Stormen geselen West-Europa Levy verscherpt met aftreden crisis Israël fllvettêde- tocht giet definituf troch. WEA 4 WEKEN Kraan op scheepswerf Hansweert omgeblazen De w ZW 7 Noodweer kost zeker tien mensenlevensgevolgen in Nederland vallen mee Grenscontrole tegen Koerden Sprinttitels voor Timmer en Bos Algerijnse pers hekelt houding van regering jegens geweld KonMar Bavianen doorstaan experiment Man gedood op spoorovergang 'invriezen' VOOR 15,00 JA, ik wil: 8° *4° Veel wind Toenemende bewolking en perioden met regen. Harde tot stormachtige zuidwestenwind. Maxima rond 8 graden 241e jaargang no. 3 maandag 5 januari 1998 losse nummers 1,75 Hoek herstelt orde op soccertoernooi van onze verslaggevers DEN HAAG - De stormen van zaterdag en zondag hebben veel problemen veroorzaakt in grote delen van West-Europa. Het noodweer kostte aan ze ker tien mensen het leven. In Zeeland en de rest van Nederland vielen de ge volgen voorzover van nacht bekend relatief mee. Rond middernacht heeft Rijks waterstaat op de Oosterschel- dekering enige tijd windkracht elf gemeten. De storm begon daarna enigszins af te nemen. In Frankrijk, waar de wind een snelheid bereikte van 180 km/uur, kwamen zes mensen om als gevolg van het noodweer. In Duitsland verongelukte een 16- jarige bromfietser en in Groot- Brittannië vielen twee doden. In de Belgische stad Kortrijk over leed een 27-jarige automobilist nadat hij van de weg was gebla zen. Op de Noordzee liep de catama ran Discovery van Stena Line (veerdienst Harwich naar Hoek van Holland) zondagmorgen tij - dens zware zeegang flinke scha de op aan de voorkant. Er vielen geen gewonden onder de be manning en de ruim negenhon derd passagiers. Wel raakten aan dek vijftig van de in totaal 275 auto's beschadigd. De dienst is voorlopig gestaakt. Gewonden De zuid westerstorm veroor zaakte in Nederland grote over last, vooral in de regio Rijn mond. De brandweer kreeg tientallen meldingen van ont wortelde bomen, gesneuvelde lantaarnpalen en afgerukte re clameborden. In Rotterdam raakten zaterdag twee mensen gewond door de storm. Een 18-jarige Rotter damse brak een been, een 18-ja- rige plaatsgenoot liep een her senschudding op. In Utrecht boorde een balk van een omgewaaide steiger zich door het dak van de stationsres tauratie. Planken en buizen be landden op het busstation daar onder. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Tussen Nieuwegein en Utrecht kwam een grote lichtbak van een re clamezuil op een fietspad te recht. In Den Bosch sloeg het dak van een flatgebouw gedeel telijk los en in Vlaardingen be landde het dak van een woning op straat. Ook de Nederlandse Spoorwe gen hadden last van het weer. Bij Terborg en Lage Zwaluwe lag het treinverkeer enige tijd stil nadat treinen tegen omgewaai de bomen waren gereden. Tus sen Utrecht en Geldermalsen reden geen stoptreinen meer omdat een stang van de boven leiding was losgewaaid. De storm in Frankrijk kostte zondag drie mensen het leven toen in Saint-Mesmin nabij Troyes in het oosten van het land een 65-jarige automobilist door een windvlaag de macht over het stuur verloor en op de verkeerde weghelft belandde. Drie anderen raakten gewond. De Franse autoriteiten sloten zondagmorgen kustwegen in het westen af. Zeer zwaar ge troffen is het schiereiland Qui- beron in het zuiden van Bretag- ne, waar de golven soms tien meter hoog zijn. Zeker 600 toe risten zitten vast op de eilanden Ushuant en Molene. Zaterdag avond verloren in Normandië twee mensen het leven nadat een automobilist in een ha gelstorm de controle over zijn wagen verloor. Een bestuurder in Sude-sur-Erdre bij de mon ding van de Loire overleed na dat een boom op zijn melkwa gen was gevallen. Een groot deel van Duitsland kampte in de nacht van zater dag op zondag met een storm die in de Oost-Duitse deelstaat Saksen een kracht van ruim 140 kilometer per uur bereikte. In Baden-Württemberg kwam een 16-jarige bromfietser om nadat hij tegen een omgewaaide boom was gereden. De storm van za terdag kostte in Schotland het leven aan een motorrijder. El ders in Groot-Brittannië kwam zondag een man om, toen een boom zijn auto verpletterde, In Zuid-Engeland, vooral in Corn wall en Devon, zitten zeker 110.000 huizen zonder stroom. Ten zuidwesten van Land's End verkeerde een Spaans vissers schip in problemen. De tien op varenden zijn van boord ge haald. ANP zie ook pagina 3 en 7 Franse politie controleert binnenkomende auto's aan de grens met Italië. Ook Duitsland en Oostenrijk hebben opnieuw grensbewaking ingesteld, uit vrees dat een vluchte- lingenstroom op gang komt vanuit Italië. Daar kwa- fSj men de laatste weken honderden Koerden aan land. Marianne Timmer en Jan Bos hebben gisteren in Groningen de nationale schaatstitels op de sprint binnengehaald. Zowel Timmer, uit Hoogezand-Sappemeer, als Hierdenaar Bos (links) wonnen tijdens het toernooi in Groningen drie van de vier afstanden. Bij de vrouwen werd Annamarie Thomas tweede, bij de mannen eiste Erben Wenne- H] mars (rechts) het zilver voor zich op. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 19. van onze redactie buitenland ALGIERS - Algerijnse kranten hebben zondag kritiek geleverd op de passieve houding van de regering tegenover het aanhou dende geweld, waarbij vorige week meer dan 400 dorpsbewo ners op gruwelijke wijze werden afgeslacht. Bij nieuwe aansla gen in het weekeinde kwamen nog eens 23 mensen om. „Kunnen we de bloedbaden stoppen?" vroeg de linkse krant Le Matin, die eiste dat de rege ring niet langer doet alsof zij de opstand van moslimextremis ten onder controle heeft. Volgens de Algerijnse krant Li- berté zijnbij de gewelddadighe den van dinsdag, de eerste dag van de islamitische vasten maand ramadan, bij vier aan vallen in het westen van het land 412 mensen omgebracht. Daarmee is dit de grootste slachtpartij sinds zes jaar gele den de opstand van militante moslims in dit land begon. De regering had eerder al erkend dat er dinsdag terreuraanslagen waren geweest in de omgeving van de stad Relizane. Maar er was volgens de staatsradio sprake van een dodental van 78. Zondag zweeg de staatstelevisie weer over het geweld en concen treerde zich op de ramadan. „Overlevenden van Relizane ei- sen wapens", kopte de krant La Tribune.De Beweging voor een Vreedzame Samenleving, de le gale islamitische groep die ver tegenwoordigd is in het parle ment, eiste verscherping van veiligheidsmaatregelen en ont slag van falende functionaris sen. Overlevenden beschreven hoe de terroristen baby's tegen mu ren gooiden om ze te doden. „We zijn hier bijna ldaar", zo had een van de overlevenden een extre mist door zijn walkie-talkie ho ren zeggen. Ziekenhuismede werkers en reddingswerkers bevestigden dat in het dorp Khourba 176 doden waren ge vallen, in Sahnoun 113, in El Abadel 73 en in Ouled Taieb 50. De Algerijnse minister van bin nenlandse zaken Mustapha ben Mansour bezocht de dorpen vrijdag, maar de regering gaf verder geen commentaar. De verantwoordelijkheid voor de moordpartijen is niet opge ëist, maar in deze streek is de Gewapende Islamitische groep (GIA) actief, de meest geweld dadige van de militante bewe gingen van Algerije. AP Advertentie Skilje fergees foar mear ynformaasje: 0800 - 022 88 98. ffïlffBi) jjocfot: foorfceiradlaliik» uua't syn far»k fo«j Konmar heBBet. WEA Accountants en Belastingadviseurs feliciteert de winnaar van de WEA-Wallenloop door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De politieke crisis in Israël is gisteren aanzienlijk verscherpt door het aftreden van minister David Levy van buitenlandse zaken. Op een persconferentie in Tel Aviv zei Levy dat hij alle vertrouwen in de regering heeft verloren. Dat de financiële eisen van zijn partij inmiddels zijn ingewil ligd, maakte volgens hem niets meer uit. Premier Benjamin Ne tanyahu zei gisteravond te ho pen dat Levy zich nog bedenkt voor diens ontslag morgenmid dag ingaat. In ieder geval zal de premier vanmiddag zijn begro ting voor 1998 indienen. Zijn coalitieregering steunt na het vertrek van Levy's Gesher-fac- tie nog maar op 61 van de 120 Knessetleden. De verwachting is dat de regering de stemming over de begroting net zal overle ven, maar in moeilijkheden zal komen als binnenkort een ver dere militaire terugtrekking op de Westelijke Jordaanoever aan de orde komt. Op zijn persconferentie zei Lew dat de 350 miljoen shekel (200 miljoen gulden) voor sociale Levy tijdens de persconferentie. projecten die hij van Netanyahu had geëist in ruil voor steun aan de begroting 'op miraculeuze wijze' en 'met veel hocus-pocus' tevoorschijn was getoverd. Maar het ging hem al lang niet meer alleen om het geld. De meeste ministers zijn volgens hem gekant tegen het vredes proces. „Ze zijn er alleen maar op uit de zaak te vertragen en het eind van het liedje zal zijn dat Israël een regeling krijgt op gelegd", zei hij. Levy heeft als minister van buitenlandse za ken direct te maken met de ne gatieve gevolgen die het vastlo pen van het vredesproces heeft voor Israëls buitenlandse be trekkingen. Levy reageerde geïrriteerd op de vraag of hij al een geheime overeenkomst heeft gesloten met de Arbeiderspartij voor het geval er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. „Mijn Gesher-partij zal zelfstandig deelnemen", zei hij. Verdeeld De vijf man sterke Gesher-fac tie, ondei'deel van Netanyahu's Likud-blok, steunt in hoofd zaak op sociaal zwakke groepen in de Israëlische samenleving. Over het vredesproces is de fac tie verdeeld. David Levy is de minst havikachtige minister in Netanyahu's kabinet, maar Knessetlid Michael Kleiner is aanvoerder van de Land Israël- lobby, die fel gekant is tegen het Oslo-proces en tegen een verde re terugtrekking uit de bezette gebieden. Kleiner zei gisteren verrast te zijn door het aftreden van zijn partijleider, zeker nu Geshers financiële eisen zijn ingewil ligd. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Amerikaanse we tenschappers zijn er in geslaagd bavianen weer tot leven te wek ken, nadat hun lichaamstempe ratuur enkele uren tot één graad Celsius was verlaagd. De onder zoekers hopen op den duur men sen tijdelijk in te kunnen vrie zen. De sleutel tot het experiment is Hextend, een revolutionair ver vangingsmiddel voor bloed- plasma dat in het lichaam wordt ingespoten. Hextend voorkomt de beschadiging van ledematen en organen bij zeer lage tempe raturen. Chirurgen zullen de techniek nog dit jaar gebruiken bij com plexe operaties, aldus een arti kel in de Britse krant Sunday Times. Als het lichaam wordt afgekoeld, is er minder gevaar voor bloedingen enhersenletsel. Het Californische bedrijf Bio ti me, dat het experiment uitvoer de, kwam op het spoor van de invriezingstechniek door de winterslaap van dieren te bestu deren. Zo kan een bepaalde soort kikker in Noord-Amerika de wintermaanden deels inge vroren overleven. Biotime wil chemicaliën aan Hextend toevoegen zodat men selijke lichamen bij min 196 graden, de temperatuur van vloeibare stikstof, kunnen wor den opgeslagen. Ruimtewetenschappers zien in Hextend mogelijkheden om mensen lichtjaren ver in de ruimte te laten reizen. Volgens legerartsen kunnen soldaten die aan het front zwaar gewond ra ken, hiermee worden ingevro ren en 'bewaard' om later te ZEVENBERGEN - Een man is zondagavond omgekomen toen hij op het station in Zevenberg werd aangereden door de trein van Brussel naar Amsterdam. Volgens de politie stak de man, wiens identiteit gisteravond nog niet bekend was gemaakt, rond half acht het spoor over. Hij was onder de gesloten halve bomen doorgekropen. Het on geluk .gebeurde voor de ogen van twee vrienden,: die wel op tijd aan de overkant waren. Door het ongeval was het trein verkeer tussen Roosendaal en Lage Zwaluwe gestremd tot na elf uur. De NS zetten bussen in en leidden Intercity-treinen om via Breda. ANP worden behandeld. De verdere ontwikkeling van Hextend stuit niet zozeer op wetenschappelij ke problemen, als wel op ethi sche bezwaren. „Momenteel is het maatschappelijk niet aan vaardbaar om mensen in te vrie zen", meent Hal Sternberg, hoofd onderzoek van Biotime. Hij vei-wacht dat de publieke opinie bijdraait wanneer de eer ste 'ijsmens' onbeschadigd wordt ontdooid. ANP zie ook pagina 4 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal niet automatische afschrijving 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 door Mieke van der Jagt HANSWEERT - Harde wind, rond windkracht 9, heeft zaterdag een kraan op het dok van Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert omge blazen. De kraan, die van de rem moet zijn ge schoten, klapte rond drie uur tegen de eindblok- ken van de rails en viel op de schaftkeet en een kantoor van de werf. Het gebouw, waarin nie mand aanwezig was, werd helemaal vernield. De omgevallen kraan blokkeerde ook de toe gangswegen naar de sluizen. Werknemers van de Scheepswerf hadden rond zeven uur 's avonds, met hulp van takelbedrijf Goud uit Waarde, de weg weer vrijgemaakt. Dat zich geen persoonlij - ke ongelukken hebben voorgedaan is te danken aan het feit dat op de scheepswerf voor het eerst sinds jaren niet werd gewerkt in het weekeinde na Nieuwjaar. Als er gewerkt wordt is er vrijwel altijd iemand in het getroffen gebouw aanwezig. Nu was er uitsluitend materiële schade, naar schatting een half miljoen gulden. De kx-aan, die zaterdag nog in stukken werd gesneden, moet evenals het gebouw als verloren worden be schouwd. Hoe cle wind de kraan van de-rem heeft kunnen blazen, wordt deze week onderzocht. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1