Wethouder laakt opstelling partij Dokwerkers waren nog echte mannen PZC Scholen streden om soccertitel Oostburg bouwt door in IJzendijke Progressief Hulst wil aanpak criminaliteit zeeland 15 Rosendaal wil dat VVD-bestuur zich verantwoordt voor keuze lijsttrekker Oostburg Pauselijke onderscheiding Zakkenroller steelt telefoon Man moet vier maanden cel in Gooien met barkrukken bestraft Middelburger krijgt laatste kans Jonge musici Ieren spelen In harmonie zuider buren woensdag 31 december 1997 door Hans Heijt OOSTBURG - De Oostburgse wethouder A Rosendaal vindt dat het bestuur en de kandi- daatstellingscommissie van de VVD zich moeten verantwoor den voor de wijze waarop J. Pro voost tijdens een ledenvergade ring tot lijsttrekker is gekozen. Volgens Rosendaal gaf het be stuur de leden bewust geen dui delijkheid over de kandidatuur van Provoost voor het lijsttrek kerschap en werkte het passief mee aan diens ronselen van stemmen. Rosendaal was door de kandi- daatstellingscommissie naar voren geschoven als lijsttrekker en beoogd wethouder voor de gemeenteraadsverkiezingen van 4 maart. Fractievoorzitter Provoost wierp zich op als te genkandidaat en kreeg op de le denvergadering van eind no vember vijfenveertig stemmen. Rosendaal had de steun van twintig stemgerechtigden en trok zich enkele dagen na de stemming terug voor de verkie zingen. In een brief aan de leden van de VVD in de gemeente Oostburg Advertentie Kwaliteitsmode voor OPRUIMINGSPRIJZEN OVERHEMDEN ARROW-MELKA-ELMIOR 59,- p/st2 voor 110,- Arrow Fleece Iruien 22$.-22$.- nu voor 135,- Melka winterjacks en -coats nu 298,- Schiesser ondergoed 2 stuks voor 21,95 herenmode De hoef^met de kjeding van klasse Lange Delft 46-48 loéjfSègeersstraat 4331 SiMRJJvdddc&urg, telefoon 0118-613073 stelt Rosendaal dat het bestuur en de kandidaatstellingscom missie zich op een ledenverga dering dienen te verantwoorden voor het verloop van de verkie zing van de lijsttrekker. Rosendaal schrijft dat hij op de hoogte was van de behoefte van Provoost aan een betaalde baan. Daarom stelde hij al vóór de kandidaatstellingsvergadering voor aan Provoost om zelf eerst twee jaar wethouder te worden. Daarna was hij bereid terug te treden ten gunste van Provoost. Ronselen Provoost wees het aanbod af. Volgens Rosendaal zette hij daarna het ronselen van stem men onverminderd voort. De wethouder verwijt Provoost dat hij van C. J. Almekinders, voor zitter van de WD in West- Zeeuws-Vlaanderen, had moe ten horen dat de Oostburgse fractievoorzitter zich als tegen kandidaat voor het lijsttrekker schap had opgeworpen. Daarnaast hekelt Rosendaal in een brief aan de leden de opstel ling van de kandidaatstellings commissie. Hij stelt dat de com missie de leden bewust niet op de hoogte bracht van de ambi ties van Provoost om opschud ding te voorkomen, maar achter de schermen meewerkte aan diens kandidatuur. „Het be stuur heeft door alles op zijn be loop te laten, te gedogen en pas sief mee te werken aan deze praktijken, de partij schade toe gebracht, de kandidatenlijst verzwakt en het verkiezingsre sultaat op het spel gezet", schrijft de wethouder. Rosen daal betreurt het dat de brief bij de media is terechtgekomen, omdat deze alleen bestemd was voor de WD-leden. Daarom wil hij geen toelichting geven op het epistel. Provoost noemt Rosendaal een 'slecht verliezer'. Hij stelt dat TERNEUZEN - Een zakkenrol ler ging maandagavond in de Terneuzense binnenstad aan de haal met een draagbare telefoon van een 52-jarige man uit Deur- sen. Het GSM-toestel heeft een waarde van 250 gulden. hij de wethouder al op 6 mei vo rig jaar had laten weten dat hij zich wellicht als tegenkandi daat zou opwerpen. ,,Ik had drie redenen om niet in te stemmen met het gedeelde wethouder schap", aldus Provoost. „De kwestie van de continuïteit speelde mee. Daarnaast waren er onzekerheden. Ik was bereid Adri Rosendaal te geloven op zijn woord. Maar wat zouden de eventuele coalitiepartners ervan vinden? Verder vond ik dat de algemene vergadering vooraf op de hoogte gesteld moest worden van het plan voor een gedeeld wethou derschap. Daarin verschilden we van opvatting." Bestuursvoorzitter Almekin ders ziet geen reden om het be stuur en de kandidaatstellings commissie verantwoording te laten afleggen op een ledenver gadering. Hij stelt dat die ver antwoording al is afgelegd op de vergadering van eind november. Verder laat hij weten dat de kan didaatstellingscommissie Ro sendaal tot het laatst toe onder steunde. De ploeg van basisschool De Kreeke aan de bal tegen Prins Frederik Hendrik. foto Charles Strijd door Hans Heijt SAS VAN GENT - Het team van De Kreeke 1 in Westdorpe is dinsdag winnaar geworden bij de meisjes bij het soccer- toernooi voor basisscholen in de gemeente Sas van Gent. Bij de jongens behaalde het team van De Werf in Philippine de hoogste ogen. Het zaalvoetbaltoernooi was een initiatief van leerkracht Wies van Kerckhoven van de basisschool Prins Frederik Hendrik in Sas van Gent en werd gehouden in sporthal de Vlaanderen. De meisjes stre den in een poule van zes teams om de titel. Bij de jongens de den zeven teams een gooi naar het kampioenschap. In beide categorieën moesten de schoolteams wedstrijdjes van tien minuten spelen. Bij de meisjes werd het team van De Kreeke 1 eerste met elf punten, De Stelle uit Philippine ein digde met negen punten op de tweede stek en De Valken- burght uit Sas van Gent was met zes punten derde. Basis school Prins Frederik Hendrik werd vierde met vijf punten. De Kreeke 2 vijfde met vier punten en De Werf was hek kensluiter met één punt. Bij de jongens bleef De Werf met der tien punten De Kreeke 2 net één punt voor. De Stelle was derde met tien punten, De Es- dooimveste in Sas van Gent vierde met acht punten, De Kreeke 1 vijfde met zeven pun ten, De Valkenburght zesde met vijf punten en Prins Fre derik Hendrik zevende met tweepunten. MIDDELBURG - P M. Hoondert uit Middelburg heeft dins dag de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice in ontvangst genomen. Hoondert kreeg de onderscheiding voor zijn inzet en werkzaamheden voor de i-ooms-katholieke ge meenschap. Vanaf 1973 tot 1981 was Hoondert kerkmeester van de paro chie Heilige Petrus en Paulus in Middelburg. Van 1981 tot 1995 was hij bestuurslid van het bejaardentehuis Sint Willi- brord. In het bestuur van de School voor Praktische Vorming vertegenwoordigde de Middelburger vanaf 1978 de Neder landse Katholieke Schoolraad. In alle besturen was hij voor de financiële zaken verantwoordelijk. De ondei-seheiding werd uitgereikt tijdens een bijeenkomst van het voormalige Bestuur van de Stichting Samenwer kingsscholen voor voortgezet buitengewoon onderwijs voor moeilijk lerende kinderen. Namens het bisdom van Breda kreeg Hoondert de onderscheiding uit handen van de voorzit ter van het bestuur, J. J. Ham. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 56-jarige man uit Ovezande veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Verder dient de man zich onder toezicht van de reclassering te houden. De rechtbank vond de poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De rechtbank nam de conclusie van het psychiatrisch rapport over dat de man sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest toen hij september dit jaar in Goes de vriend van zijn vrouw met een mes opwachtte en vervolgens zijn 'prooi' achterna rende met de bedoeling hem te steken. Twee weken geleden had de officier van justitie achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr, R.C.P. Rammeloo heeft dinsdag een 20-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot vijftig uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De man moet ook vijfentwintig uur les in alcoholpreventie volgen. De politierechter vond de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De verdachte had vorig jaar juli in een discotheek in Westkapelle met het gooien van barkrukken twee slachtoffers gemaakt. De Middelburger zei zich niets van het incident te herinneren. „Ik had een fles wodka gedronken. Ik was zo dronken dat ik niet meer wist wat ik deed." Eén barkruk trof een vrouw, die een oogwond met een blij vend litteken en schade aan haar gebit opliep. Een man, die de tweede barkruk op zich kreeg, werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis afgevoerd- Officier van justitie mr. F. van Es eiste twee maanden gevangenisstraf, maar verzette zich niet tegen omzetting in een werkstraf. MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger krijgt nog een kans van de rechtbank in Middelburg. De man had in septem ber dit jaar op de Markt in zijn woonplaats een jongen onder bedreiging beroofd van een pakj e sigaretten en enkele cd'sNa een eis van anderhalf jaar komt de Middelburger er vanaf met een celstraf van zes maanden, om te zetten in een werkstraf van 240 uur. De man heeft al diverse keren in de gevangenis gezeten, maar vertelde de rechtbank twee weken geleden zelf al dat hij in middels weer op de goede weg was. De rechtbank vond dat de verdachte gezien zijn goede vorderingen nog een kans ver dient. Bovendien besloten de rechters de man niet te vervol gen voor een aanklacht wegens bedreiging; de Middelburger was een vriend te hulp geschoten die in elkaar werd geslagen. HULST - De Koninklijke Ste delijke Harmonie hield dinsdag voor de zesde keer in successie haar jaarlijkse muziekdag voor jeugdleden, de Music Clinic 97. Onder leiding van dirigent Jo- han de Witte en ondersteund door een aantal wat meer erva ren musici konden leerlingen voor het eerst ervaren wat spe len in een volledige harmonie bezetting is. Vanaf negen uur repeteerden en oefenden de jongeren vier stuk ken, waarvan ze pas dezelfde ochtend de partituren onder ogen kregen. „De leerlingen worden goed opgevangen en be geleid. We beginnen eerst met een kennismakingsrepetitie", licht secretaris van de harmonie T. Maes toe. „We oefenen de hele dag door, want om kwart voor vijf is er een uitvoering en het is de bedoeling dat het dan accep tabel klinkt." Zo'n twintig van de jeugdigen hadden nog nooit in harmonie- verband gespeeld. Daarom zorgden de oudere harmoniele den voor ondersteuning in de basregisters en in de partijen die de jongere garde (nog) niet aan kan. Om de uitdaging compleet te maken waren voor de ervaren musici de partijen uitgeschre ven en bewerkt door de dirigent. „Ook zij moeten met de billen bloot op zo'n dag", lacht Maes. Vermaning Hij wij st op een j ongen achter de tamboer en die net een verma ning krijgt van dirigent De Wit te. „Dit is de eerste keer dat hij in gezelschap speelt en hij zit, zoals veel anderen, vooral op zijn partituur te letten en te wei nig op de dirigent", zegt de se cretaris, die zelf ook zijn partij tje meeblaast. „Het belangrijke van deze ervaring is dat ze leren luisteren naar elkaar en leren kijken naar de dirigent. Daar naast is goed dat ze kunnen wennen en dat hun binding met de harmonie versterkt wordt.." Behalve deze gelegenheidshar monie werd er ook opgetreden door een klarinetensemble on der leiding van Ingeborg Geerts en een koperensemble onder lei ding van Edwin de Neys. „Het is misschien niét altijd even ge makkelijk wat ze vandaag on der de knie moeten zien te krij gen, maar de dirigent legt de repetitie regelmatig stil om toe lichting te geven", legt Maes verder uit. „De leerlingen oefe nen vandaag vier zeer uiteenlo pende stukken, van een jazznummer en een klassieke ouverture tot een Spaans num- door Bart De Clerck ANTWERPEN - Van het woord ha venarbeider kijkt men in Antwer pen raar op, gewoon als ze daar zijn aan het veel minder plechtige 'dokwerker'. De dokwerker, met een zak van hon derd en meer kilo op zijn schouders, zo- als hij een standbeeld kreeg vlak naast het Antwerpse stadhuis, ontdek je niet meer in de Vlaamse havenstad. Deze kleurrijke figuren verdwenen voor het grootste deel door de modernisering en vooral door de komst van de containers. De 'klassieke' havenarbeider, die in het stukgoed werkt en daarbij nog heel wat handenarbeid verricht, is wel gebleven. Ze zijn nog met 2.190 op een totaal van 6.208 dokwerkersde mannen die in het stukgoed werken en voor wie de handen de belangrijkste werkinstrumenten zijn. Deze 'echten' worden op de voet gevolgd door 1.878 specialisten. Het gaat om dok-autovoerders, la-aandrij vers, dekmannen, markeerders, wakers en kuipers. Vervolgens zijn er meer dan 350 bestuurders van speciale voertui gen waaronder walkraanmannen en chauffeurs van straddle-carriers en reuzenvorkliften. Het leidinggevend personeel bestaat uit 850 personen en dragen in Antwerpen merkwaardige namen als ceelbazen, foremannen, chef-markeerders, cónterbazen en wa kers-controleurs Er is ook een nieuwe categorie van dok werkers, met name de vaststellers van schade aan de containers. In het getal van 6.208 zitten tenslotte de magazijn arbeiders (458) en de distributiearbei ders (318). De cijfers komen van Frans Van Geel, voorzitter van de Centrale der Werkge vers aan de Haven van Antwerpen (Ce- pa). Hij meent dat de klassieke dokwer ker (die onder meer stukgoed aan- en afslaat, zakkengoed op paletten brengt en ijzeren staven of stalen buizen in het schip stouwt) blijft bestaan, zolang er aan de dokken stukgoed wordt behan deld. En dat kan nog wel even duren, vermits Antwerpen voorlopig de groot ste stukgoedhaven van Europa is. Boek Dokwerkers hebben een boek waarin hun arbeidsdagen worden opgeschre ven. Er bestaan twee soorten: een slech te en een 'goeie' boek. De eerste is een B- boek met een blauwe kleur, de tweede een A-boek, die een rode kaft heeft. Met een 'goeie' boek (vroeger het rode boek je genoemd omdat vooral socialistisch gesyndiceerde dokwerkers er een had den) heeft een havenarbeider meer be staanszekerheid. Als hij werkloos is, krijgt hij een toeslag uit een fonds. Een man met een 'slechte' boek krijgt alleen zijn werkloosheidsvergoeding. Van de 6.208 dokwerkers in Antwerpen wer ken er 2.907 vast. De overige 4.111 zit ten inlos dienstverband. Die moeten el ke dag naar het aanwervingslokaal, in Antwerpen beter gekend onder de naam 't Kot. Dat werk gebeurt in vier ploegen: een dagshift en nog drie ande re shiften die samen een periode van 24 uur overbruggen. Het 'afzetten' of aan werven gebeurt om 7 uur voor de dags- hift, om 13 uur voor de namiddag- dienst, om 15.30 uur voor de nachtploeg en om 14.30 uur voor de morgenshift van 's anderendaags. Werkbriefje Elke dag weer is het bij 't Kot een komen en gaan van dokwerkers. Ze gaan in grote groepen binnen om een werk briefje te ontvangen. Op dat papiertje staat wanneer en waar er dient ge werkt. Wie geen opdracht krijgt, is die dag werkloos. Volgens directeur Guy Vankrunkelsven van de Cepa (Centrale der Werkgevers aan de Haven van Ant werpen) zit het de j ongste maanden vrij goed met de tewerkstelling. „De werk loosheid bij de losse havenarbeiders ligt in 1997 duidelijk op een lager peil dan in 1996. Vorig jaar waren er regel matig pieken van meer dan duizend werkloze havenarbeiders per dag, ver deeld over de vier shiften." De daling is volgens Vankrunkelsven toe te schrij ven aan het feit dat er voorlopig geen dokwerkers meer bijkomen. Voor het overige hangt de tewerkstelling nauw samen met de trafiekcijfers van de ha ven. Die gingen volgens het Studiecen trum voor de Expansie van Antwerpen tijdens de eerste acht maanden van 1997 met 5,8 procent naar omhoog in vergelijking met dezelfde periode in 1996. In deze stijging zit een opmerke lijke verhoging van de fruittrafiek, die bij uitstek arbeidsintensief is. Hoe meer bananen, sinaasappelen en kiwi's wij eten, hoe meer werk er aan de dokken is, zou je dus kunnen stellen. Gouden palm Frans Vermeulen uit de Antwerpse randgemeente Ekeren was onlangs bij de 750 dokwerkers die de 'Gouden Palm der Kroonorde' kregen. Een ver diend ereteken: hij werkte meer dan twintig jaar in de Antwerpse haven, kreeg er stoflong en liep een hartziekte op toen hij op rijpe leeftijd met een 'Kangoeroe' had lei'enrijden, zo'n reus achtig tuig dat containers optilt en waarvan de chauffeur op een hoogte van twaalf meter achter het stuur zit. Zijn vader was al dokwerker vanaf zijn veertiende. Frans kan een boek schrij ven over de verhalen die hij van hem hoorde. „Het was nog de tijd van de ech te mannen, die zware lasten torsten in of uit het ruim van de schepen. In de polderdorpen rond de haven waren ze met velen die destijds met de paarden tram of te voet naar het werk gingen. Ze vertrokken om vier uur, eerst naar het aanwervingslokaal en daarna naar de kaaien. Ze stonden veel in het graan. Zakken afdragen, wegen werken in de buik van de schepen die toen vaak aan een boei op de stroom afmeerden. Lich ters kwamen langszij om de lading over te nemen. Als het graan los in het ruim lag, wat meestal het geval was, moest het eerst in zakken belanden. Dat gebeurde via een trechter, die de dokwerkers met een schop volschepten." Congoboten Toen Frans zelf begon, moest hij eerst in de Chinaclay gaan werken, een soort kalk die in de papierindustrie gebruikt wordt. „Een vuil werk waarvan ik het op de longen kreeg", zucht Frans. Hij vond uiteindelijk werk bij de Compag nie Maritime Beige (CMB) aan de kaai waar de zogeheten Congoboten aan- meerden. „Ik moest de bagage aan boord brengen van die boten die alle maal namen droegen van koningen of prinsen: Albertville, Leopoldviïle. Ze kwamen trouwens overeen met de na men van de toenmalige Congolese ste den. Het waren passagiersschepen die ook vracht meenamen naar de kolonie. Vijf- tot zeshonderd passagiers, het kon tellen wat die aan bagage meebrach ten." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De nieuwbouw wijk Maurits in IJzendijke loopt zo goed dat de gemeente Oost- burg van plan is te beginnen met de tweede fase van het bestem mingsplan. Alle kavels zijn sinds 1993 verkocht of in optie uitgegeven. Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg wil 475.000 gul den uittrekken voor het bouw en woonrijp maken van de wijk. De eerste fase was aanbesteed en gegund aan aannemingsbe drijf Geldof Zeeuws-Vlaande ren. Dit bedrijf mag ook de tweede fase uitvoeren. Daarmee denkt de gemeente aansluitpro- blemen van wegen en riolering te voorkomen. Voor de verdere ontwikkeling van het bedrij venterrein Stampershoek in Oostburg wil het college de be staande klinkerbestrating ver vangen door asfalt. De gemeente komt daarmee te gemoet aan de belangstelling die enkele transportbedrijven hebben getoond om zich te ves tigen op het bedrijventerrein. Zware vrachtwagens kunnen dan zonder problemen de be drijven bereiken. Op enkele we gen op het terrein blijven klin kers liggen. B en W zijn van plan deze wegen via borden verbo den te verklaren voor door gaand vrachtverkeer. De asfal- teringswerkzaamheden kosten de gemeente 182.000 gulden. Politiebureau Dé gemeenteraad van Oostburg buigt zich donderdag 15 januari vanaf 19.30 uur tevens over een krediet van 108.000gulden voor het bouwrijp maken van een perceel aan de Trageldam in Oostburg voor de bouw van het nieuwe politiebureau. Er wordt ook gepraat over,een bijdrage van 306.000 gulden in de techni sche voorbereidingen tot het oplossen van het bergingstekort in het rioolstelsel van de kern Breskens. Aan de orde komen verder drie verzoeken voor het plaatsen van windturbines aan de Willemsweg in IJzendijke, de Westelijke Dwarsweg in Hoofd plaat en de Platteweg in Cadzand. Het college wil voor alsnog geen medewerking ver lenen aan de aanvragen, omdat B en W het beleid ten aanzien van windmolens eerst willen vastleggen in het bestemmings plan buitengebied. Antwerpse dokwerkers in 't Kot, waar het werk wordt verdeeld. foto Wim Daneels door Barend Pelgrim HULST - Massale vechtpartij en, ongeregeldheden en andere criminaliteit in het uitgaansle ven van Hulst moeten desnoods stevig aangepakt worden. Dat vindt de politieke partij Pro gressief Hulst. De partij verlangt dat de ge meente preventieve maatrege len treft om de rust terug te brengen en te behouden in het Hulster uitgaansleven. De afge lopen jaren vonden met grote re gelmaat incidenten plaats in de Oost-Zeeuws-Vlaamse stad. „Zelfs tijdens de onlangs ge houden kerstmarkt en het afge lopen weekend zijn we weer niet gespaard gebleven van verschil lende vormen van baldadig heid, vandalisme, brandstich ting en autodiefstal", zegt A Hegger namens bestuur en frac tie van Progressief Hulst. Volgens Hegger is het huidige college van burgemeester en wethouders in overleg met de politie nog niet verder gekomen dan het achteraf treffen van maatregelen. „Pas nadat het on heil is geschied worden toe gangsverboden tot de horeca opgelegd, de zogenaamde 'rode kaarten'. Het beleid is enkel ge baseerd op afwachten in plaats van een anticiperend te werk te gaan", vindt Hegger. Progressief Hulst vindt dan ook dat er naast de bestaande maat regelen meer aan preventie ge daan moet worden. De partij stelt voor om een jongerenwer ker aan te stellen die een positie ve invloed moet uitoefenen op probleemgevallen en -groepen. „Ook het organiseren van acti viteiten in groepsverband en het geven van voorlichting op scho len kan een betekenende bijdra ge leveren", aldus Hegger. „Dit is een formule die in andere plaatsen ook goed werkt. Als de gemeente aantrekkelijk wil blijven als toeristische stad en als woonstad moet er door alle politieke partijen hard gewerkt worden aan preventieve maat regelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 61