de wagen begon pas zijn ronde en had bijna ni ets van waarde aan boord. Niettemin was de overval tot in de puntjes voorbereid, enkel het feit dat de wagen praktisch geen geld aan boord had, was kennelijk niet tot de overvallers doorgedron gen. Rechercheurs onderzoeken de overvallen geldtransportauto. Buurtbewoner Charles was ge tuige van de overval op de Belgi sche geldauto maar besefte het niet. „Ik was achter het huis be zig toen ik'plotseling verschil lende klappen hoorde. Ik ging kijken en vlak voor ons huis stonden meer dan tien auto's op de vluchtstrook. Allemaal met een lekke band. Verder op de E40 zag ik een geldtransport- wagen, waarnaast een auto met blauw zwaailicht stond. Vier mannen liepen heen en weer. Ik dacht: een overval op een geld- rapport-Bakkenist blijkt dat de dingen goed mis zijn in Gronin gen. Beide ministers moeten daar orde op zaken stellen." Scherpe reactie O. Vos (WD): „De minister krijgt het heel moeilijk als ze de zaak zo af wil doen. Het rap port-Bakkenist is niet het eerste signaal dat de justitietop in Groningen niet goed functio neert. Ik verwacht dus een scherpe reactie van de minis ter." Ook CDA-Kamerlid A Koekkoek meent dat de zaak- Lancee niet is afgedaan. Hij stelt ook het functioneren van plaatsvervangend hoofdofficier M. van Capelle en persofficier J. de Valk ter discussie. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond noemt het 'zeer ernstig' dat de minister 'zo volstrekt ontoerei kend' reageert. Sorgdrager laat niet zien dat ze serieus neemt wat erbij het openbaarministe rie Groningen misgaat, aldus Van Duijn. „Ik vraag me af of de Kamer dit zal laten passeren." Zowel burgemeester Ouwer kerk en Daverschot wilden gis teravond geen commentaar ge ven. GPD Chauffeur dagen dood achter stuur EDMONTON - Een vrachtwa genchauffeur heeft dagen dood achter het stuur van zijn statio nair draaiende truck gezeten, op het parkeerterrein van een benzinepomp/wegrestaurant aan de snelweg bij Edmonton in Canada. De politie vond de man, nadat zijn bedrijf hem als vermist opgaf omdat hij eind vorige week niet aankwam op zijn bestemming in Winnipeg. Volgens de politie is de chauf feur mogelijk al vorige week woensdag overleden. Hij stierf waarschijnlijk een natuurlijke dood. Een politiewoordvoerder vond het niet vreemd dat het overlijden van de chauffeur zo lang onopgemerkt bleef. „Het is een grote truckstop en veel wa gens staan daar met draaiende motor, zeker in deze tijd van het jaar." RTR Dorpelingen begroeven maandag gedode familieleden in Si- di-Hammed. Gisteren werd bekend dat in het Algerijnse dorp zondagavond meer dan honderd mensen op gruwelijke wijze om het leven zijn gebracht. In Algerije gaan de slachtpartijen door ondanks diplomatie die een op lossing zou moeten brengen voor de crisis. In het onderwijs dreigt een staking. Als de leraren geen uit zicht krijgen op verlichting van de werkdruk vindt eind janu ari de eerste werkonderbreking plaats. De actiebe- reid in Zeeland is groot, volgens de Algemene Onderwijsbond. Pieter van den Hoogenband heeft gisteren op de eerste dag van het WK zwemmen in Perth de bronzen medaille gewon nen op de 2 0 0 meter vrij e slagHet was de eerste keer in de ge schiedenis dat een Nederlandse man een plak weghaalde op een mondiaal zwemtoernooi. Het 19-jarige talent uit Geldrop moest de Australiër Michael Klim (goud) en de Italiaan Massimiliano Rosolino voor zich dulden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. foto Olivier Hoslet/RTR wagen, maar de politie is er al, die hoef ik niet te bellen. Toen ik het nieuws hoorde besefte ik pas dat dat de daders zelf waren", aldus Charles. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De leiders van zes tig miljoen Indonesische mos lims willen dat president Soe harto in maart opstapt. Dat zeiden ze gisteren, nadat politi ca Megawati Soekarnoputri zich zaterdag beschikbaar had gesteld voor de opvolging van Soeharto. De president beloof de gisteren te zullen vasthouden aan het economische hervor mingsprogramma. Donderdag worden daarover belangrijke mededelingen verwacht. Abdulrachman Wahid (alias Gus Dur) en Amien Rais betuig den gisteren hun sympathie met Megawati Soekarnoputri. De afgezette voorzitster van de In donesische Democratische Par tij (PDI) riep Soeharto zaterdag op af te treden en stelde zich kandidaat om hem op te volgen. Gus Dur en Amien schaarden zich gisteren achter de eis dat Soeharto de macht in maart, op de zitting van het Raadgevend Volkscongres, aan iemand an ders overdraagt. Gus Dur leidt de ruim 30 miljoen leden tellen de moslimorganisatie Nahdla- tul Ulama, Amien is voorzitter van de islamitische organisatie Muhammadiyah (28 miljoen le den). Beiden gelden als invloed rijk in Indonesië, waar bijna 90 procent van de 202 miljoen zie len tellende bevolking moslim is. Adviseurs van Megawati, onder wie de econoom Kwik Kian Gie, schetsten gisteren een inkt- zwax-t beeld van de cxisis. Bin nen enkele maanden zullen werklozen honger lijden, zo voorspelden ze. Ze liepen de be volking op zich niet te veel aan te trekken van regering en strijdkrachten, maar over te gaan tot onderlinge hulpverle ning. Terwijl de markten elders in Oost-Azië in mineur waren, hield de roepia gisteren redelijk stand. De index van Jakarta's effectenbeurs ging zelfs wat omhoog. Afgelopen vrijdag bij het sluiten van de markt werd 8.100 roepia voor een dollar be taald, gisteren bedroeg de slot- koers 8.500, Wall Street is de week begonnen met winst; maar die kwam niet zonder slag of stoot tot stand. De handel begon sterk in de min, waarbij de beursindex een ver lies bereikte van 133 punten. De Dow Jones-index sloot uitein delijk met een winst van 66,76 punten op 7647,18. Het aanvankelijk grote verlies was een direct gevolg van de slechte gang van zaken op een aantal Aziatische beurzen eer der op de dag. GPD/ANP/KRF pagina 2: Vrees voor coup pagina 8: Damrak loopt averij op 'Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1