Politie wil nieuwe aanpak Zeeuwse bevolking flink gegroeid fkriuui no *in foar de fllvettêde- tocht. Blij dorp verwelkomt pantserneushoorntje KQBMar Kapitein Stena Line verkeek zich op bericht van KNMI 4 WEKEN M Toename openlijke geweldpleging vergt ander beleid Netanyahu overleeft crisis Schoenen met 50.000 gulden in de oven Telefoon voor bezoek graf van prinses Diana staat roodgloeiend Hulp voor Britse jongens die het op school tegen meisjes moeten afleggen Bl0f mikt op Eurovisie Songfestival Versterking voor Feyenoord VOOR 15,00 JA, ik wil: W 4 Opklaringen Vanmiddag droog en vrij zonnig bij een frisse westenwind en een middag- temperatuur van ongeveer 6 graden. 241e jaargang no. 4 dinsdag 6 januari 1998 losse nummers 1,75 Beursjaar 1998 wordt minder uitbundig pagina 7 Korpschef: rel in Arnemuiden banaal incident door Jacques Cats MIDDELBURG - Korpschef AA Smeels van de regiopolitie Zeeland ziet nog geen aanleiding om te kiezen voor een andere aanpak van openlijke geweldpleging. Hij beschouwt de gebeurtenissen in Arnemuiden tijdens de jaarwisseling als een op zichzelf staand 'verschrikkelijk banaal, uit de hand gelopen incident'. „Iedere keer is er één teveel, maar gelukkig zijn, in Zeeland, I vormen van geweld tegen de politie op de vingers van één hand te tellen." Landelijk zijn er discussies gaande om de politie uit te rusten met iets wat tussen het pistool en de wapenstok in zit. Smeels: „Als de tegenpartij niet voor rede vatbaar is, ontkom je niet aan de toepassing van geweld. Maar de mond is en blijft nog het beste wapen." Smeels vindt het te vroeg om te reageren op een door enkele tienlallen Walcherse politiemensen ondertekende brief aan korpsleiding en Zeeuwse bestuurders. Daarin wordt de korpsleiding in bedekte termen verweten tijdens de jaarwisseling te weinig mensen te hebben ingezet terwijl er rellen te verwachten waren.In de brief wordt de politie-inzet vergeleken met een allesbehalve volledig voetbalteam dat bovendien als handicap met zich meedroeg op klompen te moeten spelen. Smeels heeft de schrijvers uitgenodigd voor een gesprek. Hij vindt dat de inzet van 30 agenten niet te karig was. hi de speurtocht naar degenen die in de jaarwisselingsnacht de twee Walcherse agenten molesteerden, zit nog niet veel schot. zie ook pagina 15 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een groot deel van de Nederlandse korpschefs pleit voor een nieuwe aanpak om het toenemende geweld op straat een halt toe te roe pen. Dit onder meer naar aanleiding van incidenten waarbij politie-agenten werden aangevallen. De afgelopen dagen vielen jon geren agenten in Groningen, Arnemuiden, Zuidland, Wou- drichem en Aalburg aan. De meeste korpschefs zien in deze incidenten voorbeelden van de toename van openlijke geweld pleging op straat. Korpschef J.J. Veenstra van de regiopolitie Groningen kondig de gisteravond maatregelen aan om herhaling van de ongere geldheden in Groningen te voorkomen. Volgens Veenstra was het handelen van de politie tijdens de jaarwisseling onac ceptabel. Wijkagent D e politie zal zo snel mogelijk de wijkagent in de buurt introdu ceren. In surveillancewagens van de politie ligt voortaan de lange wapenstok voorhanden. Op het hoofdbureau van politie komt materiaal om als mobiele eenheid te kunnen optreden. Een ander voorstel is om agen ten van de basispolitiezorg ge durende korte tijd als ME'er in te zetten. Dit om de tijd te over bruggen tot de aankomst van de 'echte' ME. Dupe Andere korpchefs willen ge weldplegers in de portemonnee raken. Dë Eindhovense hoofd commissaris H. Raeven meldde gisteren dat zij n korps de daders in alle gevallen civielrechtelijk aanspreken als politiemensen de dupe zijn geworden van ge weld. Plaatsvervangend korpschef P. van Zunclerd van de politie Mid den- en West-Brabant onder schreef het plan van Raeven. Volgens Van Zunderd moet het als werkgever mogelijk zijn de loonkosten van een met letsel thuiszittende agent op de dader te verhalen. De korpschef sig naleert de trend dat de daders van geweld tegen politie steeds jonger en agressiever zijn. Investeringen Korpschef P. Vogelenzang van de politie Utrecht pleitte voor grotere investeringen in alle be- ROTTERDAM - Het ge heim hóuden van een aan zienlijk kapitaal voor zijn eigen vrouw is een 41-ja- rige Rotterdammer duur komen te staan. In een paar schoenen had hij ruim 50.000 gulden verstopt. De schoenen stonden in een kast en toen zijn vrouw daar grote schoonmaak hield ver dwenen die,: samen met ander afval, in een vuil niszak. Toen de man de vermissing bemerkte was de vuilniswagen reeds langsgeweest en lag de zak al in de afvaloven. De' onfortuinlijke man heeft nog wel aangifte gedaan van het verlies. GPD van onze redactie buitenland rig jaar op 31 augustus in een auto in Parijs, samen met haar LONDEN - Telefoonmaat- vriend Dodi al-Fayed. Vorige Het neushoorntje. met zijn moeder Namasthe. foto Rob Dorland/GPD schappij British Telecom Londen heeft de grootste moeite de publieke belangstelling voor een bezichtiging van het graf van prinses Diana te bolwerken. Meer dan 10.000 mensen heb ben maandag de speciale lijn ge beld voor een bezoek aan Diana's laatste rustplaats op het familielandgoed in Althorp. De reserveringen komen uit de ge hele wereld, waaronder maan dag al enkele tientallen uit Ne derland. De familie Spencer heeft een speciaal nummer om de aanvragen te verwerken. Er zijn 220 lijnen open. week besloot de familie Spencer haar landgoed in het Midden- Engelse Althorp open te stellen van 1 juli tot 30 augustus. Diana vond op een eiland in een meer tje haar laatste rustplaats. Be zoekers mogen vanaf de oevers een blik op de plek werpen. Zij kunnen ook het ouderlijk huis van Diana bezoeken, in een stal komt een tentoonstelling over haar leven. De prijs van een ticket voor vol wassenen bedraagt ruim dertig gulden, kinderen en ouderen krijgen korting. De baten zijn voor welzij nsprojecten die van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdamse Dier gaarde Blij dorp heeft sinds zondagnacht een bijzondere bewoner. Toen werd name lijk een pantserneushoorntje geboren. Het is voor het eerst dat er in Nederland een baby van deze ernstig bedreigde dier soort, ook wel Indische neushoorn gehe ten, ter wereld kwam. Het neushoorntje is een mannetje en weegt bijna zestig kilo. „Een normaal ge wicht vóór een neushoornbaby", aldus een woordvoerder van de dierentuin. Het diertje heeft nog geen naam; die wordt vermoedelijk door de verzorgers uitgeko- Voor het publiek is het neushoorntj e voor lopig alleen via videoschermen te zien. De baby is een zoon van moeder Namas the, bijgenaamd Nammie, en vader Nico. Blij dorp is de enige Nederlandse dieren tuin met een paaltje Indische neushoorns. Nico is elf jaar oud en zit al lang in Blij- dorp. Namasthe is pas zes en kwam twee jaar geleden. Tóen zij in 1996 aan Nico werd voorgesteld, klikte het meteen. Al na enkele maanden werd vastgesteld dat Nammie zwanger was. De draagtijd van neushoorns is 16 a 17 maanden. Van de pantserneushoorn zijn er in het wild in India en Nepal naar schatting nog maar 2000. Het internationale fokpro- gramma van de dierentuinen, gecoördi neerd vanuit Bazel, is dan ook van groot belang. Er leven op dit momentin alle die rentuinen in de wereld ongeveer 130 Indi sche neushoorns. ANP Prinses Diana verongelukte vo- Diana ondersteunde. ANP Goes snelste stijger, Middelburg grootste daler van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse regering heeft maandag aangekondigd schooljongens te gaan helpen omdat ze steeds minder goed presteren dan meisjes. Een cultuur van drinken, de meisjes achterna zitten en op scheppen maakt dat jongens minder bereiken en onvoorbe reid zijn op de maatschappij, zegt het ministerie van Onder wijs. Officiële cijfers van schoolexa mens tonen een groeiende kloof tussen de seksen. Meisjes pres teren in alle leeftijden beter dan jongens. Door de mindere pres taties van jongens, die zich voordoen op elk sociaal niveau, zijn zij steeds minder gekwalifi ceerd voor een leven waarin mannen niet meer automatisch recht kunnen doen gelden op de betere banen en beloning. „Wij moeten de anti-schoolcul tuur van de toffe jongens, die zich de afgelopen twintig jaar heeft kunnen ontwikkelen, het hoofd bieden", verklaarde staatssecretaris Byers van On derwijs. De regering van premier Blair heeft verbetering van het on derwijs tot een speerpunt in haar beleid gemaakt. Zo over weegt de regering meer mannen in het door vrouwen gedomi neerde onderwijs te halen, en die beter te betalen, om jongens een voorbeeld te bieden. Som mige deskundigen menen dat jongens last hebben van de identiteitscrisis van de man, nu traditionele mannelijke banen verdwijnen en vrouwen meer zelfvertrouwen krijgen en meer gaan verdienen. ANP door Richard Hoving VLISSINGEN - Het aantal in woners van Zeeland is in 1997 verder gestegen. De omvang van de bevolking nam vorig jaar toe met ruim 1500 tot 369.964. De groei was groter dan in voor gaande jaren. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers van de zeven tien Zeeuwse gemeenten. De gemeente Goes is evenals (Advertentie) Skilje fergees foar mear ynformaasje: 0800 - 022 88 98. (Tien sjocht fuortendalik» uua't »yn fartk by Konmar hellet. voorgaande jaren de grootste groeier. Goes kreeg er 628 inwo ners bij. Schouwen-Duiveland volgt op de tweede plaats met 462 nieuwkomers. Tholen scoort andermaal goed met een groei van 265 inwoners/Hulst enHontenisse doen het verdien stelijk met respectievelijk 165 en 119 meer burgers. De gemeente Middelburg is de grootste verliezer. Het inwoner tal ging met 238 achteruit. In 1996 deed de Zeeuwse hoofd stad het ook al niet best. Toen vertrokken er 246 inwoners. In de overige Walcherse gemeen ten, Vlissingen en Veere, was er sprake van een bevolkingsaan was. Andere gemeenten die in 1997 slecht scoorden, waren Reimerswaal (128 minder) en Axel (96 minder). De daling in Axel is opmerkelijk, omdat het aantal inwoners van de gemeen te in 1996 nog behoorlijk steeg. Temeuzen is er in geslaagd de negatieve spiraal van de afgelo pen jaren enigszins om te bui gen. De bevolkingsomvang nam af met 39. Twee jaar geleden daalde het inwonertal nog met maar liefst 401. Sas van Gent wist de daling van 73 in 1996 om te zetten in een stijging van 47. De totale bevolking van Zeeuws-Vlaanderen steeg in 1997 sterker dan in voorgaande jaren. Het aantal inwoners van de pro vincie Zeeland groeit sinds het begin van de jaren negentig ge staag. De toename van het aantal inwoners was vorig jaar groter dan in 1996. Twee jaar geleden groeide de bevolking met 1191. In 1997 bedroeg de aanwas 1538. Goeree In twee van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee daalde het aantal inwoners. Middel- harnis telde 65 burgers minder. Oostflakkee ging er 17 inwoners op achteruit. De bevolkingsom vang van Goedereede gaf een aanzienlijke stijging te zien van 126. Dirksland verwelkomde 99 nieuwe inwoners. Zeeland en Goeree-Overflak- kee, de samenvoeging is nog al tijd onderwerp van discussie, telden in 1997 samen 415.206 inwoners. zie ook pagina 11 ONTWIKKELING INWONERTAL Duiveland De Israëlische premier Netanyahu kon gisteren opgelucht herademen na het debat over de begroting. Ondanks het op stappen van minister van Buitenlandse Zaken Levy, die het niet eens was met bezuinigingen op de sociale sector, bleef de begroting met gemak overeind en bracht het (i vertrek van Levy de regering dus niet in gevaar. leidssectoren van de overheid die met veiligheid te maken hebben. „Alleen geld naar de politie leidt tot eenzijdige en justitiële oplossingen die weer agressie oproepen." Hij zei dat in zijn regio het aantal mishan delingen en gevallen van open lijke geweldpleging de afgelo pen vijf jaar met ruim 40 procent is toegenomen. Korpschef J. Wiarda van de po litie Haaglanden denkt dat het vergroten van de pakkans van criminelen en meer agenten op straat de belangrijkste wapens tegen het geweld op straat vor men. ANP Met 'Mijn hart kan dat niet aan' wil de Zeeuwse popgroep Blof meedoen aan het Eurovisie Songfestival. De muziek is van Leo van de Ketterij uit Middelburg, die een tekst gebruikt van Huub van der Lubbe van De Dijk. Ij Feyenoord gaat de tweede competitiehelft in met twee nieuwe spelers. Doelman Edwin Zoete- bier (foto) en de Georgi sche aanvaller George Dematradze melden zich deze week in de Kuip voor de eer- ;-jj O ste training. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19,20 en 21 Oostflakkee Mïddelharnis HBflS van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De kapitein van de catamaran Discovery van de Stena Line heeft zich verkeken op een bericht van het KNMI over golfhoogten op de Noordzee. Daardoor werd hij in de nacht van zaterdag op zon dag tijdens de oversteek naar Hoek van Holland overvallen door golven hoger dan vier me ter, de kritische grens waarbo ven de Discovery niet mag uit varen. Een golf verbrijzelde de kunst stof platen op de boeg van het schip met 900 passagiers aan boord. Achter de kunststof boeg zitten waterdichte schotten, zo dat de veiligheid niet in gevaar kwam. Het KNMI gaf voor midder nacht golven op tussen de vier meter en 4.10 meter. De waar schuwing gold alleen voor het Europlatform in de Noordzee, een vast meetpunt in de route van Harwich naar Hoek van Holland. Korte tij d later meldde de meteorologische dienst dat de golven na middernacht zou den dalen tot onder de vier me ter. „De kapitein zou pas na middernacht het Europlatform bereiken, dus ging hij er vanuit dat hij de hoogste golven zou mislopen", aldus een woord voerdervan het KNMI. „Voorbij het platform werd hij toch ver rast door golven hoger dan vier meter die wij ook niet hadden kunnen voorspellen omdat wij alleen bij het platform meten." Snelheid aangepast De Scheepvaartinspectie heeft een onderzoek ingesteld en zal de bemanning vandaag horen. Volgens directeur F de Lange valt de bemanning niets te ver wijten. „Het is ook zeker niet zo dat er vol gas is gevaren. De snelheid was aangepast aan de omstandigheden. Het schip zal pas over vier tot zes weken zijn gerepareerd. Re derij Stena Line in Hoek van Holland probeert met man en macht een andere catamaran te regelen die vrijdag de dienst op Harwich moet hervatten. De Lange voert gesprekken met het hoofdkantoor van Stena Line in Zweden om het zusterschip Voyager in de Ierse Zee in te zet ten op de lijn Hoek van Holland- Harwich. In de Ierse Zee varen vanaf begin 1996 twee super snelle catamarans, vergelijk baar met de Discovery. Een van de twee schepen heeft in 1996 ook schade opgelopen door een zware golf. „Maar dat gebeurde tijdens een testvaartocht", al dus een woordvoerder van Ste na Line in Hoek van Holland." ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Q een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen.. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1