Banken helpen Zuid-Korea Weer politie-inval bij bisdom Gent in zaak rond pedofilie Politie overmeestert overvaller organa Noord-Ieren vrezen nieuwe geweldsgolf Wij wensen u voor 1998 365 maal een goede nacht. Massale muiterij in Braziliaanse gevangenis beëindigd Meeste Belgen tegen stemrecht migranten buitenland Kaunda stopt hongerstaking Ook Nederlandse instellingen betrokken bij reddingsplan Wereldwonder herrijst voor kust Alexandrië Times Square ontsnapt aan ramp Hond vrat hoofd van baasje op Jeltsin vraagt om ideeën 51 Journalisten gedood in 1997 Snowboarder door lawine gedood Aanslag door moslim in Thailand Bomaanslag op trein in Istanbul woensdag 31 december 1997 LUSAKA - De Zambiaanse ex- president Kenneth Kaunda heeft dinsdag zijn hongersta king beëindigd. Zijn voormali ge ambtgenoot uit Tanzania, Julius Nyerere, heeft dit beves tigd. Kaunda protesteerde met de staking tegen zijn arrestatie op eerste kerstdag. Nyerere bracht dinsdag een be zoek aan Kaunda in de zwaar bewaakte gevangenis van Kab- we. De Zambiaanse regering verdenkt Kaunda van betrok kenheid bij een couppoging door legerofficieren op 28 okto ber. Volgens waarnemers is Nyerere namens de Organisatie van Afrikaanse Eenheiden de Ont wikkelingsgemeenschap van Zuidelijk Afrika in Zambia. Die organisaties vrezen escalatie van de politieke spanningen in dat land. Nyerere zou volgens het Afri kaanse persbureau PANA Kau nda moeten overhalen zijn voorbeeld te volgen en een punt te zetten achter zijn politieke loopbaan. ANP/RTR van onze redactie buitenland AMSTERDAM - De toezegging van internationale commerciële banken om een bijdrage te leve ren aan het omvangrijke hulp pakket voor Zuid-Korea, komt ook van Nederlandse banken. ABN Amro en ING, die van de Nederlandse banken de groot ste bedragen hebben uitstaan in het Oost-Aziatische land, zijn bereid de leningen die eind dit jaar aflopen, niet onmiddellijk op te eisen. Voorwaarde is dat dezelfde be lofte komt van commerciële banken van twaalf andere voor aanstaande industrielanden, zo liet ING weten. De bank voegde hieraan toe dat de bijzonderhe den over het openhouden van de bestaande kredieten nog niet zijn vastgesteld. Het verstrek ken van nieuwe leningen is vol gens ING niet aan de orde. Volgens cijfers uit het jongste van onze redactie buitenland CAIRO- De beroemde vuurto ren van Alexandrië, een van de zeven wereldwonderen uit de oudheid, zal in het jaar 2000 zijn herrezen. Een Belgisch-Egypti sche maatschappij heeft van de autoriteiten in Cairo toestem ming gekregen een nieuwe Pha ros te bouwen. De nieuwe vuurtoren wordt een toeristisch en cultureel complex dat op zonne-energie werkt, al dus directeur Hussein Rizk van Sola-E. Het bedrijf is gespecia liseerd in zonne-energie. Het complex komt bij zijn oude plek te staan, op een stervormig kunstmatig eiland in zee voor het fort van Qaytbay. Bovenop een gebouw van vier verdiepin gen komt een negen meter hoge reproductie van de oude Pharos te staan. Vanaf het eiland zullen laser stralen op 106 meter hoogte een lichtbol vormen, die tot vijftig kilometer ver zichtbaar is. Met behulp van motoren draait het eiland met de zon mee om zon ne-energie op te laden. kwartaalrapport van De Neder- landsche Bank bedroegen de vorderingen eind september dit jaar ƒ2,395 miljard tegen 1,683 miljard eind juni. Gege vens over de stand van zaken eind december had DNB nog niet. DNB merkt bij deze cijfers echter op dat hier een" aantal factoren meespelen, waaronder valutaverhoudingen, waardoor de bedragen geen exact beeld van de situatie weergeven. De bereidheid van ABN Amro en ING volgde op een bijeen komst van enkele grote interna tionale bankinstellingen maan dag in New York. Daar bekeken zij de mogelij kheden om als par- ticuliere sector aan te haken op het versneld vrijgeven van eer der toegezegde kredieten door Internationaal Monetair Fonds en dertien industrielanden. Naast het niet direct opeisen van kredieten op de vervalda tum en het herstructureren van bestaande leningen, was ook het aangaan van nieuwe leningen onderwerp van gesprek. De toezegging die de banken na afloop van de vergadering in New York deden, was evenwel weinig concreet. In een verkla ring spraken zeiden zij alleen 'de pogingen te ondersteunen om de geldnood van Zuid-Ko rea op korte termijn te verlich ten'. Daarnaast beloofden ze 'te helpen Korea snel op de inter nationale kapitaalmarkten te laten terugkeren'. De Internet-editie van het Ame rikaanse dagblad The Wall Street Journal meldde dinsdag dat banken in de Verenigde Sta ten, Japan en Europa overwe gen Zuid-Korea 10 miljard dol lar 20 miljard) aan nieuwe leningen verstrekken. ANP- /KRF/RTR/AFP De bodem van het 1.800 vier kante meter grote eiland is doorzichtig, zodat de oudheid kundige schatten op de zeebo dem te zien zijn. De bouw kost twintig miljoen gulden en moet in juni 2000 zijn voltooid. De oorspronkelijke Pharos is rond 280 voor Christus ge bouwd onder Ptolomeus II. Bo venop stond een standbeeld van de zonnegod Helios. Destijds was de 135 meter hoge vuurto ren het grootste bouwwerk ter wereld na de Grote Pyramide. Om de brandstof voor het vuur naar boven te takelen werd zeer ingewikkelde hydraulische ap paratuur gebruikt. Geschied schrijvers uit de oudheid bewe ren dat de vuurtoren ook een reusachtige spiegel had, moge lijk met een soort lens. Een deel van het gebouw stortte rond 700 na Christus in. Wat overbleef ging ten onder, door aardbevingen en gebrek aan on derhoud. Tegen de 14e eeuw was er nog slechts puin over. Van de brokstukken heeft de mameluk- se sultan Qaytbay in 1477 zijn fort laten bouwen. AFP NEW YORK - Een deel van Times Square is afgezet nadat een ge- half zes, vielen er gisteren geen slachtoffers.Het leegstaande ge bouw van zes verdiepingen aan het plein gistermorgen vroeg in- bouw, dat op de nominatie stond gesloopt te worden, werd ge- stortte. Grote stukken beton vielen op de trottoirs, die overdag bruikt als opslagplaats voor de feestartikelen voor de beroemde doorlopend propvol mensen zijn. Door het vroege uur, tien voor nieuwjaarsviering op Times Square. foto Todd PIitt/AP ROYAN - Een uitgehongerde hond uit het Zuid-Franse Royan heeft het hoofd opgevreten van zijn overleden baas. Volgens de politie liet het dier slechts enige haren en een tand over. De hond had geen eten meer gekregen sinds zijn 64-jarige ei genaar twee en een halve week geleden aan een hartaanval stierf. Zijn lijk en het uitgehongerde huisdier werden pas dinsdag gevonden. DPA MOSKOU - De Russische regering moet met nieuwe ideeën ''komen om de groei van de economie te bestendigen en te sti muleren. Weliswaar is het voor het eerst sinds het begin van de hervormingen gelukt om de economische achteiuitgang te stoppen, maar 'ik had gedacht dat de resultaten van dit jaar beter zouden zijn', zo heeft president Jeltsin gisteren gezegd. „De schuld daaraan ligt bij ons, de leiders van het land", aldus Jeltsin. Volgens hem is er in sommige regio's van Rusland sprake geweest van economische groei en schuilt het grootste gevaar nu in zelfgenoegzaamheid. De groei moet blijvend worden gestimuleerd, zo benadrukte hij. Jeltsin riep alle instanties op om te proberen nog dit jaar alle achterstallige salarissen te betalen. RTR RIJSWIJK - Zeker 51 journalisten zijn in 1997 omgekomen bij de uitoefening van hun vak. De Journalist Safety Service (JSS), een internationale databank en service-instituut voor de veiligheid van journalisten, maakte dat gisteren bekend. In 1997 zijn er volgens de organisatie elf journalisten meer ge dood dan in het jaar ervoor. Alleen al in Latijns-Amerika kwamen 21 journalisten om. De organisatie brengt het hoge aantal slachtoffers in die regio in verband met de omvangrij ke drugshandel. Colombia staat met zes gedode journalisten als gevaarlijkste land in dat werelddeel te boek. In Europa kwamen dit jaar twaalf journalisten om als gevolg van hun werk. Acht daarvan werden gedood in Rusland. De JSS registreerde vijf doden in Afrika en drie in het Midden- Oosten. ANP INNSBRUCK - Een 23-jarige Duitser uit Darmstadt is dins dag in de Tiroler Alpen bij Solden tijdens snowboarden bui ten de piste omgekomen in een lawine. Bij de zoekactie naai de vermiste wintersporter werden 120 mensen ingezet. AFP BANGKOK- De politie in Thailand heeft gisteren een jonge moslim aangehouden in verband met de aanslag maandag tij dens een religieuze manifestatie in de stad Bethong. De aan slag in de Zuid-Thaise stad kostte drie personen het leven; twee volwassenen en een jongen van achttien jaar. De jonge moslim heeft bekend een bom te hebben geplaatst. Hij is lid van de organisatie voor de bevrijding van Pattani Unida, een groep extremistische moslims die streeft naar on afhankelijkheid van de overwegend islamitische gebieden in het zuiden van Thailand. De afgelopen maanden zijn in die gebieden zeker elf agenten bij aanslagen omgekomen. EFE ISTANBUL - Door een bomexplosie in een trein die in een sta tion in Istanbul stond, raakten dinsdag zes mensen gewond, van wie er een ernstig aan toe is. De ontploffing veroorzaakte paniek. Het persbureau Anatolia meldde dat twee verdachten zijn opgepakt. De autoriteiten deden geen mededeling over de zaak en de aanslag werd niet opgeëist. AP door Hans Geleijnse LONDEN - Noord-Ierland gaat bevreesd voor een nieuwe ge weldsspiraal het nieuwe jaar in na de begrafenissen gisteren van de in de gevangenis doodge schoten protestante extremist Billy Wright en de uit wraak vermoorde voormalige IRA-ge- vangene Seamus Dillon. Duizenden aanhangers van Wright liepen mee achter zijn baar in Portadown.De stoet werd voorafgegaan door een fluitspeler, het in Noord-Ier land gebruikelijke vervangende symbool voor militair eerbe toon. Het was doodstil in de stad, de kerstverlichting was uitgeschakeld, winkeliers had den hun zaken gesloten. Van spontaan rouwbetoon was echter geen sprake. Leden van Wrights extremistische terreur groep LVF hadden pamfletten verspreid waarin werd aange drongen op 'gepast gedrag' tij dens de begrafenis. Volgens de voorzitter van de lokale kamer van koophandel, Jim McCam- mill, hadden veel winkels en an dere bedrijven dit schrijven op gevat als een dreigement. Een politieofficier zei tegen journalisten dat hij nog nooit zo'n spookachtige begrafenis had meegemaakt. „Iedereen is bang dat er nieuwe loyalistische wraakacties zullen volgen. De komende twee dagen zullen be slissend zijn", zei hij. Er was extra politie aangerukt in Portadown, Wrigts woon plaats en machtsbasis, om cafés en bedrijven van katholieke ei genaren tegen mogelijke ge welddaden te beschermen.De enige incidenten van gisteren kwamen op rekening van Wrights 'veiligheidsagenten', die onder meer een BBC-came- raman in elkaar sloegen, zij n ca mera onklaar maakten en de film in beslag namen. De LVF had de pers gewaarschuwd om op afstand te blijven. De 3 7-j arige Wright weixl vorige week zaterdag in de Maze-ge- vangenis bij Belfast vermoord door leden van het Ierse Natio nale Bevrijdingsleger, een radi cale splintergroep van de IRA Diezelfde avond openden LVF- leden het vuur op een disco theek in Dungannon. Daarbij kwam de in 1994 vrijgekomen IRA-gevangene Seamus Dillon om het leven. Drie anderen weid den zwaar gewond. Bij de begrafenis van Dillon, die volgens zijn familie uit de IRA en Sinn Fein was gestapt, werd opgeroepen om af te zien van wraakacties. Sinn Fein-onder- handelaar Martin McGuinness was onder de rouwenden. De Progressieve Unionistische Partij, een kleine groepering die namens loyalistische gewelds- groepen optreedt, heeft zich na de moord op Wright voorlopig teruggetrokken uit de begin volgend jaar te hervatten vre desbesprekingen. GPD (Advertentie) slaapkamers DE SCHIPPER WOONDELTA van Cittersweg 2a, Arnemuiden, 0118-603434 dinsdag t/m vrijdag tot 8 uur open, zaterdag tot 5 uur open, zondag en maandag gesloten Internet: www.morgana.coni van onze redactie buitenland MILAAN - Een 35-jarige Sici- liaan, die uit woede over het weigeren van een hypotheek vier mensen gijzelde in een bank in Milaan, is gisteren door de politie overmeesterd na een schotenwisseling. Eer der had hij alle gegijzelden la ten gaan. De man was maandagmiddag kort voor sluitingstijd gewa pend met een pistool en een handgranaat het bankfiliaal in een buitenwijk van Milaan binnengekomen. Nadat hem wegens zijn strafblad een le ning werd geweigerd nam hij de filiaalhouder en drie perso neelsleden in gijzeling. Er wa ren op dat moment geen klan ten in het gebouw. Een van de bankbedienden werd na drie uur vrijgelaten en waar schuwde de politie. Gisteren werden twee andere gegijzelden vrijgelaten, nadat de Siciliaan 4 miljard lire (4,6 miljoen gulden) losgeld had gekregen. Een deel daarvan gooide hij uit het raam op de eerste verdieping. Later mocht ook de vierde gegijzelde em ploye van de Banca Popolare di Milano vertrekken. Daarbij overhandigde de gij zelnemer de handgranaat aan de politie, maar hield het pis- De auto met de overmeesterde overvaller rijdt het terrein van het politiebureau in Milaan binnen. foto Andrea Canali/AP tooi. Hij eiste een auto om mee door Milaan te rijden zodat hij het losgeld op straat kon gooi en, zo meldde het tv-station RAI. Eerder had hij een heli kopter gevraagd om het geld vanuit een helikopter te drop pen. Kort nadat de man, die werd geidentificeerd als Do- menico Gargano, zijn laatste gijzelaar had laten gaan, be stormde de politie het gebouw. De man begon te schieten waarop de politie terugschoot. Bij de schietpartij raakten twee agenten gewond. Garga no zou zelf een lichte schot wond hebben opgelopen. AP door Paul Koopman GENT - De rooms-katholieke kerk in België komt steeds meer onder vuur wegens de verden king dat pedofiel misbruik ja renlang oogluikend werd toege staan. Na huiszoekingen medio november in het bisschoppelijk paleis van kardinaal Danneels te Brussel, deden politie en jus titie gisteren een tweede inval in de gebouwen van het bisdom te Gent. Opnieuw werd gezocht naar documenten die zouden kunnen aantonen dat de kerke lijke autoriteiten niet of onvol doende ingrepen na klachten over zedendelicten door één van de geestelijken. Het parket van Oudenaarde be sloot tot de huiszoeking, omdat er sterke aanwijzingen waren dat het bisdom al langer op de hoogte was van de pedofiele ge aardheid van een 52-jarige kos ter en adjunct-schooldirecteur uit Erwetegem, maar niet in greep. Volgens procureur De Jonge is uit de in beslag geno men documenten gebleken dat op zijn minst de vicaris van het bisdom 'iets wist van de feiten, maar de ernst misschien niet goed heeft ingeschat'. De koster werd eind oktober aangehou den op verdenking van aanran ding en geweldpleging op zeker tien jongens tussen de 8 en 16 jaar oud, voornamelijk misdie naars die hij onder zijn hoede had. In Erwetegem was de seksuele geaardheid van 'meester Win nie' al enkele jaren onderwerp van gesprek, maar geen enkele ouder durfde het aan een klacht in te dienen omdat de man als koster van de kerk groot ver trouwen genoot. De zaak kwam pas aan het rollen nadat een misdienaar begin oktober dit jaar zelf bij de politie aangifte deed. Vervolgens bleek dat nog negen andere jongeren in de af gelopen vijf jaar misbruikt wa ren. Eén Macht ging tei-ug tot 1973. De feiten zouden zijn ge beurd in de Sint Domenicus- school waar de koster werkte, in een lokaal naast de kerk en tij dens een vakantiekamp in Di- nant. Volgens procureur De Jonge heeft bisschop Luystermans van Gent pas nadat de misdie naar aangi fte had gedaan justi tie geschreven dat het bisdom de zedenzaak 'ter ore' was geko men en dat de koster daarom preventief zou worden ge schorst. Een laat ingrijpen, aan gezien de zedenzaak een voor geschiedenis van jaren heeft, aldus De Jonge. Op 'schuldig verzuim' in een zedenzaak staat in België een gevangenisstraf van maximaal twee jaar. Vermoedelijk al op 15 januari moeten kardinaal Danneels en de Brusselse hulpbisschop Lan- neau voor de rechter verschij nen in verband met een andere zedenzaak, waarbij een priester uit Sint Gillis is betrokken. Ook hiei- speelt de verdenking dat deze priester jarenlang jonge ren kon misbruiken, zonder dat het kerkelijk gezag ingreep. Tij dens zijn verhoor zei de priester dat hij zijn seksuele problemen aan hulpbisschop Lanneau had voorgelegd, maar dat deze hem slechts adviseerde te stoppen met het drinken van alcohol. De perschef van kardinaal Dan neels heeft, al laten weten dat de kardinaal 'ten volle bereid is' zich aan justitie te onderwer pen. GPD van onze redactie buitenland SAO PAULO - De zondag be gonnen muiterij in de Soroca- ba-gevangenis vlakbij Sao Pau lo is beëindigd. Dit heeft het Braziliaanse tv-station Globo vannacht in een speciale uitzen ding bekendgemaakt. De muiters hebben geaccep teerd dat twintig van hen naar andere gevangenissen worden overgebracht. De meer dan zes honderd gegijzelden worden naar verwachting vandaag vrij gelaten vanaf het middaguur (Nederlandse tijd). Onder de gijzelaars zijn drie honderd vrouwen en tweehon derd kinderen, bezoekers van gedetineerden. Twintig andere gegijzelden behoren tot het per soneel van de gevangenis. Eerder al hadden de leiders van de gevangenisopstand hun ei sen afgezwakt. De verantwoor delijke minister zei gisteren dat de muiters geen gepantserde au to meer wilden hebben om in te kunnen vluchten.Volgens de be windsman wilden ze alleen nog maar overgeplaatst worden uit de overvolle Sorocaba-gevan- genis naar andere penitentiaire inrichtingen waar ze meer ruimte hebben. Een van de lei ders van de opstand diende een nieuwe lijst met eisen in die vol gens de minister gemakkelijker in te willigen waren. De Sorocaba-gevangenis heeft plaats voor 650 gedetineerden, maar er zaten toen de muiterij uitbrak 850 gevangenen opge sloten. Overbevolking is de voornaamste reden voor de re gelmatige opstanden in Brazili aanse gevangenissen. De op stand in Sorocaba is de achtste in Brazilië sinds eerste kerstdag en heeft al drie mensenlevens geëist. Dinsdag schoten zwaar bewapende gevangenen een medegedetineerde dood. Eerder deze maand vielen er in de over volle gevangenis van Fortaleza negen doden. AFP/DPA/RTR. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het verlenen van het stemrecht aan migranten blijft in België onbespreekbaar. Slechts 37 procent van de Bel gen wil burgers van buiten de Europese Unie mee laten stem men tijdens de komende ge meenteraadsverkiezingen. Daarbij tekent zich een groot onderscheid af tussen Vlaande ren en Wallonië. In de laatste re gio zijn beduidend meer voor standers te vinden. Volgens een opiniepeiling onder tweeduizend Belgen, uitge voerd in opdracht van het Franstalige dagblad La Libre Belgique, is slechts 27 procent van de Vlamingen voor het stemrecht van migranten. In Wallonië toont 49 procent zich voorstander. Vooral kiezers die doorgaans voor de groenen of christen-de mocraten stemmen, staan posi tief tegen het stemrecht voor migranten. Aanhangers van de liberalen en de extreemrechtse partijen Vlaams Blok en Front National zijn tegen het migran tenstemrecht. In heel België is overigens 38 procent tegen het stemrecht voor alle buitenlanders, onder wie ook burgers uit andere EU- lidstaten. België heeft het ge- meentélijk stemrecht voor EU- burgers nog steeds niet gere geld. Op grond van Europese verdragen is België daar wel toe verplicht. Brussel Vooral de Vlaamse partijen in de gemeenten rondom Brussel houden dit EU-stemrecht tegen. Zij vrezen dat de vele duizenden eurocraten die in oorspronke lijk Vlaamse gemeenten wonen vooral op Franstalige kandida ten zullen stemmen. In maart van dit jaar, na de be grafenisplechtigheid voor het vermoorde Marokkaanse meisje Loubna Benaïssa, zei de Belgi sche premier Dehaene dat mi grantenstemrecht bespreek baar moest worden. Zijn eigen partij, de Vlaamse christen-de mocratische CVP, verwierp die gedachte echter. Volgens de CVP kan pas na de volgende raads verkiezingen in 2000 een dis cussie daarover op gang komen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5