Claim zigeuners ligt moeilijk m Advocaten hekelen gedrag van het OM in de Hakkelaar-zaak Hof veroordeelt ex-burgemeester wegens corruptie Potvis geeft kostbare amber prijs Alle alimentatiebedragen gaan in januari 2,3 procent omhoog Paleis op de Dam weer even stadhuis binnenland Gebrekkige administratie bemoeilijkt achterhalen in oorlog geroofd bezit Levenslang wegens moord Automobilist zat goed fout Doorstart schapenmarkt Schagen Vijf TBC-gevallen op universiteit Twee keer pech voor overvallers 349, Dode Anjum was lijfwacht hoofdverdachte Eifstedenbeeidje Naam biologische vader moet in de geboorteakte Gelijkspel voor Zalm Artsen beginnen met behandeling Iraaks meisje Vriendin van Tjoelker dient klacht in bij hof VVD vraagt Sorgdrager om opheldering over aftappen woensdag 31 december 1997 door Erik van der Veen DEN HAAG - De administratie ve chaos die veel Nederlandse zigeuners in de oorlog het leven redde, dreigt ze nu op te spelen. Door gebrekkige registratie is nauwelijks te achterhalen waai de bezittingen zijn gebleven die de nazi's hun in de oorlog afhan dig maakten. Of bijvoorbeeld de erven van de legendarische or kestleider Tata Mirando sr. er in zullen slagen een vergoeding te krijgen voor diens gestolen in strumenten is dan ook twijfel achtig. Het zal niet meevallen een scha declaim rond te krijgen, denkt woordvoerder David Barnouw van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie RIOD). In de zigeunergemeenschap zelf zul len weinig eigendomsbewijzen zijn terug te vinden. „Daar geldt: een man een man, een woord een woord. Dé mondelin ge traditie is veel belangrijker dan het op papier zetten van al lerlei zakelijke afspraken." Redding Die gebrekkige administratieve 'discipline' bleek in de oorlog de redding voor veel zigeuners. Toen de nazi's op 16 mei 1944 een grote razzia hielden door het hele land, werden niet meer dan 245 zigeuners aangehouden van wie er uiteindelijk 190 niet zouden terugkeren uit de con centratiekampen. Dat is vol gens Barnouw weinig, afgezet tegen de 40.000 zigeuners, voor al uit Oost-Europadie het leven van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het hof in Den Bosch heeft gisteren A van Pop- pel, voormalig burgemeester van Bergeijk, wegens corruptie veroordeeld tot 10.000 gulden boete of honderd dagen gevan genisstraf. Er was 25.000 gulden of 120 da gen en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf geëist. Van Poppel (57) heeft steeds ontkend dat hij van 1989 tot 1992 als burgemeester corrupt was. Vorig jaar sprak de recht bank hem vrij. Het hof meende (Advertentie) Sluiting PZC-kantoren De PZC-kantoren in Hulst, Vlis- singen, Goes, Terneuzen, Axel en Zierikzee zullen woensdag 31 december vanaf 16.00 uur gesloten zijn. De directie lieten door de nazi-vervolging. De keerzijde is echter dat nu nauwelijks archieven zijn te vinden waarin valt te achterha len wat er met de bezittingen van de Nederlandse zigeuners is gebeurd. „Aangezien de depor tatie van de zigeuners zich in vrij korte tijd heeft voltrokken, betwijfel ik ook of de Duitsers een registratie hebben bijge houden van de in beslag geno men spullen. Het archief van de Duitse roofbank Lippmann- Rosenthal Co biedt geen aan knopingspunten want dat richt zich uitsluitend op het joodse roofgoed." Toch veiwacht het Amsterdamse advocatenkan toor G.G.J. Knoops binnen niet al te lange tijd een overzicht te hebben van het bezit dat is ge stolen van de acht zigeunerfa milies die zich inmiddels heb ben gemeld. Dat aantal kan volgens woordvoerster mr. C.J. Hamburger nog oplopen. Het kantoor hoopt vooral op infor matie van het ministerie van fi nanciën dat drie commissies opdracht heeft gegeven de af wikkelingvan de schade voor oorlogsvervolgden in kaart te brengen. Daarnaast hoopt mr. Hambur ger toch eigendomsbewijzen van de zigeuners op tafel te krij gen. Tijdens een oriënterende bespreking met vertegenwoor digers van de acht families is on der meer afgesproken dat zij daar in eigen kring nog verder naar zullen zoeken. Behalve kostbare instrumenten (zoals Stradivarius-violen) zijn de zi geuners beroofd van geld, goud, sieraden, woonwagens, huis raad en vee. Na de oorlog hebben de families volgens mr. Hamburger nauwe lijks een schadevergoeding ge zien. „Dat bleef beperkt tot een enkeling, en dan nog hooguit tweeduizend gulden. Een schijntje, afgezet tegen hun werkelijke bezit. Voor de zigeu ners geldt wat ook voor de jood se bevolking gold: men was geestelijk noch lichamelijk in staat om zich na de oorlog bezig te houden met moeizame en pijnlijke schadeclaims. Het kostte al moeite genoeg het le ven op zich weer op te pakken.". echter dat in één geval de ex- burgemeester een gift heeft aangenomen wetende dat hij die kreeg om hem 'te vriend te hou den'. Hij kreeg voor 80.000 gul den een kavel grond terwijl an deren daarvoor ruim een ton moesten neertellen. Het hof achtte niet bewezen dat de oud-burgemeester onder meer 100.000 gulden als ren teloze lening van een project ontwikkelaar accepteerde en dat hij bij aankoop van een ka vel extra grond ter waarde van tenminste 30.000 gulden erbij kreeg. Het sprak Van Poppel ook vrij van de beschuldiging dat hij voor 10.000 gulden materiaal en arbeid voor de luxe bestrating rond zijn nieuwe woning gratis aannam als gift om als burge meester een bedrijf te bevoorde len. Procureur-generaal mr A Fran ken zei op de zitting bij het hof dat 'het causaal verband tussen gift en iets doen of nalaten, geen vereiste is voor strafbaarheid'. Het hof was het met hem eens. ANP LEEUWARDEN - Directeur Harry Wijnants van het Fries Na tuur Museum staat voor een potvisskelet en toont dinsdag een 1300 gram wegende brok amber. De kostbare stof is afkomstig uit de darmen van een van de potvissen die onlangs op Ameland aanspoelden. Amber ontstaat in de darmen van 1 a 2 procent van de potvissen. Het zet zich af rondom een scherp voorwerp in de darmen. Na verloop van tijd poept de potvis bet met amber en al uit. Amber wordt veel gebruikt in de parfumindustrie. Per kilo wordt er vijf- tot vijftienduizend gulden voor betaald. De helft van de klomp krijgt een plaats in het Amelander museum, de an dere helft blijft in het Fries Natuur Museum. foto Jaap Schaaf/ANP BREDA - Een 59-jarige Bredanaar is gisteren wegens moord op zijn ex-echtgenote en wegens poging tot doodslag op een andere vrouw door de rechtbank in die stad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 20 juni schoot de man met een geweer zijn 56-jarige ex- vrouw dood in haar kapsalon in Gilze-Rijen. Tijdens de schietpartij raakte ook een aanwezige klant gewond. Het slachtoffer scheidde na een huwelijk van zeventien jaar van de verdachte. Hij zou zijn ex-vrouw sindsdien met moord en verkrachting hebben bedreigd. Met een jachtgeweer verstopt in een paraplu ging hij 20 juni de kapperszaak binnen en schoot de vrouw door het hoofd. ANP ROELOFARENDSVEEN - Een 21-jarige Groningse automo bilist zat gistex-ochtend goed fout, toen hij door de politie op de A4 in de richting van Den Haag werd aangehouden. De man reed slingerend over de rijksweg, onder invloed van alco hol. onverzekerd en zonder rijbewijs. Na aanhouding gaf hij een verkeerde naam op en bij fouille ring bleek hij ook nog in het bezit te zijn van een vals bankbil jet. Zijn 33-jarige passagier is eveneens door de politie ingere kend, omdat hij een zogeheten vlindermes bij zich droeg. ANP SCHAGEN - Er komt toch een doorstart van de bijna zeshon- derdjarige traditionele schapenmarkt in Schagen. R. Bos heeft het terrein van zijn tuincentrum aangeboden als plaats voor de wekelijkse donderdagse markt. Op 8 januari gaat de markt weer open op het industrieterrein Witte Paal. De gemeente besloot onlangs met ingang van 1 januari te stoppen met de markt omdat die niet meer rendabel was. Bos vindt dat de markt in Schagen moet blijven. „Het probleem was een nieuwe locatie en ik heb ruimte genoeg." Het comité Houd de schapenmarkt open is content.,Het gaat om een proef van vier maanden. Als de markt goed loopt, gaan we uiteraard door. Wellicht moeten we dan de markt in een be heersvorm gieten en een stichting vormen", aldus woordvoer der J. Jimmink. ANP NIJMEGEN - Bij vijf mensen van de faculteit Beleidsweten schappen van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) is TBC ontdekt. Dat heeft de Nijmeegse GGD bekendgemaakt na een uitgebreid onderzoek onder honderden studenten en docenten van de faculteit. Bij één student ontdekte de GGD begin december open TBC. Dat was aanleiding voor een uitgebreid onderzoek in de om geving van de student. Alle personeelsleden en studenten van de faculteit kregen een oproep. Bij viermensen is de ziekte ontdekt. TBC is volgens de GGD niet gevaarlijk als het op tijd ontdekt wordt. ANP MAASTRICHT - Bankovervallers in Maastricht treffen het niet bij de plaatselijke filialen van de SNS-bank. Tot twee keer toe moesten overvallers deze maand met lege handen op de vlucht. Drie gemaskerde en gewapende mannen overvielen gisteren een filiaal. Zij bedreigden het personeel, maar moesten zon der buit vertrekken, nadat was gebleken dat de bank geen geld in kas had. Bij de vorige overval op 18 december vluchtten twee eveneens gemaskerde en gewapende mannen na een overval op een an der filiaal van de SNS-bank zonder buit. De politie sluit een relatie tussen beide overvallen niet uit. ANP door Lili van Leeuwen DEN HAAG - De alimentatie bedragen gaan per 1 januari met 2,3 procent omhoog. Dat geldt voor alle alimentaties, of ze nu onderling zijn overeengekomen of door de rechter zijn vastge steld. De verhoging is bedoeld om de uitkeringen aan te passen aan de hogere kosten van het le vensonderhoud. De hoogte van de alimentatie is gekoppeld aan het loonindex- cijfer. Dat wil zeggen dat het percentage waarmee de lonen (gemiddeld) stijgen, bepalend is voor de verhoging van de ali mentatie. Het stijgingspercen tage wordt vastgesteld door het ministerie van Justitie. Als de alimentatieplichtige dat niet wil betalen, dan kan men hulp inroepen van een advo caat. Alimentatie die voor kin deren moet worden betaald, loopt vaak via het Landelijk Bu reau Inning Onderhoudsbijdra gen. Mocht de alimentatieplich tige de automatische verhoging niet willen voldoen voor een kind, dan zorgt dit bureau voor de inning. De extra kosten die dit met zich meebrengt, worden verhaald op de niet-betalende ouder. Hoewel het om een automati sche verhoging gaat, zijn er en kele uitzonderingen. De indexe ring geldt niet voor uitkeringen die vóór 1 januari 1973 zijn vastgesteld en afhankelijk zijn van het peil van het inkomen, de lonen of de prijzen. Voor deze alimentaties geldt dat wat de rechter indertijd heeft vastge steld of wat men 'onderling heeft afgesproken, van kracht blijft. Ook als men schriftelijk of via de rechter heeft afgesproken dat de wettelijke indexering wordt uitgesloten, volgt geen automa tische aanpassing. Dat kan het geval zijn als de alimentatie plichtige bijvoorbeeld een vast van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het paleis op de Dam in Amsterdam krijgt in de zomer even zijn oorspronke lijke inrichting als stadhuis te rug. In het paleis komt een ex positie, ter herdenking van de Tachtigjarige Oorlog die in 1648 met de Vrede van Munster ten einde kwam. Het paleis werd in 1648 ge bouwd als stadhuis, naar ont werp van Jacob van Campen. Amsterdam, dat zwaar had ge leden onder het oorlogsgeweld, vierde de vrede op grootse wijze. Het stadsbestuur organiseerde toneel- en muziekvoorstellin- gen en een groot vuurwerk met brandende teertonnen. In dat jaar werd ook de eerste steen gelegd voor het stadhuis. Een deel van de decoratie van het gebouw werd aan de vrede opgedragen. Zo verwijst de we reldkaart van Joan Blaeu op de marmeren vloer in de Burger zaal naar de universele vrede. In 1808 betrok koning Lodewijk Napoleon, een broer van de kei zer, het bouwwerk en richtte het in als paleis. Koning Willem I gaf het bouwwerk later weer te rug aan de stad, maar het is nooit meer gebruikt als stad huis. De tentoonstelling is van 6 juni tot 6 september. ANP ■Qrette" is'f vo°r vfl» 51 Hulst, Zeenws-Vlaandercn, opt Advertentie inkomen heeft dat niet meegaat met het loon- of prijspeil. Ook kan.de indexering via overeen komst of via de rechter voor een bepaalde periode zijn uitgeslo ten. Er kan gekozen zijn voor een andere vorm van aanpas sing, bijvoorbeeld een koppe ling aan de loonontwikkeling van degene die moet betalen. Ook dit moet schriftelijk zijn vastgelegd of via de rechter ge regeld zijn. De wettelijke indexering kan alleen door tussenkomst van de rechter ongedaan gemaakt wor den. GPD LEEUWARDEN - De politie heeft dinsdag het tweede in An jum gevonden lijk geïdentifi ceerd. Het gaat om de 38-jarige Hermanus Sonnemans. De be woners van Anjum noemden hem de 'bodyguard' van de hoofdverdachte, een 52-jarige vrouw. Justitie wil over de doodsoor zaak nog niets kwijt. De man was al een half jaar niet meer in het dorp gezien. De rechtbank in Leeuwarden besluit vandaag over het al dan niet verlengen van het voorar rest van de tweede verdachte in de Anjumer moordzaak. De 40-jarige vrouw uit Borne is op eerste kerstdag aangehou den in het pension Het Station in Anjum, nadat het eerste lijk in de tuin werd gevonden. De vrouw ontkent iedere betrok kenheid bij de zaak. ANP DEN HAAG - Minister van financiën Gerrit Zalm (1) en pia nist Daniel yPayenberg vochten gisteren een sportief duel uit op hun wederzijdse passie, de flipperkast. De wedstrijd vond plaats op het ministerie. Daar werd op vier kasten gespeeld, namelijk de Medieval Madness, Theatre of Magic, Cirqus Vol taire en de Indiana Jones. De strijd eindigde onbeslist. foto ANP OUDE LEIJE - Het beeld in Ou de Leije dat gemaakt is ter ere van vrouwen die meedoen aan de Elfstedentocht, is gestolen. Het was zondag onthuld. Mogelijk gaat het om een stunt in verband met oud en nieuw. ANP AMSTERDAM - Artsen in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam zijn dins dag begonnen met de behande ling van het 5-jarige Iraakse meisje Amal Thir Sa'eed. De kleuter krijgt de komende da gen het eiwit Albumine toege diend om op krachten te komen. Pas als het meisje weer op krachten is kunnen de artsen de oorzaken van haar aandoening onderzoeken. Amal heeft ver moedelijk een erfelijke afwij king aan de lymfevaten in cle buik. Haar twee broertjes be zweken al eerder aan dezelfde afwijking. Het Iraakse meisje en haar ou ders kwamen maandag naar Nederland, na een hulpoproep van CNN-verslaggever Peter Arnett. De stichting Venture Middle East Nederland, de Ne derlandse afdeling van een in ternationale christelijke hulp organisatie, staat garant voor de kosten. H. Bosch van de stichting bena drukt dat het zijn stichting al leen te doen is om het meisje te helpen. „Het is een menselijk Hij reageerde op uitlatingen van VN-rapporteur Max van der Stoel. Die zei maandag dat de Iraakse president Saddam Hus sein het 5-jarige meisje als pro pagandastunt gebruikt. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De officieren van justitie Teeven en Witteveen „hebben alle verhou dingen uit het oog verloren" bij de vervol ging van Johan 'de Hakkelaar' V.. Het Open baar Ministerie heeft zich in deze zaak schuldig gemaakt aan 'wangedrag', de rechter 'buitenspel gezet' en 'de integriteit en de geloofwaardigheid van de strafrechts pleging zonder moeite opzijgezet.' Dat betoogden gisteren de advocaten M. en A Moszkowicz voor het gerechtshof in Am sterdam in hun pleidooi ten faveure van V. Tegen hem eiste procureur-generaal mr. A Korvinus maandag zeven jaar cel en een boete van een miljoen gulden. In navolging van de twee officieren en de rechtbank meentook Korvinus dat V. „deleiderbij uit stek" is van een criminele organisatie die jarenlang vele tienduizenden kilo's Pakis taanse hasj over de wereldzeeën verscheep te. Deals De beide advocaten vochten de inzet aan van de twee kroongetuigen (Abbas en Kar man),'die Johan V. en zijn 'rechterhand' van onze redactie binnenland HAARLEM - De ambtenaar van de burgerlijke stand in Purmer- end moet op bevel van de rechter het kind van een aanstaand ou derpaar inschrijven onder de naam van de biologische vader. De ambtenaar in kwestie wilde niet op hun verzoek ingaan, om dat dit volgens de wet onmoge lijk is. De vrouw leeft vanaf januari dit jaar gescheiden van haar ex- man. In september werd de offi ciële scheiding uitgesproken. Sinds mei verwacht ze een kind van haar huidige partner. De baby wordt in februari ver wacht. De ex-man van de vrouw heeft verklaard dat hij niet de biolo gische vader is en hij wil niets met het ongeboren kind te ma ken hebben. De huidige man van de vrouw wil de baby wel er kennen als zijn wettige kind. Volgens de wet is dit alleen mo gelijk als het stel binnen een j aar na de aangifte trouwt. Dat kan het paar waarschijnlijk niet, omdat de vrouw uit Ghana komt en de benodigde papieren uit dat land lang op zich laten wachten. In kort geding heeft de waarne mend rechtbankpresident mr. J. Matthijsse van de rechtbank in Haarlem dinsdag begrip ge toond voor het standpunt van de ouders. Die willen absoluut niet dat de naam van de vorige echt genoot voorlopig in de ge boorteakte wordt vermeld. Uit respect voor het privé- en gezinsleven van het paar wil de rechter ingaan op hun eis, ook al betekent dit dat aan de wet wordt voorbijgegaan. Handha ven van die wet betekent vol gens de rechter zinloos forma lisme. ANP LEEUWARDEN - Jennifer, de vriendin van Meindert Tjoelker, wil dat Justitie alsnog vervol ging instelt tegen de 18-jarige voormalige hoofdverdachte van de doodslag op haar vriend. Zij heeft daartoe een verzoek inge diend bij het gerechtshof in Leeuwarden. De 30-jarige Meindert werd half september doodgeschopt. Het Openbaar Ministerie be schouwt de 18-jarige Leeuwar der niet meer als verdachte. Vrij snel na zijn arrestatie is hij vrij gelaten. Op de zitting van vorige week bleek dat hij mogelijk de fatale schop heeft gegeven. In bepaalde gevallen kan een klacht er voor zorgen dat de zaak wordt heropend. Dat zou kunnen betekenen dat de 18-ja- rige alsnog vervolging boven het hoofd hangt. De familie reageerde tijdens de zitting ontzet op het nieuws dat deze jongen mogelijk de hoofd dader is. Twee andere verdach ten hoorden vorige week drie jaar cel eisen. Tegen een derde verdachte is zes maanden ge vangenisstraf geëist. ANP Koos R. (Reuvers) met een reeks belastende verklaringen erbij hebben gelapt en aldus zelf vrijuit gingen. De deals kunnen in de ogen van de advocaten absoluut niet door de beugel en moeten consequenties hebben: het OM moet niet-ontvankelijk worden ver klaard, of de belastende verklaringen moe ten buiten het bewijs worden gehouden, hetgeen tot vrijspraak zou leiden. Vrijdag (en mogelijk zaterdag) pleiten de advocaten Spong en Mols voor Koos R„ te gen wie maandag vijfjaar cel en een miljoen gulden boete is geëist. De uitspraak van het hof wordt verwacht op 30 januari. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - De VVD heeft mi nister Sorgdrager van Justitie om opheldering gevraagd, over de sterke stijging van het aantal afgeluisterde telefoongesprek ken. Kamerlid O. Vos vreest dat een veelvuldig gebruik van deze opsporingsmethode er toe kan leiden dat deze bot wordt. Criminelen zullen er op den duur rekening mee gaan houden dat Justitie hun telefoons aftapt en dat vermindert de effectivi teit. Vos wijst erop dat het af luisteren van telefoons in de Verenigde Staten als een zwaar middel geldt dat pas aan het eind van de rit wordt ingezet. De Registratiekamer meldde deze week dat Nedeiiand kop loper in de wereld is in telefoon aftappen. Het lijkt erop dat men in Nederland wel erg makkelijk besluit tot afluisteren, vindt Vos. Hij wil dan ook een reactie van Sorgdrager op de bevindin gen van de Registratiekamer. Verontrustend Het WD-Kamerlid wil de mi nister ook vragen of het klopt dat Justitie bij mobiele tele foons kan uitzoeken waar de beller zich bevindt. Dat zou be tekenen dat zo de gangen van mensen nagegaan kunnen wor den 'en dan hebben we er een opsporingsmethode bij', aldus Vos, die deze ontwikkeling ver ontrustend noemt. „Daarmee komt het scenario van 'big bro ther is watching.you' wel "heel dichtbij." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3