Roep om vertrek Soeharto Onderzoek rol Dijkstal in affaire Groningen 4 WEKEN Kunst in Middelburg verminkt Veronica biedt geen hulp bij paniek na uitzending Jomanda Fortuin voor arme kinderen Eis tot economische hervormingencrisissfeer houdt aan First Pacific stapt uit Hagemeyer Bimimmmmm Somalische huis uit gepest Agent en zijn aanvaller zwaar gewond Duizenden dakloos na aardbeving Strijd om papierfabrikant Rintje Ritsma simpel naar titel VOOR 15,00 A 10° «HU» 16° Z 4 Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 10 graden. Matige zuidenwind. 241e jaargang no. 9 maandag 12 januari 1998 losse nummers 1,75 SAN FRANCISCO - Vier straatarme Aziatische kinderen delen in de mil joenenerfenis van de op richter van het Ameri kaanse koeriersbedrijf DHL, Larry Hillblom. Ze krijgen elk 90 miljoen dollar (bijna 200 miljoen gulden) nu via DNA-on- dérzoek is komen vast te staan dat Hillblom hun vader is. De erfgenamen zijn twee Filippijntjes, een Vietnamese jongen en een jongen die op Patau woont. In de steek Volgens de krant de San Francisco Examiner had Larry Hillblom, die sinds het begin van de jaren tachtig op het eiland Sai- pan (Noordelijke Maria- nen) woonde, een aantal relaties met Zuidoost- Aziatische meisjes, die hij in de steek liet toen ze zwanger werden. Acht van hen begonnen proce dures omdat ze meenden dat hun kinderen recht hadden op een deel van de erfenis van de in 1995 door een vliegtuigongeluk omgekomen Amerikaan. s Hillblom had zijn vermo gen nagelaten aan de me dische faculteit van de Universiteit van San Francisco. Maar de Ame rikaanse wet, die ook op Saipan geldt, bepaalt dat onechte kinderen recht hebben op een deel, als ze niet met zoveel woorden zijn uitgesloten in een tes tament. AFP door Ronald Frisart JAKARTA - De druk op president Soeharto wordt steeds hoger opgevoerd, zowel in als buiten Indo nesië. Oppositieleidster Megawati Soekarnoputri stelde zich zaterdag met een krachtige toespraak kandidaat om het roer in maart van hem over te ne men. Vanuit verschillende landen wordt er met Idem op aange drongen dat Indonesië zich houdt aan de beloofde economi sche hervormingen. Nadat de bevolking van Jakarta drie da gen had stormgelopen op rijst en andere eerste levensbehoeften, was het gisteren op markten, in winkels en op straat rustig. De crisissfeer houdt echter aan. Het aantal oproepen groeit om na ruim dertig jaar een punt te zetten achter het Soeharto-tijd- perk. Het krachtigste signaal kwam zaterdag van Megawati Soekarnoputri. Ten overstaan van zo'n 1.500 in haar tuin ver zamelde aanhangers drong ze aan op het einde van Soeharto's presidentschap. Tot grote vreugde van haar fans verklaar de zich bereid zelf de scepter over te nemen. In krachtige be woordingen hekelde de 52-jari- ge dochter van wijlen president Soekarno de praktijken van het Soeharto-bewind. Wordt Soe harto in maart opnieuw presi dent, dan zal dat volgens haar het vertrouwen van investeer ders in Indonesië nog verder aantasten. Arrogantie van de macht, cor ruptie en hebzucht van zaken lui, politici en bureaucraten hebben Indonesië volgens Me gawati in de economische crisis gestort. In Indonesië heeft macht de plaats van recht inge nomen, zei ze, daarbij de Neder landse woorden 'machtstaat' en 'rechtstaat' gebruikend. Megawati sprak ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Democratische Partij Indonesië (PDI). Met steun van de regering werd ze in 1996 als partijvoor zitter afgezet. Bij de hevige rel len die daarop in Jakarta uit- NAARDEN - Onder druk van de valuta- en beurscrisis in het Verre Oosten gaat grootaan deelhouder First Pacific al zijn aandelen van het handelshuis Hagemeyer verkopen. I Geruchten over een verkoop I van het aandelenpakket staken vorige week al de kop op, omdat de financiële positie van de First Pacific Company ernstig is ver zwakt, De beurskoers van First I Pacific in HongKong is zo sterk I gedaald dat het belang in Hage meyer al meer waard is dan heel First Pacific zelf. ING Barings en UB S begelei den de herplaatsing van het aande lenpakket. Hagemeyer heeft de hulp ingeroepen van ABN Am- ïo. Het aandeel Hagemeyer sloot vrijdag op 81, vergeleken met een hoogste koers van 122 vo rig jaar juli. ANP braken, vielen tal van doden en gewonden. Hoewel ze populair is en Mega wati's toespraak de benarde toestand waarin het Soeharto- bewind verkeert doeltreffend symboliseert, lijkt ze voorlopig kansloos voor het president schap. Officieel kan alleen het Raadgevend Volkscongres (MPR) kandidaten aanwijzen en het staatshoofd kiezen. In dit duizend leden tellende college zijn de Soeharto-getrouwen ver in de meerderheid. Het staats hoofd lijkt bovendien niet aan heengaan te denken. Zaterdag viel dat op te maken uit de krant Kompas, die Soeharto's half broer Probosutedjo citeei'de. Volgens Probosutedjo wil de president pas terugtreden als hij ervan overtuigd is dat hij het 'land veilig kan overlaten aan een geschikte opvolger. De Australische premier John Howard bond Soeharto gisteren telefonisch op het hart de eco nomische hei-vormingen door te zetten. Vrijdag deed de Ameri kaanse president Clinton dat al en van de Japanse premier Has himoto wordt spoedig eenzelfde boodschap verwacht. Gisteren arriveerde in Jakarta een dele gatie van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) onder leiding van Stanley Fischer, de tweede man van het fonds. Fi scher zei dat zijn team in Jakar ta komt kijken hoe het gaat sinds het IMF in oktober dik 40 miljard dollar voor Indonesië organiseerde. Jakarta beloofde toen de bezem door de economie te halen. De vorige week gepre senteerde begroting wakkerde echter de vrees aan dat de rege ring daar onderuit probeert te komen. GPD Kunstenaar Frits van Til: 'In alle werken zit emotie, die kun je niet zo maar oproepen'. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Kunstenaar Frits van Til ontdekte zaterdagochtend dat vier van zijn abstracte schilderijen in zijn atelier aan de Middelburgse Herengracht zwaar waren verminkt. De kunstwerken zijn be klad met vreemde afbeeldingen van kop pen, tekens en de tekst 'beua dans grisse'. „Het lijkt een doelbewuste actie; geen streek van vandalen, maar mensen die ver weg denken iets van kunst af te weten. Ze hebben zélf verf meegenomen en over mijn werk gekalkt", reageert Van Til. De doeken vormen een onderdeel van de serie Potato Field, waaraan de Middel burger in 1992 is begonnen. Onlangs kocht het Zeeuwse museum twee stukken uit de serie aan, „Rond kerst had ik deze x twee grootste doeken van 2.3 Q bij 1.7 0 me ter net afgerond. Nu zijn ze waardeloos. Ik heb met niemand ruzie, ik heb geen vijan den, waarom zoü iemand kunst willen vernietigen?" Grijs Van Til heeft aangifte gedaan van inbraak en vernieling; hij schat het verlies op 15.000 gulden. „Maar dan heb ik het over materiële schade. In alle werken zit emo tie, die kan je niet zomaar oproepen. Hij vermoedt dat de bekladding niet per foto Ruben Oreel soonlijk bedoeld is, maar een actie tegen kunst in het algemeen, zoals onlangs Ca thedra van Barnett Newman met een stanleymes werd bewerkt. „Dat maak ik ook Op uit de bijgeschreven tekst. Ze zul len wel Beau dans gris bedoelen, oftewel 'alle kleur komt voort uit grijs', waarmee Paul Cézanne zich in de vorige eeuw al be zighield." Kunsthaters worden de laatste jaren agressiever. „Dat is begonnen met de ver nieling van Newmans werk Who's afraid of red, yellow and blue III en de aanklacht daarna tegen Daniel Goldreyer die als res taurateur voor miljoenen lapwerk afgele verd zou hebben." WASPIK - Een Somalische vluchtelinge en haar baby zijn uit hun woning in Brabantse Waspik gevlucht. De vrouw voelde zich bedreigd door een groep jongeren die haar buurt terroriseren. De jongeren scholden haar uit en pestten haar regelmatig. Vol gens een woordvoerster van Vluchtelingenwerk gebeurt dat al geruime tij d met meermensen en hebben de jongeren het niet specifiek op allochtonen ge munt. „De vrouw spreekt nau welijks Nederlands en heeft weinig contacten. Ze zal zich wellicht eerder bedreigd voelen dan een ander." De Somalische zit nu tijdelijk bij familie in het nabijgelegen Raamsdonkveer. De politie in Waalwijk, waaron der Waspik valt, gaat deze week bekijken hoe de overlast van de jongeren het best aangepakt kan worden, aldus een woord voerder. ANP door Cees van der Laan DEN HAAG - De PvdA wil een extern onderzoek naar het fa len van het Groningse politie korps in het bestrijden van de rellen in de Oosterparkwijk. Niet alleen het doen en laten van de verantwoordelijken in Groningen, maar ook de rol van de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) moet bij het onderzoek worden be trokken. WD en D66 willen eveneens een breed onderzoek. PvclA-Kamerlid Van Heemst zal deze week tijdens het spoeddebat over de Oost- parkrellen en de in opspraak geraakte burgemeester Ou- werkerk om een dergelijk on derzoek vragen, zo zei hij gis teravond. Van Heemst wil vooral weten wat minister Dijkstal heeft gedaan om de recent naar bui ten gekomen bestuurlijke problemen in Groningen op te lossen. Dit geldt in mindere mate ook voor minister Sorg drager. „Ik wil weten wat ze hebben gedaan om de proble men te voorkomen", aldus Van Heemst. De fricties tussen met name Ouwerkei'k en de vorige week opgestapte korpschef Veenstra waren al geruime tijd bekend. D66-Kamerlid Scheltema meent dat 'alle facetten die een rol hebben gespeeld' moe ten worden onderzocht, dus ook het optreden van de poli tieministers. Deze opvatting wordt gedeeld door VVD- woordvoerder Korthals die vorige week donderdag al een onderzoek bepleitte. Burgemeester Ouwerkerk en hoofdofficier van justitie Da- verschot laten zelf ook een on derzoek instellen naar de rel len van 30 december. Politiewet De paarse partijen tonen zich desgevraagd voorstander van een verdere aanscherping van de Politiewet van 1993. WD, PvdA en D66 vinden dat de politieministers meer grip moeten krijgen op de politie korpsen die tot nu toe over een grote zelfstandigheid be schikken. Maar volgens Van Heemst kan er van een natio nale of provinciale politie geen sprake zijn, wel van meer directe invloed vanuit Den Haag. Het CDA verklaarde bij monde van Kamerlid Gabor niets te voelen voor het wijzi gen van de Politiewet. „In Groningen was sprake van menselijk falen, dat voorkom je niet met een wetswijzi ging", aldus Gabor. Verheugd Minister Dijkstal zei zaterdag verheugd te zijn over eerdere opmerkingen van premier Kok en minister Sorgdrager dat de Politiewet eventueel moet worden gewijzigd. Cen trale aansturing van politie korpsen is volgens Dijkstal dringend noodzakelijk. Bur gemeester D'Hondt van Nij megen, tevens voorzitter van het korpsbeheerdersberaad, en de Rotterdamse hoofdcom missaris Lutken, voorzitter van de Raad van Hoofdcom- missarisen, voelen hier echter weinig voor. Zij verklaarden gisteren in het televisiepro gramma Buitenhof dat poli tiek Den Haag voldoende mo gelijkheden heeft om in te grijpen. GPD Een onderzoeksteam bekijkt de plek waar de Bredase politieman werd neergestoken. foto Cor Viveen/ANP 17 jaar in de schouder. Zij raakte lichtgewond. Na deze daad liep de man richting stadscentrum. Een familielid van het meisje volgde hem in een auto op afstand. Anderen waarschuwden de politie. Twee leden van een politiepatrouille spraken de door omstanders aangewezen man vervolgens in de Boschstraat aan. De verdachte haalde plotse ling met zijn mes uit. Hij raakte de politieman in de hals. De man ging daarna op de andere politie agent af. Deze schoot hem gericht in de buik. De politie maakt over het schie ten met het dienst- wapen voor de officier van justitie een rapport op. Die beslist of hij de Rijksrecherche voor een diep gaander onderzoek inschakelt. ANP van onze redactie binnenland BREDA - Een 31-jarige Bredase politieman is gis termorgen in de Boschstraat door een messteek in zijn hals zwaar gewond geraakt. Een collega van het slachtoffer stelde de 33-jarige man die zijn collega neerstak met enkele schoten in de buik buiten gevecht. Beide mannen zijn zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. Volgens eenpolitiewoordvoerder verkeren beiden buiten levensgevaar. De aanleiding tot het geweld was een eerdere steekpartij aan de Doornboslaan in Breda. De man stak daar een toevallig passerend meisje van Bij een aardbeving in de buurt van de Grote Muur in China zijn dit weekeinde 47 mensen omgekomen. De beving had een kracht van 6.2 op de schaal van Richter. Tienduizend families raakten dakloos. Het leger begon een reddingsope ratie en zorgde er onder meer voor dat de getroffen Chinezen tenten kregen om de nacht door te brengen. De Vlaamse overheid probeert de Zweedse papierfabriek Stora over te halen een groot distributiecentrum in Zeebrug- ge te vestigen. Met een investering van honderd mil joen gulden wil Vlaanderen de enig overgebleven concurrent Vlissingen de loef afsteken. ■1 Een maand voor de Olympische Spelen heeft Rintje Ritsma (rechts) zijn vierde Europese titel als beste allround-schaat ser binnen gehaald. Hij liet in een sobere buitenwijk van Hel sinki de concurrentie volstrekt uitgeteld achter. Het verschil met nummer twee Roberto Sighel bedroeg ruim drie punten. Bij de vrouwen was Claudia Pechstein .-j| O (links) de sterkste. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20 door Hans Heijt BRESKENS - Eerst raakte ze volkomen van de kaart door een uitzending van het tv-program- ma The way of life met het 'Ge nezend Medium' Jomanda. En toen ze Veronica belde, bleek dat de omroep op geen enkele wijze heeft gezorgd voor nazorg bij het programma. C. J. Verkes- te uit Breskens werd afge scheept met het advies dat ze maar naar Radio Noordzee moest luisteren, naar een pro gramma van... Jomanda. Mevrouw Verkeste vertelt dat ze zaterdagmorgen naar het pro gramma keek en haar hoofd af wendde toen Jomanda zei dat ze zou gaan instralen op de mensen die voor de buis zaten. „Er ge beurde niets, maar toen ik 's middags lag te rusten werd ik opeens heel depressief", zegt ze. „Nadat de dominee was ge weest, ging het beter. Maar 's nachts kon ik lange tijd niet sla pen. 's Morgens had ik ontzet tende hoofdpijn en voelde ik me heel moe." Haar echtgenoot E. Verkeste nam contact op met Veronica. Hij kreeg eerst nul op het rekest. „Later zeiden ze dat ik zondag morgen tussen elf en twaalf uur teruggebeld zou worden. Toen ik om twaalf uur nog niets had gehoord, belde ik zelf nog een keer Pas nadat ik had gedreigd dat ik er werk van zou maken, werd er naar me geluisterd. Ie mand van de omroep belde later terug en verklaarde dat Joman da had geadviseerd om zondag avond tussen negen en tien uur naar een uitzending van radio Noordzee te komen, omdat ze daarin aanwezig zou zijn." Kwalijk De Bressiaanse dominee R. Blokland vertelt dat hij er bij mevrouw Verkeste op had aan gedrongen niet naar Jomanda te kijken, omdat ze het wellicht niet aan zou kunnen. „Binnen de kerk had ik nog niet eerder te maken met mensen die door zo'n uitzending in de problemen ra- ken", aldus Blokland. „Maar nu blijkt dat er geen nazorg is, Dat is niet zo mooiEn als het inder daad zo is dat Veronica heeft ger adviseerd naar radio Noordzee te luisteren, vind ik dat heel kwalijk." Bij Veronica was gisteren nie mand bereikbaar om duidelijk te maken of er nazorg is. Na enig aandringen gaf een medewerk ster het telefoonnummer van Jomanda zelf. „Ik zorg dat de problemen van de mensen uit hun lichaam komen, daarom moet die mevrouw vanavond naar radio Noordzee luisteren", verklaarde het fenomeen. Dat heeft het echtpaar op advies van dominee Blokland maar niet meer gedaan. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) tFAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen-gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1