Wat de weegschaal vanochtend? Win de Alvestêde- tocht. geurlijn Schelde diep in de rode cijfers Zestien maanden cel in zaak-Tjoelker Vliegveld voor kust Zeeland bepleit door werkgeversvoorzitter 95 intratuin Uitspraak schokt nabestaanden 5 Sonny Bono (62) verongelukt KonMar Negatieve balans van tientallen miljoenen grootste verlies in geschiedenis Bloedige ramadan in Algerije Arnemuidenaar beschuldigt justitie ZW 6 Zacht Vrij veel bewolking en vooral vanochtend af en toe regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestenwind. Maxima rond 9 graden. MW 241e jaargang no. 5 1 woensdag 7 januari 1998 losse nummers 1,75 s Advertentie Gisterochtend werd een stille tocht door Leeuwarden gehouden ter nagedachtenis van Meindert Tjoelker. Bij de plek waar hij om het leven kwam, werd even stilgehou den. foto Niels Westra/GPD van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - „Recht is recht, maar krom is krom." Met deze woorden vatte Fred Buffing, die ïiamens de familie Tjoelker het woord voert, het onbe grip over het vonnis die de rechter de hoofdverdach ten in de zaak-Tjoelker oplegde samen. De nabe staanden vinden de straf veel te laag. De nabestaanden dachten aanvankelijk, afgaande op de overwegingen van ■rechtbankvoorzitter Wegener Slees wijk, dat de vonnissen hoger zouden uitvallen dan geëiste straffen. Buffing: „Maar dit ging onder de eis. Idioot gewoon. De politiek moet nu ingrijpen." Familie en vrienden van Tjoelker hadden verder lie ver gezien dat de aanvankelijk vierde verdachte, een achttienjarige Leeuwarder, eveneens was gedag vaard. De zaak tegen hem werd geseponeerd. Het was volgens Buffing beter geweest als hierover de rechter, en niet de officier, het laatste woord had gehad. Jennifer Zijlstra, de vriendin van Tjoelker, heeft als nog een verzoek tot Vervolging ingediend bij het ge rechtshofmaar Buffing vreest dat dit te laat is. Voorafgaand aan de uitspraak verzamelden zich vele belangstellenden op het Zaailand bij het gerechtsge bouw. Zij werden kort toegesproken door Hilda van der Laan, die met enkele anderén als 'vrienden van Tjoelker' de oproep van vader Tjoelker steunde om te protesteren tegen de in hun ogen lage eisen. De groep maakte vervolgens een stille tocht door het centrum van Leeuwarden, die eindigde op het Waag- plein nabij de plaats waar Meindert Tjoelker werd doodgeschopt, ANP/GPD door Maarten Pennewaard Politie arresteert 'slachtoffers' van brand in shoarmazaak OOSTERHOUT - De Ooster- houtse politie heeft gisteren de twee eigenaars en een werkne mer van shoarmazaak annex ijssalon La Venezia in Ooster- s hout aangehouden. De drie worden ervan verdacht in de nacht van 1 op 2 januari brand te hebben gesticht in La Venezia. De twee broers/eige- naars liepen hierbij brandwon- den op. j Eerder verklaarden de mannen i tegenover de politie dat ze 's 1 nachts in de zaak aanwezig wa- ren toen ze beneden gestommel el hoorden. Daar aangekomen i:| werden zij onmiddellijk be- 'l dreigd door twee gewapende j mannen die geld eisten. Toen zij I, de dagopbrengst en de inhoud van de gokkasten hadden over- gedragen, zouden de twee over- ;j vallers brand hebben gesticht, ANP Opkikker maakt het u makkelijk om te gaan 1 lijnen. Opkikker is die drinkbouillon van Maggi waar bijna geen calo- j rieën in zitten. Lekker hartig voor tussendoor. I En u kunt er prima een radijsje of crackertje bij nemen. Daar merkt de weegschaal niets van. 'N BEETJE VAN JEZELF, 'N BEETJE VAN MAGGI. LEEUWARDEN - De recht- bank in Leeuwarden heeft in de zaak-Tjoelker gisteren de beide hoofdverdachten, een 27-jarige inwoner van Stiens en een 25- jarige man uit Leeuwarden, ver oordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Twee weken geleden had offi cier van justitie Severs tegen elk van hen een celstraf van drie jaar geëist. Bij deze strafmaat zullen beide mannen daadwerkelijk zestien maanden moeten zitten, afge zien van de mogelijkheid van vervroegde vrijlating wegens goed gedrag. De derde verdach te, een 24-jarige man uit Leeu warden, kreeg een werkstraf van 240 uur, plus zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Tegen hem had Severs zes maanden detentie geëist. Mein dert Tjoelker werd op 13 sep tember op straat in Leeuwarden doodgeschopt. De president van de rechtbank, Wegener Sleeswijk, sprak in de toelichting op het vonnis gister morgen van een 'schandalig ge welddadige strafexpeditie' van alle vier oorspronkelijke ver dachten tegen het groepje, waar Meindert Tjoelker deel van uit maakte. Hij legde ook uit dat de schoen- afdruk, die mogelijk afkomstig is van de al snel vrijgelaten vier de verdachte, is ontstaan bij een trap tegen de keel van Tjoelker. Deze trap veroorzaakte een bloeding die op zich dodelijk was. Uit het onderzoek is even wel niet eenduidig vast komen te staan wie de trap uitdeelde, aldus de president, ook al kwam het zooiprofiel overeen met het type Nike Air waarop de jongste verdachte die nacht liep. Hoger beroep De raadsman van de hoofdver dachte uit Leeuwarden kondig de gistermorgen aan dat hij te gen het vonnis in beroep zal gaan. Het Openbaar Ministerie overweegt ook hoger beroep. In de vonnissen tegen de beide hoofdverdachten wij st de recht bank er uitdrukkelijk op dat uitsluitend de officier van justi tie bepaalt welke delicten ten laste worden gelegd. De wette lijke marge waarbinnen de rechter soort en maat van de straf kan vaststellen wordt dus door het OM bepaald. Gelijke gevallen moeten gelijk bestraft worden, stelt de recht bank uitdrukkelijk. De publie ke verontwaardiging mag daar op geen invloed hebben. Dat een deel van de opgelegde straffen voorwaardelijk is heeft te ma kenmet het feit, dat de verdach ten nog geen strafblad hadden, zo bleek uit de toelichting op de vonnissen. De verdachten waren gisteren bij de rechtszitting overigens niet aanwezig. Ze zijn allen di verse malen met de dood be dreigd. GPD zie ook pagina 2 Straf moet herkenbaar zijn door Ben Jansen MIDDELBURG - Voor de kust ter hoogte van Zeeland en Vlaanderen zou een Benelux- luchthaven moeten worden aangelegd, gericht op de be hoeften van de haven- en indu striële polen Antwerpen en Rot terdam en de aanpalende Vlaamse en Zeeuwse havens. M. J. van Nunen. de nieuwe voorzitter van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) in Zeeland, deed deze suggestie dinsdag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn organisatie. „Om echt vooruit te komen moet je soms onconventionele voorstellen doen", lichtte van Nunen zijn idee toe. Hij wees op de naar zijn oordeel moeizame discussie die op dit moment wordt gevoerd over uitbreiding van de vliegbewegingen op Schiphol en de aanleg van een tweede nationale luchthaven. „Wij willen die discussie in een ruimere context van de Europe se Unie of de Benelux plaatsen. Ik realiseer me dat dit een mil jardenproject is, maar investe ringen als deze helpen de con gestie in brede zin voor een zeer lange periode op te lossen." Het beidcht dat de provincie de rij baan over de Zeelandbrug wil Heerlijk geurende, witte trosnarcisjes in terra rozenpot. Zo ffaalt u het voorjaar alvast in huis. Van 7.95 voor Tijdens de tuinadviesweken 10% KORTING op alle boeken. Zaterdag a.s. DEMONSTRATIE SNOEIEN Iln januari en februari zijn er geen koopavonden. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Kotidekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET .GROENE WARENHUIS versmallen, heeft het BZW-be- stuui", zo vertelde Van Nunen, met stomheid geslagen. De werkgevers dringen juist aan op verbetering van de knelpunten in de Midden-Zeeland route. Naar zijn idee zijn veel oplos singen denkbaar om te vooi'ko- men .dat het autovei'keer met een smallere rijbaan te maken krijgt. Hij noemde een fietspad hangend aan de brug of pendel- vervoer voor fietsers. Van Nunen betoogde dat de structuur van het Zeeuwse be drijfsleven door vestigingen in de havens van Terneuzen en Vlissingen moet worden ver sterkt. Hij drong erop aan dat de economische promotiegroep Zeeland wordt versterkt met deskundigheid vanuit het be staande bedrijfsleven. SOUTH LAKE TAHOE - Sonny Bono, in de jaren '60 bekend ge worden als de ene helft van het duo Sonny and Cher en later ac tief als politicus, is maandag avond bij een skiongeluk om het leven gekomen. Hij was 62 jaar. Bono oveiieed aan hoofdwon den nadat hij tegen een boom was gebotst. Het was het tweede dramati sche skiongeluk in minder dan een week tijd. Op oudejaarsdag overleed Michael Kennedy, de 39-jarige zoon van wijlen Ro- bert F. Kennedy, op soortgelijke wijze. Hij botste tijdens een spelletje football op ski's tegen een boom. Zijn voonnalige partner Cher brak gisteren na het horen van het nieuws een be zoek aan Londen af en vloog te rug naar de Verenigde Staten om de uitvaart van Bono bij te kunnen wonen. AP zie ook pagina 4 (Advertentie) De PZC 'n dijk van een krant (Adverteritie) Skilje fergees foar mear ynformaasje: 0800 - 022 88 98. fTlen sjocht fuortendaliks uia't i«jn fartk by Konmar hellet. (Advertentie) door Ben Jansen VLISSINGEN - De Ko ninklijke Schelde Groep in Vlissingen heeft in 1997 i het slechtste resultaat ge- f boekt uit de 122 jaar van haar bestaan. Het verlies beloopt enkele tientallen miljoenen guldens. „Het was een jaar om gauw te vergeten", zei bestuurs- j voorzitter R. C. van den Heuvel dinsdag in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij 1 noemde de positie van de onderneming zorgelijk, al is het voortbestaan nog niet in gevaar. Als de in gang gezette veranderin- i gen doorwerken, moet de KSG in 1998 niettemin op 10 tot 13 miljoen gulden j winst kunnen uitkomen. Van den Heuvel wond er geen doekjes om. In wat het midden hield tussen peptalk en een don- derpreek schetste hij hoe het be- 1drijf ervoor staat. Belangrijkste M verliespost is de bouw van het amfibisch transportschip voor j de marine. „Een regelrecht dra ma", zei Van den Heuvel. Dit I schip is in 1993 met een verlies van 40 miljoen gulden aangeno- men. Ook de bouw van het zwa- re lading-schip voor Mammoet >1 Shipping levert dit jaar een fors verlies op. De KSG-topman sprak over 5 tot 8 miljoen gul- ij den. De oorzaak daarvan ligt 1 voor een deel bij werf De Mer- wede, die de order naar Vlissin- gen heeft doorgesluisd en voor een deel bij Schelde Maritiem zelf. „Stomme blunders, die aantonen dat we ons brevet voor de civiele scheepsbouw nog steeds niet hebben gehaald." Ontslag Verder heeft de Schelde Groep dramatische verliezen geleden in de inmiddels gesaneerde sec tor Systemen. Het wegvallen van de vertrouwde markt (elek triciteitscentrales en vuilver branders) en internationale concurrentie veroorzaakten 10 miljoen gulden aan leegloop- kosten en 10 miljoen aan pro- jectvexiiezen. De problemen in deze sector leidden vorig jaar tot ontslag voor 300 werkne mers, van wie de helft bij andere onderdelen van cle KSG aan de slag kon, en tot inkrimping van de centrale diensten. Financieel staat de Schelde Groep er beroerd voor. Van den Heuvel: „We hebben geen liqui diteitspositie meer. Het enige positieve is dat er geen sprake is van b ankschulden. Nieuwe re organisatieplannen kunnen we echter niet betalen." Dat bete kent dat de KSG ook niet in staat is andere bedrijven te ver werven of zich in te kopen in sa menwerkingsverbanden. Knel punt is verder dat de Schelde Groep nog steeds het imago van een staatsbedrijf heeft, dat gro tendeels op opdrachten van de marine drijft. Het langer voort duren van het aandeelhouder schap van de Staat (90 procent) en de provincie (10 procent) wordt zowel door het bedrijf als door de overheid als onwense lijk ervaren. Van den Heuvel bestreed de ge nachten dat hij van plan zou zijn het bijltje erbij neer te gooien. „Ik ben hier gekomen om de Schelde Groep voorbij 2000 te heipen. Dat blijf ik als mijn taak zien. Maar dan zal 1998 toch echt winstgevend moeten wor den, want anders verlies ik mijn gezicht. Als we alles bij het oude laten, komen we dit jaar uit op 10 tot 15 miljoen gulden verlies en dan gaan we - om het maar eens duidelijk te zeggen - naai de klote. Lukt het wel onze doel stellingen voor dit jaar te halen, dan moet 10 tot 13 miljoen gul denwinst mogelijk zijn. Het vertrouwen van de raad van bestuur in de toekomst is onder meer gestoeld op het feit dat de aanpassingen in de organisatie beginnen te werken. De orderportefeuilles van de ver-schillende sectoren zijn over het algemeen goed gevuld. Bij de toch al ruime opdrachten- voorraad voor de afdeling scheepsnieuwbouw zijn op de laatste dag van 1997 nog een vierde multi-purpöse vracht- schip en een tanker voor een Ne derlandse reder gevoegd. De afgelopen dagen hebben honderden Algerijnen het leven verloi-en in de burgeroorlog die het land al zes jaar teistert. De internationale gemeenschap heeft een beroep op de Algerijn se regering gedaan om de moordpartijen een halt toe te roe pen. Ondertussen zijn dorpelingen voor bescher- ming tegen de terroristen op zichzelf aangewezen; K het leger kan niets voor hen doen. Een inwoner van Arnemuiden beschuldigt justitie ervan dat deze zijn zoon onder dreiging van gijzeling informatie heeft willen ontfutselen over de oudejaarsrellen in het vissers dorp. De achttienjarige jongen, Carlo Goormachtig (linies), is na een ondervraging van enkele uren vrij gelaten. Justitie noemt de aantijging kletskoek. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 8 en 9; zeeland: 11,12,13 en 14; sport: 16 en 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1