Nieuwe aanpak geweld op straat 50% Paniek in Indonesië leidt tot hamsterwoede 4 WEKEN Minister Sorgdrager vindt tijd rijp voor ander beleid tegen agressie BUNINGH m KORTINGEN TOT e Buningh' Hl Zwarte dag voor wetshandhavers Universum lijkt oneindig uit te dijen CDA pleit voor studie naar problemen grensregio's Schelde Groep wil zestig miljoen Aida is altijd groots Commissaris ongerust over bereikbaarheid van gemeentehuizen VACATURES VOOR 15,00 ja, ik wil: WÊtM Zonnige perioden Eerst wolkenve den. Later meer zon. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima rond 12 graden. 241e jaargang no. 7 vrijdag 9 januari 1998 losse nummers 1,75 VAN DER ENDT AUTOSCHADE Amiindsenweg' 8 Goes (aelifei* Gévier) lel. 0113-270010 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Sorgdrager van Justitie presenteert vandaag een pakket maatregelen tegen het geweld op straat. De bewindsvrouw wil onder andere dat politiechefs hun personeel efficiënter inzetten, zodat agenten plaatsen waar 's avonds regelmatig problemen zijn intensiever in de gaten kunnen houden. Sorgdrager bepleit in haar noti tie zowel meer preventie van ge weld op straat als meer repressie door politie en justitie. „Er is een draagvlak voor nieuwe maatregelen", vindt de minister. Als de Nederlandse politiekorp sen de roosters voor de dag dienst doelmatiger indelen, is het volgens Sorgdrager moge lijk 's avonds en in de weekends meer agenten in te zetten. Daar door komt er beter politietoe zicht op plekken waar vaak wat gewelddadigheden plaatsheb ben, zoals bij uitgaansgelegen heden. De minister vraagt zich verder af of de politie wel op de juiste wijze reageert op de ver onderstelde toename van het geweld op straat. De bewindsvrouw verklaarde gisteren verbaasd te zijn over de straffen die de drie verdachten in de zaak-Tjoelker kregen. Zij gaat het Openbaar Ministerie in Leeuwarden om opheldering vragen. Sorgdrager wil onder meer weten wat de juridische argumenten waren om het drie tal alleen openlijke geweldple ging ten laste te leggen. De minister zei geen oordeel te Helft Arnemuidse jeugdbende vast door Jacques Cats ARNEMUIDEN-De politie heeft de helft van de Arnemuid se geweldsplegers in de kraag gevat. Nadat woensdag twee jongemannen van zestien en achttien waren aangehouden, volgde gisteren de arrestatie van een vijftienjarige en een zestienjarige inwoner. De vier maakten deel uit van een groepje van acht jeugdige Arne- muidenaren die tijdens de jaar wisseling met honkbalknuppels en vermomd met bivakmutsen twee agenten molesteerden. Ze worden vandaag aan de rechter commissaris voorgeleid. Over de inhoud van de afgelegde ver klaringen zijn geen mededelin gen gedaan. Vandaag is ook een rapport te verwachten over de gebeurte nissen op oudejaarsdag. Hal verwege de middag zag de politie zich genoodzaakt op te treden tegen een vijftigtal jon gelui. Zij hadden zich verza meld nabij het gymnastieklo kaal. Daar was een bushokje tot ontploffing gebracht en waren ruiten van de gymzaal inge gooid. De politie verspreidde de me nigte. En zij die niet weg wilden, 'werden met de wapenstok be werkt. Volgens getuigen zou bij het verdrijven van onwillige jongeren een van van hen door enkele politie-agenten zodanig zijn aangepakt dat omstanders riepen dat het slaan moest stop pen. Algemeen wordt aangeno men dat het molesteren van de twee agenten in de late avond een wraakactie was op het tref fen in de middaguren. (Advertentie) GEOPEND VAN 12-5 UUR 3 willen vellen over de handelwij ze van justitie in Leeuwarden. „Maar ik wil weten hoe het OM met deze zaak is omgegaan", al dus Sorgdrager. Justitie wilde aanvankelijk cle twee hoofdver dachten 'openlijke geweldple ging, de dood tot gevolg heb bende' ten laste leggen, maar zag daar uiteindelijk vanaf om dat dit niet te bewijzen zou zijn geweest. De rechtbank deelde deze opvatting. Critici hebben de afgelopen da gen echter verklaard dat er ook andere mogelijkheden in het strafrecht waren om een zwaar dere straf te eisen. Volgens hen had het OM het drietal ook kun nen vervolgen voor het delict 'zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend'. Justitie in Leeuwarden meldde gisteren in hoger beroep te gaan tegen de drie uitspraken in de zaak-Tjoelker. Het OM vindt dat de rechtbank de twee hoofd verdachten te lage straffen heeft gegeven. Daarbij moet het ge rechtshof de zaak van de derde verdachte maar eens opnieuw bekijken, aldus justitie. Het OM wees gisteren alle kri tiek van de hand. „Wij hebben het idee dat degenen die kritiek uiten het dossier niet helemaal kennen", aldus parketwoord voerder R. Wijmenga. Volgens het OM is uit het onder zoek niet op te maken wat pre- Burgemeester Ouwerkerk geeft politiechef Veenstra na afloop van de gezamenlijke persconferentie een bemoedigend kneepje in de arm. foto Han de Graaf/GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Gepakt. Slachtoffer van een 'georkestreerde actie', bedoeld om hem ten val te brengen. Zo voelt de terug getreden Groningse korpschef J. Veenstra zich, ondanks adhesiebetuigingen uit ei gen kring en ver daarbuiten Hij verwacht dan ook niet dat het laatste woord over de kwestie is gezegd. Een ge ëmotioneerde burgemeester Ouwerkerk sprak gisteren van een 'zwarte dag'. De georkestreerde actie betreft het opzet telijk laten uitlekken van het rapport over het bestuurlijk functioneren van de Gro ningse driehoek (korspbeheerder, korps chef eii hoofdofficier van justitie). Het rapport, opgesteld door het bureau Bak kenist Management Consultants, had woensdag aangeboden moeten worden aan minister Sorgdrager van justitie en over enkele weken aan de Tweede Kamer. Het lag begin deze week echter al op straat. Dat was pijnlijk, vooral gezien de storm van kritiek die de regiopolitie Groningen zojuist over zich uitgestort had gekregen nadat politieoptreden bij de rellen in de Oosterparkwijk te lang was uitgebleven. Voor Veenstra is het uitlekken van het rapport-Bakkenist geen toeval. Hij wil nu dan ook de onderste steen boven. De vertrekkende korpschef heeft het ver moeden geuit dat justitie de lekkende in stantie is geweest. Die mening zijn ook H. van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB) en burgemeester Ou werkerk toegedaan. Overigens vindt Van Duijn dat Ouwerkeik zijn korpschef heeft laten vallen en beschouwt hij de burge meester als 'hoofdschuldige', in opdracht van de Leeuwardense procureur-generaal mr. D. Steenhuis zal de rijksrecherche een onderzoek naar het lek plegen. Prooi Minister Sorgdrager hee ft laten weten het uitlekken 'volstrekt onaanvaardbaar' te vinden. Zij heeft aangekondigd de kwes tie te zullen bespreken met het College, van Procureurs-Generaal en met hoofd officier Daverschot. Sorgdrager betreurt het vertrek van Veenstra. „Als meest ondergeschikte in de lokale driehoek was hij de makkelijkste prooi." WD-Kamerlid Korthals heeft de politie ministers Dijkstal en Sorgdrager inmid dels gevraagd om een onderzoek naar de rol van de korpsbeheerder, burgemeester Ouwerkerk. „Hij is de eerstverantwoor delijke voor een goede samenwerking binnen de driehoek. Als hij zijn verant woordelijkheid te lang heeft laten aansle pen, moeten er maatregelen komen", al dus Korthals. Ook het optreden van hoofdofficier Daverschot moet volgens hem kritisch bekeken worden Het Groningse politiepersoneel heeft zich volmondig achter Veenstra geschaard en de beschuldigende vinger uitgestoken richting Ouwerkerk, Daverschot en diens plaatsvervanger Van Capelle. Als het aan de politie ligt, pakt dit trio zijn biezen, want onder de dienders geniet het niet langer het vertrouwen. De ondernemings raad van het regiokorps liet donderdag weten dat deze eisen vooralsnog te ver gaan. De OR zei niet mee te willen wei-ken aan „de heksenjacht die hier in gang is ge zet". ANP zie ook pagina 2 cies ieders rol is geweest. Daar om is geen schuldige aan te wij zen voor de dood van Meindert Tjoelker. GPD/ANP WASHINGTON - Nieuwe waarnemingen van explosies van zeer ver verwijderde sterren geven aan dat de expansie van het heelal niet is vertraagd sinds de oerknal en het heelal onein dig zal blijven uitdijen. Dit heb ben Amerikaanse wetenschap pers donderdag verklaard.»' Met de ruimtetelescoop Hubble, het observatorium Keek en de telescoop op Hawaii hebben de ze astronomen de ontploffing kunnen waarnemen van drie su pernovae op een afstand van ons Melkwegstelsel die tot dusver nog niet was overbrugd. Super- novae zijn sterren die in een enorme thermonucleaire explo sie aan het einde van hun be staan komen. „Alle elementen van onze waar nemingen van de supernovae over zeer grote afstanden, sug gereren dat wij leven in een uni versum dat oneindig zal expan deren". zei Saul Perlmutter van het laboratorium van Berkeley tijdens het congres van de Ame rikaanse Astronomische Ver eniging. „Kennelijk is er onvoldoende materie in het heelal waardoor de zwaartekracht zijn uitdijing, die begon met de oerknal, uit eindelijk zou kunnen vertragen of zelfs stoppen", zei hij. AFP GELEEN - Premier Kok moet snel zijn belofte inlossen om een commissie in te stellen die zich gaat buigen over de specifieke problemen van grensregio's. Dit zei CDA-leider De Hoop Schet ter gisteravond in Geleen. De Limburgse commissaris der- koningin Van Voorst tot Voorst riep het kabinet eerder deze week op grensregio's meer be stuurlijke bevoegdheden te ge ven als het gaat om samenwer king met buurlanden. „De gouverneur heeft daarmee een goede knuppel in het hoen derhok gegooid", zei de CDA- 1 eider. Hij wees er op dat pre mier Kok eerder beloofde een commissie in het leven te roepen die zich buigt over de belemme ringen waarmee grensregio's te maken krijgen. De Hoop Scheffer wil dat Kok die belofte 'als de wiedeweerga' nakomt. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De bevolking van Indonesië lijkt in paniek te ra ken door de chaos op de financi ële markten van het land. (Advertentie) Auto-Lease Walcheren: leidinggevend in lease-advies Er werd zelfs al melding ge maakt van het hamsteren van voedsel. In supermarkten raak ten de schappen waar rijst, meel en bakolie staan, helemaal leeg. De voorraden melk werden snel kleiner. De mensen zijn bang voor hy perinflatie en kopen wat ze nu nog met hun geld kunnen krij gen. De koersval van de roepia van donderdag gaf daar de aan zet toe. De koers van de Indone sische munteenheid kelderde met 18 procent tot 9900 per dol lar, waardoor de psychologische barrière van 10.000 per dollar- wel heel dichtbij kwam. De aan delenkoersen op de beurs van Jakarta gingen met ongeveer 12 procent onderuit. ROTTERDAM: NIEUWE BINNENWEG 190 TELEFOON 010-476 91 22 EDE: OP ZONDAG GESLOTEN Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22. 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een VW Transporter vanaf 700,- per maand excl. BTW J De snelle verslechtering op de financiële markten volgt op een periode waarin het alleen maar bergafwaarts is gegaan in enke le Aziatische landen. Voor Indo nesië komt daar deze week bij dat de dinsdag gepresenteerde begroting maar een mager af treksel is van de eisen die het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) heeft gesteld aan zijn hulpverlening. De roepia is sinds juli, toen de koers op 2400 per dollar stond, omstreeks 75 procent in waarde omlaag gegaan. Het vertrouwen onder de Indonesische bevol king is verte zoeken, zeker nu de regering geen ernst lijkt te ma ken met noodzakelijke econo mische her-vormingen. Daar komt bij dat het niet zeker is dat de 76-jarige president Soehar- to, die 30 jaar in functie is, in' maart wordt herkozen. ANP De Koninklijke Schelde Groep wil dat zijn aandeelhouders - de Staat en de Stichting voor Economische Ontwikkeling Zeeland - zestig miljoen gulden ophoesten om de verhuizing van de onderneming naar Vlissingen-Oost mogelijk te maken In een pei-sbericht dat donderdagmiddag bij de poox-t aan alle medewerkers werd uitgereikt onderstreept de KSG dat het voortbestaan van de onderneming niet in ge- Q vaar is. De komende weken staat Nederland in het teken van Aida. Verdi's populaii-ste opera wordt als mega-productie uitge voerd in Ahoy' Rotterdam en is verder in een bescheidener uitvoering van de Staatsopera van Wroclaw te zien in de gro tere schouwburgen. Piramides en palmen, evenals tientallen slaven en slavinnen, en als het kan een oli- j g fant en kameel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; kunst cultuur: 15,16,17,19,20,21 en 22; sport: 23, 24,25 en 27 doorTheo Giele MIDDELBURG - Gemeenten moeten er-voor zorgen dat ze ook buiten kantoortij den per fax be reikbaar zijn. Dat stelt commis saris van de koningin drs. W. T. van Gelder in-een reactie op het verwijt dat de stormwaarschu- wing van zondag terechtkwam in verlaten gemeentehuizen. De commissaris wil met de ge meenten zo snel mogelijk een praktische oplossing vinden. Hij doet de burgemeesters de suggestie aan de hand van een tweede faxaansluiting op hun huisadres of bij een piketambte naar. Als regionaal coördinator rampenbestrijding maakte Van Gelder de Zeeuwse burgemees ters er per fax attent op dat het KNMI windkracht 10 tot 11 voorspelde. Veel burgemeesters hoorden pas 's avonds via het NOS-journaal van de waar schuwing. Dit leidde tot enige ver-warring. Van Gelder meent dat hij de ge meenten terecht van de weers voorspelling op de hoogte heeft gebracht, zo schrijft hij in een brief aan de burgemeesters in de provincie. Hij noemt het in hoge mate verontrustend dat in de PZC van afgelopen dinsdag door met name de regionale brandweer en burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse werd gesteld dat er zondag geen sprake is geweest van enig ge vaar omdat het laag water was. De commissaris zegt dat vol gens de handleiding rampenbe strijding' niet alleen tegen mogelijke overstroming ge waarschuwd dient te worden, maar ook tegen ramptype 14: 'stormbuien, windhozen, enz.'. Het gebruik van de fax als com municatiemiddel is volgens Van Gelder in dit soort gevallen goed te verdedigen. „Deze waarschu wing is immers niet dermate spoedeisend dat er een alarm procedure in werking gezet dient te worden," Van Gelder is geïrriteerd over de wijze waar op met name burgemeester Steenkamp in de media zijn on- (Advertentïe) Indonesiërs hamsterden gisteren op grote schaal. foto Kemal Jufri/EPA MORGEN IN DEZE KRANT!! genoegen heeft geuit. Hij schrij ft: „Tenslotte betreur ik de nervositeit waarop op dit soort zaken door een enkeling van u gereageerd wordt." Steenkamp ontkent dat hij on der nervositeit heeft geleden. „Integendeel. Ik heb alleen mijn verbazing uitgesproken dat op zondag een waarschuwing naar een leeg gemeentehuis wordt gefaxt." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93.50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊmmÊm inwf— Wf iim n —Pm m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1