We ontplooien steeds meer PZC Chirurgie voor de buitenkant Oogleden maken de ogen nud nieuw Allemaal beestjes 29 woensdag 31 december 1997 Een shot van een sportschool vol jonge mensen, strak in het vel, die zich daar nog strakker trimmen. Een voice- over, een prettig aandoende vrouwenstem: „Gelukkig leven we in een tijd waarin we ons steeds meer kunnen ontplooien." Leuke woordgrap voor een promotievideo van een kliniek voor cosmetische chirurgie. Ontplooien. Wat heet. Wie de fraaie villa van het Medisch Centrum Scheveningen binnenstapt, betreedt de wereld van de buikwandplastieken, de dijbeen- of de billenlift, de lip- en borstvergroting en de liposculpture. 16,1 "a P'as^h-cMrurgische ingreep. foto Anne Marie Kamp Esthetisch-plastische chirurgie is allang meer dan het wegha len van wat rimpels. De prijslijst van het Medisch Centrum Scheve ningen vermeldt vijftig verschil lende ingrepen. Zo staan daar de neus-, oor- en ooglidcorrecties. Correcties. Alsof arts-directeur Robert Schoemacher hoogstper soonlijk foutjes van de schepper rechtzet. Zelf zou hij het nooit zo zeggen, na tuurlijk. Schoemacher weet pre cies hoe hij zichzelf en zijn kliniek wil profileren. De video: ,,Door be tere voeding en meer beweging werken we aan harmonie tussen li chaam en geest. Toch kan het zijn dat bepaalde aspecten van ons ui terlijk niet passen bij hoe we ons van binnen voelen en dat we stuiten op de grenzen van wat we daar zelf aan kunnen veranderen." Aspecten die niet passen bij hoe we ons van binnen voelen? Ik heb een cup B, maar ik voel me een cup DD? Zoiets? Schoemacher glimlacht minzaam. „Wij gaan niet zomaar vergroten, als hier iemand komt met een goed figuur en prima bor sten die bij haar passen. Ik leg dan veel nadruk op de risico's van de operatie. Maar als iemand vol houdt en toch echt grote borsten wil, moet ik dan zeggen: dat doe ik niet? Dat zou paternalistisch zijn." Hij zou ook wel gek zijn ook trou wens, want een beetje borstvergro ting komt al gauw op zo'n zeven duizend gulden. Invoelbaar Desalniettemin betoogt Schoema cher dat ze in Scheveningen niet vanwege het geld maar lukraak snijden en/of vullen. „De ldacht waarmee iemand komt, moet wel een beetje invoelbaar zijn. Als ie mand een andere neus wil, terwijl die neus prima past bij dat gezicht - niet te groot, geen verkeerde stand, geen rare kromming - dan doen wij dat niet. Als je je niks bij een ver haal kunt voorstellen en je hebt het gevoel dat het er niet beter op wordt als je gaat opereren, dan moet je dat niet doen. Er zijn ook mensen die lijden aan een afwijking waardoor ze denken dat ze mismaakt zijn, daar moet je natuurlijk niet gelijk het mes op loslaten." De borsten van Pamela Anderson, de volle lippen van Marilyn Monroe of de puntoren van dokter Spock in Star Trek: sommige mensen houden er ver rassende schoonheidsidealen op na. Een andere neus dus niet, grotere borsten wel: de grenzen liggen blijkbaar niet heel duidelijk. „Die grens is dynamisch", erkent Schoe macher, „Die wordt bepaald dooi de technische mogelijkheden, door de ontwikkelingen in de maat schappij, en door het geweten van de arts." Mogelijkheden zijn er steeds meer. En wat de maatschappij betreft: de vraag naar cosmetische chirurgie neemt alleen maar toe. Daar zou je hele filosofische verhandelingen over op kunnen zetten, geeft Schoemacher toe. Maar dat is zijn vak nu een keer niet. Het Medisch Centrum Scheveningen is een com merciële kliniek, de vraag van de klant bepaalt het aanbod. Voorzo ver mogelijk en verantwoord, be nadrukt Schoemacher nog maar eens voor de zekerheid. Schaamlipvergroting weigert hij bij voorbeeld. „Dat vind ik gekte, om daar siliconen in te gaan spui ten. SchaamlipverMeining doen we overigens wel. Bij vrouwen bij wie de lippen erg zijn opgerekt door een bevalling, bij voorbeeld. Men sen kunnen daar echt last van heb ben. Psychisch, omdat ze zich scha men, of fysiek. Bij het fietsen, om een voorbeeld te noemen." En als iemand bij hem komt om haar neus te laten verbouwen omdat haai man zo van kleine wipneusjes houdt? Dan kan zo iemand beter van man veranderen dan van neus, stelt Schoemacher vast. „Anders kan ze bij de volgende partner opnieuw aan de slag. Nee, iemand moet het zelf willen. Het overgrote deel van de mensen dat hier komt, is echt vanuit zichzelf gemotiveerd. Zozeer dat ze bereid zijn om pijn en risico's op de koop toe te nemen." Risico's zij n er terdege. Afhankelijk van de operatie: infecties, nabloe- dingen, littekens die slecht gene zen, kapselvorming (bij maar liefst tien procent van de borstvergrotin gen), zenuwbeschadiging, trombo se. En dan hebben we het nog niet over de pijn. Die is er bij sommige Bijna driehonderd ratten, muizen, goudhamsters, woestijnratjes, chinchilla's, kavia's en een grote variëteit aan dwerghamsters. Plus een omvangrijke verzameling kooien en bakken. Dat is de oogst van de opruiming die vrijdag 5 september gehouden wordt in het huis aan de Middelburgse Volkerakstraat. Nadat de beestjes zijn afgevoerd naar Vogel- en egelasiel De Mikke kan schoonmaakbedrijf 't Zanddorp aan de slag. Bij het ontsmetten van de riekende vertrekken vinden ze nog wat uitgedroogde muizenlijkjes, hamstermummies en een kavia. Sommige wat aangeknaagd door hun soortgenootjes. Van omliggende scliuurdaken wordt nog een enkel dood knaagdier verwijderd. De eigenaar ziet de exodus met lede ogen aan, al heeft hij dan uiteindelijk een afstandverklaring getekend. R. Kwekkeboom van de sectie bouwen en wonen: „We hebben tot het laatst toe geprobeerd de zaak zonder bestuursdwang te schikken. Meneer had bijzondere bijstand kunnen krijgen om de boel zelf op te ruimen, maar wees dat af. Er waren aanhoudend klachten van buurtbewoners over stank en ongedierte, afval. Voor hemzelf was het ook niet echt gezond. Het dreigde uit de hand te lopen." Coby Louwerse van Vogel - en egelasiel De Mikke had in ieder geval nog nooit zoiets meegemaakt. „Het was zo'n grote zaak dat de landelijke inspecteur van de dierenbescherming erbij moest komen. Samen met de dierenarts hebben we de knaagdieren geselecteerd op gezondheid. Voor het merendeel hebben we een goed huisgezin kunnen vinden, maar er moesten er toch veel worden afgemaakt. Ze kregen elke dag eten en ze zaten droog. Maar zonder persoonlijke aandacht krijgen dieren gedragsstoornissen en probeer dat maar eens elke dag te geven aan ruim 275 dieren. En elke week de bakken verschonen; dat is voor één persoon bijna niet te behapstukken." De GGD werd in april benaderd door de woningb ou wveren igi ng. Leonard van den Berge: „Bij het huisbezoek werd duidelijk dat de situatie onhoudbaar was, maar de bewoner zelf zag dat niet in. Met het opruimen van de woning neem je de oorzaak - er was ook sprake van een psychische problematiek - niet weg. Daarom hebben wij als GGD samen met de woningbouwvereniging en het riagg een plan van aanpak opgesteld. De bewoner wilde echter geen afspraken maken. Eind augustus is daarom besloten tot bestuursdwang." Die vrijdagmiddag 5 september kreeg de Middelburger de sleutel van zijn ontsmette woning weer. Hij ging echter zwerven, naar verluidt uit vrees voor de buurtbewoners, die liever zouden zien dat hij uit de strapt vertrok. Sinds de ontruiming heeft hij er nog een probleem bij. Kwekkeboom: „De uitvoering van bestuursdwang heeft veel gekost en dat zal op hem worden verhaald." foto Ruben Oreel ingrepen, zoals liposculpture (het weghalen van vetophopingen) wel degelijk. Schoemacher toont foto's van het opgezwollen gezicht van een vrouw die met laser is behandeld. De laser verwijdert de rimpels. Het uitein delijke resultaat is fraai, dat moet gezegd, maar ze zit wel eerst we kenlang met een gelaat dat één brandwond is. „De laser brandt namelijk de hele toplaag van de huid weg", legt Schoemacher uit. Desondanks groeit het aantal laserbehandelin gen explosief. Het is namelijk veel minder ingrijpend dan een echte facelift, waarbij de huid helemaal wordt losgehaald. Volle lippen Een andere nieuwe trend is de lip- vergi-oting. Het MCS voert er in middels een paar honderd per jaar uit (kosten: tussen de vijfhonderd en drieduizend piek, overigens). „Tja, dat is mode. Maar wij leggen de klanten wel uit dat als die trend over is zij nog wel met grote lippen zitten. Dat is niet omkeerbaar." Maar volle lippen zijn in, dus zes keer inspuiten met siliconen en voila:.van een dunne streep heeft u ineens een Marilyn Monroe-bek- kie. Nou ja, voor zover dan. Schoe macher: „Het effect is afhankelijk van je anatomie. Iedere anatomie heeft zijn beperkingen. Dat leg ik ook uit aan vrouwen die hier komen met een uit de Playboy gescheurde pagina, 'zulke borsten wil ik'." „Gelukkig", vervolgt hij, „zijn Ne derlandse vrouwen zo nuchter dat ze meestal wel snappen dat ze er niet allemaal uit kunnen zien als Pamela Anderson." De klanten vragen vaak zijn me ning, als arts en als man. „En die geef ik dan ook. Waar je trouwens nooit in moet trappen, is antwoord geven als een Mant binnenstapt en zegt 'u ziet het al'. Geheid dat je zegt 'ja, die neus', terwijl ze voor haar borsten komt. Borsten, dat is een andere trend, moeten steeds groter. Over de laat ste vijf jaar is de gemiddelde borst- prothese gegroeid van 160 cc naar 220 cc. Dit ondanks alle berichten over lekkende siliconen en alle ge varen van dien. Schoemacher: „Daarvan is wetenschappelijk niets bewezen en het ministerie ziet geen reden de prothese te verbie den." Er is overigens ook een zout waterprothese. Maar of het nu met zout water of siliconen is: er is een toenemende vraag naar cup C in plaats van cup B. Kun je dus straks weer naar de operatietafel als klei nere borsten het nieuwe ideaal worden. Het merendeel van de mensen die zich tot het MCS wenden, stelt Schoemacher, komt er trouwens niet om zich nog fraaier te laten maken. „De grootste groep van de klanten heeft het gevoel dat ze op min 1 staan, storen zich aan aspec ten van hun uiterlijk. Ze willen een achterstand wegwerken." Dat is wezenlijk wat anders, vindt hijdan bij voorbeeld de mannen in de VS die siliconen-implantaten willen. Om hun schouders te ver breden, hun kuiten te verforsen, hun borstkas imponerender te ma ken. „Dat zijn geslaagde zakenlie den die er al redelijk uitzien, maar op plus 1 willen komen. Maar zo'n implantaat kan het functioneren van het ledemaat belemmeren. Ik vind dat geen wenselijke ontwik keling, wij gaan daar niet in mee." Penisverlenging Penisverlengingen heeft het MCS wel een tijdje gedaan. De behande lingen zijn echter gestaakt. De ope raties op zich lukten wel, dat was het punt niet. „Het is redelijk eenvoudig ook. Je snijdt de ophangbanden los waar mee de penis vastzit aan het bekken en schuift de penis iets naar buiten. Daarmee kun je zo'n drie centime ter winst boeken, in erectie." De operatie bleek desalniettemin niet het effect te hebben waar de man nen op hadden gehoopt. „Die mannen hadden verwacht hierdoor ineens meer zelfvertrouwen te krij gen. Dat bleek niet het geval." Schoemacher heeft er niet hele maal een verklaring voor waarom de mannen zich niet meer mans voelden, ondanks de vergroting van het lid. Borstvergrotingen heb ben voor de meeste vrouwen wel het effect dat er een wereld open gaat. Schoemacher: „Het is wel zo dat borsten meer getoond worden, penissen woi'den weggestopt. Wel licht zit het verschil in beleving 'm daarin." Hoe het ook zij, het MCS doet geen penis verlengingen meer. „Je moet je beperkingen kennen", zegt Schoemacher. Er kan meer niet: „Er werd mij ooit eens gevraagd door een vrouw óf ik ook puntoren bij haar kon maken, zoals die van Spock in Star Trek. Los van het feit dat je denkt 'zo gek als een deur', kan dat technisch niet." Een iets gewoner voorbeeld: platte billen opvullen kan evenmin. „Je kunt billen wel liftenMaar dat zijn geen fraaie littekens, hoor. Dat doen we liever niet." Weghalen is makkelij ker dan iets erbij doen. Tatoeages weghalen, of pigmentvlekken, zijn laserbehandelingen die het MSC een keer of twintig tot vijfentwin tig per week uitvoert. Grotere ope raties zoals liposculpture, borst vergrotingen en facelifts, worden er zo'n 1000 per jaar gedaan. En de vraag blijft groeien. Schoemacher is dan ook bezig met een boek over de booming business: Schoonheid zit van buiten. Margot de Jong Plastisch chirurg Robert Schoemacher, arts-directeur van het Medisch Centrum Scheveningen: Als iemand echt grote borsten wil, moet ik dan zeggen: Dat doe ik niet? foto Anne Marie Kamp De Rotterdamse oogarts Willem van den Bosch is expert bij uit stek. Hij is ooglidspecialist, een bij zonder vak dat in Nederland door twee oogartsen wordt beoefefid. Zijn inzet is onlangs bekroond. Van den Bosch promoveerde op 15 de cember aan de Rijksuniversiteit Groningen op onderzoek naar de complexe wisselwerking tussen oog en ooglid. „Mooie ogen hebben alles te maken met de oogleden. Maar dat niet alleen. Als er een af- wijldng is aan het ooglid, ligt er in het verlengde altijd een probleem. Hangende oogleden bijvoorbeeld hinderen vaak het zien." Zijn al eerder gepubliceerde bevin ding dat harde contactlenzen op den duur hangende oogleden kun nen veroorzaken, heeft alom beroe ring gewekt. De spier, die het bovenooglid moet optrekken, is volgens de onderzoeker in dat geval losgeraakt of uitgerekt. Dat komt waai'schijnlijk doordatde harde lens tegen de aanhechting van de spier schuurt. „Als je wilt dat de ogen goed func tioneren, moet je ervoor zorgen dat ook de oogleden goed werken", zegt Van den Bosch, die in het Oogzie kenhuis Rotterdam werkt. Hij heeft er de afgelopen dertien jaar heel wat lelijke oogleden gecorri geerd. De chirurg illustreert zijn verhaal met foto's van de meest voorko mende afwijkingen. Te hoge 'oog deksels', te lage, heel slappe, maar ook oogleden die naar lainnen of naar buiten zijn gedraaid. Zijn proefschrift staat er vol van. Soms zijn de bovenoogleden te laag. Zulke hangende luikjes wek ken een slome of slaperige indruk. In zijn onderzoek vond Van den Bosch het mankement bij één op de tien mensen die langer dan tien j aar harde lenzen dragen. De arts vindt dat contactlensspecialisten die bij werking aan hun klanten moeten melden voordat ze harde lenzen aanmeten. Hij heeft de branche al in een vroeg stadium van zijn on derzoek gewaarschuwd, zegt hij. Maar er zijn ook andere oorzaken voor laag hangende oogdeksels. Zo kan het weefsel ernstig verslappen door het ouder worden. Of er is sprake van een aangeboren spier- stoornis. „Jonge kinderen die wor den geboren met een hangend bo venooglid, kunnen daar een slecht zicht aan overhouden", vertelt Van den Bosch. Het oogdeksel heeft tot taak om het hoornvlies vochtig te houden.. Ter wijl het knippert, pikt het de traan- film op en smeert die uit over het vlies. Van den Bosch ontdekte dat het ooglid goed tegen de oogbol aan moet liggen om die te beschermen. Is het verslapt, dan is er onvoldoen de contact met het oog en dat kan chronisch irritatie geven. Het euvel komt vooral voor bij ouderen. Als de oogleden strakker worden gezet, verdwijnen de Machten. Behande ling met zalfjes en oogdruppels zo als vaak wordt aanbevolen, heeft volgens de arts weinig zin. Madeleine Roumen Hangende oogleden wekken een slome indruk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29