Sorgdrager verwerpt doodstraf begint te Positie Ouwerkerk wankelen IJsstorm treft delen van Canada en VS Laatste porselein nieuws! 4 WEKEN Provincie onderzoekt alternatief smallere rijbaan Zeelandbrug .VACATURES. VOOR 15,- Onderzoek: meerderheid Nederlanders voelt voor zwaarste vonnis Pechiney schrapt 78 banen Ritsma wint op één been Schande over Arnemuiden Souburger krijgt tien jaar voor smokkel drugs Forse dreun op Wall Street JA, ik wil: 11° Z 4 Zeer zacht Droog en flinke zonnige perioden. Matige zuidelijke wind. Middagtemperatuur rond 11 graden. 241e jaargang no. 8 zaterdag 10 januari 1998 losse nummers 2,50 Brandweerlieden in de Amerikaanse staat Vermont brengen een man (midden) in veiligheid, wiens huis eerder door het stijgende water van de buitenwereld was afge- sneden. foto Alden Pel lett/AP van onze redactie buitenland MONTREAL - De Canadese regering heeft gisteren het leger ingezet om de gevolgen te bestrijden van de verwoestende ijsstorm die het land al vijf dagen in zijn greep heeft. De koude heeft al tien mensenlevens ge- eist. Drie miljoen mensen, vooral in de provincie Québec, zitten al vier dagen zonder stroom door zware stor men met bevriezende neerslag. Door een dikke laag ijzel zijn elektriciteitsmasten omgevallen en kabels afgebroken. Omgevallen bomen versperren wegen en de ijzel ontwricht het trein- en vliegverkeer. Vierdui zend mensen zijn bezig de stroomvoorziening te her stellen. Ze maakten enige vooruitgang en wisten in tussen de elektriciteit vóór ongeveer 100.000 huis houdens weer aan te sluiten. Ongeveer 4500 Canadese soldaten worden ingezet in Québec en Ontario om de gevolgen van de ijzel te bestrijden. De toestand verei'gerde gisteren nog en nieuwe ijsre- gens verspreidden zich van de Canadese hoofdstad Ottawa via Ontaria en Québec naar het oosten. In de oostelijke provincies zijn de scholen net als in Québec gesloten. De ziekenhuizen kunnen het aantal patiënten met botbreuken nauwelijks aan. In Québec zijn 150 op vangcentra ingericht voor de mensen die hun huis niet meer kunnen verwarmen en koken. De Canadese re gering riep de noodtoestand uit in de zwaarst getrof fen gebieden, inclusief de steden Montreal en Ottawa. Aangrenzende Amerikaanse staten zoals New York, Vermont, Maine en New Hampshire hebben het ook zwaar te verduren van de ijsregen. Hier zitten naar schatting 350.000 mensen zonder stroom als gevolg van het noodweer, dat ook gepaard gaat met overstro mingen. AFP/RTR Bij aluminiumproducent Pechiney Nederland in Vlissingen verdwijnen de komende drie jaar 78 van de 847 arbeidsplaat sen. Het bedrijf gaat ervan uit dat de ingreep niet gepaard gaat met gedwongen ontslagen. Om een ingrijpende verbete ring van het productieproces mogelijk te maken, wil Pechiney op korte termijn praten over een nieuw 1 O energiecontract. Pintje Ritsma heeft de Europese allroundtitel schaatsen voor het grijpen. De Fries zegevierde vrijdagavond in Plelsinki op de vijf kilometer en werd tweede op de 500 meter. Hij heeft al een str-aatlengte voorsprong op de nummer twee, de Italiaan Sighel. Bij de vrouwen won de Duitse Pech- stein verrassend de 500 meter. Nieuwjaarsnacht bracht schande over Arnemuiden. Een groep gemaskerde jongeren sloeg met honkbalknuppels twee politiemannen het ziekenhuis in. Volgens SGP-raadslid C. Marijs worden er grenzen overschreden. En oud-wethouder J. van Belzen: „Er wordt te gemakkelijk gedacht dat het wel los zal lopen." Bericht uit een dorp, waar de K schaamte groot is. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 10 en 11 zeeland: 13, 14, 15,17 en 19; reportage: 25, 26, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; au to motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43; natuur: 45 met Sorgdrager en Dijkstal over Groningen. Het kabinet heeft de afgelopen dagen al contact ge had over de problemen met de Groningse commissaris van de koningin Alders, procureur-ge neraal Steenhuis, hoofdofficier van justitie Daverschot en met dé politieleiding. Het kabinet overweegt serieus de huidige Politiewet bij te stel len. Het gaat dan om de vraag of de politieministers van Binnen landse Zaken en Justitie meer 'gereedschappen' moeten krij gen om in te grijpen in situaties zoals die in de politieregio Gro ningen is ontstaan. Het uitlekken van het rapport- Bakkenist, juist op het moment dat de Groningse politieleiding door de Oosterparkrellen al on der zware druk stond, noemde Kok een „kennelijk goed geor ganiseerde lekkage". De rijkre cherche doet inmiddels onder zoek naar het lekken. Verschillende betrokkenen ver moeden dat justitie welbewust heeft gelekt om de eigen blun ders in de zogenoemde zaak- Lancée te verhullen. Deze Schiermonnikoogse politiein- specteur werd indertijd be schuldigd van incest met zijn dochter, maar het Groningse Openbaar Ministerie bleek niets van die beschuldigingen hard te kunnen maken. Ook Lancée zelf wijst naar het OM en ook naar de rijksrecherche. Hij verwacht dat de positie van Daverschot onhoudbaar zal worden als na der onderzoek naar het falen van justitie in zijn zaak naar buiten komt. Korpsbeheerder Kok zei ook te twijfelen of de positie van de korpsbeheerder- /burgemeester in het huidige politiebestel wel zo 'onaantast baar' is. Volgens hem kan de gemeenteraad daar een belang rijke rol in spelen. Ook de Gro ningse burgemeester Ouwer- kerk worstelt met zijn twee petten.,Het komt wel eens voor dat ik in de gemeenteraad van Groningen in mijn functie als burgemeester opmerkingen maak die de politie interpre- door Hans de Bruijn DEN HAAG - Voor het eerst is een kleine meer derheid van de Neder landse bevolking voor het invoeren van de doodstraf voor zware misdrijven. Uit een onderzoek onder 3000 Nederlanders, uitgevoerd door NEW YORK - De effectenbeurs van New York heeft vrijdag een forse dreun opgelopen. De Dow Jones-index van dertig toon aangevende fondsen verloor in een zeer drukke handel 222,21 punten op 7580,42. Dat komt neer op een dalingvan 2,85 pro cent. Kort na opening bleek ook Wall Street niet te kunnen ontsnap pen aan de malaise die eerder op de dag de beurzen in het Verre Oosten had getroffen. Daar wa ren de aandelenkoersen hard omlaag geschoten. In Europa moesten de meeste beurzen eveneens verliezen incasseren, al waren deze beduidend min der groot dan in Azië. Beleggers deden hun stukken massaal van de hand omdat ze vrezen voor de gevolgen van de financiële crisis in Azië op de Amerikaanse economie. Vol gende week zal duidelijk wor den wat de eerste effecten zijn op het bedrijfsleven in de VS. Dan komen de eerste vierde- kwartaalcijfers naar buiten. Voor het weekeinde wilden be leggers dan ook geen nieuwe po sities innemen. KRF het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandha ving (NSCR) van cle Leidse uni versiteit, blijkt dat nu 52 pro cent voor de doodstraf is. Vier jaar geleden was dat nog maar 43 procent en een kwart eeuw geleden niet meer dan 36 procent. Er is dus sprake van een sterk stijgende lijn. Deson danks voelt minister van Justi tie Sorgdrager niets voor invoe ring van de zwaarste aller straffen. „In een beschaafd land hoor je de doodstraf niet te ken nen", zei zij gisteravond in de actualiteitenrubriek Netwerk, dat de resultaten van het Leidse onderzoek presenteerde. Volgens onderzoeker P. van Koppen van het NSCR is de sterke stij ging van de roep om de doodstraf vooral ontstaan door de affaire-Dutx-oux in België, genoemd naar de man die ervan wordt verdacht minstens vier jonge meisjes te hebben mis bruikt en vermoord. „De maatschappij roept om steeds zwaardere straffen", al dus Van Koppen. Van de voorstanders van de doodstraf vindt driekwart dat die in elk geval moet geldenvoor moordenaars. De helft van de voorstanders meent dat óok da ders van incest en ernstige kindermishandeling ter dood zoxxden moeten worden veroor deeld. Het zijn volgens de on derzoekers vooral jongeren en laag opgeleiden die voor de doodstraf zijn. Minister Sorgdrager zei gister avond de roep om de doodstraf te zien als 'een teken van mach teloosheid, van woede om wat gebeurd'. Volgens haar hebben de mensen het gevoel dat er te weinig wordt gedaan tegen de zwaarste criminaliteit. „En men denkt dan dat de doodstraf wel tot minder criminaliteit zal lei den", aldus Sorgdrager. Uit diverse andere onderzoeken blijkt echter dat dit allerminst het geval is. In de VS. waar de doodstraf volop wordt toege past, is de criminaliteit als ge volg daarvan niet gedaald. „Het leidde daar eerder tot méér dan tot minder moor-den", zegt Van Koppen. „Als de overheid de doodstraf oplegt is dat desas treus voor de publieke moraal. Het is slechts oog om oog. Maar in een rechtsstaat moet de staat proberen beschaafder te zijn dan het gajes." GPD OOST-SOUBURG - Een recht bank in het Franse Rennes heeft Oost-Souburger K. Oreel een celstraf van tien jaar opgelegd vanwege smokkel van negenen- half ton hasj, met een straat waarde van tien miljoen gulden. De Franse douane arresteerde de kapitein van een sleepboot samen met drie bemanningsle den op 25 april 1994 in de haven van Brest. Oreel heeft altijd be weerd onder dwang gehandeld te hebben. Volgens zijn vrouw Y. Oreel bewijst het vonnis dat Oreel niet geheel schuldig is. „Anders had hij levenslang ge kregen. In Frankrijk liggen de straffen voor drugshandel ho ger dan in Nederland." De drie bemanningsleden kre gen acht en zes jaar. Omdat Oreel de verantwoordelijke van het schip was, zou hij de hoogste straf gekregen hebben. „Maar hij voelt zich beetgenomen. Hij heeft dat schip met softdrugs onder bedreiging van enkelen die nu buiten schot zijn geble ven, moeten varen", zegt zijn vrouw. Zij verwacht dat haar echtge noot voor strafvermindering in aanmerking komt. „We bespre ken nu met onze advocaat hoe we hem over kunnen brengen naar een Nederlandse gevange nis." In december 1996 werd het dos sier gesloten. Toch moesten we toen nog een j aar in onzekerheid leven." Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De positie van de Groningse burgemeester- korpsbeheerder H. Ouwerkerk en van hoofdofficier van justitie R. Daverschot lijkt door opmer kingen van premier Kok nog meer aan het wankelen ge bracht. Heeft u nog volle spaarkaarten met Promozegels of Mespuntjes, dan kunt u deze tot uiterlijk 1 maart a.s. inleveren en alsnog het Arzberg porselein of de Zwllling messen bemachtigen! Mocht u dan nog volle kaarten met Promozegels over hebben, gooi ze dan zeker niet weg. Ze behouden namelijk hun waarde. 1 We zullen u tijdig vertellen wat we voor u in petto hebbenl Ui I 1 De twee wetshandhavers, die eerder deze week al hevig bekri tiseerd zijn, overleefden tot nu toe alle commotie. Alleen korpschef J. Veenstra moest het veld ruimen. Kok zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat door de rellen in de Groningse Ooster parkwijk 'meer bloot' is geko men over de verhoudingen in de politieregio Groningen dan al in het rapport-Bakkenist staat. Hij vindt het verstandig dat de ministers Dij kstal (Binnenland se Zaken) en Sorgdrager (Justi tie) op korte termijn 'een heel hartig woordje' met de betrok kenen spreken. De premier spreekt maandag behulp van camera's wordt het gedrag van vrachtwagen- en buschauffeurs gevolgd en vast gelegd. De versmalling zal met behulp van lijnen worden aan gebracht. Als uit de proef blijkt dat een smaller wegdek het rijgedrag negatief beïnvloedt, kan dat lei den tot aanpassing van het ont werp. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: nr/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant door Harmen van der Werf (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! teert als opmerkingen van de korpsbeheerder. Die ver-warring is bijna dodelijk", aldus Ouwer kerk. In Groningen ondertussen be sturen Daverschot en Ouwer kerk rustig door. Ouwerkerk weet zich gesteund door de Gro ninger collegepartijen die ver trouwen houden in hun burge meester. Gezamenlijk maakten de burgemeester en de hoofdof ficier bekend dat ze doorgaan met het op orde brengen van het politieapparaat. Daverschot wilde daarbij niet ingaan op vragen Over zijn functioneren. ANP zie ook pagina 2 ZIERIKZEE - De provincie on derzoekt of het mogelijk is de rijweg op de Zeelandbrug bre der te houden door de nieuwe vangrails anders uit te voeren. De verwachte ruimtewinst zal echter niet meer dan enkele tientallen centimeters zijn. Vooruitlopend op de vernieu wing van het wegdek op de brug en het aanbrengen van een nieu we vangconstructie wordt in april of mei al een inhaalverbod op de Zeelandbrug ingevoerd. Dan begint ook een proef met een versmald stuk weg om te be kijken hoe vrachtwagen- en buschauffeurs reageren. De provincie moet het wegdek op de Zeelandbrug opknappen. Tegelijkertijd wil zij extra voor zieningen treffen om de brug veiliger te maken voor het ver keer. Een van de maatregelen is vervanging van de huidige vangrails door een stevigere vangconstructie. Dit gaat ten koste van de ruimte voor auto's. Per rijbaan blijft er 2,75 meter over. Transportorganisaties, de Schouwse organisatie voor het midden- en kleinbedrijf en de gemeente Schouwen-Duive- land hebben daartegen bezwaar gemaakt. Door de versmalling wordt de brug volgens hen on veiliger. Fietspad Een 'oplossing' voor dit pro bleem is het schrappen van het fietspad op de brug, waarna dit bij de autoweg kan worden ge trokken. Maar van de provincie moet het fiets verkeer van de brug gebruik kunnen blijven maken. Daarom probeert de provincie binnen hei, ontwerp van het nieuwe wegdek ruimte winst te boeken. Naar verwach ting is dit ontwerp over een maand of vier in detail gereed. Van groot belang is ook de proef die dit voorjaar begint met een versmald weggedeelte en een inhaalverbod op de brug. Met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1