Roken blijft een gewichtig probleem De verslaving sluimert immer Wachten op de anti-verslavingspil PZCOlid 17 I li Wwoensdag 31 december 199732^ Cadeautje van Greenpeace Dat smaakt na een Tour-etappe Echte roker sterft uit De bovenmenselijke inspanning die wielrenners moeten leveren staat roken niet toe. Ti jdens de Tour de France in de jaren dertig dachten de deelnemers Vervaeke (links) en Geldhol daar toch anders over. Sporters maken vreem de capriolen als ze hun prestaties denken te kunnen verbeteren. Schaatser Hans van Hel den dronk zijn eigen uri ne omdat daar volgens hem kostbare afvalstof fen inzaten. Wielrenners doen zo mogelijk nog gekkere dingen. Gert-Jan Theunisse heeft een tijd gehad dat hij slechts 01- varit babyvoeding at en van de Pool Zenon Jasku- la ging het verhaal dat hij glas verorberde. Maar ro ken? Van voetballers is het be kend. Ernst Happel - hij hield in zijn eentje jaren lang de Belgische Belga- fabriek draaiende - moest het ten tijde van het WK in Argentinië afleggen te gen Dick Nanninga, die bij het vertrek de begelei ding van Oranje verbaas de met de lading zware shag die hij op Schiphol insloeg.. Zelfs grootver bruiker Happel schijnt toen uit zijn slof te zijn geschoten. De bovenmenselijke in spanningen die wielren ners moeten leveren staan roken niet toe. Maar in hun drang naar verbetering van presta ties gaan ze ver in de wiel rennerij zo bleek onlangs nog uit de publicaties over het dopinggebruik van de PDM-tijd in het begin van de jaren negen tig. Maar roken? Toch wel. Jan Jansen, winnaar in 1968: „Tijdens de Tour rookte ik altijd een paar sigaretten per week. Wat is heerlijker dan na een rit van 280 kilometer, een bad en een massage op je hotelkamer in alle rust een sigaret te roken? Heerlijk voor de ontspan ning. Net als wijn bij het eten. Ik heb nooit zo nauw gekeken als het om dat soort dingen ging. Als ik de volgende dag hoofd pijn had, dan kon ik al leen mezelf de schuld ge ven. De meeste ploegen waarbij ik reed, stonden het oogluikend toe. Ze beseften wel dat er een ontspannende werking van uitging. De Vlaamse renner Rik van Looy rookte ook. Hij had er baat bijMaar echt straffe rokers waren er niet on der de toppers; misschien alleen een enkele oliebol van laag niveau." Fred Segaar De gezondheidscultus zit anno nu als een veiligheidsgordel om dit land gegespt. Zelfs snackbarhouders .en junkfoodspecialisten voelen zich daarom geroepen broodjes kaas en kleffe happen ongevraagd te garneren met een halve krop sla. Ontelbare Nederlanders gaan dagelijks het gevecht met zichzelf aan om van de nicotineverslaving af te komen. Lukt dat na veel gechagrijn, dan volgt onvermijdelijk het strenge en al evenmin humeurbevorderende regime van het dieet. Roken is en blijft namelijk levenslang een gewichtig probleem. In de Belgische stad Huy worden voorbij gangers tijdens een anti-rookactie uit genodigd hun pakje sigaretten in een reu- zenpeuk te gooien in ruil voor een pak melk. foto Gérard Guissard/Reuters Ontelbaar is het aantal personen dat het afzweren van het rook gedrag zag afgestraft met kilo grammen meer vet aan het lichaam. Altijd nog beter natuurlijk dan 's nachts gewekt te worden door het gepiep van de longen. Maar zeg nooit 'nooit meer rochelen'. Want de verslaving sluimert immer en kan meedogenloos toeslaan op mo menten dat de geest is verzwakt door wat voor emotioneel verval dan ook. Nederland mag zich graag gedra gen als het Madurodam van de Ver enigde Staten. Sinds jaar en dag werpen we ons op als trendvolgers van die Donald Ducks, aan gene zijde van de Atlantische Oceaan. De kerncentrale in Borssele lag het afgelopen jaar vier maanden stil vanwege een ingrijpende modernisering, die 467 miljoen gulden vergde. De discussie over de toekomst van de centrale verstomde dit jaar echter allerminst. Zo'n 5.000 bezwaarschriften, voor het merendeel afkomstig van mensen die direct of indirect voor hun broodwinning afhankelijk zijn van de centrale, werden ingediend tegen de voorgenomen sluiting van 'Borssele', vandaag precies over zes jaar. Milieu-organisatie Green peace trok tegelijkertijd onverdroten ten strijde tegen de opwerking van splijtstof staven. De bestraalde Borsselse staven worden naar de opwerkingsfabriek Cogéma in het Franse Cap de la Hague vervoerd om het nog bruikbare uranium eruit te halen. Greenpeace wil dat de staven direct bij de Covra in Borssele wordt opgeslagen. Eind 1996 werd de campagne ingezet met het blokkeren van de transporten vanuit Borssele. Op 24 juni volgde opnieuw een opzienbarende actie."Monsters die Green peace had genomen nabij de leiding waarmee Cogéma afvalwater in zee loost, werden aangeboden aan directeur J. den Boer van de kerncentrale. Wadend door het zeewater droegen Greenpeace-leden het 75 kilogram zware vat vanaf het actieschip Rainbow C aan land. Den Boer weigerde pertinent het presentje, dat volgens Greenpeace de normen voor radioactiviteit fors overschreed, te aanvaarden. Na lang aarzelen ontfermde de Covra zich over de monsters. De ongerustheid van Greenpeace lijkt niet onterecht. Begin dit jaar stelde een Franse arts vast dat in de omgeving van Cogéma meer kinderen aan leukemie lijden dan elders in het land. De Franse regering stelde in juli een zwem- en visverbod voor de omgeving in en begon een diepgravend onderzoek in naar radioactieve besmetting rond de centrale. De definitieve resultaten worden in maart verwacht. Een dag na de actie in Borssele kwam het kabinet met een notitie over opwerking, waarin staat dat de regering geen zwaarwegende redenen ziet haar beleid te wijzigen. Op een hoorzitting in oktober bleek dat dat voor de fracties nog allerminst vaststaat. Op 22 januari volgt algemeen overleg in de Kamer. Diederik Samson van Greenpeace is niet ontevreden. „Onze doelstelling was de kwestie op de agenda te zetten, met als inzet de vraag: stoppen of doorgaan? Wat dat betreft is 1997 voor ons uiterst succesvol geweest. Maar het is nog geen gewonnen race. En wat Frankrijk betreft: met de nieuwe regering zijn we erg blijDe aanvraag voor de milieuvergunning van Cogéma, wat altijd een formaliteit was, is nu een diepgaand proces geworden. Dat vinden wij een significante stap. Alleen directeur Den Boer van de Borsselse centrale hebben we nog niet kunnen overtuigen. Maar dat hadden we, eerlijk gezegd, ook niet verwacht." foto Ruben Oreel 36,5 miljard dollar een groter aan deel dan ooit. Laat het dan waar zijn dat het aan tal rokers afneemt, dan is het in elk geval zo dat de stomende diehards de consumptie meer dan op peil hebben gehouden. Naar verluidt houdt een Amerikaanse sigaretten- fabrikant, wiens beeldmerk altijd al in verband werd gebracht met Ku Klux Clan-sympathieën, ge noeg kapitaal over om anti-homo- campagnes financieel te steunen. De geboortegolf generatie is in Ne derland nog grootgegroeid met de verkeerde gedachte dat het stoer stond zo rond het twaalfde levens jaar de wereld van Peter Stuyve- sant te betreden. Het rookverbod werd pp het schoolplein collectief overtreden door de sigaret stiekem achter de hand te houden. Helaas kreeg er altijd wel een leraar last van een spraakzame bui. Toeval of niet, zo'n kwezel hield je net zo lang aan de praat tot de vingers in aan raking kwamen met het vuur van de peuk. De brandvariant van de autoritaire opvoeding. Beloning Nu stelt diezelfde generatie haar adolescenten ten minste 1000 piek beloning in het vooruitzicht, mits ze tot hun achttiende van de sigaret afblijven. Niet ten onrechte overigens. Na eindeloze juridische touwtrekkerij hebben zelfs Amerikaanse tabaks magnaten toegegeven dat hun zaak stinkt. In augustus scherp onder vraagd door een justitieel verte genwoordiger van de staat Florida liet Geoffry Bible zich als topman van Philip Morris ontvallen dat honderdduizenden Amerikanen 'mogelijk' zijn overleden aan de gevolgen van het roken. Mister Goldstone ging als niet-rokende fabrikant van de merken Winston en Camel helemaal overstag met z'n verklaring dat sigaretten kan kerverwekkende stoffen bevatten. Verstokte rokers verdringen de we tenschap dat hun verslaving onge zond is. Longartsen- enhartspecia- listen kunnen nog zo hard roepen dat roken een verhoogd gezond heidsrisico oproept, er is altijd wel een opa van 91 te vinden die z'n hele leven ongestraft als een schoor steen heeft gerookt. Inderdaad een struisvogelalibi uit het smoezen- boek. Tenslotte nog een vrijblijvende tip voor rokers die willen stoppen. Prik niet 1 januari als datum; goede voornemens hebben immers de ei genschap snel te verglijden in de vergetelheid. Dan is het te verkie zen te focussen op 3 februari als dag om voor het laatst rook uit te bla zen. Heilige Blasius regeert dan een etmaal lang. Wie weet dat er dan wél enige zegen rust op uw ontwen ningskuur. Gerard van Putten achterafkamertjes laten opbergen om hun smerige gewoonte te bot vieren. De ooit bewierookte sigaret wordt in de VS verketterd als stink stok en kankerstaaf, Gemakshalve wordt wel vergeten dat de wereldwijde afzet van siga retten de Amerikaanse tabaksin dustrie en de staat gedurende vele decennia zó veel inkomsten heeft opgeleverd, dat die zich allang niet meer in dollartekens laten uitdruk ken. Nog vorig jaar boekte het Amerikaanse voedingmiddelen- en tabaksconcern Philip Morris een recordwinst van 6,3 miljard dollar. De totaalomzet nam toe met 8,1 procent tot 68,9 miljard dollar. Daarin had de tabaksdivisie met Binnen een paar jaar weten we welk gebied in onze hersenen verantwoordelijk is voor onze sigarettenverslaving. Een 'anti-versla vingspil' kan vervolgens redding bieden aan de kettingrokers die nu met geen mogelijkheid van sigaretten kunnen afblijven. Volgens de Leidse professor dr. F.A de Wolff is de behoefte aan nicotine die blijkt uit het ro ken van soms meer dan 30 sigaretten per dag, niet lichamelijk maar vooral geestelijk van aard. „Rokers zijn psychisch afhankelijk van de stof. De geest en niet zozeer het lichaam vraagt 's morgens bij het opstaan om een peuk." De Wolff is toxicoloog in het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL). Hij onderzoekt de schadelijke werking van giftige stoffen in het lichaam: slaapmiddelen, drugs, metalen en dergelijke. Zo was hij vorig jaar betrokken bij onderzoek naar en behandeling van nierpati- enten die tijdens hun dialyse op Curacao per ongeluk met aluminium werden vergiftigd. De Wolff hoopt binnenkort onderzoek te kun nen doen naar de oorzaak van verslavingsge drag en dan vooral de verslaving aan sigaret ten. „Iedereen weet inmiddels dat fervente Professor F. A de Wolff rokers een grotere kans hebben vroegtijdig aan longkanker en hart- en vaatziekten te sterven. En toch roken mensen door: de versla ving is zeer hardnekkig. Pas als we het bioche mische proces in de hersenen dat daaraan ten grondslag ligt begrijpen, kunnen we er wel licht iets aan doen." Verslaving is altijd psychisch, benadrukt De Wolff. „Vervolgens gaat het lichaam zich in stellen op de permanente invoer van nicotine. Je kimt de geest niet los zien van het lichaam. Veel rokers kunnen na het stoppen onaange name 'onttrekkingsverschijnselen' krijgen. Zij kunnen daartegen nicotinepleisters ge bruiken maar dat is niet meer dan een doekje voor het bloeden. De andere dingen die blijk baar lekker zijn: iets in je handen hebben, er gens aan zuigen, de smaak, dat blijft zo ie mand missen." De meeste mensen zijn wel ergens aan ver slaafd, zegt de Wolff. Aan koffie en thee bij voorbeeld. „We hebben nu eenmaal behoefte aan middelen die onze psyche beïnvloeden. Dat is altijd zo geweest. Dat zou op zich niet zo erg zijn, ware het niet dat sigaretten vanwege de vele schadelijke stoffen in tabak erg scha delijk zijn." De Wolff betoogt dat stoppen met roken voor alsnog eenkwestie van 'wilskracht en motiva tie' is. „Die pil die verslaving tegengaat is er immers nog niet. Zelf rook ik af en toe een si gaar, dat is gelukkig niet zo schadelijk. Die aanleg voor sigarettenverslaving heb ik blijk baar niet." Caroline van Overbeeke Gert Bals, ex-keeper van PSV en Ajax: Deze sigarenzaak is voor mij een manier om te overleven. Tegenwoordig handelen voet ballers in aandelen, maar in de jaren zestig en zeventig gold een si garenzaak als de beste belegging. Samen met generatiegenoot en voormalig Ajax-ploegmaat Bennie Muller is Gert Bals nog de enige oud-voetballer met zo'n winkel. Rijk is liij er niet van geworden. Bals valt om van verbazing als hij het advies krijgt zijn winkel te ver kopen en te gaan genieten van zijn oude dag. Zijn karakteristieke, tik keltje dreigende oogopslag, zegt meer dan duizend woorden. Dan antwoordt hij: „Wat denk je wel! Dat ik kan gaan rentenieren? Dat ik stil kan gaan leven en de boel de boel laten? Als ik nu profvoetballer was, dan was ik al tien keer miljo nair geweest. Maar in mijn tijd was het niet meer dan een aardige bij verdienste. Nee, als ik stop met werken, moet ik naar de sociale dienst. Het runnen van deze zaak is een manier om te overleven." Het is rustig in het sigarenmagazijn van de 61-jarige oud-keeper in het centrum van Veenendaal. De eige naar steekt een sigaret op. De oog opslag is dezelfde gebleven. Hij weegt geen gram meer dan in zijn voetbaltijd, maar de groeven in zijn gelaat verraden een zwaar bestaan. „Rentenieren", herhaalt hij, schamper lachend,,laat me niet la chen!" Hij dankt zijn bekendheid aan zijn periode bij Ajax in de tweede helft van de jaren zestig. De tijd van Michels, Cruijff en Keizer; van de memorabele mistwedstrijd tegen Liverpool in december 1966, het drieluik tegen Benfica en het uit- duel tegen Spartak Trnava waarin hij zijn ploeg naar de finale sleepte. Na de eindstrijd tegen AC Milan (4- 1 verlies) werd hij door Michels ge slachtofferd. De posters zijn bewaard gebleven. Bals die, in perfecte balans, een bal net onder de lat wegtikt; Bals die blij is met het bereiken van de fina le en Bals die uittrapt. Onorthodox Samen met Co Prins en Henk Groot kwam hij in 1965 bij Ajax. De Am sterdammers hadden het slechtste seizoen sinds jaren achter de rug toen het trio op gezag van Rinus Michels de selectie kwam verster ken. Bals kwam van PSV: een onorthodoxe doelman die het standpunt huldigde dat het niet uitmaakte hoe de bal werd tegen gehouden, als-ie de doellijn maar niet passeerde. Bals was de eerste meevoetballende keeper. Nog niet in de mate waarin Jan Jongbloed dat later in het Nederlands elftal deed, „maar je zou kunnen zeggen dat ik de trend heb gezet." Bals steekt weer een sigaret op, een Caballero met filter. Hij is als veer tienjarige begonnen. Stiekem met jongens uit de straat, in de Utrecht se Rivierenwijk waar hij opgroeide en zijn eerste stappen op het voet balveld zette (bij Velox). „Caballe ro was een kwartje goedkoper dan andere merken. Het stond bekend als de bouwvakkerssigaret." „Echte rokers sterven langzaam uit. Het zijn steeds dezelfden aan wie je wat verdient. Er komt hier een oud baasje dat er heel slecht uitziet en van wie ik denk: man, hou er toch eens mee op. Het is dan wel mijn broodwinning, maar ik kan natuurlijk niet ontkennen dat het slecht is. Aan de andere kant, mijn opa heeft zijn leven lang gerookt. Is 96 jaar geworden waarvan hij de laatste twee jaar dement is ge weest. Als hij nooit had gerookt was hij misschien honderd gewor den, maar was hij wel een paar jaar langer dement geweest." Fred Segaar Zoals de Amerikanen ons vroeger hebben geleerd sigaretten te roken, zo is ook hun rookallergie overge nomen. In de schijnwereld van de recente Amerikaanse films wordt opmerkelijk genoeg weer als van ouds naar de sigaret gegrepen. Maar in het dagelijkse bestaan 100° O worden de rokers minachtend aan gegaapt als de onderklasse van de maatschappij, die zich het best als displaced persons in bedompte 80 60% 40% 20% prijsverloop sigaretten 25 stuks in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 32