I 1ft Groningse korpschef stapt op air- p M A Algerije wijst helpende hand van de EU af Jamin sluit zestig van de 131 filialen 4 WEKEN Tweetal opgepakt voor geweld Arnemuiden Kerk vernielt kruiswegstaties uit angst voor zwart circuit Dijkstal: orde op zaken stellen bij politie na falend optreden Amerikaanse arts wil mens klonen Project brengt scholen bijeen Zilver voor zwemster Van Dijk Meisje (7) uit Somalië vermist Cultfilm Planet of the Apes weer verfilmd VOOR 15,00 Bonje over winst Dianapark Regenachtig I Bewolking en perioden met regen. In de dt I loop van de dag droger. Matige tot harde igj 1 zuidwestenwind. Maxima 11 a 12 graden. l 241e jaargang no. 6 a donderdag 8 januari 1998 1 losse nummers 1,75 doorJacques Cats ARNEMUIDEN - De politie heeft gistermorgen twee jeug dige inwoners van Arnemui- den aangehouden. Ze worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het molesteren van twee agenten op oude- jaarsavond in hun,woonplaats. Een van de politiemensen - een wijkagent - liep daarbij een zware hersenschudding op. De aangehouden jongens zijn honkbalknuppels op de poli- tiemensen insloegen. Omdat het horen van de jongemannen in volle gang is, is nog niets be kend over het afleggen van bekentenissen. Vandaag of ui terlijk vrijdag worden de ver dachten voorgeleid aan de rechter-commissaris. Volgens de politie zijn er meer Een Amerikaanse arts is vast van plan een mens te klonen. Daartoe wil dokter G. Richard Seed uit Chicago dezelfde technieken gebruiken waarmee Schotse onderzoekers in 1996 het schaap Dolly hebben gekloond. Ondertus sen bereidt de Amerikaanse regering wetgeving voor die het klonen van mensen moet verbieden. O In het Zeeuwse onderwijs is een project op gang gekomen om te zorgen dat leerlingen gemakkelijker kunnen overstappen tussen voortgezet onderwijs, middelbaar beroeps- onderwijs en hoger beroepsonderwijs. De Zeeuws- 1 Vlaamse scholen doen echter niet mee. t Edith van Dijk heeft gis teren bij de WK zwemmen in Perth verrassend zilver veroverd op de 5 kilome ter, achter de Amerikaan se Erica Rose. De Nederlandse lange-af- standszwemster, gespeci aliseerd op de vijfvoudige afstand, beschouwde dit „sprintnummer" eigenlijk als trai- *1 Tf ning. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15; sport: 16 en 17; onderwijs. 19, 21,23, 25,27,29, 31, 33 en 35 s van Ar: iden. Ze i ht betrok ij het mol enten op ar 10 van onze redactie binnenland f_ GRONINGEN - Het wei- a felende politieoptreden in le de nacht van 30 op 31 de- cember in de Groningse Oosterparkwijk heeft de Groningse korpschef J. Veenstra uiteindelijk de das om gedaan. Gister avond maakte de hiervoor n medeverantwoordelijke burgemeester Ouwerkerk n bekend, dat Veenstra zijn e functie neerlegt. ,tDe politiechef kon zich al niet y koesteren in het respect en ver- i_ trouwen van zowel korpsbe- r heerder H. Ouwerkerk als van j hoof doff icier van j ustitie RD a- 'r verschot. Dat stond met zoveel woorden vermeld in een woens dag uitgelekt rapport van het bureau Bakkenist Management Consultants. Dit rapport is op gesteld naar aanleiding van de affaire-Lancee. Lancee werd indertijd als chef van de politie 3 op Schiermonnikoog met veel 3 vertoon van macht opgepakt wegens vermeende incest met j zijn dochter. Politie en Justitie in Groningen rolden in deze kwestie vorig jaar herhaaldelijk van onze redactie buitenland ALGIERS - Algerije wil geen hulp van de Europese Unie in zijn strijd tegen moslimterroris ten. Daarmee wijst Algiers het dringende beroep van de EU om zijn steun en bemiddeling te aanvaarden van de hand. De Algerijnse regeling heeft gisteren laten weten dat zij geen enkele vorm van steun gevraagd voor de burgers in de gebieden waar de afgelopen dagen mas samoorden zijn gepleegd. Al giers blijft 'onwankelbaar' bij zijn afwijzing van elke inmen ging van buitenaf in zijn bin- nerdandse aangelegenheden. I De EU had Algerije gisteren juist dringend opgeroepen haar I hulp en bemiddeling te aan vaarden om een eind aan de slachtingen in het land te ma ken. De bezorgdheid van de interna tionale gemeenschap over Alge rije is legitiem, meent de Britse minister van Buitenlandse Za ken Cook, de huidige EU-voor- zitter. „Als men toestaat dat het terrorisme in een land wortel schietkan het zich snel naar an- I dere landen verspreiden. De Algerijnse pers kwam giste ren met nieuwe onthullingen over bloedbaden door funda mentalistische strijders. Sinds zondag zijn tientallen mensen in de provincie Relizane ver moord, levend verbrand, ver minkt of de keel doorgesneden. Onafhankelijke kranten maten de gruweldaden breed uit in hun artikelen. „De aanvallers hak ten een oude fellah (boer) het hoofd af", zei een overlevende van een slachtpartij in het dag blad La Tribune. „Vervolgens schoten ze een ezel dood en zet ten diens kop op de romp van de boer." De kranten maken melding van 150 tot 300 doden, maar het is moeilijk vast te stellen om hoe veel aanslagen en slachtoffers het gaat. De aangevallen dorpen en gehuchten liggen ver van el kaar en in een moeilijk toegan kelijk gebergte. Een broer en zus uit het dorpje Chckala, wier hele familie de af- i gelopen dagen werd afgeslacht, zijn verscheurd door verdriet. foto AP vechtend over straat. Het rap port is uitex-st kritisch over het optreden van korpschef Veen stra in deze kwestie, maar zeer mild over Justitie in Groningen. De rellen in de Groningse wijk, waarbij de politie gebrekkig en te laat ingreep toen zo'n zestig jongeren vernielingen aanricht ten en huizen plunderden, ble ken de laatste druppel. Ouwer kerk hekelde het uitlekken van het vertrouwelijke rapport. Daardoor had hij niet meer de mogelijkheid het afscheid van de aan een chronische ziekte lij dende Veenstra eleganter te re gelen. Hij erkende dat Veenstra al enige tijd minder functio neerde. Ouwerkerk moet nu van minis ter Dijkstal van Binnenlandse Zaken orde op zaken stellen bij het regiokorps. Dijkstal lijkt daarbij de kritiek in het rap port-Bakkenist op Ouwerkerk als korpsbeheerder naast zich neer te leggen. De onderzoekers constatex-en juist dat de burge meester zich te weinig opstelt als korpsbeheerdei: De Tweede Kamer wil desnoods krachtig opti'eden van Dijkstal in de kwestie. D66 vindt dat de minis ter moet ingrijpen zodra blijkt dat de x-egio er zelf rxiet uitkomt. Ouwerkerk toonde weinig waardering voor het door mi- Het Algerijnse leger doox'brak gisteren voor het eerst het stil zwijgen over de slachtpartijen. In de eerste officiële verklaring in een week meldde Algiers dxie slachtpartijen sinds maandag, waax-bij in totaal meer dan tach tig doden vielen. Volgens de krant Le Matin geven de lokale autoriteiten lagere dodentallen omdat ze de crisis niet aankun nen. De gruweldaden zijn het werk van een dissidente factie van de fundamentalistische GIA-strij- ders, aldus het bulletin El Ribat, een uitgave van het Islamitische Heilsfi-ont (FIS). Sinds een jaar ijvex-en de 400 strijdex-s van de Al-Ahoual-groep (Arabisch voor 'de gruwelen') om 'afgode rij' in het gebied uit te bannen. Op verzoek van Duitsland pra ten Maghreb-experts van de Europese Unie vandaag in Bxussel over een initiatief om de burgers in de getroffen gebieden te helpen. Tezelfdertijd beraden de Europese Commissie en EU- voorzitter Groot-Brittannië zich in Londen over diplomatie ke stappen. Londen wil van zijn EU-part- ners het groene licht krijgen om binnen twee weken een EU- trojka naar Algerije te sturen. De delegatie moet dan op 26 ja nuari verslag uitbx-engen aan de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel. RTR/AFP zestien en achttien jaar. Ze zouden deel hebben uitge maakt van een groepje van acht van bivakmutsen voorzie ne leeftijdgenoten, die met nister Sorgdrager gevraagde rapport-Bakkenist. Hij vindt de kritiek op de politie onevexxx-e- dig zwaar en dat de fouten die het openbaar Ministerie heeft gemaakt ondex-belicht blijven. 'Justitie zou in dezelfde, zo rxiet een hardere wind moeten zitten' in de zaak-Lancee, meent Ou werkerk. Hoofdofficier Daver- schot komt er echter vanaf met een mild-kritische opmex-king, aanhoudingen te verwachten. Beide jongemannen worden beschuldigd van openlijke ge weldpleging met lichamelijk letsel als gevolg. Het feit dat er twee agenten zijn aangevallen, geldt als een verzwarende fac tor. zie ook pagina 11 terwijl de kritiek op Veenstx-a vernietigend is. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond is het hierin gloei end met Ouwerkerk eens. Volgens Van Duijn is het rapport geschreven en opgesteld om de aandacht af te leiden van het ge weldige geblunder van het Openbaar Ministerie in de zaak-Lancee. „Het heeft de be doeling het straatje van Justitie schoon te vegen en de schuld bij de politie in de schoenen te schuiven." Van Duijn denkt daarom dat het rapport niet voor niets is uitgelekt. Inmiddels lijkt het tx-age ingx-ij- pen van de politie voor een deel verklaard. Van Duijn meent te weten dat de relschoppex-s over één of meer vuurwapens hebben beschikt. Eex-der optreden zou tot een bloedbad hebben kun nen leiden, aldus Van Duijn. De ondernemingsraad van de Groningse politie heeft intussen grote moeite met de gang van zaken. „Ouwerkerk geniet geen vertrouwen bij de agenten", zegt or-voórzitter D. Van der Laan. Volgens hem is het kox-ps 'vreselijk aangeslagen' door het vertx-ek van Veenstra. De or vindt het onrechtvaardig dat Veenstra moet vertrekken, ter wijl Ouwerkerk buiten schot blijft. ANP/GPD EINDHOVEN - Een zevenjarig asielzoekstertje is sedert afgelo pen maandag in Eindhoven ver mist. Het kind is afkomstig uit Somalië. Maandag verloor haar 21-jarige zus haar in een stadsbus uit het oog, aldus een woordvoerder van de politie. Libin Mohamed Ali Ahmed ver blijft sinds eind november met haar zus in Nedex-land. Het tweetal woont in een asielzoe kerscentrum in Eindhoven. Maandag gingen beide zussen met de bus naar het NS-station. In verband met de drukte zaten ze niet bij elkaar. Onderweg is de 21-jarige vrouw haar zusje uit het oog verloren. De vermissing is pas gisteren bij de politie gemeld, ANP LONDEN - De Canadese film regisseur James Cameron is van plan een nieuwe versie te maken van de science-fiction cultfilm Planet of the Apes. Cameron is hierover in pyerleg met de filmmaatschappij Fox, aldus de BBC gisteren. Planet of the Apes speelt zich af in de toekomst, waar apen de macht hebben en mensen ge doemd zijn tot slavernij. De eer ste film uit 1967, met Charlton Heston in de hoofdrol, leverde vier succesvolle vervolgafleve- ringen en een tv-sei*ie op. Cameron viert momenteel tri omfen in de Amerikaanse film zalen met de scheepsramp film Titanic. ANP door Arjen Nijmeijer VLISSINGEN - Jamin sluit dit jaar zestig van zijn 131 filialen in Nederland. De vooruitzich ten voor de vestigingen zouden te slecht zijn. Of er ook in Zee land winkels dicht gaan, wist woordvoerder J. Hol van moe derbedrijf Ahold gisteravond nog niet te vertellen, maar het lijkt hem wel waarschijnlijk. Er zijn Jamin-wixikels in Vlissin- gen, Middelburg, Goes, Terneu- zen en Hulst. Volgeixs Hol zullen er geen gedwongen ontslagen vallen. „De sluiting van winkels is ver spreid over het hele land, dus tenzij de Zeeuwse bevolking meer dan gemiddeld snoep con sumeert, zullen ook daar wel fi lialen worden gesloten", zegt Hol. Zeeuwse bedrijfsleiders van Jamin-filialen zijn gister avond op een bijeenkomst in Breda ingelicht over de plan nen. Ongeveer driehonderd mede werker-s van Jamin zullen vol gens Ahold hun baan verliezen; de Dienstenbond FNV houdt het op 381 ontslagen. Het gaat voor het overgrote deel om part timers. Woordvoerder Hol ver klaart dat alle medewerkers bi nnen het Ahold-concem nieu we banen krijgen aangeboden. Ahold kent naast de eigen filia len ook nog zeventig zelfstandi ge fi-anchise-wirxkels; in totaal werken er bij al die vestigingen ongeveer negenhonderd men sen. De belangrijkste reden voor de sanering is dat Jamin in 1997 een klein verlies heeft geleden. Hol wil geen precies bedrag noemen, maar het gaat volgens hem om honderdduizenden gul dens op een omzet van 125 mil joen. Met de maatx-egelen die nu genomen wox-den, denkt het concern dit jaar weer winst te maken. „De markt voor snoep is veran derd", legt Hol uit. „Super markten en tankstations heb ben hun assortiment sterk uitgebreid; bovendien zijn zij langer open dan onze filialen." Om de concurrentieslag aan te gaan, wil Jamin drie maatrege len nemen. Ten eerste de sluiting van zestig filialen. Ten tweede wil het concern een exclusiever assortiment gaan voeren, met bijvoorbeeld soorten ijs die al leen bij Jamin te koop zijn. En ten derde moeten de winkels meer worden afgestemd op de plaats waar ze zijn gevestigd. „Dat houdt in dat we op de ene plek de zogenoemde theaterfor- mule toepassen, bijvoorbeeld met clowns in de winkels, en ons op de andere plaats meer lich ten op de klant cüe snel bood schappen doet", verklaart Hol. Ahold heeft de vakbonden uit genodigd om morgen over een sociaal plan te pi-aten. „Wij gaan ex-van uit dat er geen ge dwongen ontslagen vallen", zegt de woordvoerder van de Dienstenbond FNV. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Een man laat woensdag een vaix de 14 vernielde kruiswegstaties in de Theresiakerk in Tilburg zien. foto ANP van onze redactie binnenland TILBURG - Het parochiebestuur van de voor malige Theresiakerk in Tilburg heeft 'met pijn in het hart' zelf veertien kruiswegstaties ver- nield»Dat is gebeurd om te voorkomen dat ze in verkeerde handen vallen, aldus bestuurslid A de Cock. Een aantal parochianen heeft daar echter grote moeite mee. De kerk is in september vorig j aar gesloten. Het gebouw is verkocht en ondergaat momenteel een verbouwing. Het is de bedoeling er een wooncomplex van te maken. Het kerkbestuur heeft vrijwel de hele inventa ris kunnen overdoen aan andere kerken. Het is echter niet gelukt om een bestemming te vin den voor de veex-tien in de muur gemetselde gipsen kruiswegstaties, die overigens geen en kele kunsthistorische waarde hebben. Een po ging om een van de in reliëf uitgevoerde platen te vexwijderen, mislukte. De statie raakte daarbij zwaar beschadigd. Als het al zou lukken om ze heel uit de muur te halen, zou het opslaan van de veeitien staties veel te kostbaar wox-den, aldus De Cock. Het kerkbestuur heeft geen poging ondernomen om de staties over te doen aan parochianen of andere paiticuliere belangstellenden. „Dat mag niet. Dit soort spullen mogen we alleen verkopen aan kerken of kerkelijke instellin gen", zegt het bestuurslid. De staties verdwijnen hoe dan ook uit de kerk omdat de ramen van de toekomstige woningen tot aan de grond worden doorgetr&kken. „We wilden voorkomen dat ze in een zwai-t circuit zouden verdwijnen. We hebben echt van alles geprobeerd om er een goede bestemming voor te vinden. Dat er achteraf kritiek komt op wat we hebben gedaan, begrijp ik wel. Het doet ons ook erg zeer." ANP door Hans Geleijnse LONDEN - Het kon bijna niet uitblijven: een rel over de plannen om het graf van Diana op het familieland goed Althorp deze zomer voor het publiek open te stel len. „Graaf Spencer doet erg geheimzinnig over het geld dat de bezoekers zullen bin nenbrengen. Het is de hoog ste tijd dat hij vertelt welk deel van de winst hij in het Diana Memorial Fund gaat storten", zei gisteren Harold Brooks-Baker. Dit adelüjke heerschap is uitgever van 'Biu*ke's adel boek'. Het heeft er alle schijn van dat die klasse een reke ning heeft te vereffenen met de broer van de omgekomen prinses. In die kx-ingen is niet vergeten dat graaf Spencer in zijn toespraak bij de be grafenis van zijn zus het ko ningshuis aanviel voor het leed Diana aangedaan. Volgens Brooks-Baker loopt Spencer de kans voor inhalig te worden vex-sleten als hij de boekhouding niet volledig opengooit. Spencer ver- klaax-de dat de kaartjes voor het Dianapark ruim dertig gulden per stuk kosten. Hij wil uit de opbrengst van de kaartjes eerst het geld terug verdienen dat nodig was om van Althorp een Diana-be- devaartsoord temaken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1