Politie doelwit nieuwjaarsgeweld bamboo fL* Dronken chauffeur rijdt wandelaar dood in Oudelande Gimbrère Loterijprijs 16,4 miljoen valt in Dordt 95 wensen u een InkkiiJSêi! l&intiatuin IVIhl Kabinet Netanyahu in gevaar door aftreden van minister Levy tl5" Wij wensen U een GEZOND - Twee agenten gewond in Arnemuiden, kritiek Kamerlid op gebrekkig optreden Brug bedevaartsoord voor Diana GROOT GEDEELTE WINTERCOLLECTIE 71 Daar plukt de vruchten van! Nieuwenkamp op Bali na ZW 6 Tijdelijk minder wind Bewolkt met van tijd tot tijd regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maxima omstreeks 5 graden. fotoL verschoore 241e jaargang no. 1 vrijdag 2 januari 1998 losse nummers 1,75 GoesB Vlissinaen 3 Middelburg B Hulst BTemeuzen G Zierikzee Etten-Leur van onze regioredactie ARNEMUIDEN - De mishande ling van twee agenten in Arne muiden kenmerkte een nieuw jaarsnacht in Nederland met veel geweld, vooral tegen de po litie en de brandweer. In Arnemuiden mishandelden acht mannen twee politieagenten. De acht waren gewapend met dikke stukken hout en honkbalknuppels en zij droe gen bivakmutsen. Rond kwart voor twaalf, toen een sur veillancewagen langs het groepje reed, werd met de knuppels op de wagen ge slagen. Een politieman stapte uit. Hij werd direct besprongen en met knup pels bewerkt. Toen zijn collega hem wilde helpen werd ook hij geslagen. De agenten liepen verwondingen op aan hoofd, armen en benen. Nadat assistentie was verschenen, maakten de belagers zich uit de voeten. De politiemannen werden door hun collega's naar het ziekenhuis gebracht, zonder dat de daders werden aange houden. Op dat moment bevond er zich geen politie meer in het dorp. Dit duur de totdat assistentie van elders arri veerde. „Om escalatie te voorkomen en omdat er zich geen verdere moeilijkheden voordeden is besloten te gaan zoeken naar de daders op het moment dat ver sterking in Arnemuiden arriveerde. Wel werd onopvallend de situatie in het oog gehouden. Deze aanpak paste in het met de burgemeester van Middel burg afgesproken de-escalerend optre den", aldus de politie. Overigens werd loco-burgemeester P. M. Bruinooge niet geïnformeerd over de problemen. Het incident in Arnemuiden was er één in een reeks gewelddadigheden in het land gericht tegen politiemensen. In Veen (gemeente Aalburg) vloog een po litieauto in brand vermoedelijk door een molotov-cocktail. In Rijswijk (ge meente Woudrichem) werden politie en brandweer bekogeld met een regen van bierflesjes en vuurwerk. In de Ooster- parkwijk in Groningen, waar woens dag een grote groep jongeren huishield, bleef het ï-ustig. Beheersbaar In het Geldei'se Niewaal besloot de po litie ondanks klachten van omwonen den niet in te grijpen bij een groot vreugdevuur op straat. Zo'n zeventig jongeren sleepten voortdurend auto banden en ander brandbaar materiaal aan. Agenten deden niets om de situa tie beheersbaar te houden. Tegen acht uur donderdagmorgen waren de brandstichters naar huis en kon de brandweer het vuur blussen. In het centrum van Emmen hanteerde de politie de wapenstok om zich een groep agressieve burgers van het lijf te houden. Dat was voor een lingeriewin kel. Terwijl de eigenaar bezig was een ingegooide etalageruit dicht te timme ren, voorzagen enkele vrouwen zich van nieuw ondergoed. Toen de politie hen wilde aanhouden, kwam het pu bliek in opstand en ontstond een mas sale vechtpartij. In de wijk Peelo in Assen kwam de poli tie met twaalf man en twee honden in actie tegen een grote groep agressieve jongeren. Volgens voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond moet de poli tiek ingrijpen als het geweld jegens de politie toeneemt. Volgens hem kan dat bijvoorbeeld door meer ME achter de hand te houden. Het Kamerlid F. J. van der Heijden (CDA) noemde het donderdag gek dat de politie in enkele gevallen niet tot ac tie durfde over te gaan. „Dadelijk is het zo dat als de groep maar groot genoeg is, je geen last hebt van de politie." Voor zover bekend werden in het hele land ruim tachtig mensen gearresteerd wegens openlijkegeweldpeging en ver nieling. zie ook pagina's 3 en 9 door Mieke van der Jagt OUDELANDE - De 72-jarige P. den Herder uit Oudelande is op oudejaarsavond overleden aan de verwondingen die hij eerder op de dag opliep bij een aanrij ding door een dronken dorpsge noot die zonder rijbewijs een auto bestuurde. Het slachtoffer wandelde na tweeën 's middags met zijn echt genote aan de rechterkant van de Ovezandse weg in Oudelan de, waar geen trottoir aanwezig is. Hij werd geschept door ach teropkomende auto van de 36- jarige inwoner van Oudelande en raakte daarbij zwaarge wond. De echtgenote bleef ongedeerd. De bestuurder van de auto reed na de aanrijding door maar keerde een minuut of tien later terug. De politie hield hem aan terwijl het slachtoffer per am bulance naar het Oosterschel- deziekenhuis werd gebracht, waai* hij 's avonds overleed. Hij was het 52e dode die in 1997 in het Zeeuwse verkeer viel. De 36-jarige automobilist bleek geen rijbewijs te hebben en veel te veel te hebben gedronken. (Advertentie) Leder molière in zwart en bruin. Maten 40 - 47. Normaal 79.95 Bristolprijs 69.95 Geldig t/m 3 januari 1998 Advertentie Yi PRIJS LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Nieuwjaarsnacht in de Vlissingse binnenstad. foto Lex de Meester van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Postcode-Kanjer van 16,4 miljoen gulden is terechtgekomen in Dordrecht. Zestien deelnemers, met in to taal 26 loten, delen de prijs. Dat heeft een woordvoerder van de Nationale Postcode Loterij gisteren meegedeeld. Het gaat om de grootste straatprijs uit de geschiedenis van de Postcode Loterij. De prijzen per deelnemer variëi'en van 400.000 gulden tot 3,2 miljoen. De uitrei king gebeurde in de Kanjer Surprise Show van Henny Huisman op RTL4.De Postcode-Kanjer is een elk jaar in decem ber terugkerende trekking. Het afgelopen jaar hebben de deelnemers aan de Postcode Loterij een recordbedrag bijeengebracht voor goede doelen. Zestig procent van de opbrengst, die in 1997 ruim265 miljoen bedroeg, is bestemd voor organisaties als Artsen zonder Grenzen, het Wereld Natuur Fonds, Natuurmonu menten en Vluchtelingenwerk. De hoofdprijs van tien miljoen gulden in de Oudej aarsloterij is gevallen op een lot dat is verkocht in Noord-Holland. De 'ex tra prijs van vijf miljoen kwam terecht op een lot dat is gekocht in Noord-Brabant. Dat maakte de Stichting Exploitatie Ne derlandse Staatsloterij gisteren bekend. In totaal vielen ruim 1,5 miljoen loten in de prijzen, voor een bedrag van zeventig miljoen gulden. Naast tien en vijf miljoen, vielen er 26 prijzen van een ton. Het pakket van de Oudejaarsloterij brengt het totale prijzenbedrag van de Staatsloterij in 1997 op bijna zevenhon derd miljoen. Begin december viel de hoogste prijs uit de geschiedenis van de Staatsloterij, 13,6 miljoen gulden, in de Jackpot. ANP (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Vanaf 1 januari 1998 is onze naam O.B.M. "Zeeland" gewijzigd in Univé Zeeland Na 'o dennenboom' is het weer tijd voor een mooie kamerplant. Deze grote kamerbamboe vraagt om veel water en veel licht. Van 12.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 Chr. Huygensstraat 3 Strijen (op de Woonstrada op 't industrieterrein) tel. 078 - 674 30 00 HET GROENE WARENHUIS 21.00 uur. Woensdag van 8.45 tot 17.00 uur open. VERZEKERINGEN - Univé Zeeland Molenwater49, Middelburg, telefoon (01 IS) 62 96 55 De Pont de 1' Alma over de Seine in Parijs is uitgegroeid tot een nieuw bedevaartsoord. Vier maanden geleden vond prin ses Diana daaronder de dood. Passanten laten er alleiiei boodschappen achter. Sommige mensen gaan ervan uit dat de piinses de dood is ingejaagd omdat ze mos- lim had willen worden. In 1904 raakte de Nedeiiandse kunstenaar W.O.J. Nieuwen kamp (1874-1950) in de ban van Bali. Hij legde als eerste West-Europese schilder-documentalist zijn indrukken vast op papier. Vulkanen, de banyanboom, de bloem van de hibiscus. Zijn in de ver getelheid geraakte werk is nu te zien op drie exposities. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,20,21 en 23; sport: 25,26, 27 en 31. (Advertentie) WEA Accountants en Belastingadviseurs sponsort de WEA-Wallenloop zaterdag a.s. aan de Oostsingel te Goes. van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de voor gisteravond ge plande stemming in het parle ment over de begroting voor 1998 uitgesteld. Hij wil met het uitstel tijd winnen om te probe ren de minister van Buitenland se Zaken, David Levy, over te halen aan te blijven. Eerder op de avond liet Ne tanyahu al weten dat hij bereid was om concessies aan de minis ter te doen. Plij bekijkt of hij ge deeltelijk aan de eisen van Levy tegemoet kan komen zonder de belastingen te verhogen, ver klaarde een naaste medewerker van de premier. De stemming wordt nu komende maandag ge houden. Eerst was besloten dat zondag te doen, maar later volg de uitstel op verzoek van twee christelijke leden van de Knes set, die niet op zondag willen stemmen. De 60-jarige David Levy kon digde gisteren aan dat hij bin nenkort aftreedt. Enkele uren voor het begin van de stemming over de begroting voor 1998 zei (Advertentie) de minister dat hij en zijn Gesher-factie tegen zouden stemmen. Door deze zet brengt de minister het voortbestaan van het kabi net Netanyahu in gevaar. De re gering heeft nog drie maanden om een nieuwe begroting door het parlement, de Knesset, te loodsen. Lukt dat niet voor 31 maart dan moet zij aftreden. D oor de houdi ng van de Gesher- factie wordt het moeilijk voor de regering om de nieuwe begro ting goedgekeurd te krijgen. De coalitie kon rekenen op de steun van 66 van de 120 leden tellende Knesset maar verliest met Levy en zijn factie 5 medestanders. Daarnaast bevinden zich onder parlementariërs van de Likud- partij van premier Netanyahu zeker vier rebellen die eigenlijk van de premier af willen. In een toelichting op zijn stap klaagde minister Levy dat de premier wel veel geld wil uit trekken voor de ultra-ortho doxe joden. Voor hen maakt Ne tanyahu 250 miljoen shekel vrij (circa 50 miljoen gulden). De re gering bekommert zich volgens hem echter niet om de onder kant van de samenleving. De Gesher-leider had in juli vo rig jaar met Netanyahu afge sproken dat er maatregelen zou den komen om werklozen bij te staan, maar de premier hield zich daar niet aan. Verder ligt' Levy al geruime tijd met. Ne tanyahu overhoop over het vre desproces met de Palestijnen. ANP/RTR/DPA/AFP (Advertentie) De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1