Pater Moeskroen kan ook serieus klinken uit in zeeland Sessie Nieuwjaarsconcert Intermezzo Timeless Champagne Charlie Blow up! Paddy's Surprise The Dogs Marcel Verreck Jane Eyre Rijn en Trijn Timbres Divers Nieuwjaarsconcert De Broekert kunst cultuur woensdag 31 december 1997 The Messiah Thomas van Luyn Nieuwjaarsfeest Zondag Woensdag De sessieband met gastmuzikanten zorgt vanavond (woensdag) voor muzikaal divertis sement in jazz-eetcafé Desafinado in Middel burg (22.00 uur). Donderdag De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland begint 1998 met een Nieuwjaarsconcert in de Klove niersdoelen in Middelburg (17.00 uur). De pianiste Joanna MacGregor bijt het spits af met een pianosonate van Lou Harrison. Een half uur later treedt het Xenakis Strijkkwartet voor het voetlicht met coloratuur sopraan Ro- lande van der Paal met op het programma The Piano Sings van Michael Nyman uit 1994en de wereldpremière van De Toestand, de Moord en de Achtervolging van Michiel Braam. Het kwartet wordt gevormd door Mifune Tsuji en Paul Hendriks op viool, Susan Bierre op altvi ool en Pascale Went op cello. Om 18.30 uur is het Ab Baars Trio, bestaande uit Ab Baars op klarinet en tenorsax, Wilbert de Joode op bas en Martin van Duynhoven op drums, aan de beurt. Vanaf 19.45 uur speelt het Xenakis En semble onder leiding van Diego Masson. Van lannis Xenakis wordt Slagwerk and ensemble (1997) ten gehore gebracht met medewerking van Johan Faberopslagwerken van Lou Harri son Piano Concerto met medewerking van Joanna MacGregor aan de piano. In beide ge vallen is er sprake van een Nederlandse pre mière. Het concert wordt vanaf 21.30 uur be sloten door het Wiliem Breuker Kollektief met het Greetje Kauffeld Trio. Naast Willem Breu ker op sax en klarinet maken van het kollektief deel uit Lorre Lynn Trytten (viool), Alex Coke (sax en fluit), Peter Barkema (alt- en tenorsax), Andy Altenfelder (trompet), Boy Raaymakers (trompet), Bernard Hunnekink (trombone), Ni co Nijholt (trombone), Henk de Jonge (piano), Arjen Gorter (contrabas) en Rob Verdurmen (drums). Zangeres Greetje Kauffeld vormt een trio met Peter Nieuwerf (gitaar) en Jan Menu (saxofoon). Vrijdag Het vocaal ensemble Intermezzo geeft vrij dagavond het a capella concert Aap Noot Mies in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Deze theatershow is opgebouwd uit een Ne derlandstalig repertoire. Liedjes van onder an deren Herman van Veen, Bram Vermeulen, Wim Sonneveld, Anneke Gröhnloh, Cornelis Vreeswijk en André Hazes passeren de revue en worden op eigenzinnige en stijlvolle wijze uitgevoerd. De regie was in handen van Bram Vermeulen. The Timeless Orchestra geeft vrijdagavond een nieuwjaarsconcert in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). Dit gezelschap telt achttien bandleden, onder wie Jan Menu, Dick de Graaf, Ruud Breuls en Eric Vloeimans, en speelt onder leiding van Jos Beeren nummers van Glenn Miller, Count Basie, Tommy Dorsey en Duke Ellington. In De Mug in Middelburg luidt de Zeeuwse band Champagne Charlie vrijdagavond muzi kaal het nieuwe jaar in (21.00 uur). De groep speelt een eigen versie van jugband music en blues, maar maakt ook uitstapjes naar andere uithoeken van de muzikale we reld: calypso, ragtime, Louisiana twostep en hula uit Hawaiï. Champagne Charlie wordt ge vormd door René Verhage, Geert de Heer, Theo de Koning, Sjef Hermans en Peter Lense link. Café De Pompe in Goes verheugt zich vrijdag avond in de aanwezigheid van de band Blow up! (22.30 uur). Deze vier man tellende formatie zorgt voor in strumentale hammond grooves met muziek van onder anderen Jimmie Smith, Booker T and the MG's, Donald Byrd, the Meters en Ber nard Purdie. De band Paddy's Surprise zorgt zondagmid dag voor de muzikale sfeer in Irish Pub The Du ke in Middelburg (15.00 uur). Zondagmiddag wordt het muzikaal klimaat in café De Pompe in Goes ingekleurd door de band The Dogs (16.30 uur). Dinsdag Cabaretier Marcel Verreck brengt dinsdag avond zijn derde soloprogramma in de Stads schouwburg in Middelburg (20.00 uur). De rusteloze mens tolt in deze voorstelling, met de titel Een Wondermiddel, in de richting van de eeuwwisseling. Het schip is van alle an kers los. Het moet maar eens afgelopen zijn met de twijfel. Het moet allemaal in orde ko men. Van de ene dag op de andere. Een ko ninkrijkvooreen wondermiddel. Dergelijke za ken komen aan de orde bij Marcel Verreck. Het toneelstuk Jane Eyre is dindagavond te zien in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). Dit romantische verhaal naar de roman van Charlotte Brontë wordt gespeeld in een verta ling van Coot van Doesburgh en gaat over de gouvernante Jane Elliot die verliefd wordt op haar werkgever, mr Rochester. Haar liefde wordt beantwoord, maar de nacht voor hun huwelijk hoort Jane een ijselijke gil en ontdekt de krankzinnige vrouw van Rochester op een zolderkamer. Jane vlucht en probeert Roches ter uit haar gedachten te bannen... In de ver schillende rollen ziet men onder anderen Pia Douwes, Gerrie van der Klei, Ronald de Bruin, Celia van den Boogerten Ineke van Klinken. Verwacht WOENSDAG 7 JANUARI: Poppentheater Sim Bolus met Ei, ei, dit ben jijl in het Ambachts centrum in Goes (14.00 uur) Lezing met muziek door Jan Terlouw in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur) DONDERDAG 8 JANUARI: Shaanxi Theatre ArtTroupe uitChina in deStadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur) De Dulle Roeckers met Chickentales in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur) Musical De Jantjes in De Maagd in Bergen op Zoom (20,15 uur) VRIJDAG 9 JANUARI: Toneelstuk Het belang van Ernst in de Stadsschouwburg in Middel burg (20.00 uur) Orchestre d'Auvergne in de Concertzaal in Middelburg (20.00 uur) Show Jeans 7 in de Prins van Oranje in Goes (20.00 uur) Toneelstuk Ontkoppelde hitte in het Zuidland theater in Terneuzen (20.00 uur) Cabaretière Sanne Wallis de Vries in het Arse naaltheater in Vlissingen (20.15 uur) Musical De Jantjes in De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur) Dance Night met dj Serge in Brogum in Zierik- zee (21.00 uur) Jack Daniëls in The Duke in Middelburg (22.00 uur) ZATERDAG 10 JANUARI: Kindervoorstelling De kleine Prins in De Griend in Hoedekensker- ke (14.00 uur) Jeugddansvoorstelling 'n Beschadigd Sprookje in de Stadsschouwburg in Middel burg (15.00 uur) Night of the Gipsies ih het Zuidlandtheater in Terneuzen (18.00 uur) Show Jeans 7 in Theater Mondragon inZierik- zee (20.00 uur) Brabantse avond met Gerard van Maasakker in Luctor et Emergo in Rilland (20.00 uur) Pianoduo Tomoko Mukaiyama en Mahirako Ooi in de Kloveniersdoelen in Middelburg (20.30 uur) Stoner Metal Night met Sinister Footwear en Lost in Misery in Brogum in Zierikzee (22.00 uur). ZONDAG 11 JANUARI: Berdien Slenberg in De Maagd in Bergen op Zoom (14.30 uur) Muziekgroep Briza in de Prins van Oranje in Goes (15.00 uur) Sorry Paganini in The Duke in Middelburg (15.00 uur) Boudewijn de Groot in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur) MAANDAG 11 JANUARI: Inleiding Madame Butterfly in de Stadsschouwburg in Middel burg (19.30 uur) DINSDAG 13 JANUARI: Fred Delfgaauw met 't Gelag in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur) Marlies Helder met Generous Mood in De Maagd in Bergen opZoom (20.15 uur) Slagwerker Johan Faber werkt donderdag mee aan het Nieuwjaarsconcert in de Kloveniersdoe len in Middelburg. foto Camilia van Zuylen Zaterdag Rijn en Trijn spelen zaterdagmiddag de fami lievoorstelling Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen in Het Dorps'uus in Bruinisse (15.00 uur). Rijn en Trijn spelen alle rollen zelf, ook die van de Zeven Dwergen en van Marie, de dienst meid,een nieuwe verschijning in hetsprookje. Wie de rol van de Prins zal vervullen, blijft tot aan het slot geheim... Zal het hem lukken om de betovering van de Boze Stiefmoeder te doorbreken? Het koperquintet Timbres Divers treedt zater dagmiddag op in de hervormde kerk in Burgh (16.00 uur). Het gezelschap uit Hendrik Ido Ambacht brengt een programma metwerken van onder anderen Farnaby, Dvorak, Debussy, Pachel- bel, Scarlatti, Mancini en Rodriques. De Koninklijke Harmonie Ons Genoegen geeft zaterdagavond een nieuwjaarsconcert in Open Hof in Vlissingen (19.00 uur). Ongeveer veertig leerlingen van de vereni ging, onder leiding van Dick Broers, openen de avond, waarna het harmonie-orkest, gediri geerd door Leon Bours, aantreedt met een ge varieerd programma met als uitersten Music for the Royal Fireworks van Handel en een slectie uit Miss Saigon. Na de pauze treedt het Westkappels Kwartet voor het voetlicht. De presentatie is in handen van Rien Mondeel. Leen de Broekert verzorgt zaterdagavond een orgelrecital in de Koorkerk in Middelburg (20.00 uur). De concertgever heeft gekozen voor werken De band Pater Moeskroen is met Spanning en Spinazie bezig met de vierde tournee langs de Nederlandse schouwburgen. Op het programma staat soms lichtvoetig, dan weer ongemeen se rieus Nederlandstalig repertoire. Muzi kaal gezien halen de Amersfoorters hun inspiratie uit alle mogelijke uithoeken van de muziekgeschiedenis: van ska tot polka, van folk tot levenslied. Hoe seri eus en doordacht de muziek van Pater Moeskroen ook mag klinken, de band wordt nog steeds gezien als de lolbroe kenbende die een hitje scoorde met de lichtvoetige feestnummer 'Roodkapje'. Pater Moeskroen-frontman Marcel Sop hie wordt er wel eens moe van. Marcel Sophie: „Als je naar onze thea tershows gaat, zie en hoor je dat het een achterhaald en eenzijdig stempel is. Na tuurlijk maken we nog steeds een hoop flauwekul, maar we zijn zowel tekstueel als muzikaal behoorlijk gegroeid sinds Roodkapje. En we schrijven steeds meer nummers die wél ergens over gaan. We zijn allemaal in de dertig. We zijn bezig met relaties en kinderen krijgen, we zijn wat serieuzer geworden." Sophie denkt dat het in Nederland bijna onmogelijk is om van bepaalde stempels of stigma's af te komen. „Ik betrap me er zelf ook op dat ik enorm vasthoudend ben als het gaat om de herkenning van bepaalde mensen. Ikzelf zie Peter Jan Rens bij voorbeeld nog steeds als meneer Cactus, Joop Doderer zal voor mij altijd Swiebertje blijven." Pater Moeskroen werd twaalf jaar gele den opgericht door een vijftal studenten muziektherapie. „In feite was Pater Moeskroen een reactie op die opleiding", zegt Sophie. „Je leerde er je muziek te verantwoorden, elke noot uit te leggen, te gebruiken als middel in plaats van Pater Moeskroen: In schouwburgen valt het op als je zelfs maar je wenkbrauwen optrekt. doel. Als reactie wilden we muziek ma- kenzonderna te denken en al teveel oefe nen. Dat oefenen deden we wel tijdens optredens. Het was een soort grap. Puur afreageren." In kleine kring werd Pater Moeskroen binnen no time behoorlijk populair. De optredens waren feestelijk, melig en lol lig. Na zes jaar werd de pretentieloze feestmuziek ook opgemerkt in Hilver sum. Het nummer 'Roodkapje' werd re gelmatig gedraaid op Radio 3 en werd een gigantische hit. „Als je opeens middenin de belangstel ling van de media staat, moet je opletten dat je je niet gek laat maken", zegt Sop hie. „Je moet bij wijze van spreken uit kijken dat je niet in panels van kwisjes terechtkomt en met je kop in de 'Story' komt te staan. We hebben van oudsher meer affiniteit met de VPRO, de VAR A en muziekblad 'OOR' dan met die andere kant van de media, de Gooise matras zeg maar. Het heeft ons verbaasd dat we alle aandacht kregen van die laatste media, terwijl de zichzelf serieus nemende me dia ons links lieten liggen." De periode dat Pater Moeskroen over spoeld werd door media-aandacht was van korte duur. „Onze derde single 'Wer ken Is Ongezond' werd geboycot door John de Mol en consorten. Die vonden de tekst opruiend. Gevolg was dat het afge lopen was met de hoogvliegerij. Tot de dag van vandaag vragen mensen wel eens aan me of we nog bestaan. Vroeger kon ik nog zeggen: zet de radio of televi sie aan en je weet dat we nog bestaan. Te genwoordig moet ik uitleggen dat we sinds 'Roodkapje' nog steeds uitermate actief zijn." Hossen 'Uitermate actief' is nog lichtelijk be scheiden uitgedrukt als het gaat om de optredens van de band. Zo treedt Pater Moeskroenin de zomer vrijwel wekelijks op in feesttenten en op festivals in boe rendorpen. In de herst- en wintermaan den trekt de groep met theatershows langs schouwburgen. Op dit moment toert Pater Moeskroen door Nederland met de theatershow Spannitig en Spina zie. Sophie kan zich herinneren dat het wel even wennen was toen hij voor het eerst op de schouwburgplanken stond. „Het is behoorlijk moeilijk om serieuze nummers aan te kondigen. Je bent zo ge wend aan die flauwekul, dat je bij serieu ze nummers echt een knop om moet zet ten. In onze vorige show hadden we voor het eerst heel serieuze nummers, waarbij we teksten gebruikten van Hans An dreus en Thomas Grafdijk. Dat was wel even wennen. Ook voor notoire Pater Moeskroen-fans, die de band aan het werk gezien hebben op stomende, drankovergoten dorps feesten, moet het wel even wennen zijn om de band te bekijken vanaf het rode pluche. Sophie: „Sommige mensen ko men echt in hun oude kloffie naar de schouwburgen om een avondje ouder wets te hossen. Ze reageren bijna veront waardigd als ze zien dat we zo nu en dan ook heel serieuze muziek maken met trombones, fluitjes, violen en soezafoon. Andere mensen reageren er positiever op. Zo van: ik had nooit gedacht dat jul lie dit ook kunnen." „In een feesttent kun je je gebaren en houding zo groots maken als je wil. In schouwburgen valt het al op als je je wenkbrauwen optrekt. Je beweegt je al snel als een olifant in de porseleinkast. Je moet alles veel subtieler en verfijnder presenteren. Een groot verschil is ook dat je in theaters je muziek daadwerkelijk speelt, in feesttenten gooi je het eruit. In het theater maken we eigenlijk muziek op een hele doordachte en beredeneerde manier. We maken de muziek zoals we dat hebben geleerd op onze opleiding. Het is een manier van musiceren, waar we ons met Pater Moeskroen altijd tegen verzet hebben. Het zal wel iets met de vorderende leeftijd te maken hebben, dat het ons nu wél goed bevalt." Mark Roos Spanning en Spinazie van Pater Moeskroen: 17 jan. Hel Kruispunt Barendrecht; 23 jan. De Goote Brielle; 24 jan. Stadsgehoorzaal Vlaar- dingen;30jan. De Willem, Papendrecht; lfeb. Chassé Theater Breda. Het Willem Breuker Kollektief treedt donderdag op tijdens het Nieuwjaarsconcert in de Klove- nierdoelen in Middelburg. foto Evelien Schoondergang Marcel Verreck komt dinsdag met zijn programma Een wondermiddel naar de Stadsschouwburg in Middelburg. foto Mark Kohn van Handel, Bach, Buxtehude, Pachelbel, Scheidt, Kuhnau en Corelli die passen in deze tijd van het jaar: de kersttijd en de jaarwisse ling. De Christelijke Oratorium Vereniging Middel- harnis en het Randstedelijk Begeleidingsor kest geven zaterdagavond een uitvoering van het oratorium The Messiah in de Grote Kerk in Middelharnis (20.00 uur). Aan dit werk van Georg Friedrich Handel (1685-1759) werken mee de sopraan Marijke Nieuwenweg,dealt JoséScholte, detenor Ro bert Overpelt, de bas Tom Sol en de organiste Martine van der Meiden. De algehele leiding is in handen van Rinus Verhage, dirigent van de oratoriumvereniging. Cabaretier Thomas van Luyn staat zaterdag avond met zijn programma Fanfare in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). Het eerste solo-programma van Van Luyn (hij maakte eerder deel uit van het inmiddels ont bonden duo Ajuinen en Look) gaat over de ma gie van het gewone leven en is muzikaal, spits vondig, taalvaardig, schokkend, snel en vooral zeer geestig. In dorpshuis De Schutse in Haamstede wordt zaterdagavond een muzikaal nieuwjaarsfeest gehouden (20.30 uur). Op initiatief van Leo de Feiter van muziekcafé Brandenburgh treden er verschillende mu- ziekforrpaties op. Zo staat het Combo Joop Kort garant vor jazzy-swing, boogie-woogie, blues en rock and roll en wordt verstrekt met zanger-gitarist Marien Hogerheijde. Het all round dans-jazzorkest The New Orpheans speelt muziek in de stijl van Duke Ellington, Count Basie, Glenn Miller en The Ramblers. Voor swing en zweet zorgt tenslotte de acht le den tellende band Crosshead Southside Horns XL.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9